— Fórum —

Az összes megválaszolt kérdés

A fórum használata

A  jogi fórum felülete arra szolgál, hogy jogi problémájára iránymutatást, lehetséges megoldási javaslatot kapjon, relatíve gyorsan és ingyenesen.

Keresés

A beépített kereső segítségével kulcsszavakra lehetséges a keresés minden jogeset címében és tartalmában, mely javasolt, hiszen lehetséges, hogy a kérdésére a válasz már megtalálható.

Nem találta meg, amit keres?

A szolgáltatás teljeskörű jogi tanácsadásra nem alkalmas, így az üzemeltető minden felelősséget kizár annak használatával kapcsolatosan, pusztán iránymutatás, segítség, jogi véleménynyilvánítás az oldal célja. Egyebekben a főoldalon megjelentetett Általános felhasználási feltételek az irányadóak.

Megválaszolt kérdések

Ezekre válaszoltunk eddig

Ha nem találja a választ, kérdezzen fórumunkban!

Kérdés: Éves leolvasású gázszámlám horribilis összegű, a szolgáltató 756.000 Ft-os számlát küldött ki. Ezt megfellebbezném, milyen úton tehetem meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a valós fogyasztástól vélhetően eltérő, túl magas gázszámlát kapott, az MVM ügyfélszolgálatánál jelentheti be a panaszát.

Kérdés: Magas gázszámlámról kérdeztem, nem értek vele egyet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a valós fogyasztástól vélhetően eltérő, túl magas gázszámlát kapott, a szolgáltatónál tehet panaszt, jellemzően az ügyfélszolgálaton keresztül.

Kérdés: Szüleim 1970-ben megvették egy nagyobb ingatlan utcafronti részét, emiatt a mögöttünk lévő telek „nyeles telekké” alakult. A telek körbekerítése 1971-re elkészült, a kerítés azóta is változatlan helyen áll. A nyeles telek most eladásra került, és az új tulajdonos azt állítja a közös kerítés az ő kárára bizonyos helyen 80 cm-el, máshol 40 cm-el tolódott el a „nyél” mentén. Nem tudjuk lehet-e elbirtoklásról szó, mert a városi térinformatikai rendszer szerint szüleim telekterülete ma is pontosan akkora, mint amit 1970-ben megvásároltak. A gondot a másik oldali szomszéd hibás telekkijelölése okozza (szintén 1970-ben történt). Az ő telekkijelölésükhöz igazítva lett szüleim telke kimérve, és ez okozza a telkünk eltolódását a nyeles telek irányába. Az új tulajdonos a nyilvántartás közhitelességére hivatkozva követeli szüleimtől a hiányzó területrészt. A kérdésem az, hogy jogos-e az új tulajdonos követelése, akár elbirtoklásról van szó, akár nem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapvetően jogos lehet a követelés, azonban szükséges a földmérő általi kimérés. Elbirtoklás itt nem jöhet szóba, mert nem került a korábban eltelt 15 év a földhivatalba bejegyzésre, így az a mostani tulajdonosváltástól újra kezdődött.

Kérdés: Hogy lehet elérni, hogy apuka lemondjon önszántából a szülői jogairól. Sajnos nem ismeri el a gyerekeit, illetve több millió forinttal meglopta már őket. Alapvető dolgok hiányoznak miatta a gyermekektől . És csak azért nem hajlandó, mivel az állami támogatásokat kettős állampolgárként szépen felveszi utánuk. Szerencsére házasok nem vagyunk, viszont elegem van a fizikai bántalmazásból, illetve hogy ő mindenféle milliós értékű dolgot vesz magának, miközben a gyerekeinek még szobája sincs. És mivel házasok nem vagyunk, ezért nekem sincs. A beteg testvérének lop tőlünk és sem eladni nem hajlandó a közös ingatlant, sem kifizetni. Az én saját házam a fedezet benne, tehát amíg az nem tehermentes, addig nem tudok még elköltözni sem a gyerekeimmel. Folyamatosan magára hagyta őket, így én kénytelen voltam több munkahelyem is otthagyni, mivel az ő családja semmiben sem segített soha. Most korban már meg lehet oldani, hogy visszamenjek dolgozni, de azt a pénzt a gyerekeimre akarom költeni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szülői jogviszonyról nem lehet lemondani. Azonban ‒ bár ez a levele alapján nem derül ki pontosan ‒ ha el sem ismerte a gyermekeket (melyre élettársak esetén apai elismerő nyilatkozattal van lehetőség), akkor nem feltétlenül áll fenn a szülői jogviszony. Szintén nem derül ki biztosan a leírtakból, de ha Önök között az életközösség megszűnt, bírósághoz fordulhat a közös lakás használatának, valamint a gyermekek szülői felügyeletének és tartásának (amennyiben mégis született apai elismerő nyilatkozat) rendezése érdekében. Élettársi kapcsolat esetén nem keletkezik közös vagyon az életközösség fennállása alatt, így Ön követelheti ‒ vita esetén akár peres úton is ‒ az Ön tulajdonát képező dolgokat, továbbá az élettársi kapcsolat fennállta alatti esetleges vagyonszaporulat megosztását.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy kaptam egy ügyvédnőtől fizetési felszólítást 290.000 forintról, ami egy régi 2020-as tartozás, közben én onnan elköltöztem, most benyújtották az ellentmondást az ügyvédnőnek, van rá esélyem, hogy valami történjen?  Plusz 85 ezer forintos költséget is fizessék meg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen esetben felmerül a követelés elévülése, amire majd érdemes figyelnie, ha esetleg továbbmenne az eljárás.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy van egy lakás, amit két személy (házastársak) 50-50%-ban birtokol. Az lenne kérdésem, ha az egyik személy az ő részét 25-25%-ban szeretné átírni a két gyermeke nevére, hogy a másik tulajdonos ne rendelkezhessen róla, mi a legjobb megoldás vagy mi lenne a menete, hogy később, ha esetlegesen az a személy, aki át akarja íratni a tulajdont nem akarja, hogy a házastárs kapja meg az 50%-ot. Ingatlan átírás a megoldás vagy egy végrendelet? Illetve ha átírásról lenne szó a saját 50%-kal való rendelkezéshez kell-e a másik tulajdonos aláírása vagy hozzájárulása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A saját tulajdonrészével szabadon rendelkezhet a másik tulajdonostárs hozzájárulása nélkül. A legegyszerűbb megoldás 50%-os tulajdonrésze gyermekeinek való ajándékozása lehet, mely esetén mentesül az illetékfizetési kötelezettség alól, azonban az Ön rendelkezési joga ezáltal megszűnik az ingatlan felett, melynek hátrányait esetleg egy haszonélvezeti jog alapításával lehet csökkenteni. Mindenképpen szükséges ügyvéd segítségét kérni, egyrészt a megfelelő megoldás kialakítása és annak megvalósítása (szerződéskötés, ingatlan-nyilvántartási bejegyzés) érdekében.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni öröklés kapcsán, ingatlan tulajdonrésszel kapcsolatban. Földhivatalban hivatalosan bejegyezve 4 tulajdonosa van az ingatlannak. És ügyvédi megosztási papír van a telek és ingatlan elosztásáról, hogy a fele telek és a rajta szereplő ház fele párom és én tulajdonunk, míg a másik fele a nagyszülőké. A tulajdoni határok jól elhatároltak: kerítés a telken, a házban meg külön bejáratok vannak. Csak a lépcsőház közös. Egy ikerházszerű, több lakásos ház. A nagyszülők így ¼ + ¼ részben tulajdonosok. Az egyik nagyszülő hagyatéki eljárása miatt most várjuk az értékbecslőket, hogy felértékeljék a tulajdont, hogy a hagyatéki „vagyonba” fel tudják venni. Jelen esetben ilyenkor mi tudunk hivatkozni az ügyvédi megosztási papírra, hogy az örökösök a mi részünkre ne tartsanak igényt és az értékbecslésbe ne kerüljön a mi házunk és telkünk értéke bevonásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az öröklés csak az ingatlan örökhagyóra eső tulajdonrészét, azaz annak ¼-ét érinti, a használati megállapodásra pedig hivatkozhatnak.

Kérdés: Jogos-e, hogy külföldi 2 hónapos tartózkodásra (USA) a biztosító a szerződés megkötése után sem hajlandó megadni az adott területre szerződött egészségügyi intézmények elérhetőségét. Csak annyit mond, hogy adott esetben – ha nem felel az assisztencia – keressek olyan intézményt, ahol számlát adnak, aztán majd ők intézik. Ez életszerű? Mondjuk eltörik a lábam és akkor nekem végig kell járnom egy ismeretlen országban a kórházakat, hogy melyik hajlandó számlát adni és persze fizessem ki előre a szolgáltatást? Tudjuk, hogy Amerikában ez nem úgy megy, mint itthon, hisz arra kötném a biztosítást, hogy ne legyen ilyen probléma.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdés pontos megválaszolása az Ön biztosítási szerződésének ismerete nélkül nem lehetséges. Amennyiben sem a szerződésben nem találja a listát, sem az asszisztencia nem tud segíteni, az adott esetben szerződésszegésnek minősülhet, de a biztosító ezirányú kötelezettségeit mindig az adott biztosítási szerződés tartalmazza.

Kérdés: Szállító cégnél dolgozon és összetörtem az autót. A főnökömnek jogában áll pénzt kérni tőlem ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Adott esetben igen. Az erre vonatkozó szabályokat a Munka Törvénykönyve és a Polgári Törvénykönyv tartalmazza.

Kérdés: Otthonról dolgozok, mint call centeres és megbetegedtem, de a munkahelyemen nem engedtek el orvoshoz. Mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató részéről jogellenes magatartásnak számít, ha megakadályozza a beteg munkavállaló számára az orvosi ellátás vagy akár a betegállomány igénybevételét. Amennyiben emiatt hátrány éri Önt, írásban panaszt tehet a munkáltatónál, további vita esetén a kormányhivatal szervezetén belül működő foglalkoztatás-felügyeleti hatóságnál, végső soron pedig bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy lányom 4 évig élt a párjával a párja szüleinél. Ez alatt az idő alatt szépítgették a párja családi házát. Közösen, illetve a lányom nagymamája és én is sokat segítettünk benne. A legtöbb bútort tőlünk kapták. A fiú szülei semmit nem segítettek. Sem anyagilag, sem pedig megélhetésileg. Úgy lakhatóvá tették a házat, hogy áprilisban elmúlt egy éve, hogy beköltöztek. Mindvégig közös kasszán voltak. Júniusban megszakadt az életközösségük és a lányom kiköltözött. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi jár neki így 5 év után. Lényegében 5 évig oda keresett. A volt párja semmit nem akar fizetni. És mit lehet ellene tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tekintettel arra, hogy a párja szüleinek házát ‒ legalábbis a leírtak alapján ‒ szívességi alapon használták, a ház szépítgetése pedig feltehetőleg önkéntes volt az Ön részéről, így legfeljebb a költségeire tarthat igényt, a befektetett munkára nem. Ugyanígy az ingóságoknál: az Ön vagy részben Ön által vásárolt ingóságokat követelheti egészben vagy részben. Amennyiben nem sikerül megállapodni, bírósághoz fordulhat, azonban mindenképpen javasolt ügyvéd segítségét kérni, tekintettel a bizonyítás nehézségeire.

Kérdés: Könyvelőirodának bérszámfejtést végez vállalkozó. Teljeskörű meghatalmazása a céghez könyvelőiroda vezetőjének van. Vállalkozói szerződésbe van foglalva, hogy a dolgozó be-, kijelentését az alvállalkozó végzi, a vezető pedig megadja hozzá a saját ügyfélkapus kódját. Ilyet lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. A felek közötti szerződésben ilyenkor érdemes részletesen rendelkezni a kód felhasználásának módjáról, a titoktartással kapcsolatos szabályokról és az ezekhez fűződő jogkövetkezményekről.

Kérdés: Ha egy büntetőügyben, annak egyébként pótmagánvádas szakaszában, a sértett, ill. egyben magánfél polgári jogi igényt terjeszt elő, melynek mértéke ca. 50 millió Ft, akkor Járásbíróság vagy Törvényszék illetékes elsőfokon? Mivel egy adhéziós, egyfajta egyszerűsített polgári per van beágyazva a büntető eljárásba, bár alárendelt kérdést testesít meg, mégis nekem logikus lenne azt mondani, hogy a Törvényszék. Van erre külön jogszabályi hely? Ha nincs, érdemes volna ilyet keletkeztetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A polgári jogi igényt a büntetőügyben eljáró bíróságnál kell előterjeszteni, függetlenül annak értékétől. Joghézag nincsen, a bírósági hatáskört a bűncselekmény minősítése alapozza meg.

Kérdés: UK-ban született, brit-magyar kettős állampolgár gyerekeimmel költözök Magyarországra. A gyerekek apja egy másik EU országban fog élni, így velük nem fog rendszeres kapcsolatot ápolni. Beiskolázáshoz, egészségügyi kérdésekhez tudtommal szükségünk lesz az ő beleegyezésére / aláírására, ami főleg sürgős esetekben nem lesz megoldható. Nem voltunk összeházasodva és közös megegyezéssel költözünk külön, bíróságra nem szándékozik egyikünk sem menni. Milyen UK-ban aláírt deklarációra lesz szükségem, hogy eljárhassak a gyerekek mindennapi ügyeiben egymagam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Meghatalmazásra az apától, hogy Ön az ő nevében is eljárhat. Ha külföldön keletkezik az irat, akkor konzuli felülhitelesítés is szükséges rajta.

Kérdés: Férjem beadta 42 év után a válást, a lakás közös, fele-fele arányban, de én már a részem a fiamra írattam, haszonélvezet maradt nekem. Eladhatja a házat beleegyezésem nélkül, mert kifizetni nem tudom, a fiamnak nem kell a ház. 74 évesen nem akarok kiköltözni. Mit tudok tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A ház tulajdonosai, azaz az Ön férje és fia dönthetnek a lakás eladásáról, akár az Ön beleegyezése nélkül is, azonban csak az Ön haszonélvezeti jogával terhelten, tehát Önt továbbra is megilleti a haszonélvezet, azonban csak a lakás felén, de ez azt jelenti, hogy maradhat továbbra is az ingatlanban.

Kérdés: Ingatlant, ahol lakom, az egyik örökösnek kifizettem, de nincs róla ügyvédi szerződés, ezért nincs még a nevemen. Ezért nem tudom a vizet és a villanyt megcsináltatni. Áram és víz nélkül vagyok már 14 éve. Tanácsát kérem, hogy hova forduljak e végett?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonjogának megszerzéséhez mindenképpen szükség van ügyvéd által ellenjegyzett szerződésre, ugyanígy a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzése is csak ügyvéd közreműködésével történhet. Azonban a közüzemi szolgáltatások esetén a felhasználóváltáshoz elegendő az ingatlanhasználat jogcímét igazoló egyéb dokumentum is, pl. hozzájáruló nyilatkozat a tulajdonos részéről, így az átírás már az előzőektől függetlenül is megtörténhet.

Kérdés: Étteremben dolgozom, 4 hónapja, próbaidő letelt. Ebből a 4. hónapot egy fertőzés miatt kötelező voltam otthon tölteni, ebben a hónapban a betegszabadság alatt behívtak a 4. hétben, hogy közben nekik kellett valakit találni a helyemre, innentől vele szeretnének tovább dolgozni. Az én állásom megszűnik. Mondták, hogy ők akkor a hónap végén ki is jelentenek. Minden csak szóban történt, én jelenleg is táppénzen vagyok. Mit tudok tenni? Fizetésem persze nincs teljesen bejelentve, és bár több mint 40 órát dolgoztunk egy héten, 20 órás a szerződés.

Válasz: Tisztelt kérdező! A munkáltató a felmondást köteles írásban közölni, azt indokolással is ellátni, valamint a munkavállalót megilleti a felmondási idő is, ami munkáltatói felmondás esetén csak a keresőképtelenség megszűnése után kezdődik.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, ha van egy eltartási szerződés, amiben ez szerepel, akkor az örökösök meg tudják támadni a szerződést, ha az eltartó odaköltözik és életvitelszerűen ott él? “Felek megállapodnak abban is, hogy az eltartó a tartást alapvetően anélkül nyújtja, hogy életvitelszerűen az eltartottnál tartózkodna, továbbá megállapodásuk értelmében az eltartó bármely, szükség esetén idegen teljesítési segédet is jogosult igénybe venni, akár kifejezetten erre szakosodott intézményen keresztül is, mely teljesítéshez eltartott jelen okirat aláírásával kifejezetten hozzájárul.”

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartási szerződést a tartásra jogosult életében, amennyiben rendelkezik cselekvőképességgel, ő maga támadhatja meg.

Kérdés: Nekem olyan problémám van, hogy a nyáron beköltöztünk egy albérletbe és aláírtunk egy határozatlan idejű szerződést, viszont bele van foglalva, hogy 12. hónapnál hamarabbi kiköltözés esetén nem jár vissza a letett kaució. Csak az a probléma, hogy a lakás penészes, van egy másfél éves kislányunk, így nem szeretnénk itt maradni. A főbérlőnknek tudomása volt róla, hogy penészes a lakás, de nekünk nem szólt róla, most pedig minket akar kihozni hibásnak. Kérdésem az, hogy ilyen esetben sem jár vissza a kaució?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a lakás olyan állapotban van, hogy használata az egészséget veszélyezteti, Ön a szerződést mindenféle feltétel nélkül felmondhatja, és természetesen a kaució is visszajár.

Kérdés: Szeretnék érdeklődni, hogy a kisfőnököm ki akart küldeni a nagy hidegbe úgy, hogy a plusz munkakör, amit kiszabott, nem tartozott bele a munkaköri leírásban. Nem volt kabát se, mert az öltözőt csak műszak elején és végén nyitják ki. Ez egy gyár. Kiadta a feladatot, de mondtam neki, ne haragudj, de ezt nem csinálom meg, mert nem tartozik a munkakörömbe, meg így vékonyan felöltözve, munkaruhában nem megyek ki a mínuszba. És ezért pikkelt rám. Másnap már piszkálódott. Olyasmit kent rám, hogy a gépet én rontottam el szándékosan, holott hozzá se nyúltam azokhoz a kábelekhez, ami le volt védve. A művezetőt rám küldte, mert nem tudtam dolgozni a karbantartás miatt. És én húztam a rövidebbet. Szeretnék segítséget kérni én ezügyben mit tudnék tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön megtagadhatja az olyan munkáltatói utasítás teljesítését, amelynek végrehajtása az egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. A munkáltató azonban ‒ bizonyos korlátok között ‒ jogosult a munkaszerződésétől eltérő munkakörben foglalkoztatni a munkavállalót. Ennek mértékét naptári éveken belül meghatározott napokban maximalizálja a Munka Törvénykönyve. A továbbiak tekintetében, amennyiben felelősségvonásra kerül sor, Ön cáfolhatja azoknak az állításoknak az igazságtartalmát, amelyre a felelősségre vonást alapozzák, azonban ennek bizonyítása Önt terheli. Érdemes előre gondoskodni megfelelő bizonyítékok gyűjtéséről, ha úgy érzi, ettől tartania kell.

Kérdés: 15 éve dolgozom ennél a cégnél, vezetői pozícióban. Idén lett volna lehetőség előre lépésre. De egy kollégám és néhány szimpatizánsa feljelentett. Sokféle vád volt. Csak őket hallgatták meg, fegyelmit kaptam: a megmaradt 4 vádból 1-nek van alapja. Parókát viseltem. Kolléga: dolgoztunk, mint állat. Én: a csiga is állat. A vezetőmmel szemben tiszteletlen voltam. Semmi konkrét megnevezése nem volt. Szépség termékeket adtam el a munkatársaknak. Ez igaz. 2 évig nem lehetek vezető, soron kell dolgoznom. Pletykákat terjesztenek rólam és tönkre tették a karrieremet. Mit tudok tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Először is a munkahelyen szokásos módon (belső szabályzat vagy kollektív szerződés) szerint védekezhet a fegyelmi eljárás során hozott döntéssel szemben. Lehetősége van továbbá rágalmazás vagy becsületsértés miatt pert indítani a kollégáival szemben, amennyiben azok Ön ellen irányuló cselekményei bizonyítható módon megvalósíthatták az említett bűncselekményeket. Javasolt mindenképpen ügyvéd segítségét kérni, különösen a bizonyítás nehézségei miatt.

Kérdés: Visszatarthatják a táppénzt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatónak nincs jogosultsága felülbírálni a táppénzre való jogosultságot, azonban ‒ amennyiben kétségei merülnek fel ‒ a betegszabadság, illetőleg a táppénz igénybevétele alatt a munkavállaló keresőképtelenségének felülvizsgálatát kezdeményezheti a kormányhivatalnál.

Kérdés: Egy légitársasággal lesz Békéltető Testületi vitám december 8-án, és erre szeretném, ha tanácsod adnának, hogy saját magamat megfelelően tudjam képviselni ezen. A vita tárgya: 2025.08.09-én vásároltam repülőjegyet két személy részére a légitársaságnál jövő évre üdülés céljából, 168.888 Ft értékben. A járatunkat a légitársaság menetrendváltozás miatt törölte, melyről e-mailben értesítést kaptam. A légitársasággal szemben a járattörlésük miatt a teljes viteldíj visszatérítését kértem forintban, ez mint lehetőség világosan szerepel az Általános Szerződési Feltételek 6.3.2.3. pontja szerint. A társaság viszont nem hajlandó csak az eredeti fizetési móddal megegyezően visszatéríteni, és mivel a repjegy nagy részét creditpontokból vásároltam, creditpontokba szeretné a jegyárat visszatéríteni. Én ezt nem vagyok hajlandó elfogadni, mert az ÁSZF-ükben ez így leírva nem szerepel.

Válasz: A Társaság üzletszabályzata valóban nem tartalmaz ilyen szűkítést, azonban a kreditpontokra külön szabályzatuk van, érdemes azt is tanulmányozni.

Kérdés: Szüleink 2000-ben elváltak. Édesanyámhoz kerültünk, aki még 2001-ben megismerkedett egy férfival, akivel összeköltöztünk egy ingatlanba, majd 2011-ben hozzáment feleségül, viszont nem fogadott minket örökbe. Ennek ellenére szeretetben és tisztességgel felnevelt minket. Édesanyám 2015-ben elhunyt, akkor az ingatlan tulajdonosa 50%-ban ő volt, 25-25%-ban a húgom és én. Nemrég ő is elhunyt és a végrendeletében az ingatlanban rá eső részét – egyenlő arányban – ránk hagyta. A kérdéseim a következők: 1. Mi, mint munkavállalók, jogosultak vagyunk-e a plusz 2 nap szabadságra rendkívüli haláleset esetén? 2. Minek minősül a húgom és az én életemben? Mostohaapa? Nevelőapa? 3. A fentebb vázolt helyzetben mentesülünk-e a húgommal az örökösödési illeték alól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önök mint az elhunyt hozzátartozói (mostohagyermekei) jogosultak a Munka Törvénykönyve szerinti 2 napos munkavégzés alóli mentesülésre. Az Illetéktörvény azonban csak a (vérszerinti) egyenesági rokonok vagy örökbefogadás esetén biztosítja az öröklésiilleték-mentességet, így Önök az alól nem mentesülnek.

Kérdés: Tisztelettel fordulok Önökhöz az alábbi problémával. Szüleim építettek egy házat, melyben 50-50% tulajdonosok. Rég elváltak, de a közös házban laknak, mert egyiküknek sem volt pénze kifizetni a másikat, édesapám pedig nem egyezett bele az értékesítésbe, így nem tudtak különválni. Ez az állapot évtizedek óta tart sajnos, viszont apám közben halmozottan hátrányos eü-i állapotba került, így a 70 éves édesanyámra marad minden ház körüli teendő, apám aligha csinál valamit. Anyámnak – korából kifolyólag – egyre nehezebb a vidéki élet, és nagyon költözne városba. Csakhogy édesapánk a mai napig hajthatatlan, hallani sem akar az eladásról és költözésről, hisz neki semmi gondja nincs, anyám mellett kényelemben éli életét. Anyám fél jogi útra terelni az eladást, mert régen, amikor ez először szóba került, apánk azzal fenyegetőzött, hogy akkor kárt tesz az ingatlanban. Féltem édesanyámat, mert látom már alig bírja a ház körüli teendőket, de nem tud szabadulni. Mit lehetne tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem sikerül megegyezni, sajnos elkerülhetetlen a peres út. Házassági vagyonjogi perben kérhető a közös vagyon megosztása. A bíróság a lakás árverés útján történő értékesítéséről dönthet a felek megegyezése híján.

Kérdés: Ketten vagyunk testvérek, a testvérem anyámmal együtt lakik. Most tudtam meg, hogy az 1/2 házrészt a testvéremre íratta, tartás jogcímen, de nekem erről nem szóltak. A másik 1/2 rész korábban rendezve, apai örökség. Az a kérdésem, hogy nekem jár-e köteles rész az ingatlanból és egyéb vagyonból, pl. bankbetét. 89 éves az anyám, életében kérhetem vagy csak utána?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a kötelesrész alapját képzik az örökhagyó által adott ajándékok és egyéb visszterhes szerződések is (itt atartási) is, ha ez az ajándékozás stb. az örökhagyó halála előtti 10, illetve tartási szerződés esetében 2 éven belül történt, kivéve, ha édesanyjuk a hozzászámítást kizárta. Az összes többi örökségből (pl. banbkbetét, ingóságok, egyéb ingatlanok) pedig ugyanúgy részesül, mint a testvére. A későbbi örökségbe tartozó vagyont vagy egy részét kérheti még életében édesanyjától, pl. ajándékozás címén, de ehhez az ő elhatározása szükséges.

Kérdés: Hogyan lehet mentesülni a szülői adósság öröklése alól? A szülő eltartása jogi kötelezettség.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökhagyó életében az örökségről való lemondással, halála után pedig az örökség visszautasításával mentesülhet az adósságoktól. A rokontartás szabályai szerint, ha a szülő önhibáján kívül nem képes magáról gondoskodni, és nincs erre alkalmas házastársa vagy élettárasa, akkor gyermeke köteles gondoskodni az ellátásáról addig a mértékig, amíg ez a saját és leszármazói szükségleteit nem veszélyezteti.

Kérdés: Az unokámról lenne szó. Eddig a fiam fizette a gyerektartást az anyának. Az unokám szülői beleegyezésével fél éve az apjánál él, Floridában, ott jár iskolába és a teljes ellátásáról a fiam gondoskodik. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben az anya kötelezhető-e a tartásdíjra? Az anyuka itthon jó módban van, de ez idáig nem kérdezte meg a fiamat, hogy nem kellene-e neki is hozzájárulnia a fia eltartásához? Nem beszélve arról, hogy az anya tudott róla és nem jelezte a fiam felé, hogy itthon kábítószert használt, úgy engedte ki. A gyerek viselkedése jelezte, hogy valami nem normális nála, és beigazolódott a gyanú.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elvált szülők és a közös gyermek élethelyzetében bekövetkezett változás esetén a bíróság jogosult csak a gyermektartásdíjra kötelezést és a fizetés módját módosítani. Amennyiben úgy látják, hogy a megváltozott körülmények ezt indokolják, célszerű bíróság előtt kérni a módosítást.

Kérdés: A tesztereket az üzletből el lehet vinni ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, azok a kereskedő vagy gyártó tulajdonai, lopásnak számít, ha elviszik.

Kérdés: Külföldön élő testvérpár (mindketten a külföldi ország állampolgárai, egyikőjük magyar állampolgár is) a magyar származású édesapjuk után földterületet örököltek Magyarországon. A közjegyzőnél lehetséges meghatalmazással valamely magyarországi rokonnak képviselni őket? Elegendő, ha a meghatalmazás a külföldi országban a közjegyzőnél jön létre? A földterület miatt milyen speciális szabályok vonatkoznak rájuk, mit tehetnek a földterülettel? Az öröklési jogban van-e olyan jogi lehetőség, hogy valaki lemond az örökségről egy másik örökös javára? Ha igen, akkor külföldi állampolgár ezt megteheti külföldön közjegyző előtt? Azt a jogi nyilatkozatot elfogadják itthon az örökösödési eljárásban? Ha az öröklés után el akarják adni a földterületet, akkor az értékesítés során lehet meghatalmazottal eljárni? Van-e valamilyen speciális szabály, ami a földterület eladással jár?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, képviselheti magyar rokon vagy bárki más Őket, aki a közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazásukkal rendelkezik. A külföldi országban kiállított meghatalmazás is érvényes lehet, ha megfelel a fenti feltételeknek és a konzul felülhitelesítéssel látta el. Csak az Európai Gazdasági Térség állampolgára szerezhet földtulajdont. Emellett be kell tartani a birtokmaximumra vonatkozó korlátozásokat is: a földművesnek nem minősülő személy 1 hektárig, a földművesként nyilvántartásba vett személy 300 hektárig szerezhet földtulajdont. Az öröklésről lemondani más javára csak az örökhagyó életében lehet, azt követően már csak visszautasítani lehet az örökséget. Ebben az esetben az lép az örökséget visszautasító helyébe, aki a törvényes öröklés rendje szerint az ő örököse lenne. Sőt, a termőföldet (mezőgazdasági eszközöket, felszereléseket) önállóan is visszautasíthatja, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdálkodással. Ez a hagyatéki eljárást végző közjegyzőnek megküldött egyszerű, akár írásbeli nyilatkozattal is megtehető. Amennyiben mégsem utasítják vissza az örökséget, de később szeretnék értékesíteni, azt szintén megtehetik a fentiekben ismertetett módon meghatalmazott személyen keresztül. A termőföld-adásvétel szigorú szabályokhoz kötött, éppen ezért, valamint a távollévők közötti meghatalmazás kiállítása miatt is szükséges ügyvéd segítségével eljárni vagy őt meghatalmazni.

Kérdés: 300 ezer Ft csalás követtem el, de nem tudom visszafizetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben még nem indult eljárás, próbáljon meg a csalás áldozatával megegyezni részletekben történő visszafizetésben. Amennyiben már ítélet született az ügyben, és nem tudja visszafizetni az összeget, végrehajtásra kerülhet sor, melynek során a végrehajtó először a munkabéréből és egyéb járandóságaiból, majd az ingóságaiból, végül az ingatlantulajdonból hajthatja végre a pénzkövetelés behajtását. A levonható összeg százalékos arányban maximalizálva van az adós körülményeinek megfelelően, ugyanígy az ingó és ingatlan behajtás esetén is figyelembe veszik ezt annak érdekében, hogy ne lehetetlenítse el a kötelezett életfeltételeit, azonban akár állami kényszerrel is biztosítható a behajtás sikere. Amennyiben még nem indult eljárás, a későbbiekben sokat számíthat az önkéntes teljesítés bizonyítható módon való megkezdése.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy lányom 4 évig élt a párjával, a párja szüleinél. Ez alatt az idő alatt szépítgették a párja családi házát. Közösen, illetve a lányom nagymamája és én is sokat segítettünk benne. A legtöbb bútort tőlünk kapták. A fiú szülei semmit nem segítettek. Sem anyagilag, sem pedig megélhetésileg. Úgy lakhatóvá tették a házat, hogy áprilisban elmúlt egy éve, hogy beköltöztek. Mindvégig közös kasszán voltak. Júniusban megszakadt az életközösségük és a lányom kiköltözött. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi jár neki így 5 év után. Lényegében 5 évig oda keresett. A volt párja semmit nem akar fizetni. És mit lehet ellene tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tekintettel arra, hogy a párja szüleinek házát ‒ legalábbis a leírtak alapján ‒ szívességi alapon használták, a ház szépítgetése pedig feltehetőleg önkéntes volt az Ön részéről, így legfeljebb a költségeire tarthat igényt, a befektetett munkára nem. Ugyanígy az ingóságoknál: az Ön vagy részben Ön által vásárolt ingóságokat követelheti egészben vagy részben. Amennyiben nem sikerül megállapodni, bírósághoz fordulhat, azonban mindenképpen javasolt ügyvéd segítségét kérni, tekintettel a bizonyítás nehézségeire.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy bevonták a jogsimat, de letettem a szükséges intézkedéseket, vizsgákat sikeresen, hátra maradt a pszichológiai, de csak sokára lesz időpont, ilyenkor mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Külső szakember szakvéleményét nem fogadja el a hatóság, és enélkül a feltétel nélkül nem adható vissza a vezetői engedély, így sajnos meg kell várni a vizsgálatra Önnek felajánlott időpontot.

Kérdés: A testvéremmel közösen megörököltük édesanyánk ingatlanát 24 évvel ezelőtt. Ez egy házrész 43 m2, amiben a testvérem lakik. 2 évvel ezelőtt jutottunk oda, hogy kifizette a rám eső részt, havi törlesztésben. Mivel leszázalékolt vagyok nagyon nehéz anyagi helyzetben, így szeretném, ha lekerülne a nevemről az ingatlan, hogy kaphassak bármilyen szociális juttatást, ugyanis eddig nem kaptam, mivel van vagyonom, a fél ház. A testvérem nem együttműködő, csak ígérget, mivel nekem nincs pénzem ügyvédre, így az lenne a kérdésem, hogyan tudnám levetetni a nevemről az ingatlant és neki ajándékozni úgy, hogy a lehető legkevesebb kontaktom legyen a testvéremmel és hol tudom ezt elintézni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel a testvére kifizette az Önre eső házrész árát, azaz megváltotta, így ő az egész ingatlan tulajdonosa. Ennek szerződésbe foglalása (legalábbis annak ellenjegyzése) és ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének intézése során azonban sajnos nem lehet ügyvéd nélkül eljárni. A testvérével való érintkezést viszont ügyvéd közbenjárásával teljes mértékben el tudja kerülni.

Kérdés: Háziorvos megtagadja a kezelést daganatos betegként, megteheti? Kidobálja az ajtón a beteget magas tumor értékkel és kért vizsgálatokat, amit onkológus és sebész javasolt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A háziorvos nem tagadhatja meg a körzetéhez tartozó beteg orvosi ellátását semmilyen esetben sem. Javasolt panaszt tenni a megyei kormányhivatal népegészségügyi osztályánál, illetve az Orvosi Kamaránál.

Kérdés: Egy családi örökléssel kapcsolatos kérdésben szeretnék tanácsot kérni. Szüleink halála után fontos számunkra, hogy a hagyaték megosztása tükrözze a köztünk korábban született megállapodást. A testvéremnek jelentős pénzügyi segítséget nyújtottam: kifizettem a tartozásait. Abban egyeztünk meg, hogy ezt a támogatást úgy „téríti meg”, hogy a majdani örökségből kevesebbet kér, és az ingatlan értékének felbecsülése után a kölcsön összegét figyelembe véve én nagyobb részt öröklök. Kérdésem, hogy mi ennek a szándéknak a legegyszerűbb és legbiztosabb jogi rögzítési módja. Elég ehhez egy közjegyző előtt tett végrendelet a szüleink részéről, vagy inkább ügyvéd által készített végrendelet lenne indokolt? Esetleg van-e olyan jogi forma (pl. öröklési vagy kölcsönszerződés), amely révén ezt a megállapodást földhivatali széljegyként is lehet rögzíteni? Célunk, hogy az öröklés vitamentes legyen, és a megállapodás később jogilag is érvényesíthető maradjon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A legbiztosabb megoldás, ha a szülők végrendeletben rendelkeznek az arányos öröklésről, közjegyző vagy ügyvéd előtt. Ezen felül külön szerződésben is lehet rögzíteni a testvérek közti megállapodást, azonban a hagyatéki eljárás során a közjegyző a végrendeletet veszi figyelembe elsődlegesen.

Kérdés: Testvérem halála után 1/1 hányadú tulajdonosa vagyok egy lakásnak. A lakás haszonélvezeti joggal terhelt, a testvérem volt barátja a haszonélvező, aki most 83 éves, ő birtokolja az ingatlant, fizeti annak rezsijét, és az unokája lakik benne. Kérdésem, hogy milyen intézkedést tehetek, melyik hivatalos szervhez fordulhatok, hogy azonnal értesüljek a majdani haláláról, elkerülve a halála utáni rezsi felhalmozódást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvező halálát a lakóhely szerinti anyakönyvvezető jegyzi be. Automatikus értesítésre nincs jogszabályi lehetőség. Javasolt a közműszolgáltatókkal előzetesen megállapodni, hogy haláleset esetén azonnal tájékoztatást kapjon, illetve az ingatlan szomszédaival tartani a kapcsolatot.

Kérdés: Beletöltöm a vizet a Punto-ba, alul a motor alatt folyik ki, mi a baja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírás alapján valószínűsíthető, hogy a hűtőrendszer vagy a vízpumpa hibásodott meg. Javasolt mielőbb szakszervizbe vinni az autót, mert a vízszivárgás motorhibát is okozhat.

Kérdés: Jogtalanul tiltja a végrehajtó a munkabért. Jogerős bírósági ítélet van róla. Mégis vonják továbbra is, senki nem akarja leállítani a letiltást. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben jogerős bírósági döntés van arról, hogy a letiltás jogszerűtlen, de azt mégis végrehajtják, haladéktalanul forduljon a végrehajtást elrendelő bírósághoz végrehajtási kifogással. Emellett panaszt is tehet a végrehajtóval szemben a területileg illetékes kamaránál.

Kérdés: Most került kihirdetésre az első lakáshoz jutók kedvezményes hitele. Minden feltételnek megfelelnék az eddigi információk alapján, kivéve annak, hogy volt már a nevemen egy ingatlan. Az ingatlanon nem volt lakható épület, csak egy melléképület, belterületi telek volt. Nagyjából három hónapig volt a nevemen, akkor igénybe is vettem az első ingatlanhoz jutási kérelmet. Nem írattam át a lakcímemet erre a címre. Ebben az esetben nem vagyok jogosult a kedvezményes hitel felvételére, vagy van olyan lehetőség, amellyel ezt az új kedvezményes hitelt igényelhetem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben korábban (legfeljebb 10 éven belül) már volt vagy van az Ön nevén belterületi ingatlan, de nem lakóingatlan minősítésű, vagy ha igen, akkor sem haladta meg az értéke a 15.000.000 Ft-ot, akkor az nem kizáró ok. Az Ön levelében nem szerepel pontosan, hogy melyik első lakáshoz jutási támogatást vette korábban igénybe, ill. a jelenlegi támogatás kizáró okai közt sem szerepel korábbi, hasonló támogatási forma igénybevétele, sőt, más állami támogatásokkal is kombinálható, de ennek kapcsán javasolt banki ügyintézőt vagy lakástámogatási tanácsadót felkeresni.

Kérdés: Hirdetés alapján az interneten (Facebook Marketplace) találtunk cserepes lemezt. A hirdetésben csak egyetlen egy kép volt egy mintával. Az egyeztetés folyamán sem merült fel, hogy más minta is lenne. Kiszállítást követően derült ki, hogy nem az a mintája a lemeznek, amit a hirdetésben láttunk. Az eladót keresve, elmondtuk neki is a problémát, de csak annyit mondott, hogy mivel matt színűt kértünk az ilyen. Erről úgy gondolom, hogy tájékoztatnia kellett volna a formai változáskor. Ez sajnos nem történt meg. Az áru érkezésekor nem tudtunk ott lenni a helyszínen. Milyen lehetőségeink vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a termék lényegesen eltér a meghirdetett képtől és nem kapott megfelelő tájékoztatást, az megtévesztésnek minősülhet. Szükség esetén békéltető testülethez vagy bírósághoz lehet fordulni.

Kérdés: Vásároltam egy családi házat Kecskeméten egy tolna megyei polgármestertől. A házat 10 cm-es szigeteléssel, összközművel hirdették, 2020-ban teljes villanyvezeték felújítással. A beköltözés után jött a szomszéd, hogy fizessük a szippantás költségét, mert az ő udvarán lévő derítőbe folyik a ház szennyvize, és úgy állapodtak meg a volt tulajdonossal, hogy egyik évben ők fizetik a szippantást, a másik évben meg a mi házunk. Persze a polgármester úr ezt elfelejtette mondani, na meg azt is, hogy nincs csatorna. Aztán kiderült, hogy a ház áram és gázvezetéke élet- és tűzveszélyes, nincs földelés, szabálytalanok a kötések, 10 cm szigetelés sincs, kémény ellenőrzés nem volt, mert a katasztrófavédelem feljegyzése szerint nem engedték be őket a házba. A kémény is életveszélyes, használatát megtiltották, 30 napot kaptunk a kijavításra. A ház most 2025. 07. hóban még lakhatatlan. Télen nem tudtuk fűteni, nem volt melegvíz. Ez nem csalás? Az ingatlanosok nem felelősek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az eladó valótlan adatokat közölt az ingatlan állapotáról, felmerülhet a szerződés megtévesztés miatti megtámadhatósága, illetve a szavatossági igény érvényesítése. Az ingatlanközvetítő akkor felel, ha tudott vagy tudnia kellett volna a hibákról. Pontos választ a szerződésük ismeretében lehet adni, kártérítésre jogosult lehet.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy ha a bíróság jogerős végzéssel kimondta, hogy a válás után a kiskorú gyermeket az egyik szülő csak felügyelet mellett, egy erre való megadott szociális intézmény területén és csak a bíróság által megadott időpontokban láthatja, akkor ezt a kapcsolattartást / láthatást felülbírálhatja-e a két szülő önhatalmúlag úgy, hogy a hatóságok felé tett bejelentés nélkül, mégis átadja a gyermeket az egyik szülő a másiknak szabadon, közösen egyeztetett, kissé rendszertelen időpontokban és időtartamra és helyszínen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, megtehetik.

Kérdés: Tanácsát szeretném kérni: 2017-ben közjegyzőnél kitagadtam a fiamat, amit most szeretnék visszavonni. Kitagadtam, mert érdemtelen, jelenleg is, de ennek ellenére visszavonnám. Azért, mert nem akarom, hogy az unokáim örököljenek. Ennek is megvan az oka. Azt szeretném megtudni, hogyan tudom visszavonni, mert a közjegyző azt mondta, hogy nem lehet, csak akkor, ha változott a kapcsolatunk. A végrendelet szerint a férjemet jelöltem meg örökösnek. Ha visszavonom a kitagadást, a férjem maradhat az örökös az akaratom szerint? Ebben az esetben a fiam kötelesrészt kap, aminek az alapja a teljes örökség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a kitagadás okát az örökhagyó a végintézkedése után megbocsátotta, a kitagadás a végintézkedés visszavonása nélkül hatálytalanná válik. Ha nem bocsátotta meg, de szeretné visszavonni a kitagadást, azt a végrendelet visszavonásával teheti meg. Ha visszavonja a végrendeletet, a törvényes öröklés rendje szerint a fia és a férje egyenlő arányban örökölnek, továbbá a házastársa holtig tartó haszonélvezetet kap a közösen lakott házon. A kitagadás csak a kitagadottra érvényes, az ő örököseire, illetve a kitagadás folytán az ő helyébe lépő örökösökre nem. A kitagadott örökös a kötelesrésztől is elesik. Ha tehát azt szeretné, hogy csak a férje örököljön, és a fia, valamint az unokái kötelesrészre sem legyenek jogosultak, akkor javasolt a korábbi végrendelet visszavonása és az akaratának megfelelő új végrendelkezés, azaz a férjének egyedüli örökösként való megnevezése, továbbá fiának és külön az unokáinak is a kitagadása.

Kérdés: Olyan problémába kerültem, hogy veszélyeztetett terhes vagyok, viszont a táppénz jogosultságom lejárt, mivel nincs 365 nap munkaviszonyom, a munkáltató fel akarna mondani közös megegyezéssel, pedig úgy tudom, hogy kötelesek lennének olyan munkát adni, amit el tudok végezni, vagy ha nem tudnak, akkor járna távolléti díj (állásidőre). Viszont ők azt mondják, hogy nem tudnak semmi ilyenről, hogy nem tudnak nekem a továbbiakban segíteni. Valóban jár ilyen, vagy esetleg mit tudok tenni ilyen helyzetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A várandós munkavállaló rendes felmondással nem bocsátható el. Ha veszélyeztetett terhesként nem tud munkát végezni, és a munkáltató nem tud megfelelő munkakört biztosítani, akkor állásidőre jogosult, amelyre távolléti díj jár. A munkáltatónak jogszabályi kötelezettsége biztosítani a munkavállaló jogait, és nem kényszerítheti közös megegyezésre.

Kérdés: Az autómban szervizbe adást követően totálkár keletkezett. Szeretném felvenni a cég biztosítójával a kapcsolatot ezt az adatot azonban nem adták meg nekem. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy tagadják még azt is, hogy a kocsit ők egyátalán átvették (telefonon történt a szóbeli megállapodás). Milyen lehetőségeim vannak az ügyben kártérítésre lehetőleg egy hosszadalmas polgári per elkerülésével, illetve a biztosítójukkal való kapcsolat felvételre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a cég nem ismeri el az autó átvételét, a bizonyítás nehéz lehet, de még így is van lehetőség kártérítési igény előterjesztésére. Először érdemes írásban felszólítani őket, és kérni a biztosító elérhetőségét, valamint az esemény dokumentálását. Ha nem válaszolnak, fordulhat fogyasztóvédelmi hatósághoz, valamint polgári peres eljárásban is kérheti az igény érvényesítését. Ha ügyvéd által megfogalmazott felszólítást kapnak, az gyakran elősegíti a biztosítóval való kapcsolatfelvételt.

Kérdés: Édesanyánk végstádiumú demens. Krónikus belgyógyászat egy hónapja kezeli antibiotikummal. Anya ágyban fekvő, nem eszik nem iszik. Szerettük volna kérni az elbocsátását, mert a nem megfelelő kórházi ellátás miatt egyre rosszabb állapotban van. Az orvos stílusa minősíthetetlen volt, és nem adott kérdésünkre választ. Nem tudjuk mit várnak a kezelésétől, meddig kezelik, azonkívül a teste törik, és gombás fertőzés fedi be, mert nem forgatják, s nem megfelelő körülmények között van. Milyen jogot sért az orvos a kitérő, lekezelő válaszokkal, konkrét információ kerülésével.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az orvos tájékoztatási kötelezettségét a beteg állapotáról és a kezelési lehetőségekről törvényben írja elő. Amennyiben az orvos nem válaszol érdemben, elutasító vagy lekezelő, az sértheti az egészségügyi törvény tájékoztatási szabályait, valamint az emberi méltósághoz való jogot is. Panaszt tehetnek az intézmény főigazgatójánál. Az elbocsátást kérhetik, ha a kezelést nem tartják indokoltnak vagy megfelelőnek.

Kérdés: Ismerősöm 39 éves, 8 éves lányát egyedül neveli, közfoglalkoztatottként dolgozik. 5 általános iskolai osztályt végzett, lányát szerény körülmények között neveli, vagyona, saját ingatlana, segítsége nincs. 2015-ben az akkori párja kényszerítésére cégvezetője lett egy Kft-nek, amit a cégbíróság kényszertörlésre jegyzett be. Most adatszolgáltatási kötelezettsége van a cég pénzügyeiről, tartozásairól, amire 30 napot kapott. Az akkori céges iratok költözés miatt mind elvesztek. Segítséggel létrehozott egy cégkaput, ahol kevés adat látható, de félő, hogy a cégtörlés miatt az adóhatóság nagy összegű pénzbírságot szab majd ki rá. 2015-ben aláírta, hogy cégvezető legyen, mert akkori élethelyzetében nem volt más választása, de nem tudta felmérni, hogy ez milyen következményekkel jár. Ma már az őt erre kényszerítő férfival nincs kapcsolatban, de a céges ügy következményei őt terhelik. Hogyan válaszoljunk a cégbíróság levelére, hogy a lehető legkevesebb bírságot kapja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javasolt, hogy az érintett írásban válaszoljon a cégbíróság levelére, és részletesen ismertesse azokat a körülményeket, amelyek a cégvezetői pozíció elfogadására kényszerítették. A válaszban hivatkozhat élethelyzetére, iskolázottságára, kényszerhelyzetre, és arra, hogy az iratok elvesztek. Emellett kérheti a bírság mellőzését vagy mérséklését méltányossági alapon. Célszerű lehet jogvédő szervezet vagy ügyvéd segítségét kérni, illetve igazolni a párkapcsolati erőszakot, ha az bármilyen formában dokumentált. Egyben célszerű lenne lemondania is a tisztségről.

Kérdés: Felnőtt gyermekem elvégezte a középiskolát, érettségit és szakmát szerzett, családdal marad, együtt élünk. Egyetemre felvételizett, tovább szeretne tanulni. A felvételire még várunk, szeptemberben hol folytatja a tanulmányait. Tartásdíjat még kapunk az apától. Meddig jogosult rá, illetve a bíróság által meghatározott tartásdíjat, ha nem jár már jogilag kinek kell megszüntetésre beadni, jelenteni a bíróságnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a gyermek a középiskola elvégzése után továbbtanul, és tanulmányait rendszeresen folytatja, a tartásdíj fizetése főszabály szerint annak befejezéséig, legfeljebb a 25. életévének betöltéséig tarthat. Ha a gyermek nem tanul tovább vagy tanulmányait nem kezdi el, akkor a tartásdíjra való jogosultság megszűnhet. A tartásdíj-fizetési kötelezettség a fenti időpontokban a törvénynél fogva automatikusan megszűnik. A bíróság által megállapított tartásdíjat a fentieknél korábbi időpontban kizárólag a bíróság szüntetheti meg – ezt a kötelezett (az apa) kérheti a bíróságtól külön peres eljárásban. Tehát, ha az apa úgy véli, hogy a tartásdíj fizetése már nem indokolt, neki kell pert indítania a megszüntetés érdekében. Az is igaz azonban, hogy a megszűnést alapvetően önnek kellene a bíróságra bejelenteni, egy ún. nemperes eljárásban.

Kérdés: Rendeltem egy büfékocsit, a szerződésben a tervezett átadás február 28. Négy hónapja nem kapom meg, a gyártó nem veszi fel a telefont, néha ír egy sms-t, hogy nemsokára kész lesz. A vételár felét kifizettem előlegként. Se kocsi, se pénz, semmi információ. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szerződés megszegése esetén – különösen ha a gyártó nem teljesít, és a határidőt jelentősen túllépi – jogosult elállni a szerződéstől, és visszakövetelni az előleget. Célszerű írásbeli felszólítást küldeni, ha az sem vezet eredményre, jogi úton – fizetési meghagyással, majd peres úton – érvényesíteni a követelést.

Kérdés: Kérdésem a következő: Van apósomnak egy háza 1/1, amit odaadott lányának és sógorának használatra, hogy lakjanak benne. Felújitást igényelt. Így mivel kőműves és asztalos vagyok a felújítás nagy részét én végeztem el teljesen ingyen. Kamrából szoba és fürdő kialakítás, csempézés, nyílászáró csere stb. Időközben apósom lánya meghalt, és az élettárs elköltözött, de időnként eljött füvet nyírni a ház körül. Most tudtam meg, hogy apósom eladja a házat, mert az élettárs már nem fog többé odaköltözni, és a fent említett ház vételárán közösen fognak osztozni. Kérdésem: jogosult vagyok-e vagy követelhetek-e az elvégzett munkák után pénzt, ha valóban eladják a házat? Az apósnak 6 lánya van, abból a fent említett halt meg, a többi lány is értetlenül figyeli, miért a volt élettárssal akar osztozni az após. Esetleg beperelhető-e az élettárs vagy az após?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elvégzett munkák után akkor lehet pénzbeli megtérítésre igényt érvényesíteni, ha az bizonyíthatóan megrendelés vagy megállapodás alapján történt, illetve az ingatlan tulajdonosának érdekében valósult meg. Ha szívességi alapon, ingyenes vállalta a munkát, utólag legfeljebb a költségeinek a megtérítését követelheti elévülési időn belül (5 év), amennyiben ez nem történt meg annak idején. Apósa bárki beleegyezése nélkül jogosult a saját kizárólagos tulajdonát eladni, és a vételár egy részét a volt élettársnak ajándékozni.

Kérdés: A szolgáltató szeretne az udvarunkban munkálatokat végezni. Erről előzetesen nem tájékoztatattak semmilyen formában. A munkálatokkal károkat okoznának. Mi ilyenkor a megoldás? Köteles vagyok eleget tenni a kérésüknek? Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gázszolgáltató bizonyos munkálatokat jogosult végezni, különösen közérdeket szolgáló karbantartás vagy hálózatbővítés esetén. Ugyanakkor köteles Önt előzetesen tájékoztatni, és a munkálat során keletkezett károkért felelős. Amennyiben nem kapott előzetes értesítést, kifogással élhet és kártérítést kérhet.

Kérdés: 55 éve épült ikerház osztatlan közös tulajdonban lévő A és B része között 53-47% tulajdoni hányad megoszlással az A részben jelenleg 2, a B részben 3 lakás van. A probléma, hogy az A rész egyik lakását kettővé alakítanák és egy plusz villanyórát igényelnének. Az áramot a ház az utca túloldalán lévő oszlopról légvezetéken kapja, az A rész jelenlegi 2 lakásában 3×20, ill. 3x16A bekötés van, a B részen mind a három lakásban 3x20A. A meglevő légvezeték tovább nem bővíthető a szolgáltató szerint. Az igénylő tulajdonostárs szerint az áramot is a tulajdoni hányadok alapján kell a 2 rész között megosztani, azaz vagy mondjon le az A rész bizonyos mennyiségű áramról, vagy viselje egy 10 milliós földkábel bekötése és a kapcsolódó költségeit. Így van ez? Kötelezhető-e a B rész a bővítési projektben anyagilag részt venni vagy árammennyiségről lemondani? A lakás kettéválasztásához kell-e a többiek hozzájárulása? Joggal való visszaélés-e ha az igénybejelentéshez a B rész nem járul hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakás kettéválasztásához és új mérőóra felszereléséhez szükség van a többi tulajdonostárs hozzájárulására. Az áramhasználat tulajdoni hányad alapján való megosztása önmagában nem kötelező, és nem kényszeríthető ki, különösen, ha jelentős költségeket róna a másik félre. A bővítés költségeit csak közös megegyezéssel lehet megosztani. A hozzájárulás megtagadása önmagában nem visszaélés, ha az nem rosszhiszemű.

Kérdés: Özvegyi haszonélvező vagyok egy családi házban. A tető beázik, sajnos cserére szorul. Szeretném tudni anyagilag kit terhel a tető cseréje? Engem, mint özvegyi haszonélvezőt, aki az ingatlanban lakik, vagy a 3 ági örököst, akik az elhunyt férjem testvérei.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tetőcsere költsége – mint jelentős felújítás – főszabály szerint a tulajdonosokat (az örökösöket) terheli. A haszonélvező az ingatlan rendeltetésszerű használatával kapcsolatos kisebb karbantartásokért felelős. Ezért az ilyen jellegű, nagy értékű javítási költségeket nem Önnek kell viselnie.

Kérdés: Az új főnökség kitalálta, hogy mozgóbért fogunk kapni aszerint, hogy ki milyen kategóriába fog esni.A szakmai tudásunk alapján kívánták meghatározni ezt (az új dolgozóknak kevesebb járna, mint a régi, tapasztaltabb dolgozóknak). 95% fölött újraoktatáson kell részt venniük.Sajnos nem a valós gyakorlati tudásunkat vették figyelembe, hanem összeállítottak egy tesztet, amiben nagyrészt olyan kérdések voltak, amikkel sem gyakorlatban, sem az elméleti oktatás során nem találkoztunk. Tesztírásnál rákérdeztünk a trainerektől, hogy most mégis mit válaszoljunk a kérdésekre, mikor ezekről a dolgokról fogalmunk sincs, azt válaszolták, hogy nem számít, csak tippeljünk valamit. A kérdésem az lenne, hogy ez mennyire jogszerű így a dolgozókkal szemben. Értem, hogy ez csak egy “adható juttatás”, de mondhatták volna azt, hogy nem fogunk kapni semmit így sem, úgy sem, csak az a pár ember, akik véletlenül jól találták el a válaszokat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató mozgóbért a saját szabályai szerint határozhat meg, mivel az nem kötelező juttatás. Ugyanakkor az alkalmazott értékelési módszernek – például teszt – objektívnek, átláthatónak és nem diszkriminatívnak kell lennie. Ha az értékelés nyilvánvalóan szakmaiatlan vagy aránytalan, és hátrányos megkülönböztetést eredményez, az munkajogi kérdéseket vethet fel, így érdemes lehet panasszal élni.

