Ingatlan adásvétel

Kérdés: Kötöttünk egy előadásvételi szerződést, melynek folyamán 150 ezer Ft foglalót tettünk, le a tulajdonos nem tudta levenni az ingatlanról a jelzálog bejegyzéseket, amelyek meghaladták az ingatlan vételi árát. Megegyeztünk, hogy mi benne lakva felújítjuk, hogy így többet ér majd és úgy meg tudjuk venni, ha többet írunk a szerződésre most, hogy felújítottuk az ingatlant, teljes korszerűsítés stb. A tulaj ki akar lakoltatni az ingatlanból, ügyvédi felszólítást küldött, hogy hagyjuk el az ingatlant. Mit tudok ilyen esetben tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérdése alapján nem adható pontos válasz. Az adásvételi előszerződés és az azóta eszközölt felújításokat bizonyító bizonylatok alapján, jogi úton tudja jogait érvényesíteni.

Ingatlan

Kérdés: A volt élettárssal van egy közös ingatlanunk. Jelenleg a közös gyermekünkkel és volt házasságomból született gyermekeimmel élek. Az élettárs ellen feljelentést tettem, mivel bántalmazta a fiamat és minket. Az eljárás nem zárult le, a volt élettárs pedig vissza akar költözni. Mit tehetek ellene? Az ingatlant értékesítve van, de ő addig itt akar lakni, míg nem adjuk el. Viszont féltem a gyerekeimet. Ha el kell költöznöm, bírósági úton vissza költözhetek-e a gyerekekkel? Merthogy nem önszántamból hagyom el az ingatlant, hanem azért, mert féltem és védem gyermekeimet! Félő az is, hogy az összes közüzemet nekem kell kifizetni, ha el kell hagynom az ingatlant, mert minden a nevemre szól. Ilyen estben mit tehetek? Ezt is bírósági úton tudom visszakövetelni, ha ilyen lesz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felvetett helyzet komplexebb attól, hogy e fórum keretein belül megválaszolható legyen, és számos információval nem rendelkezünk a teljes válaszadáshoz. A mielőbbi értékesítéssel megállítható lesz azon költségek növekedése, amelyeket utóbb vissza kell követeljen a volt élettársától. Végső esetben bírósági úton tudja visszakövetelni azokat a költségeket, amelyeket Önnek kellett megfizetnie a volt élettársa helyett, akkor is, amikor már nem lakott az ingatlanban. Ezzel kapcsolatosan fontos, hogy bizonyítani tudja, hogy Ön mikor költözött el az ingatlanból, és azt is, hogy a volt élettársa mettől meddig terjedő időtartamokban lakott ott.

Csőrepedés

Kérdés: Apám halála után a házat én és a nővérem örököltük. Az anyánknak nincs tulajdonrésze, viszont özvegyi haszonélvezeti joga van. A házban jelenleg ketten lakunk az anyámmal, a nővérem még jóval az apám halála előtt férjhez ment és elköltözött. A vízórát az apám halála után az anyám az én nevemre íratta át, a két lakásnak közös vízórája van. Hivatalosan a ház első lakásába vagyok bejelentve, az anyám pedig a hátsó lakásba, de a valóságban többnyire én mindkét lakásban jelen vagyok, míg az anyám többnyire csak a hátsó lakásban. Kérdésem a következő: csőrepedés történt, és elfolyt kb. 2300 m3 víz. A vízvezetékszerelőknek kifizettem nagyjából kétszázezer forintot, a vízszámla kb. 500.000 volt, a csatornadíj pedig több mint 800.000. A biztosítás vízkárra nem érvényes. A csatornadíjat feltehetően jogtalanul kérték, és visszajár a pénz. A vízszámla és a javítás költségeit kinek kell állnia? A tulajdonosoknak, a haszonélvezőnek vagy a bent-lakóknak, avagy akinek a nevén a vízóra van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonosnak kell állnia a fenti költségeket.

Albérlet

Kérdés: Kérdésem a következő lenne, albérletet vettem ki egyetemista gyermekemnek. December közepén hazaköltözött szünet miatt, a fűtés hőfokszabályzóját 16 fokra állítottuk. Mikor 2 hét múlva visszamentünk az albérletbe azt tapasztaltam, hogy 28 fok van a lakásban. Mint utóbb kiderült a hőfokszabályzó egy vezeték nélküli eszköz, ami 2 db ceruzaelemmel működik, és ezek merült állapota miatt nem húzott be valami relét, így a kazán állandóan fűtött. A bérbeadó annyit mondott nekünk, mikor kivettük a lakást, hogy a fűtés és a kazán új, ne nyúljunk semmihez csak állítsuk be a hőfokot. Kérdésem az lenne, kit terhel a fűtésszámla erre a két hétre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önöket terheli a leírtak alapján.

Szomszédjog

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy szomszédból a kerítésen átnövő borostyán futónövény beborítja már a kerítést az én oldalamon is. A szomszéd nem vágja le a növényzetet. Jelentettem már az Önkormányzatnál is, de a Fővárosi törvényszékhez fordult és nem történt semmi. Levághatom az én oldalamra átnövő növényzetet? Átvihetem  a szomszédhoz levágott növényzet? Mivel már nagyon nagy mennyiségű a növényzet, ami átnőtt a kerítésen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a kérdésében írtak azt jelentik, hogy már kezdeményezte a birtokvédelmi eljárást, amely az Ön szempontjából kedvező módon le is zárult, viszont a szomszédja nem hajtotta végre az abban foglaltakat, akkor javasoljuk, elsőként vegye fel a kapcsolatot a jegyzővel és kérje a végzés végrehajtását.