Kérdés: Anyám eltartási szerződést kötött beteg apámmal, aki ráíratta a házat. Az apám örökségéből vett lakást, pedig már korábban az anyám nevére íratta. 84 éves apám még él, bármikor leeshet a lábáról és akkor intézményi ápolásra szorulna. Anyám szerint apámnak nincs vagyona, mert az ügyvéd 10 évvel ezelőtt 50 ezer Ft-ot állapított meg neki havi ápolási díj fejében és az szerinte már felemésztette a vagyonát, így nincs semmije. Így nem tudna egy otthont megfizetni. Az apám házát anyám tavaly eladta és a bátyám 27 éves  fiának adta az árát házra, egy másik lakást pedig a bátyám kisebbik 23 éves fiának ajándékozott. A bátyámnak is adott 3 millió Ft-ot. Összesen kb. 40 millió Ft-ot ajándékozott el a közelmúltban. Kötelezhetők-e az unokák az ápolási költségek fizetésére? Az anyám is 74 éves, ö is rászorulhat még erre a pénzre.  A bátyám és én 35 évvel ezelőtt kaptunk lakást. A bátyám eljátszotta a pénzét velem ellentétben, aki spórolt. Én külföldön élek, lehet, hogy nekem kell mindent fizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni. Amennyiben gyermekek nincsenek, erre a nagykorú unokák is kötelessé válhatnak. Azaz tágabb értelemben nem csak gyermekeivel, hanem rokonaival szemben is jogosult lehet tartásra az erre rászoruló, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani.

www.jogomvan.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket (cookies) használ ahhoz, hogy a weboldal megfelelően működjön, továbbá az oldalt felkereső látogatók számára a legjobb felhasználói élményt lehessen biztosítani. A sütikben elmentett információk a weboldalt felkereső látogatók böngészőjében kerül tárolásra, és olyan adatokat tartalmaznak amelyeknek segítségével felismerhetjük, ha a weboldalra visszalátogat, vagy segít abban, hogy a weboldal melyik oldalait látogatja a felhasználó a leggyakrabban, mik a legérdekesebbek számára, melyik részek a legjobban használhatóak.

A felhasználó a bal oldali rész fülein keresztül a süti beállításokat részletesen be tudja állítani.