Kérdés: Érdeklődnék, hogy ha a végrehajtónál van az ügy, és árverésre került a lakás, van rá lehetőség, hogy megállapodjak a céggel, vagy csak már a végrehajtóval lehet,

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ügy már végrehajtási szakaszban van, és az ingatlan árverés alatt áll, elvileg még van lehetőség megállapodásra a jogosulttal (vagyis a céggel), és ha ennek eredményeként visszavonják a végrehajtást, az árverés is leállhat. A végrehajtóval is egyeztetni szükséges a pontos lehetőségekről és feltételekről.

Kérdés: Szeretném a véleményét kérni. Férjem mikor elvált, ki kellett fizetni a volt feleségét. Van egy ház, amiben 50-50%-ban tulajdonosok voltak. Mi a férjemmel úgy kaptunk kölcsönt a banktól, hogy akkor még nem voltunk házasok. A törlesztő részleteket a saját bankszámláról fizetem 7 éve. Közös gyerekünk nincs, viszont mindkettőnknek van 2-2 gyereke előző kapcsolatból. Kértem így 7 év után írasson 1/4-nyi tulajdonrészt a nevemre, mert ha bármi történik vele, a kiskorú lányom velünk él még, akkor mi mehetünk az utcára, mert a két gyereke örökli az egész ingatlant. Erre ő azt mondta hogy ez hülyeség, mert nekem lesz rajta haszonélvezetem. (A volt felesége meghalt, neki volt egy férje, őt a férjem gyerekei rövid idő alatt kitették az anyjuk ingatlanjából, mert el akarták adni.) Bevallom aggódok, hogy hiába fizetem a részleteket, öreg koromra az utcára kerülök, mert a gyerekei nagyon anyagiasak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogilag valóban haszonélvezet illeti meg a túlélő házastársat az elhunyt ingatlanrészére, de ez nem jelent teljes védelmet. A gyakorlatban az örökösök nyomást gyakorolhatnak az eladásra vagy a kiköltözésre, ahogy az Ön által említett példából is látható. Célszerű lenne tulajdonrészt íratni a nevére – különösen, ha Ön fizeti a kölcsönt –, ami hosszú távon nagyobb biztonságot jelentene. Ezt ajándékozással vagy adásvétellel is meg lehet oldani.

Kérdés: Az anyukám meghalt és ezért a cégtől kaphatok pénzbeli juttatást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Egyes cégek belső szabályzat alapján adhatnak pénzbeli juttatást munkavállaló vagy hozzátartozó halála esetén. Érdemes a munkáltató humánpolitikai osztályától vagy a kollektív szerződésből tájékozódni, ezek híján kérni, hogy van-e ilyen lehetőség a cég részéről.

Kérdés: Összekülönböztünk az anyámmal, ami miatt baleset érte, voltak itt a rendőrök és a mentők, őt ellátták, engem pedig bevittek egy éjszakára a pszichiátriára, mivel szerintünk a kintről hallatszó hangok csak a fejemben léteznek, gyakorlatilag bolondnak lettem beállítva. Senki nem vizsgált semmit, üldözési mánia is szerepel a kórlapon, amit kaptam. Természetesen felelőségem teljes tudatában vagyok, B,C kategóriás jogosítvány, több év munkaviszony stb. A kérdésem az lenne, kaphatok-e jelentősebb kártérítést a jó hírnév megsértése miatt, kihez tudok ezzel kapcsolatban fordulni segítségért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben alapos orvosi vizsgálat nélkül állították ki a kórlapját, az valóban sértheti a személyiségi jogait. Elsősorban a pszichiátriai intézet betegjogi képviselőjéhez fordulhat, és ha a kifogásai megalapozottak, kártérítési igényét polgári peres úton érvényesítheti. Célszerű ügyvéd segítségét kérni, különösen, ha a jelentés hátrányosan érinti Önt, például a jogosítvány vagy a munka szempontjából.

Kérdés: Súlyos fogyatékossági minősítésről szóló igazolással rendelkezem, amiért pénzbeli juttatást nem kapok, azonban adókedvezményt veszek igénybe személyi kedvezmény formájában. Munkavállalóként érdeklődtem a munkáltatónál, hogy e törvény (“2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, 120. § * A munkavállalónak, ha a) * megváltozott munkaképességű, b) fogyatékossági támogatásra jogosult, vagy c) vakok személyi járadékára jogosult évenként öt munkanap pótszabadság jár.”) alapján jogosult vagyok-e a pótszabadság érvényesítésére vagy sem, azonban ott ezt elutasították, jogi indoklást nem kaptam. Érdeklődnék, hogy valóban nem vonatkozik a fentebb említett igazolásra e jogszabály?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Mt. 120. §-a nemcsak pénzbeli juttatáshoz kötött, hanem a fogyatékosság tényéhez. Ha az adókedvezményhez szükséges orvosi igazolása megvan (például NAV GYVK), akkor az általában elfogadott az 5 nap pótszabadság érvényesítésére is. A munkáltató tévesen járhatott el. Javasolt írásban kérni az elutasítás indoklását, csatolva az orvosi igazolásokat, az adókedvezményhez kapcsolódó dokumentumokat, és szükség esetén forduljon a munkaügyi bírósághoz.

Kérdés: Szeretném kérdezni, kihez forduljak, ha a fiam lemond rólam, az anyjáról. Együtt lakunk a saját házában.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a fia lemond az Önnel való kapcsolatáról, annak nincs automatikus jogi következménye. Amennyiben a ház a fia nevén van, és Ön ott lakik, a lakhatásának jogalapját (haszonélvezet, használati megállapodás) érdemes tisztázni. Ha nem rendelkezik írásos megállapodással vagy használati joggal, jogi eljárás nélkül is felszólíthatja Önt a kiköltözésre. Érdemes az együttélés jogi és vagyoni kérdéseit ügyvéddel átbeszélni. Amennyiben viszont Ön tartásra szorul, a fiának a Polgári Törvénykönyv alapján kötelessége ennek biztosítása, ha érdemtelenség nem áll fenn.

Kérdés: Volt apámmal egy közös házam, amit apukám tartozásai miatt elárvereztek. Nekem 1/3 részem volt a házból, és nem volt adósságom. Az árverés után fennmaradt összeget a végrehajtó a tulajdoni hányadnak megfelelően osztotta el. Így a maradék 18 millió Forintból 12-t apámnak, 6-ot nekem akar kifizetni. Érzésem szerint ez nem helyes, én úgy gondolom, hogy a ház értékének 1/3-áig a maradék engem illet, hiszen nekem nem volt tartozásom, és a 18 millió Forint el sem éri az 1/3 értéket, tehát szerintem nekem jár. Tévedek? Az egyharmad tulajdonjogom tényleg csak a maradék egyharmadára jogosít, vagy pedig az érték egyharmadáig enyém a maradék? Remélem érthető a kérdésem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön 1/3 tulajdonos volt, úgy az árverésből befolyt vételár 1/3 része Önt illeti meg, nem csupán a “maradék” összegeké. A végrehajtó eljárása kifogásolható, forduljon jogi képviselőhöz vagy terjesszen elő végrehajtási kifogást.

Kérdés: Büntetés jár annak, aki önként megy el másik országba harcolni, ami nem NATO tag?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A magyar jog szerint büntethető az a személy, aki idegen fegyveres erőkben szolgál engedély nélkül. A honvédelmi törvény alapján csak kormányzati engedéllyel lehet részt venni más ország haderejében. Különösen érzékeny a kérdés nem NATO-tagállam esetén. Az engedély nélküli szolgálat büntetőjogi következményekkel is járhat.

Kérdés: Édesanyám a Szociális Egyesület egyik intézményének volt a lakója halála előtt, 1 hónap + 3 napig. A gondozási díjat a második hónapra is befizettem. Kérdésem, hogy az elhalálozás miatt túlfizetésnek minősíthető összeg visszajár-e. Ha igen, de az intézmény nem válaszol a megkeresésemre, illetve nem szándékozik visszautalni, hová fordulhat ők?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elhalálozást követő időszakra befizetett gondozási díj, de legalábbis annak az arányos része túlfizetésnek minősülhet. Érdemes megvizsgálni a velük kötött szerződés erre vonatkozó rendelkezését. Amennyiben az intézmény ennek alapján köteles a visszatérítésre, írásban érdemes erre felszólítani, és ha nem reagál vagy elutasítja a kérést, panasszal lehet élni a fenntartónál, végső soron pedig a területileg illetékes szociális hatóságnál, vagy polgári peres úton is lehet követelni az összeget.

Kérdés: Mennyibe kerül 3 évre a házadó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A ház utáni adó mértéke helyi adónem, amelyet az adott település önkormányzata szabályoz. Heves településen a helyi rendelet alapján meghatározott összeget kell évente fizetni. A pontos összegről a helyi önkormányzat adóügyi osztálya tud tájékoztatást adni. Általában négyzetméter alapú számítás érvényesül.

Kérdés: Egy multinacionális vállalatnál dolgozom kereskedelemben. A munkáltatóm hozott egy olyan belső szabályt, hogy ha munkaidőn kívül magánszemélyként megyek be a boltba, nem használhatom az önkiszolgáló kasszákat. Az érdekelne, hogy ez jogos-e? Korlátozhat-e engem magánemberként?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató meghatározhat bizonyos magatartási szabályokat a munkavállalói számára a munkahelyen kívül is jó hírnevének, jogos gazdasági érdekeinek, a munkaviszony céljainak elérése érdekében, azonban ezeknek a korlátozásoknak arányosnak kell lenni az elérendő céllal. Pontosabb információk híján is valószínűsíthető, hogy az említett előírás messze túlmutat ezen. Javasolt írásban panaszt tenni a munkáltatónál a jogsértő szabályozás miatt.

Kérdés: Ingatlanirodával kötöttünk szerződést a lakásunk értékesítése miatt félévre. Lenne egy érdeklődő a lakásra, azt mondta, hogy ő megvenné a lakásunkat, de az ingatlanos nélkül. Így eladhatjuk mi is a tulajdon lakásunkat neki, az ingatlanos nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az ingatlanirodával kizárólagos szerződést kötöttek, akkor a vevővel történő, irodát megkerülő eladás esetén is járhat az iroda részére a megbízási díj. Ha a szerződés nem kizárólagos, úgy saját értékesítés megengedett. Mindenképp javasolt a szerződés pontos átvizsgálása a jogkövetkezmények elkerülése érdekében.

Kérdés: Jogszerű-e, hogy a munkáltató napi 24-ben figyeli a kamerát és ehhez a gyerekeinek is van hozzáférése (van kiskorú gyereke is).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató kamerás megfigyelést végezhet jogszerűen, de csak az adatvédelmi előírások betartása mellett. A felvételekhez kizárólag az adatkezelés céljához kötődő, arra feljogosított személyek férhetnek hozzá. A gyermekek, különösen kiskorúak hozzáférése súlyos adatvédelmi szabálysértést jelenthet. Érdemes az adatvédelmi hatósághoz (NAIH) fordulni panasszal.

Kérdés: Röviden ennyi lenne a kérdés. Ha egy Kft-ben több tulajdonos van egyikük többségi, a többségi tulajdonosnak jogában áll-e úgy jogfolytonossággal bérbe adni a kft által eddig üzemeltetett (bérelt) éttermet egy másik kft-nek, hogy erről a többi tulajdonost semmilyen formában nem értesíti, csak miután a bérbeadás megtörtént? Ütközik-e jogszabályba, mennyire sérülnek a tulajdonostársak jogai? A megkötött szerződés érvényes-e

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonos nem jogosult semmire. Az ügyvezető teheti meg.

Kérdés: Adott egy zártkerti ingatlan, ami ráadásul központi porta. Egy szóbeli megállapodás alapján keletkezett rajta egy út. Az akkori tulajdonos megengedte a 3 tulajnak, hogy az ingatlanán közlekedjenek, ne kelljen nagyot kerülniük ahhoz, hogy bejussanak a saját portájukra. Mivel nem használták a térkép által számukra kijelölt utat, ezért azt befásította az, akinek ott van telke. Mi már így vettük. Én csináltam kerítést a “saját” út mellé, mert már az egész telket bitorolták. Kicserélődtek a szomszédok, akik lekerítették hátul, így nem tudok bejutni a telkemre a hátsó bejáraton, illetve gyümölcsfák kivágása nélkül nem. Kérdés: lezárhatom-e ezt az utat? Több mint 30 éve van így, de nincs bejegyezve a földhivatalba és elbirtoklás sem történt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az út nem került földhivatali bejegyzésre mint szolgalmi út, a szóbeli megállapodás önmagában nem biztosít bizonyítható jogot a használatra. Az út lezárása jogszerű lehet, ha a másik fél nem tudja bizonyítani a szolgalmi jog fennállását, és az nem jelent számára aránytalan nehézséget a saját portája megközelítésében. Javasolt ügyvéd segítségével, a szomszédokkal való megegyezést követően a mindenki számára megfelelő és jogszerű megoldás írásba foglalása és földhivatali bejegyeztetése.

Kérdés: Édesanyám bokája eltört. A sebet a kötözésnél szeretném megnézni. Van-e hozzá jogom, mint hozzátartozó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincsen, csak ha az édesanyja megengedi.

Kérdés: Ha nyugdíjba vonulásom után két évvel követelik a tagdíjat tőlem ügyvéddel, mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben már két éve nyugdíjas és nem végzett egészségügyi szakdolgozói tevékenységet, a MESZK-tagság automatikusan megszűnik. Ha a tagság megszűnése nem lett hivatalosan bejelentve, a tartozás jogszerű lehet. Érdemes írásban kérni a tartozás alapját, és ha vitatja, forduljon a MESZK-hoz panasszal vagy szükség esetén jogi képviselőhöz.

Kérdés: Meghatalmazásban, amiben géppel előre ki lettek töltve az ismert adatok (meghatalmazott és a tanúk neve és adatai, módosítható-e a tanú személye, ha még a tanú aláírása nem szerepel a dokumentumon? (Előre ki lett töltve géppel a tanú neve, címe, személyi azonosító száma, de nem volt jelen a tanú, így aláírásra sem került, így másik tanú adatait kellett javítással rögzíteni, aki már alá is írja.) Törvényes ez így?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, megoldható így.

Kérdés: Az önkormányzat 2025. évben hozott rendeletet, hogy a 2000. év előtt temetettek után meg kell váltani a sírhelyet. Kérdésem: lehetséges ez jogilag vagy nem. Ha nem, akkor mit lehet tenni. Ez a hely egy pici falu, ahol eddig nem kellett fizetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A sírhely-megváltás szabályait az önkormányzat rendeletben szabályozhatja. A hatályos jogszabály szerint a sírhely megváltási időtartama lejártával az újraváltás előírható, még akkor is, ha eddig nem volt ilyen gyakorlat. Amennyiben hátrányosan érinti az új szabályozás, esetleg méltányossági kérelemmel fordulhat az önkormányzathoz részletfizetési kedvezmény iránt.

Kérdés: Eltűnt a felnőtt gyermekem, mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha felnőtt gyermeke eltűnt, azonnal értesítse a rendőrséget. A rendőrség eltűnt személyek körözését hivatalból megindítja. Emellett érdemes lehet a közösségi médiában, ismerősök körében is tájékozódni, de a hatósági eljárás elkerülhetetlen az eset hivatalos kezeléséhez.

Kérdés: Hogyan lehet egy ingatlan adás-vételénél hitelesen aláírni személyes jelenlét nélkül? Csak apai részem van benne.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Személyes megjelenés nélkül ingatlan-adásvételi szerződést vagy csak közjegyző által hitelesített vagy teljes bizonyító erejű (ügyvéd által ellenjegyzett) magánokiratban foglalt meghatalmazással lehet aláírni. A meghatalmazottnak az aláíráshoz rendelkeznie kell érvényes, hiteles okmánnyal és a meghatalmazásban rögzített felhatalmazással. A másik alternatíva az ún. távellenőrzés.

Kérdés: Vettem egy telefont, de nem írtunk adásvételit, tönkrement, de a régi tulaj nevén van minden. Neki fizetik ki. Kit illet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Adásvételi szerződés nélkül nehéz bizonyítani, hogy a telefon valóban az Öné. Ha a telefon eredetileg a korábbi tulajdonos nevén van és az ő nevére érkezik a készülékkel kapcsolatos kifizetés vagy szervizelés, jogilag őt illetik a készülékkel kapcsolatos jogok. Amennyiben Ön fizetett érte, célszerű lenne utólag is írásban rögzíteni a megállapodást.

Kérdés: Mi a teendő, ha az egyik villany partner szerelő se ér rá, és sürgősen kellene, hogy vissza lehessen kötni az áramot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben sürgős az áram visszakötése, és a szerződéses partner nem elérhető, a hálózati elosztót (pl. E.ON, MVM, stb.) célszerű haladéktalanul értesíteni. Ők tájékoztatást tudnak adni a szükséges lépésekről és eljárásrendről, valamint a leggyorsabban elérhető szakemberrel is kapcsolatba hozhatják. Az engedély nélküli visszakötés jogsértő és veszélyes is lehet, ezért minden esetben hivatalos úton kell eljárni.

Kérdés: Örökségem legfőbb része egy ingatlan 1/1 része lesz. Örököl 3 fő: a férjem, 2 gyermekem. Azonban végrendeletben megindokolva szeretném kitagadni egyik gyermekemet (semmit nem juttatnék neki), akinek van már gyereke. Kérdés, hogy mit jelent a tv. 7:55. § (3), vagyis az unokám mekkora részt kapna (talán kötelesrészt), és azt a nevére írt házrészben kapná, vagy ki kellene fizetni a részét a többi örökösnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Polgári Törvénykönyv 7:55. § (3) bekezdése alapján az örökhagyó által kitagadott gyermek leszármazója (azaz az unoka) kötelesrészre jogosult lehet, kivéve, ha ő maga is kitagadás alá esik. A kötelesrész a törvényes örökrész 1/3-a. A kötelesrészre jogosult kérheti annak pénzben való kiadását. Természetben csak akkor, ha ezt az örökhagyó kifejezetten kérte a végrendeletben vagy életében, ill. akkor (részben vagy egészben), ha a kötelesrészre kötelezett számára ez aránytalan sérelemmel járna.

Kérdés: A szolgáltató földkábelt fog lerakni, csütörtök reggel kezdik. Az összes külterületi fám gyökere sérülni fog. Van köztük nagyon nagy fa is. Állítólag kötelesek az eredeti állapotot visszaállítani, pl. a járdát újrabetonozni. De a megölt fákkal mi lesz? Mennyi egy több mint 50 éves fa értéke? Vagy a több 10 éves rózsák? Vagy a tiszafa, amit még a nagypapám nevelt nekem még életében? És az általunk nevelt gyümölcsfák? Ezeket a károkat miért nem kell megfizetniük? A munkásuk szerint mehetett volna a kábel végig a járda alatt is, akkor kevesebb növényi sérülés lett volna. Csak ez a szolgáltatónak sokba került volna, így a járda mentén ásnak. Szintén a munkásuk szerint akár légkábel is lehetett volna, az egyszerűbb is lett volna, mert pont itt van felettünk a többi kábel is. Nem tehetek semmit a fák érdekében? Lehet kárigényem közterületen? Ha a nagy fa a munkák következtében meghal, és pár hó múlva rádől a házunkra (előző tulaj ültette), az kinek a hibája, lehet e kárigényem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közműcég csak a munkavégzéshez szükséges mértékben jogosult igénybe venni az ingatlant. A keletkezett kárt köteles megtéríteni, különösen a nagy értékű fákban vagy növényzetben keletkezett kár esetén. Kártérítési igénye van, melyet először a szolgáltatónál kell bejelenteni. Amennyiben az egyeztetés nem vezet eredményre, peres úton érvényesítheti a követelését.

Kérdés: 2012-ben megörököltem édesapám útján egy ingatlan 1/4 részét. Az ingatlanon jelzáloghitel volt, és egyéb más hitelek is. 2018-ban édesanyám elhunyt. Visszautasítottam az örökséget. Ezek után az ingatlan 1/4 része az én nevemen volt, a 3/4 része pedig a testvérem nevén. A hiteleket nem fizettük saját vagyonából, mivel a szüleink vették fel. 2023-ban elárverezték az ingatlan 12.000.000 Ft-ért. Ez nem fedezte az egész jelzáloghitelt. A kérdésem arra irányul, hogy ilyen esetben mi történik a fennmaradt jelzáloghitellel és az egyéb hitelekkel? Semmilyen értesítést nem kaptam évek óta a lakcímemre ezzel kapcsolatban. Illetve az árverezés következtében fizetnem kellett volna valamilyen adót vagy árverezési költséget?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt már nem kell megfizetnie, mert csak a hagyaték erejéig felel. Az árverezési költséget a végrehajtó levonja a befolyt összegből. Adó nincsen.

Kérdés: Ki szerettem volna adni a lakásom, meg is tekintette egy komoly érdeklődő, aki ígérte, hogy jövő hónapban, 10-én lefoglalózza, és az azt követő hónap 10-én kiveszi. Szerződés tervezetet küldtem neki, de sem ő, sem én nem írtunk alá semmit, pénzmozgás se történt. Sajnos családi ok miatt mégsem tudom kiadni, ezt ma (21-én) közöltem is vele. Nagyon kiakadt, hogy ő már lefoglalózta a költöztetőket, lemondta a szolgáltatókat, és ha nem adom ki, feljelent. Volna-e jogalapja a feljelentésének, mit követelhet rajtam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha bizonyíthatóak a leírtak, akkor a leendő bérlő kártérítési igényt támaszthat önnel szemben (ún. biztatási kár).

Kérdés: Ha fölmondom a szerződést, mennyi időm van elhagyni a lakást, kényszeríthet-e arra, hogy azonnal hagyjam el a lakást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kiköltözés határidejét a bérleti szerződés határozza meg. Amennyiben ez nem szerepel benne, a Polgári Törvénykönyv alapján “ésszerű határidőt” kell biztosítani. A munkáltató csak nagyon súlyos szerződésszegés esetén kényszerítheti azonnali kiköltözésre.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy újrahasznosítani szeretnék textil anyagot és az abból készült dolgaimat eladni. Ehhez milyen papírokra lenne szükségem? Illetve milyen költsége van a vállakozás alapításának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tevékenység végzéséhez először vállalkozást kell alapítania (egyéni vállalkozás vagy gazdasági társaság). Textil-újrahasznosítás esetén hulladékgazdálkodási engedély is szükséges lehet. A vállalkozás alapításának költségei attól függenek, milyen formát választ. Javaslom, hogy forduljon könyvelőhöz és ügyvédhez az Ön tervezett tevékenysége számára ideális vállalkozási forma kiválasztása és létrehozása érdekében.

Kérdés: Most költöztem új albérletbe, a szerződést időm sem volt átolvasni, a párom intézte az egészet, nem is törődtem az egésszel, lefoglalt a munka. Na de van egy ilyen passzus, hogy minimum 1 évig itt kell laknunk, különben nem kapjuk vissza a kauciót, ilyen létezik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kiköthető ilyen a bérleti szerződésben. A kaució a bérleti szerződésből fakadó kötelezettségek biztosítékául szolgál. Amennyiben az abban rögzített 1 éven belül felmondják a szerződést, a bérbeadó visszatarthatja a kaució összegét. Azonban, ha ez az összeg túlzott mértékű (meghaladja a havi bérleti díj háromszorosát), bírósághoz fordulhatnak annak mérséklésére.

Kérdés: Egy olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, amelyben a jogi megfogalmazást nem tudom értelmezni. Az eset: nagymamának van három gyereke, rajtuk keresztül hat unokája. Nagymama sajátkezű írásos végrendeletet készített, amelyben hat unokájára hagyja a hagyatékát, egy ingatlan felét. Az egyik gyermekétől származó három unoka visszautasítaná az örökrészét, hogy a szülője is örökölhessen.
A kérdés: a jogszabály szerint, ha valaki visszautasítja az örökséget, akkor belép a törvényes öröklési rend. Tehát, ha a három unoka visszautasítja az örökséget, akkor a helyükön (mivel az unokáknak nincs gyermeke) a törvényes öröklési rend szerint “beszáll” a szülő, vagy mivel rajtuk kívül van még három végrendeleti örökös (másik három unoka), egyszerűen csak kiesnének az öröklésből és a hagyaték a másik három unoka között oszlana meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az unoka mint végrendeleti örökös visszautasítja az örökséget, úgy helyébe a törvényes öröklés szerinti örököse lép, aki ‒ az Ön által leírtak szerint ‒ leszármazók hiányában a 3 unoka felmenője, tehát a szüleik, hacsak a végrendelet másként nem rendelkezik.

Kérdés: A volt főbérlő nem adja oda a saját mosógépemet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a mosógép az Ön tulajdona, és ezt bármilyen módon (számla, tanúk, szerződéses rögzítés stb.) igazolni tudja, a főbérlő jogtalanul tartja azt vissza. Írásban szólítsa fel az ingóság kiadására határidő megjelölésével. Eredménytelen felszólítás esetén polgári peres eljárásban érvényesítheti tulajdonosi jogait.

Kérdés: Kérdésünk az, hogy egy sikkasztás, hamisítás és csalás ügyében tett feljelentést, nem tárgyalnak, csak lesöprik (nálunk ez történt 88 lakásos társasházban), 2021 óta többszöri feljelentésnél 1-szer idéztek be, de csak szóban mondhattuk el, a bizonyítékot nem voltak hajlandók megnézni. Majd jött egy értesítés, hogy elutasítva. Rendőrségről, ügyészségről egyaránt. A házunk csődbe került, a lakók zöme nyugdíjas. Hová fordulhatunk segítségért, mivel ügyvédre nincs pénze a háznak. A jegyzői vizsgálat a mai napig nincs befejezve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben több éve zajlik hatósági eljárás eredménytelenül, panasszal élhetnek az ügyészségnél, az Országos Rendőr-főkapitányságon, illetve a belső ellenőrzési szerveknél. A sikkasztás és csalás súlyos bűncselekmények, melyeket hivatalból kell kivizsgálni. Kérhetik országgyűlési biztos (ombudsman) segítségét is, illetve kérhetik az állami jogsegélyszolgálat térítésmentes jogi képviseletét.

Kérdés: Munkaidő keretben dolgozom. Kollektív szerződéssel. A munkáltatóm elrendelte a kötelező túlórát hetente 2×12 óra. Megkérdeztem, hogy kifizetik-e, mire a válasz az volt, hogy ha ő úgy akarja akkor nem fogja. “Lecsúsztatja”. Azt szeretném kérdezni, hogy ez így jogilag rendben van-e? Ugyanis én nem “lecsúsztatni “ szeretném, hanem pénzbeli kifizetést szeretnék a munkaidő keret végén. Nem láttam a szerződésben, hogy ilyen opcióm van csak. Az, hogy így előre tudom, hogy nem fogják kifizetni kötelességem túlórázni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Munka Törvénykönyve szerint a rendkívüli munkaidő (túlóra) elszámolása történhet pótlékkal vagy szabadidő kiadásával is. Utóbbit a munkáltató egyoldalúan elrendelheti, de a szabadidőnek arányosnak kell lennie a túlórával. A munkaidőkeret végén minden ledolgozott időt ki kell egyenlíteni. Ha jogsértést gyanít, forduljon a területileg illetékes munkavédelmi hatósághoz.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy örököltünk a két lányommal a férjem után. Volt egy tartozása, ami már egy behajtó céghez került. Ezt mi hárman örököltük. Mivel a lányaim akkor kiskorúak voltak, én vállaltam el a befizetést. Ez 2018-ban történt. Egy összegben nem tudtam rendezni, így részletfizetést kértem. Ezt tavaly 2024.10.17. sikerült rendezni. Ebben az örökségben volt erdő, rét, nádas. Most szeretnék megvenni az egyik részét. Hogyan tudom letöröltetni az örökségről a kifizetett tartozást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kifizetett hagyatéki tartozás megszüntetését az ingatlan-nyilvántartásból törölni kell. Ehhez a végrehajtást kérő (jelen esetben az XXX) írásbeli nyilatkozata szükséges, mely szerint a követelés kiegyenlítésre került. A nyilatkozattal kérheti a földhivataltól a jelzálogjog törlését. A részletfizetésről szóló bizonylatokat, záróegyenleget tartsa meg, és kérje a jog jogosultjától a törlési engedélyt.

Kérdés: Egy munkaügyi pert szeretnék indítani. Egy kölcsönző cég alkalmazásában álltam határozatlan idejű szerződéssel. Kölcsön voltam adva egy cégnek. A szerződés szerint a betöltött munkaköröm: portás, telepőr, egyszerű őr (FEOR 9231), ennek ellenére a gyakorlatban ettől eltérő munkafeladatokat végeztettek velem, így különösen: fagyasztott húsáru kicsomagolása, pastrami hús kibontása. Ezt jogellenesnek tartom. Ezt szóvá tettem többször is, majd megszüntették a munkaviszonyom. Abban kérném a segítségét hogy kaphatok-e jogi orvoslatot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaszerződésben foglaltaktól jelentősen eltérő munkavégzés (ha nem eseti jellegű) a munkáltató részéről jogsértő lehet. Ha a munkaviszony megszüntetése emiatt történt, munkajogi igénnyel élhet, és kérheti a jogellenes elbocsátás megállapítását, illetve kártérítést. A munkaügyi pert három éven belül indíthatja.

Kérdés: Abban kérném szíves segítségüket, hogy megértsem milyen jogok (és akár kötelezettségek) illetik meg az ingatlanomban ideiglenes lakcímmel bejelentett lakótársamat. Amennyiben teszem fel a kapcsolat végleg megromlik, milyen eszközeim vannak ezen lakó eltávolítására (természetesen erőszakmentesen)? Megoldható-e egy egyszerű szóbeli felszólítással vagy mindenképp bírósági, jogi úton történhet, amennyiben a lakó nem kívánja elhagyni az ingatlant? Tehát alapvetően az érdekelne, milyen kockázattal jár ez számomra az ingatlan tulajdonosaként?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ideiglenes lakcím bejelentése nem jelent tulajdonjogot vagy használati jogot. Az eltávolítás attól függ, van-e jogalapja a lakó tartózkodásának (pl. bérleti szerződés, együttélési megállapodás). Polgári peres eljárásban kérheti a bíróságtól az ingatlan elhagyására kötelezést. A kilakoltatást azonban kizárólag bírósági határozat alapján lehet végrehajtatni.

Kérdés: Kaptam ma levelet 1 millió 500 ezer tartozásról. 2007-es tartozás volt, nem volt fizetve rendesen, de utána igen, és évek óta nem kaptam értesítést. Jogos a követelés, alap töke tartozás 190.000 Ft.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Egy 2007-ben keletkezett követelés csak akkor érvényesíthető, ha annak elévülését valamilyen cselekmény (pl. részletfizetés, elismerés, felszólítás) megszakította. Az elévülési idő polgári követelés esetén főszabály szerint 5 év. Ha az elmúlt 5 évben tehát Ön fizetett, vagy bármilyen cselekmény történt a tartozás kapcsán, az elévülés megszakadt. Az összeg nagyságának jogosságát csak a részletes dokumentáció ismeretében lehet megítélni. Ha vitatja a követelést, írásban kérje az elszámolást.

Kérdés: Szeretném kérdezni, kihez forduljak, ha a fiam lemond rólam, az anyjáról? Együtt lakunk a saját házában.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a fia lemond az Önnel való kapcsolatáról, annak nincs automatikus jogi következménye. Amennyiben a ház a fia nevén van, és Ön ott lakik, a lakhatásának jogalapját (haszonélvezet, használati megállapodás) érdemes tisztázni. Ha nem rendelkezik írásos megállapodással vagy használati joggal, jogi eljárás nélkül is felszólíthatja Önt a kiköltözésre. Amennyiben viszont Ön tartásra szorul, a fiának a Polgári Törvénykönyv alapján kötelessége ennek biztosítása, ha érdemtelenség nem áll fenn.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy Horvátországban foglalt apartmanba bement a tulajdonos, amikor nem tartózkodtunk ott, Jogsértést követett el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Bejárati udvari (3 lakásos ház) kulcsát és az egyik lakás kulcsát adtam oda a barátomnak a bejövetel segítésére. Barátom elhunyt, a családot nem ismerem. Hogyan milyen hatósági segítséggel kaphatom vissza a kulcsokat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben elhunyt barátja birtokolta a lakáskulcsot, és a hozzátartozókkal nem tud kapcsolatba lépni, javaslom, hogy első lépésként tegyen bejelentést a helyi rendőrkapitányságon. A hatóságok segíthetnek az örökösök beazonosításában. Ehhez szüksége lesz a kulcsokhoz való jogosultságának (pl. tulajdonjog, bérleti jog) az igazolására is. Ezen túlmenően zárcsere is indokolt lehet a későbbi viták, félreértések elkerülése végett. A zárcsere költsége Önt terheli.

Kérdés: Kérdésem: a munka elvégzését követően mennyi ideig követelhetem a 2024. júliusi 5 napos alkalmi munkámért járó jövedelmemet? Statiszta munka volt, a munkáltató egyetlen napot jelölt meg 2024. októberében a pénz felvételére, amikor nem tudtam azt átvenni, és most azt mondja, hogy már nem jár, és nincs is meg az a pénz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A követelését 3 évig érvényesítheti, feltéve, hogy nem történt elévülést megszakító jognyilatkozat vagy részletfizetés, ami megszakítja az elévülési időt. Ha a kifizetés módját önkényesen korlátozta a munkáltató, ez nem mentesíti őt a fizetés alól. Írásban követelje a munkadíjat, nemteljesítés esetén pedig fizetési meghagyással élhet.

Kérdés: Férjem 36 éves munkaviszonyal rendelkezik. Sajnos februártól táppénzre kényszerült, ami elérheti az 1 évet is. Betegsége visszafordíthatatlan, olyannyira, hogy a munkáltató nem engedi dolgozni. Azt javasolják hogy indítsuk el a leszázalékolást. 1 év után a munkáltató, ha elküldi, járna neki a végkielégítés, viszont ha ez alatt a pár hónap alatt sikerül leszázalékoltatni, félő hogy ezzel elesne ettől a pénztől. Ebben kérem tanácsát, mit tegyünk? Jelenleg még csak 59 éves, nyugdíjazásra sajnos nem jogosult.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a férje egészségi állapota miatt alkalmatlan a munkavégzésre, a munkáltató rendes felmondással megszüntetheti a jogviszonyt, ami végkielégítéssel jár. A leszázalékolás nem zárja ki ezt automatikusan, de ha a munkaviszony nem munkáltatói felmondással szűnik meg (pl. saját kérésre), a végkielégítés elmarad. Célszerű a munkáltatóval egyeztetni.

Kérdés: Kellékszavatossággal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Februárban vettem egy használtautó kereskedésben 5 millió forintért egy autót, amiben valószínűleg már akkor meg volt hibásodva a klíma. Mivel akkor körülbelül 2-3 hónapig nem kellett használni a klímát, ezért később derült rá fény, hogy baj van vele. Mint kiderült, több százezres tételről van szó. Felvettem a kapcsolatot a kereskedővel, aki természetesen nem volt együttműködő. Mit javasolnak ezügyben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Használt autó vásárlásánál a vevőt 2 éven belül megilleti a kellékszavatossági igény, hacsak nem állapodtak meg ennél rövidebb időben, de az akkor sem lehet 1 évnél rövidebb. A klíma rejtett hibáját a kereskedő köteles orvosolni, ha az már az eladáskor fennállt. Írásban szólítsa fel a hibák kijavítására, ha ez nem történik meg, fogyasztóvédelmi panasszal vagy perrel élhet! Kérjen szakértői véleményt is!

Kérdés: Tartozás követelése.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Önnek követelése van valakivel szemben, és az nem teljesül, elsőként fizetési felszólítást érdemes küldeni. Ha ez nem vezet eredményre, fizetési meghagyásos eljárást vagy pert indíthat. A követelés 5 év alatt évül el (általában), de a részletek az ügytől függenek.

Kérdés: Még 2023-ban édesanyám testvéremnek ajándékozta (holtig tartó haszonélvezettel) a szülői ingatlan 50%-át, majd testvérem ebből 2 hónapon belül 25%-ot továbbajándékozott a feleségének. Az ügylet több szempontból is gyanús (kötelesrész, színlelt jelleg, vagyonkimentés): A teljes anyai vagyon az ingatlan 50%-a volt, amit még életében elajándékozott („előöröklés”) én mint gyermek, ki lettem zárva a hagyatékból (semmilyen vagyonelem nem maradt). Az ügylet célja láthatóan az volt, hogy jogilag kizárják a kötelesrész alapját, miközben az ajándékozottak tovább használták az ingatlant, ahogy az ajándékozás előtt is tették. Az ajándékozott (testvérem) évek óta az ingatlanban él feleségével, gyermekeivel (nem volt joghatás). Anyám nyugdíjas, fájdalomcsillapítókat szed és oxigénmaszkban alszik (COPD betegség). Az ingatlan osztatlan közös tulajdon, a másik fele apámé (“közös háztartás”). Milyen lehetőségeim vannak az ajándékozás megtámadására és kötelesrész követelésére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ajándékozás az örökhagyó halála előtt 10 éven belül történt, a kötelesrész alapjába beleszámít. Az ajándékozási szerződés akkor lenne megtámadható, ha tévedés, megtévesztés, fenyegetés hatása alatt köttetett.

Kérdés: Tanúként idéztek egy 3 éve indult kábítószeres ügyben. Akkor elterelésen vettem részt fogyasztóként, az ügy lezárult. Most újra tanúként idéztek, mert a főügy még nem zárult le. Korábban vallottam, hogy a vádlottól 2-3 alkalommal vásároltam marihuánát. A vádlott azóta azt állítja, hogy ő nem adott el nekem, és azt is, hogy kristály nevű drogot fogyasztottam vele, ami nem igaz. Félek, hogy tanúból vádlottá tehetnek, pedig nem árultam.Bár ezt eddig nem is állították. De mindenre képesek. Érzelmileg nehéz helyzetben vagyok: elvesztettük a kisbabánkat, gyászoltam, 5 gyereket nevelek. Kérdéseim: 1. Lehetséges, hogy tanúból vádlott leszek? 2. Mit mondjak, ha azt állítják, hogy én árultam? 3. Mondhatom-e, hogy „Fent tartom a korábbi vallomásomat.”? 4. Érdemes ügyvédet fogadni tanúként? 5. Beadhatok-e írásos magyarázatot a bíróságnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 1. Elvileg lehetséges, hogy tanúból vádlottá válik, ha bűncselekményre utaló adatokat tár fel a nyomozás Önnel szemben. 2. Tagadja, ha nem igaz, hogy árult volna. Ha nincs bizonyíték, nem valószínű, hogy felelősségre vonják. 3. Igen, mondhatja, hogy „fenntartom korábbi vallomásomat”. 4. Igen, tanúként is érdemes ügyvédet fogadni. 5. Beadhat írásos nyilatkozatot is a bíróságra, amit csatolnak az ügy irataihoz, de erről szintén érdemes ügyvéddel egyeztetni.

Kérdés: Feleségem édesanyja 2014-ben átíratta az ingatlanát a feleségemre. Erről a testvére is tudomással bír. Az ingatlan tulajdonnal járó minden költség + biztosítás ettől kezdve a feleségem költsége lett. Édesanyja 2023. év elején elhunyt. Egyéb ingó és ingatlan hiányában hagyatéki eljárás nem volt. A temetést, a sírhelyet egyedül a feleségem finanszírozta. Az ingatlant nemrég értékesítette, jelenleg a jogi eljárások futnak (önkormányzat). Kérdésem, hogy jár-e köteles rész vagy bármilyen jogi vitákra kell-e számítanunk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felesége testvére jogosult kötelesrészre, amelybe az ajándékozások is beleszámítanak, ha 10 éven belül történtek. A kötelesrész iránti igény 5 év alatt évül el, tehát az örökhagyó halálától számított 5 éven belül élhet vele a felesége testvére. A kötelesrész mértéke annak 1/3-a, ami a jgosultnak mint törvényes örökösnek jutna.

Kérdés: A biztosított halála esetén a kedvezményezettnek kell-e az összeg után adóznia?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapvetően az szja-fizetési kötelezettség attól függ, hogy a biztosítási összeghez való hozzájutás keletkeztet-e bevételt a kedvezményezett számára, azonban ez függ a biztosítás típusától, a biztosítási jogviszony egyéb részleteitől, továbbá változó az egyes esetekben az is, hogy a biztosítási összeg mekkora része után kell szja-t fizetni. Tehát a kérdés részletesebb megfogalmazása szükséges, ill. érdemes a biztosítóval vagy adótanácsadóval egyeztetni.

Kérdés: A feleségem bölcsődében közalkalmazottként dolgozik. 2025.10.12.-én tölti be a 65. életévét, tehát öregségi nyugdíjra jogosulttá válik. Az önkormányzat négy hónap felmentési időt adott neki. Ezt azonban nyugdíjba vonulása után veheti ki. A négy hónapból kettőt le kell dolgoznia. Kérdésem a következő: 65. életévét betöltött nyugdíjas kötelezhető-e munkavégzésre? És ha már betöltötte a 65-öt, akkor mi alól akarják felmenteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feleségét nem kötelezhetik munkavégzésre, ha a nyugdíjra jogosultság feltételei fennállnak, és bejelentette nyugdíjba vonulását. A felmentési idő célja épp az, hogy mentesítse a munkavégzés alól, tehát a nyugdíjba vonulást megelőzően adható csak ki.

Kérdés: 4 éve elhunyt édesanyám, 22 éve felvett hitelét akarják behajtani rajtam. Az iratok szerint 2013-ban került a követelés az adósságkezelő céghez, ők tudomásom szerint édesanyámat nem keresték 2021-es haláláig, sőt az akkori kezesét és élettársát sem keresték soha az elmúlt 12 évben, pedig ő még él. Engem sem kerestek soha korábban. Behajthatják ezt így? Mit tudok tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Örökösként csak az örökség értékéig felel az elhunyt tartozásaiért. Ha nem örökölt semmit, nem kötelezhető. Azonban jelen esetben felmerül az elévülés, ami pénzkövetelés esetén 5 év. Az elévülés megszakadása és egyéb részletek miatt javasolt ügyvédhez fordulni.

Kérdés: Vettünk egy nagyértékű laptopot, melyre kiterjesztett garanciát is kötöttünk törés esetére, ez az eladó szerint azért éri meg, mert így csak a javítás 10%-át kell kifizetni. Júni. 26-án a készülék képernyője betört és még aznap be is vittük. Ekkor ismét tájékoztattak, hogy a javításért a szerviz kérheti a javítás 10%-át, és legfeljebb 30 napot vesz igénybe, valamint házhoz mennek a készülékért. Teltek a hetek és semmi nem történt, 2 és fél hét után telefonáltunk, akkor a szervizhez irányítottak minket, azonban a szerviz azt mondta, hogy szállítást nem vállalnak, az az üzlet feladata, visszahívtuk az üzletet, és akkor tájékoztattak, hogy egy e-mailre nem válaszoltunk, ezért nem történt semmi, csak nekünk erről az üzletben nem mondtak semmit, ami ekkor spam mappába ment, amiről értesítés sem érkezik. Később, mikor már a szerviznél volt a laptop felhívtak, hogy a javítás 33%-át kell kifizetni, ekkor telefonáltunk felháborodva, annyi volt a válasz hogy a szerződésben 33% van.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a szerződésben 10% szerepelt, és az eladó ezzel ellentétes tájékoztatást adott, megtévesztésre hivatkozva panaszt tehet a fogyasztóvédelmi hatóságnál. Az Ön levelezőrendszerének biztonsági beállításaiért, azaz az üzenet spam-mappába érkezéséért az eladó nem vonható felelősségre.

Kérdés: Ha van részesedésem egy házban, akkor ki tudnak rakni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tulajdonostárs nem rakható ki önkényesen. A használat módját megegyezés hiányában bíróság rendezheti. Vagyoni elszámolásra és közös tulajdon megszüntetésére is van lehetőség.

Kérdés: Édesapám 2019-ben hunyt el, 1/2 tulajdonban az övé volt a családi házunk, ahonnan én és a bátyám is elköltöztünk már. A hagyatéki tárgyaláson ugye maradt édesanyámnak az 1/2 része, de a másik fele feleződött volna köztem és a bátyám között, amiről úgy döntöttünk szóban, hogy legyen az anyánké, hogy ne legyen bonyolult bármilyen papírmunka, ha esetleg eladásra kerülne a ház. Tehát anyámé lett 1/1, ha másképp nem rendelkezik, akkor a halála után lennék jogosult a ház felére. Nos, azóta édesanyámmal nekem nagyon megromlott a viszonyom, bátyámat viszont az egekig magasztalja. Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e esélyem “behajtani” az engem megillető részt vagy simán megteheti, hogy a bátyámra hagy mindent?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bátyjára hagyhatja, de abban az esetben is megilleti önt 1/6-od ingatlanrész, mint kötelesrész.

Kérdés: Édesapám halála után 1/3 arányban örököltünk egy nyaralót (50% anyukámé, 1/3-1/3-1/3 a három testvéré). Ha hárman szeretnénk felújítani a házat, milyen mértékben változtatja meg az örökösödési illetéket az édesanyánk utáni rész szempontjából?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az egyenesági rokonok közötti öröklés illetékmentes.

Kérdés: Most szeretném beadni a válást, a férjemnek évek óta családos nő a szeretője. Engem teljesen kikészített. Dolgozni nem tudok, mert ő szállít, éjjel indul, délelőtt jön, közös kislányunk 12 éves, mellette mikor tudnak találkoznak. Amik a birtokomban vannak írások, pl. a nője felbujtotta, hogy miért nem ver már pofán, a többit, amit láttam, azt inkább nem írom le, amiket küld neki. A ház az ő nevén van, azt mondta, hogy a bíróság úgysem fog úgy dönteni, hogy kapjak belőle 14 év házasság után. Egy ilyen apának, aki lepasszolja az édesanyának a gyereket (mint ahogy most is), hogy kórházban voltam. Mindig ott volt, ahol a nője dolgozik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság minden válás során egyedileg vizsgálja a vagyoni helyzetet és a gyermek érdekeit. A házasság ideje, a gyermeknevelés és a házastárs magatartása is számít többek között. A bíróság a bontóperben dönt a házastársi és gyermektartásról, valamint a közös lakás használatáról is. A gyermek elhelyezésénél a bíróság a gyermek jólétét és mindkét szülővel való kapcsolatát is mérlegeli. Konzultáljon ügyvéddel a perindítás érdekében!

Kérdés: Vérszerinti testvérem meghatalmazással és a megfelelő papírjaimmal ki tudja venni a bankból az örökölt pénzem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben testvére megfelelő (közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt) meghatalmazással rendelkezik, elvileg felveheti az összeget az Ön nevében. A bank azonban jogosult további biztonsági követelményeket támasztani. Javaslom, érdeklődjön az adott pénzintézetnél.

Kérdés: A kérdésem az lenne, ha közös tulajdonban van egy ingatlan, de a másik tulajdonos beköltöztet valakit akaratom ellenére, hogy tudok eljárni az ügyben, hogy anyagi kár ne érjen engem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bárkit beköltöztethet a másik fél, int ahogyan ön is. A közös tulajdon megszüntetését is kérheti bírói úton.

Kérdés: Albérletben élünk és az előző télen havi rendszerességgel 100-150 ezer forint kifizetése mellett is felhalmozódott 870 ezer többlet gáztartozás. A lakás hiányosságai miatt. Szigetelés hiánya, a rossz ablakok, a régi kazánrendszer. Erről minket a tulaj beköltözéskor nem tájékoztatott. Most nemrég kijött az éves elszámolás, ami miatt ő megtartja a kauciónkat (460 ezer) és be akarja hajtani rajtunk az ezen felüli összeget egyben. A kérdésem az lenne, hogy jogi úton mi tudunk-e tenni bármit, amivel bizonyítjuk, hogy önhibánkon kívül keletkezett ez és megtagadjuk a kifizetését?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a lakás műszaki hibái miatt keletkezett a többletfogyasztás, és erről nem tájékoztatták előzetesen, akkor a tulajdonos felelőssége is felmerülhet. Érdemes energetikai szakértői véleményt beszerezni, és jogi úton vitatni a kaució visszatartását, illetve a tartozás behajtását.

Kérdés: Május végén a férjemmel megnéztünk egy ingatlant, csok+-szal szerettük volna megvenni, aminek a feltétele a 80 nm alap hasznos terület megléte. Ekkor azt mondta nekünk az ingatlanos, hogy minden rendben, megvan a négyzetméter, már a bankkal egyszer le lett futtatva, mindent rendben találtak, eztán volt a szerződéskötésünk. Majd utólag, mikor kiment az értékbecslő megállapította, hogy sajnos nincs meg csak 71 nm, így a felvenni kívánt hitelt elutasította a bank. Azóta többször kimentünk a házhoz és először csak a wc vizesedett, aztán legutóbbi alkalommal már az egész házban mindenhol vizesedett a fal, a szobákban is alulról kb. derék magasságig, ezt jeleztük is az eladónak, akinek annyi volt erre a válasza, hogy a szellőztetés végett vizesedik az összes fal. Összeségében mi nem írtuk alá a szerződést, se a négyzetméter nem stimmel, illetve a vizesedésnek se volt nyoma még a szerződéskötéskor. Van bármi esélyünk arra, hogy elálljunk a szerződéstől és a foglalónkat visszakapjuk az előleggel együtt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján megtévesztés gyanúja merülhet fel, mind a hasznos alapterület, mind a vizesedés elhallgatása miatt. Ha bizonyítható, hogy ezek a körülmények a szerződéskötéskor nem voltak ismertek, és lényegesen befolyásolták volna a döntésüket, akkor a szerződéstől való elállás és a foglaló, illetve előleg visszakövetelése jogalapot nyerhet. Javasolt ügyvéd bevonása.

Kérdés: Hárman örököltünk édesapám után, harmadik fél nem hajlandó semmire. A bankban hárman kell megjelenni, így nem tudjuk átvenni az örökséget, elvész a pénz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kell közösen megjelenniük, ez tévedés. A hagyatéki végzés ismeretében tudja a bank az összeget szétosztani, az nem fog elveszni.

Kérdés: Több mint 10 évig dolgoztam megszakítás nélkül ugyanazon a munkahelyen futárként. Kirúgtak, mert érkezett rám panasz. Ezek alapján érdekelne, hogy jár-e nekem végkielégítés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy rendes vagy rendkívüli volt a felmondás, illetve mi volt annak az indokolása. Ha azzal nem ért egyet, bírósághoz fordulhat, ahol a munkáltató köteles bizonyítani.

Kérdés: Nagyon elvagyok keseredve, mert egy gyermekotthonban dolgoztam évekig, és egy volt munkatársam, aki megvádolt engem, hogy nyitva hagytam a gyógyszeres szekrényt. Fotó van a nyitott szekrényről, de más is úgy hagyhatta, és rám fogta, hogy pszichiátriai kezelés alatt állok, mert tavaly nyáron rosszul lettem, és a másik otthonba már nem mehettem vissza. De orvosilag, papírral tudom bizonyítani dolgozhattam a befogadó otthonban. És azzal is megvádolt, hogy amikor átöltöztem az irodában, akkor a gyerekek engem néztek, és hogy melltartóban voltam. Ez úgy igaz, hogy a szekrényajtót magamra húztam. Egy kolleganő, aki hírtelen felmondott, én már a felmondásom letöltöttem, ez a kolléganő egy volt dolgozó férfi kollegának átadta, és most mocskol engem, és az igazgatónőt. Milyen következményei lehetnek ennek a zsarolásnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben valótlan, sértő állításokat tettek Önre nézve, amelyek becsületcsorbítóak, feljelentést tehet rágalmazás vagy becsületsértés miatt. Emellett, ha ez a munkáját veszélyezteti, munkaügyi pert is indíthat sérelemdíj vagy kártérítés iránt. Javasolt a bizonyítékokat (tanúk, dokumentumok) összegyűjteni. Fontos, hogy az eljárást 1 hónapon belül szükséges megindítania.

Kérdés: 2022-ben házasodtunk össze a férjemmel, utána nekem ajándékozta az ingatlan felét, amiben élünk már 20 éve, 2023-ban írt végrendeletet, amiben a ház ráeső részéből csak az ő előző házasságából született gyerekei kapnak részt, én nem. A kérdésem az lenne, ha hatályba lép a végrendelet és ők azt akarják, hogy fizessem ki őket, akkor nekem ki kell fizetnem a részüket vagy nekik kell kifizetniük engem. Vagyis keresnem kell lakást, mert nekem nincs annyi pénzem, hogy kifizessem őket. Muszáj lesz eladni az ingatlant, ami olyan sokat jelent nekem érzelmileg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A másik felet nem kötelező kifizetni, azonban indíthatnak peres eljárást a közös tulajdon megszüntetése céljából.

Kérdés: Közel egy hete beküldtem Önöknek a fenti témában a kérdéseimet, de a fórumon nem találom a válaszukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A határozat kézbesítésére főszabály szerint 60 napos ügyintézési határidő vonatkozik, azonban ez nem jogvesztő határidő, az ezen túl kézbesített határozat is érvényes. Minden kérdésre válaszolunk, sajnos az egy hetes válaszadás csak általánosságban biztosítható.

Kérdés: A várandósságom kiderülése után vallotta be a párom számomra, hogy házasságot kötött a kapcsolatunk alatt egy másik nővel annak érdekében, hogy hitelt tudjanak felvenni. Ez a házasságkötés több, mint 1 éve történt, számomra pedig 5 hónapja derült ki. Ígérgette, hogy be fogja adni a válókeresetet, és állítása szerint ezt már meg is tette, de ezzel kapcsolatban számomra semmilyen kézzel fogható bizonyítékot nem tud mutatni. A baba hamarosan megszületik. Nekem meglehetősen nagy stresszt okoz az egész helyzet. Apasági nyilatkozat aláírása után automatikusan közös lesz a szülői felügyelet? Van lehetőségem arra, hogy a fentiekre tekintettel a kizárólagos felügyeleti jogot én gyakoroljam az újszülött gyermekem kapcsán, ha a születéséig a kapcsolatunk meg is szakad? Milyen lehetőségeim vannak arra, hogy ebből a bizonytalan helyzetből (ami a babaára is és rám is károsan hat) úgy lépjek ki, hogy a baba jogai és biztonsága ne sérüljön?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az apasági nyilatkozat megtörténik, automatikusan közös lesz a szülői felügyeleti jog. Azonban a gyermek érdekeire hivatkozva kérheti annak kizárólagos gyakorlását (pl. ha az apa alkalmatlan a gyermeknevelésre). Erről a bíróság dönthet.

Kérdés: Vas megyében lett vásárolva egy telek, amely az én saját megtakarított pénzemből lett kifizetve. Viszont az én tudtom nélkül az apám az öcsém nevére íratta. Holott őneki két forintja nem volt benne, sem pedig az öcsémnek, mert akkor ő még kiskorú volt. Az üres telek megvásárlása után évekkel később az édesanyám örökségéből eladott ingatlan árából lett ráépítve egy félig sem kész ház. Nekem még 2025.08.10.-ig van rajta tartózkodási lakcímem. Utána pedig az öcsém eladja a szomszédnak. A vételkor, ha én nem adtam volna oda a megtakarított pénzemet, akkor most semmilyen ingatlan nem került volna az öcsém nevére. Másrészt pedig édesanyám örökségéből származó pénzből lett a lakóépület elkezdve. Tehát akik nyerészkedni akarnak rajta, az öcsém és az apja, nekik egy fillérje sincsen benne. Az lenne a kérdésem, hogy mivel én adtam pénzt a telekvásárlásra, valamilyen jog megillet-e, illetve beleszólhatok-e az eladásba. Arról nem is beszélve, hogy legalább 15 évig rendben tartottam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem szólhat bele.

