Kérdés: Házasságban élek férjemmel, de kapcsolatunk sajnos labilis. Szeretne édesapám nagyobb összegű készpénzzel támogatni engem házasságunk alatt, de úgy, hogy a kapott készpénz egyértelműen a különvagyonomba kerüljön és válás esetén ne kelljen kifizetni a férjemnek a felét, mondván közös minden bankszámla pénz. (A pénzt készpénzbe kapom, de egyből bankba teszem.) 1.) Mit tartalmazzon az ajándékozási szerződés, hogy különvagyon legyen a kapott készpénz? Mire figyeljünk ahhoz, hogy a különvagyon, esetleges későbbi válás esetén is egyértelműen különvagyonnak számítson? 2.) Szülőtől kapott készpénz külön vagyon hány évig és milyen feltételekkel marad külön vagyon? 3.) Megváltozik-e a különvagyoni státusz, ha egyik bankból kiveszem és pár napon belül a teljes összeget átviszem egy másik bankba?
4.) Megváltozik-e a különvagyoni státusz, ha a bankból kiveszem és egy részét felélem, majd egy pár nap múlva a maradékot visszateszem vagy átviszem másik bankba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házastársi különvagyon részletes szabályozását a Polgári Törvénykönyv rendezi, ahogyan az ajándékozási szerződését is, melynek részletezésére nincsen itt mód. A lényeg, Önnek különvagyonként kerüljön sor az ajándékozásra, mely egyébként a kivét / betét-től független. Az más kérdés, hogy érdemes jogcímet kötni hozzá, a bizonyítás könnyítése miatt.