Kérdés: Tisztelt Asszonyom/Uram! Segítséget kérnék egészségbiztosítási ügyekben. A Tiroler Gebietskrankenkasse-tól kaptam műtéteim után egy kötelezően kitöltendő nyomtatványt: “Fragebogen zur Unfallerhebung im Zusammenhang mit der Leistung Arbeitsunfähigkeit.”
Érdeklődnék, hogy:
1. Ennek különböző kitöltése milyen következményekkel járhat?
2. A következőkben röviden leírt eset alapján hogyan érdemes kitölteni?
Magyarországon elestem a lépcsőházban és eltörött az ujjam. Ezt 08.30-án megműtötték sikeresen, viszont sebgyógyulási zavarom volt, gennyedzett a a seb a műtét után kontrollok alkalmával. Ezek a magyar orvosi papírokban mind így le vannak írva.
Ezt követően Ausztriában kezeltek, kétszer meg is műtöttek, mert sebgyógyulási zavarom volt, elfertőződött a seb. 10 napot voltam is bent kórházban. Baleseti osztályon voltam, és mivel a németem nem jó, tévesen az került be az osztrák orvosi jelentésbe, hogy “Verkehrsunfall” (közlekedési baleset) után műtöttek meg otthon. Ennek egyébként persze nincs realitása, nem történt közlekedési baleset itthon.
Mit tanácsol, ilyenkor kit jelöljek be a német lapon felelősnek? Magamat vagy “idegenkezűséget”? Van ennek egyáltalán jelentősége?
Előre is köszönöm!

Válasz: A nyomtatványt mindenképpen kitöltve küldje vissza, különben eleshet az esetleges pénzbeli ellátásoktól (is).

A különböző kitöltésre vonatkozó kérdését nem teljesen értem…mihez képes különböző…? Ha a baleset milyenségére értette, akkor azt a részt mindenképpen tisztába kellene tenni, habár megjegyzem, hogy az eddigi tapasztalataim alapján már a kisebb eltéréseknél is meg szokták tagadni a kifizetéseket a kinti biztosítok (is).

A közlekedési baleseteknél azért “érdekesebb” a helyzet, mert ott elvileg mindig van kötelező felelősségbiztosító, ami térít…így a helyzete jelenleg eléggé félreérthető. (Az ön balesete semmiképpen sem közlekedési.)

A felelős bejelölésének az a jelentősége, hogy harmadik személy esetén a biztosítónak regressz igénye keletkezik, de ebben az esetben ez fel sem merül a leírtak alapján.