Kérdés: Édesapám tegnap elhunyt, daganatos betegsége volt, mellette alkoholfüggőség. 1 héttel halála előtt ajándékozási szerződésben egy ismerősének adta az ingatlanját, aki nem hozzátartozója. Aznap beszéltem vele, előtte sok évig nem, viszont az ismerős igen (munkáltatója volt.) Van-e esély, ha a szerződést megtámadom, az alkohol és betegség miatt nem beszámíthatóságra hivatkozva? Valamint a jóerkölcsbe ütköző szerződésre alapozva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ajándékozási szerződés idején az elhunyt fél beszámíthatósága – például betegség vagy alkoholprobléma miatt – korlátozott volt, illetve, ha a szerződés jóerkölcsbe ütközhet (pl. kihasználta az ajándékozó állapotát), lehetőség van annak bírósági megtámadására. A siker esélyét orvosi dokumentáció nagyban befolyásolja. Javaslom, hogy egyeztessen ügyvéddel.

Kérdés: “Ptk.6:59. § (1) szerint a felek szabadon köthetnek szerződést, és szabadon választhatják meg a másik szerződő felet.” Újlengyel településen az önkormányzat olyan korlátozást vezetett be, hogy vásárlás előtt a vevőjelöltnek kötelező megjelennie a képviselőtestület előtt, jövedelemigazolást bemutatni, amivel igazolja, hogy legalább egy éve folyamatos munkaviszonya van, és legalább a minimálbért megkeresi. Köteles válaszolni a testület kérdéseire. Ez teljesen abszurd. Senki nem fog így érdeklődni az ingatlan iránt, és nem csak alapjogokat sért, de az ingatlan értékét is durván leveri. Mit tudok tenni? Érdemes-e perelni az önkormányzatot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Polgári Törvénykönyv valóban biztosítja a szerződési szabadságot, azonban egy viszonylag friss, 2025. július 1-jén hatályba lépett jogszabály (2025. évi XLVIII. törvény a helyi önazonosság védelméről) alapján az önkormányzat rendeletben korlátozhatja az adott településre való beköltözés feltételeit például szociális vagy közösségi célból. Az említett törvény lehetőséget ad a településen ingatlant vásárolni szándékozó személyes meghallgatására is. Tekintettel arra, hogy ez egy új szabályozás, nincs kialakult joggyakorlata, így érdemes esetleg az Ön által említett indokokkal írásban kifogásolni az önkormányzati rendelet ezen rendelkezését, arra hivatkozással, hogy ez aránytalanul megnehezíti az ingatlan eladását, és szükségtelen mértékben korlátozza a szerződési szabadságot, azonban ennek eredményessége ‒ a fent említett okok miatt ‒ nem prognosztizálható.

Kérdés: 20 év után lejárt az önkormányzati bérleti szerződésünk, most volt egy lakásügyi rendeletváltozás, amiben feltételeket szabtak az új szerződés megkötésével kapcsolatban. A feltételek közt szerepel pl., hogy a lakbér összegének háromszorosa kell legyen a nettó keresetem havonta. Nyilatkozatot kell tenni, hogy vállalom az új emelt lakbér összegét és az megfelel a nettó kereset háromszorosának. Ezt egy kérvénnyel be kell adni szept. 30-ig és utána bírálják el, megfelelek-e, itt lakhatok-e 20 év után vagy sem. A probléma az, hogy egy olyan lakbér összegéről kell nyilatkozatot tegyek, hogy vállalom, amit nem ismertettek. Csak ismertették, hogy négyzetméterenként 900 Ft-ról 1800-ra emeli az összeget, de ehhez még rájöhet 4x +5% (ami nem világos miért is), tehát ezáltal még nem ismerem a pontos összeget, a leírtak szerint azt majd a szerződéskötéskor ismerteti. Ráadásul a lakásrendelet szerint 2026.01.01-től lép életbe ez az emelkedés, de a 2024. évi jövedelemigazolás kell a kérvényhez. Meg szeretném kérdezni, hogy megteheti-e ezt az önkormányzat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzat jogosult rendeletben meghatározni a bérleti szerződés feltételeit, beleértve a jövedelmi minimumot is. Ugyanakkor nem várható el Öntől olyan nyilatkozat aláírása, amely konkrét összeg nélkül kötelezi magát. Javaslom, hogy kérjen írásban pontosítást az összeg azon részéről, amelynek kiszámolása a leírták alapján bizonytalan, nem világos, és csak az írásbeli választ követően tegye meg nyilatkozatát.

Kérdés: Gyanítom, hogy valaki bejár a lakásomba. Régebben megjelöltem a bejárati és a szobaajtót, de mire visszatértem a papír a földön volt. Lecseréltem a zárat, most nem olyan feltünő, hogy bejárnának, de minden nap elromlik valami. Ez egy régi építésű panel lakás. Két éve vettem, és még nem tudtam felújítani, de nem is tartózkodtam itt, külföldön dolgoztam. Hívtam a 112-t, azt tanácsolták menjek be a rendőrségre. Hogy tudnám bizonyítani a gyanúm a rendőrségen? Néha az az érzésem, követnek. A 2010-es rendszerváltásnál feljelentettem egy református papot. Kérték vonjam vissza a feljelentést, visszavontam, de azóta rengeteg negatív dolog ér. Meg szeretnék győződni, van-e összefüggés a feljelentés és a mostani történet között?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben alapos a gyanú, hogy valaki illetéktelenül behatol a lakásába, célszerű bejelentést tenni a rendőrségen. A bizonyítás érdekében jogszerűen felszerelt biztonsági kamera vagy riasztórendszer segíthet. Fontos, hogy a kamera ne rögzítsen közterületet vagy más magántulajdont engedély nélkül. Amennyiben igényli, segítünk.

Kérdés: Van egy 22 éves lányom, akit 2023. májusában láttam utoljára. Akkor mentem ki külföldre dolgozni. 2023. októberben jöttem vissza. Nem tudtam elérni semmilyen formában. Hívtam a munkahelyén, kaptam egy üzenetet, hogy ne zaklassam. Azóta csak üzeneteket kapok tőle. Azt szeretném megtudni nem vonták-e gyámság alá, és ha nem is akar velem találkozni, akkor legalább telefonon szerettem volna beszélni vele,. Hívtam a 112-t, azt mondták köröztessem, mint eltűnt személyt, de valószínűleg kapok 3 sort, melyben közli, hogy nem akar velem találkozni. Nem tudom, mit tehetnék ez ügyben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel a lánya nagykorú, önállóan dönthet arról, hogy tartja-e a kapcsolatot Önnel. Gyámság alá csak kiskorúsága idején lehetett volna helyezni, ha a lányával a kapcsolata még ekkor szakadt meg, akkor áll fenn csak ez a lehetőség, de ennek tényéről kizárólag gyámhatósági döntés alapján lehet információt kapni. A rendőrség jogosan utasította el az eltűnt személyként való körözés iránti kérelmet, ha a lánya jelezte, hogy életben van, és nem kívánja a kapcsolatot. Jogilag nincs mód arra, hogy ilyen esetben kikényszerítse a kapcsolatot.

Kérdés: Közös tulajdonban lévő telken az egyik tulajdonos (11% tulajdonjogú) tartozása miatt terhelés van, földhivatalnál végrehajtói bejegyzés található. A többi tulajdonost nem értesítették a bejegyzéssel kapcsolatban. Jogilag ez helytálló? A terhelés mértéke nagyobb, mint az ingatlan piaci értéke. Mit tehet a többi tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, helytálló. A többi tulajdonost ez nem érinti, mert árverés esetén csak a 11 %-os rész kerül kiírásra. Az árverésen a többi tulajdonos ún. előárverési joggal rendelkezik.

Kérdés: Ingatlant szeretnék vásárolni. A teljes vételárat én, mint szülő fizetem. Az ingatlant saját nevemre és felnőtt gyermekem nevére szeretném íratni fele-fele arányban. Megoldható, hogy az adásvételi szerződésben rögzítjük, hogy a teljes vételárat én fizetem, és 50%-ot a gyermekemnek ajándékozom, és a teljes ingatlanra engem, mint szülőt haszonélvezeti jog illet? Mi után kell illetéket fizetnem? Az egész vásárlás után, vagy csak az én részem után? Az ajándékozás tudtommal illetékmentes. A vásárolni kívánt ingatlan értéke: 10.500.000 Ft. Számszerűen mit fizet a szülő és mit a gyermek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adásvételi szerződésben lehetőség van arra, hogy a teljes vételárat a szülő fizesse meg, és egyidejűleg ajándékozás történjen a gyermek javára a tulajdoni hányad tekintetében. Az ajándékozás és a haszonélvezeti jog alapítása – egyenes ági hozzátartozók között – valóban illetékmentes. Egyedül Önnek kell adott esetben vagyonszerzési illetéket fizetni az ingatlan után.

Kérdés: Osztatlan közös tulajdonról van szó. A saját részében van a szomszéd villanyórája is. Kötelezhető-e, hogy a saját tulajdonára szereltesse át a mérőórát? Ugyanis én el szeretném adni a házat, de így nem tudom. A szomszéd pedig nem hajlandó erre pénzt költeni. Mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szomszéd villanyórájának az Ön tulajdonában álló ingatlanrészben történő elhelyezését Ön nem köteles tűrni, különösen, ha ez akadályozza a tulajdonával való rendelkezési jogát. Kérheti, hogy a másik tulajdonos a saját részére helyezze át az órát, és ha ezt nem teszi meg, birtokvédelmi eljárást kezdeményezhet a jegyzőnél vagy bírósági úton kötelezheti.

Kérdés: Foglaltam egy oldalon jegyeket és meghamisítottam, egy kis pénzért cserébe. 10 ezer Ft-tal többet kértem érte, mert elegem volt, hogy mindig velem foglaltatnak jegyet. Most az egyik nő kéri az eredeti számlát, mert kárigényt akar benyújtani, mivel ő felvitt egy nagyobb bőröndöt és azt hitte oda-vissza kifizette, de vissza is kifizettették vele. Ehhez kéri az eredeti számlát. Hülye voltam, tudom. De most félek, hogy komoly bajba kerülhetek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A repülőjegyekkel kapcsolatos hamisítás szabálysértés vagy bűncselekmény lehet (különösen, ha okirattal történt visszaélés), és a pénz felárként történő beszedése csalásként is értékelhető. Az eredeti számla kiadása esetén az Ön cselekménye lelepleződhet, és a másik fél (vagy a légitársaság) feljelentést tehet. A bűncselekmény súlyossága a kár mértékétől függ.

Kérdés: Egy nagy hajótársaságnál (kelet-európai képviselet) egyénileg foglaltam egy utat fix időpontra. Majd a hajótársaság ezt az időpontot lemondta. Az első időpontra foglalt repülőjegyek, szállásfoglalások ezáltal érvényüket vesztették, sajnos át kellett foglalni. A hajótársaság a felajánlott új időpontokat is plusz költséggel adta el, nem azon az áron, amit elsőre foglaltunk. Mi tudok tenni kitől kérhetek kártérítést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az utazási időpontot a hajótársaság egyoldalúan módosította ‒ hacsak erre a szerződés lehetőséget nem adott ‒ az utazási szerződés meghiúsult, így az ebből eredő kárért (pl. új repülőjegyek, szállás) a hajótársaság felelős lehet. A kártérítési igényt elsőként írásban kell bejelenteni a társaságnál, majd – ha nem teljesítik – békéltető testülethez vagy polgári bírósághoz fordulhat. Kérdés tehát, hogy az utazás milyen feltételekkel lett lefoglalva, továbbá az is, hogy melyik ország joga irányadó.

Kérdés: Férjemmel, aki beteg az ő kiskorú gyermeke nevén lévő házban lakunk. Neki erre haszonélvezeti joga van. Kérdés az, ha ő meghal, engem és az ingóságaimat védi-e bármi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a ház, amelyben élnek, a férje kiskorú gyermekének tulajdona, és férje csak haszonélvezeti joggal rendelkezik, úgy az ő halála esetén az Ön használati joga megszűnik. Ingóságait azonban nem lehet jogszerűen visszatartani. Közjegyzői hagyatéki eljárásban lehet igényt bejelenteni, illetve az ingóságok elvitele jogalapját igazolni. A jövőre nézve célszerű lenne írásban rögzíteni a használati és életviteli feltételeket, akár haszonélvezeti jog kiterjesztésével vagy tartási szerződéssel.

Kérdés: Édesapám 2018. áprilisában elhunyt, 2023. októberében kaptam egy levelet, amelyben jogutód lettem egy hitelkártya tartozásának, ami akkor kiderült, már végrehajtás alatt volt halála előtt. De erről sem a hagyaték átadásnál, sem a levél kézhezvételéig nem volt tudásom. Elévülést a behajtó cég nem ismeri el. Kérdésem a következő: ez valóban nem évül el ennyi idő után sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a hiteltartozás jogutódlása megtörtént, az elévülés kérdése összetett. A követelés 5 év alatt évül el, de minden végrehajtási cselekmény (pl. fizetési felszólítás, letiltás, végrehajtói intézkedés) megszakítja az elévülést. Ha a hagyatéki eljárásban nem került említésre a tartozás, az nem zárja ki annak későbbi érvényesítését, ha a jogosult tudott a tartozás fennállásáról és azt időben érvényesítette. Érdemes bekérni a végrehajtótól a teljes iratanyagot, és ügyvédet felkeresni az elévülés részletes vizsgálata érdekében.

Kérdés: Édesapám pár hónapos ismeretség után 2024 nyarán megházasodott. 2025. január elején meghalt, váratlanul. Feleségével, mivel én az USA-ban élek, akkor találkoztam először (egyből hazarepültem). Kicsalt tőlem 110.000 forintot, mondván a holttest fagyasztására. Apu önkormányzati lakásban élt, tehát öröklés nem nagyon van, a nő egy órára engedett be a lakásba, amíg családi képeket szedtem össze. Hamvasztást kért, azóta a hamvak a lakásban vannak tarolva. Sem nekem sem apu öccsének sem volt lehetősége kegyeletet tenni, vagy elbúcsúztatni. Sajnos közel 8 hónappal később a nő még mindig elzárva tartja a hamvakat a lakásban. Sem a pénzt, sem a hamvakat nem hajlandó átadni, sem temetésről, sem szórásról nem gondoskodik. Szentimentális tárgyakat, barmit esélyünk sem volt látni, dönteni, megkapni. Milyen joggal élhetek, élhetünk a nagybátyámmal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A temetkezésről való rendelkezési jog elsődlegesen a házastársat illeti meg, kivéve, ha a halott másképp nem rendelkezett vagy más nem vállalta szerződés útján. Ugyanakkor az elhunyt közeli hozzátartozójának (gyermekének és testvérének) is lehetősége van bírósághoz fordulni a kegyeleti jog megsértése, ha a temetkezési jog gyakorlása méltánytalanul korlátozott, különösen, ha a házastárs visszaél ezzel a jogával. A pénz visszatartása külön kérdést képez, itt polgári úton lehet érvényesíteni az igényt.

Kérdés: 2020.11.19-én kifizettem tartozásomat, a KHR-listán passzív státuszba kerültem. 2022-ben élettársammal (nem bejegyzett élettársi kapcsolat) telket vettünk Kecskeméten, majd házat építettünk. A passzív KHR miatt csak a párom neve szerepel minden szerződésben (tulajdon, építés, hitel), de a költségeket fele-fele arányban fedezzük (banki utalásokkal igazolható). 2025.11.19-én kerülök le a KHR-ról. Hogyan biztosíthatom, hogy esetleges szakítás/válás esetén ne veszítsem el a befektetett tőkém? 1. Házasság előtti vagyonszerzés esetén milyen jogcím (ajándékozás, tulajdonjog-átruházás, házassági szerződés) biztosítana számomra védelmet? 2. Közjegyző előtti nyilatkozat élettársi kapcsolat hiányában érvényesíthető lenne? 3. Egyéb jogi lehetőségek (pl. zálogjog)? Fontos: közös gyermekünk nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a KHR-listás időszak alatt vásárolt ingatlanban csak az élettársa szerepel tulajdonosként, úgy jogilag Ön nem rendelkezik tulajdonjoggal, még akkor sem, ha a költségek felét fedezte. Élettársak közös vagyonszerzése kapcsán a közjegyző előtt tett vagy ügyvéd által ellenjegyzett élettársi vagyonjogi szerződéssel rendezhető minden korábbi és későbbi vagyonszerzéssel kapcsolatos kérdés, azonban erre csak tényleges együttélés esetén vagy lehetőség. Ennek híján megoldás lehet a tulajdonjog megegyezés szerinti átruházása adásvételi vagy ajándékozási szerződéssel. Az előzőek folytán változott tulajdoni viszonyok ingatlan-nyilvántartási bejelentésére, bejegyeztetésére is szükség van. Jelzálogjog alapítása az Ön javára csak az élettárs egyetértésével történhet, de ‒ pontos információk hiányában ‒ nem állítható biztosan, hogy ez a megfelelő megoldás. Javasolt jogi képviselő közreműködésével a lehető leghamarabb írásba foglalni a felek szándékait, és megkezdeni annak lebonyolítását, melyhez szintén ügyvéd közreműködése szükséges.

Kérdés: Jogom van-e újat kérni, ha a szervízből törött lámpával kapom vissza?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, ha a hiba a szervizelés alatt keletkezett, és nem az Ön hibájából történt, kérhet cserét vagy javítást. Panasszal élhet a szerviznél, és ha nem jár eredménnyel, fogyasztóvédelmi eljárást is kezdeményezhet.

Kérdés: Milyen formában bizonyíthatom, hogy a tulaj nem engedi meg a melegvíet. Rendesen 25-30 C fokon tartja, mert azt mondja a “melegvíz drága”. Nincs semmi elromolva, egyszerűen a tulaj így növeli a profitját. Mit lehet tenni és hogy lehet bizonyítani a törvény előtt, hogy ez így történik, immáron a második éve? Milyen bizonyíték lenne a törvény előtt elfogadható?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tanúk, fényképek, videók és akár egy hivatalos szakértői hőmérsékletmérés is felhasználható bizonyítékként. Írásos panaszát célszerű megküldeni a bérbeadónak. Amennyiben nem történik intézkedés, és nem szeretné felmondani a bérleti szerződést, a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást indíthat.

Kérdés: Édesapám halála pillanatában (2025.01.14.) folyószámlával, illetve hitelkártya tartozással rendelkezett egy banknál. Haláláról tudomást szerezve a bank a számlákat zárolta. Mivel édesanyám 100% kedvezményezettként el tudott járni (édesapám még életében a kedvezményezettségét kérvényezte), a folyószámla összegének kiutalását sikeresen megkértük, azonban a hitelkártya tartozást kérésünk ellenére sem tudtuk rendezni, arra más számláról sem tudtuk beutalni a 37 ezer forintos tartozást. Tájékoztatásuk szerint ezzel meg kellett várni a jogerős hagyatéki végzést. A hagyatéki tárgyalás során (2025.07.16) a megtudtuk, hogy a fennálló hitelkártya tartozás a bank visszaigazolása szerint 150 ezer forint. Ez feltételezhetően az azóta kamatokkal megnövelt összeg. A kérdésem az lenne, hogy joga van-e a banknak a zárolásra hivatkozva az eltelt időre kamatot számítani, annak ellenére, hogy ők akadályozták meg a kiegyenlítési kísérletünket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a bank jogosult a tartozás után kamatot felszámítani a haláleset után is, amíg az nem kerül kiegyenlítésre. A zárolás jogi következmény, nem szünteti meg az időközi kamatképződést.

Kérdés: 55 éve épült ikerház osztatlan közös tulajdonban lévő A és B része között 53-47% tulajdoni hányad megoszlással az A részben jelenleg 2, a B részben 3 lakás van. A probléma, hogy az A rész egyik lakását kettővé alakítanák és egy + villanyórát igényelnének. Az áramot a ház az utca túloldalán lévő oszlopról légvezetéken kapja, az A rész jelenlegi 2 lakásában 3×20, ill. 3x16A bekötés van, a B részen mind a három lakásban 3x20A. A meglevő légvezeték tovább nem bővíthető a szolgáltató szerint. Az igénylő tulajdonostárs szerint az áramot is a tulajdoni hányadok alapján kell a 2 rész között megosztani, azaz vagy mondjon le az A rész bizonyos mennyiségű áramról, vagy viselje egy 10 milliós földkábel bekötésének és a kapcsolódó költségeit. Így van ez? Kötelezhető-e a B rész a bővítési projektben anyagilag részt venni vagy árammennyiségről lemondani? A lakás kettéválasztásához kell-e a többiek hozzájárulása? Joggal való visszaélés-e, ha az igénybejelentéshez a B rész nem járul hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakás kettéválasztásához és új mérőóra felszereléséhez szükség van a többi tulajdonostárs hozzájárulására. Az áramhasználat tulajdoni hányad alapján való megosztása önmagában nem kötelező, és nem kényszeríthető ki, különösen, ha jelentős költségeket róna a másik félre. A bővítés költségeit csak közös megegyezéssel lehet megosztani. A hozzájárulás megtagadása önmagában nem visszaélés.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mit lehet akkor tenni, ha a diákszövetkezet folyamatosan (8 hónap alatt 4 alkalommal) határidőn túl fizeti ki a havi bért. Alapvetően már azt sem értem, hogy hogyan lehet a munkaszerződés szerint 15-e a fizetési határidő, de ők még ezt is túllépik sokszor napokkal. Mindig technikai problémákra hivatkoznak és egyébként maga a cég, ahol dolgozom időben (még 10-e előtt elutalja nekik a pénzt).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkabér rendszeres késedelme jogsértő. Írásban érdemes panaszt tenni a diákszövetkezet felé, és ha nem történik változás, bejelentést lehet tenni a területileg illetékes munkaügyi hatóságnál (kormányhivatal). A fizetési határidő túllépése jogi következményekkel járhat a közvetítőre nézve.

Kérdés: Apósom 2019-ben meghalt. Volt hagyatéki eljárás. Anyósom 2024-ben hunyt el. Volt hagyatéki eljárás. 2025-ben értesítettek, hogy találtak apósom nevén egy erdős területet. Póthagyatéki eljárás miatt fizetni kellene az eljárás díját. Miért fizessek azért, amit 2 hagyaték alkalmával sem vett figyelembe a közjegyző. Nem volt alapos, ezért mi fizessünk megint? Mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közjegyző kizárólag a bejelentett vagyontárgyakat veszi figyelembe. Amennyiben korábban nem szerepelt az erdő az adatszolgáltatásban vagy nyilvántartásban, az újonnan felfedezett vagyontárgy miatt póthagyatéki eljárás szükséges, amelynek költségei az örökösöket terhelik. A díj megfizetése jogszabályi kötelezettség, jogorvoslati lehetőség akkor merülhet fel, ha eljárási hiba bizonyítható.

Kérdés: Édesapám haláláig második feleségével élt (15 évig én is egy háztartásban éltem velük). A feleségnek van egy korábbi házasságából származó gyermeke. Édesapám halála után én, mint a gyermeke öröklök, illetve a felesége. Amikor a feleség meghal, utána csak a vér szerinti gyermeke lesz a 100%-os örökös és édesapám korábbi halála miatt már nem kell számolnia házastársi résszel, vagy ebben az esetben mint házastársi részre édesapám után én leszek a jogosult?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a feleség nem rendelkezik végrendeletben másként, akkor halála után kizárólag a saját leszármazója örököl. Az Ön édesapja után Ön már örökölt, újabb öröklés az ő jogán nem történik. A házastársi haszonélvezet is a házastárs halálával megszűnik, újabb öröklési igényt ez nem keletkeztet.

Kérdés: 2007-ben kötött munkaszerződés alapján “munkavállaló tudomásul veszi hogy az Mt. 188/A szerinti munkavállalónak minősül arra tekintettel, hogy munkaköre a munkáltató működése szempontjából meghatározó jelentőségűnek minősül.” Rendes felmondás esetén ilyen munkavállaló esetében szükséges-e indoklás, vagy automatikusan vezető állású munkavállalónak számít az új Mt. szerint, emiatt nem szükséges az indoklás? A másik kérdésem, hogy felmondás esetén a felmondási időre, végkielégítésre és esetleges szabadságmegváltás idejére járó átlagbért hogyan kell számítani? Pl. rendszeres időközönként járó bónuszkifizetés, ill. egyéb juttatások (cég által a munkavállaló javára kötött élet/egészségbiztosítás díja, esetlegesen az életbiztosításban felhalmozódott megtakarítás) beleszámít-e az átlagbérbe? Illetve az átlagbért milyen időszak alapján kell kiszámítani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vezető állású munkavállaló státuszról a munkaszerződésben külön rendelkezni kell. Az Mt. szerint a „meghatározó jelentőség” nem automatikusan jelenti, hogy vezető beosztásúnak minősül. Rendes felmondás indokolása mellőzhető. Az átlagkeresetbe a rendszeresen folyósított bónusz, juttatás (pl. biztosítás) is beleszámít, ha pénzben kifejezhető és a munkabér részeként értelmezhető. Az elszámolás alapja jellemzően az utolsó 12 hónap.

Kérdés: Gyes lezárását követő közalkalmazotti jogviszonyom felbontását kértem (gyógypedagógus vagyok). A munkáltatóm kiadta a fennálló szabadságot, illetve kiküldte a jogviszony megszűnéséről szóló dokumentációt, és a pénzügyi elszámolást. A kifizetést készpénzesnek minősítette, és aláírásra elküldte. Kifizetés semmilyen formában nem történt. Telefonon, illetve e-mailben jeleztem a gondomat, de választ nem kaptam. Milyen lehetőségem van, hogy megkapjam a munkaügyi papírjaimat és a béremet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a bér és a dokumentumok nem kerültek átadásra, felszólító levelet (ajánlottan, tértivevénnyel) kell küldeni. Amennyiben ez eredménytelen, munkaügyi pert indíthat vagy a kormányhivatal foglalkoztatási felügyelőségét is bevonhatja. A bérek és a kilépéskor átadandó dokumentumok visszatartása jogellenes.

Kérdés: Ha nincs személyi és lakcímkártyám, akkor foglalható munkásszálló?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Személyi igazolvány és lakcímkártya hiányában is lehetőség van szállást foglalni, de sok munkásszálló ragaszkodik az okmányokhoz. Érdemes ideiglenes igazolást kérni a kormányablaknál, vagy átmenetileg más igazolvánnyal (útlevél, jogosítvány) próbálkozni.

Kérdés: A férjem örökölt egy rokonától kisebb vagyont, megvette belőle azt a lakást, amibe albérletben éltünk, én el szeretnék válni, mi jár nekem az örökléséből? Vagy jár-e a fele a lakásnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökléssel szerzett vagyon különvagyon, azaz válás esetén nem jár belőle részesedés. Azonban, ha korábban közös pénzből fejlesztették, törlesztették vagy együtt éltek benne, akkor értéknövelő ráfordítás arányában igényelhető megtérítés a válás során.

Kérdés: Pszichés betegségben szenvedek, romantikus csalás áldozata lettem. Nagy összegű pénzt csaltak ki tőlem. Férjemmel nincs jó kapcsolatom. Társas magányban élek több éve. Férjem válni akar a pénzveszteség miatt, s azzal fenyeget, hogy a családi pénzt meggondolatlanul kezeltem, s emiatt a kiskorú gyermekemet neki fogja ítélni a bíróság. Én 1997. óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Ő többször volt rövid ideig munkanélküli. Kinek ítélik a gyermekemet egy válás esetén?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyermekelhelyezésnél a bíróság a gyermek mindenek felett álló érdekét vizsgálja. A pénzveszteség önmagában nem perdöntő. A stabil anyagi körülmények, pszichés alkalmasság és a szülő-gyermek kapcsolat minősége alapján születik többek között döntés. A férje fenyegetése nem megalapozott.

Kérdés: Hogyan vehet el egy román állampolgár egy szerb állampolgárt? Mik a feltételek? És ha házasságkötés után a román állampolgárnak is lesznek jogai?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Román és szerb állampolgárok házasságot köthetnek Magyarországon, ha mindkét fél rendelkezik érvényes úti okmánnyal, tartózkodási engedéllyel, születési anyakönyvi kivonattal, és igazolják, hogy saját hazájuk joga szerint házasságkötésre jogosultak. A házasságkötés után mindkét félnek a saját államában szükség lehet a házasság elismertetésére ahhoz, hogy jogosultságokat szerezhessenek (pl. letelepedés, támogatások).

Kérdés: Különélő házaspár vagyunk. A férj él a közös hiteles házban. Váláskor hogy van az elosztása a háznak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság alatt szerzett közös vagyon – így a közösen felvett hitelre vásárolt ház is – alapesetben fele-fele arányban oszlik meg. Amennyiben a válás során nem születik megegyezés, házassági vagyonjogi per indításával történhet a megosztás.

Kérdés: Adott egy 2022.07.17-én utcán történt kutyaharapás, amiben semmilyen rendőrségi és bírósági eljárás nem történt vagy is eddig nem keresték meg a hatóságok ez ügyben a tulajdonost, csak hatósági állatorvosi megfigyelés történt akkor. A kutya nem lett veszélyesnek nyilvánítva. De most 2025.07.14-én a sértett ügyvéd által megkeresett kártérítés követelésével, peres eljáráson kívül. amit 8 napon belül kötelez kifizetni az ügyvéd, de semmilyen kitérés nincs arra, hogy milyen úton-módon adjam át, és jogos-e a követelés 3 év után, ha nem volt eljárás vagy feljelentés az ügyben ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A polgári jog szerint a kutyatartó objektív felelősséggel tartozik az okozott kárért, függetlenül attól, volt-e hatósági eljárás. A kárigényt 5 éven belül lehet érvényesíteni. A peren kívüli megállapodás nem kötelező, de ha nem fogadja el vagy vitatja a mértékét, a másik fél peres eljárást indíthat. Amennyiben bizonytalan a követelés mértékét illetően, illetve nem látja azt bizonyítottnak, javaslom, hogy forduljon ügyvédhez.

Kérdés: Arról szeretnék érdeklődni, hogy C2 rokkantsági ellátásban részesülök. 50%-ot állapítottak meg, de lejárt a 3 év, és újra kérték a papírokat. Ugyancsak C2-ben maradtam, de 59%-ra emelték, így emelkedhet-e a rokkantnyugdíjam?ű

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a komplex minősítés szerint az egészségi állapot %-ban meghatározott mértéke változott (50%-ról 59%-ra), az befolyásolhatja a minősítési kategóriába való besorolást, így az ellátás összegét is. Javaslom, hogy tisztázza orvosával a pontos minősítést, illetve érdeklődjön az ellátást folyósító szervnél.

Kérdés: A szél leszakított az udvaromban lévő fáról egy nagy ágat, ami a szomszéd házában kárt okozott, Ki a felelős? Kinek a költsége a helyreállítás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az ág korábbi elhanyagolás (pl. száraz, beteg fa) miatt esett le, a fa tulajdonosa felelős lehet a kárért. Vis maior (pl. szokatlanul erős szélvihar) esetén viszont mentesülhet a felelősség alól. A körülmények és a gondosság mértéke döntő, kárszakértő vagy biztosító bevonása indokolt lehet.

Kérdés: Osztrák vagyok, és van egy kertes házam Magyarországon. 77 éves vagyok, és szeretném az ingatlant egy magyar állampolgárra hagyni életjáradéki szerződéssel. Lehetséges, hogy ez is szerepeljen a járadéki szerződésben, ha gondozásra szorulok? Kérem, adjon meg részleteket.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, keressen bizalommal.

Kérdés: Következő a problémám. Férjem az édesanyjától 2018-ban ajándékba kapta a 362-es földrajzi számú ingatlant, melyből 2/4 részt örökölt, a további 2 örökös, a meghalt nővérének 2 gyermeke. Az ingatlanhoz 444-es számú telek tartozott, ez 600 m2. Viszont mivel mi gondoztuk, ápoltuk, orvoshoz vittük, és a másik 2 örökös nem járt hozzá, 2023-ban végrendelet készült közjegyzőnél. Csakhogy a közjegyző nem a 362-es ingatlant, azaz a házat, hanem a 444-es telket vette bele. Azaz a közjegyző tévedett. De a szöveg is úgy szól, hogy minden ingóságomat, és ingatlanomat a fiamra hagyom. Úgy derült ki a tévedés, hogy a férjem a fiamra akarta íratni a házat. Alaphangon a 2 örökös 4 milliót fog kapni úgy, hogy 7 éve nem láttuk őket. Mit lehet itt tenni, egyáltalán lehet-e tenni valamit? Egyébként logikusan gondolkozva: egy 400.000-et érő telekről ki akar végrendelkezni, egy min. 15.000.000-val szemben.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a végrendelet általános klauzulát („minden ingóságomat, ingatlanomat”) tartalmaz, a szándék egyértelműen a teljes vagyonra kiterjedhet. A végrendelet értelmezése során a közjegyzőnek a végrendelkező akaratát kell feltárnia. Javaslom: jelezzék a hibát a hagyatéki eljárás során, és kérjék az értelmezést, vagy bíróság előtt támadják meg a végrendelet tévesnek vélt rendelkezését.

Kérdés: 430 nap eltelt (az utolsó kapcsolat 2024.12.16-án volt) most 2025. júl. 2-án kaptam egy értesítést új ügyiratszámmal, hogy “ügyféli jogállást biztosított”. A 2024. ápr.18-án keletkezett ügyről semmi, új iratszámmal a folytatás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A NAIH önálló ügyként folytathat vizsgálatot új ügyiratszámon, különösen, ha újabb adatkezelésre derül fény. Javaslom, kérjen hivatalos tájékoztatást az ügy összefüggéséről, és hogy az új iratszám folytatása-e a korábbinak. Írásban is benyújtható ez az igény.

Kérdés: 13 éve elévült tartozással keresett meg egy követeléskezelő iroda. Akciós fizetési lehetőséggel. Fizessek 70.000 Ft-ot a számlájukra és le is van zárva. Mi a teendőm? Mit reagáljak erre? Jelzem, még sosem vettem át ajánlott felszólítást a 13 év alatt. Viszont végrehajtást említenek a levélben. Mit kell tennem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a tartozás valóban több mint 5 éve lejárt, és nem történt közben jogérvényesítő lépés (pl. per, végrehajtás), akkor az elévülhetett. Ne fizessen automatikusan! Írásban kérje a követelés jogalapját, pontos részleteit, és jelezze, hogy az elévülést fenntartja. A végrehajtással való fenyegetés gyakran nyomásgyakorlás. Javasolt ügyvédhez fordulni az iratok ismeretében.

Kérdés: Vettem egy házat és azt szeretném kérdezni, hogy az ottani polgármester azt mondta, hogy oda nem enged senkit. Megteheti ezt és ha nem engedi, hogy beköltözzek. Fizet azért, ha azt mondom amennyiért én vettem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az ingatlan tulajdonjoga átszállt Önre, a polgármester nem akadályozhatja meg jogszerű beköltözését. Ha fenyegetőzik, vagy önhatalmúan cselekszik, jogellenesen jár el. Amennyiben akadályoztatja Önt, rendőrségi és jogi lépések tehetők.

Kérdés: Van egy belterületi ingatlanom és nem tudom megközelíteni, mivel egy közforgalom elöl elzárt magánút van mellette. Tudomásom szerint van egy 2023-as rendelet, ha legalább két ingatlantulajdonos kéri, akkor a magánutat meg kell nyitni. Ez szeretném pontosan megtudni, hogy melyik ez a rendelet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ingatlanának megközelítése érdekében, ha ez másképp nem lehetséges, szolgalmi jog alapításával használhatja a más tulajdonában lévő magánutat. Ehhez szerződéskötésre van szükség a magánút tulajdonosával, majd a szolgalmi jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére. A közforgalom elől elzárt magánút megnyitását a tulajdonos kérheti a közlekedési hatósághoz benyújtott kérelemmel, majd az engedély birtokában szintén ingatlan-nyilvántartási bejegyzés szükséges. Javaslom, hogy keressenek meg egy ügyvédet a fentiek lebonyolításához..

Kérdés: A volt élettársam elvitte az ékszereket. Minden vásárlási számla a nevemen van és én vettem. Hogy vegyem vissza tőle?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az ékszerek az Ön tulajdonát képezik, és a volt élettárs jogtalanul vitte el, feljelentést tehet lopás miatt. A számlák bemutatása fontos bizonyíték. Emellett polgári jogi úton is követelheti a visszaszolgáltatást vagy kártérítést.

Kérdés: Édesanyám gyerekkorom óta külföldön él, a kapcsolatot mindig tartottunk. Bankszámláján lévő pénzt, örökségként átveheti helyettem, nevemben az ügyvéd, ha nekem nincs bankszámlám (több oka is van) ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az örökösnek nincs bankszámlája, az örökséghez való hozzájutást ügyvéd vagy közjegyző közreműködésével is lehet intézni.

Kérdés: 2025.07.09-én kedden erőszakkal kilakoltattak a fiammal együtt az általam bérelt ingatlanból, amit érvényes, határozatlan időre kötött bérleti szerződéssel bérelek. Öt ismeretlen férfi tört ránk, közben kiderült, hogy egyikük a bérbeadó /tulajdonos édesapja volt. Felnőtt fiamat bántalmazták, mindkettőnket folyamatosan fenyegettek és kényszerítettek, hogy pakoljuk össze, amit lehet, 15 percet kaptunk erre. Telefonjainkat elvették, hogy rendőrségi segítséget ne tudjunk kérni. Telefonon videózta az egészet két férfi közülük. Miután a ház elé leértünk a telefonokat visszakaptuk. A fiamat egy autóba ültették, amibe a dolgainkat tették, és a helyszínről elvitték. Engem közben az utca végén az egyik férfi tovább videózott. Felhívtam a 117-et, azt mondták érkeznek, 20 perc múlva ismét hívtam a 117-et, kb. 15 perc múlva megérkeztek. A rendőrségen a nyomozó úr, illetve még előtte a helyszínen a rendőrhölgy is kérte, hogy ne mondjak valótlant, mert nem hihető amit állítok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha érvényes bérleti szerződés alapján laktak az ingatlanban, a kilakoltatás csak bírósági ítélet és végrehajtó útján történhet. Az Ön által leírt eljárás jogellenes, bűncselekmény gyanúja merül fel. Mindenképp tegyenek rendőrségi feljelentést, és kérjenek jogi képviseletet.

Kérdés: Milyen magánokirat legyen, amit a biróság elfogad, ha esetleg egy tulajdonostól vagy haszonélvezőtől ki akarják csalni a tulajdonrészét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A legbiztosabb védelem a földhivatali bejegyzés: például elővásárlási jog, haszonélvezeti jog vagy elidegenítési és terhelési tilalom. Az okirat készítéséhez és az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez mindenképpen ügyvéd közreműködése szükséges.

Kérdés: Szeptemberben lesz a válóperünk, a feleségem 5 éve elköltözött albérletbe az új párjával. A közös gyerekünk velem él, most érettségizett, az ő nyugodt körülményeinek biztosítása miatt csak most adtam be a válópert. A feleségem semmilyen egyezségre nem hajlandó, van két közös ingatlanunk. A válóperre sem fog eljönni. Milyen lehetőségeim és jogaim vannak, ha kimondják a válást nélküle is, de nem egyezik bele az ingatlan eladásba, illetve ha egyáltalán semmilyen egyezségre nem hajlandó, vissza akar költözni a közös ingatlanba.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság a válást akkor is kimondja, ha a másik fél nem jelenik meg és a kapcsolat véglegesen megromlott. A közös ingatlan sorsáról külön vagyonjogi perben lehet dönteni, de addig a tulajdonostárs jogszerűen visszaköltözhet a közös ingatlanokba.

Kérdés: Nem tudom, van-e hatósági eljárás, már nagyon nehéz ez a bizonytalanságban tartás. Az eljárás alatt, most is, fontos lenne a gyermekem felé való megerősítés. Tőlem nem fogadja el, de amit vele tesznek, munkaszerződés, amit a kezébe kapott, az nem jó, hanem rossz és törvénytelen. Kérem segítsenek, én jó vagyok és sokszorosan kiszolgáltatott édesanya és jó kisgyermeknevelő voltam, nevemben és helyettem döntöttek pályázaton való részvételemről hamis okiratokkal, közokiratokat hamisítottak és önhatalmúlag döntéseket hoztak. Nem szóltak nekem, bűncselekmények, törvénytelen üzleti tevékenységek, törvénytelen eszközökkel. Hogyan védekezzek? 2022. óta tart és nem tudom mi ez. Hogyan védjem a gyermekem és édesanyám, aki tiszta lelkületű, kiszolgáltatott, nincs jogunk, nincs törvény?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírt helyzetben indokolt lehet ügyvéd segítségét kérni, különösen, ha közokirat-hamisításról, jogellenes eljárásról vagy bűncselekményekről van szó. Amennyiben bizonytalan a hatósági eljárás létezésében, célszerű beadványt benyújtani az illetékes hatóságnál a tájékoztatás kérésére. Gyermekvédelem kapcsán a gyámhivatalnál is lehet jelezni a helyzetet.

Kérdés: Ha ott lakunk, és nem műteremnek használjuk, hogy lehet átminősíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lakás rendeltetésmódosítását ‒ amennyiben az nem műemlék ‒ az adott települési önkormányzat rendeltetést és rendeltetésiegység-számot igazoló hatósági bizonyítványa alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni. Műemléképület esetén az építésügyi hatóság eljárását követően jegyeztethető be a változás az ingatlan-nyilvántartásba. Mindezeket a lakás tulajdonosa kezdeményezheti, és ha társasházi lakásról van szó, akkor a társasház beleegyezése is szükséges.

Kérdés: Kérdezni szeretném, hogy a lakcím szolgáltatás igénybevétele törvényes? Pesti munkaügyi központba szeretnék bejelentkezni tanfolyam elvégzése céljából, mert ahol most van az állandó lakcímem, ott nem indítanak ilyen tanfolyamot, viszont Pesten igen, és nincsen Pesten ismerősöm, akihez be tudnék jelentkezni, ezért kerestem alternatívákat. Találtam egy ilyen hirdetést, hogy lakcím szolgáltatás. Ezt szeretném megtudni, hogy lesz e belőle bajom, ha igénybe veszem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A „lakcímszolgáltatás” és annak igénybevétele a jelenlegi jogszabályok alapján jogsértő lehet. Felhívom továbbá a figyelmét az ezen a piacon megjelenő hamis, megtévesztő hirdetések jelentős számára is.
Kifejezetten kockázatos ilyet igénybe venni, javasolt inkább valós tartózkodási lehetőséget keresni. A pontos válaszhoz minden körülményt ismerni kellene.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy nagynéném meghalt, aki anyám édestestvére volt, neki nem volt gyereke,,viszont volt egy bátyja is, akinek két gyereke van, de viszont ő is meghalt. Kik öröklik a házát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a nagynéninek nem volt gyermeke, öröklési sorrendben a szülei örököltek volna, de mivel ők vélhetően elhunytak, a testvérei (az édesanyja és a bátyja) örökölnek. Ha a báty is elhunyt, az ő gyermekei (unokái) öröklik az ő részét.

Kérdés: Tavaly nyáron kértem kölcsön, csak 100.000 Ft-ot bírtam visszaadni, a többit még nem, és azt mondja, hogy börtönbe fog küldeni, lecsukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartozás miatti fizetési elmaradás nem büntetőjogi, hanem polgári jogi kérdés. A börtönbüntetés csak akkor lehetséges, ha csalás, okirathamisítás vagy más bűncselekmény is történt. Célszerű a visszafizetésről egyeztetni, részletfizetési megállapodást kérni. A fenyegetés jogellenes.

Kérdés: Érdeklődnék, hogy a nagynéném élettársa elhunyt és kiderült, hogy örökölt kb. 2 milliót, az illeték 380 ezer Ft ebből, az önkormányzat temette el. A nagynénémnek állítólag gyámja van, de még senki nem látta, elvileg az önkormányzat gondoskodik róla. Sajnos szegény nem beszámítható. Ki örökli a pénzt, az önkormányzat vagy a gyámja, 50 évig voltak élettársi kapcsolatban, természetesen én nem akarok belőle semmit, csak attól félek, hogy kisemmizik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyaték az örökösre, azaz a nagynénire száll, függetlenül a beszámíthatóságától. A gyám a vagyon kezelője, de nem örökölhet. A vagyonnal a gyámhivatal engedélyével gazdálkodhat. Az önkormányzat nem örökös, de költségeit (pl. temetés) a hagyaték terhére érvényesítheti. Ha visszaélés gyanúja merül fel, a gyámhivatalnál panasz tehető.

Kérdés: Adott egy két tagból álló Kft. 50-50 %-os tulajdonrésszel. Az egyik tag munkaviszonyban a Kft. ügyvezetője is, a képviselet módja: önálló. A tagok között a viszony sajnálatos módon megromlott, aminek eredményeképpen a másik tag nehezményezi az ügyvezető fizetésének emelését, amelyben az ügyvezető egyedül döntött és kéri a különbözet visszafizetését. Az ügyvezető álláspontja szerint azonban erre nem lehet alkalmazni a Ptk. 3:188. § (2) bekezdését: “A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet a társaság tagjával, ügyvezetőjével, felügyelőbizottsági tagjával, választott társasági könyvvizsgálójával vagy azok közeli hozzátartozójával köt”, mivel a fizetésemelés nem szerződéskötés, hanem módosítás, de a módosítás szó nem szerepel az idézett bekezdésben. A kérdés pedig az, hogy jól értelmezi-e az ügyvezető, hogy a fizetésemelése tekintetében nem kell azt a taggyűlésnek jóváhagynia?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A fizetés mértékéről – mint az ügyvezetővel kötött munkaszerződés részéről – való döntés valóban a taggyűlés kizárólagos hatásköre. A fizetésemelés szerződésmódosításnak minősül, amelyhez a másik tag jóváhagyása szükséges. A taggyűlés kihagyásával történt emelés megtámadható, a különbözet visszakövetelhető.

Kérdés: Szeretném azt kérdezni, hogy önkormányzati lakásban lakok édesanyámmal együtt immár 44 éve. Kaptunk haladékot másfél éve és ki kell költözni. Hátralék nincsen, a kialakítás nincsen megindokolva. Köteleznek arra (közjegyző által aláírt szerződés), ha nem írom alá, kétszeres lesz a lakbér, ez azt jelenti, 100 ezer feletti összeg. Ez így jogos, törvény írja elő? Kérdésem az lenne, miért nem adható el a lakás ilyen kis embereknek, mint én, és miért nem biztosít másik lakást, mivel több millió Ft-ot nem tudok előteremteni, nem tudok venni egy házat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzat felmondhatja a bérleti szerződést, ha annak a feltételei fennállnak, függetlenül attól, hogy hátralék nincs. A kétszeres lakbér kiszabása jogszerű lehet. A lakás nem adható el bérlőknek automatikusan, és az önkormányzat lakásbiztosítási kötelezettsége sem áll fenn jogszabályi előírás híján.

Kérdés: Hogy tudom bebizonyítani, hogy Sopronban a Szieszta Hotel elődjeként üzemelt SZOT üdülő állami fenntartású volt és az 1992-ig ott dolgozók addigi munkaviszonya elismerhető a jubileumi jutalomhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.). hatálya a költségvetési szerveknél foglalkoztatottakra terjed ki. A Kjt. tartalmazza azokat a jogviszonyokat, amelyeket közalkalmazotti jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni, illetve amelyek jubileumi jutalomra való jogosultságot keletkeztetnek. Ennek alapján az állami költségvetésből működő munkáltatónál foglalkoztatottak közalkalmazottnak minősülnek. A rendszerváltást megelőzően nem létezett ún. költségvetési szerv, helyette állami fenntartású szervek voltak. A SZOT minisztériumi státuszban volt, tehát a mai költségvetési szerv kategóriának megfelelt. Azonban egyrészt jelenleg a szakszervezetek nem költségvetési szervek, másrészt a Kjt. nem tartalmaz olyan rendelkezést ‒ a jubileumi jutalomra nézve pedig végképp nem ‒, aminek alapján a rendszerváltás előtti jogviszonyok számítására biztos következtetést lehetne levonni. A Kjt. elődje az 1967. évi II. törvény, a rendszerváltás előtti Munka Törvénykönyve volt, de tekintettel arra, hogy mindenki állami foglalkoztatott volt, így ez sem jelent egyértelmű támpontot. Javasolt a munkáltató álláspontját megismerni a kérdés kapcsán, végső soron pedig a Belügyminisztérium állásfoglalását kérni. Az elérhetőségeket a kormany.hu weboldalon találhatja meg.

Kérdés: Kislányom 2025.07.21-én lesz 2 éves. Jeleztem szóban a munkáltatóm felé (Magyar Posta Zrt), hogy augusztustól szeretnék visszamenni, de a munkaköröm időközben megszűnt, ezért kértem, hogy akkor végkielégítéssel mondjanak fel részemre. Azt a választ kaptam, hogy a gyermek 3 éves koráig ők nem mondhatnak fel, ezért nekem kell beadni a felmondást, de akkor nem jár a végkielégítés. Nem szeretnék visszamenni más munkakörbe és nem szeretnék elesni az engem megillető juttatásoktól sem. Az Ön véleménye szerint, ilyen esetben mi a helyes eljárás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató a gyermek 3 éves koráig nem mondhat fel, azonban, ha a munkakör megszűnt, másik munkakört köteles felajánlani. Ha Ön nem kíván visszatérni, felmondása önkéntes, így nem jár végkielégítés. Ha nem kap megfelelő munkakört, kérheti a munkaviszony megszüntetését közös megegyezéssel vagy munkáltatói felmondással.

Kérdés: 1990-ben az államosított lakások eladásakor, amikor társasházzá alakították az eladandó házakat, eladáskor a telekkönyvi bejegyzést hiányosan tették meg. Nem jelezték a lakáshoz tartozó pincerekeszeket, fáskamrákat. Ez most problémát okoz. Mi a teendő? Hogyan kell pótoltatni? Első tulajdonos vagyok. Kérem az iránymutatást. Kihez kell fordulni ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hiányzó mellékhelyiségek földhivatali bejegyzésének pótlásához használati megállapodás, illetve társasházi alapító okirat módosítása szükséges. Ezt követően kérhető a bejegyzés a földhivatalnál

Kérdés: Az elhunyt férjem után, a két előző házasságából származó lányával együtt örököltem egy ingatlan 1/12-ed részét. Szeretnék lemondani az én rám eső részről a lányok javára. Az ingatlant jelenleg el akarják adni. Abban kérném a segítségét, hogy milyen dokumentumot kell írnom, hogy én hivatalosan lemondok minden engem érintő jogról az ingatlannal kapcsolatban? Valamint, ha lemondok a jogokról és az engem illető pénzösszegről, szükségük van-e az én aláírásomra az eladással kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Örökrészéről utólag ajándékozási szerződés vagy adásvétel útján mondhat le. Ennek jogi formája ügyvéd vagy közjegyző előtt készülhet. Az ingatlan eladásához minden tulajdonostárs – így az Ön – hozzájárulása is szükséges, akkor is, ha nem tart igényt a vételárra.

Kérdés: A tervezetet készítette az ügyvéd, az eladó elállt a szerződéstől, mert nem tudtunk letisztázni egy pontot, amiben az ügyvéd is közrejátszott. Nem készítette el időre a anyagot. Amennyiben megtörtént volna az adásvétel, arra az esetre megvolt beszélve az ár. Amennyiben nincs, csak részben készült el, akkor azt beszéltük meg, hogy abban az esetben is kell fizetni majd, amit megbeszélünk. Ezt az árat sokalltam és nem tudom mit tehetek. Ezzel a szerződés tervezettel nem érek semmit és ilyenért fizessek 45.000 Ft-ot, ami a fele a egész szerződésnek. Ezzel kapcsolatban kérem a segítségüket. Megegyezés nélkül köteles vagyok az általa kért összeget kifizetni? Mi van, ha nem fizetem? Amennyiben meg tudunk állapodni, természetesen fizetek. Az ügyvéd mit tehet ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben szerződés nem jött létre, az ügyvéd jogosult az elkészült munkarész díjazását kérni. A felek közötti írásbeli megállapodás hiányában a munkadíj mértékét vitatni lehet. Ha nem sikerül megegyezni, a díj összegszerűségének jogosságát bíróság állapíthatja meg.

Kérdés: A lakáson 1/6-od részre jelzálog van bejegyezve. Eladása hogyan lehetséges?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jelzáloggal terhelt ingatlan értékesíthető, azonban a vevőnek tudnia kell a teher fennállásáról. A tulajdonrész eladásához célszerű a jelzálog jogosultjának (pl. bank) hozzájárulását kérni. A vételárból először a teher kerül kiegyenlítésre.

Kérdés: Megbíztam a szerelőmet, hogy ő járjon el az ügyemben, mivel összetörték a kocsimat. A biztosító ajánlott 376 ezer forintot. Ezt a szerelő nem fogadta el, hanem helyette kiállított egy 700 ezer forintos számlát, melyet elküldött a kárszakértőnek, csak árajánlatot nem küldött, így a szakértő gazdasági totálkárosnak ítélte a kocsimat, melynek összege 493 ezer forint. Ezt az összeget nem hagytam, hogy a szerelő kapja, hanem én kértem a saját számlámra kifizetésre. Erre a szerelő azt mondta, hogy az összes pénzt adjam oda neki, merthogy ő elbukta a 700 ezer forint áfáját, és hogy a szerelés pont annyiba került, amennyi pénzt kapok, és ő lerontja a 700 ezres számlát erre az összegre. A kocsim 2007-es Chevrolet Aveo bal sárvédő csere, bal ajtó csere történt, ebből a pénzből. Az ajtó bontott, a sárvédő elem új, plusz színre fújás. Jogos a követelése? Előzetesen semmilyen összeget nem mondott, árajánlatot se adott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szerelő kizárólag akkor követelhet pénzt, ha előzetesen szerződés jött létre a javítás összegéről. A biztosító kifizetése Önt illeti, ha Ön volt a károsult. Amennyiben nem volt írásos megállapodás vagy árajánlat, a követelés jogossága megkérdőjelezhető. A szerelő egyoldalú nyilatkozata nem keletkeztet fizetési kötelezettséget.

Kérdés: 100.000 forintomat nem akarjak visszaadni. Ilyenkor mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem történik meg a pénz önkéntes visszafizetése, célszerű írásban felszólítani az illetőt. Ha ez eredménytelen, jogi úton – fizetési meghagyásos eljárással vagy peres úton – követelheti vissza a tartozást. Ehhez javasolt tanú vagy írásbeli bizonyíték (pl. üzenet, átadásról szóló nyilatkozat).

Kérdés: Édesapám haszonélvezettel rendelkezik. Az öcsém meghalt, így édesapám unokája az örökös. Apukám szociális otthonba került, bérbeadási szerződéssel átadja a lakást az unokának. Kérdésem, milyen joga marad a lakással kapcsolatban, illetve a személyes tárgyait otthagyhatja-e? Visszamehet a lakásba? A haszonélvezeti joga haláláig tart. Sajnos a rezsiköltséget és a szoc. otthonnal kapcsolatos költségeket a nyugdíja nem fedezi.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvezeti jog jogosultja továbbra is jogosult az ingatlan használatára, ott tartózkodhat, illetve személyes tárgyait ott tárolhatja. A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos annyiban használhatja a lakást, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él. Tehát bérleti szerződésre nincs szükség. A visszaköltözést az unoka nem akadályozhatja. A fenntartással kapcsolatos költségek fizetéséről alapvetően a haszonélvezőnek kell gondoskodnia, de ‒ tekintettel arra, hogy édesapja tartós távolléte idejére átengedte a teljes használat jogát az unokájának ‒ a használattal járó terhek, így pl. a rezsiköltségek viselésének rendezése érdekében használati szerződés kötésére van lehetőség.

Kérdés: A kérdésem egyszerű, feljelentettek még tavaly szeptemberben zaklatásért, sértett és két tanú első körben (tanúvallomás), majd 3 hónap múlva második körben (szembesítés) állítottak rólam valóságnak nem megfelelő dolgokat. A nyomozóhatóság megszüntette az eljárást velem szemben, ezek fényében élhetek-e rágalmazás és hamis tanúzás vádjával a 3 személy ellen? Vagyis a nyomozati iratokat felhasználhatom-e bizonyítékként a feljelentésben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a nyomozás során készült iratok alapján tehet feljelentést rágalmazás vagy hamis tanúzás miatt. A feljelentésben hivatkozhat a megszüntető határozatra és a vallomásokra is. Javasolt ügyvéd segítségével eljárni, mivel a bizonyítás Önt terheli, ami komoly felkészültséget jelenthet adott ügyben.

