Kötelesrész követelése

Kérdés: Édesanyám 2020-ban végrendelkezett, melyben minden ingó, és ingatlanát rám hagyta. A két testvéremet kitagadta. 2022-ben a családi ház eladásra került, ők akkor megkapták az apai részüket, 11/80-ad részt. Anyukám és én a részünkből, plusz jelzálog hitelből, vettünk közösen egy kis házat. Sajnos 2023. novemberben anyukám meghalt. A hagyatéki tárgyaláson a végrendelet fel lett olvasva, amit a testvéreim nem fogadtak el. Bíróságra vitték az ügyet, a köteles részüket követelik. Azt szeretném megtudni, hogy így is jár nekik, ha anyukám még éltében elköltötte a pénzét /tulajdoni hányadát/?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kitagadásnál nem jár, kizárásnál igen. Ismernem kellene pontosan a végrendelet tartalmát.

Hagyatéki, örökösödési információ

Kérdés: Kérnék információt, segítséget, mit lehet tenni az alábbi ügyben: 2024.08.11-én élettársam elhunyt , ő utána maradt ingatlan, ami 1/1-ben az ő tulajdonát képezte. Köztünk nem az anyagiasság volt a fontos, hanem a szeretet nyugalom. Ezt az ingatlant 1996.12.11. óta ketten éltük, amit egy idős néni ápolásával szereztünk meg. A néninek a gyerekei követelőztek, így akkori ügyvédünk úgy látta jónak, ha az én részem átadom a páromnak, hogy ne kerüljön sokba a per. De most ez a tragédia bekövetkezett, így most az ő gyerekei kérik, hogy adjam el az ingatlant. Mi köztünk sajnos nem volt semmilyen dokumentáció, hogy mi milyen kapcsolatban is vagyunk. A szomszédok is úgy tudták, hogy rokonok vagyunk, a korkülönbség miatt titkoltuk kapcsolatunkat, de tanúskodni 4 személy is tud. Egy háztartásban éltünk. Az ingatlant én újítottam fel, gondjainkat együtt oldtunk meg. A 9 kórházi kezelés alatt 3-szor látogatták meg és soha semmit nem hoztak, nem segítettek nekem semmiben, kb. 29-30 évet éltünk együtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben bizonyítani tudja a szerzésben való közreműködést, valamint a felújításokat bírósági eljárást indíthat az ingatlanban való részesedés okán. Azt javaslom mihamarabb keressen fel egy ügyvédet és számoljon be a részletekről.

Ajándékozás

Kérdés: Már többször írtam Önnek, a válaszait ezúton is köszönöm. Elnézést kérek, hogy ismét írok, de felmerült még bennem kérdés. Nekem apai 1/6 rész örökségem van az anyukám és húgom által lakott házból. Anyukám elajándékozta az unokájának az 5/6-od tulajdonát, kizárva engem az anyai részből. Úgy tudom, ha már nem lesz anyukám, hogy 10 éven belül a köteles részt kérhetem. Kérdésem, hogy ha az unoka elajándékozza ezt a részt a húgomnak, akkor is kérhetem a köteles részt a húgomtól, akinek haszonélvezeti joga van vagy mit tehetek? Kérhetem/kötelezhetem, hogy az apai részt kifizesse részemre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, akkor is jár a kötelesrész.

Földhivatali ügyintézés

Kérdés: Ez év elején elhunyt édesapám. Egyedüli örököseként tárgyalás nélkül lettem örököse 1/2 háznak, másik 1/2 része édesanyám halálakor már a nevemre került. A közjegyzői végzésben, mely már jogerőre emelkedett az volt írva, hogy ha nem fellebbezek, megküldi az illetékes földhivatalnak átíráshoz az iratokat. Kérdésem, hogy ha megtörténik az átírás, értesítést kapok-e a földhivataltól? Szeretném majd a közművek átíratását intézni, ill. eladásra kerül majd a ház is, de nem tudom mikor hirdethetem meg, mikor kerül édesapám része a nevemre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A földhivatal fogja Önt tájékoztatni.

Hagyaték

Kérdés: Egy hagyatéki eljárás során az állam megörökölte egy ingatlan egynegyedét. Az örökölt ingatlant szeretnénk eladni. Az állam köteles-e az adásvételt nem akadályozni vagy esélyünk se lesz eladni a gyorsan pusztuló házat (másfél év óta ment a huzavona), illetve az értékbecslésen alul eladhatjuk-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs ilyen jogszabályban meghatározva. Eladhatják a saját részüket bármikor, akár áron alul is. Az Államnak ilyenkor elővásárlási joga van csak.