2024.09.27.
Kérdés: Augusztus 20-án a munkahelyemről indulva reggel 7 órától külföldi kiküldetésen vettem részt kistehergépkocsival (a cég nem fuvarozó cég, saját kocsival, saját felszerelést szállítottam) augusztus 21-én 18 óráig. Kérdésem: A kiküldetés időtartama az indulástól a beérkezésig eltelt idő. Tehát a kiküldetés idejét 20-án reggel 7 órától a nap végéig, azaz 24 óráig. 21-én pedig 00 órától 18 óráig kell számolni? A vezetési időket nem kell figyelembe venni, a kezdéstől a végéig eltelt időt kell a munkáltatónak fizetnie?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez azt jelenti, hogy a kiküldetés ideje 20-a reggel 7 órától 21-e 18 óráig tart, függetlenül a vezetési időktől. A munkáltatónak ezt az időszakot kell kifizetnie, mivel ez az idő a kiküldetés ideje.
2024.09.27.
Kérdés: Munkahelyemen elrendelték, hogy a munkairányító telefonhívását köteles vagyok felvenni. A munkáltatóm flottacsomagot biztosított, azonban a készüléket én vásároltam az előfizetés a nevemen van, a számlákat én fizetem. Jogszerűen kötelezhetnek erre vagy megtagadhatom a hívás fogadását?
Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató által elrendelt telefonhívások fogadása jogszerű lehet, amennyiben az a munkakörhöz kapcsolódik, és a munkavégzéshez szükséges.
2024.09.27.
Kérdés: Miért kell beszámolnom a felettesemnek, hogy miért megyek mosdóba nő létemre. Joga van ezt kérni tőlem?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.
2024.09.27.
Kérdés: Nevelést, oktatást segítő munkakörben dolgozom egy gyógypedagógiai intézetben. A státusztörvény bevezetése óta a túlóra kifizetése változott. A ledolgozott órák 50-60%-át fizetik ki attól függően, hogy mely idősávba esik. Tehát egy órára fél óra bért kapok. Kérdésem, ez jogszerű-e?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.
2024.09.27.
Kérdés: Arra lennék kíváncsi, jogos-e a munkahelyemen bevezetett megvonás? A 100% feletti teljesítményt eddig kifizették, de most visszamenőleg, múlt hónap elsejével ez megváltozott, amiről nem szóltak. Tehát ami eddig pl. 120% volt, az ma csak 70. Teljes képtelenség elérni a 100%-ot is. Nyilván ez bérmegvonás, csak burkoltan.
Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató egyoldalúan nem vonhat meg bért, különösen visszamenőleg, anélkül hogy ezt előzetesen közölné. Ha a teljesítménybér szabályai megváltoztak, erről előzetesen írásban kellene tájékoztatniuk.