Kérdés: Gyermekemék albérletben laknak. A szerződésük idén júniusban lejárt és jelezték is a főbérlőnek, hogy kiköltöznének. A 3 havi kauciót nem akarja nekik visszaadni arra hivatkozva, hogy a bojlert vízkőteleníteni akarja, meg szőnyeget tisztíttatni, meg klímát tölteni stb., és hogy ezért nem jár nekik vissza semmi. 600.000 Ft-ról beszélünk. A lakásban nem keletkezett kár, semmilyen apróbb sem. Jelenleg nyaralnak és félünk attól, hogy addig a főbérlő bemegy a lakásban és kárt tesz, hogy rájuk foghassa. Úgy tudom a kaució akkor nem jár vissza, ha bármilyen kárt okoztak az ingatlanban, beázás, kiégetés csikkel ablaktörés, bútortörés stb. Kérem ebben jogi segítséget adni szíveskedjenek, mert szerintem ez jogsértő.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Valóban, a kaució csak az esetleges károk fedezetére szolgál, azok közül is csak arra, ami a bérlő hibájából keletkezett. Ha nem történt ilyen károkozás, akkor a kaució visszatartása jogellenes. Érdemes írásban felszólítani a főbérlőt a kaució visszafizetésére, határidő kitűzésével. Amennyiben ez nem vezet eredményre, polgári peres úton visszakövetelhető az összeg.

Kérdés: Közös vagyon esetén (2 ingatlan, az egyik a jelenleg közösen lakott, a másik befektetésként funkcionál) az egyik fél mindkét ingatlant értékesíteni szeretné, mert szüksége van az azokból származó összegre a továbblépéshez, a másik fél megtartaná az állandó hasznot hozó ingatlant, csak a lakottat adná el. Az értékbecslés/különbözet elszámolás nem opció. Ebben az esetben, ha nincs megegyezés a bíróság kötelezhet-e mindkét ingatlan eladására?
Mindkét ingatlant azonos százalékban tulajdonolják a felek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, ha nincs megállapodás, a bíróság kérésre elrendelheti a közös tulajdon megszüntetését, amely történhet árverés útján történő értékesítéssel is. Ha a közös használat ellehetetlenül, a bíróság a közös tulajdon értékesítését indokoltnak tarthatja, különösen, ha az egyik fél igényt tart az ingatlanrészéből származó ellenértékre.

Kérdés: Vásároltam egy ikerházat, nincs a tulajdonlapon semmi közös használat.1/1 a tulajdoni hányadom. Külön helyrajzi számon szerepel az ingatlan a telekkel. A szomszéd átjárót nyitott az udvaromra, mivel elmondása alapján a padlásfeljáró közös. Kizárhatom-e az udvarról? Meg szeretném szüntetni a padlásfeljárót, megtehetem-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ingatlan külön helyrajzi számon szerepel, és az udvar kizárólagos tulajdonában van, a szomszéd nem jogosult azt használni. Az átjárás csak szolgalmi jog esetén lenne jogszerű, ha ilyen nem szerepel a tulajdoni lapon, jogellenes a behatolás. A padlásfeljáró megszüntetése az Ön jogában áll, ha az nem szolgál közös funkciót. Ha valóban az az egyetlen lehetőség a szomszédja számára a padlására való feljutáshoz, hogy az Ön udvarán megy át, érdemes megegyezni a szolgalmi jog alapítása kérdésében.

Kérdés: Élettársammal 15 éve élünk együtt, nem vagyunk házasok, sem bejegyzett élettársak. Egy közös ingatlanban élünk, mely fele-fele tulajdonú, közösen neveljük 12 éves tartós beteg (autista) kisfiunkat. Nemrég jöttem rá, hogy élettársam kettős életet él, ez év decemberre várja második gyermekét egy másik nőtől. A kérdésem az lenne, hogy tudnám azt elérni, hogy a közös kisfiunk örökölje majd az apjától az ingatlan fele tulajdonjogát, ne kelljen osztozkodni a “másik gyermekkel”? Sajnos élettársam nem hajlandó végrendeletet vagy más nyilatkozatot aláírni, melyben nyilatkozna, hogy a közös ingatlanon lévő tulajdonjoga csak a mi gyermekünkre szálljon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben élettársa nem hagy hátra végrendeletet, akkor gyermekei törvényes örökösként egyenlő arányban örökölnek. A végrendelet lenne az egyetlen jogszerű lehetőség arra, hogy csak az Önök közös gyermeke örököljön. Ha ezt nem hajlandó megtenni, akkor sajnos nincs jogi eszköz arra, hogy kizárja a másik gyermeket az öröklésből.

Kérdés: 10 éve lemondtam az elővásárlási jogomról, most az új tulajdonos adná el a szomszéd házat 10 év után. Érvényes még az elővásárlási jogom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az elővásárlási jogról írásban, konkrét adásvétel kapcsán mondott le, az csak arra az ügyletre vonatkozott. Ha azóta újabb adásvétel történne, akkor az eredeti elővásárlási joga ismét érvényes lehet, feltéve, hogy az továbbra is fennáll (pl. szerződésben vagy tulajdoni lapon szerepel). Érdemes a tulajdoni lapot megvizsgálni.

Kérdés: Nem találok semmi információt arról, hogy a dédszülőnek a dédunokával szemben van-e láthatási joga. Tehát, ha a dédszülő bemegy a gyámügyre láthatási jogot kérelmezni, engem, mint édesanyát kötelezhetnek-e arra, hogy biztosítsam a dédszülő számára a kapcsolattartást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hatályos magyar jog szerint a kapcsolattartási jog alapvetően a szülőt és a nagyszülőt illeti meg. A dédszülő számára a gyámhatóság akkor állapíthat meg kapcsolattartást, ha az a gyermek érdekében áll, és az elsődleges hozzátartozókkal való kapcsolat nem valósulhat meg. Önt nem kötelezhetik automatikusan kapcsolattartás biztosítására a dédszülő részére, de kérésre vizsgálat indulhat, amelynek során a gyámhatóság dönt a gyermek legfőbb érdekét figyelembe véve.

Kérdés: Újépítésű lakóparkban társasház földhivatali bejegyzése 2024. szept. 13-án történt, társasház alapítóokirat módosítás alatt van, a módosítást az egyik tulajdonossal történő helyrajzi szám egyeztetés után fogjak újra benyújtani a földhivatalhoz. Alakuló lakógyűlés nem volt, közös képviselő nincs. Közös költség nem lett megállapítva. Eddig még nem fizettünk közös költséget. Mi ilyenkor a helyzet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasház jogilag a földhivatali bejegyzéssel jön létre, melyhez csatolni kell az alapító okiratot, ugyanis annak időpontjára vonatkoztatva történik az meg. Az alakuló közgyűlést az alapító okirat aláírását követő hatvan napon belül meg kell tartani, melyen dönteni kell ‒ többek között ‒ a közös képviselő személyéről is. A fentiek alapján tehát nem volt akadálya annak, hogy elkezdődjön a társasház szabályos működése. Az alapító okirat esetleges módosításai nem függesztik fel a társasház működését. Az alakuló közgyűlést bármely tulajdonostárs összehívhatja. Javaslom ezt mielőbb megtenni a jogszerű működés érdekében.

Kérdés: 5 éve vettem egy házat, csak az én nevem van. A páromat is bejelentettem ide, állandó lakcímen. Nem vagyunk se házasok, se élettársi kapcsolatban nem vagyunk hivatalosan. Van 2 gyerekünk. A páromnak van bármi féle joga a házhoz? Eladásnál kell neki bármit is fizetnem? Kirakhatom a házból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ingatlan kizárólag az Ön nevén van, és nincs házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat, a párjának nincs tulajdonjoga. Bejelentett lakcím nem jelent tulajdonjogot. Az ingatlan értékesítésekor nem szükséges neki fizetnie, és jogszerűen felszólítható a kiköltözésre, végső esetben bírósági úton is.

Kérdés: Édesanyám a nem hivatalos élettársával lakik egy ingatlanban. Az ingatlant édesanyám örökölte, az ő nevén is van. Az élettársa be van oda jelentve. 24 éve élnek együtt. Ha megöröklöm az ingatlant, kirakhatom az élettársát ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az édesanyja kizárólagos tulajdonosa az ingatlannak, az élettárs pedig csak bejelentett lakó, akkor öröklés esetén Ön jogosult rendelkezni az ingatlannal. Az élettárs nem szerez tulajdonjogot pusztán együttélés alapján. A távozásra az Ön tulajdonjogának létrejöttét követően felszólítható, szükség esetén bírósági úton is.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy a telkem végén az önkormányzat által kiásott árok esetén (eddig sosem volt árok, csak a földút), kinek a kötelessége a telekre való bejutás megoldása? Gondolok itt a hídra, mert most sem gyalog, sem kistraktorral nem lehet bejutni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az önkormányzat alakított ki árkot, úgy a telkéhez való bejutás biztosítása – például áteresz vagy híd kialakításával – főszabály szerint az ingatlantulajdonos feladata. Ugyanakkor, ha az árok kiépítéséről korábban nem egyeztettek Önnel, kérheti az önkormányzattól a költségek megosztását vagy hozzájárulást.

Kérdés: Van a tanácsnak beleszólása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzat akkor szólhat bele a telek állapotába, ha az olyan mértékben gyomos, elhanyagolt, hogy az közegészségügyi szempontból aggályos vagy veszélyezteti mások testi épségét, egészségét. Önkormányzati rendelet megállapíthat egyéb, pl. településképi elvárásokat is. Amennyiben ez fennállhat, ilyen esetekben felszólítás, majd intézkedés történhet. Azonban, ha a kert rendben tartott, jogszerű használatú, nem kötelezhető külön beavatkozásra.

Kérdés: A munkáltató márciusban hazaküldte a melósokat, mert kikapcsolták az áramot és a földgázt, mert tartozása volt. Olyan feltételekkel küldte el a dolgozókat, hogy kifizeti. mintha dolgoznánk. Likviditási gondjai vannak, ami pár hónapon belül megoldódik. Március óta vagyunk otthon és eddig egy havi bért fizetett. Az energiaszolgáltató csődeljárást indított el. A kérdésem, hogy az elmaradt bérünket hogyan kaphatjuk meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a munkáltató fizetésképtelenség miatt nem fizeti ki a béreket, a munkavállalók a Munka Törvénykönyve alapján a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntethetik, és követelhetik az elmaradt bért. Ha csődeljárás vagy felszámolás indult, a bérkövetelést a felszámolónak kell bejelenteni.

Kérdés: Németországban élek az olasz élettársammal. Házasodni nem szeretnénk, viszont szeretném felvenni az ő olasz vezetéknevét. Van erre lehetőség? Vagy a külföldi hangzású családnévre változtatás kizárólag házasság esetében lehetséges? Ha igen, milyen dokumentum szükséges az általános kérelmezési nyomtatványon kívül? Pl. szükséges-e a Németországban bejegyzett élettársi kapcsolat, vagy ezt külön a magyar hatóságnál is be kell jelenteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A magyar névváltoztatási szabályok alapján kizárólag házasság esetén lehet az élettárs nevét felvenni. Élettársi kapcsolat nem jogosít névfelvételre, még akkor sem, ha az külföldön hivatalosan regisztrált. A név megváltoztatása kizárólag egyéni, külön indoklással történhet, de a pusztán érzelmi vagy esztétikai okú külföldi névre való áttérés iránti kérelem valószínűleg elutasításra kerül.

Kérdés: 2021-ben kaptam egy Zahlungsaufforderungot a német Finanzamt-tól egy korábbi, Németországban működő GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts) tevékenysége kapcsán. A követelést velem szemben hajtották be, mivel a három másik tag – akik időközben visszaköltöztek Magyarországra – a hatóság állítása szerint nem volt elérhető. Feltételezésem szerint azonban nem is keresték őket megfelelő alapossággal, mivel engem sem találtak meg közvetlenül, annak ellenére, hogy mindvégig Németországban tartózkodtam, és évről évre rendben beadtam az adóbevallásaimat, amelyek minden alkalommal visszaigazolásra is kerültek. A tartozást végül én maradéktalanul kiegyenlítettem. Kérdésem a következő lenne: Jogilag mennyi idő áll rendelkezésemre, hogy polgári peres eljárás keretében a volt tagtársaimtól követeljem az engem ért anyagi kár megtérítését? Pontosan mennyi az elévülési idő ebben az esetben, figyelembe véve, hogy a kifizetés 2021-ben történt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A német polgári jog szerint a kártérítési igények elévülési ideje általában 3 év, amely a kár bekövetkezésének és a károkozó személy kilétének ismertté válásától számít. Ez az esetében várhatóan 2021 végétől vagy 2022 elejétől kezdődött, így az igény legkésőbb 2024 végéig volt érvényesíthető. Egyébiránt az elévüléssel csak a követelés bírósági eljárásban történő érvényesítésének lehetőségét szünteti meg. Ez nem zárja ki azt, hogy korábbi társaitól követelje a rájuk eső részt a tartozásokban való közös helytállásra hivatkozva. Amennyiben ők önként teljesítenek ‒ akár elévülési időn túl is ‒, azt nem követelhetik vissza Öntől elévülésre hivatkozva.

Kérdés: Önkormányzati tulajdonú bérleményben élünk, a szomszédaink pedig elég elviselhetetlenek, ők egy segélyszervezet segítségével költözhettek. Többször jeleztük már nekik is, az önkormányzatnak és a segélyszervezeteknek is a problémát. De annyi tanácsot kaptunk, ha túl zajosak, hívjuk a rendőrséget, illetve elbeszélgetnek velük. Semmit nem hat. Két gyereket nevelünk, és már tartanak tőlük, iszonyat nagy az átjáróház is az udvarban miattuk. Persze mikor szúrópróbaszerűen jönnek ellenőrizni, épp soha nincs vendég. Tényleg nincs semmi jogi eszközünk ahhoz, hogy elköltöztessék innen őket? Hiába hivatkoztunk a két szervezetnél együttélési szabályokra, hogy nem tudunk pihenni tőlük, hogy a gyerekeink mentális fejlődése így veszélyben van, semmi nem történik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzati bérlemények esetében az együttélés szabályainak megsértése esetén az önkormányzat léphet fel. Ha az ismételt panaszok ellenére sem történik előrelépés, érdemes jegyzőhöz birtokvédelmi eljárást indítva vagy birtokper gyanánt bírósághoz fordulni. A gyermekek mentális egészsége miatti indokolt panasz továbbra is hangsúlyozható.

Kérdés: Haszonélvezeti jogom van. A menyem, akinek semmi köze nincs hozzám, tönkretesz mindent a kertben, ahol én 47 évig dolgoztam 4 gyerek mellett. Levágja a faágakat, kitapossa a virágokat, növényeket.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvezeti jog jogosultjaként jogában áll a kertet rendeltetésszerűen használni és annak megóvását követelni. Amennyiben a menyének nincs tulajdonjoga vagy használati joga, és szándékosan károsítja a kertet, jogosult birtokvédelmet kérni a jegyzőtől vagy szükség esetén polgári peres úton kártérítést követelni. Érdemes a károkat dokumentálni és írásban felszólítani a jogsértő magatartás abbahagyására. Amennyiben viszont a menyének tulajdonjoga vagy használati joga van az ingatlanon, úgy jogaik csak úgy gyakorolhatják, hogy az a másik joggyakorlását ne zavarja vagy akadályozza. Ha nem sikerül megállapodni, bírósághoz fordulhat bármelyik fél, amennyiben arányosnak ítéli meg a peres utat a jogsérelem nagysága szempontjából.

Kérdés: Ha a rendőrségi lakás 5 éves szerződése lejár, mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a rendőrségi szolgálati lakásra vonatkozó 5 éves szerződés lejár, a lakás kiürítésére általában 30 napon belül sort kell keríteni, hacsak nem kerül sor a szerződés meghosszabbítására vagy új szerződés megkötésére. Érdemes a munkáltatói szervvel vagy az ingatlan kezelőjével egyeztetni a továbbiakról, mivel a jogviszony típusa és az egyéni körülmények, szerződéses kikötések befolyásolhatják a teendőket.

Kérdés: A férjemnek van vállalkozása. Mosószereket árusítottunk az ő vállalkozásában (5db), melyet sikeresen eladtam a nav ellenőrnek. Szerencsére nyugtát kaptak, illetve számla is volt, viszont nem a férjem, hanem én adtam át a mosószert és vettem el a pénzt. Nem voltam bejelentve arra a napra, mert azt hittük, hogy kisegítő családtagként ez így lehetséges. A mosószerek hamisak voltak, amit sajnos nem tudtunk, mivel kaptunk számlát is. Megbüntettek 500 ezer Ft-ra, illetve a férjem vállalkozását felfüggesztik. Szeretnénk ez ellen fellebbezni. Ön szerint jogos a büntetés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A büntetés jogszerű lehet, mivel Ön nem volt bejelentve, és hamis terméket árusított, még ha jóhiszeműen is járt el. A fellebbezés esélyeit, valamint az Önöknek hamis terméket eladóval szembeni igényérvényesítés lehetőségét ügyvéd segítségével érdemes megvizsgálni, mivel ahhoz további adatok ismerete szükséges.

Kérdés: Számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén a munkáltató kérheti-e a munkavállalótól, hogy a távmunkában végzett munkanapjairól órára lebontva részletes nyilvántartást vezessen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a munkáltató kérheti a munkaidő pontos nyilvántartását, ha azt a feladatok ellenőrzése vagy jogszabály indokolja

Kérdés: Augusztusban lesz 30 éve, hogy alapítványi óvodában dolgozom óvodapedagógusként. Jár-e 30 éves jubileumi jutalom, ki fizeti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapítványi fenntartású intézményeknél a jubileumi jutalom nem automatikusan jár, hanem a fenntartó döntésétől és a belső szabályzatoktól függ. A költséget a munkáltató viseli.

Kérdés: Ez adható vagy munkáltatótól függ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az apának is járhat GYED és GYES, ezek nem a munkáltató döntésétől függenek, hanem törvény alapján illeti meg a jogosult szülőt.

Kérdés: Az alábbi problémával fordulok Önhöz. Van egy arany ékszerem (édesanyámtól kaptam sok évvel ezelőtt, ő meg a saját édesanyjától 38 éve, egyikőjük sem él már sajnos), amit idén február elején kölcsönadtam egy rokonomnak, mert pénzre volt szüksége és beadta a zálogba. Akkor azt az ígéretet kaptam sms-ben, hogy február 15-ig kiváltja a láncot, ez nem történt meg. Azóta csak tolja a határidőket (év közepe van, most már azt mondja év végén tudja visszaadni). Sajnos semmilyen kölcsönszerződést nem kötöttünk, jóhiszeműen adtam oda, pláne mert azt ígérte, hogy kb. 10 nap múlva visszakapom. Sms-ben kommunikálunk, így minden le van írva, a lánc súlya, a karát összege és az is, mennyi pénzt kapott érte. Szeretnék segítséget, tanácsot kapni, hogyan tudnám jogi úton visszaszerezni tőle a nyakláncot vagy annak értékét? A rokonom nyugdíjas és mellette dolgozik, így van jövedelme.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Követelést érvényesíthet polgári perben, ún. dolog kiadása iránti pert kell indítani.

Kérdés: Mit tehetek, ha olyan személlyel élek egy házban, aki rendszeresen fogyaszt alkoholt, és folyamatosan lelki terrorban tart?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérhet birtokvédelmet a jegyzőtől, szükség esetén rendőrségi segítséget, illetve ideiglenes távoltartást is kezdeményezhet.

Kérdés: Az ingatlannak a fele az enyém, ezt a részt szeretném átíratni a gyerekeim részére, mint haszonélvezők legyenek. Erre szeretném a választ. Hogyan működik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tulajdonrészt ajándékozási szerződéssel ruházhat át gyermekeire, a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni. Ügyvéd közreműködését kell kérni ehhez. A kérdésében egyébiránt a tulajdonjog és a haszonélvezet keveredik, a kettő nem ugyanaz, ezt érdemes tisztáznia.

Kérdés: Az alábbi a helyzet: 2022. februárjában kezdtem az új munkahelyemen, 2022. augusztusban (pontosan 6 hónap után) táppénzre mentem veszélyeztetett terhesként, 2023. februárban született az első gyermekem, 2024. márciusban a második. A kettő között nem mentem vissza dolgozni, nem kerültem aktív állományba. A nagyobbik után 2026. februárig még gyest kapok, a kisebbik után 2026. márciusig gyedet. Szeretnék visszatérni a munkahelyemre. Egyértelmű választ nem kaptam, hogy van-e elérhető pozíció a számomra. Az alábbi 3 db kérdésem lenne: 1. Kötelesek visszavenni? 2. Ha nem vesznek vissza, de az fnsz megszűnését hivatalosan kérvényezem, akkor munkanélküli státuszom lesz miután kiadják a szabikat? 3. Ha az fnsz-t megszüntetem és munkanélküli leszek, a gyed és gyes folyósítása folytatódik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 1. A munkáltató köteles Önt visszavenni, ha nincs felmondási ok. 2. Ha felmondás történik és kiadják a szabadságot, regisztrálhat munkanélküliként. 3. A GYED és GYES a munkanélküli státusz mellett is folyósítható.

Kérdés: Kölcsön adtam 500 ezer Ft-ot egy ismerősnek, de nincs róla papír. Tudok valamit tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Írásbeli bizonyíték hiányában tanúkkal vagy egyéb közvetett bizonyítékkal (pl. üzenetek, átadás módja) próbálhatja bizonyítani a kölcsönt, és FMH-t indíthat, amennyiben írásbeli felszólítás ellenére sem fizeti vissza az ismerőse a kölcsönt.

Kérdés: Skóciában született, ott élő magyar szülők gyermeke, különválás esetén jöhet-e nagyszülőkhöz Magyarországra, az elvált fél beleegyezése nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A különélő szülő beleegyezése szükséges a gyermek külföldre viteléhez, különösen hosszabb tartózkodás esetén. Ha nincs megállapodás, a gyámhatóság dönthet.

Kérdés: A problémám a következő: 33 éves fiammal 9 éves kapcsolat után szakított a barátnője, mivel a fiam részére kölcsönt vett fel, de utána a viszonyuk megromlott. A fizetési kötelezettség ügyvéd által foganatosítva van, de mivel a fiam nem fizeti, a leány anyja nálam követelőzik. Kérdésem: ez jogos-e, azaz a fiam adóssága rám terhelhető-e? Illetve ennek kapcsán merült fel bennem, hogy nekem kötelességem volt-e eltartani kb.5 éven át a leányzót? Bejelentve ugyan nem volt a lakásomba, de itt evett, aludt,stb. Van-e jogi lehetőség, hogy én is igényt tartsak anyagi térítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Gyermeke tartozása Önre nem terhelhető. A leány anyjának nincs joga Öntől követelni az összeget. A barátnő eltartása iránt igényt nem érvényesíthet.

Kérdés: A szomszéd gyümölcstároló hűtőházától 30 m-re vagyunk, és nem lehet aludni, még becsukott ablakon át is hangosan zúg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a zaj zavarja az Ön nyugalmát, megilleti a birtokvédelem. A helyi jegyzőnél lehet birtokvédelmi eljárást kezdeményezni 1 éven belül, azon túl pedig a bíróság előtt birtokpert indítani. Mérés alapján kötelezhetik a szomszédot a zaj csökkentésére.

Kérdés: Közös lakásból kizavar, de a fizetésem nem adja oda. Mi a teendő? Feljelenthetem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha közös lakásból kizavarják, birtokvédelmi eljárást kezdeményezhet a jegyzőnél 1 éven belül, azon túl birtokpert indíthat, továbbá kérheti a bíróságtól a közös használat rendezését. A fizetés elvonása jogtalan, emiatt is fordulhat a hatóságokhoz.

Kérdés: Vettem egy házat Magyarországon és ott szeretnék telepedni, jelenleg Máramorosszigeten lakok. A házat, amit vettem fel kellene újítani, létezik valamilyen segély a magyar államtól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakásfelújításra támogatás csak meghatározott feltételek esetén vehető igénybe, például magyarországi állandó lakcím és társadalombiztosítási jogviszony szükséges. Javaslom, érdeklődjön a helyi járási hivatalban.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy ha a tulajnak tartozok mondjuk 400 ezerrel, és jelenleg azt törlesztem heti 100 ezerrel, de a következő hónapot már nem tudom kifizetni, és nem is akarom, és ki akarok költözni, és ezt elmondom neki, és azt is hogy természetesen addig maradok, amíg ki nem fizetem a fennmaradt tartozás összegét. A kérdés az, hogy ki kell-e fizetnem még azt a pár hetet is, amíg fizetem a tartozást? Meg hogy mondhatja-e azt, hogy nem, és azonnal hagyjam el a lakást? Vagy mit tud ez ellen tenni, vagy lehet-e kifogása, és hogy elveheti e a kaucióm, mert van pár hibás készülék, és a falat is le kell festeni, de úgy tudom ez az ő karbantartási kötelezettsége lett volna, és többször szóltam is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartozás törlesztése nem mentesít a bérleti díj fizetése alól a lakásban maradás idejére. A bérleti jogviszony bármely fél általi felmondása esetén a felmondásban megjelölt határidő elteltekor kell elhagyni az ingatlant és a bérletidíj-fizetési kötelezettség is eddig áll fenn. A tulajdonos a kauciót jogosan tarthatja vissza a bérlő által okozott károk fedezetére. A hibákért való felelősség megítélése a konkrét körülményektől függ. A bérelt ingatlant abban az állapotban kell visszaadni, amilyenben átvette. Amennyiben a bérleti jogviszony ideje alatt felmerül a festés szükségessége az általános karbantartási kötelezettség keretében, úgy az a bérbeadó kötelezettsége, és ha ő nem végzi el, a bérlő elvégezheti, de annak költségét követelheti a bérbeadótól.

Kérdés: Szeretném megkérdezni: ingatlan bérbeadásakor bérbeadóként jelen lehetek az egyoldalú nyilatkozat aláírásakor? A közjegyző nagy nehezen engedte ezt meg nekem, mondván, hogy felmerülhet a megfélemlítés(!) lehetősége részemről, a bérlő felé. Van erre valami jogszabály? Megjegyezném, hogy én fizettem a közjegyzői díjat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közjegyző a felek jelenlétét jogszabály szerint nem korlátozhatja, de ha a bérlő nyilatkozatot tesz és egyedül kíván nyilatkozni, a közjegyző kizárhatja a bérbeadót.

Kérdés: Felmondtam és előző hónapban kaptam egy fèl havi bónuszt. Az utolsó fizetésemből elvették a bónuszt. Ez jogos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a bónuszt jogszabály, kollektív szerződés vagy munkaszerződés alapján adták, és azok feltételei szerint az felmondás esetén nem jár, a munkáltató visszavonhatja. Érdemes a bónusz szabályozását megvizsgálni.

Kérdés: Múlt évben külföldi munkavállalóként autót béreltem, mellyel Magyarországra utaztam. Az EPC Plc részéről már itthon kaptam egy bírság értesítést, amely magyarországi autópályadíj-fizetés elmulasztása miatt került kiállításra. Az értesítést a szarajevói autókölcsönző cég kapta meg 2025. május 5-én, én május 28-án kaptam kézhez a munkáltatóm útján. Az adott napokon érvényes matricát vásároltam, azonban a rendszámot tévesen rögzítették a matrica vásárlásakor. A matricán szereplő hibás rendszám egy karakterben tér el, így elvégezhető lenne a javítás, törölhető a kiszabott bírság. Ehhez az értesítés kézhezvételétől számított 60 napon belül meg kell küldeni a forgalmi engedély és a matrica másolatát. Az autókölcsönző cégtől csak a bérleti szerződést tudtam beszerezni, melyet a matricával együtt június 4-én megküldtem az EPC részére, választ nem kaptam. Mit tehetek még, mikor járhat le számomra a 60 napos határidő, melyet követően elvileg további pótdíjat, késedelmi díjat is fizetni kell.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A 60 napos határidő az értesítés kézhezvételétől számít, tehát az Ön esetében május 28-tól. A megküldött dokumentumokat javasolt újra elküldeni ajánlottan, és érdeklődni a feldolgozás állapotáról. Ha nem reagálnak, panaszt tehet az illetékes hatóságnál.

Kérdés: Elváltunk 2000-ben és 1984-ben volt az esküvőnk. Közösen építettünk házat, de a volt férjem van csak tulajdonosként feltűntetve. Kérdésem: ha ő meghal, gyerekeim kitehetnek az ingatlanból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ingatlan fele Önt illeti, amiért el kell indítani a házassági vagyonközösség megszüntetését. Utána már „nem tehetik ki”.

Kérdés: Kitilthatnak-e több kocsmából, aminek ugyanaz a tulaja/főnöke, mint ahol az exem dolgozik (lassan egy éve, hogy nem vagyunk együtt, de nem váltunk el viszonyban, néha találkoztunk is). Az utca szélén lévőben dolgozik, csak én direkt a másik legszélsőbe mentem a kollégáihoz/haverokhoz. Az exemet nem zavarta soha, ha velük logók. A főnöküket annál inkább, és oda jött az egyik beszélni velem, hogy többet egyikbe se menjek, de még azt az egy söröm megihatom. Épp egy másik haveromat vártam, így főleg kellemetlen volt, mikor ő megjelent, és hiába kért inni, már nem szolgálhatták ki. A főnökök attól féltek, hogy nehogy verekedés/balhé legyen, de erre sose volt jel vagy példa, ahogy most sem. Nem akarnak tőlem semmit. De a válaszuk csak a megelőzés volt. Munka után úgyis együtt járunk néha szórakozni. Akár exeimmel vagy nélküle. Mindenki felnőtt ember, exem észre se veszi, ha ott vagyok egy kocsmában az utcánkban, ha senki sem szól neki, de azzal sem lett volna probléma, csak a főnököt zavarta, hogy régi ex vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vendéglátóhely üzemeltetője jogosult eldönteni, hogy kit szolgál ki, és kitiltást is alkalmazhat, ha úgy ítéli meg, hogy ezzel a rendet vagy biztonságot óvja, akkor is, ha objektíve nem volt probléma. Bár a helyzet méltánytalan lehet, jogilag a tulajdonosnak széles mozgástere van ebben.

Kérdés: Hivatalos ajánlatot kaptam egy munkáltatótól egy többkörös kiválasztási folyamat végén. A feltételeket írásban egyeztettük, azokban megállapodtunk. Ezek után kaptam egy e-mailt, amiben a munka megkezdésének halasztását közölték. Azóta hetek teltek el, és nem tudok velük kommunikálni. E-mailemre nem reagálnak, telefont nem veszik fel. Az írásos ajánlatuknak van jogi szempontból kötelező érvénye?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a munkáltató hivatalos írásos ajánlatot tett, és Ön azt elfogadta, az akár munkaszerződés létrejöttének minősülhet, különösen, ha a munkavégzés feltételeiről megállapodtak. Az ilyen ajánlat jogi kötelezettségeket vonhat maga után, és ha a munkáltató késlekedése miatt Önnek kára keletkezett, kártérítési igényt is előterjeszthet. Célszerű írásban felszólítani őket a szerződés teljesítésére. Megjegyzem, hogy a mail-ben történő levelezés NEM hivatalos írásos forma.

Kérdés: Mit lehet tenni az ügyben, ha volt rendőrök és egy csapat – aki nem is rendőr, hackerek – együttműködnek és ijesztgetnek országos szinten. Meg országos szinten a lakosság is. Azzal ijesztgetnek, nem tudom kik, hogy kiirtják a családomat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ilyen fenyegetések súlyos bűncselekmények. Azonnal tegyen feljelentést a rendőrségen, és ha szükséges, kérjen ideiglenes megelőző távoltartást. Amennyiben az ügyben hatósági mulasztást észlel, panasszal élhet a felettes szervnél.

Kérdés: 2024. végén vettünk egy 2016-os ingatlant, melybe 2025 húsvétja után költöztünk be. Szembesültünk több villamossági problémával, elvégeztettük az érintésvédelmi felülvizsgálatot, ami mint kiderült az eladó kötelessége lett volna. Súlyos hibának minősítettek több dolgot: A villamos mérőórától a lakáselosztóig található egy kötés, amelyről nincs semmilyen információ, ahogy a vezeték nyomvonaláról sem. A jelenlegi egyfázisú áramvédő kapcsoló nem megfelelő, a padláson erősáramú vezetékek vannak, melyek nincsenek végződtetve. Ezt azonnal ajánlott levélben jeleztük az eladónak, melyre nem válaszolt. A hibák javítása a vizsgálattal kb. 250 ezer forint, úgy gondoljuk a kellékszavatosság miatt ezt az eladónak kellene állni, plusz az ingatlan vételekor ez nem volt felfedezhető. A kérdésem az lenne, mivel rajtunk a bizonyítási teher, csak a 2025 tavaszi beköltözés utáni jegyzőkönyv van a kezünkben, ez igazolja-e, hogy a hiba már adásvételkor is fennállt? (Nem újkeletűek a hibák.) Ha nem, mivel tudjuk bizonyítani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jegyzőkönyv önmagában nem elég bizonyíték, de erősíti az álláspontját. Szakértői véleménnyel, amely kimondja, hogy a hiba nem új keletű, tovább erősíthető a bizonyítás. Javasolt ügyvédi segítséget igénybe venni és peres eljárást kezdeményezni az eladóval szemben.

Kérdés: Egyik pillanatról a másikra, több mint 20 év után megvonhatja-e a munkáltató az utazási költségtérítést, arra hivatkozva, hogy az állandó lakcímemen már nem laknak rokonaim? Sem az ideiglenes lakcím, sem az állandó lakcím nem változott. Hozzátenném, hogy az ideiglenes lakcímen sem laknak rokonok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A családi kapcsolatok alakulásának, továbbá az állandó és az ideiglenes lakcímnek nincs jelentősége az utazási költségtérítés szempontjából. A vonatkozó 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet alapján a munkáltató a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő utazással kapcsolatos költségtérítésre kötelezett. A lakóhely az a lakás, amelyben a munkavállaló él, illetve amelyben életvitelszerűen lakik, a tartózkodási hely pedig az, amelyben – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik. (A hazautazás a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás.) A munkavállalónak a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkoznia kell a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e. Amennyiben Ön a fentieknek megfelelően adta meg ezeket az adatokat, illetve az azokkal kapcsolatos változásokat jogszabályszerűen bejelentette, a munkáltató nem vonhatja meg Öntől a Korm. rendelet alapján előírt költségtérítést.

Kérdés: Osztatlan közös telken lévő 2 db 1/1-es építményről van szó. Kérdéseim: 1. Rövidtávú kiadáshoz szükséges-e a másik fél hozzájárulása? 2. Fodrász üzlet működéséhez szükséges-e a másik fél hozzájárulása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Osztatlan közös tulajdon esetén a másik fél hozzájárulása szükséges lehet, ha a tevékenység érinti a közös tulajdont vagy megváltoztatja az ingatlan rendeltetését. Rövid távú kiadásnál és fodrászüzletnél a hozzájárulás elvileg kell, kivéve, ha használati megosztás van.

Kérdés: Ha nem adtam engedélyt, hogy valaki bejöjjön a kapumon és többször is megcsinálja ezt, arra kehet küldeni rendőrt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, ismétlődő, engedély nélküli behatolás esetén jogosult a rendőrséghez fordulni birtokháborítás miatt, valamint a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást kezdeményezni.

Kérdés: Egy kistelepülésen élő 3 gyermekes család vagyunk. A férjem családi gazdálkodó, én közalkalmazott vagyok. Minden évben határidőn belül befizetjük a helyi önkormányzati adókat a kiszámlázott tételeknek megfelelően. Általában az első félévben rendezem az egész évest (csak hogy biztosan el ne felejtsem). Az már nem is érdekel, hogy még így is mindig kapok késedelmi pótlékot az őszi befizetésekre is, de idén (mivel az új vezetőség átnézette visszamenőleg) az adóügyi osztály egy több mint 700 ezer forintos tételt akar ránk róni, mivel elmondásuk szerint eddig nem jól volt számolva. Visszamenőleg 2021-ig. Köteles vagyok-e kifizetni az eddig nem elszámolt tételeket amellett, amit már eddig a kiírtak szerint befizettem? Van-e esélyem arra, hogy az általuk eddig hibásan kiírt tételek plusz költségét ne róják rám/ránk? Gondolok itt például a jóhiszeműség elvére, ilyen esetben, alkalmazható-e, esetleg más megoldás az inkorrekt eljárás miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzat visszamenőleg követelheti a jogszerűen elmaradt iparűzési adót, de a jóhiszeműség és a hatóság tévedése miatt méltányossági kérelmet terjeszthet elő, melyben érdemes egy Önöknek megfelelő (teljesíthető) részletfizetési ütemezésre is javaslatot tenni. Célszerű mindenekelőtt írásban kérni a részletezést, és adott esetben jogi képviselet mellett vitatni a követelést.

Kérdés: A volt élettársam 1,5 éve elköltözött egy másik városba, azonnal egy másik férfihoz. 2 gyermekünk van, 16 és 14 évesek. A kizárólagos felügyeleti jog nála van. Nekem lett egy új kapcsolatom és neki ez nem tetszik. Meg akarja tiltani, hogy amikor nálam vannak láthatáson, nem találkozhatnak a párommal. Sőt nekem mindenről tájékoztatnom kell, amikor nálam vannak, hogy kivel találkoznak még, ha édesanyámmal, akkor is. Tudtommal ehhez nincs joga. És folyamatosan azzal jön, hogy a gyerekek nem akarnak jönni hozzám Amikor rákérdezek és nálam vannak, semmi bajuk sincs. Jól érzik magukat és sokat nevetnek. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kizárólagos felügyeleti jog nem jogosítja fel a másik szülő magánéletének ilyen szintű korlátozására. A volt élettárs nem tilthatja meg a gyermekek találkozását az Ön párjával, ha az nem veszélyezteti a gyermekek érdekét. A kapcsolattartás módját a bíróság határozza meg, jogsértő korlátozás esetén szintén a bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Válás után hány évnek kell eltelnie, hogy nem örököl az elsőszülött gyermek. Hogy nincs joga az örökséghez,

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elsőszülött gyermek öröklési jogát nem érinti a válás ténye vagy az idő múlása. Csak akkor nem örököl, ha végrendeletben kitagadják, vagy ha az örökössel szemben törvényes kiesési ok áll fenn (méltatlanság). A jog nem szűnik meg időmúlással.

Kérdés: A közös tulajdonban lévő házunkba nem tudok bejutni, mivel a volt feleségem kicserélte a zárat. A házat ő használja. A válás megtörtént, de a vagyonmegosztás még nem. Mi a teendő ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös tulajdonú ingatlanból Önt nem lehet kizárni. Jogellenes a zár cseréje az Ön beleegyezése nélkül. Kérjen jogi segítséget, és bírósági eljárásban érvényesítse a használati jogát, illetve szükség esetén rendőrségi közreműködést is kérhet.

Kérdés: Lakásvásárlásnál jár-e az új tulajdonosnak a pince, amit az eladó használt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pince használati joga attól függ, hogy az eladó milyen jogcímen használta azt, és a szerződés, valamint az alapító okirat tartalmazza-e a pincét az adott lakás tulajdonosának külön tulajdonaként vagy kizárólagos használati jogaként. Ha a fentiek alapján ez nem állapítható meg, javasolt a közös képviselő tájékoztatását kérni a pince használatával kapcsolatosan kialakult szokásról, és a jövőbeni viták elkerülése végett kezdeményezni ennek dokumentálását.

Kérdés: Online banki csalás ért, azonnal (5 percen belül) megjelentem a CIB bankban, de nem segítettek. Fél órán belül feljelentést tettem a rendőrségen, ők “elfelejtették”, unszolásomra 2 hónap múlva kezdtek el nyomozni. Panaszt tettem a rendőrségen. A rendőrkapitány írásban annyit válaszolt, hogy a panaszom alapos, de már úgy sincs meg a pénzem. Fura, hogy a pénzem a CIB bankból az MBH bankba utalták és onnan kártyával vásároltak. Tehát az elkövető mindent tudott az MBH-s ügyfélről. Nem tudok belenyugodni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a rendőrség mulasztott, és ez hozzájárult ahhoz, hogy az elkövetők elkerüljék a felelősségre vonást, panasszal élhet a felügyeleti szervnél, és kártérítési igényt is előterjeszthet, bár ez igen nehezen érvényesíthető. A bank felé is érdemes bejelentést tenni, és bankfelügyeleti panaszt benyújtani a pénzmozgások ellenőrzése kapcsán.

Kérdés: A nyugdíjamból mennyit tilthat le a végrehajtó, ha a háztartásomban, eltartásomban egy 7 éves gyermekemmel élek egyedül!?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtó a nyugdíj összegének legfeljebb 33%-át tilthatja le általános követelés esetén, de ha gyermektartásdíj avagy több tartozás miatt történik letiltás, az 50% is lehet. Az, hogy egyedül neveli gyermekét, nem változtatja meg a letiltás törvényi mértékét, de méltányossági kérelmet nyújthat be a bírósághoz vagy a végrehajtóhoz.

Kérdés: Nagymamám elnöke volt egy alapítványnak. Munkássága alatt saját kezűleg írt pályázatokon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, pontosítsa kérdését, mert a leírtak alapján nem derül ki, milyen jogi problémát szeretne megoldani az alapítvánnyal és a nagymama pályázataival kapcsolatban. Általánosságban az alapítvány vagyonát, tárgyait az alapítvány céljára kell fordítani, magánszemély nem sajátíthatja ki azokat.

Kérdés: A könyvelő megígérte, hogy beadja a papírokat a nav-hoz, mert 27-e az már határidőn túl van, hogy ne zárjanak ki a Kata-ból.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a könyvelő nem teljesíti a NAV felé a kötelező bejelentéseket vagy adatszolgáltatásokat, az Ön vállalkozása viseli ennek következményeit. Érdemes írásban felszólítani a könyvelőt a teljesítésre, és szükség esetén új könyvelőt megbízni. Ha emiatt hátrány érte, polgári peres úton kártérítési igényt is érvényesíthet a könyvelővel szemben.

Kérdés: Nagypapám halála után a végrendeletében mindent nagymamám nevére hagyott, ebbe 3 vérszerinti gyermekük is beleegyezett. Ezután az egyik unoka ráíratta a teljes házat a saját nevére nagymamámmal. Ilyen esetben mit tehetünk? Mindenki tudta nélkül történt ez az átírás. A 3 vérszerinti gyermek meg tudja támadni esetleg ezt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a nagymama az unoka nevére íratta a házat, az jogilag ajándékozás vagy adásvétel formájában történhetett, amelyhez – mivel a ház az ő tulajdonában állt – nem szükséges senkinek a hozzájárulása. Az említett ajándékozásnak a nagymama mint örökhagyó tekintetében lenne jelentősége. Az ajándékozás elleni jogi lépések megtétele akkor merülhet fel, ha hitelt érdemlően bebizonyosodik, hogy a nagymama akaratát jogellenesen befolyásolták (pl. megtévesztés, kényszerítés történt), vagy az ügylet semmis más okból. Ilyen esetben bírósághoz kell fordulni az ajándékozás megtámadására. Célszerű ügyvédet megbízni a részletek tisztázása érdekében.

Kérdés: Munkaüggyel kapcsolatos kérdésem lenne. Adott egy munkahely, ahonnan ez év június 2-án kiléptem. Meg is kaptam a kilépő papírjaimat, de sajnos egy ledolgozott munkanapomat “lecsípte” a cég. Viszont mivel a telephelyen szigorú szabályok szerint működött a be-és kiléptetés, így tudtam bizonyítani, hogy az adott napon dolgoztam (portaszolgálat, belépés, kilépés időpontja, gépkocsim rendszáma). Mindezt jeleztem a volt munkaadómnak, a valós papírokat, s bérszámfejtés papírokat postázza, a részemre járó egy napi járandóságomat már utalta is. Csak most azzal fenyeget, hogy így utólag meg fogja vizsgálni a tényleges munkában töltött időmet. Négy órás takarításról van szó, hajnal 5-kor kezdtem, de szóbeli megállapodás volt, hogy őket nem érdekli, mikor távozom a munkahelyről, nekik az a lényeg, hogy minden rendben legyen. Minden rendben is volt. Én ehhez tartottam magam, ha előbb végeztem, el is jöttem. Persze nem órákkal. Már jó ideje nem vagyok a cégnél, mit tudnak tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A volt munkáltató az utólagos vizsgálat eredményeképpen nem követelhet Öntől visszafizetést, ha Ön a munkát valóban elvégezte, és rendelkezik a beléptetési adatokkal és egyéb, a munkavégzést tanúsító igazolással. Annak, hogy bírósághoz fordul, vélhetően csekély az esélye a követelés és az annak érvényesítésével járó kiadások aránytalansága miatt, hacsak nem tár fel olyan lényeges eltérést a lejelentett és ténylegesen elvégzett munka között. Ez utóbbinak az esélye szintén alacsony az Ön által leírtak alapján. Amennyiben a volt munkáltató bármilyen követeléssel keresné meg mégis a jövőben, mindenképpen javasolt ügyvéd segítségét kérni a helyzet tisztázása és az esetleges lépések megtétele előtt.

Kérdés: Kiváltottam az egyéni vállalkozást, hogy a férjem tudja a termékeit hivatalosan értékesíteni. Az ő vállalkozásai sorra tönkrementek. Ténylegesen ő vezette. Közben elváltunk és én megszüntettem az EV-t. A perek során kiderült, hogy a vállalkozás ideje alatt több mint 6 millió forintot a saját számlájára utaltatott ez idő alatt, amiről én nem tudtam. A vállalkozás könyvelésében nincs nyoma. A folyószámláján szereplő embereknek én nem adtam ki sem utalásos, sem készpénzes számlát. Mit tudok így utólag tenni? Ezt az összeget ő elsikkasztotta a cégtől, szerintem jogtalanul. Rendőrségen vagy a NAV-nál tegyek feljelentést? Van elévülési idő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által leírt esetben, ha a férje a vállalkozás pénzét saját számlájára jogtalanul átutalta, az sikkasztás gyanúját vetheti fel. Ezek a cselekmények büntetőjogi kategóriák, így célszerű feljelentést tenni a rendőrségen. Emellett a NAV felé is lehet bejelentést tenni költségvetési csalás, könyvelési szabálytalanságok miatt. Fontos az eset minél részletesebb dokumentálása, és a vállalkozás könyvelésének áttekintése.

Kérdés: 2024. márciusában került a nevünkre egy 124 nm társasházi lakás, az eladó folyamatos pontatlanságai miatt a Társasházi Alapító többször is módosításra került, jelenleg is egyeztetés alatt áll helyrajzi szám elírása miatt. A legutolsó módosítás tervezet meg nincs beadva a földhivatalhoz. Kérdésem, hogy közös költséget csak a társasház hivatalos megalakulása után kell majd fizetni, vagy egy korábbi időponttól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös költség fizetése általában a társasház alapításának időpontjától, vagyis a társasházi közösség megalakulásától és az ingatlan tulajdonjogának bejegyzésétől függ. Amíg a társasház hivatalosan nem jön létre, és a tulajdonjog nincs bejegyezve, a közös költség fizetése nem kötelező. Azonban, ha a lakást már megvásárolták, és a tulajdonjog bejegyzése megtörtént, illetve a társasház alapító okiratának módosításai folyamatban vannak, akkor a közös költség megfizetésének kötelezettsége már a tényleges használat vagy birtokba vétel időpontjától kezdődhet, még ha az egyeztetések zajlanak is. Javaslom, hogy a konkrét helyzet pontos tisztázása érdekében konzultáljon a társasházi közös képviselővel.

Kérdés: Tanácsot, segítséget szeretnék kérni. Van egy két év feltételes ügyészi felfüggesztés, aminek ideje alatt a gyanúsított panaszt tett a magánindítvány 30 napon túli előterjesztése miatt és azért, mert a sértett zaklatja, plusz a kirendelt védő nem veszi fel a gyanúsítottal a kapcsolatot. A megkésett panaszra hivatkozva az ügyész az eljárás folytatását rendelte el és mivel panaszt mertem tenni, most rendbírsággal fenyegetőzik. Ez azt jelenti, hogy ki is szabja a bírságot vagy csak figyelmeztet? Mert a határozatban úgy fogalmazott, hogy rendbírsággal sújtható. A már meglévő két év feltételes ügyészi felfüggesztést a panasztétel miatt ugye nem módosíthatja hosszabbra? A panasztétel miatt remélem nem húzódhat tovább az eljárás és a két év feltételes ügyészi felfüggesztés? Köszönöm, ha válaszával segítene, mert már teljesen kikészülök idegileg. Ha az ügyész határozata a legfelsőbb ügyészség vádelőkészítő osztály címet tartalmazza, ez ugye még nem jelenti a vádemelést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A büntetőeljárás során a késve előterjesztett indítvány vagy nyilatkozat (panasz) miatt szabhat ki rendbírságot az ügyészség, nem annak benyújtása miatt. Amennyiben rendbírságot szabnak ki, annak összegét (az átváltására való utalással) pontosan meghatározzák, tehát a rendbírság-kiszabás lehetőségére való figyelmeztetés nem tekinthető még kiszabott rendbírságnak. A kirendelt védő együttműködésének hiánya miatt új védő kirendelését kérheti. Az eljárás akkor folytatódhat, ha a feltételes ügyészi felfüggesztés ideje alatt a gyanúsított panasszal él az ellen, szándékos bűncselekményt követ el, vagy nem tartja be az előírt magatartási szabályokat. Az eljárás folytatása esetén a feltételes ügyészi felfüggesztés megszűnik (egyébként ez ellen is lehet panasszal élni), és az ügyészség vádat emel. Az ügyészségi szervezeten belüli munkaelosztásról az ugyeszseg.hu weboldalon tud tájékozódni.

Kérdés: Építési helyszíni bizonyíték miért fontos az adóbevallásnál Németországban? A könyvelőm ezt kérte tőlem, eddig nem kértek tőlem ilyet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adóbevallásnál a helyszíni bizonyíték (pl. építési napló, szerződések, fotódokumentáció) fontos a költségek igazolásához. Amennyiben eddig nem kérték, kérje könyvelőjétől, hogy pontosítsa, milyen dokumentumok szükségesek. Az érintésvédelmi jegyzőkönyv a műszaki állapot igazolására szolgál, de nem feltétlenül igazolja az adóalap csökkentését. Célszerű egyeztetni a német adóhatósággal vagy adótanácsadóval.

Kérdés: Kihez tudok fordulni, ha zúg az otthonom? Reggel kb. 6.10-7.40-ig. Este kb. 18.00-19.30-ig és 20.30-22.00-ig. Nagyon zavaró, mar szóltam mind a két szomszédnak, de semmi változás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha valaki zajong, és ezzel zavarja az ingatlan birtokosának nyugalmát, a birtokost megilleti a birtokvédelem, a helyi jegyzőnél lehet birtokvédelmi eljárást kezdeményezni 1 éven belül, azon túl pedig a bíróság előtt birtokpert indítani.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy abban az időben még szocpolra vásárolt ingatlan 1/1 tulajdoni hányaddal lett bejegyezve a földhivatalnál, pedig az ügyvéd a szerződéskor azt mondta, közös az ingatlan. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mit tehetek? Közös gyermekekre lett felvéve a szocpol. Ennek így kell lennie vagy mit tegyek? Tanácstalan vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek, mint ahogy közösen viselik a bármelyik házastárs által vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat is. Így tehát, amennyiben a házasságuk alatt közösen vásároltak ingatlant, amelyre közösen igényeltek támogatást a közös gyermekeikre tekintettel, így az akkor is a közös vagyon része, ha valamelyikük nevére van bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásban.

Kérdés: Szeretnék választ kapni, hogy a férjem magyar cégtől dolgozik Németországban, február 20-ától hitegeti a főnök, hogy majd most megy, majd ekkor, majd akkor, gyakorlatilag 5 hónapja hazudozik, holott tudja, hogy januárban nyugdíjba megy. Nehezen élünk a kieső bér miatt, mert sajnos a tartalékot feléltük. Mi a módja, hogy az elmaradt munkabért megkapja, mivel önhibáján kívül nem dolgozik. Ilyen esetben hol kapunk segítséget?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a férjének érvényes munkaszerződése van, úgy Őt, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget, azaz az állásidőre az alapbére illeti meg. Javasolt a munkabér elmaradása esetén ezt írásban számonkérni a munkáltótól, és ha ez sikertelen, bírósághoz fordulni. Ezesetben érdemes ügyvédhez fordulni a részletek és a jogi lépések tisztázás érdekében.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy falun lakunk és köteles vagyok pénzt adni az általános iskola udvar felújításához?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az általános iskola udvarának felújításához való pénzadakozás nem kötelező jogszabályi előírás alapján, így a szülői hozzájárulás önkéntes, közösségi kezdeményezésnek minősül. Az önkormányzat vagy az iskola nem kötelezheti a szülőket pénzbeli hozzájárulásra.

Kérdés: Apánk elhunyt, végrendelkezett és mind a négy gyerekét kizárta az örökségből. Egy ismerősét jelölte meg örökösnek, akivel eltartási szerződést kötött, de 1 hónap múlva felbontotta, mert nem teljesítették a megbeszélteket. Széttépte a nála levő végrendeletet is, de a hivatalos megmaradt a közjegyzőnél. Így elvileg a hölgy örököl mégis mindent. Kérdésem az lenne, hogy van-e értelme bírósághoz fordulni, vagy így már veszett ügy?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrendelet visszavonására ugyanazok a szabályok vonatkoznak, melyek a végrendelet tételére. A visszavonás akkor lett volna érvényes, ha édesapjuk a közjegyzői példányt is visszaveszi. A végrendeletet annak érvénytelenségére való hivatkozással meg lehet támadni, jelen esetben annak bizonyításával, hogy az örökhagyó azt a visszavonás szándékával megsemmisítette, mert annak megtételére valaminek a téves feltevése vagy valamely utóbb meghiúsult várakozás indította. Azonban ‒ tekintettel arra, hogy rendkívül komoly és minden kétséget kizáró bizonyítékok esetén lehet csak esélye egy ilyen per sikerének ‒ érdemes ügyvédhez fordulni a részletek tisztázása és a lehetőségek feltérképezése érdekében.

Kérdés: Egy cég behajtást kezdeményezet ellenem, ami egy 2012-es ügy. Nekem nem volt tartózásom. Nincs is tudomásom róla. De átadta egy bírósági végrehajtó irodának. Természetesen éltem az elévülési idővel. Amit nem vesz tudomásul. Mit tehetek ezzel kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Egyrészt 2012-es tartozás esetén az elévülési idő (általában 5 év a polgári jogban) már lejárt, így a követelés jogszerűen nem érvényesíthető. Másrészt kérheti a tartozás tekintetében az Ön felelősségének tisztázását is. Önnek írásban kell jeleznie kifogását, és amennyiben ez nem vezet eredményre, lehetőség van az illetékes bírósághoz fordulni.

Kérdés: Ezúton szeretnék érdeklődni, hogy van-e lehetőség perelni a vér szerinti édesanyámat, aki miatt állami gondozásba kerültem. 14 éves koromban elhagyott, és Olaszországban próbált szerencsét. Olaszországban a törvénnyel problémái akadtak, és állítólag több mint egy évet töltött előzetes letartóztatásban. Jelenleg Calabriában sikeres turisztikai vállalkozást vezet, amelyet már évek óta működtet. Olasz származású férje sajnálatos módon életét vesztette a COVID-19 járvány alatt, akitől ingatlanokat és ingóságokat örökölt. Ennek ellenére továbbra sem próbál segítséget nyújtani számomra. A gyermekkoromban történt családi problémák következtében a mentális és fizikai egészségem mára megromlott. Autoimmun pajzsmirigy- és bőrbetegségben szenvedek, valamint diagnosztizált pánikzavaraim is vannak. Kérem, szíveskedjen tájékoztatni a lehetőségekről és iránymutatást adni a további lépésekkel kapcsolatban!

