2025.01.03.
Kérdés: Kérdezném, hogy édesanyám engem, az egyedüli gyermekét hagyta kizárólagos örökösének és annak a lakásnak a felét is ráhagyta, amiben jelenleg édesapám lakik. De apámnak van egy saját másik lakása is, ami csak az övé. Akkor arra őt meg lehet kérni vagy kötelezni lehet rá, hogy ő abba a másik saját lakásába költözzön át azért, hogy azt a házat, amiben most lakik és aminek a felét rám hagyta édesanyám, hogy azt el lehessen adni és az érte kapott pénzt kétfelé lehessen osztani, hogy megkaphassam a saját részemet?
Vagy ha erre az átköltözésre őt nem lehet kötelezni, de vannak más vagyontárgyai, tehát az említett másik, csak az ő tulajdonában lévő lakás, illetve részvények, garázs, autó, akkor ezekből köteles ő engem kifizetni, hogy hozzá juthassak annak a háznak a fele értékéhez, amiben együtt lakott édesanyámmal?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön nem kötelezheti. Ha nem tudnak megegyezni, akkor peres eljárást lehet indítani, abban a bíróság dönt majd.
2025.01.03.
Kérdés: A szülő (édesanya) kárpótlási jegyért ingatlant vásárolt leánygyermeke (akkor még diák) nevére. A leány férjhez ment. Gyermeke nincs. A leány meghalt, pár nappal később a férj is meghalt. Kérdésem: Ebben az esetben a kárpótlási jegyért vásárolt ingatlant ki örökli? Fáradozásukat előre is köszönöm.
Válasz: Tisztelt Kérdező! A férj örökölte. Mivel meghalt, utána is lesz egy hagyatéki.
2025.01.03.
Kérdés: Örököltem egy házat hagyatékként, mely végül 2024. június 4-én árverezésre került. Elég nagy tartozás volt a házon, így a felosztásból nem minden követelést kérő kapott összeget. Most, több mint fél évvel az árverezés után kaptam követelést az EOS Faktortól, valamint OTP Faktoringtól (közüzemi tartozások stb. évekkel/évtizedekkel ezelőttről édesapám révén) úgy, hogy nem vagyok tulajdonos már több mint fél éve, ügyvédem is azt mondta már nyáron, hogy további teendőnk nincs. Milyen jogalapon követelhetnek tőlem pénzt?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Mint örököstől, követelhetik. Tisztázni kell azonban velük, hogy csak a hagyaték erejéig felel.
2024.10.24.
Kérdés: Mit kell tenni, ha kiloptak minket az örökségünkből?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le a releváns részleteket.
2024.10.24.
Kérdés: Édesanyám a saját tulajdonában lévő ingatlant nekem (gyermekének) szeretné ajándékozni, azzal a két feltétellel, hogy a nővéremnek térítsem meg az ingatlan értékének felét, ill. édesanyámnak maradjon az adott ingatlanon haszonélvezeti joga. Kérdéseim: 1. Ezekkel a feltételekkel, főleg nővérem kifizetését nézve, egyáltalán ajándékozási szerződésben lehet-e ezt bonyolítani? 2. Ha külön szerződésben rögzítjük, hogy kifizettük nővéremet, édesanyám halála után lehet-e még követelése az ajándékozott ingatlanra vonatkozóan? 3. A férjemre irthatok-e tulajdonrészt, ha már az én tulajdonomban lesz az ingatlan így, hogy anyám a haszonélvező (a férjem fizetné ki nővéremet, de anyám nem akar tulajdonrészt adni neki)? 4.Ha megvennénk teljes áron (ingatlan értékbecslővel megállapítva az értéket) anyámtól az ingatlant, az ő halála után testvérem követelhet-e bármit az ingatlan értékéből rajtam?
Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ajándékozási szerződésben rögzíthető, hogy az ingatlan értékének felét kifizeti a gyermek a nővérnek, és az édesanyának marad haszonélvezeti joga. Ha külön szerződésben rögzítik a nővér kifizetését, az édesanyám halála után nem lehet további követelése az ingatlanra. Az ingatlanra tulajdonrészt írhat a férje nevére, ezt a haszonélvezeti jog nem befolyásolja. Ha teljes áron megvásárolják az ingatlant, a testvére nem követelhet semmit az ingatlan értékéből az édesanyja halála után.