2025.01.03.
Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy egy bírósági végrehajtó kötelezhet-e engem, mint főállású KATA-s egyéni vállalkozót, hogy saját magamtól, mint magánszemélytől jövedelmet tiltsak le? A számlámat folyamatosan inkasszózza, ez rendben van, erre van lehetősége. Én úgy értelmezem, hogy rám a KATA tv. vonatkozik és nem az SZJA tv. Én nem vagyok saját magam munkáltatója, mert nem fizetek jövedelmet magamnak. Véleményem szerint nincs jogalapja a letiltás kérésének. Megtisztelő válaszukat köszönve!
Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kötelezheti. Az más kérdés, hogy nincsen értelme, mert ha Ön nem teljesíti, akkor mint kezes felel magánszemélyként, de az egyéni vállalkozó az egyébként is az, ebben ez értelemben természetes személynek minősül. Tehát tkp. következménye sincsen annak, ha nem teljesíti, ugyanúgy önnel szemben (is) megy az eljárás tovább.
2025.01.03.
Kérdés: Az élettársam kiment Németországba dolgozni, mert itt Magyarországon inkasszót tettek a fizetésére, amit kézbe kapott a sok tartozás miatt. Ezért én nyitottam egy másik banknál számlát az én nevemre, hogy arra tudja utaltatni a kinti fizetését, hogy ne tegyenek rá inkasszót. Neki is volt ugyanannál a banknál egy saját számlája. Miután megszűnt kint a munkahelye, utána rá egy hónapra már külön éltünk. Ezt nem bírja elviselni és megpróbál ellehetetleníteni. Most be akar perelni, hogy én azt a pénzt nem adtam neki oda. Ilyenkor jogos a követelése? Mit tudok tenni? Amióta külön költöztünk én már azt a számlát megszűntettem.
Válasz: Tisztelt Kérdező! A perben mindketten nehéz bizonyítási helyzetben lennének, így nincsen értelme. Neki a jogcímet kellene igazolnia, önnek pedig, hogy visszaadta. Egyelőre szerintem nincsen teendője ezzel, mivel az ellenoldalnak szükséges először ezeket megtennie.
2024.10.24.
Kérdés: Jogos követelés rendezésében lenne kérdésem. 2021. októberében felmondtam egy szolgáltatást. Most 2024.09.13. kaptam egy levelet, amiben közlik, hogy 2024.02.02. napján átvették az “engedményezést” és tőlem, mint adóstól követelnek két havi szolgálatás árát. Én arra emlékszem, hogy a szolgáltatás felmondásának egyik feltétele volt a fenn maradó számlák kiegyenlítése. Kérdésem: Ha a felmondás óta nem kaptam felszólítást, figyelmeztetést elmaradásról, akkor most így utólag követelhető?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben 2021 októberében felmondta a szolgáltatást, és nem kapott előzőleg értesítést az elmaradásról, akkor a mostani követelés jogossága kérdéses. Ha jogos is lenne a követelés, vélhetően már elévült. Amennyiben a MOKK-tól kap levelet, annak határidőben mindenképpen mondjon ellen, így akasztható majd meg a folyamat. A többivel nem kell foglalkoznia.
2024.10.24.
Kérdés: A párommal nem vagyunk házasok. Hirtelen jött egy házvásárlási lehetőség. Ha kifizetjük a foglalót, utána meg tudjuk-e igényelni a babavárót és a csok pluszt, vagy a foglaló előtt össze kell házasodnunk?
Válasz: Tisztelt Kérdező! A babaváró támogatás és a CSOK igényléséhez házasság nem feltétel, így a foglaló kifizetése után is jogosultak lehetnek a támogatásokra, ha megfelelnek a szükséges kritériumoknak. Javaslom, hogy a vásárlás előtt tájékozódjanak a pénzügyi intézmények követelményeiről és a benyújtási folyamatokról, mert azok változóak lehetnek.
2024.09.27.
Kérdés: Érdeklődni szeretnék arról, hogy egy 2019 januárjában jogerőre emelkedett fizetési meghagyás, amit 2019 áprilisában adtak végrehajtásra elévülhet-e. A végrehajtó 2024 júniusában kereste meg a munkahelyemet. A fizetésemet 2024 júliusától tiltják. Az elmúlt 8 évben bejelentett állandó munkahellyel rendelkezem, ugyanott dolgozom. Az évek alatt semmilyen tájékoztatást nem kaptam az adósságról, amely egy 2008-as engedményezésből van. A követeléskezelő azt állítja, hogy a tartozás továbbra is fennáll. Van esélyem a bíróságnál elévülésre hivatkozni?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elévülési idő általában 5 év, de a végrehajtási eljárási cselekmény megszakíthatja ezt. Azt kellene tudni, hogy 2019-ben mikor volt az utolsó vh cselekmény. Ehhez képest kell számolni a határidőt.