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kiskorú gyermek tartása nagykorúvá válásáig, ill. középiskolai tanulmányok folytatása esetén 20 éves koráig a szülő kötelezettsége. A tanulmányokat folytató nagykorú gyermek tartására annak 25 éves koráig köteles a szülő (különösen indokolt esetben tovább is), de a nagykorú gyermek, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa sincs, rokonai, elsősorban szülei részéről ő is jogosult tartásra. Amennyiben ‒ a fentieket is figyelembe véve ‒ édesanyja életkörülményeiben olyan pozitív változás állt be azon időszak alatt, amikor az Ön gondozására, tartására való kötelezettsége fennállna, és nem kezdeményezte azt, polgári peres úton lehetősége nyílhat kárigény és sérelemdíj érvényesítésére. Azonban az eljárás során bizonyítania kell a szülő mulasztását vagy károkozó magatartását, valamint a kár bekövetkezését és az azok közti összefüggést. Az ilyen ügyek összetettek, különösen, ha külföldi illetékesség is felmerül. Javasolt ügyvédet megbízni, aki segíthet a per előkészítésében.

Kérdés: Az önkormányzat felszólított, hogy az ingatlanom mellett vezető utcai közterületet kaszáljam le. Az én lakcímem nem ebben az utcában van, csak a szomszédos ház és a saját ingatlanom között van egy járda, füves terület, aszfaltos út, mely másik utcába vezet. Én az önkormányzati rendeletnek eleget teszek, mely úgy szól, hogy “a tulajdonos kötelessége gondoskodni az ingatlan előtti közterület úttest széléig történő rendben tartásáról, kaszálásáról”. Milyen jogon szólít fel arra, hogy az ingatlanommal határos másik utca területet én tisztítsam meg, holott 26 éve élek ebben az ingatlanban és mindig az önkormányzat takarította ezt a területet, csak ebben az évben nem, és ez a rendelet 2023. évi keltezésű.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzati rendelet értelmében a tulajdonos köteles az ingatlana előtti közterület rendben tartásáról gondoskodni. Ha az Ön ingatlana másik utcára néz, akkor elvileg nem terheli az a kötelezettség, hogy egy másik utcában kaszáljon. Érdemes ellenőrizni, hogy az önkormányzati rendelet nem módosult-e esetleg időközben, illetve nem tartalmazott-/tartalmaz-e további rendelkezéseket a saroktelkek vonatkozásában. Amennyiben nem, és Ön a rendeletnek megfelelően járt és jár el, jogában áll írásban kifogást emelni.

Kérdés: A kérdésem a következő lenne. A lakásomon a nem bejegyzett élettársamnak haszonélvezeti joga van és az ingatlanba be is van jelentve. Az utóbbi időben sajnos lezüllött, alkoholista életmódot folytat, és ez az állapot csak romlik. Sajnos pszichológushoz is járok, mert folyamatosan zaklat. Az egészségem ezáltal nagyon sokat romlott. A kérdés az lenne, hogy mit tehetek ebben a helyzetben? Lehetséges megszüntetni ezt az állapotot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem sikerül megállapodnia az élettársával az élettársi kapcsolat megszüntetéséről és abból folyó vagyoni viszonyok rendezéséről, kérheti az élettársak által közösen használt lakás további használatának rendezése ügyében a bíróság döntését. Javasolt elsőként írásban is rögzíteni a zaklatás tényét, orvosi dokumentációval alátámasztani az egészségügyi problémákat, majd ügyvéd segítségével keresetet benyújtani.

Kérdés: Kérem, ha tud, segítsen nekem a válaszával. Anyukám apukájától örököltem egy házrészt (mert anyukám meghalt már, így rám szállt át). Amikor még a papa élt, akkor a fiai, ő maga, felesége felvettek sok millió Ft hitelt a házra (én még nem voltam tulajdonos), mivel nem fizették, így rengeteg tartozást halmoztak fel és mivel én is tulajdonos voltam, most engem is jogtalanul terhel. Közel 10 millió Ft, bődületesen sok pénz és nem jogos, a tulajdonrészem nem ér ennyit. Kérem segítsen, hogy ilyenkor mit tehetek? Le szeretnék mondani a részemről, nem vagyok hajlandó más felelőtlenségéért felelősséget vállalni. Az megoldás lehet ilyen esetben, ha lemondok a részemről? Vagy mit kellene tennem? Hogy lehet lemondani egy olyan örökségről, amit anno hagyatéki tárgyaláson “átvettem”?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökségről lemondani csak az örökhagyó életében, vele kötött írásbeli szerződéssel lehet. Amennyiben a hagyatéki tárgyaláson már átvette az örökséget, jogilag az örökség elfogadásának minősül, így utólagos visszautasításra nincs lehetőség. Az örökség elfogadásával a hozzá kapcsolódó tartozásokért is felelősséggel tartozik az örökös az öröksége értékéig (az örökhagyó tartozásai rá eső részének mértékéig). Ha az örökség tartozásai jelentősen meghaladják az örökség értékét, megfontolandó a tulajdonrészének felajánlása (eladása) a többi tulajdonos számára, vagy a közös értékesítésben való megállapodás. Amennyiben ezek nem járnak sikerrel, a közös tulajdon megszüntetése iránt pert indíthat, melyben a bíróság az ingatlan árverés útján történő értékesítését rendelheti el. Mindenképpen javasolt jogi képviselő igénybevétele egyrészt az optimális megoldás, másrészt annak lebonyolítása érdekében.

Kérdés: Párom elhunyt 2025.04.30-án, várandós vagyok tőle, de apasági nyilatkozatot nem tettünk sajnos. Hogy tudnám ezek után a gyereket a nevére íratni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben apasági nyilatkozat nem született, és az apa elhunyt, úgy az apaság bírósági úton állapítható meg. Ehhez DNS-vizsgálat, tanúvallomások, közös fotók, üzenetek is felhasználhatók bizonyítékként. Az apaság megállapítása irántipert a gyermek születése után az anya indíthatja meg a bíróság előtt az elhunyt apa számára a bíróság által kirendelt ügygondnok ellen.

Kérdés: A férjem 2 hónapja itt hagyott a 16 éves fiammal, évek óta amfetamin függő a férjem. Válni szeretnék, amilyem hamar csak lehet. Viszont nem tudom őt elérni semmilyen formában. Közös vagyonunk nincs, gyerektartás nem kell tőle, csak válni szeretnék. Mit tudok tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a házastárs tartósan ismeretlen helyen tartózkodik, úgy a válópert az ő ismeretlen helyen való tartózkodása esetén is meg lehet indítani. Ebben az esetben a bíróság ügygondnokot rendel ki a részére. A válókeresetet a lakóhely szerinti járásbíróságnál lehet benyújtani. Célszerű az iratokat (pl. lakcímkártya másolata, házassági anyakönyvi kivonat) előkészíteni, és ügyvéd segítségét kérni.

Kérdés: Gyerekkoromban molesztáltam a húgomat, miközben aludt, a kezével maszturbáltam 3 alkalommal, 12 éven aluli volt, én 18 év alatti voltam. Egyszer miközben aludt, a száját próbáltam penetrálni, a péniszem éppen csak hozzáért a szájához, de visszahúztam magamat ettől. Szintén egyszer, a nadrágját lehúztam és próbáltam behatolni, de nem volt semmilyen kontaktus, mert visszahúztam magamat ettől. Egyszer, amikor 19 éves voltam, akkor utoljára a másik húgom kezével maszturbáltam, amikor aludt. Ettől nagyon nagy bűntudatom van, öngyilkos gondolataim is vannak, és szeretnék önmagam ellen feljelentést tenni. Apám gyerekkoromban szintén molesztált, az arcomat és füleimet többször harapdálta, velem akart egy ágyban aludni és kezét, lábait rám téve aludt. Többször a takaró alá szellentett és a takarót a fejem köré csavarva fojtogatott. Anyám elmondása szerint baba koromban az apám fojtogatott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által leírt esetek súlyos, kiskorú sérelmére elkövetett szexuális visszaélések, amelyek nem feltétlenül évülnek el. Az ilyen cselekmények akár 5–20 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők. Önkéntes beismerés esetén a bíróság enyhítő körülményként értékelheti a megbánást, de ilyen ügyben haladéktalanul forduljon ügyvédhez és pszichológushoz is, hogy lelki segítséget kapjon. Az áldozatok jogai elsődlegesek, de az Ön támogatása is fontos ebben az állapotban.

Kérdés: Lézeres kezelést hajtottak rajtam végre egy szűrőközpontban, az orromban hajszálér eltávolítása. Mivel a doktornő a cég problémáival küzdött a kezelés közben, az orromban keletkezett egy kb. 1,5 cm seb, megégette az orromat, majd heg keletkezett. A doktornő leálazott, hogy mit varok el tőle egy kis seb miatt? Panaszt írtam e-mailben és a bizonyítékot, a képeket mellékeltem. Mivel a vezérigazgató is összejátszik a doktornővel, így nem boldogulok. Sőt még nem is válaszolnak a panaszomra vagy kb. 50 napja. Kérdésem, kihez forduljak? Ez Miskolcon történt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Panaszát írásban érdemes ismételten megküldeni (tértivevénnyel), illetve a területileg illetékes kormányhivatalnál (népegészségügyi osztály) vagy az Egészségügyi Szakmai Kollégium panaszfórumánál is bejelentést tehet. Ezen felül jogi úton kártérítést is követelhet. Keressen fel egy egészségügyi kártérítésekben jártas ügyvédet!

Kérdés: 1. emeleti lakásomban albérlő lakik, ablakom alatt egy plexit tető van, amire a 10. emeleti lakás kondenzvize csöpög, nagy hanggal jár. 10. emeleten albérlők laknak, személyes megkeresésre nem reagáltak, a lakástulajdonos elérhetőségét a GDPR-re hivatkozva a társasházkezelő nem adhatja ki. 8 hónapja levelezek, telefonálok a társasházkezelővel, önkormányzattal, de még mindig nem történt érdemben intézkedés a zaj megszüntetésével kapcsolatban. Albérlőm azzal “fenyegetőzik”, hogy nem fogja fizetni a bérleti díjat, mert nem tud pihenni, többször kellett orvost hívnia, idegileg kikészült. Milyen lehetőségem van az ügy megoldására?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kondenzvíz zavaró csöpögése szomszédjogi problémát vet fel, a Polgári Törvénykönyv alapján birtokháborításnak minősülhet. A tulajdonos adatait ugyan a GDPR nem engedi kiadni, de a társasház köteles fellépni a jogellenes helyzet megszüntetése érdekében. Írásban kérje a közös képviselőt intézkedésre, amennyiben ez nem vezet eredményre, a jegyzőhöz fordulhat birtokvédelmi eljárás keretében. A tulajdonosok adatait egyébiránt a földhivatali nyilvántartásból is kikérheti, az nyilvános.

Kérdés: Van-e joga az iskolának büntetésből elvenni a telefont és nem adni vissza a gyermeknek a tanítási nap végén. Csak a szülőnek hajlandók kiadni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az iskola a 245/2024. Korm. rendelet alapján elveheti a tanuló telefonját, azonban annak visszatartása a tanítási idő után jogszerűtlen. A telefon a tanuló tulajdona, és azt nem lehet indokolatlanul visszatartani. A Korm. rendelet szerint azt a tanulónak kell visszaadni. Javasolt az iskola vezetőjével írásban egyeztetni, szükség esetén a fenntartóhoz fordulni.

Kérdés: Édesanyám 20 éve lakik az élettársa házában közös háztartásban, édesanyám az élettársa házára költött kb. 6 millió forintot, sajnos papír nincs róla. Élettársa, meg a gyerekei felszólították, hogy költözzön ki, minél előbb. Az lenne a kérdésem, hogy ennek mi az útja módja, valóban kitehetik az utcára 20 év után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A rövid válasz az, hogy sajnos igen.

Kérdés: Már fél éve elköltöztem a férjemtől a kiskorú gyerekeimmel, mert kitett a házából. Voltak alkohol problémáim, de voltam elvonón és már helyre jöttem, de az apa elvette tőlem a gyerekeket és nem akarja, hogy velem legyenek, miközben én egy új kapcsolatot kezdtem, amit nem tolerál. Hitelünk van, ezért nem válunk el. Hogyan kaphatnám vissza a gyermekeim, mert a közelükbe sem enged, nem hozhatom el őket tőle, még pár napra sem. Mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kapcsolattartásról a házassági bontóperben vagy a szülői felügyelet rendezése iránti perben a szülők egyezséget köthetnek, egyezségük hiányában a bíróság dönt. Ha ilyen per nincs folyamatban, és nem is volt semmilyen bírósági vagy hatósági végzés, akkor mindkettőjüknek ugyanazok a jogai.

Kérdés: Önkormányzati jegyző köztisztviselőtől megvonta a cafetériát arra az időtartamra, amikor az érintett szülői szabadságon volt. Nem szülési szabadság, hanem szülői szabadság. 44 munkanap 10%-os illetménnyel. Hivatkozási alap “2011. évi CXCIX. törvény 151. § (2) Nem jogosult cafetéria juttatásra a kormánytisztviselő azon időtartam vonatkozásában, amelyre illetményre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.” Felhívtam a figyelmét a kttv 144. par (6). bekezdésre, ahol a szülői szabadság illetményre vonatkozó szabályozása van. A jegyző következő indoklása, hogy nem történt munkavégzés, jogos az elvonás. Erre vonatkozó szabályozás nincs az önkormányzat közszolgálati működési szabályzatában. Kérdésem, kttv szerint jogos-e az elvonás? A szülői szabadság illetményre jogosító távollét? Érvényes az esetre a 151, (2)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szülői szabadság idejére, amennyiben a dolgozó illetményre jogosult, nem lehet a cafetériát megvonni a 2011. évi CXCIX. törvény 151. § (2) bekezdése alapján, mivel az csak azokra az időszakokra vonatkozik, amikor nincs illetmény. A 144. § (6) bekezdése szerint a szülői szabadság alatt jár a 10%-os illetmény, így jogosult a cafetéria juttatásra is. Javasolt írásban panaszt tenni az önkormányzat jegyzőjénél vagy pert indítani.

Kérdés: Gyermek nélküli házaspár vagyunk. Mindkettőnknek élnek a szülei, illetve vannak testvéreink. Kérdésem az lenne, hogy ha egyikünk meghal, a vagyont kik öröklik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha egyikük elhalálozik és nem hagy házastársi végrendeletet, a túlélő házastárs örökli a közösen lakott lakás haszonélvezeti jogát, a fennmaradó vagyonon pedig az elhunyt szülei és házastársa örökölnek egyenlő arányban (amennyiben a szülők élnek). Testvérek nem örökölnek közvetlenül, csak ha a szülők már nem élnek. Érdemes végrendeletet készíteni, ha ettől eltérő módon kívánják rendezni az öröklést.

Kérdés: 2 éve költöztünk ebbe a 7. kerületi albérletbe. Most a tulajdonosok el akarják adni. Kaptunk 1 hónapot, de a kauciót nem akarják visszaadni. Mit tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az albérleti szerződés szerint nem történt károkozás, nincs elmaradt közüzemi díjfizetés vagy más szerződésszegés, a kaució visszajár a bérlőnek. A tulajdonos nem tarthatja vissza jogszerű indok nélkül. Írásban szólítsák fel a tulajdonost a kaució visszafizetésére, és ha ez nem vezet eredményre, a bérleti szerződés és a kaucióról szóló bizonylat birtokában bírósági úton (fizetési meghagyásos eljárással) követelhetik vissza az összeget.

Kérdés: 2026. január végéig lennék jogosult a gyed-re. Amennyiben 2025. szeptembertől bölcsődébe fog járni a kislányom és én másodállásban egyéni vállalkozó leszek, akkor ugye továbbra is jogosult leszek a GYED-re 2025. szeptembertől 2026. januárig? Illetve van-e ebben az esetben minimális bevétel, amit a vállalkozásommal meg kell keresnem ahhoz, hogy ne kelljen lemondanom a GYED-ről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a GYED folyósításának idején kislánya elkezdi a bölcsődét, ugyanakkor Ön keresőtevékenységet folytat (vállalkozóként dolgozik), akkor továbbra is jogosult az ellátásra. Másodállású egyéni vállalkozás nem jelent kizáró okot, amennyiben a másodállás azon alapul, hogy az egyéni vállalkozó legalább heti 36 órás munkaviszonyában gyermeke gondozása kapcsán fizetés nélküli szabadságon van. Ajánlott az illetékes kormányhivatalnál vagy a Magyar Államkincstárnál előzetesen egyeztetni. Nincs kötelező bevételi minimum, de a vállalkozás működése ne legyen főállásúnak minősíthető.

Kérdés: Édesapám 2024. januárjától nyugdíjba vonult. Nem ment tovább dolgozni. Nemrég tudta meg, hogy a volt munkahelye azóta nem jelentette be a munkaviszony megszüntetését. Ezzel kihasználva a kedvezményeket, melyek a nyugdíjas munkavállaló után járnak. De édesapám nem dolgozik már ott tavaly január óta. Az lenne a kérdésem, hogy ez a volt munkáltatóra milyen jogi következménnyel jár? Illetve édesapám mit tudna tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaviszony megszüntetésének be nem jelentése jogellenes, különösen, ha a munkavállaló ténylegesen nem dolgozik ott. A volt munkáltató kötelezettséget sértett, aminek munkaügyi és adóhatósági következménye lehet. Az érintettnek célszerű írásban kérnie a NAV-tól és a TB-től a jogviszony megszüntetésének hivatalos rögzítését, illetve bejelenteni a jogellenes foglalkoztatást.

Kérdés: Édesapám 3 éve halt meg, végrendeletben édesanyámra hagyta közös házuk ráeső ½ részét, így édesanyám lett az 1/1 tulajdonos. Hagyatéki eljárásban én lemondtam köteles részemről, egy testvérem van, aki a köteles rész 70%-ára igényt tartott, s ki is lett fizetve részére. Édesanyám hozzám költözne, eladja a házát. Az eladásból származó pénz egy részét félretenné későbbi esetleges idős otthoni beköltözésre, a maradék részt nekem kívánja adni (kb. az összeg 50-60%-át). A házvásárlók már az én bankszámlára utalnák a vételárat (mivel anyukámnak nincs bankszámlája). Ebből az összegből én 14 éves fiamnak (azaz az unokának) vennék lakást. Kérdés: szükséges-e valami ajándékozási szerződés felém vagy az unoka felé? Kell-e igazolnom, honnan származik extra bevételem? Vagy nyissunk neki bankszámlát? Testvérem igényt tarthat-e most vagy édesanyám majdani halála után bármiféle örökségre (osztályra bocsátási kötelezettség)? Édesanyámnak más vagyona (ingó, ingatlan) nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vételár közvetlenül az Ön számlájára érkezése adóhatósági szempontból kérdéseket vethet fel, mivel nem az eladó (édesanyja) bankszámlájára történik az utalás. Ajánlott írásos dokumentummal igazolni, hogy a pénz édesanyjától származik, akár egy ajándékozási szerződés formájában. Testvére esetében a most ajándékozott vagyon tekintetében pedig osztályra bocsátási kötelezettség akkor merül fel, ha az örökhagyó nem rendelkezik annak a kizárásáról.

Kérdés: A lakás apai része 1/6-od, amit örököltem elhunyt édesapám után, de a lakást a húgom és anyám nem akarják eladni, így nem kapok semmit. Mit tehetek? Milyen illetéket és mennyit kell fizetnem ezután a semmi után? Mivel nem kapok egy fillért sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a többi örökös nem járul hozzá a lakás közös értékesítéséhez, mód van az ön tulajdonrészének általuk történő megváltására. Ha ettől elzárkóznak, Ön peres úton kérheti a közös tulajdon megszüntetését, melynek eredményeképpen a bíróság elrendelheti a lakás árverés útján való értékesítését. Illetékfizetési kötelezettsége akkor keletkezik, ha visszterhes vagyonátruházás (pl. eladás) történik, vagy ha ajándékozás történik nem egyenesági rokon részére. A puszta öröklés nem minősül adóköteles bevételnek.

Kérdés: Mennyi idővel hamarabb mondhatja le az oktató a a vezetési órát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vezetési órák lemondásának szabályait az oktatóval kötött megállapodás és az autósiskola belső szabályzata tartalmazza.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy ha ugyan még nem fizettem ki a teljes vételárat, de a birtokba adási szerződést már aláírtuk, akkor már van-e jogom beköltözni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A birtokbaadási irat után beköltözhet természetesen.

Kérdés: Vettem egy lakást, a villanyóra az eladó nevén van. Be kell az én nevemre jelenteni vagy ez megy automatikus?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A villanyóra nem íródik automatikusan az új tulajdonos nevére. Az áramszolgáltatónál kezdeményezni kell a szerződés átírását, melyhez általában a tulajdonjog igazolása (adásvételi szerződés, földhivatali bejegyzés), birtokbaadási jegyzőkönyv és a mérőállás szükséges.

Kérdés: Kaptam a szentendrei önkormányzattól egy parkolási díj hátralék felszólítást. Amiben arról tájékoztatnak, hogy 21-én 6.59-kor díjfizetés nélkül parkoltam a Duna-korzó 1. előtti parkolóhelyen. Ez valóban így történt, ez időben Magyarországon tartózkodtam vakáción és mivel rossz alvó vagyok, ezért Szentendrét meglátogattam városnézés céljából. De mivel törvénytisztelő embernek tartom magam, mielőtt leparkoltam, tájékozódtam a fizető automatánál, hogy ebben a korai órában, kell-e egyáltalán fizetnem a parkolásért. Itt azt az információt láttam, hogy reggel 9:00 és este 20.00 között kell csak fizetni. Mintegy másfél órát sétáltam a városban és kb. 8.45-kor mentem vissza a tartózkodási helyemre a gépkocsihoz. Miután visszatértem az USA-ba (kettős állampolgár vagyok), meglepődve tapasztaltam, hogy a bérbeadó üzenetet küldött, hogy van egy elmaradásom egy szabálytalan parkolás miatt. Sajnos több karakter nincs a folytatásra.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A parkolási díjfizetési kötelezettség a helyi önkormányzati rendelet alapján történik, melyet az automatákon is jelezni kell. Ha az automata 9:00-tól 20:00-ig írta elő a díjfizetést, akkor reggel 6:59-kor még nem állt fenn díjfizetési kötelezettség. Ennek ellenére, ha felszólítást kapott, javasolt írásban panasszal élni, csatolva az automatán olvasható információkra hivatkozást, vagy fényképes bizonyítékot, ha van. Mivel Ön külföldi, a jogérvényesítésben nehézségek adódhatnak, de a tisztázásra mindenképpen van lehetőség.

Kérdés: Édesapám nekem ajándékozta az ingatlanját pár éve, még házasságkötése előtt. A másik ingatlanját a testvéremnek. Mivel inkasszóztak engem, vissza ajándékoztatta velem a nevére az ingatlant. A testvérem családalapítási szándéka miatt kérte apánkat, hogy a neki ajándékozott ingatlant adja el és a pénzt adja neki oda. Apám titokban a hátam mögött a testvéremnek ajándékozott ingatlant vissza ajándékoztatta a saját nevére és eladta a saját ingatlanját, majd a pénzt a testvéremnek adta, de nem tudom utalással vagy kp-ben. Kérdésem lenne, ha apám meghal, mivel be vagyok állandó lakcímre jelentve hozzá az ingatlanjába, ezért oda is költözhetek, de ebben az esetben a hagyatéki tárgyaláson a feleség és a testvérem is 1/3 és 1/3 részt kap, mint én is amennyiben nincs valamiféle végrendelet a tudtom nélkül? Illetve van egy élettársam, akit vinnék magammal, hogy ott tartózkodjon velem, az lehetséges, lenne ha nincs oda bejelentve?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az édesapja elhalálozik, és nincs érvényes végrendelet, úgy törvényes öröklés alapján az özvegy és a gyermekei – jelen esetben Ön és testvére – egyenlő arányban, azaz fejenként 1/3-1/3-1/3 arányban örökölnek a hagyatékból, továbbá a feleségének holtig tartó haszonélvezet is van a közös lakáson. A bejelentett lakcím önmagában nem keletkeztet sem használati, sem tulajdonjogot. Élettársát, ha nincs bejelentve, a tulajdonos(ok) és az esetleges haszonélvező engedélye nélkül nem jogosult odaköltöztetni. A végleges öröklési arányokat és lehetőségeket befolyásolhatja egy esetleges végrendelet, melyet a közjegyző a hagyatéki eljárás során ismertetni fog.

Kérdés: Nemrég töltöttem a 18. életévemet, és így át lett iratva az én számlámra az árvaellátás, amit eddig a mostoha apám számlájára küldtek. (Apám halt meg, anyám még él.) Tegnap (június 12-én) kellett volna megkapnom, de nem jött semmi. Ez mindig így van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az árvaellátást minden hónapban rendszeresen, előre meghatározott időpontban folyósítják. Ha a bankszámla változása vagy más adminisztrációs hiba miatt nem érkezett meg, célszerű mielőbb felvenni a kapcsolatot a Magyar Államkincstárral.

Kérdés: Tűzeset történt egy olyan ingatlanban, ahol hárman vagyunk tulajdonosok, de csak egy tulajdonos lakta hosszú évek óta. Átterjedt a tűz a szomszéd ingatlanra, az is lakhatatlan lett. Tűzvizsgálat nem indult kérdésre, tűz oka ismeretlen. Állítólag a szomszéd szerint, – aki ott lakik tulajdonos – bejártak idegenek, tüzet gyújtottak dohányoztak, ez szó beszéd. Mire számíthatunk mi, a két tulajdonos, aki nem lakott ott. Mai napig hivatalosan senki nem értesített a tűzről minket, az internetről értesültünk róla.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A két nem ott lakó tulajdonos mentesülhet a felelősség alól, ha nem tanúsítottak mulasztást. A kártérítés kérdésében elsődlegesen a kárt szenvedett fél nyújthat be igényt, de a felelősség megállapításához bizonyíték szükséges. Célszerű lenne tűzvizsgálat kezdeményezése.

Kérdés: Ha a közös otthonból, albérletbe költözöm, akkor az a tulajdonjogom megtagadása? Ha eladásra kerül sor, nem kapok kevesebb pénzt, mert nem laktam az ingatlanban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonjogát az ingatlanból való elköltözés semmilyen módon nem érinti. Az Önre eső tulajdoni hányadra továbbra is jogosult, attól függetlenül, hogy életvitelszerűen lakik-e ott vagy sem.

Kérdés: Fiam egyszeri rendkívüli ösztöndíjat ill. kollégiumot igényelt. A jövedelemigazolásnál kereseti igazolást, bérkartont beadott, a nav adóigazolást nem fogadták el (alkalmazotti bér). Jogos, hogy 5 havi bankkivonatot kérnek, minden beérkező összeget vizsgálandó (bizonyítani kell, hogy nem bér vagy más jövedelem). Joga van a magáncélhoz kapcsolódó (pl. biztosító visszatérítése, magánszemély kp befizetés, vagy pl. gépkocsi eladás vagy bármi egyéb) tételeket, adatokat elemezni? Pl. a március havi bankkivonat közleménye egyértelműen írja, hogy a bejövő tétel a 01 és 02 havi álláskeresési járadék. Ennek ellenére követelheti a jan. és febr. havi bankkivonatot, ha azon csak magántételek vannak, nincs jövedelem? Meddig terjed, amit megtehet? Jogtalannak tartom, szerintem semmi köze a bankkivonat magáncélú tételeihez.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jövedelemvizsgálat célja a rászorultság megállapítása. A hallgatói önkormányzat által végzett eljárás során a benyújtott jövedelmeket részletesen vizsgálják, de a magáncélú tételekhez való hozzáférés csak indokolt mértékben lehetséges. Amennyiben a feltárt adatok túlmutatnak a szükséges körön, panaszt tehet a felsőoktatási intézménynél vagy az adatvédelmi hatóságnál (NAIH).

Kérdés: Ha a bírósági végzésben az áll, hogy június 1-től havi egyenlő részletekben minden hónap 15. napjáig köteles fizetni a tartozást, akkor csinálhat-e olyat az adós, hogy egyik hónapban két részletet fizet, a következőben pedig semmit

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha előre fizet többet, az nem gond. Utólag nem teheti.

Kérdés: Hajléktalan szállón kaphatok-e fegyelmit gyógyszer birtoklásért? Háziorvos, szakorvosok írták fel. Az előírtak szerint szedem. De ők adagolják, vezetik. Nem vagyok pszichiátriai kezelt, nem vagyok kiskorúsítva. Ezen a hajléktalan szállón belső szabályzat vonatkozik erre. Tudtommal egy belső szabályzat nem írhatja felül az alapjogaim.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az orvosa által felírt gyógyszert rendeltetésszerűen szedi, és nem visszaélési céllal birtokolja, nem alapoz meg fegyelmi szankciót. Egy belső szabályzat nem korlátozhatja önkényesen az Ön alapvető jogait, különösen egészségügyi ellátással kapcsolatban.

Kérdés: A kiskorú gyermeken örökölt egy ingatlanból 50%-ot (osztatlan közös tulajdon). Az ingatlanon 10 milliós hitel volt, melyet a másik 50%-ban tulajdonos adósi minőségben vett fel az elhunyttal közösen. Más örökség nem volt, gyermekemnek vagyona nincs. Köteles a hitelt törleszteni? Miből? Én, mint gyámja köteles vagyok helyette fizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor azok nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel. A hitelintézet felé egyetemlegesen felelnek az ön gyermeke és a másik örökös (adóstárs), tehát a bank az egész tartozást követelheti az egyiküktől, egymás felé viszont megtérítési igényt támaszthatnak. A gyermeknek az örökölt ingatlan tulajdonrésze a saját vagyona. Gyámként Ön nem köteles saját vagyonából a hitelt törleszteni. Megfontolandó ‒ az új helyzetre tekintettel ‒ új egyezség megkötését kezdeményezni a bankkal, vagy megegyezni a másik örökössel, mely esetben felmerülhet közös tulajdon megszüntetése közös értékesítéssel, a tulajdonrésze egészének vagy egy részének átruházása a hiteltörlesztés egy részének vagy egészének átvállalása fejében. Javasolt az optimális megoldás megtalálása és annak lebonyolítása érdekében jogi képviselő bevonása.

Kérdés: Egy miskolci optikában csináltattam szemüveget. Sajnos nem lett jó, 3-szor visszaküldték a gyártónak, 2-szer történt meg a látásvizsgálat. Mégsem megfelelő a szemüveg. Szeretném, ha visszatérítenék az árát, de azt a választ kaptam, hogy csak online vásárlás esetében lehetséges. Van-e mégis valamilyen megoldás erre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bár a visszavétel elsősorban online vásárlásra vonatkozik, hibás teljesítés esetén személyes vásárlásnál is élhet a kellékszavatossági igénnyel. Kérheti a javítást, cserét, ha az nem megoldható, akkor árleszállítást vagy elállást. Javasolt írásban panaszt tenni, és ha nem vezet eredményre, a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordulni.

Kérdés: Azt szeretném megkérdezni, hogy hova fordulhatok, ha a felettesem a kollégáim előtt nyilvánosan megszégyenített, mivel feltettem egy mindenkit érintő kérdést a polgármesternek e-mailben. A hiba az volt, hogy nem tartottam be a szolgálati utat, vagyis a közvetlen főnökömnek kellett volna szólnom, ő pedig tovább az ő felettesének. Emiatt úgy meg lettem alázza, kb. 100 ember előtt, hogy azt nehéz feldolgozni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ilyen eset a munkáltatói jogkör gyakorlásának visszaélésszerű gyakorlását vetheti fel. Polgári peres eljárást is indíthat sérelemdíj iránt, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Ha egy törtrésszel rendelkező tulajdonos (osztatlan közös tulajdonban lévő földnél), ami nincs kimérve sem, nem akarja eladni a részét, a többiek kereshetnek-e rá vevőt és akkor alá kell-e írnia az adásvételi szerződést, amennyiben ő nem él az elővásárlási jogával?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az osztatlan közös tulajdonban álló föld esetén a tulajdonostárs nem köteles eladni a saját tulajdoni hányadát, ha nem kívánja. A többi tulajdonostárs kereshet vevőt saját tulajdoni hányadára, de a vételi ajánlatot minden tulajdonostársnak meg kell küldeni elővásárlási joguk gyakorlása céljából. Amennyiben az érintett tulajdonostárs nem él elővásárlási jogával, a többiek eladhatják a saját részüket harmadik személynek

Kérdés: Adva van egy kb. 90 nm-es ingatlan (téglalap alapú). A jobb oldali rész kb. 60 nm a testveremé. A maradék 30 nm az enyém. A testvérem kb. 18 évvel ezelőtt felújítatta a saját részét úgy, hogy a bejárati ajtaja az én 30 nm-es területemről nyílik, ezért kénytelen vagyok egy közös bejáratot csináltatni. Én az idén teszem lakhatóvá a 30 nm-t. Lenne rá lehetősége, hogy máshová tegye a bejárati ajtaját, de ebbe nem egyezik bele. Befalaztathatom-e az ajtaját, amit rajtam keresztül használ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem falazhatja be egyoldalúan a testvére ajtaját, ha az régóta az ő bejárataként funkcionál, mert ezzel megsértené a használati vagy akár szolgalmi jogát. Ha nem tudnak megegyezni, jogi úton kell kérnie a használat rendezését. Javaslom, ügyvéd bevonása előtt ne kezdjen semmilyen átalakításba.

Kérdés: 2025.02.14-én kértem az özvegyi nyugdíjamat, a szintén nyugdíjas nejem után, miután ő elhunyt 2025.02.02-án. A kérelmemet a Dunaújvárosi Járási hivatalnál adtam le. A negyedik megkeresésemre, 2505.05.21 -én azt a választ kaptam, hogy az átküldött adatok rosszul olvashatóak, nem foglalkoztak a kérelmemmel. Nem kérték a járási hivatalban a hiba javítását, és engem sem értesítettek a kérelem pótlásáról. A megkereséseimre a “válaszokat” a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság Ügyfélszolgálatán kaptam. Meddig kel ezt tűrnöm?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az özvegyi nyugdíj kérelmének ügyintézése során a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság feladata a hiánypótlás kérése vagy a hibák jelzése. Ha sem a hivatal, sem a kérelmező nem kap értesítést, az ügyintézés jogszabálysértő lehet. Javaslom, hogy haladéktalanul írásban kérjen részletes tájékoztatást az ügy állásáról, és ha szükséges, jelezze panaszát a hivatalvezetőnél.

Kérdés: Tegnap egy magát civil rendőrnek mondó személy szex szolgáltatást akart tőlem. Nos nem voltam se jó kedvemben, se jó állapotban, ezért nem is történt semmi. Erre mutatott valamilyen jelvényt, de nem igazán hiszem, hogy ez az itteni osztrák lenne. Kikísértem a lakásom ajtaján és azóta nyugtalan vagyok. Kérem mondjanak valami biztatót. Levettem a hirdetést gyorsan, de mi a legjobb?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha kétségei vannak afelől, hogy a szóban forgó személy valóban rendőr volt, javaslom, hogy mielőbb tegyen bejelentést a rendőrségen, hogy ellenőrizni tudják a körülményeket. Ne hagyja figyelmen kívül a helyzetet, mert ha zaklatás, fenyegetés, esetleg bűncselekmény történt, az hatósági beavatkozást igényelhet. Hirdetése levétele helyes lépés, de a nyugalma érdekében mindenképpen érdemes jogi vagy hatósági segítséget kérni.

Kérdés: Feleségemtől válnék közös megegyezéssel. A keresetlevél már be lett adva jogsegítő által. Jelenleg a keresetlevél kiegészítését kérik tőlem. Ügyiratszám szerint küldtek végzést. Nincs közös gyermekünk, nincs közös ingatlan, és egyikünk sem követel semmiféle anyagit a másiktól A kiegészítésre újra rá kell írnom a házastársam nevét akitől el akarok válni? Mivel már egyszer a keresetlevélben ez már meg van adva. Alá is írattam 2 tanúval. Beleírtam, amit ő is elfogadott, hogy közös megegyezéssel, a házasság teljes és helyrehozhatatlanul megromlott, az életközösség megszűnt kettőnk között, különélünk. Végleges elhatározáson alapuló, befolyásmentes megegyezés alapján közösen kérjük a házasság felbontását.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A keresetlevél kiegészítése során ismételten meg kell adni az összes adatot, amit a bíróság hiányolt, beleértve a házastárs adatait is, függetlenül attól, hogy ezek már a korábbi beadványban szerepeltek. Javasolt pontosan követni a bíróság végzésében foglaltakat, mert a keresetlevél hiányossága a kérelem visszautasításához vezethet.

Kérdés: Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: A válópert most indítottuk el közös megegyezéssel. A közös ingatlanban jelenleg én lakom a 20 éves középiskolás fiammal, a feleségem 5 éve elköltözött, a gyermek tanulmányaihoz a nyugodt háttér biztosítása miatt nem adtuk be eddig a válópert. A válóper megindításához szükség van a lakáshasználatról szóló megegyezésre. A válást követően az ingatlan eladásra kerül, az ingatlan értékét fele-fele arányban megosztjuk. Kérdés, hogy többlethasználat címen igényelhet-e bármit a feleségem? Kulcsa van, bármikor szabadon jön-megy a közös ingatlanban, de nem itt él.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a házastárs az ingatlanból elköltözött, és a másik fél és a közös gyermek használja, általában nem jogosult többlethasználati díjra, különösen, ha kulcsa van, szabadon beléphet, és nem korlátozzák a használati jogában. A lakáshasználati megegyezés rögzíti, hogy a válásig ki lakik az ingatlanban, de a többlethasználati díj megállapítása a bíróság mérlegelése alá tartozik, figyelembe véve az élethelyzetet.

Kérdés: Az állandó lakcímről kijelentett személynek van-e joga bemenni, ha megszűnt a lakcíme és távoltartás van két kiskorú gyermekre gyámhivatal által?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a gyámhivatal által elrendelt távoltartás is fennáll a kiskorú gyermekekre nézve, akkor a személy jogsértést követ el, ha bemegy az ingatlanba.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy egy esetleges válás esetén hogyan oszlik meg a vagyon. A házasságba én kis vagyonnal érkeztem (édesanyám házában van tulajdonrészem), férjem saját családi házzal rendelkezett. Ezt a házat eladtuk és vettünk egy kisebb házat, illetve építtettünk egy új családi házat, gyakorlatilag az ő pénzéből. Én beköltöztem az új házba, ő még a másikban lakik. A kérdésem az, hogy a két ház közös vagyonnak számít-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság alatt szerzett ingatlanok – még ha az egyik fél hozza a nagyobb vagyoni hozzájárulást – alapvetően közös vagyonnak minősülnek, kivéve, ha bizonyítható, hogy teljes egészében különvagyonból (például örökségből) épültek. Az új ház a közös vagyon része, függetlenül attól, hogy jelenleg ki lakik benne. A pontos megosztás a bírósági vagyonmegosztás során dől el, ahol figyelembe veszik az egyéni hozzájárulásokat és a közös teherviselést.

Kérdés: A fenti címben megjelölt tulajdoni lap elég régen kb. 1960-tól, a Földhivatal hibájából, hibásan lett vezetve, majd többször átvezetve új lapra. Milyen formában adhatok be kérelmet a Földhivatalhoz, kijavítás iránt? Beadhatok-e kérelmet úgy, hogy a nevem nem szerepel a tulajdoni lapon, csak közvetve vagyok érintett? Köteles-e az Ingatlanügyi Hatóság a tudomására jutott hibát kijavítani időbeli korlát nélkül? Szükséges-e hivatalos jogi képviselő egy ilyen kérelemhez? Ha a Földhivatal elutasítja a kérelmet, fordulhatok-e a Közigazgatási Bírósághoz jogorvoslatért? Mik a feltételei ennek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hibás tulajdoni lap kijavítására irányuló kérelmet írásban lehet benyújtani a Földhivatalhoz, amelyet indokolni és alátámasztani kell megfelelő dokumentumokkal. Ha a kérelmező nem tulajdonos, hanem csak közvetett érintett, önálló kérelmezési jogosultsága nincs, de közreműködhet az érintett tulajdonosokkal. A Földhivatal a tudomására jutott hibát köteles kijavítani időbeli korlátozás nélkül. Jogi képviselő kötelező. Ha a kérelmet elutasítják, közigazgatási per.

Kérdés: Eladtam az autóm bontó áron. Hengerfej problémával, amit a vevő tudomásul vett. Elindult vele 300 kilométerre .másnap hívott, hogy tönkrement a vezérlés, kárpótoljam. Mi a teendő ebben az esetben? Köszönöm előre is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a jármű hibája az eladáskor ismert volt, a vevő tudomásul vette, és bontási áron vásárolta meg, úgy általában kizárható a későbbi kellékszavatossági igény. A vevő az adásvétellel a kockázatot vállalta, különösen bontási áron történt vásárlás esetén. Ennek ellenére érdemes megőrizni minden, a hibák ismertetéséről szóló bizonyítékot (írásos megállapodás, üzenetek), mert vita esetén ezekre lehet hivatkozni.

Kérdés: Közvetlen szomszédomba 9 főt költöztettek (7 gyermek 0-17 év között és 2 felnőtt) egy önkormányzati lakásba az enyém saját tulajdon. Nagyon hangosak, folyamatosan járkálnak, ajtó csapkodás, foci a lakásban, kismotor, jövés-menés, hangos zene stb. Nem csak nekem jelent problémát. Alatta, fölötte lakó is több alkalommal szólt, jelezte nekik. Jelenleg árulom emiatt az ingatlant. De amint megtudják, hogy ki a szomszéd visszalépnek, vagy nevetséges árat mondanak. A helyi polgármesternél már voltam, de érdemben nem tudott mit mondani. Ilyenkor mit lehetne tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A folyamatos, indokolatlan zajhatás, zavarás birtokháborításnak minősülhet, amely ellen birtokvédelmi eljárást lehet indítani a jegyzőnél. Ehhez nem szükséges polgármesteri jóváhagyás, közvetlenül a jegyzőhöz kell írásos beadványt benyújtani a birtokvédelem iránt. Emellett a rendőrség is eljárhat, ha a zajhatás közrend elleni szabálysértést vagy bűncselekményt valósít meg.

Kérdés: Házasságunk után saját névre vásároltam egy ingatlant. Ő maga rendelkezett már házasságunk előtt is saját ingatlannal. A családja és főleg magam miatt vettem meg teljesen máshol eredeti lakhelyünkhöz képest. Természetesen én is hallottam és valamennyire tájékozott voltam a házasság előtt és alatt szerzett vagyon fogalmaival, de akkor még nem tudtam, hogy ez is közös vagyon lesz, így hogy saját néven van az ingatlan bejegyezve. A gyerekei már előre kijelentették, hogy édesapjuk elhalálozása esetén az is az övéké lesz. Minthogy én második házassága vagyok. A közös kislányunknak se akarnak semmit engedni a későbbiekben az örökségből. Félreértés ne essék együtt vagyunk a férjemmel, minden rendben velünk és az egészségi állapotával hála istennek. Ez az egész jövőbeli otthonunk megóvásáról szól. Kérdésem pedig az lenne: Mit tudok tenni, hogy saját pénzből vásárolt otthonomat megvédhessem, és ne kerüljön más kezébe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság fennállása alatt, akár egyik fél nevére, akár közösen vásárolt ingatlan – ha nem ajándékozás vagy öröklés útján, hanem közös erőből szerzett vagyonból lett finanszírozva – közös vagyonnak minősül. Ha a vételár teljes mértékben a házastárs magánvagyonából (például házasság előtti vagyonból) történt, az különvagyonnak számíthat, de ezt vita esetén bizonyítani kell. Ha szeretné megóvni az ingatlant, javasolt ügyvéd által készített házassági vagyonjogi szerződést kötni, amelyben rögzíthetik, hogy az adott ingatlan a kérdező különvagyona. Ezt mindkét félnek közjegyző előtt kell aláírnia.

Kérdés: Társasházunk 1975-ben épült. A csőrendszer idős. A közösképviselő szeretné kicseréltetni az úgynevezett slangot, ami a wc háta mögött húzódik. 2016-ban felújíttattam a lakást, gipszkarton, csempe van felrakva a wc falára. Köteles vagyok-e megengedni, hogy szétverjék és cseréljék a csövet, ha eddig nem volt vele semmi baj. Legfelső emeleten lakom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasház közös tulajdonát képező vezetékek felújítása, cseréje során a tulajdonosoknak kötelezettségük együttműködni, még akkor is, ha ez egyéni érdeksérelmet okoz, például a falak megbontását. Ha a munkálat a közös rendszert érinti (például fővezeték), a tulajdonos nem akadályozhatja a hozzáférést, mivel ezzel a közös tulajdon megfelelő fenntartását veszélyeztetné. Természetesen a kivitelező köteles a lehető legkisebb mértékben beavatkozni, és a bontási munkák után helyreállítást végezni, de a felújítás engedélyezését a tulajdonos nem tagadhatja meg.

Kérdés: Egy ismerősömnek 6 év alatt közel 3,5 millió Ft kölcsönt adtam. Azzal az ígérettel, hogy fokozatosan visszaadja. Ez sajnos egyszer sem történt meg a 6 év alatt. A tartozást elektronikus üzenetben (messenger) elismerte. A személy egyedül neveli gyermekét, 1 hónapja munkanélküli, a szülei tulajdonában lévő lakásban él. Saját tulajdonnal nem rendelkezik. A kérdésem, hogy ezek alapján van értelme bíróságra mennem, hogy visszaszerezzem a pénzem, van bármilyen lehetőségem, vagy keresztet vethetek rá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a tartozást az adós elektronikus üzenetben elismerte, ez bizonyítékként felhasználható. A bírósági útnak akkor van értelme, ha az adósnak van valamilyen vagyona vagy jövedelme, amelyből a követelés behajtható. Ha jelenleg nincs, akkor a bírósági ítélet évekig végrehajtható marad, így később, amikor az adós anyagi helyzete javul, lehet esély a pénz visszaszerzésére.

Kérdés: Az örökölt ingatlanba a féltestvérem be van jelentve és ott lakik. Én el szeretném adni a házat, de ő nem, akkor kötelességem neki lakhatást biztosítan,i anélkül nem adható el a ház? Jövedelme nincs, a számlákat én fizetem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a féltestvér tulajdonos az ingatlanban, Ön nem tudja egyoldalúan eladni az egész házat, csak az ő beleegyezésével, avagy ön csak a saját résztulajdonát tudja értékesíteni. Ha csak be van jelentve, de nem tulajdonos, akkor az ingatlan eladható, de a birtokából jogszerűen csak akkor költöztethető ki, ha nincs lakhatási joga (pl. használati megállapodás). Javaslom, hogy konzultáljon ügyvéddel, aki pontosan megvizsgálja a tulajdoni és birtokviszonyokat.

Kérdés: Ketten lakunk egy albérletben a lakótársammal, akivel megbeszéltem, majd ha októberben lejár a szerződése, akkor ő ki fog költözni, a párom pedig az ő helyére költözik be. Nos ebből az lett hogy május 20-án bejelentette, hogy még május végéig kiköltözik, amit meg is beszélt a főbérlőkkel. A bérleti szerződésünkben viszont benn áll, hogy a felmondás a hónap utolsó napjára szólhat, és a felmondási idő nem lehet kevesebb 30 napnál. A lakótársam már talált egy másik lakást, szóval én megértem a hirtelen költözést, viszont a párom szintén albérletben lakik, de ő nem tudja csak úgy 10 nap alatt felmondani a szerződését, valószínűleg csak július elejével tudna beköltözni. Az lenne a kérdésem, hogy jogilag megtehetik-e azt velem, hogy az egész lakbér összegét én fizessem ki júniusban, amikor egyedül maradok a lakásban egy hónapig, önhibámon kívül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a lakótárs idő előtt felmondja a szerződését, a fennmaradó lakbér megfizetése a megmaradó bérlőkre hárul, ha a szerződés nem tartalmaz ezzel ellentétes rendelkezést. Javaslom, hogy a főbérlővel tárgyaljanak átmeneti megoldásról, például részleges bérleti díjról vagy új bérlő bevonásáról, mert jogilag a szerződésben vállalt fizetési kötelezettséget teljesíteni kell.

Kérdés: Milyem lehetőségem van zaklató szomszéd ellen? Társasházban lakom gyermekeimmel. Az alsó lakó évek óta képes éjjel, hajnalba csengetni, csak hogy elköltözzünk. Az autómra, ami a ház előtt parkol rendszeresen rágógumit ragaszt a szélvédőre. Ha senki nem hallja és találkozom vele rágalmaz és becsmérel. Megkeseríti a napjainkat. Milyen irányba induljak el, ha egyáltalán nem lehet vele szót érteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A zaklatás a büntető törvénykönyv szerint bűncselekmény lehet, így feljelentést tehet a rendőrségen. Ezen felül polgári jogi alapon birtokvédelmi kérelmet nyújthat be a jegyzőhöz, aki közigazgatási úton kötelezheti a szomszédot a zaklatás megszüntetésére. Javaslom, hogy gyűjtsön bizonyítékokat (pl. fényképek, tanúk, hangfelvételek), és kérjen jogi segítséget.

Kérdés: Tavaly szeptemberben felkerestem egy kivitelezőt a házam bizonyos részeinek felújítására. Októberben jött ki először felmérni és kértem, hogy készítsen egy árajánlatot. A munkát idén júliusban szerettem volna elvégeztetni. Az úrnak 3 kiszállásra volt szüksége egy árajánlat és egy kiegészítő árajánlat elkészítéséhez. Végül visszaléptem, mert megrendült a bizalmam benne, amikor a 3. felmérés után még 1,5 millió Forinttal megemelte az eredeti árat. A vállalkozó a 3 kiszállásért és a 2 árajánlatért jelenleg 180.000 Ft + Áfát követel tőlem. Az egész ügy elején nem voltam tájékoztatva arról, ha nem fogadom el az árajánlatot, az milyen következményekkel jár rám nézve, illetve milyen anyagi vonzata van. Semmit nem írtam alá, nincs írásos megállapodásunk. E-mailen kaptam az árajánlatokat. Mik a jogaim és a kötelezettségeim ebben az esetben? Perelhet a vállalkozó, mire ügyeljek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nincs írásbeli szerződés vagy előzetes megállapodás arról, hogy az árajánlat készítéséért díj jár, akkor a vállalkozó utólag nem követelhet díjat. A bíróságon a vállalkozót terheli annak bizonyítása, hogy a kiszállások és ajánlatok díjkötelesek voltak, és hogy erről Ön előzetesen tudott. Javaslom, hogy írásban tagadja meg a fizetést, és ha a vállalkozó perrel fenyeget, kérjen jogi képviseletet.

Kérdés: A bíróságon mi lenne az ítélet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Konkrét ügy ismerete nélkül nem lehet megmondani, mi lenne a bíróság ítélete. Általában az ügy kimenetele attól függ, hogy milyen szerződések, bizonyítékok és jogszabályi háttér vonatkozik az adott esetre.

Kérdés: 2009-ben, már nyugdíjasként, CHF hitelek miatt elvesztettük mindenünket, ezért külföldre költöztünk. Az akkori helyzetben semmiféle anyagi eszközünk nem volt ügyvédet fogadni, saját intézkedési próbálkozásaimat a bankok elutasították, ezért megegyezés nem történt. A nyugdíjamból 2013 óta folyamatosan vonják a törlesztéseket, eddig ez 50%-ot tett ki, 2025-ben egyszer csak mindent levonnak 200 ezer forint felett. Férjem meghalt 2024 decemberében, előtte 1-2 évig az ő nyugdíjából is levonták a harmadát, bár ő nem volt tulajdonos a bt-mben, és akkor elváltak voltunk. Kérdésem: 1. Van-e munkatársuk, aki belekezdene valamiféle egyezkedésbe a végrehajtókkal (Intrum, Q13) a nevemben? 2. Milyen eredményre lehet számítani? 3. Mennyibe kerül ez pénzben és időben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, keressen bizalommal! Az eredmény attól függ, hogy a követelés jogos-e, elévült-e, és a fizetési lehetőségek milyen egyezséget tesznek lehetővé.

Kérdés: Nejem féltestvérének halála után, mint egyedüli örökös, mivel az elhunytnak más hozzátartozója nincs. A végrendeletben a nejem helyett egy idegen személyt jelölt meg örökösnek, minden vagyont reá hagyott. Kérdésem legalább a kötelező részre jogosult-e? Annál is inkább, mivel a házról, mikor édesanyjuk meghalt, a nejem lemondott a részéről az elhunyt javára. Nejem hadi árva, így minden vagyont apja után ö örökölt, de mikor építkezni akartak, akkor nejem lemondott örökségéről, hogy építeni tudjanak, most minden elvesztett.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kötelesrészre csak a házastárs, a leszármazó és a szülő jogosult, így sajnos a féltestvére ily módon nem részesülhet a hagyatékból.

Kérdés: A szomszédunkban társasház építkezés folyik és olyan mértékű porral jár, hogy a társasházunkban bérelt parkolóhelyemen lévő autómat vastagon ellepi a por, és szinte minden héten emiatt le kell mosni, továbbá a lakásunk erkélyén is vastagon áll a por, létezik-e bármilyen jogi lehetőségem lépéseket tenni vagy kártérítést követelni az építtetőtől?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az építkezés miatti porosodás és kellemetlenség esetén első lépésként javaslom, hogy írásban jelezze a problémát az építtetőnek vagy a kivitelezőnek, és kérjen intézkedést a por csökkentésére (például locsolás, takarás). Ha nem történik változás, 1 éven belül a jegyzőnél, azon túl a bíróságnál kezdeményezhet birtokvédelmi eljárást. Kártérítési igényt polgári peres úton lehet érvényesíteni, de ehhez a kár bizonyítása (például mosatási költségek számlái, fotók) szükséges.

Kérdés: Eladóként szerepelek egy lakóingatlan adásvételi szerződésben, ahol foglalóként szerepel 10%-a a vételárnak. A szerződés ügyvéd által lett megírva és a vevői jog is be lett jegyezve az ingatlanra. A vevő most el akar állni a vételtől, mert az ingatlanbecslő kevesebbre értékelte fel 1,5 millióval az ingatlant, de bizonyos feltételekkel ebben én rugalmas voltam és hajlandó lettem voltam szerződést módosítani a becslésre tekintettel, illetve a banki kölcsön miatt, amit fel akartak venni a vevők. De most teljesen el akar állni, mert meggondolta magát és szeretné visszakapni a foglalót. Van-e olyan eshetőség, hogy vissza kell fizetnem a foglalót? (Lakásépítésbe kezdtünk, tervezőre és építőanyagra ment a foglaló összege.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! A foglalóra az ingatlan-adásvételi szerződésben vállalt kötelezettségek vonatkoznak. Ha a vevő áll el a szerződéstől saját döntése miatt, akkor a foglalót elveszíti. A foglalót csak akkor kell visszafizetni, ha az elállásra Ön, az eladó vagy egy Önhöz köthető szerződésszegés miatt kerül sor, illetve, ha a szerződés meghiúsulása egyik félnek sem róható fel. Mivel a vevő a banki becslésre hivatkozik, de Ön már rugalmasan kezelte ezt, a puszta meggondolás miatti elállás az ő kockázata.

Kérdés: Több hitelem nem tudom fizetni, se munkám, se jövedelmem, de semmim sincs. Mit tudok tenni, ha járni sem tudok a balesetem miatti akadályoztatás /többszöri lábműtét/, se táppénz, se segély, tartósan munkaképtelen vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a hiteleit tartósan nem tudja fizetni, a hitelező bankok vagy követeléskezelők végrehajtási eljárást indíthatnak, amely során a vagyontárgyak lefoglalására, jövedelem letiltására, bankszámla inkasszóra kerülhet sor. Ha azonban nincsen semmilyen vagyontárgy és jövedelem, a végrehajtás jelenleg gyakorlatilag sikertelen lehet, de az adósság nem szűnik meg, és a követelések hosszú évekig fennállhatnak. Javaslom, hogy bízzon meg egy ügyvédet, aki megvizsgálja, hogy van-e lehetőség egyezkedésre, esetleg fizetésképtelenségi eljárásra vagy adósságrendezésre.

Kérdés: Kinek a tulajdonában vannak a kerítések a házam körül? Szeretném tudni, hogy kié a jobb, a bal és a hátsó rész. Melyik az enyém? Melyiket használják közösen, mert kerítést akarok építeni a házam köré, de a szomszédom nem hajlandó. Azt mondja, hogy a jobb oldali az övé.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kerítések tulajdonjoga attól függ, hogy a telekhatáron áll-e vagy valamelyik szomszéd telkén. Valamely szomszéd tulajdonát képező kerítés az ő telkén áll, a közös kerítés pedig mindkét telek tulajdonosának tulajdona és közös használatú, így a tulajdonosok egyformán felelősek érte. A szomszédos ingatlanok tulajdonosai kötelesek egymás érdekeit kölcsönösen figyelembe venni. A kerítés építése, bontása vagy felújítása előtt tehát egyeztetni szükséges a szomszéddal. Ha vitás a helyzet, érdemes megnézni a tulajdoni lapokat, illetve szükség esetén egyeztetni a szomszéddal vagy jogi szakértőt bevonni a pontos jogi helyzet tisztázására.

Kérdés: Hagyatéki tárgyalás előtt állunk. Férjem testvére elhunyt özvegy volt, nem volt gyereke. Összesen 2 élő testvér van, 3 elhunyt, vannak gyerekeik, összesen 9. Szülők már nem élnek. Végrendelet készült, 5 személy szerepel benne. Én és az élő testvérem + az elhunyt testvér gyerekei közül 3 személy. A hagyatéki leltár szerint, aki a végrendeletben szerepel törvényi és végrendeleti örökös, aki nincs a végrendeletben annak az van írva, hogy törvényi. Mindenkihez az van írva, hogy köteles részre és ági vagyonra jogosult lehet. Úgy gondolom, hogy aki nincs benne a végrendeletben köteles részre jogosult, de az élő testvérek esetében mi a helyzet? A leltár szerinti vagyon 33 millió Ft. Hogyan oszlik el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kötelesrészre kizárólag az örökhagyó leszármazója, házastársa és szülője jogosult. A testvér tehát nem. Amennyiben van kötelesrészre jogosult, úgy őt annak a vagyonnak az 1/3-a illeti meg, ami neki törvényes örökösként járna. A vagyon tehát a végrendelet szerint megjelölt személyek között oszlik meg az abban meghatározott arányban, akik a kötelesrészre jogosultakat kötelesek kielégíteni az örökségből való részesedésük arányában. A hagyaték, illetve a kötelesrész alapja ‒ többek között ‒ függ a hagyaték értékétől, az örökösök számától, az örökhagyó általi esetleges korábbi adományoktól, bizonyos szerződéses kötelezettségektől, hagyatéki tartozásoktól. A kötelesrész iránti igény a hagyatéki eljárásban, ezt követően bírósági úton érvényesíthető legfeljebb 5 éven belül.

Kérdés: 17 éve másodállásban takarítóként dolgozom egy irodában. Jelenleg igazgató váltás történt, az új vezető más munkaterület és munkaidőt szeretne ugyanazon bérért, ami összeegyeztethetetlen a fő állásommal. Idáig heti 2 nap 2 órában dolgoztam és nem volt megszabva, mikor megyek és én akkor mentem, amikor már nem folyt ott munka, magamnak osztottam be az időt /van kulcsom/. Ez a forma az előző vezetőnek megfelelt és nekem is. Az lenne a kérdésem, ha nem írom alá az új szerződést, felmondhatnak nekem? Vagy vagy ha nem írom alá ennyi év után, nem vagyok jogosult végkielégítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaszerződés módosítása alapvetően a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésén alapul, így az új, Ön által nem aláírt szerződés nem léphet hatályba. Amennyiben a munkáltató a korábbi szerződéshez képest lényegesen eltérő munkakört vagy munkaidőt kíván előírni, és Ön nem fogadja el, ez önmagában nem ad azonnal felmondási jogot a munkáltató részére. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a munkáltató a szerződés módosításának megtagadása miatt rendes felmondással él, ám ebben az esetben is be kell tartania a felmondási szabályokat, és Ön jogosult lesz a végkielégítésre, ha a munkaviszony a törvény szerinti feltételeknek megfelel (például a munkaviszony tartama).

Kérdés: Családi házamat szeretném eladni. A házam saját tulajdonú, saját helyrajzi számmal rendelkezik, egyetlen tulajdonosa én vagyok. Jobbról, balról, előröl szomszédaim vannak. Az egyik szomszédom kilátásba helyezte, hogy megvenné szívesen a házamat, ha úgy gondolom. Ezt megtudta az előttem lévő telek tulajdonosa és azt mondja, hogy neki van elővételi joga és feljelent, ha nem neki adom el. A tulajdoni lapon nincs senki bejelölve elővételi jogra. Most akkor nem adhatom el a házamat annak, akinek én akarom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján Ön szabadon dönthet az eladásról. A szomszéd fenyegetése ilyen esetben alaptalan.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy van egy lakó ingatlan, amiben a nővéremmel vagyunk közös tulajdonosok. Ő 75%-ban én pedig 25%-ban vagyok tulajdonos. Én a 25%-os részemet édesapám halála után örököltem. A nővérem 25%-ot édesapám halála után örökölt, a fennmaradó 50%-ot pedig édesanyánk röviddel édesapám halála után ajándékozott a nővéremnek. (Erről az ajándékozásról én utólag szereztem tudomást, mert a tudtomon kívül történt.) Elmondása szerint ő azért ajándékozta a nővéremnek, mert abban állapodtak meg, hogy idős korában majd ő fogja gondozni. Mindez 2002-ben történt. Édesanyámnak volt haszonélvezeti joga az ingatlanon. Én az ingatlanban már vagy 15 éve nem jártam, de még csak kulcsom sincsen hozzá. Az ingatlanban jelenleg a nővérem és az ő fia él. Édesanyánk nemrég huny el és én szeretném felbontani a közös tulajdont. Az ingatlanon az évek során a nővérem több felújítást és korszerűsítést végzett, amikről velem soha nem beszélt és nem egyeztetett.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem jutnak megegyezésre, a közös tulajdon megszüntetése iránt bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy megtehetik-e, hogy olyanért rúgnak ki, hogy el mertem menni betegszabadságra? Nem vagyok beteges típus, a műtétem miatt hiányoztam eddig 3 hetet a munkából, illetve most május-júniusban övsömörrel. Megfenyegettek, hogyha még egyszer beteg leszek, akkor felmondanak nekem. Mit lehet ilyenkor tenni? Tavaly május óta dolgozom itt és egészen januárig nem voltam beteg, 1-1 napot vettem ki, hogy el tudjak menni az orvosi vizsgálataimra a műtétem miatt, amit akkor még támogattak, most meg megkérdezték, hogy leszek-e beteg a további itt tartózkodásom során, mert ha igen, akkor a mai naptól felmondanak nekem. Úgy érzem, hogy ezt nem tehetik meg. Tudna nekem segíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató nem mondhat fel kizárólag azért, mert a munkavállaló betegállományban volt. Ez diszkriminációnak minősülhet. Ha felmondásra kerül sor ilyen indokkal, az jogellenes lehet, és Ön munkaügyi pert indíthat jogellenes felmondás miatt, kártérítést és akár visszahelyezést is kérve. Igen, a jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, keressen bizalommal!

Kérdés: Segítségét szeretném kérni. Pedagógus vagyok, 3 éve dolgozom óvodában, előtte is voltak munkaviszonyaim. Lekértem Tb jogviszonyaimat és kértem már több hivataltól, hogy legyen szívesek számítsák ki nekem, hogy mikor fogom betölteni a 6. év munkaviszonyomat, de senki nem válaszol egyértelműen a kérdésemre. Szeretnék munkát váltani, de úgyhogy már meglegyen a 6 évem. A tb igazolást csak 2024.12.31-ig állították ki. Nem tudom, hogy ha nézek egy jogviszony időszakot, akkor a táppénz napokat nem számítják bele? Senki nem akarja nekem megmondani, mikor fogom betölteni a 6. évemet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaviszony tartamába beleszámítanak a táppénzes időszakok is, amennyiben azok egyébként fennálló munkaviszony alatt történtek. A 6 éves munkaviszony kiszámításakor tehát nem a ledolgozott napokat nézik, hanem a biztosítási jogviszony időtartamát. Ezt az egészségbiztosító által kiadott „Igazolás a biztosítási időkről” című dokumentum alapján lehet pontosítani. Ha bizonytalan a számításban, javasolt TB ügyintézőhöz fordulni személyesen.

Kérdés: Az a kérdésem lenne, hogy a férjemmel megromlott a kapcsolatunk és nekem el kellett hagynom a közös lakást. Nincs folyamatban válóper, az ingatlanba be vagyok jelentkezve állandóra. Elhozhatom-e a közös ingóságot (bútorokat, háztartási gépeket…)? Tehet-e a rendőr bármilyen intézkedést ellenem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házastársak közös vagyona a házassági életközösség idején szerzett vagyon, így a közösen vásárolt ingóságok is ebbe tartoznak. Ha még nem indult meg a válóper, és nincs vagyonmegosztási megállapodás, az ingóságokat a másik fél hozzájárulása nélkül is elviheti, azonban azzal utóbb el kell számolnia (pontosabban a fele értékével).

Kérdés: Röviden vázolnám a helyzetem, vettem egy társasházi lakást, ahol mint kiderült a távhő szolgáltatóval a közös képviselő kötött szerződést. Nekem, mint lakástulajdonosnak jogom van-e ezt megvétózni és szerződést kötnöm a szolgáltatóval? Szeretném, ha velem kötne szerződést a szolgáltató, mert ellenkező estben én nem tehetek semmi panaszt, ha nem vagyok elégedett pl. a meleg víz vagy a fűtés biztosításával. Először ezt jeleznem kéne a közös képviselőnek, hogy orvosolja a problémámat. Tehát közvetlenül én nem intézhetek semmit, pedig a lakásom külön mérőórákkal rendelkezik. A hideg víz, illetve az áram átírásával nem is volt probléma, csak a távhővel. A számlám nem közvetlenül nekem érkezik, hanem a közös képviselőnek, és miután ő számolgat, kapom meg a végső elszámolást, amit ő csinál. Saját órám van a hőfogyasztásról is. Tehát nem arról van szó, hogy egyedileg nem lehet leolvasni az elhasznált hőt. Kérdem én, köteles vagyok ezt a tényt elfogadni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A távhőszolgáltatás esetén gyakori, hogy a társasház egésze köt központi szerződést a szolgáltatóval. Ha külön hőmennyiségmérő van felszerelve az Ön lakására, úgy elvben kérheti az egyedi szerződés megkötését. Azonban a törvény értelmében, ha a társasház közös szolgáltatást vesz igénybe, a szolgáltató nem köteles külön-külön szerződni a lakókkal. Ezt a társasházi szerződés és az alapszabály is meghatározza. Panaszait először a közös képviselőn keresztül kell jeleznie, de indokolt esetben fordulhat a szolgáltatóhoz és a fogyasztóvédelmi hatósághoz is.

Kérdés: Tavaly karácsony előtt elküldtek a munkahelyemről, azóta álláskereső vagyok. Most van az a pont, amikor már nem tudom fizetni az albérletet, beszéltem a tulajjal, de nem örül neki és ki akar tenni. Mondtam, hogy egy kis haladékot kérek, de nem érdekli. 8 éve lakunk itt. Nem tudok kifizetni egy költözést pluszban, nincs hová mennünk a nyugdíjas anyukámmal. Mik a jogaink?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakásbérlet esetén, ha a bérlő nem tud fizetni, a tulajdonos jogosult a szerződést felmondani. Viszont kizárólag bírósági határozat és végrehajtó által történhet a kiköltöztetés, amennyiben van érvényes bérleti szerződés. Ha Ön már hosszú ideje ott él, az nem jelent jogcímet a bent maradásra, kivéve, ha külön megállapodás van erről. Javasolt a szociális ellátórendszerhez fordulni lakhatási támogatásért.

Kérdés: Ellopták a pénzem, tudom ki tette, de nem tudom bizonyítani. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem áll rendelkezésre bizonyíték, de biztos abban, hogy ki a tettes, feljelentést tehet a rendőrségen. A hatóság nyomozást indít, és amennyiben adat merül fel a bűncselekmény elkövetésére, az ügyben eljárás indulhat. A bizonyítási teher a hatóságra hárul, de érdemes lehet tanúk, üzenetek vagy bármilyen közvetett bizonyíték begyűjtésével alátámasztani állítását.

Kérdés: Nagyszülői ház az öröklött vagyon, édesapám és annak testvére az örökös. Az illeték befizetés elkerülhető úgy, hogyha édesapám testvére elsőnek édesapám részére lemond, utána édesapám pedig rám?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökségről más javára lemondani csak az örökhagyó életében lehetséges, szerződéssel, ami azt jelenti, hogy az örökhagyóval együtt a hagyaték elfogadása és tovább ajándékozása történik meg. Az örökhagyó halála után az örökséget már csak visszautasítani lehet, de a lemondástól eltérően ez egyoldalú nyilatkozat, és általában nem lehetséges konkrétan egy másik személy javára. Ha az édesapja testvére az ő javára lemond, az ajándékozásnak vagy visszterhes vagyonátruházásnak minősülhet, attól függően, milyen feltételekkel történik. Ezért inkább érdemesebb egyezséggel tenni a hagyatéki eljárásban a kérdés rendezését. Ezután, ha édesapja Önre ruházza a vagyont, az egy újabb jogcímen történik, ami jelenleg illetékmentes. Az ajándékozás útján történő átruházása esetén az egyenesági rokon és a testvér mentes az illetékfizetés alól, az egyenes ági rokon pedig a dolog visszterhes átruházása esetén is.

Kérdés: Lakásomon az elhunyt apukám felesége a haszonélvező. Sajnos ő is elhunyt. A személyes dolgait, ruháit, bútorait a családja nem hajlandó elvinni. Nem tudom birtokba venni a lakást. Milyen lehetőségem van? Jogomban áll-e kidobálni vagy elajándékozni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a haszonélvező elhunyt, úgy az ingatlan teljes birtokjoga visszaszáll a tulajdonosra. A volt haszonélvező személyes vagyontárgyait azonban Ön nem dobhatja ki önhatalmúlag, mivel azok más személy tulajdonát képezhetik (pl. örökösökét). Javasolt a hagyatéki eljárás lefolytatását megvárni, majd az örökösöket írásban felszólítani a dolgok elszállítására azzal, hogy amennyiben ennek nem tesznek eleget, akkor azok hulladékként kerülnek kezelésre.

Kérdés: Kérdésem a következő: vonatkozik-e a kilakoltatási moratórium albérlőre, aki nem fizet? Valószínűnek tartom, hogy igen, ezért azt szeretném kérdezni, hogy megfelelő közjegyzői szerződéssel meg lehet-e akadályozni, hogy a nem fizető bérlő 6 hónapig nem rakható ki? Újabban egyre több van ilyen, és a jog sajnos nem a tulajdonos oldalán áll.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kilakoltatási moratórium alatt nem foganatosít kilakoltatást a végrehajtó.

Kérdés: Vérvizsgálatot kértem volna édesanyámnak, de az asszisztens elutasította, pedig tudnia kellett volna, hogy olyan gyógyszert szed, amelynél fél évente nagyon fontos a vérvétel, mert a vesét a gyógyszer tönkreteheti. A kérés után édesanyám 2 hónappal később hirtelen meghalt. Oka akár a vese is lehetett. Felelős-e az asszisztens?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az asszisztens nem orvos, úgy jogilag nem hozhat döntést egy szakorvos által indikált vérvizsgálat megtagadásáról. Ha a vérvétel szükségessége orvosilag indokolt volt, és annak elmulasztása közvetlen ok-okozati kapcsolatba hozható a halállal, akkor felmerülhet a mulasztásért való felelősség kérdése. A jogi felelősség megállapításához azonban orvosszakértői vizsgálat, valamint bizonyítási eljárás szükséges, így mindenképpen javasolt ügyvédhez fordulni.

Kérdés: Szeretnék vásárolni egy házat. A felét kp, a többit részletfizetéssel. Sajnos elég gyanús alakok az eladók. Ha ügyvédnél átadom a fél ház összeget, mint előleget és beleegyezik, hogy használjam az ingatlant, akkor megteheti, hogy ha rendesen törlesztem is, kitesz a házból akármilyen indokkal, pl. hogy meggondolta magát és nem adja el a házat. Illetve mi van akkor, ha kifizettem az összes pénzt és az utolsó részlet is kész és nem jelenik meg az ügyvédnél, hogy beleegyezzen az átíratásba. Nekem, mint vevőnek, van védelem? Mert elvileg engedi, hogy használjam az ingatlant, és hogy ha jön egy szép nap és kitesz. Ő a tulajdonos papíron, megteheti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A részletfizetéses vásárlás kizárólag ügyvéd által ellenjegyzett, írásbeli adásvételi szerződés keretében biztonságos. Ha az ingatlan nem kerül azonnal az Ön tulajdonába, és a teljes vételár megfizetése csak részletekben történik, feltétlenül szükséges az ügyvéd által ellenjegyzett olyan szerződés, amely rögzíti, hogy a tulajdonjog átszállása a vételár utolsó részletének megfizetéséhez kötött. Használat jogát kizárólag külön használati megállapodás alapján gyakorolhatja. Amíg nem Ön a tulajdonos, a jelenlegi tulajdonos – elméletben – élhet azzal a jogával, hogy másképp rendelkezzen az ingatlannal, kivéve, ha megfelelő biztosítékot nyújtottak Önnek (pl. elidegenítési tilalom bejegyzése).

Kérdés: 2025.06.06-án 14:22-kor vettünk egy autót, a hirdetésben ki volt emelve, hogy frissen cserélték a légrugókat, ehhez képest 2025.06.07-én reggel 6:30 körül eldurrant a jobb oldali légrugó. El szeretnénk állni a szerződéstől, tehát visszaadnánk az autót, és vissza szeretnénk kapni a pénzünket. Kereskedéstől vettük, ha ez számít.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az autót kereskedőtől vásárolta, fogyasztóként jogosult a szavatossági igények érvényesítésére. Ha a vásárlást követő napon a hirdetésben frissen cseréltként feltüntetett légrugó meghibásodott, az a fogyasztóvédelmi szabályok értelmében hibának minősülhet. Ön élhet a szerződéstől való elállás jogával, ha a hiba súlyos és a kijavítás nem megfelelő vagy nem történik meg határidőn belül. A hiba bejelentését célszerű írásban megtenni, és kérni az autó visszavételét a vételár visszatérítése mellett.

Kérdés: Ha beadom a felmondásom, a 30 nap felmondási időt letölthetem-e táppénzen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felmondási idő letöltése alatt is lehet táppénzen tartózkodni. Ebben az esetben a felmondási idő ugyanúgy ketyeg, tehát nem hosszabbodik meg, azonban a munkáltató nem köteles a felmondási idő alatt munkavégzési kötelezettség alóli mentesítést adni, ha a dolgozó táppénzen van.

Kérdés: Van egy ismerősöm, aki távolságtartás alatt van a családjától. Úgy tudom semmilyen körülmények közt nem kommunikálhatnak. Viszont be van kapcsolva mobiljukon a google fotók megosztási funkció. Távoltartás alatt a bántalmazó kérvényezte ezt a funkciót a bántalmazott fél felé. Tehát lássák egymás fotóit. A bántalmazott többnyire a közös gyerekek fotóit ossza meg a bántalmazó féllel. Viszont becsúszott 1-2 intim kép is a bántalmazó felé a bántalmazottól. Úgy tudni a szexuális életében a bántalmazottnak a bántalmazó volt a nagy ő. Sok éve házasok, voltak viszályok, külön költözések. Miért fogadhatta el a bántalmazott a bántalmazó felkérését a google fotók partneri megosztására és ez szegi a jogszabályt? Melyik fél irányába szegheti vagy mi bajuk lehet ebből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a bántalmazott fél elfogadta a megosztási kérelmet, az az ő részéről is kérdéseket vet fel, még ha akaratlanul is történt. Ha intim fotók is eljutottak a másik félhez, azok későbbi esetleges felhasználása személyiségi jogsértést eredményezhet. A leírtak viszont nem keltik a távolságtartási végzés megsértésének gyanúját.

Kérdés: Kinek a tulajdona a panel erkély betonszerkezete? Az AO I. Közös tulajdon, II. pontja szerint az alapok, lábazatok, szigetelések, vízszintes- és függőleges teherhordó szerkezetek, szellőzők, kémények, homlokzatok, járdák, lépcsők, bádogos szerkezetek a th. közös tulajdonaként vannak felsorolva. Majd a lakásoknál, 53 m2 alapterületű lakás, 3,72 m2 alapterületű loggia (ami nem loggia, hanem panel szerkezet, homlokzatból kiálló panel erkély). A sérült erkélyszerkezet, a lehulló betondarabok kinek a tulajdona?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A panelépületek esetében az erkély betonszerkezete rendszerint a társasház közös tulajdonába tartozik, mint teherhordó szerkezeti elem. Amennyiben az erkély nem kizárólag a lakáshoz épített utólagos szerkezet, hanem a homlokzat szerves részét képezi, és szerepel az épület eredeti terveiben, akkor karbantartása és állagmegóvása a közösség, vagyis a társasház kötelessége. Ennek megfelelően a lehulló betondarabok, illetve a szerkezeti károk elhárítása is a társasház feladata. A közös költségből kell fedezni az ilyen javításokat, és ha balesetveszély áll fenn, haladéktalanul intézkedni szükséges. A pontos választ az alapító okiratban fogja megtalálni, ott fel vannak sorova a közös tulajdonba tartozó elemek.

Kérdés: A jelenlegi munkahelyem megszűnik, ez egy nagy külföldi cég magyarországi leányvállalata. A megszüntetésről egy közösen létesített videó hívásban értesítettek minket 2025.05.25-én. A videó chat-ben elmondták, hogy 2025.06.25-én már nem lesz munkája senkinek, de nem volt írásos, hivatalos értesítés erről. Az anyacég emberei már jönnek, hogy a cég ingóságait elszállítsák Magyarországról. De a mai napig nincs értesítés hivatalos csatornán. 18 munkavállalót érint ez a hirtelen elbocsátás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaviszony megszűnéséről kizárólag írásos, hivatalos értesítéssel lehet rendelkezni. A videókonferencia nem minősül jogilag megfelelő tájékoztatásnak. A munkáltató köteles a munkaviszony megszüntetését írásban közölni minden munkavállalóval, az indokolással együtt, különösen csoportos létszámleépítés esetén, ahol a Munka Törvénykönyve és a foglalkoztatási törvény szigorú eljárási rendet ír elő. Az anyacég által végzett eszközelszállítás jogellenes lehet, ha a magyar vállalat még hivatalosan nem szűnt meg, mivel az ingóságok a magyar leányvállalat vagyonát képezik. A munkavállalók érdekeit jogi képviselő vagy szakszervezet segítségével célszerű védeni, akár per indításával is.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy a volt párom ellen megnyertem a gyermekelhelyezési pert, én gyakorlom a gyermekfelügyeleti jogot. Valamint a gyermekbántalmazási ügyben is elmarasztalta az ügyészség. Ezekről beszélhetek az óvodában a barátaimmal, a családtagokkal, valamint ismerőseimmel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A volt élettárs személyes adatainak és múltbéli eljárásainak nyilvános megosztása – különösen, ha nevesítve vagy konkrétan beazonosítható módon történik – jogsértő lehet, még akkor is, ha az érintett személyt elmarasztalták. A gyermeket érintő információk megosztása az óvodai közösségen belül szintén csak korlátozottan megengedett, különösen akkor, ha az más szülő vagy gyermek megítélését is érintheti. A közvetlen óvodai nevelő tájékoztatása gyermekének családi körülményeiről, illetve azok változásáról, amennyiben és amely részletességgel az szükséges a gyermek óvodai neveléséhez, ellátásához, fejlesztéséhez, megengedett, mivel az óvoda dolgozóját köti a szakmai titoktartás. A családtagokkal és közeli barátokkal való megosztás nem feltétlenül minősül jogsértésnek.

Kérdés: A társasház 2021-ben közös költségből ktg. megosztók felszereléséről döntött, de nem rendelkezett sem az SZMSZ-ben, sem közgyűlési határozatban azok tulajdonjogáról. Nálam az idén a mérőműszer meghibásodott, lecseréltettem, de a társasház nem hajlandó megtéríteni a csere ktg-ét, mert szerinte a saját tulajdonom. A készüléken semmi külső sérülés nem volt, de a megbízott cég szerint minden mérőműszernek 10 évig hibátlanul kell működnie (a garancia 2 év). Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben, kinek kell állnia a csere költségét és ki a tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a költségmegosztók felszereléséről közgyűlés döntött, és a készülékek tulajdonjogát nem rendezték sem a közgyűlési határozatban, sem az SZMSZ-ben, akkor vélelmezhető, hogy azok a közösség tulajdonában vannak, különösen, ha a felszerelés költségei közös költségből kerültek megfizetésre. Ebben az esetben a csere is a közös költség terhére történhetne. Ha azonban a társasház a költségmegosztókat a lakásokhoz rendelt, és úgy tekinti, hogy azok az egyes tulajdonosok eszközei, akkor az üzemeltetésükhöz és pótlásukhoz kapcsolódó költségek is a tulajdonost terhelhetik. Az, hogy a készüléknek tíz évig működnie kellene, nem jelent automatikusan a közös tulajdon jogcímén garanciát a költségtérítésre. A tulajdonviszony tisztázása érdekében célszerű a társasház SZMSZ-ét és az eredeti közgyűlési határozatot alaposan átvizsgálni (esetleg kezdeményezni a kiegészítését, ha nem született korábban döntés minden kérdésben), és ha szükséges, jogi úton tisztázni a tulajdonjogot.

Kérdés: Ismerősöm közszolgálati tisztviselői munkaviszony keretében dolgozik egy helyi önkormányzatnál. 2021-ben iker gyermekeket szült. A gyermekek koraszülöttek lettek. Orvosi igazolás értelmében, mivel a gyermekek súlya nem érte el az 1500 grammot, így fogyatékosnak minősülnek. Információink szerint a fogyatékos gyermekeket nevelő szülők további pótszabadságra jogosultak. 2012. évi I. Munka Törvénykönyve 118. §. (2) és (3) bekezdés alapján. Fent leírtak alapján az alábbi kérdésekben kérném állásfoglalásukat. Fogyatékos gyermekre járó plusz pótszabadság csak a Munka Törvénykönyve szerint foglalkoztatottakra vonatkozik vagy a közszolgálatban dolgozókra is érvényes? Ha a közszolgálatban dolgozók is jogosultak plusz pótszabadságra (fogyatékos gyermekek után), akkor az mettől-meddig vehető igénybe? A gyermek születésétől? Meddig vehető igénybe, a gyermekek 3 éves koráig vagy 16 éves koráig?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közszolgálati tisztviselőkre a 2011. évi CXCIX. törvény (Kttv.) irányadó. E törvény 104. § (5) bekezdése szerint a közszolgálati tisztviselőt a gyermekek után ugyanúgy megilleti pótszabadság, mint a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozókat, beleértve a fogyatékos gyermekre járó további öt napot is. Ez a pótszabadság a gyermek 16 éves koráig jár évente, feltéve, hogy a fogyatékosság fennállását hivatalos orvosi igazolás vagy hatósági döntés igazolja. A jogosultság tehát nem korlátozódik a gyermek 3 éves korára, hanem jóval azon túl, a gyermek 16 éves koráig fennáll.

Kérdés: Jelenleg gyeden vagyok első gyerekemmel aki 1,5 éves. Jövő év elején tölti a 2 évet. Szeretnénk második gyermeket, de ezt a munkahelyem felé nem közölném, mert akkor nem vesznek vissza dolgozni. Megtehetem azt, hogy visszamegyek dolgozni év elején és ha várandós leszek fél év múlva, akkor eljövök táppénzre? És jogosult vagyok utána ugyanúgy majd a táppénzre, CSED-re, GYED-re?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogosult visszatérni munkába a GYED időtartama alatt, és a munkáltató köteles az Ön részére munkát felajánlani. Ha ismét várandós lesz, lehetősége van táppénzre menni, majd CSED-re, GYED-re is, amennyiben a biztosítási jogviszonya folyamatos. Fontos, hogy az újabb gyermek után is csak akkor jogosult CSED-re és GYED-re, ha a szüléskor fennáll a biztosítotti jogviszonya (munkaviszony), illetve a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítotti idővel rendelkezik. Amennyiben a munkába állást követően legkésőbb 6 hónapon belül táppénzre megy, az új CSED és GYED összegét a visszatéréskori jövedelme alapján számítják ki, így kedvezőbb ellátásra számíthat. Ön tehát jogosult lehet minden ellátásra, ha a biztosítási jogviszonya nem szakad meg.

Kérdés: Lehet a nevemen ingatlan, ha tartozás van rajta és 17 éves vagyok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Magyarországon nincs törvényi akadálya annak, hogy 17 éves – tehát korlátozottan cselekvőképes – személy ingatlant birtokoljon, tulajdonoljon. Az ingatlan-nyilvántartásban is bejegyezhető, ha a jogszerző (pl. ajándékozás vagy öröklés útján) kiskorú. Ugyanakkor a tulajdonosi jogok gyakorlása (eladás, megterhelés stb.) kizárólag a törvényes képviselő (szülő vagy gyám), illetve egyes esetekben gyámhatósági jóváhagyás mellett lehetséges. Ha az ingatlanon tartozás van (pl. jelzálog, végrehajtás), az nem zárja ki a tulajdonszerzést.

Kérdés: 15 éve dolgozom a cégnél, ami most meg fog szűnni. Ha a munkáltató felmond nekem, akkor kifizeti a 15 év után járó 4 havi végkielégítést. Ezen kívül még jár nekem a felmondási időre járó 30 nap (alap) + 30 nap (a 15 év után) felmondási időre járó illetmény is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Munka Törvénykönyve szerint 15 év munkaviszony esetén a munkavállalót 4 havi végkielégítés illeti meg, amennyiben a munkáltató mond fel rendes felmondással, és a munkavállaló nem követett el olyan súlyos szerződésszegést, amely kizárná ezt. A felmondási idő 30 nap, amely minden munkaviszonyra irányadó, és ezen felül további 30 nap jár a 15 éves munkaviszony alapján. Így összesen 60 nap felmondási időre jogosult, amely alatt munkavégzés alóli mentesítés, illetve távolléti díj illeti meg. Tehát a munkáltató köteles a 4 havi végkielégítés mellett a 60 napra járó távolléti díjat is megfizetni.

Kérdés: Ha a férjemnek van végrehajtónál tartozása és ő külföldön dolgozik, így nem tudják tőle vonni és nekem, mint a feleségének sincs Magyarországon jövedelmem, csak a nevemre bejegyzett autóm, ráterhelheti a végrehajtó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtó kizárólag az adós (a férje) vagyonára és jövedelmére vezethet végrehajtást. Az Ön különvagyonára – így az Ön nevére bejegyzett gépjárműre – csak akkor terjeszthető ki a végrehajtás, ha a végrehajtást kérő bizonyítani tudja, hogy a jármű a végrehajtás alá vont személy (a férje) vagyona, vagy ha az közös tulajdon. Ha Ön nem szerepel adóstársként vagy kezességvállalóként az ügyben, és nincs közös jövedelem vagy vagyon, a végrehajtás nem terjedhet ki automatikusan az Ön tulajdonára.

Kérdés: Több munkatársammal együtt sok éve 1000 forintos órabérért dolgozunk 8 órás munkaidőben. 1,5 éve a fizetésünk nagyon sokkal a minimálbér alatt van. Hiába mondtuk többször a főnökünknek, semmibe vesz minket és nem tesz semmit. Több mint 24 éve dolgozunk itt, nem szeretnénk mi felmondani, hogy elveszítsünk mindent, ami ennyi év után jár. Ha bejelentést teszünk a NAV-nál mi történik? Nem érint minket hátrányosan? Éppen jogutódlással szeretné eladni a főnök a céget.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató köteles legalább a mindenkori minimálbért (teljes munkaidő esetén havi bruttó 266.800 Ft) megfizetni, ennél alacsonyabb bér kifizetése súlyos jogsértésnek minősül. Amennyiben az Önök bejelentett bére vagy tényleges jövedelme nem éri el a törvényben előírt minimumot, az adóhatóság (NAV) felé tett bejelentés indokolt és szükséges lehet. A jogutódlással történő cégeladás nem érinti a bejelentés jogosságát. Mivel a munkáltató nem teljesíti a törvényes kötelezettségeit, a munkavállalók részéről a felmondás jogszerű lenne, és ilyen esetben végkielégítésre, illetve kártérítésre is jogosultak lehetnek.

Kérdés: 12 órás bejelentés, dolgozom folyamatos munkarendben több éve, munkámat 24 órában végzem, 48 óra pihenővel. Pl:18-án dolgozom, 19,20 pihenőnap, ennek ellenére 20-ára szabadság van kiírva és sajnos ez havi szinten előfordul, így elég sok szabadságunk elfut. Kérdésem ez így szabályos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató nem írhatja ki szabadságként az Ön rendes pihenőnapját, ugyanis a pihenőnap a munkaidő-beosztás része, míg a szabadság a munkavállalót megillető külön jogosultság. Amennyiben a munkarendje alapján a munkavégzést 24 órás szolgálatban látja el, majd azt két pihenőnap követi, ezek a napok nem minősülnek szabadságnak, hanem pihenőidőnek. A szabadság kizárólag olyan napra írható ki, amikor Ön egyébként munkavégzésre kötelezett. Az Ön által említett gyakorlat – miszerint a pihenőnapra szabadságot írnak ki – jogellenes, mivel ezzel a munkáltató csökkenti a szabadságkeretét anélkül, hogy arra jogszerű alapja lenne.

Kérdés: A munkaviszony megszűnésekor aláírtam a kilépő papírokat. Én mondtam fel. A munkáltató a munkabérem egy részét levonta, szóban közölve, két különböző kártérítési okból: 1. Egy kb. 5 évvel ezelőtti autós káresemény miatt, melyről akkor szóban az hangzott el, hogy nem kell megtérítenem. Írásos megállapodás erről nem készült. 2. Egy friss címkézési hiba miatt, amelyet elismertem, viszont a kár mértékéről, annak összegéről, illetve megtérítésének módjáról semmiféle írásbeli megállapodás nem született. A levonásokról semmilyen tételes, írásos tájékoztatást nem kaptam. A teljes munkabérem és szabadságmegváltás nem került kifizetésre, a fennmaradó összeget szeretném jogszerű úton érvényesíteni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató kizárólag akkor élhet a munkabérből történő levonással, ha annak jogalapja egyértelműen megállapítható, továbbá a levonáshoz a munkavállaló előzetes írásbeli hozzájárulását adta, vagy ha jogerős bírósági vagy hatósági határozat rendelkezik erről. Az Ön által leírt esetben egyik levonás sem tűnik jogszerűnek. A „kb. 5 évvel ezelőtti” káresemény feltételezhető elévülés miatt sem érvényesíthető, kiváltképp, ha korábban szóban elhangzott, hogy nem kell megtérítenie, és nem született erről írásos megállapodás. A másik, friss címkézési hiba kapcsán a munkáltató kártérítési igényt kizárólag akkor érvényesíthet, ha a kár összegét, jogalapját pontosan közli, és azzal Ön írásban egyetért, vagy ha bírósági úton érvényesíti azt. Javasolt írásban felszólítani a munkáltatót a jogellenesen levont összeg visszafizetésére, hivatkozva a Munka Törvénykönyve 155. § (3) bekezdéseire. Ennek eredménytelensége esetén pert lehet kezdeményezni a munkabér és a szabadságmegváltás kifizetésének érdekében. Azonban a már aláírt kilépő papírok utólagos, bírósági úton való megtámadása feltételekhez kötött (csak tévedés, megtévesztés, fenyegetés okán lehetséges), és határideje is szűkös: a fenti okokról való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül, de legkésőbb a kilépő papírok aláírásától számított 6 hónapon belül lehetséges.

Kérdés: Egy osztatlan közös ingatlanban lakom. A tulajdonostárssal elmérgesedett a viszony, ott tesz keresztbe, ahol tud. Hamarosan meg kell rendelnem az idei tűzifát. Ő rendszeresen úgy parkol a közös kapu előtt (közút szélén), hogy személyautóval is alig lehet ráfordulni a kapura. A fát hozó teherautó nem fog tudni letolatni a házhoz a szűk utcán (zsákutca utolsó háza vagyunk), nem tudja berakni a fát az udvarba, ha ő nem áll el onnan a kocsikkal az út széléről. Eddig működött, hogy előzetesen értesítettem a teherautó érkezéséről, és ő addig máshová parkolt míg a fát bepakolták. Viszonyunk azóta tovább romlott. Mit tehetek, ha most az előzetes értesítésem ellenére nem áll odébb? Az útra gondolom nem pakoltathatom le, pláne nem állhatok neki ott fűrészelni + kb. két napos munka, mire a helyére tudom pakolni (méterfa, amit fűrészelni kell). Az úton tiltótábla (megállni/parkolni tilos stb.) nincs kihelyezve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a kapubejáró előtti parkolás ellehetetleníti a tulajdonában lévő ingatlan rendeltetésszerű használatát, és ez ismétlődő, szándékos magatartás eredménye, jogilag megállapítható a birtokháborítás esete. Az első javasolt lépés a birtokháborítási eljárás megindítása az illetékes jegyzőnél a Ptk. és a helyi önkormányzati rendelet alapján. A bejelentéshez érdemes fényképes dokumentációt, esetleges tanúvallomásokat és írásbeli előzetes egyeztetési próbálkozásokat is csatolni. A jegyző vizsgálhatja, hogy a közút használata milyen mértékben sérti az Ön birtoklását. Ha szabálysértést is megvalósít a parkolás, akkor a rendőrségnél is tehet feljelentést.

Kérdés: A munkáltatóm kötelező 2 hetes (10 munkanapos) nyári leállást hirdetett. A problémám az, hogy már munkáltató által elfogadott és engedélyezett tervezett szabadságaim vannak, és nem marad elegendő a kihirdetett leállásra. Én javasoltam a munkáltatómnak, hogy bemegyek dolgozni a leállás alatt (más részlegekről is tesznek így), de csak nagyon kevés napra engedélyezték, hogy dolgozzak. Így sem lesz elegendő napom a leállásra. Véleményem szerint nem teheti meg a munkáltató, hogy így kötelezővé teszi a 10 munkanapos leállást számomra is, és a fennmaradó napokra, amire nincs elég szabadságom, nem biztosít munkát. Állásdíj kifizetését szorgalmaznám, ha a munkavégzési javaslatomra nem adtak pozitív választ.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény) szerint a munkavállaló évente legfeljebb 7 munkanap szabadságot vehetki egyoldalúan, a fennmaradó szabadságnapok kiadásához a munkáltató hozzájárulása szükséges. Amennyiben a többi szabadság kivételéhez a munkáltató már hozzájárult, azt egyoldalúan nem vonhatja vissza, csak közös megegyezéssel módosíthatók az adott dátumok. A kötelező nyári leállás tehát kizárólag akkor jogszerű, ha a munkavállaló rendelkezik megfelelő számú szabadságnappal, amelyet a munkáltató a leállás idejére kiadhat.
Amennyiben a munkavállaló már előre engedélyezett szabadságokkal rendelkezik, és nem marad elég napja a leállásra, a munkáltató nem kötelezheti arra, hogy saját költségén maradjon otthon. Ha a munkáltató nem biztosít munkát, és a szabadságkeret nem elegendő, akkor állásidőre vonatkozó díjazás (bér) illeti meg a munkavállalót az Mt. 146. § szerint. Továbbá, ha Ön felajánlotta a munkavégzést, és azt a munkáltató elutasította, akkor az állásidő nem Önnek felróható okból következik be, így annak díjazását nem lehet elvitatni. A javasolt eljárás az, hogy a munkáltatónak írásban jelezze: a szabadságkeret nem elegendő, ezért a fennmaradó napokra vagy biztosítson munkát, vagy fizesse ki az állásidőre járó munkabért.

Kérdés: A magyar albérlőm múlt héten Olaszországban elhalálozott. Érdeklődni szeretnék, milyen módon tudok kapcsolatba lépni a rokonaival, örököseivel, akiknek az elérhetőségét nem tudom. Milyen módon lehet ilyen esetben az albérletet felmondani s a néhai albérlő személyes dolgait a családnak átadni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökösök személyére vonatkozó információhoz a közjegyző által lefolytatott hagyatéki eljárás során lehet hozzájutni. Ehhez javasolt egy közjegyző felkeresése, aki – a rendelkezésre álló adatok alapján – hivatalos megkeresést tud intézni a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőhöz, valamint nyilvántartásba tudja venni az Ön mint bérbeadó érintettségét. A bérleti szerződés a bérlő halálával nem szűnik meg automatikusan, hanem – a Ptk. 6:338-339. (4) § szerint – a bérlő örököse(i) jogosult(ak) és köteles(ek) annak feltételeit teljesíteni. Ha az örökös nem kívánja folytatni a jogviszonyt, úgy a szerződés közös megegyezéssel vagy rendes felmondással szüntethető meg. Ameddig az örökösök személye nem ismert, a bérlemény nem használható fel szabadon, és a bérlő vagyontárgyai sem selejtezhetők vagy távolíthatók el jogszerűen.
A személyes dolgok őrzéséről és állagmegóvásáról célszerű jegyzőkönyvet készíteni, és lehetőleg tanúk jelenlétében dokumentálni az ingóságokat. Ezt követően azokat letétbe helyezni vagy zárt állapotban tartani az örökös részére történő átadásig.
Amennyiben az elhunyt bérlőnek sem örököse, sem hagyatéki eljárása nem ismert vagy nem indult el, végső esetben a jegyző útján lehet kezdeményezni hagyatéki eljárás megindítását.

Kérdés: Férjem miután kitöltötte a családi adókedvezményt az én 3 gyermekemre, elhagyott minket. Én a saját házamból kijelentettem. Nem hajlandó a családi adókedvezményt lemondani. De a gyermekeim már nem neveli, más a lakcíme.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A családi adókedvezményt csak az jogosult igénybe venni, aki ténylegesen gondoskodik a gyerekekről, így, ha ez nem a férje, Önnek van lehetősége ezt a NAV-nál, MÁK-nál vagy a kormányhivatalnál jelezni.

Kérdés: 2017.01.01-jén lemondtam a szerződésemet. Hat és fél évig nem kaptam csekket vagy díjtartozásról levelet. Utána 3 havi elmaradást követelnek rajtam azóta is, de már átadták a Pannon hitelnek behajtani. A Pannon hitellel nem tudom fel venni a kapcsolatot sem. Mit tudok tenni ebben az esetben, hogy jogtalanul akarnak pénzt behajtani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön 2017. január 1-jén valóban lemondta a Digi szerződését, és azt követően több mint hat évig nem kapott semmilyen díjbekérőt vagy fizetési felszólítást, az érintett követelés elévült, mert a követelés érvényesítésére hatályos elévülési idő van, amely itt 1-5 év, a szerződés pontos tartalmának függvényében. A behajtó cég nem tud önnel szemben semmit sem tenni, csak úgynevezett FMH-t kiadatni. Arra mondjon ellent mindenképpen.

Kérdés: Bankszámlámról egy hamis linken keresztül egy nyíregyházi lakos bankszámlájára utaltak több mint 1 millió Ft-ot. A csalás után 10 percen belül bejelentést tettem a bankomnál és a rendőrségen is. Senki sem segített. Hónapokkal később kiderült, hogy a nyíregyházi lakos is feljelentést tett – igaz, csak egy hónap múlva – hogy az ő számlájáról külföldre küldtek pénzt. Tehát tőle is valaki – 5 percen belül – tovább utalta külföldre az összeget. Kérdésem: Követelhetem-e a pénzem  az ismeretlen nyíregyházi lakostól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A nyíregyházi bankszámlatulajdonos az adathalász csalás másik áldozata lehet, így a jóhiszeműsége és tudattartalma kulcsfontosságú. Ha nem volt tudomása a pénz fogadásáról és továbbításáról, felelőssége nem valószínűsíthető. Azonban polgári pert indíthat, ahol a bíróság vizsgálja, hogy az illető elmulasztott-e bármilyen körültekintést, amely hozzájárult a kár bekövetkezéséhez. A nyomozás előrehaladása során új bizonyítékok is befolyásolhatják a felelősség megállapítását. Javasolt továbbá a bank és rendőrség felé írásban ismételten jelezni a kárigényt.

Kérdés: A társasházban megszüntették a kapukóddal való bejutást. Mindenki kapott egy tokent, ami a kaputelefonhoz közelítve kinyitja a kaput. Sajnos nekünk ez nem megoldás, és ragaszkodnánk ahhoz, hogy kapukóddal juthassunk be a lépcsőházba, onnan természetesen lakáskulccsal a lakásunkba. Van-e törvény, ami a mi oldalunkon áll?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasházi közös használatú berendezések, így a bejutási rendszerek módosításáról a közgyűlés jogosult dönteni. Ha a döntés jogszerűen történt és a tulajdonostársak többsége támogatta, úgy az kötelező. Ugyanakkor a token helyett észszerű akadálymentesítési igényt vagy egyéni méltányossági kérelmet lehet benyújtani a közös képviselőhöz. Különösen akkor lehet nyomatékosítani, ha valamilyen fogyatékosság, idős kor vagy technikai akadály teszi indokolttá a kóddal történő bejutás fenntartását.

Kérdés: Abban szeretném a segítségét kérni, hogy érdemes-e ügyvédhez fordulni a következő esetben: Apósom egy parkolóban parkolt egy olyan helyen, ami korábban mozgássérült parkoló volt, de ezt megszüntették, az azt jelző táblát eltávolították, a jelzést az útburkolaton lefestették feketére. Mégis megbüntették, mert a festék már annyira lekopott, hogy valamennyire újra láthatóvá vált a korábbi mozgássérült parkolót jelző felfestés. Van-e bármilyen lehetősége, vagy értelme ebben az esetben megtámadni a bírságot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírt esetben valóban kérdéses a bírság jogszerűsége. Ha az útburkolati jelzés el volt tüntetve és nem volt érvényes tábla, úgy az adott hely nem minősül jogilag mozgássérült parkolónak. A felfestés részleges visszamaradása nem elegendő a bírság megalapozására. Tovább a jelzett parkoló feltehetően nem közterület, hanem a bevásárló áruházé (ezt ellenőrizni kell), így ott nem lehetséges a bírságolás.

Kérdés: Méltányossági kérelmet hova kell benyújtani? Milyen módja van ennek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A méltányossági kérelem benyújtásának helye attól függ, hogy milyen típusú követelésről van szó. Amennyiben adó-, TB- vagy állami tartozásról van szó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz vagy az illetékes szociális hatósághoz kell fordulni. Ha magáncég (követeléskezelő) a jogosult, úgy közvetlenül az adott céghez kell benyújtani írásos kérelmet, részletes indokolással és a fizetési nehézség okainak bemutatásával. Javasolt csatolni jövedelemigazolást, családi körülményekről szóló nyilatkozatot is. Mielőtt azonban benyújtja, érdemes ügyvéddel konzultálni, mert nagyon sok az elévült követelés.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben magánindítvánnyal tettek bejelentést könnyű testi sértés miatt, de az még 30 napon belül van, lehetőség van-e a felek között valamilyen módon megállapodásra, és ha igen, milyen módon? Mindkét fél hajlik a megállapodásra, és az ügy mielőbbi lezárására. Jelenleg azon kívül, hogy az illetékes rendőr kapitánysághoz tették át az ügyet, nem történt semmi.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A könnyű testi sértés magánvádas bűncselekmény, amelyben a sértett indítványára indul eljárás. A 30 napos határidő a bejelentésre vonatkozik, de ha az indítvány már megtörtént, a felek bármikor békéltetés keretében megegyezhetnek. Illetve a vádat lehet még ejteni majd a bírósági eljárásban. Megszüntetéshez vezet az is, ha a 10 ezer ft-os illetéket nem fizeti ki.

Kérdés: Édesanyánk halálal után a lakását testvéremmel fele-fele arányban örököltük. A testvérem nem akarja eladni a lakást, így én nem nem jutok a az ingatlan eladásából származó összeg rám eső részéhez. Nem hajlandó felvenni velem a kapcsolatot, sem szóban, sem írásban, csak az időt húzza. Mi a teendőm?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ilyen helyzetekre a Polgári Törvénykönyv lehetőséget biztosít a közös tulajdon bírósági megszüntetésére. Ön pert indíthat, amelyben kérheti, hogy a bíróság rendelje el az ingatlan természetbeni megosztását, ha ez lehetséges és a feleknek is megfelel, vagy az ingatlan társasházzá alakítását (amennyiben annak jogi és műszaki feltételei adottak), illetve megegyezés híján az árverés útján való értékesítését, és az árbevételből a testvérek részesedésének megfelelő megosztást.

Kérdés: Nem jelentettek be, másik megyében élek és dolgozom, és el akarnak küldeni a lakásból, megtehetik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem rendelkezik a lakásban bejelentett lakó- vagy tartózkodási hellyel, valamint nem rendelkezik írásos bérleti vagy használati szerződéssel, a lakás jogszerű használatára valószínűleg nincs érvényes jogcíme. A tulajdonos jogosult lehet a birtok visszakövetelésére. Azonban a lakásból való eltávolítás kizárólag bírósági úton történhet, önhatalmú kilakoltatás tilos. Javasolt egyeztetni a tulajdonossal és rendezni a lakáshasználat jogi helyzetét.

Kérdés: A nagyapánk halála után a húgommal örököltük egyenlő aranyban nagyapánk 56 nm öröklakásának 1/4-1/4 tulajdonrészét. A hagyatékátadó végzésen és a tulajdoni lapon is 1/4-1/4 részben tulajdonosként szereplünk. Nagyapánk fiatal felesége ugyanannak az öröklakásnak az 1/2 rész tulajdonjogát és özvegyi haszonélvezetet örökölt. A lakásba nem enged be, elzárkózik mindenféle kommunikációtól, önkényesen megfosztott minket a tulajdoni hányadunk birtoklásától. Ennek mar 30 éve. Eddig több ügyvédtől azt hallottuk, hogy külön-külön kevés a tulajdoni hányadunk és az özvegyi haszonélvezet miatt nincs mit tennünk, nagyon gyenge lenne a helyzetünk. Azóta a hölgy a szomszédok szerint régen férjhez ment, ráadásul szellemileg nem beszámítható állapotban van. Viselkedése magára és másokra is veszélyt jelent.nA lakás több mint valószínű lelakott, elhanyagolt állapotban van. Kérdésem: a múlt évi törvénymódosítás alapján, milyen jogorvoslattal élhetünk? Mi a speciális megnevezése ennek az ügynek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által vázolt helyzet tulajdonostársak közötti birtokháborítás és haszonélvezeti jog gyakorlásának jogszerűségével kapcsolatos jogvita. A haszonélvezeti jog – még ha özvegyi jog is – nem jogosítja fel a jogosultat arra, hogy a tulajdonostársakat teljes mértékben kizárja a birtoklásból vagy az együttélés lehetőségéből. A 2023. évi törvénymódosítások megerősítették a tulajdonostársak birtokvédelmi jogait. Önök birtokvédelmi eljárást indíthatnak a jegyzőnél, illetve bírósági keresetet nyújthatnak be a közös tulajdon megszüntetése vagy a tulajdoni hányadok használatának arányosítására. Amennyiben a hölgy már más házastárssal él, az özvegyi jog is megszűnhetett, amit bírósági eljárásban lehet érvényesíteni. Javaslom továbbá egy gondnokság alá helyezési eljárás kezdeményezését is, ha valóban beszámíthatatlanság áll fenn.

Kérdés: Idén augusztusban elérem az öregségi nyugdíjkorhatárt. Munkáltatom jelezte, hogy nyugdíjasként már nem számít rám, mint dolgozó. Ezt én tudomásul is vettem, de két kérdésben nem értünk egyet: 1. A munkáltatóm már most fel akar mondani nekem, mondván, hogy mire a felmondási időm letelik, addigra már elérem a 65 éves kort. Szerintem ezt csak akkor teheti meg, ha végkielégítést is fizet számomra, hiszen jelenleg még nem vagyok 65 éves. A munkáltatóm ezt tagadja. Mi itt a törvényi előírás? 2. Augusztusig még időarányosan 15 nap kiadatlan szabadságom van. A munkáltatóm azt kéri, hogy ezt ne vegyem ki, mert a munkámra jelenleg még szükség van. Ebbe én bele is egyeznék, ha a ki nem vett napokra járó munkabéremet megfizetnék. Azonban a munkáltatóm azt a kérésemet nem akarja teljesíteni. Mi a pontos előírás erre az esetre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató csak akkor mondhat fel nyugdíjba vonulás indokával, ha Ön már jogosult az öregségi teljes nyugdíjra, vagyis elérte a nyugdíjkorhatárt és megszerezte a megfelelő szolgálati időt. Ha a felmondás időpontjában még nem éri el a korhatárt, akkor ez a felmondás nem alapozható meg így, és Ön jogosult lehet végkielégítésre. A ki nem vett szabadságot a munkáltató köteles kifizetni pénzben, ha azt a munkaviszony megszűnése előtt nem tudja kiadni. Ön nem köteles a szabadságról lemondani, ha nem kap érte megváltást. Javasolt írásban kérni a szabadság kifizetését a munkaviszony végén.

Kérdés: A Facebook-on láttam, hogy valaki érmeket akar vásárolni a nevemben. Ezek szerint feltörték a fiókomat, a Pinteresten letiltottak valami miatt, mit egyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben azt észlelte, hogy valaki a nevében vásárlást kezdeményezett, az első lépés, hogy haladéktalanul változtassa meg a jelszavait, aktiváljon kétlépcsős azonosítást, és jelezze a közösségi platform (Facebook, Pinterest) felé a visszaélést.

Kérdés: Fiam születésétől (2002-től) rendszeresen fizetek gyerektartást. Elmaradásom soha nem volt. Gyermekem három évvel ezelőtt a középiskolai tanulmányai után, egyetemi tanulmányokat kezdett, melyen a képzés idén májusban befejeződött és sikeres félévi vizsgákat tett. Tavaly szeptemberben az egyetem mellett egy két féléves újságíróképzést is elkezdett, melyet szintén sikeresen elvégzett idén májusban. Az egyetemmel párhuzamosan futó újságíró képzés miatt gyermekem bár az egyetemi képzést befejezte, a záróvizsgákat és a szakdolgozatát fél évvel halasztja. Tehát bár a hallgatói jogviszonya továbbra is fennáll az egyetemmel, képzésben már nem részesül. Szeretném megkérdezni, hogy az egyetemi képzés befejezése és a záróvizsgázása közötti időszakra köteles vagyok-e gyermektartást fizetni, mivel közben a gyermekem szerezett egy másik helyről életpályára felkészítő képesítést.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján köteles fizetni.

Kérdés: Vennék egy hagyatéki eljárás utáni autót. Az eladó még nem íratta át. Szerinte nem is kell neki. Kérdésem, hogy az okmányirodában, ha megveszem a kocsit, milyen papírokat kell vinnem magammal. Pl. az elhalálozott nevére szóló törzskönyvet 15 napon belül elfogadják-e, a hagyatéki eljárásban szereplő örökös által aláírt adásvételivel mehetek-e? Milyen buktatói vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Öröklés után az autót az örökös nevére kell íratni, mielőtt továbbértékesíti. Az adásvételihez szükség van a hagyatéki végzésre, az elhalálozott nevére szóló törzskönyvre, forgalmi engedélyre és az örökös által kitöltött, aláírt adásvételire. Ha a gépjármű nincs az örökös nevére írva, az okmányiroda visszautasíthatja az ügyintézést.

Kérdés: Saját garázsom körül meddig rendelkezem a területtel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A saját garázs körül akkor rendelkezhet területtel, ha a tulajdoni lapon ez külön feltüntetésre került (pl. telekrész, használati jog). Ha a garázs társasházban van, akkor csak a garázson belül rendelkezik kizárólagos használattal, a körülötte lévő terület közös tulajdon vagy más valaki tulajdona lehet. Ilyen esetben kizárólag a közös képviselő és a többi tulajdonos hozzájárulásával lehet a területet használni vagy átalakítani.

Kérdés: Édesanyám 70.000 forint rokkant nyugdíjból él egyedül, mentális beteg, gyámság alatt van, teljes korlátozással. A gyám a pénzét egészben átadja neki, azonban nem képes beosztani, ezért sokszor éhezik. A ház állapota rossz, omladozik, nincs bent víz, rossz a tető, kerítés nincs, áram nem tudni meddig van. Sajnos munkát nem hajlandó keresni, mert azt várja, hogy valaki majd eltartja őt. Nyugdíját mindig azonnal elkölti, de nem tudja felmérni, hogy felelőtlenül. Testvérem nincs, anyósomnál lakok, de nem vagyok bejelentve, mert fél, hogy anyámat jogilag odaköltöztetik. El kellett anyámtól költöznöm, hogy el tudjak menni dolgozni. Elsőnek én voltam a gyámja, de nem hallgatott rám, bármit próbáltam, ezért leadtam. Jövedelmem jelenleg nettó 266.000, de augusztus 31-ig van munkám, több mint fele hitelre, számlára megy el. 40 000 ft körül marad belőle havonta. Az a kérdésem, ha a gyám otthonba teszi, kötelezhetnek-e arra, hogy én fizessem ki az otthon költségeit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szülőtartás jogintézménye alapján, ha a szülő önhibáján kívül szorul tartásra, és az ellátása más módon nem biztosított (pl. nyugdíja, segély, hozzátartozók), akkor gyermekei kötelesek tartást nyújtani. Ugyanakkor ez csak akkor merül fel, ha a gyermek is képes erre. Az Ön helyzete – alacsony jövedelem, magas kiadások, önálló megélhetési nehézségek – valószínűsíti, hogy nem kötelezhető tartásra. Ha otthonba kerül az édesanyja, a bíróság vizsgálni fogja az Ön teherbíró képességét, de kizárólag méltányolható jövedelem mellett rendelhet el szülőtartást.

Kérdés: Kérhetem-e a hivatalosan bejelentett munkabéremet borítékba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkabért kizárólag hivatalosan lehet kifizetni, azaz bankszámlára vagy készpénzben, de ez utóbbi is szigorúan dokumentált formában történhet. „Borítékban”, vagyis feketén történő kifizetés törvénysértő, mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. Ha hivatalosan be van jelentve, akkor munkabért kizárólag az előírások szerint kaphat. Ellenkező esetben nemcsak Ön, hanem a munkáltató is szankciókra számíthat.

Kérdés: A munkaügyi hivatallal kötött tanulmányi szerződésem miatt írok. Az év elején jeleztem nekik, hogy anyagi okok merültek fel, ami miatt szeretném felbontani a szerződést, találtam állást is. De sajnos nem adtak engedélyt a szerződés bontására. Megpróbáltam más módon javítani a helyzetemen, de mivel egyedül nevelem iskolás gyermekem,  aki után idén nem kaptunk tartásdíjat, valamint elúszott az állásajánlat, mert nem találtuk a közös utat a képzés és a munkaidő függvényben. Minderről időben, írásban értesítettem a hivatalt, de süket fülekre találtam. Kérném a segítséget, hogyan tudnám felbontani a szerződést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tanulmányi szerződések a Munka Törvénykönyve szerint szigorú kötelezettségeket írnak elő mindkét félre. Ha a szerződést nem közös megegyezéssel bontják fel, az Önt terhelő költségeket vissza kell fizetni. Ha viszont olyan körülmények álltak elő (pl. egyedül nevelt gyermek, megélhetési nehézségek), amelyek ellehetetlenítik a szerződés teljesítését, méltányossági kérelmet nyújthat be a munkaügyi hivatal felé. Javasolt írásban újra benyújtani a részletes dokumentációval alátámasztott kérelmet.

Kérdés: 2010-ben volt egy kölcsönszerződés, ami 870 ezer volt. Jelenleg 2 millió Ft a tartozásom. Nem sokáig tudtam fizetni. 2022-ben a végrehajtó foganatosított a jövedelemből a mai napig, de az eljárás szünetel. Van valami teendőm? Tudok valamit ez ellen tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a kölcsönszerződés alapján végrehajtás indult, és abból már történt levonás, de az eljárás jelenleg szünetel, érdemes a végrehajtónál érdeklődni a pontos okról. Ha a tartozás elévülése merülne fel, tudni kell, hogy a végrehajtás elrendelésével az elévülés megszakad. Ha azonban hosszabb ideje nem történik végrehajtási cselekmény, kérheti az eljárás megszüntetését. Amennyiben igényli, segítünk.

Kérdés: Volt élettársam szeretne elköltözni a lányommal egy másik településre. Munkámból kifolyólag nem tudok minden hétvégén vele lenni, elhelyezni nem tudom magamnál (egyedül élek). Attól félek, hogy teljesen elveszítem a lányomat, akit imádok. Eddig a pihenőnapjaimon és ha lehetőségem volt természetesen hétvégén is nálam volt. Ez teljesen meg fog változni. Édesanyjától érdemi információt nem kapok, hogy hova, milyen körülmények közé kerül a lányom. Ilyen esetben mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nincsen bírósági vagy gyámhivatali végzés, akkor bármelyikük megteheti ezt az országon belül. Javaslom, hogy a szülői felügyeleti jogok rendezése miatt indítson peres eljárást.

Kérdés: A jobb oldali szomszédom évekkel ezelőtt kerítést épített a telekhatárra, mert ez előző tulaj nem épített. Én most építettem egy kerítést, de nem pont a telekhatáron áll, de még a hibahatáron belül. A szomszédom nem volt hajlandó megbeszélni a kerítés építés részleteit. Most két kerítés van, az enyém és az övé, a kettő között 30 cm rés van. Ki köteles azt a 30 cm-t gondozni, gazt nyírni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Itt nincsen olyan, hogy hibahatár. A 2 telket ki kell méretni, a 30 cm-es sáv valamelyikükhöz fog tartozni.

Kérdés: Ivánban laktam, felvettem áruhitelt, de sajnos el kellett költözzek, az akkori párom nem adta vissza az árukat, és azt mondta fizeti, de nem. Hogy hozzam el a dolgokat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az Ön nevére vett árucikkek nem Önnél vannak, hanem volt élettársánál, és ő ígérte a fizetésüket, akkor ez egy polgári jogi probléma. A hitelszerződésben szereplő személy a jogilag kötelezett, függetlenül attól, hogy ki használja az árut. Ha írásos bizonyítéka van arról, hogy a volt párja vállalta a fizetést, esetleg kártérítési pert indíthat. Ellenkező esetben Önt terheli a felelősség, és a hitelező Öntől fogja követelni az összeget.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy egy örökölt ingatlan három testvér közt egyenlően 1/3 részben van elosztva. A két tulaj lemondana a részemre, de sajnos nem tudok külföldről hazautazni, hogy a papírmunkát elintézzem. Van ennek valami módja, hogy esetleg postai úton eljuttatnák hozzám a papírokat és nekem csak alá kelljen írnom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az örökölt ingatlan tulajdoni részét a testvérei Önre kívánják ruházni, ezt ügyvéd által ellenjegyzett ajándékozási vagy adásvételi szerződéssel lehet megtenni. Ha Ön külföldön tartózkodik, a dokumentumokat valóban el lehet küldeni postai úton is, de az aláírását hitelesíttetnie kell a külképviseleten (konzulátuson) vagy közjegyző által hitelesített meghatalmazást kell adnia, hogy valaki más (pl. családtag, ügyvéd) eljárhasson az Ön nevében. Így a folyamat személyes hazautazás nélkül is lebonyolítható. Megoldás lehet még az ún. távazonosítás is. Amennyiben szükséges, segítünk.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, mit tudok tenni. Elvégeztem a szociális ápoló és gondozó szakmát. Lassan 3 éve takarító vagyok, szeretnék ápoló lenni, de mindenféle kifogást találnak ki. Ketten felmondtak, tehát lenne hely. Nem vagyok egy kövér ember inkább, vékonyak mondanám magam. A mostani munkahelyem egy idősek otthona.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha Ön rendelkezik a megfelelő szakképesítéssel, a munkáltató köteles azt figyelembe venni a munkakör kijelölésekor. Ha van betöltetlen ápolói pozíció, és Ön alkalmas rá, a munkáltató indokolatlan elutasítása sértheti az egyenlő bánásmód követelményét.

Kérdés: Az egyik házastárs korábban lemondott már a fele ház tulajdonjogáról. Jár-e neki a fele házrész?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az egyik házastárs korábban írásban „lemondott” a ház tulajdonjogáról, és ez a nyilatkozat érvényesen került rögzítésre (pl. vagyonjogi megállapodásban vagy bírósági ítéletben), akkor utólag már nem érvényesíthet igényt a ház fele részére. Ellenkező esetben – ha a lemondás nem bizonyítható – akkor továbbra is igényt tarthat a közös vagyonra. Pontosan ismerni kellene a korrekt válaszhoz mindent.

Kérdés: A párom 80 ezer Ft-os gyerektartást fizet egy gyerekre, egy szex-kapcsolatból származóra. 400 ezer Ft kb. a fizetése, közben megszületett 3 hónapja közös gyermekünk. Nekem nincs munkám, csak a családit és gyest kapom, ami semmire nem elég. Kérhető gyermektartás díj csökkentése? Amikor a bíróság megítélte ezt az összeget, még nem született meg a babánk. Úgy tudom, közben a másik nő is elment dolgozni, jobb lett az anyagi helyzete, mint akkor, amikor volt a tárgyalás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyermektartás csökkentése kérhető, amennyiben jelentős körülményváltozás történt, melynek része lehet a fizetési képesség jelentősen romlott, vagy új tartási kötelezettség (pl. új gyermek születése) keletkezett. Ehhez bírósági keresetet kell benyújtani, mellékelve az új gyermek adatait, az aktuális jövedelmet és a másik fél jövedelméről is rendelkezésre álló információkat. A bíróság a megváltozott körülményeket értékeli, és ennek alapján módosíthatja a korábbi határozatot.

Kérdés: Kaptam egy munkaruha szerződést, amiben az áll, hogy ha felmondok 100 ezer forintot kell visszafizetnem a munkáltatónak és a ruhát megtarthatom. Viszont az nincs benne, ha visszaadom, nem kell fizetnem. Le van fotózva is nekem, ha valahol tudom csatolni, akkor elküldeném.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaruha megtérítéséről szóló megállapodás csak akkor érvényes, ha Ön önkéntesen és előzetesen elfogadta, azaz a munkaszerződésében vagy külön írásban szerepel. Ha nincs rögzítve, hogy a ruhát visszaadva mentesül a fizetés alól, akkor a szerződés értelmezésén múlik, mit jelent a „megtarthatja” kitétel. A pontos értelmezéshez és a fotók elemzéséhez ügyvéd általi szerződésvizsgálat javasolt.

Kérdés: Szüleink tanácsi lakását, amikor meg lehetett vásárolni, a velük lakó, akkor már férjezett húgom nevére vásárolták meg. Közös gyermekük nem volt. A férj elhalálozott, akinek első házasságából született gyerekei, aki nem törődtek apjukkal, most igényt tartanak a lakás felére. Kérdésem: jogos-e a követelésük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a lakás az Ön húgának nevére, a szüleik pénzéből lett vásárolva, akkor az ő különvagyonának minősül, még akkor is, ha a szülők is benne laktak. Az elhunyt férj gyermekei csak akkor tarthatnak igényt a vagyonra, ha a férj volt a tulajdonos vagy haszonélvező. Ha nem volt közös tulajdon, akkor az elhunyt után nincs öröklési joguk az ingatlanra. Érdemes a tulajdoni lap alapján tisztázni a jogviszonyokat. Ha a gyerekek érvényesíteni szeretnék az igényt, akkor előbb a házassági vagyonközösség megszüntetése céljából kell pert indítani, abban kimondatni, hogy a fele ingatlan a férjé volt, utána lehet az öröklési igénnyel előjönni.

Kérdés: Én vagyok a köztes, lehet-e bajom belőle?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha közvetítőként működött közre az adásvételben, de nem került sem a szerződésbe, sem a nyilvántartásba, akkor jogilag nem tartozik felelősséggel, kivéve, ha az ügylet bármilyen formában a nevére került (pl. Önhöz utalták a pénzt, vagy Ön intézte a papírokat). Ha problémás volt az ügylet, a felelőssége a közvetítés mértékétől és bizonyíthatóságától függően merülhet fel.

Kérdés: Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy egy munkáltatónak (főnöknek) meg kell-e indokolni a dolgozó felé, hogy miért helyezi át egy másik “alacsonyabb” munkakörbe? Nyugdíj előtt álló (63 éves kedves hölgy) diplomás irodai dolgozóról van szó. Nem tudni miért, de a munkahelyén fokozatosan egyre rosszabb körülmények közé szorítják lefelé a lehetőségeit. Most már egy poros raktárban kell a régi poros könyveket leszedegetnie, pakolnia, emelgetnie, hurcolni “jobbra-balra” és rendszereznie, “vonalkódolásra” és egyéb dolgok miatt előkészítenie. Ez nem egy könyvtár épület, hanem egy főiskolai kiemelt intézmény. A sok por miatt egészségében is veszélyeztetve van, a hölgy azelőtt nem szokott betegeskedni, de mostanában többször volt légúti megbetegedése. Annak idején nem ezt a munkaköri feladatot vállalta el, most nem tudja, mitévő legyen, sajnos ez ügyben nem ismeri a jogait. Minden indok nélkül helyezték őt át egyik napról a másikra.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató a munkaszerződés módosítását nem teheti meg egyoldalúan, kivéve, ha az adott munkakör a szerződésben szereplő feladatkörön belül marad. Ha az áthelyezés alacsonyabb munkakört, méltánytalan körülményeket vagy egészségkárosító munkavégzést jelent, az sértheti a munkavállaló jogait. Ilyen esetben azonnali hatályú felmondás, illetve bíróság előtt kártérítési vagy visszahelyezési igény is előterjeszthető.

Kérdés: 2016-ban egy kiadó kiadta egy mesémet, a szerződés aláírásakor szándékosan félrevezetett. Aláírattatta velem, hogy a jogdíjra nem tartok igény. Ezt úgy tudta megtenni, hogy folyamatosan beszélt hozzám és elterelte a figyelmemet, vagyis nem hagyta rendesen végigolvasni a szerződést és nem tájékoztatott a szerződésben lévőkről. Jelen pillanatban is levelezünk, de nem hajlandó átküldeni az elszámolást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szerződés tartalma a döntő – ha abban Ön lemondott a jogdíjról, az akkor is érvényes lehet, ha nem figyelt oda aláíráskor. A megtévesztés csak akkor érvénytelenítheti a szerződést, ha ezt bizonyítani is tudja. Javaslom, hogy ügyvéddel tekinttesse át a szerződést. A kiadó köteles elszámolni a mű bevételéről még akkor is, ha jogdíj nem jár – ezt érvényesítheti írásos felszólítással, majd peres úton is.

Kérdés: A húgom vett egy házat és az előző tulaj nem akarja, hogy átírja a nevére a házat a húgom. Mi a teendő ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adásvételi szerződés megkötése és a teljes vételár kifizetése után a vevő jogosult az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre. A földhivatalnál az adásvételi szerződés megkötését követően már kérni lehet a tulajdonjog fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog bejegyzését, ami ‒ ugyan csak 6 hónapra, de ‒ biztosítja a vevő számára, hogy az eladó ne adhassa el másnak vagy ne terhelhesse meg az ingatlant oly módon, ami akadályozza a vevő tulajdonszerzését. Ha az eladó továbbra is akadályozza az ún. bejegyzési engedély kiadását, az bírósági úton is kikényszeríthető.

Kérdés: 20 lakásos társasház szigetelésével kapcsolatban: 5 lakástulajdonos nemmel szavazott a felújításra, mert nem tudnak kifizetni közel másfél millió forintot egyben, vagy nem szeretnének hitelt felvenni 15 évre a dupláját visszafizetve. (A háznak nincs megtakarítása, mindent saját zsebből kerülne kifizetésre.) 1 lakásban meghaltak a tulajok, hagyaték még nincs is. Rá lehet-e kényszeríteni a lakókat a fizetésre, ill. a hitel felvételére, ha a többség úgy szavaz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Társasház esetén a felújításról a közgyűlés dönt, ahol a határozathozatalhoz meghatározott többség szükséges (általában egyszerű többség vagy a tulajdoni hányad szerinti többség). Amennyiben a közgyűlés jogszerűen döntött a szigetelésről és a hitel felvételéről, az kötelező minden tulajdonosra nézve, akkor is, ha valaki nem tud vagy nem akar fizetni. A végrehajtást a közös képviselő indíthatja, de egyéni szociális helyzetre hivatkozva fizetési halasztást vagy részletfizetést lehet kérni a társasháztól.

Kérdés: Hogy tudok utána járni annak, hogy az élettársam intézte-e az adó visszatérítést az én 3 gyerekemre, mert nekem nem mond semmit.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adó-visszatérítésről a NAV-nál és a MÁK-nál, illetve az illetékes kormányhivatalnál tud tájékozódni. Ha az élettársa jogosulatlanul vette igénybe az adókedvezményt, az adóhivatal vizsgálhatja ezt. A legegyszerűbb, ha ügyfélkapus belépéssel ellenőrzi az éves adóbevallását az eSZJA felületen, és ott láthatja, történt-e visszatérítés a gyerekek után. Ha jogtalan igénybevétel merül fel, jogorvoslatot kérhet.

Kérdés: Hol kell elintézni a munkavállalást, ha külföldi orvosi végzettségem van, és itt is szeretnék dolgozni. Melyik hivatalos szerv foglalkozik a honosított munkavállalással?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Külföldi orvosi végzettség magyarországi elismerését az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK, jelenleg az Országos Kórházi Főigazgatóság [OKFŐ] része) intézi. A munkavállalás megkezdéséhez szükséges az oklevél honosítása, a nyelvvizsga teljesítése, illetve az egészségügyi alkalmasság igazolása. Javaslom, hogy vegye fel a kapcsolatot az OKFŐ-vel vagy tekintse meg az enkk.hu oldalt.

Kérdés: Interneten vásároltam 50.000 Ft előre utalással, Facebook marketplace-en. Az eladó nem küldte a terméket és letiltott. A bankszámla adatai és a levelezésünk képernyőfotói megvannak, ezzel rendőrségi feljelentést tettem. Az ügy nem halad (nem tudok róla, hogy megszüntették volna a nyomozást). Mit érdemes tennem? Érdemes magánnyomozó útján felderíteni az illető pontos kilétét (valós FB profil és utalási adatok alapján), és ily módon kezdeményezni fizetési meghagyást? Elérhetem-e, hogy a nyomozás költségét is áthárítsam rá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A feljelentés megtétele helyes lépés volt. Amennyiben nem kap tájékoztatást az eljárás állásáról, a rendőrségnél vagy az ügyészségnél érdeklődhet. Magánnyomozó igénybevétele jogszerű lehet, de annak költségei Önt terhelik, és nem biztos, hogy megtérülnek. Fizetési meghagyás (FMH) csak akkor indítható, ha ismeri az elkövető pontos nevét és lakcímét. Ha a rendőrségi nyomozás eredményre vezet, és büntetőítélet születik, akkor polgári igényként kártérítést is kérhet, de a nyomozási költség áthárítása csak kivételes esetekben, bírósági döntéssel lehetséges.

Kérdés: A feleségemmel megszakítottuk a kapcsolatunkat, külön fogunk élni, viszont egyenlőre elválni nem tudunk egyéb okok miatt. A kérdésem az lenne, ha én veszek egy házat a munkahelyemtől kapott kölcsönből, akkor az is közös tulajdon lesz? Annak is jár neki a fele?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házassági vagyonközösség fennállása alatt szerzett vagyontárgyak – ideértve az ingatlant is – főszabály szerint közös vagyonnak minősülnek, függetlenül attól, hogy ki a tulajdonos. Kivételt jelenthet, ha a vásárlás kizárólag különvagyonból (pl. örökségből, ajándékból) történik, vagy ha bizonyítható, hogy a munkáltatói kölcsön csak az Ön nevére és egyedül az Ön hasznára szolgált. Mivel még házasok, az újonnan szerzett ház alapértelmezetten közös vagyonnak minősülhet, így a feleségének is lehet résztulajdoni igénye. Célszerű lenne vagyonjogi nyilatkozatot vagy házassági vagyonjogi szerződést kötni a helyzet egyértelmű rendezésére.

Kérdés: Gazdálkodók vagyunk, de a földünket most betakarítás után bérbe szeretnénk adni. Több helyen is megnéztem, ám a földbérletre szigorú szabályokat ír elő a törvény. A jövőbeni bérlő egyelőre szóban szeretné megkötni a szerződést, mondván így is lehet, majd 1-2 év után írásba is foglalhatjuk. Most kifizeti a bérleti díjat – 5 hektárról van szó -, a támogatás maradjon a mienk. Csakhogy én ezt fenntartással fogadom, mert nagyon sok peres ügyet hallottam. Egyáltalán létezik termőföld bérlésével kapcsolatosan szóbeli megállapodás? Annyi információt szereztem, hogy “semmis” szerződést a bíróság be sem fogad, ha mégis probléma lenne. Én, mint laikus, még az interneten is többször átolvastam az erre vonatkozó törvényt, de sehol sem találkoztam azzal, hogy szóban, ráutaló magatartással is lehet termőföldnél szerződést kötni. Létezik ilyen törvény? Kérdésem: Vita esetén a bíróság a semmis szerződésnek helyt ad?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A termőföld bérbeadására vonatkozóan a Polgári Törvénykönyv és a földforgalmi törvény is egyértelműen rendelkezik: földhasználati szerződést kizárólag írásban lehet érvényesen megkötni. Szóbeli megállapodás vagy ráutaló magatartás alapján nem jön létre joghatályos földbérleti szerződés. A bíróság semmis szerződés alapján nem járhat el, és ilyen esetben az ön érdekei nem lennének jogilag védhetőek. Javaslom, hogy kizárólag írásbeli szerződést kössön, amely tartalmazza ‒ többek között ‒ a bérleti díjat, a hasznosítás módját, valamint a támogatások igénybevételének feltételeit. Kizárólag így tudja biztosítani, hogy később ne érje joghátrány.

Kérdés: Forgalmi vizsgán ülhet az oktatón, rajtam és a vizsgáztatón kívül egy olyan személy, akit én hívtam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Forgalmi vizsgán egy vizsgázó és vizsgabiztos, az oktató, a vizsgáztatást ellenőrző személy(ek), a vizsgabiztos-jelölt és a tolmács foglalhatnak helyet a járműben, ill. a képző szerv iskolavezetője vagy annak meghatalmazottja. Harmadik személy – pl. meghívott hozzátartozó vagy barát – jelenléte nem engedélyezett a hivatalos vizsga alatt.

Kérdés: Május 20-án kijöttek a gázművektől és a gázórán hagytak egy papírt, miszerint központilag elzárták a gázt szivárgás miatt (ezt az apartmanon belül semmi vizsgálat nem előzte meg). Én hét elején nem nagyon voltam otthon és csak 22-én vettem észre, hogy nincs se gáz, se melegvíz a lakásban. Szóltam is rögtön a tulajnak, aki arra kért meg, hogy hívjak szerelőt. 23-án (pénteken) nem tudtam otthon lenni, hétvégén pedig nem dolgoznak a szerelők, így hétfőn kerestem egyet, aki csak másnap, 27-én tudott kijönni és ő találta meg az órán hagyott értesítőt. Ismét továbbítottam a fejleményeket a tulajnak, aki elkezdett intézkedni az ügyben, de valószínűleg ezen a héten sem lesz előrejutás. Már másfél hete nem tudok főzni és fürödni. A kérdésem az lenne, hogy van-e bármi kártérítés, ami járhat a kellemetlenségért a tulaj részéről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a lakásban nincs gáz és meleg víz, az a bérbeadó (tulajdonos) kötelezettsége, hogy helyreállítsa a rendeltetésszerű használatot. Amennyiben a kiesés több napig fennáll, a bérlő kártérítésre vagy bérleti díj csökkentésére tarthat igényt. Érdemes a tulajdonost írásban felszólítani, hogy haladéktalanul intézkedjen, és kérni a kiesett időszak arányos ellentételezését.

Kérdés: A szomszéd a házamat lefotózta és nyilvános platformon poszolta, hogy az utcafrontom zavarja és ezzel vitát indított el. Volt-e joga a tudomásom nélkül fotókat készíteni és posztolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az utcafronti ház fényképezése és nyilvános posztolása nem feltétlenül jogsértő, mivel az utcáról látható homlokzat közterületről fotózható. Azonban, ha a poszt tartalma sértő, becsületsértő vagy jó hírnév megsértésére alkalmas, az polgári jogi igényt alapozhat meg.

Kérdés: Kb. 2017-ben felvettem egy hitel, mellyel többször késtem, de végül kaptam csekkeket, és 2018-ban be lett fizetve, kaptam egy levelet is tőlük, amiben leírták, hogy nincs több tartozásom. Tavaly, 2024-ben kaptam egy levelet, hogy hitel elmaradásom van és fizessek 500 ezer Ft-ot. Felhívtam őket, mondtam, hogy nincs tartozásom, erről én kaptam értesítést anno. Azt mondták, hogy mutassam meg a levelet, egyeztetik az ügyiratszámot. Sajnos ezt a levelet már nem találom, mivel több mint 5 év telt el, valószínűleg ki lett dobva. Postai csekken fizettem be, amiket szintén nem találok már. A posta azt mondta, csak 5 évig őrzik a befizetés igazolásokat. Eddig senki nem keresett, hogy tartozásom van, nem tudom bizonyítani, hogy befizettem, mit tehetek, hogy ne követelhessenek tőlem jelenleg már több, mint 700 e Ft-ot az elvileg 227 ezer Ft tőketartozásom miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a tartozást 2018-ban kiegyenlítette, és erről írásos igazolást kapott, az a jogviszony lezárását bizonyítja. Ha ez az igazolás elveszett, nehéz lesz védekezni, de kérhet betekintést az ügy irataiba, és kérheti a régi befizetések nyilvántartását a hitelezőtől. Ha a tartozás elévült (5 év eltelt), az is hivatkozható. Érdemes ügyvédet megbízni, hogy segítsen hivatalosan vitatni a követelést.

Kérdés: Ha a szülői ház árverésre kerül, akkor a gyerek élvez elsőbbséget a ház megvásárlására?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Aki a legmagasabb licitet teszi, az nyeri meg az árverést, függetlenül a családi kapcsolatoktól.

Kérdés: Mai napon egy ismert áruházban bolti lopáson kaptak, a drágább zöldséget, olcsóbb zöldségnek mértem le, illetve kevesebb terméket húztam be, mint amit vásároltam. A kár összege 12.000 Ft volt, amit helyszínen ki is fizettem, ezt követően bevittek a rendőrségre kihallgatásra és rabosítás történt. Büntetlen előéletű vagyok és nagyon megbántam, amit tettem. Tudna segíteni ekkora és ilyenfajta összegű lopás esetén, mire számíthatok? Benne lesz-e az erkölcsi bizonyítványomban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A 12.000 Ft értékű lopás szabálysértés vagy bűncselekmény minősítéstől függően eljárást von maga után. Mivel kihallgatásra és rabosításra került sor, várhatóan büntetőeljárás indul. Ha első alkalommal történt, és megbánást tanúsít, valószínűleg megrovás vagy pénzbüntetés lehet az eredmény. Az erkölcsi bizonyítványban csak jogerős bűncselekmény miatti elítélés szerepel, szabálysértés nem. Javasolt ügyvédet bevonni a pontos tájékoztatásért.

Kérdés: Ha egy pszichológus a naplóját lefényképezteti egy munkás embernek, és benne vannak a betegek neve és telefonszáma, akkor etikai vétséget követ el? Ha igen, ezt hol lehet jelenteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha egy pszichológus a naplójában szereplő személyes adatokat (például nevek, telefonszámok) harmadik személlyel megosztja vagy lefényképezteti, az súlyos adatvédelmi és etikai vétség. Ezt be lehet jelenteni az illetékes etikai bizottságnál (Magyar Pszichológiai Társaság Etikai Bizottságánál) és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH) is.

Kérdés: Feleségnek 1/2, férjnek 1/2 tulajdonrésze van az ingatlanban. A feleség 5 és fél hónapja életvitelszerűen nem él a közös tulajdonú lakásban, ahol jelenleg is a férj él. Joga van-e a feleségnek felmenni a lakásban akkor, mikor a férj nincs otthon. Kamerával bizonyított, hogy mikor fent van, a férj dolgai között kutakodik, fotóz. Utolsó 2 alkalommal kiiktatta a feleség kamerát, hogy ne lássa a férje, hogy mit csinál. Félő, hogy valamit elvesz, vagy épp odarak a lakásba, amivel kellemetlen helyzetbe hozható a férj. Lehet-e végzést kérni, hogy csak akkor mehet a lakásba a feleség, mikor a férj otthon van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A feleség ½ arányú tulajdonjoga feljogosítja, hogy belépjen a közös ingatlanba, függetlenül attól, hogy életvitelszerűen ott él-e. Azonban a férj jogosult birtokvédelmet kérni a jegyzőtől vagy bíróságtól, ha a feleség birtokháborító magatartást tanúsít (pl. a férj dolgai között kutat, kamerát kiiktat). Ezt nem lehet önkényesen korlátozni, csak hatósági döntéssel.

Kérdés: Szeretnék segítséget kérni, zaklatás miatt szeretnék kitiltani egy embert a házamból. Ez a személy folyamatos megjegyzéseket tesz rám és manipulálja a feleségemet, hogy én milyen vagyok. Nem szeretném, ha a születendő gyerekem találkozna vele. Ebben szeretnék érdeklődni, hogy ez milyen módon lehetséges?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha valaki folyamatosan zaklatja Önt, kérheti a bíróságtól a zaklatóval szembeni távoltartást. Ha a zaklatás a házában történik, és Ön a tulajdonos, joga van megtiltani, hogy a zaklató belépjen az ingatlanba, akár birtokvédelmi eljárás útján is. Érdemes rendőrségi feljelentést is tenni a zaklatás miatt.

Kérdés: Milyen jogon kérik ki az adataim és a kocsiét is és fenyegetőnek, hogy kivonják a forgalomból. Küldtem vissza papírt az eon-tól, hogy a villanyra nincs tartozásom és a gázosokkal nincs szerződésem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az autó kivonására és lefoglalására csak hatósági eljárás keretében kerülhet sor, például, ha azzal kapcsolatban tartozás, biztosítási hiány vagy műszaki problémák állnak fenn. Ha Ön bemutatta az igazolásokat, de továbbra is fenyegetik, kérje írásban az intézkedés alapját, és forduljon jogi képviselőhöz vagy a fogyasztóvédelmi hatósághoz panasszal.

Kérdés: Meghalt a testvérem, azaz felakasztotta magát a pincénél kb. 20 éve. Azóta gondozom a telket és a szőlőt is. Kaptam a lányától egy levelet, fizessek nekik a testvérével együtt 800 ezer forintot/fő. Mert ha nem fizetek mennek ügyvédhez, ilyenkor mi a teendő, mert a telken még hat rokon van bejegyezve, ők nem követelőznek. Vagy mikor van joguk vagy nekem kőtelezettségem fizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a telek az örökösök közös tulajdona, azonban Ön zavartalanul használja már régóta, és korábban nem állapodtak meg ennek fejében semmilyen ellenszolgáltatásban, úgy nincs kötelezettsége fizetni. Érdemes ügyvédhez fordulni a fennálló jogi helyzet pontos tisztázása és a rokonokkal való, jövőre nézve történő megegyezés kialakítása érdekében.

Kérdés: Van egy raktár műhelyem 150 m2. Hagytam barátomnak, hogy dolgozzon benne. Ez már 18 hónapja tart. Hagytam, hagy erősödjön meg anyagilag. Már egy hónapja írtam neki bérleti szerződés tervezetet, Önöknek hála. Azóta kerülgeti, nem ér rá, halogatja, dolgozik benne. Kértem már kb. 3 hete, hogy 2023/2024 éven egy csökkentett díjat fizessen ki. Mindig megígéri, hogy jön, de sosem ér ide. Mit tehetek? Zárat cserélhetek, lezárhatom szerszámaival együtt a műhelyt. Hogyan, értesítéssel előre vagy utólag? Ha előre, akkor kipakolhatja a műhelyt. Részemről nincs ott folyamatosan senki. Megköszönöm, rövid válaszukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen helyzetben, mivel a barátja eddig ingyen használta az ingatlant, a birtoklásának jogcíme nem bérleti, hanem szívességi használat. Ha a bérleti szerződés tervezete ellenére sem hajlandó megállapodni, írásban szólítsa fel a helyiség elhagyására meghatározott határidővel, és figyelmeztesse, hogy ha nem tesz eleget, jogi útra tereli az ügyet. Zárat csak akkor cserélhet, ha a birtokát jogszerűen visszaszerezte, tehát nem javasolt önhatalmúan lezárni a műhelyt, mert birtokháborításnak minősülhet.

Kérdés: Az exem a gyerektartást a duplájára akarja emeltetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyerektartás összegének megemelésére kizárólag bírósági úton van lehetőség, ha a felek ebben nem tudnak megegyezni. Az exének tehát bírósághoz kell fordulnia, ahol bizonyítania kell, hogy az eltartott gyermek szükségletei megnőttek, vagy az Ön anyagi helyzete jelentősen javult. Önnek lehetősége van a bíróság előtt védekezni és bizonyítékokat benyújtani.

Kérdés: Pedagógus vagyok. Számításom szerint 25 éves pedagógiai szakmai gyakorlattal rendelkezem. (401/2023.(VIII.30.) Korm. rendelet 42.§. (1) d) pontja és a 25 évből 6 évet Angliában dolgoztam, eleinte pedagógus asszisztensként, majd angolt tanítottam egy középiskolában. 2019. augusztusában költöztünk vissza Magyarországra, október óta folyamatosan tanítok. A tankerülettől azt a tájékoztatást kaptam, hogy az Európai iskolák kategóriájába nem tartoznak az angliai iskolák, így a jutalom kifizetési feltételeinek nem felelek meg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jubileumi jutalom számításába a külföldi jogviszony nem számít bele még akkor sem, ha hasonló szabályok szerint és tevékenységi körben történt a foglalkoztatás, így sajnos az a 6 év kiesik az Ön jogosultságának számításánál.

Kérdés: Anyukám 2024 áprilisában meghalt. Előtte eltartási szerződést kötött a nagybátyjával, aki már 2 éve intézetben él. Anyukám állapota miatt nem tudta tovább gondozni őt. Most, több mint 1 évvel a halála után megkeresett a gyámügy által kirendelt ügyvéd, hogy életjáradékot kellene fizetnem örökösként, de még mindig nem tudom, mennyit, hova, mikortól. A gondnok tavaly sem tudott érdemben tájékoztatni. Az ingatlan az egyetlen lakóhelyem, és súlyos betegséggel küzdök, nem tudok nagyobb összeget fizetni. Jogos ez a követelés így? Meddig lehet követelni? Van lehetőség a kötelezettség megváltására? Nagyon köszönöm, ha valaki tud tanácsot adni vagy megosztja a tapasztalatát.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírása alapján nem egyértelmű, hogy életjáradéki vagy tartási szerződés, amiről szó van. Nem mindegy!

Kérdés: Területi képviselő vagyok egy cégnél. Amikor felvettek, azt mondták, hogy először a saját autómat kell használnom, de hamarosan kapok céges autót. Ennek egy éve. Havi 3-4000 km-t megyek a saját autómmal, fizetem a szervizt, mindent, és csak ígéret van. Van határa a kiküldetésnek? Jogosan jár el a munkáltató, ha havi szinten ennyi kilométert kiküldetésben számol el? Nincs ennek maximuma?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató valóban előírhatja a saját autó használatát, ha nem biztosítja a munkavégzéshez szükséges eszközöket, így pl. a céges autót, azonban az ezzel összefüggésben felmerült költségeinek megtérítését – például üzemanyagköltség, a gépjármű amortizációja – indokoltan követelheti a munkáltatótól. Nincs maximális kiküldetési kilométer. A munkaszerződésben rögzített munkavégzési helytől eltérő helyen történő foglalkoztatásnak vannak korlátai (kiküldetés, kirendelés), de ha a munkaszerződésben alapvetően is egy földrajzi területről és nem egy fix munkavégzési helyszínről állapodtak meg, akkor nincs szó ezekről, legfeljebb adójogi szempontból, a jogosan igényelt költségtérítés elszámolásakor. Javasolt írásban rendezni a kérdést a munkáltatóval vagy jogi képviselő segítségét kérni.

Kérdés: A Gyámügyi Osztály kiskorú veszélyeztetésének ügyében tárgyalást tart. Ezen kötles-e megjelenni a tárgyalásra meghívott fél? (Nem beidézték, a dokumentumon ez szerepel: a tárgyalásra meghívom.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! A „meghívás” nem jelent kötelező megjelenést, de erősen javasolt részt venni a tárgyaláson, mivel ott fontos jogi kérdésekben hozhatnak döntést, amelyek Önre is hatással lehetnek.

Kérdés: Kérdésem a következő: Beleszámít-e a 40 éves jubileumi időbe a 2024. január 1. előtti közalkalmazotti, de nem az oktatásban eltöltött idő.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jubileumi jutalomhoz minden közalkalmazotti jogviszony beszámít, nemcsak az oktatásban eltöltött idő, ha közalkalmazotti munkaviszonyként igazolt. Javasolt a pontos munkaköri leírások, igazolások áttekintése a munkáltatóval.

Kérdés: Az exférjnek már csak 2025. júniusában kellene gyermektartás fizetnie. Ez lenne az utolsó fizetendője, de ő inkább már márciustól sem fizet semmit. Ráadásul még a 2024. évi beiskolázási összegből is tartozik 7.500 forinttal. Tehát összesen 28.000 Ft x 4 hó + 7.500 Ft beiskolázási=119.500 Ft a tartozása. Elintézte, hogy ne legyen bejelentett lakcíme vagy tartózkodási helye, ill. nincs bejelentett munkahelye sem. És nem is áll szándékában fizetni, mert a megkereséseimre sem válaszol. Ugyanakkor tudom, hogy a bejelentetlen munkahelyén dolgozik és ott is él életvitelszerűen. Kérdésem az, ha én fotóval, videóval alátámasztom ezeket, a bíróság és rendőrség elfogadja bizonyítéknak? Illetve bizonyítom a tippmix óriási szerepét az életében?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartozás behajtása érdekében végrehajtási eljárást lehet kérni a bíróságtól. Fotók, videók bizonyítékként önmagukban nem elegendők, de segíthetnek a végrehajtónak feltérképezni a tartozó vagyoni helyzetét. Tippmix-nyeremény vagy egyéb jövedelem nem feltétlenül követhető ilyen módon, de a jogi úton való követelés mindenképp javasolt.

Kérdés: Van-e olyan, hogy kétszer kapom meg a megnyert pénzt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság által megítélt összeget az ítéletben meghatározott módon kell kifizetni, kétszeres kifizetésre általában nincs jogalap, hacsak nem kártérítési vagy kamatösszeg is jár. Érdemes az ítélet pontos szövegét átolvasni vagy ügyvédhez fordulni.

Kérdés: Szeretnék véleményt kérni a következő ügyben: Elhunyt a feleségem nagyanyja, rokoni ágon ő és a húga a törvényes örökösök. Az örökség része lenne egy kispesti panellakás 50%-os tulajdonrésze, amire tartási szerződést kötött egy távoli rokonnal. A tartási szerződés későbbi keltezésű, mint a földhivatalnál a bejegyzés dátuma, ráadásul a nagymama vak volt. Öregotthonba adták, onnan is került kórházba, ahol meghalt, az általunk látott tartási szerződés tartalmazza azt, hogy öregotthonban teljesítik a tartási kötelezettséget. A kérdésem az lenne, hogy az ingatlanban levő ingóságokhoz hozzáférést kérhetek-e a tartási szerződés kedvezményezettjétől, illetve neki joga van-e elajándékozni a ruhákat, bútorokat? Hagyatéki tárgyalás még nem volt az ügyben. Másik kérdésem pedig az lenne, hogy joga volt-e az elhunyt számlájáról fedezni a temetés költségeit, mondván, hogy az elhunyt azt akarta? Végrendelet tudtunkkal nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartási szerződés kedvezményezettje jelenleg birtokolhatja az ingatlant, de az ingóságokhoz az örökösök hagyatéki eljárás útján juthatnak hozzá, ezért a hagyatéki tárgyalásig kérjük, ne vigyen el semmit. A temetés költségeit az örökség terhére, az örökösökkel való egyeztetés mellett lehet fedezni; ennek jogossága a hagyatéki eljárásban tisztázandó.

Kérdés: Mit tehetek, ha gyermekemet az óvodában egy szülőpár kipécézte magának. Bejelentették mindneki előtt, hogy elviszik a gyermeküket (kislány) az óvodából, mert állítólag napi szinten bántalmazzák. A szülők, óvónénik, óvoda vezető értetlenül áll az egész előtt, mert eddig soha senkinek nem panaszkodtak, ezt nem jelezték, az óvodát és a környezetet toxyikusnak jellemezték, a többi szülőt pedig manipulatívnak. Azonban, mint kiderült az én kisfiamat vádolják a fenti bántalmazásokkal (módját, jellegét senkinek nem mondják el) gyermekem nem bántotta a kislányt, kifejezetten jó a kapcsolatuk. Kisfiamnak nyíltan és vállaltan ADHD betegsége van, titkot sose csináltam belőle. Ma reggel az óvodába érkezve egyszerre értünk oda a kislánnyal és anyukájával, aki rögtön a kisfiamhoz szaladt és közölte vele “hogy ha még egyszer bántani mersz, apukám jön értem és ellátja a bajodat”. A gyerek ledermedt, én nem hallottam, utána mondta csak el. Tehetek valamit, azon kívűl, hogy az óvoda vezetőnek jeleztem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javaslom először az óvodával és a kislány szüleivel való közös egyeztetést, vagy ha ez nem vezet eredményre, a pedagógiai szakszolgálat vagy a gyermekjóléti szolgálat bevonását. A gyerekek egymás közötti fenyegetése nem, azonban, ha a szülő közvetlenül vagy ‒ a gyermekén keresztül közvetve ‒ fenyegeti az Ön gyermekét, bűncselekmény lehet, ezért érdemes jegyzőkönyvezve jelezni az óvodavezetőnek, és ha a fentiek ellenére nem rendeződött a helyzet, bejelentést tenni a rendőrségen.

Kérdés: Sosem volt a nevemen semmilyen szolgáltató, most 2016-os gáztartozást követelnek rajtam. Ez hogy lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a tartozás nem az Ön nevén van, akkor hivatalosan nem követelhetik Öntől. Érdemes kérni az iratokba való betekintést, hogy tisztázzák, mi alapján követelik a 2016-os gáztartozást. Ha téves az azonosítás, jegyzőkönyvvel, nyilatkozattal lehet kérni a követelés megszüntetését. Egyebekben felmerül még az elévülés is.

Kérdés: Férjemmel 15 éve élünk együtt. Van egy közös gyermek, 14 éves. Már mikor megismertem is ivott, de csak romlott a helyzet. Én 8 éve kiköltöztem a hálószobából, kommunikáció alig van köztünk. Értdeklodnék, ha beadom a válópert, kitehet a házból, mivel ő építette 30 éve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házastársi közös lakás használatáról a bíróság dönt, függetlenül attól, ki építette a házat, különösen, ha a közös gyermek is ott él. Tehát a férj nem teheti ki Önt önkényesen a házból, a válóper során a bíróság vizsgálja, melyik félnek és a gyermeknek milyen lakáshasználati joga van.

Kérdés: Az önkormányzat elismeri tévedését, hogy egy LF övezeti telket tévedésből közútként lejegyeztetett. Évek óta húzódik a visszaállításra beküldött kérelemre történő intézkedés. A tulajdoni lap tehermentes. Időközben a telek gazdát cserélt. Mit lehet tenni, hogy az építkezést meg lehessen kezdeni? Kártérítés esetleg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hibás telekkategória-helyreállítás érdekében továbbra is érdemes az önkormányzattal egyeztetni, és írásban felszólítani őket a HÉSZ-helyesbítésre. Ha ez eredménytelen, bírósági úton lehet kártérítést kérni, illetve kötelezést kérni a helyreállításra. Az építési engedélyezés feltétele a megfelelő övezeti besorolás, így addig az építkezés valószínűleg nem indulhat meg.

Kérdés: Lemondhatnak-e felnőtt gyermekek az édesanyjuk javára az örökölt lakásról? A lakás fele így is az anyáé. Úgy döntöttek, legyen egészen az ő tulajdonában. Lehetséges ez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyatéki eljárásban is köthetnek egyezséget, ill. felnőtt gyermekek az öröklést követően örökrészük átruházásával (ajándékozási vagy adásvételi szerződéssel) átruházhatják az ingatlanrészüket az édesanyjuk javára. Ehhez ügyvéd által ellenjegyzett okirat vagy közjegyzői okirat szükséges, majd az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés. Fontos, hogy ezt közösen és jogszerűen tegyék.

Kérdés: Sógoromnál lakik az anyósom, megtiltották, hogy a feleségem bemenjen hozzá, ez jogos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha anyósa a sógora magánlakásában él, akkor elvileg megtilthatja, ki lép be a lakásba, hiszen a magántulajdon védelme alkotmányos jog.

Kérdés: Édesanyám háziorvosként dolgozik. Rendelés közben, amikor azt sem tudta, hány felé figyeljen, ezt kihasználva felhívta valaki, hogy XY cégnek dolgozik, az EESZT-vel kapcsolatban szükséges adatokat egyeztetni. Édesanyám megkérdezte, hogy honnan tudja, hogy ez nem valami csalás. Erre a hívó elkezdte sorolni a személyes adatait. Utána gratulált édesanyámnak a főorvosi kinevezéséhez, és kedvesen felajánlotta, hogy megjelentetnék valahol a nevét és küldenének neki egy oklevelet, hozzájárul-e. Naivan belement, hogy rendben, ezzel elérték a céljukat. A beszélgetésről felvétel készült. Csak ezután közölték, hogy közel 140.000 Ft-ba fog ez kerülni. Küldtek egy kisebb csomagot, amit édesanyám visszaküldött a feladónak, mivel nincs semmi szüksége erre a “szolgáltatásra”. Később újra felhívták, hogy miért nem fizette még ki az adott összeget, miért küldte vissza a csomagot. A hívó elmondta, hogy mivel nem magánszemély, hanem cég (Bt.), nincs elállási joga. Van-e okunk félni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Édesanyja 14 napon belül indokolás nélkül elállhatott a szerződéstől, ha távollévők között kötötték. Ha ezt megtette, a követelés érvénytelen. Írásban jelezze az elállást, és ha tovább zaklatják, fogyasztóvédelmi panaszt tehet.

Kérdés: A ház tulajdon 1/1 a saját részemre, 20 éve nem lakik velem a férjem de ez az állandó lakcíme. Ha beadom a válás iránti kérelmemet, mit követelhet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a ház teljes egészében az Ön tulajdona, a váláskor a férj vagyonkövetelése csak a közösen szerzett vagyonra terjedhet ki, tehát a saját tulajdonú ingatlan nincs automatikusan veszélyben.

Kérdés: 2 hónapos unokám van. Menyemmel mindig rossz volt a kapcsolatom. Bent voltam szülésnél, azt hittem változik. Hetente egyszer láthatom az unokám, képet sem készíthetek róla, keresztelő időpontját is titokban tartják. Szerdán voltam, de menyem direkt bevitte a szobába mondván, hogy ennie kell. 54 percet ott voltam, akkor mondta fiam, hogy elaludt. Kb. 1 percet láttam meg sem foghattam. Tudok ez ellen valamit tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A nagyszülő gyámhatósághoz fordulhat kapcsolattartás szabályozásáért. Érdemes előbb békés megoldást keresni.

Kérdés: Vállalkozóként béreltem egy üzlethelyiséget, bérleti szerződés megszűnt, átadás-átvétel a közüzemi óráról, valamint jegyzőkönyv is készült. A bérbeadó nem íratta át a nevére a számlákat, ezeket nekem kell fizetni továbbra is, mert az MVM szerződés 40 euró büntetést ró ki minden ki nem fizetett számla után. Én elküldtem a szolgáltatók részére a fent leírt papírokat, hívogattam a szolgáltatót. Válaszuk: amíg nem adja ki a boltot, vagy nem veszi át a nevére a tulaj nekem kell fizetni. Mi ilyenkor a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szerződés megszűnésével Ön nem köteles tovább fizetni a számlákat, és az átírás a tulajdonos feladata. Írásban jelezze a szolgáltatóknak, hogy a jogviszonya megszűnt, és esetleg kérje a szolgáltatás szüneteltetését vagy megszüntetését.

Kérdés: Auschwitzba foglaltunk 8 ember számára vezetett túrát, de a helyszínen hosszas nyomozás után kiderült, hogy előző nap visszamondták. Mi erről nem kaptunk semmilyen tájékoztatást. Csak emiatt utaztunk oda, béreltünk kisbuszt, szállást. A kompenzáció kérdésében szeretnénk segítséget kérni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szolgáltató hibája esetén a Ptk. alapján kártérítés követelhető, beleértve a díjon felül az utazási és szállásköltségeket is. Írásban jelezzék az igényt, és ha nem reagálnak, fogyasztóvédelmi panaszt vagy peres eljárást indíthatnak.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy adott egy lakás, aminek hasonló tulajdoni arányban vagyok én és a 2 bátyám a tulajdonosai, illetve édesanyámnak holtig tartó haszonélvezete van a lakáson. A kisebbik testvérem 1/3 tulajdoni hányada árverésre került meg is vették. Anyukámnak és nekem van-e félnivalónk? Az új tulajdonosnak milyen követelései lehetnek felénk? Én anyukámmal a lakásban lakom. Kell esetleg attól tartanom, hogy utcára kerülünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által leírtak alapján a lakásukat lakottan értékesítették. Édesanyja haszonélvezete továbbra is zavartalanul fennál, de ezesetben az Ön tartózkodását sem vitathatja az új tulajdonostárs, tekintettel arra, hogy Ön az egyik, már korábban is ott lakó és az árverésben nem érintett tulajdonostárs.

Kérdés: A férjemtől 2009-ben váltam el, amikor közös megegyezéssel a 1/2-1/2 rész arányban tulajdonunkban lévő ingatlant közös használatban osztottuk meg (bírósági végzés). 2010-ben elköltöztem, mert lehetetlen volt a volt férjemmel egy házban élni, azóta albérletben élek. Most szeretném, hogy az ingatlan értékének felét fizesse ki részemre, vagy adjuk el az ingatlant, de egyik megoldásba sem egyezik bele. Milyen lehetőségem van a közös vagyon megosztására, és ez milyen költségekkel jár (illeték, stb.), illetve a felmerülő költségek felét lehetőségem van-e a volt férjemtől követelni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Házastársi közös vagyon megszüntetése iránt bírósághoz fordulhat, ahol kérheti az ingatlan árverezését avagy tulajdonrészének megváltását. Az eljárás költségei megoszthatók, de a bíróság dönti el, ki mit fizet.

Kérdés: Egy korlátolt felelősségű társaságban vagyok társtulajdonos, amely 2021. október 6-án alakult. Az alapítástól kezdődően a mai napig aktívan részt veszek a cég tevékenységében. A társaságban ügyvezetői tisztségem van, a céges aláírásokat én látom el. A cég másik tulajdonosa (aki többségi üzletrésszel rendelkezik) a mai napig nem biztosított számomra munkaszerződést, illetve munkabért sem kaptam. A munkavégzés folyamatos, mind a mai napig fennáll a megalakulás óta. A munkaszerződést már több alkalommal kértem tőle, de mindezidáig nem került átadásra. A napokban felszólított továbbá írásban, hogy ügyvezetői pozíciómról mondjak le, hivatkozva arra, hogy nem ismerem a kötelezettségeimet, melyeket elvileg a munkaszerződés is tartalmazhatna. Szándékomban áll jelenteni az ügyet a Munkaügyi Bíróság felé munkabérem követelése miatt, azonban nem tudom, hogy ehhez mindenképpen szükséges-e a munkaszerződés csatolása. Erre szeretnék választ kapni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a társaságban ügyvezetőként munkaviszonyban tevékenykedik, annak alapja munkaszerződés kell legyen, de annak hiánya nem akadálya a munkabér-követelés érvényesítésének. A bíróság a tényleges munkavégzés alapján dönthet.

Kérdés: A rendezvényszervező cégnél az emberek napi 18 órát dolgoznak, 1000 Ft/óráért. A munkavállalók többsége napi 6 órára van bejelentve, a fennmaradó munkáért készpénzben, borítékban fizetnek. Nincs rendes pihenőidő, heti pihenőnap, és előre egyeztetett beosztás sem. Túlóradíjat nem kapnak. Éjfél után érnek haza, majd reggel 7-kor már dolgoznak, egészségileg is megterhelő számára ez a munkarend. Kérem tájékoztatását arról, milyen jogi lehetőségek állnak rendelkezésre a helyzet rendezésére, illetve van-e mód névtelen bejelentésre munkaügyi vagy NAV ellenőrzés érdekében.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírt körülmények jogsértőek: be nem jelentett munka, túlóra kifizetésének hiánya, pihenőidő hiánya. Névtelen bejelentést tehet a munkavédelmi hatóságnál vagy a NAV-nál, akik vizsgálatot indíthatnak.

Kérdés: Panel társasházban cserélni szükséges a strangot. Ehhez a wc hátsó falát bontani, illetve csere után helyreállítani szükséges. Kinek kell viselni a hátsó fal költségeit, a társasháznak vagy a lakás tulajdonosnak. Amennyiben a kapcsolódó törvényt is meg tudná osztani, az nagy segítség lenne.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasházi törvény szerint a strang mint közös vezetékrendszer felújítása és annak helyreállítása a társasház közös költségéből fizetendő, nem az egyes tulajdonosok terhe. A 2003. évi CXXXIII. törvény rendelkezik erről.

Kérdés: Munkaidő beosztás szerint 3 havi munkaidő keretben dolgozom havibéres elszámolásban egy múzeumban. Áprilisban 21 napot dolgoztam, ebből 2 nap ünnepnap volt (18. és 21.). A főnököm azt akarja, hogy dolgozzam le ezeket az ünnepnapokat még egyszer. Arra hivatkozik, hogy ezek az ünnepnapok nem számítanak bele a munkaidő keretbe. A munka törvénykönyve szerint úgy tudom, hogy ez törvény ellenes, amire rá akarnak venni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Munka Törvénykönyve szerint a munkaidőkeretben teljesítendő munkaidő megállapításánál az ünnepnapokat figyelmen kívül kell hagyni, tehát azok ledolgoztatása nem jogszerű. Javaslom, hogy ezt a főnökének udvariasan jelezze, és ha továbbra is jogsértő magatartás áll fenn, bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Szeretnék tanácsot kérni: mit tehetünk akkor, mikor az idős apósomat nem tudjuk sem meglátogatni, sem telefonon elérni, illetve semmiféle érdemi információt nem tudunk róla kapni? Három testvér van, az idősebb sógorom és a férjem hónapok óta nem tud semmit az apukájukról, mert hiába próbáljuk meglátogatni személyesen, a házába nem jutunk be, de szerintünk nem is lakik ott. Az ismert telefonszámát hiába hívjuk, mert nem veszi fel és nem is hív vissza. Az egyetlen személy, aki tudna róla bármit is mondani, a legfiatalabb testvér, mert egy városban laknak, sőt vélhetően náluk is lakik apósom, de ő nem hajlandó semmiféle felvilágosítást adni róla, illetve megakadályozta a látogatási kísérletünket is. Azt mondta, hogy a papa vidéken tartózkodik a húgánál, de mint kiderült, ez nem volt igaz, mert a húgot felhívtuk telefonon, és elmondta, hogy nála nem volt az apósom, és ő sem tudott vele beszélni telefonon. Mit lehetne tenni, hogy megtudjuk, mi van a papával?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Gyámhatósághoz fordulhatnak a kapcsolattartás akadályozása miatt, illetve peres eljárást is tudnak indítani.

Kérdés: A volt párom vásárolt részletre egy telefont az én nevemre egy bizonyos szolgáltatónál. Természetesen a részleteket nem fizette, így az ügy már végrehajtás alatt áll. A tartozásom jelenleg több mint 600.000 Ft. Van esélyem bebizonyítani, hogy nem én vásároltam a telefont és jelen sem voltam a vásárláskor? Vagy bármi megoldás, hogy ne az én fizetésemből tiltsák?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön nem vásárolta meg a telefont és nem volt jelen az adásvételkor, bizonyíthatóan megtagadhatja a tartozás kifizetését. Első lépésként érdemes írásban, bizonyítékokkal (pl. aláírásminták, vásárlási dokumentum hiánya) jelezni a szolgáltatónak, hogy Ön nem a kötelezett. Ha a végrehajtás már folyamatban van, végső soron perindítás útján kérheti a tartozás érvénytelenítését, azonban a perben meg kell indokolnia és bizonyítania, hogy a kötelezettség nem Önt terheli.

Kérdés: El lehet-e birtokolni közös tulajdonban lévő osztatlan ingatlan hányadrészét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, azonban a bíróság ilyenkor alaposabban vizsgálódik és körültekintően kell mérlegelnie a helyzetet is, erről külön BH rendelkezik.

Kérdés: Teljesen egyedül nevelem a súlyos asztmás 11 éves fiam. SNI státuszt is kapott diszgráfia miatt. 8 órás munkarendben dolgozom egészségügyben. A munkáltató kötelezhet, és ha igen, mikortól, hogy 12 órában dolgozzak vagy ünnepnapokon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató csak a Munka Törvénykönyvében meghatározott keretek között rendelhet el munkaidő-növelést, túlórát vagy ünnepnapi munkát. Ön, mint gyermekét egyedül nevelő szülő, valamint a saját egészségi körülményei és a 8 órás munkarend miatt korlátozottan kötelezhető.

Kérdés: Édesapám otthonban van Szabadszálláson. Van egy felesége (aki nem az én anyukám). Ő tette be az otthonba és állítólag a gyámsága alatt áll, amiről én semmit sem tudtam. Apukámnak van egy kis tanyája, amit a házasság előtt vett, tehermentes. Ezt szeretné ajándékozással átadni nekem, én lennék a tulaj ő a haszonélvező. De ezt a tudtomon kívüli gyámság megnehezíti. Szeretnék segítséget kérni, hogy hogyan tudnánk ezt megoldani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben édesapja gondnokság (!) alatt áll, akkor az érdekeit a gondnoka képviseli, az ő hozzájárulásával lehet bármit is tennie. Ebben az esetben azonban a gondnok és az apja között jogi érdekellentét van, ami miatt egy eseti gondnokot kell kirendelni, illetve egy gyámhatósági eljárást kell lefolytatni. Az ajándékozás akkor érvényes, ha a gyámhatóság hozzájárul, különben az ajándékozás jogszerűen nem történhet meg. Ez nyilván abban az esetben igaz, ha valóban van gondnokság.

Kérdés: Nagynéném szeptember közepén elhunyt. Húgom “talált” egy kézzel írt végrendeletet, amit nagynéném írt 2018-ban, amiben megjelöli testvérem gyermekeit budapesti ingatlanának örököseként, fele-fele arányban. Nagynéném tulajdonos volt egy vidéki ingatlanban is, két testvérével együtt, saját részének örököseként az én gyerekeimet jelölte meg. Az ingatlanról kb. 2 éve másik nagynéném lemondott szüleim javára, valamint az elhunyt nagynéném haszonélvező lett. Ezt az ingatlant idén eladták. A végrendelet érvényes-e? A vidéki ingatlan eladása után érvényes-e a gyerekeim öröklése?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kézzel írt végrendelet érvényes lehet, amennyiben megfelel a Ptk. formai követelményeinek (kézzel írt, dátumozott, aláírt). A hagyatéknak csak az lehet a tárgya, ami az elhalálozás pillanatában is megvolt.

Kérdés: Ezúton szeretnék segítséget és tanácsot kérni egy családjogi ügyvéddel kapcsolatos ügyben. 2025. október 22-én délelőtt 10:30-kor jártam nála személyesen, ahol megbeszéltük, hogy egy formanyomtatványt kell kitöltenie és benyújtania a Nemzetközi Családi Pótlék Osztályra. Ennek célja az volt, hogy igazoljuk: nem kapok családi pótlékot két helyről párhuzamosan. Az ügyet időközben a magyar hatóságok lezárták, és a családi pótlék kifizetését véglegesen Németország vette át. A lezárásról szóló hivatalos dokumentumot még aznap délután (október 22-én) megkaptam, és azonnal továbbítottam e-mailben az ügyvédúrnak. Sajnos semmilyen visszajelzést nem kaptam tőle, majd október 29-én ismét írtam neki. Csak október 30-án válaszolt, és arról tájékoztatott, hogy a levelem már „feleslegessé vált” azon a napon, amikor nála jártam, és így a beadványt már nem lehet benyújtani – csak fellebbezni, ha szeretnék. Kérdés: Úgy érzem, ez az eljárás nem volt korrekt, mivel én minden dokumentumot időben és szabályszerűen továbbítottam, míg az ügyvédúr részéről elmaradt a megfelelő tájékoztatás. Emellett az utolsó megtakarításomból fizettem ki a díját, így szeretném megkérdezni, hogy ilyen esetben van-e lehetőség részleges visszatérítés kérésére, illetve milyen további lépéseket javasolnak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem felróható az ügyvédnek az eset, azonban a pontos válaszhoz ismerni kellene a megkötött megbízási szerződésük tartalmát is.

Kérdés: A fogaim kezelését végző fogász többszöri nekifutással sem tudott elfogadható eredményt elérni, elvesztettem a bizalmamat, de sajnos 1,5 millióm bánja, meg az, hogy fogatlan lettem. A megegyezéstől elzárkózott. Az ÁNTSZ elismerte, hogy hibázott. Milyen lehetőségeim vannak, hogy a károm megtérüljön?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a fogorvosi kezelés hibás teljesítése dokumentálható, és a szakhatóság kimondta a hibát, Ön jogosult lehet kártérítésre vagy a befizetett összeg visszatérítésére. Javasolt polgári peres eljárás megindítása a kárrendezés érdekében.

Kérdés: 2 éve kötöttünk házasságot. A férjem a házát eladta és abból vett más helyen házat, aminek a felét nekem ajándékozta, plusz mindkettőnknek van haszonélvezeti joga. Ő most válni akar, megbánta a ház ajándékozását. Nem tudom, hogy számít-e, hogy ő volt az, aki soha nem próbálta a felmerülő családi problémákat megoldani, minden esetben csak annyit mondott, hogy neki ez nem kell, válni akar, ő nem alkalmazkodik senkihez, ez az ő háza. Sorolhatnám mi mindennel bántott, de a lényeg, hogy ő tett valamit, ha nem tetszett és próbáltam beszélni vele, akkor mindig válással zsarolt. Amikor hetekig levegőnek nézett, kiborultam, üvöltöztem már, akkor rejtett hangfelvételt csinált, hogy én beteg vagyok és manipulátor. Én csak a házasságért harcoltam, ezt akarja ellenem fordítani. Mi várható a válásnál, minden ügyvéd mást mond az ingatlannal kapcsolatban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján annyira nem kell aggódnia. A vagyonmegosztást egyébként sem lehet a bontóperben elintézni. Érdemes ügyvédhez fordulnia. Amennyiben szükséges, segítünk mi is.

Kérdés: Egy kérdésem lenne: 1979-ben történt “disszidálásommal” kapcsolatban. Van-e lehetőség kártérítési igényt benyújtani a magyar állam felé az akkor elkobzott ingatlan miatt? Lehetséges-e egyáltalán, ha igen, akkor elévült-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ilyen igénynek az elévülése már bekövetkezett.

Kérdés: Multinacionális cégnél dolgozom, határozatlan időre szóló munkaviszonyban. A jövő évben töltöm be a 60. életévemet és olyan érzésem van, hogy a munkaadóm ezt nem szeretné megvárni, igyekszik megszabadulni tőlem. A jövő héten új kolléga érkezik hozzánk, s ez úgy szokott történni, hogy közös megegyezéssel megválnak a régi, nem kívánt munkaerőtől. Kérdésem: elfogadjam a közös megegyezést, vagy kérjem felmondásomat? Van értelme tovább vinni az ügyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ne fogadja el a közös megegyezést és NE is mondjon fel. Ha a munkáltató mond fel önnek, akkor jár a végkielégítés.

Kérdés: Együtt fogok élni az élettársammal.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Amikor betegszabira megyek, és van túlórám, azt a munkáltató beforgatja a betegszabira. A túlóra így eltűnik, nem kerül kifizetésre. Ezt lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató nem forgathatja be a túlórát betegszabadságba, a hivatásos állományúaknál sem.

Kérdés: Házasságkötés után mennyi idő elteltével jogosult a magyar fél a német nyugdíj-kiegészítésre, ha a német házastárs elhalálozik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A német nyugdíjkiegészítés jogosultsága a házastársi jogviszony hosszától függ, és a német társadalombiztosítási szabályok határozzák meg. Érdemes a német nyugdíjbiztosítótól hivatalos tájékoztatást kérni, mert országonként eltérő lehet a jogosultság kezdete, illetve annak a feltételei is.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy vásároltam egy outlet cégtől monitort. Fel volt tüntetve, hogy karc van rajta és talp nélkül vásároltam meg. Ez a garancia lapon is szerepel. Nos amikor megérkezett, akkor nem működött, valószínűleg panel hibás volt. Ekkor írtam a cégnek, hogy szeretném érvényesíteni a garanciát. Vissza is küldtem, hozzáteszem saját pénzből, majd telefonált, hogy összetört. A futárcég nem állja a teljes kárt és a cég, mivel törötten érkezett meg, nem akarja érvényesíteni a garanciát. Utána néztem a polgári törvénykönyvben, de nem teljesen értem. Azt hiszem, hogy mivel én jeleztem, mi a hiba, még a törés előtt és megvan időpont szerint, ezért az összeget vissza kell, hogy fizesse nekem, sőt a szállítást neki kellett volna állnia. Azt is hozzáteszem, hogy nagyon lassan válaszol, direkt húzza az időt. Érdemes lehet ezzel a fogyasztóvédelemhez mennem vagy ügyvéddel beszélnem? 190 ezer forint az összes károm így.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön a Polgári Törvénykönyv szerint jogosult érvényesíteni a jótállási vagy szavatossági jogait, különösen, ha a hiba a kiszállítás előtt már fennállt. A termék szállítási kárára a kereskedő felelősséggel tartozik, és a szállítási költséget is a kereskedőnek kellett volna viselnie. Javasolt a fogyasztóvédelemhez fordulni, illetve a kárösszeg 190.000 Ft jogi úton is érvényesíthető. Ügyvéd bevonása szintén indokolt lehet, főleg a kompenzáció gyors rendezése érdekében.

Kérdés: Budapesti születésű férjemmel Vajdaságban élünk 1980 óta. Szülei kiskorában elváltak, gyerekek anyjukkal nevelkedtek, aki x idő után tiltotta az édesapjukkal való kapcsolattartást. Tizenévvel ezelőtt “apósom” meghalt, ezt anyósom közölte a férjemmel. De azt már nem, hogy közjegyző előtt azt vallották (sógorom, anyósom?), hogy férjem elhagyta Magyarországot és ismeretlen helyen tartózkodik. Így férjem a köteles részt sem kaphatta meg. Megjegyzem férjem rendszeresen, évi több alkalommal meglátogatta édesanyját, és állandó telefonkapcsolatban álltak. Minderre akkor derült fény, amikor 2023-ban meghalt férjem édesanyja, és ismételten átverték a férjemet, azaz mindenét a másik fiára hagyta. Férjem ismeri az ügyvédet, aki intézte a dolgokat. Telefonon beszélt vele, tőle tudjuk, hogy az apa halála után letagadták férjem hollétéről való tudomásukat. Kérdésem: elavul vajon a köteles rész iránti kereset?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak, amennyiben bizonyíthatóak, akkor érdemes polgári eljárást indítani, mert nem évült el.

Kérdés: Házasságkötésünk után apósom a férjemnek ajándékozott egy telket, melyre közösen építettünk egy családi házat, melyben együtt laktunk 30 évet. Férjem elhunyt, két gyermekünk van. A hagyaték tárgya a telek és a ház fele, vagy az egész lesz? Tudok valamit tenni, hogy a ház fele a nevemre kerüljön? Milyen arányban oszlik meg a tulajdon, és mi lesz a közjegyzői díj alapja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a telek, amelyre a házat építették, a férje nevére szóló ajándékozással került, az a férj különvagyonát növeli. A közös ház építése során Ön által befektetett összeg és a közös élet folyamata alapján az Ön hozzájárulása elismerhető, és kérheti a tulajdon részarányának megállapítását az örökléskor. A hagyaték a férj különvagyonából és a közös tulajdonból tevődik össze; a törvényes öröklési rend szerint Ön a gyerekekkel egy sorban örököl (mindannyian 1/3-ot). A közjegyzői díj alapja a hagyaték értéke és a közjegyzői tevékenységre vonatkozó törvényben meghatározott mérték.

Kérdés: Hogyan mondjak fel a munkáltatónál, hogy végkielégítés járjon 18 év után és hány havi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ön részéről történő rendes felmondás esetén nem jár végkielégítés.

Kérdés: Kérdezném, hogy nagyszüleim ajándékba adták nekem az ingatlanukat, semmilyen indoklás nincs benne, hogy mièrt. De viszont a végrendeletbe is én vagyok megjelölve örökösként, hogy autó, maradék ingóság, illetve ingatlan is az enyém, oda viszont bele van írva, hogy ápolásért, gondozásért. De az autót elajándékozta még életében, ingóságokat is időközbe elvitte a lánya. Visszautasíthatom a végrendeletet? Meg tudják támadni az ajándékozást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrendeletet visszautasíthatja, de ez nem érinti a korábbi ajándékozás érvényességét.

Kérdés: A barátommal 8 éve fizetünk egy megtakarítást, ami az ő nevén van. Én havonta adtam neki 10.000 Ft-ot ebbe. Sajnos 2024 decemberében agyvérzést kapott, gondviselője a lánya lett. Hogyan tudom visszakérni azt az összeget, amit fizettem? Sajnos a páromat idősek otthonába rakják, az emlékezete sérült.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A befizetett összegeket csak akkor követelheti vissza, ha írásos bizonyítékkal tudja igazolni, hogy a befizetések Öntől származtak.

Kérdés: Mit tegyek, ha a tudtom nélkül mondták le a műtétemet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt nem írta meg, hogy ki mondta le a műtétet és miért….?

Kérdés: A kérdésem az, hogyha én óvónőként dolgoztam 40 évet és augusztusban meglesz ez az időszak, de valószínű szeptembertől nyugdíj mellett dolgoznék újból ezen a helyen, akkor nem jár a felmentési idő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nyugdíjba vonulás miatt szünteti meg a munkaviszonyát, a 40 év közalkalmazotti jogviszony után 8 hónap felmentési idő jár. Ha azonban nyugdíj mellett tovább dolgozik ugyanazon a helyen, a felmentési időt már ismét nem kaphatja meg.

Kérdés: A megörökölt házunk körüli tekeknek nincs utcával határos oldala. Szüleink megvásároltak egy 270 nm-es telekrészt, ami összekötötte a házat az utcával. Ez a telek akkor is (1962- ben) osztatlan közös tulajdonban volt. Most a tulajdonos társak (3- an vannak) nem adják el a 270 nm-es rész rájuk eső 1/5 részét. Így a ház eladhatatlan, kölcsönt nem ad a bank. Hogy lehet ezt a patthelyzetet feloldani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Közös tulajdon megszüntetését kérhetik a bíróságtól.

Kérdés: A férjem fel kívánja bontani a házasságunkat. Mivel a kapcsolat helyreállítására véleménye szerint nincs esély, ezért szeretnénk a lehető leggyorsabban és legbékésebben kivitelezni a válást. Az ingatlan, melyben élünk az én tulajdonom (házasság előtt szerzett vagyon), gyermekünk és közös vagyonunk nincs. Amennyiben helyesen értelmezzük a jogos követeléseket, akkor a férj a következőkre tarthat igényt: az ingatlanra felújítására fordított összeg, valamint az ingatlanban maradó közösen vásárolt bútorok rá eső része. Ez összegszerűen ca. 3.600.000 Ft. Neki van egy megtakarítása, ami a házasság alatt megszerzett vagyon, összege 5.000.000 Ft. Megállja a helyét a következtetésem, hogy a 3.600.000 Ft-tal szemben áll részemre 2.500.000 Ft követelés? Remélem sikerült egy érthető képet adnom és tudnak részemre iránymutatást küldeni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Helyes a következtetése: a házasság alatt szerzett megtakarítás közös vagyon, a házasság előtt szerzett ingatlan pedig különvagyon. Az elszámolás során a ráfordítások és a közösen vásárolt tárgyak arányát kell egyeztetni. Javasolt egyezségi nyilatkozatot készíteni, amelyet a bíróság jóváhagyhat.

Kérdés: Testvérem válni fog a közeljövőben. A házasság ideje alatt neki ajándékoztuk a nagypapánk halála után a ránk eső részt a házból. Ez közös vagyonnak minősül, vagy visszaajándékozhatja egyikünknek? A tulajdoni lapon csak a testvérem szerepel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság alatt testvérének ajándékozott ingatlanrész különvagyon, nem tartozik a közös vagyonba. Ezért válás esetén a házastárs nem tarthat rá igényt. A testvére szabadon rendelkezhet vele, akár visszaajándékozhatja.

Kérdés: 2023-ban kezdtem dolgozni egy Kft-nél. A munkaviszonyom 2025.10.08-án szűnt meg közös megegyezéssel, azonban a munkáltató az elmúlt évek során nem fizette ki a papíron kiírt szabadságokat, amelyekre a Munka Törvénykönyve szerint jogosult lettem volna. Az év során a munkáltató havonta papíron kiírta a szabadságomat, azonban a távolléti díjat nem fizette ki, és az utolsó 2–3 havi bérpapírt sem írtam alá, mert nem kaptam kézhez időben, és nem biztosították a korrekt elszámolást. A munkaviszony megszűnésekor szembesültem azzal, hogy összesen 20 nap szabadságot írtak ki papíron, beleértve 2 nappal többet, mint amire valójában jogosult lettem. A napi távolléti díj 36.000 Ft, így a követelendő összeg 720.000 Ft. A munkáltató az elmúlt időszakban az alábbiakat állította e-mailben: hogy minden kifizetést teljesítettek, és hogy a szabadságokat a bérpapírokon feltüntették.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A ki nem fizetett szabadság pénzbeli megváltása kötelező a munkaviszony megszűnésekor. Ha ez nem történt meg, a munkáltató megszegte a Munka Törvénykönyvét. Írásban felszólíthatja a kifizetésre, majd munkaügyi pert indíthat a 3 éves elévülési időn belül. A leírtak alapján ez viszont nem lenne bizonyítható, hiszen a helyzet úgy néz ki, hogy valóban szabadságon volt. Ha ennek az ellenkezőjét tudja bizonyítani, akkor érdemes csak perelnie.

Kérdés: Egy munkaügyi kérdésben szeretnék tanácsot kérni. 18 éve dolgozom egy német autóipari multicégnél, megszakítás nélkül, határozatlan munkaszerződéssel. A cégnél másfél éve leépítés zajlik, eddig kétszáz embert küldtek el ötös-tízes csoportokban. Én cnc gépkezelőként dolgozom, technikusi munkakörben, az ehhez szükséges technikusi végzettségem is megvan. A cég felajánlotta, hogy elküldenek, vagy elfogadok egy betanított munkás pozíciót. A betanított munkás pozíciót nyolc általánossal is el lehet végezni. Ha elfogadom, akkor a magasabb órabéremet megtarthatom. Ha nem fogadom el, akkor el kell mennem, de a 18 év után járó végkielégítést nem kapom meg, hiszen felajánlottak egy másik pozíciót. Azt gondolom, hogy a felajánlott pozíció nem felel meg a végzettségemnek és a kvalitásomnak, jelentős visszalépés lenne szakmailag. Kértem három nap gondolkodási időt, amit először meg akartak tagadni. A kérdésem az, hogy valóban megtagadhatják-e a végkielégítés kifizetését?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a munkáltató olyan munkakört ajánl, amely nem felel meg az Ön végzettségének és lényegesen alacsonyabb szintű, annak el nem fogadása nem zárja ki automatikusan a végkielégítést. A pozíció szakmai megfelelőségét vizsgálni kell. Ha a változás aránytalan, az a munkáltató felmondásának minősülhet, és járhat a végkielégítés.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy eladtunk egy 50 éves ingatlant, de sajnos nem tudtuk, hogy a villamosság biztonságit is meg kell csináltatni, most a vevő 3 hónap után követeli rajtunk a vezetékek cseréjének az árát. Jogos a követelèse?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az 50 éves ingatlannál a vezetékek cseréje nem minősül rejtett hibának, ha a vevő tudhatta, hogy az elektromos rendszer elavult.

Kérdés: Abban szeretném a segítségét kérni, hogy lassan 1,5 éve, hogy eladtuk az ingatlanunkat külföldre költözés miatt, az új tulajdonos pár hete megkeresett e-mailben, hogy majdnem kigyulladt a háza és ez az én/mi hibánk. Rejtett hibára hivatkozik, mikor eladtuk az ingatlant, tudta, a hálózat nem lett felújítva, így a szerződésbe foglaltuk, hisz ők nem kérték a villamos biztonsági felülvizsgálatot és vállalták a felmerülő kockázatot. Ezt alá is írták, viszont most üzenetben arra hivatkoznak, ez rejtett hiba és fizessünk 1,2 millió forintot, ha nem, beperelnek. Hiába mondtam, hogy tudták, aláírták a szerződést, a fal mögé mi se láttunk be és nekünk 10 évig nem volt baj. Ilyen esetben lehet igazuk, perelhetnek, mert 5 napunk van válaszolni. mi jelenleg nem Magyarországon élünk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az adásvételi szerződésben rögzítették, hogy a vevő a villamoshálózat állapotát ismeri és a kockázatokat vállalja, akkor a „rejtett hiba” jogcíme nem áll meg. A perindítás lehetősége fennáll ugyan, de kicsi az esélye a vevő sikerének, ha az átvizsgálás és a nyilatkozat dokumentált. Az 5 napos határidő Önt nem köti, nem kötelezi semmire sem.

Kérdés: Anyósom tehermentes lakásába költözött az élettársa, akinek nincs gyermeke. Meghalt az anyósom, és akkor tudtuk meg, hogy a lakás felét a saját nevére íratta. Akkor az élettárs azt mondta, hogy halála után visszaadja a férjemnek és a testvérének. Az ő halála után kiderült, hogy a saját rokonai örökölték a fél lakást. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben lehet-e követelni a lakásrészt, mint ági vagyont?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy ha elrendelik a kötelező üzemorvosi vizsgálatot és az nem a lakóhelyemen és nem is a munkahelyemen van, akkor a részvétel ideje, valamint az utazással töltött idő munkaidőnek számít-e? Valamint az utazási költség jár-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az üzemorvosi vizsgálat a munkavégzéshez kapcsolódó kötelezettség, így az arra fordított idő és az utazás ideje munkaidőnek minősül, ha azt a munkáltató rendelte el. Az utazási költséget a munkáltató köteles megtéríteni, ha a vizsgálatot nem a szokásos munkavégzés helyén tartják.

Kérdés: Egy hivatalban dolgozom. Reggel bemegyek az irodába, utána fel kell vennem a hivatali autót, ami kb. 10 km-re van a munkahelytől egy garázsban, de még a városhatáron belül. Oda saját autóval kell elmennem, majd délután ugyanoda visszavinnem. Ez havonta kb. 400 km. A hivatal azt mondja, hogy a munkába járáshoz csak a városon kívül jár költségtérítés. Véleményem szerint a munkába járás megvalósul azzal, hogy bemegyek az irodába. Jár-e költségtérítés valamilyen jogcímen ebben az esetben? Hol a határ, bármennyi km-t utaztathatnak saját autóval, ha az városon belül van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkába járási költségtérítés a munkahely és a lakóhely közötti távolságra vonatkozik, városon belül nem kötelező. Azonban ha a munkaköri feladat ellátásához szükséges a gépjármű használata (például a hivatali autó felvételéhez), az már munkavégzés része, így költségtérítés vagy munkaidő-elszámolás járhat rá. Ezt célszerű munkaszerződésben rögzíteni. A leírtak alapján a tömegközlekedés díját kellene, hogy megfizessék Önnek.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni! Elváltam (ez volt az első válásom és tapasztalathiány miatt nem tudtam), de sajnos az az ügyvéd, aki megírta a keresetlevelet, nem írta bele, hogy a vagyonmegosztást is kérem. Volt férjem egyéni vállalkozó. Pillanatnyilag szinte minden ingó és ingatlan a volt férjem nevén van. Kiadni nem akar se pénzt se tárgyat, az ingatlanokat a gyerekeimmel használják, akik nagykorúak és csak az időt húzza. Próbáltam szépen, peren kívül megegyezni vele, de nem akar semmit adni. Pillanatnyilag albérletben lakok 5 kutyámmal, leendő nászoméknál, de innen mennem kell, 1 hónapot kaptam. Mit tehetek? Kutyákkal nagyon nehéz albérletet találni. (Kutyatenyésztő vagyok, pillanatnyilag felfüggesztettem ezt a tevékenységet.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Válóperben már (2018 óta) nem is lehet a vagyonmegosztást kérni. Ahhoz külön pert kell indítania.

Kérdés: Régi tulajdonos, 1/1-ben tulajdonában van a régi tulajdonosnak, még ki nincs fizetve ház ára. A tulajdonjogot részletben fizetì az új tulaj, és benne lakik és földhivatalban  be van jegyezve. Milyen kötelessége van a szerződés után? Törvény mit mond? Sajnos a szerződésbe nem lett lefektetve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Polgári perben követelhető a hátralék megfizetése.

Kérdés: Jóhiszeműen engedélyeztem a vevőnek, hogy a nevére írassa az ingatlant, mikor még nem volt kifizetve teljesen. Miután a nevére került az ingatlan, azonnal ki akart tenni a házból, a maradék összeg kifizetése nélkül. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Polgári perben követelhető a hátralék megfizetése.

Kérdés: A gyerekeket, én (apuka) nevelem. De egy családi program miatt dec. 24-én most nem tudom anyukának átadni. Dec. 27-én viheti.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha december 24-én nem tudja átadni a gyermeket (kellő indok alapján), de helyette konkrétan megjelölt másik időpontban (például 27-én) biztosítja a láthatást, az általában elfogadható. Azonban ajánlott ezt írásban jelezni az anyának, és megőrizni a kommunikációt.

Kérdés: A szüleink (édesanyám és nevelőapám) 45 évig éltek együtt élettársi kapcsolatban. Sajnos mindketten meghaltak, a szülői ház üresen maradt. Hugaim a ház eladása mellett döntöttek, akik nevelőapámnak édes gyermekei. (A házat anno nevelőapám örökölte, az ő nevén volt). Édesanyámmal együtt tették lakhatóvá. A kérdésem az lenne, hogy anyai részről nekem jár-e valami az eladási árból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel a ház kizárólag nevelőapja nevén volt, édesanyja halála után Ön csak akkor örökölhet, ha a hagyatéki eljárásban jogalapot tud mutatni. Például, ha édesanyja saját vagyonából arányosan hozzájárult a ház értékéhez, vagy írásban rögzített öröklési szándék állt fenn. Ha nem, akkor a hagyaték kizárólag a nevelőapa vér szerinti gyermekeit illeti. Az élettársi kapcsolat önmagában nem keletkeztet öröklést.

Kérdés: Adott anyuka, akinél van a felügyeleti jog, amit a bíróság megítélt neki. Kiderült, hogy az egyik gyermeknek inhaláló gép, illetve vényköteles gyógyszer szükséges. Anyuka reggel írta, hogy ő ezt nem fogja átadni, amikor láthatáson lesz a gyermek, hanem apukának meg kell vennie külön. Gyerektartást kap anyuka, illetve rendkívüli költséget is minden hónapban. Ez jogos, hogy ő nem adja át a szükséges gyógyszert, illetve eszközt? Ez már többször előfordult, hogy a gyógyszert nem adta át, illetve el is titkolta, hogy kell a gyereknek szednie és ezt az ügyeleten tudta meg apuka, illetve emiatt kórházba is került a gyermek, amikor apukánál volt. Illetve anyuka szinte semmiről nem tájékoztatja apukát, hogy mi van a gyerekekkel. Ilyen esetben esetleg lehet a bíróságtól kérni, hogy tárgyalja újra a gyermek elhelyezést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az anyának kötelessége biztosítani a gyermek részére az orvos által előírt gyógyszert és orvosi eszközt. Ha ezt megtagadja, az veszélyezteti a gyermek egészségét, és súlyos jogsértésnek minősül. Az apa kérheti a bíróságtól a szülői felügyeleti jog gyakorlásának a megváltoztatását is.

Kérdés: Az ügyben érdeklődnék, hogy lehetne fellebbezni egy hagyatéki lemondó nyilatkozat miatt, amit 3 évvel ezelőtt írtam alá, mi szerint nevelőanyánk a haszonélvező és az ingatlanban maradt, ami édesapánké volt, öcsémmel aláírtuk a lemondó nyilatkozatot, hogy nevelőanyánk ott tudjon lakni. Újra szeretném tárgyalni az ügyet mindenképpen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem lehet.

Kérdés: Polgári perben a felperes és jogi képviselője valótlan állítást tettek egy földhivatali bejegyzés kapcsán. Azt állították, hogy egy másik ügyvéd járt el a lakás tulajdonviszony megváltoztatásban(1/2-rőll 1/4-re). Földhivatali dokumentum van, hogy a felperes ügyvédje járt el hamisított meghatalmazással. A per alatt nem volt mód bizonyítani, mert a felperes lezáratta a pert. Az alperesi képviselő első fokon belement. Van-e lehetőség a felperesi jogi képviselőjének felelőség vonására.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A válaszhoz pontosan ismerni kellene a jegyzőkönyvi nyilatkozatokat, illetve a beadott bizonyítékokat. A leírtak lehetnek súlytalanok is, ugyanis ezt meg lehet tenni következmény nélkül is, illetve akár a rosszhiszemű pervitelt is kimeríthetik, de a leírtak alapján ez nem eldönthető.

Kérdés: Nárcisztikus férfi a gyerekem (5 éves) apja. Szinte nincs nap, hogy lelkileg ne alázna meg, már a kisgyerek előtt is, sőt vele is ezt teszi már. Nagyon sajnálom a kicsikét,  sajnos anyagilag is függünk tőle, nincs olyan hely, ahová tudnánk költözni, de ez már elviselhetetlen. Ilyen esetben a bíróság ki mellett áll, illetve a kisgyerek mindezek ellenére is nagyon ragaszkodik az apjához, amit ő ki is használ és ellenem fordítja. Mit lehet tenni ebben a nehéz helyzetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság minden esetben a gyermek érdekeit veszi figyelembe. Ha az apa lelkileg bántalmazza önt vagy a gyermeket, az nagymértékben befolyásolhatja a szülői felügyeleti jog gyakorlásának és a kapcsolattartásnak a kérdését. A gyámhivatal bevonása indokolt lehet.

Kérdés: Leitatott, nem emlékszem, mit mondtam. Illetéktelen hangfelvételekkel akarja bizonyítani. Vádol.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha valaki önt ittasan hallgatta ki vagy titokban rögzített beszélgetést használna fel bizonyítékként, az jogsértő lehet. Illegális hangfelvétel bizonyítékként csak kivételes esetben használható, és ha annak beszerzése a személyiségi jogait sérti, az bíróságon kifogásolható. Célszerű ügyvédhez fordulni, és ha fenyegetést, zaklatást tapasztal, tegyen feljelentést.

Kérdés: Egy panel társasházban lakom, a felettem levő lakás egy budapesti (nem kerületi) önkormányzati bérlakás. A bérlakás lakói rendszeresen zavarják a rendet ordibálással, sikítozással, kiabálással, de ez csak a kisebbik probléma. A bérlakás egy ágyi poloska fertőzés igen erős gócpontja, és a lakók nem hajlandóak rovarirtót hívni, vagy akár csak beengedni azt, amikor a társasház hívott. Az ügyben felkerestem már a kerületi önkormányzatot, a budapesti önkormányzatot, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt-t, és a Népegészségügyi osztályt is. Mindenki le akarja magáról vakarni a teendőket, a kerületi önkormányzat azt mondja, az a budapesti önkormányzat dolga lenne, ha nem végzik el, akkor a népegészségügyi osztály kell, hogy kötelezze őket az irtásra. A népegészségügyi osztály azt állította az elején, hogy nekik nincs ebben hatókörük, a budapesti önkormányzat tud intézkedni. Milyen lehetőségeim vannak, jogi úton érvényt tudok szerezni az igényemnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ágyi poloska-fertőzés és rendzavarás tartósan akadályozza a lakhatást, a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást indíthat, illetve a népegészségügyi hatóságot köteles értesíteni, mert ez közegészségügyi veszélyt jelent. Ha egyik szerv sem intézkedik, közigazgatási panasszal élhet a kormányhivatal felé, vagy bíróságtól kérhet kötelezést. A bizonyítékok (jegyzőkönyvek, e-mailek, fotók) megőrzése elengedhetetlen.

Kérdés: Szeretnék elválni, de a ház, amiben élünk a férjemmel, közös tulajdonú. Két saját lányommal élek ott. A házon hitel van. Szeretnék a házban maradni a két lányommal, de nem tudom, hogyan lehet véghezvinni, ha pl. nem akar elmenni addig, amíg ki nem fizetem a részét. Hogyan lehetne véghezvinni ezt, hogy a lehető legkevesebb anyagi kár érjen és mi lakjunk a házban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Közös tulajdonú ingatlan esetén a vagyonmegosztás a bontóper után szintén peres úton rendezhető. Ha a házban kíván maradni, a férje tulajdoni részét megvásárolhatja, vagy a bontóperben kérheti, hogy a bíróság Önt és gyermekeit jelölje ki a lakás használatára.

Kérdés: Semmiről semmi papírt nem kaptam, a behajtó csak úgy kivonta forgalomból az autóm.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben semmilyen iratot nem kapott, az eljárás jogszerűsége megkérdőjelezhető. Célszerű a Kormányablaknál vagy a Közlekedési Hatóságnál érdeklődni, hogy milyen indokkal és jogcímen történt a kivonás.

Kérdés: A következő kéréssel fordulok Önökhöz. Édesanyám Ausztriában élt és kettős állampolgár, magyar és osztrák. Édesanyámat gondnokság alá helyezték a tudomásom nélkül (az édes öcsém) és elhunyt a Budapest Péterfy Sándor utcai kórházban, szóval egyszerűen nem tudtunk erről a jogi procedúráról. A továbbiakban megkértem a tisztelt jogi szolgálatot, hogy adja meg a bécsi gyámhivatalnak az e-mail címét, hogy fel tudjam venni velük a kapcsolatot és érdeklődni tudjak visszamenőleg, hogy ki volt édesanyámnak a gondnoka és fel tudjam nekik tenni a kérdést, hogy miért nem értesítettek minket? Édesanyám a második kerületben lakott (Bécs Zirkusgasse), úgy gondolom talán a második kerületi gyámhatóság indította el a gondnokság alá helyezést. A pontosítás végett a következő kéréssel fordulok Önökhöz. Hogyan tudnánk megtalálni a bécsi gondnokot e-mailen vagy hivatalos úton?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gondnokság alá helyezésről az érintett hozzátartozókat általában értesíteni kell, ezért érdemes hivatalosan megkeresni az illetékes bécsi gyámhatóságot. Pontos ügyintézéshez szükség lesz édesanyja adataira és a gondnokság alatt tartózkodási kerület meghatározására. A Bécsben működő gyámhivatalokat „Erwachsenenvertretung” néven találja, és a kapcsolatfelvétel írásban történhet. A hagyatéki ügyintézéshez emellett osztrák közjegyzőt is kijelölnek. Célszerű ügyvéd segítségét kérnie a dokumentumok beszerzésében és annak tisztázásában, miért nem kaptak értesítést.

Kérdés: Sajnos hosszabb távú táppénzes ellátásra kényszerültem betegség miatt. Kereskedelemben dolgozom, napi 8 órában, heti 5 napban + havi 2 vasárnap is, szakirányú végzettséggel magasabb bérért, mint garantált bérminimum. A munkáltatóm táppénzre viszont a garantált bérminimumról jelent le a NEAK felé. Megteheti ezt? Valamint minden hónap első munkanapján leadom a táppénzes igazolást a munkáltatómnak, viszont már többször nekem kellett szólnom, hogy legyen szíves jelentsen le, mert még a hónap végén sem látták a kifizető helyen az igényemet. Ez ellen tudok valamit tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A táppénz alapja az Ön tényleges, bejelentett jövedelme. Ha a munkáltató a garantált bérminimumról jelenti le, miközben magasabb fizetést kap, az jogszerűtlen. A késedelmes bejelentés is problémás, mert ez lassítja az ellátás folyósítását. Érdemes írásban felszólítani a munkáltatót a pontos adatszolgáltatásra, és ha ez nem vezet eredményre, a kormányhivatal felé panaszt tehet.

Kérdés: Jogom van-e vásárolni olyan tárgyat vagy élelmiszert, amit szeretnék. Persze olyan tárgyat vagy élelmiszert, ami megengedett

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ön szabadon vásárolhat bármilyen jogszerűen forgalmazott terméket vagy élelmiszert, amennyiben saját pénzével kíván élni. Más személy nem korlátozhatja Önt ebben, kivéve ha valamilyen gondnokság alatt áll, amely a cselekvőképességet érinti, de ezt hatósági vagy bírósági döntés nélkül senki nem teheti meg.

Kérdés: Szeretném tudni, hogy befogadott egy házaspár, szállást adtak. Mihez van joguk, mit tehetnek velem? Mert a férfi nagyon gonosz.

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ha egy házaspár önként szállást biztosít Önnek, az együttélés szabályait közösen határozhatják meg, de semmilyen körülmények között nincs joguk Önt bántalmazni, fenyegetni, személyes tárgyait elvenni vagy korlátozni a szabad mozgásában. Amennyiben a férfi viselkedése félelmet kelt vagy veszélyes, az jogellenes, és segítséget kérhet a rendőrségtől vagy szociális szolgálatoktól.

Kérdés: Abban szeretném kérni a segítségüket, hogy: Otthon felújítási program keretében felvállaltattunk egy munkát. A vállalkozó szóbeli ajánlatot adott, ami 5-5,5 millió forintról szólt. A munkát elvégezte, majd közölte, hogy 5,7 milliót kér, vagy 5 millió plusz áfa-t, tehát 6,3 millió forintot. 6 millió ft-ot vettünk fel a banknál, ennyi keretünk volt a beruházásra. Megvettük a térkövet 2,1 millió forintért, de a vállalkozó még ezen felül kéri tőlünk az 5 millió Ft+áfa munkadíjat. Tehát az összes beruházásunk így 8,5 millió forintba kerülne. Mit természetesen hajlandóak vagyunk kifizetni a fennmaradó négy millió ft-ot, így a beruházás végösszege 6,2 millió-forint lesz, plusz azok a károk, amiket a munkavégzés folyamán okoztak. A kérdésem az, a leírtak ismeretében, hogyha a vállalkozó nem fogadja el a felkínált 4 millió ft-ot, és tovább viszi az ügyet, kérhet-e öbbet és származhat-e nekünk ebből bármilyen ügy, illetve kár?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ha a vállalkozó jelentősen többet kér, mint az eredeti ajánlat, és nincs dokumentált szerződés, Ön jogosan vitatja az összeget. Amennyiben nem tudnak megegyezni, peres úton követelheti a szerződés teljesítését vagy a különbözet visszatérítését. A leírtak alapján nem nagyon van mitől tartania.

Kérdés: 2022-ben határozott idejű bérleti szerződést kötöttem egy lakásra, amely 2023-ban lejárt. Ezt követően nem készült írásbeli hosszabbítás, azonban továbbra is a lakásban maradtam és folyamatosan fizettem a bérleti díjat és a rezsit a korábbi tulajdonos felé. 2025-ben a lakást eladták, és az új tulajdonos 2025. november 1-től lesz bejegyezve tulajdonosként. Az új tulajdonos közölte, hogy megemeli a bérleti díjat, új kauciót kér, és közjegyzői szerződést szeretne kötni. Én már csak körülbelül másfél hónapot tervezek maradni, mielőtt elköltözöm. Szeretném megkérdezni, hogy a határozott idejű szerződés lejárta és a további ott lakás alapján milyen jogviszonyban állok jelenleg (határozatlan idejű bérletnek minősül-e), illetve az új tulajdonos jogosult-e egyoldalúan megemelni a bérleti díjat vagy új kauciót kérni. Továbbá érdekelne, hogy ilyen helyzetben milyen formában érdemes a hátralévő másfél hónapot jogszerűen rendezni.

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ha a határozott idejű szerződés lejárt és Ön azt követően tovább maradt, határozatlan időre folytatott bérlet alakul ki. Az új tulajdonos nem emelhet díjat egyoldalúan vagy kérhet új kauciót.

Kérdés: Vásároltunk egy autót kereskedésből és 2 nap után kettős tömegű / kuplung szerkezet baja lett (kb. 600.000 Ft). Az autót csütörtökön este 20 órakor hoztuk el és szombat este lett baja, amit én már vasárnap jeleztem az eladónak / kereskedőnek, aki nem volt hajlandó semmilyen megoldásra vagy megegyezésre. 2 nap alatt lett baja az autónak, ami nem normális és nem egy fékről beszélünk vagy egy izzóról, amire természetes, hogy nincs garancia. Még egy dolog, az milyen adásvételi szerződés, amibe nincs benne a kmóra állás és a vételár? Ez nem egy nyomtatványboltban vásárolt eredeti adásvételi, hanem egy általuk írt tákolmány. Van jogunk valamihez? Visszakapni a javítási költséget? Pereljünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Két napon belüli jelentős műszaki hiba esetén hibás teljesítés áll fenn. Jogában áll kérni a javítás ingyenességét, árleszállítást vagy elállást az adásvételtől. Ha valóban kereskedéstől vette és nem bizományosi szerződés volt, akkor 6 hónapon belüli hibánál nem önnek kell bizonyítania. Peres eljárást indíthat, viszont mindent dokumentáljon, hogy bizonyítható legyen. A szerződést ön is aláírta így, amiatt nem érdemes utóbb panaszkodni.

Kérdés: Számlákkal igazolt tulajdonom szeretném elhozni a volt élettársamtól. Hivatalosan még mindig oda vagyok bejelentkezve. De már mással él. A közös fiunkat osztott felügyelettel neveljük. Kulcsom is van az ingatlanhoz. Mivel semmit nem akar visszaszolgáltatni, kérdem, mit tehetek? Ha kulccsal bemegyek és mindent elviszek, amit tudok igazolni számlákkal, sértek törvényt? Mellesleg a saját tulajdonú lakàsom árát szinte erre az ingatlanra költöttem, felújítás stb. Erre se hajlandó reagálni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ingó kiadása miatt peres eljárást indíthat. Az ingatlanba jogszerűen így nem mehet be, hiába van kulcsa.

Kérdés: Anyósom nevén volt egy ingatlan, ezt 8 éve egyik fiának ajándékozta, férjem (a másik fia) 9 éve meghalt, van egy lányunk. Anyósom idén meghalt, nem volt hagyatéki tárgyalás, mert más vagyona nem volt. Megilleti-e lányunkat, a vérszerinti unokát köteles rész? A házat árulják jelenleg, ha igen ez mennyi és hogy érvényesíthető?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Hagyatéki igényt kell bejelenteni, a kötelesrész iránt. A leírtak alapján az 1/6-od ingatlan lesz.

Kérdés: Érdeklődnék az alábbi kérdésben. Van egy lányom, aki árvasági ellátásban részesül. Idén júniusban fejezett be egy iskolát és szeptembertől kezdett egy újat. Augusztusban kiutalták a júliusi, augusztusi ellátást visszamenőleg. Étkezési utalványt nem kapott arra hivatkozva, hogy júliusra nem kapott ellátást. Nyugdíjfolyósító állítása szerint visszamenőlegesen nem jár. A 226/2025. (VII. 28.) Korm. rendeletben az van leírva, hogy júliusra is kell kapjon. A visszamenőlegesre nem jár nem szerepel benne. Kérdésem: Hová fordulhatok, hogy jogos-e?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ha a lány az árvasági ellátásban részesül és a jogszabály szerint júliusra is járna az étkezési utalvány, akkor kérheti a döntés felülvizsgálatát.

Kérdés: Előző munkahelyemen azonnali hatállyal felmondtam, mert több hónapja nem kaptam időben fizetést. 12 évet dolgoztam a cégnél, mely alapján végkielégítés is járna nekem, amit a mai napig nem kaptam meg, ennek már 3 hónapja. Semmilyen e-mailre nem reagálnak. Kihez fordulhatnék, hogy végre megkapjam, ami jár nekem? Pereljem-e be őket vagy mihez kezdhetnék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Munkaügyi Bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy különélő szülőként, hogyan illet meg a tájékoztatáshoz való jog. 10 éves kisfiamat az édesanyja neveli kizárólagos felügyeletben távol tőlem. 1. A kisfiam több mint 1 éve pszichológushoz jár, az édesanyja kezdte el hordani (több kezelés után tudtam meg), mivel a fiamnak tanulási nehézségei vannak. Kérésemre tájékoztatást nem kapok a pszichológustól a kisfiammal kapcsolatban, eddig csak én voltam általa kikérdezve. 2. Egy hónapja szóban kértem a fiam füzetének megtekintését, egy család témájú fogalmazást szerettem volna megtekinteni, de nem kaptam meg. 3. Az eddigi 7 iskolai szülői értekezletről 0 tájékoztatás. 4. A fiam édesanyja választja ki a fiam számára a sportokat, nincs tájékoztatás. 5. Az iskolai beíratás (a gyermek mutatta meg, hogy melyik iskolába jár). 6. A kisfiamtól tudtam meg, hogy újra nézegettek az édesanyjával házakat egy esetleges költözés reményében. Van-e jogom a pszichológustól, gondozó szülőtőtől a tájékoztatásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Általánosságban joga van a tájékoztatáshoz, kivéve, amikor ön is megteheti annak ellenőrzését (pl. iskolai szülőik, mert ezeken részt vehet, kódot kérhet a KRÉTÁ-hoz stb.). Az iskolaválasztásról NEM dönthet egyedül az anya, ahogyan a pszichológusról sem. Ez akkor is igaz, ha egyedül gyakorolja az anya a szülői felügyeleti jogokat. Érdemes ügyvédhez fordulnia, segítünk, ha szükséges.

Kérdés: Öröklési szerződést kötöttünk ügyvéd közreműködésével 2003-ban. Az idős hölgy, akivel szerződtünk, sajnos elhalálozott a közelmúltban. A szerződés tárgya egy ingatlan is. Az önkormányzat megtámadta a szerződést és ki akarja sajátítani az ingatlant arra hivatkozva, hogy a szerződésen nem szerepel két tanú aláírással. Kérdéseim: 1. Érdemes-e perre menni az önkormányzattal, illetve van-e esély arra, hogy peren kívül megegyezzünk vele? 2. Az ügyvéd, aki az iratot készítette és ellenjegyezte szakmai hibát vétett, mert egy formai követelményeknek nem megfelelő szerződést írtak alá a felek. Ha bepereljük a mulasztásáért, kötelezheti-e a bíróság arra, hogy a kárunkat megfizesse?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 1. A pontos válaszhoz ismerni kellene a szerződést, illetve az önkormányzat konkrét akaratát. 2. Ennek a megválaszolásához ismerni kellene az Önök és az ügyvéd között megkötött megbízási szerződés tartalmát. Lehetséges még a kötelező felelősségbiztosítás igénybevétele is.

Kérdés: Az alábbi problémával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Az udvaromon áll a volt párom autója, amit nem hajlandó többszöri felszólítás ellenére sem elvinni. Már az üzenetekre sem válaszol, a telefont nem veszi fel. Az autónak 3 éve lejárt a műszaki vizsgája, nincs rajta rendszám és a biztosítást sem fizette már régóta. Nemrég megtaláltam a kulcsát és a forgalmi engedélyét a lakásomban, nem volt eddig tudomásom róla, hogy ezeket is itt hagyta. Tértivevényes levelet is küldtem neki, amelyben határidőt megjelölve szólítottam fel, hogy vigye el az autóját, de nem vette át a levelet, “nem kereste” jelzéssel visszajött a hivatalos értesítés. Milyen lehetőségem van az autó eltávolítására, ha a tulajdonos nem hajlandó együttműködni? Az udvaromat használni szeretném, de az autó miatt nem tudom. Milyen hatósághoz kell fordulnom segítségért, a rendőrséghez vagy a település jegyzőjéhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A legegyszerűbb a birtokvédelem kérése a helyi jegyzőtől. A leggyorsabb, ha kitolja/kiviszi (nyilván nem vezetve, nem felnyitva) az autót közterületre, szabályosan leparkolja.

Kérdés: Hátrányos megkülönböztetés ért engem és a nővéremet, akinek a gondnoka egyben egyedüli hozzátartozója vagyok. Gyod ellátást hatodik alkalommal utasítja el a helyileg illetékes önkormányzat. Persze fellebbezésnek helye nincs, a közigazgatási pert indítani meg anyagi okból kifolyólag sajnos nem engedhetjük meg magunknak. Kérdésem, mi a jogszerű ilyen esetben? Minden elutasítás más indoklást ír.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha Ön és a nővére hátrányos megkülönböztetést szenved a gondnoksággal érintett személlyel szemben és sorozatosan elutasítják a támogatást, akkor a döntéseket felül lehet vizsgálni, de ezt csak a leírt bírósági úton teheti meg. Igénybe vehet ún. pártfogó ügyvédet is, ami ingyenes. A döntéseknek indokoltnak, arányosnak és törvényesnek kell lenniük.

Kérdés: Kertes ház albérlője pénzért nyírja a füvet, amit márciustól-októberig a lakbérből levon. Jogos ez a fajta magatartás? Kinek a dolga a kert rendben tartása, ha a tulajdonos nem lakik ott. Új bérleti szerződés fogalmazódik meg nálam első körben.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a kertes ház bérlője pénzért nyírja a füvet és ezt a lakbérből levonja, akkor az csak abban az esetben jogos, ha arról Ön és a bérlő közötti szerződésben megállapodás történt. Alapvetően a kert rendben tartása a tulajdonos feladata, hacsak az bérleti szerződés másként nem rendelkezik. Új bérleti szerződésnél célszerű világosan rögzíteni, ki felel a kert rendben tartásáért és milyen módon történik a fizetés vagy levonás.

Kérdés: Adott egy már folyamatban lévő határozattal mindkét fél részére megfelelő telekátalakítás. Az ügy megakadt, mert a kérelmező önhatalmúlag jelölte ki a határokat földmérővel, nem partner a határvonal közös kijelölésében, illetve hogy beszéljek a földmérővel, mi alapján jelölte ki a határokat. Nem lesz így adásvételi szerződés aláírva. Az ügy elévül, vagy kell tennem jogi lépéseket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a telekátalakításra vonatkozóan határozat már folyamatban van, de az egyik fél együttműködése hiányzik (pl. határvonal közös kijelölése), akkor az elévülés nem automatikus. Érdemes írásban felszólítani az együttműködésre, és ha ez nem vezet eredményre, bírósági út is nyitható (például per az átalakítás jóváhagyásáért vagy a partner kötelezéséért). Az ügy rendezése érdekében célszerű jogi képviselőt megbízni.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, mik a lehetőségeim, mit javasol az alábbi esetben: Borsod megyei kisvárosban dolgozom egy informatikai kft-nél. A cég “egyeduralkodó” a városban, tehát váltásra nincs lehetőség (egyenlőre nem is célom). A problémám, hogy a bérszámfejtő lapokat fizetéskor nem kapom meg már 2025 március óta. Hiába kérem, csak annyi a válasz: majd kinyomtatom. Nem feljelenteni szeretném a munkaadómat, de mégis valamiféle nyomást szeretnék gyakorolni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató köteles a munkabér kifizetésével egyidejűleg a bérszámfejtést igazoló dokumentumot (bérpapírt) átadni vagy hozzáférhetővé tenni. Amennyiben ezt nem teszi, kérheti a munkáltatót írásban a bérpapírok bemutatását, és ha továbbra sem kapja meg, kérheti a munkaügyi hatóság (pl. járási hivatal munkaügyi osztálya) intézkedését vagy munkaügyi pert is indíthat.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy ha rokkant nyugdíjas státuszba lépek, milyen előnyei és hátrányai vannak a munkavállalónál és egyben nálam? Mi az eljárás, ha rokkantsági státuszba leszek a munkaadómnál ?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Ha rokkantsági státuszba kerül, az előnye lehet, hogy csökkent munkaképességgel is törvényes munkavégzést folytathat, kedvezőbb társadalombiztosítási helyzet alakulhat ki. Hátrány lehet, hogy a munkavállalói státuszban előírt teljesítmény vagy munkakör módosulhat, és a munkáltató is jogosult lehet az állapothoz igazított foglalkoztatásra. A munkáltatónál erről tájékoztatási kötelezettség áll fenn, és együttműködési kötelezettsége lehet a megváltozott munkaképesség kezelése kapcsán.

Kérdés: Ha én fizetem egy lakás rezsijét, gáz, villany, víz, eltulajdoníthatom a lakást, ha az nem az én nevemen van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha Ön fizeti a lakás rezsijét (gáz, villany, víz), ez önmagában nem alapoz meg tulajdonjogot az ingatlan felett, ha az nincs az Ön nevén. A tulajdonjog átruházásához szerződés szükséges, tehát rezsifizetés önmagában nem elegendő. Az ún. elbirtoklásnak pedig szigorú feltételei vannak.

Kérdés: Kérdésem röviden: Van-e még lehetőségem befizetni egy pénzbüntetést, amelyet átváltoztattak letöltendő szabadságvesztésre, és ezzel elkerülni a börtönbe vonulást? Kérem, tájékoztasson arról, hogy milyen lépések szükségesek, és lehet-e jelenleg még jogszerűen rendezni a büntetést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, még a befizetés teljesítése esetén van lehetőség a szabadságvesztés végrehajtásának elkerülésére, ha a bíróság engedélyezi. Azonnal forduljon a végrehajtást elrendelő bírósághoz kérelmével.

Kérdés: Kiadhat-e a rendőrség előadás céljából jegyzőkönyvet családi vitáról, ha nem történt feljelentés az ügyben csak helyszíni intézkedés?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Jegyzőkönyv csak érintettek részére vagy jogos érdek igazolásával adható ki. Előadás céljára történő kiadásnak adatvédelmi akadálya lehet, ha nincs felhatalmazás vagy jogalap.

Kérdés: 1/2 tulajdonos értékesítené a tulajdonát. Másik tulajdonos meghalt, örökség visszautasításra került. Van-e jogom érdeklődni, hogy áll a folyamat, mert az ingatlant továbbra is el akarom adni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogosult érdeklődni a hagyatéki eljárás állásáról.

Kérdés: Munkahely váltás miatt beadtam közös megegyezést, amiben kértem, hogy a korábban két részletben kifizetett bónusz előlegből, csak a második részlet visszafizetését engedélyezzék. Ezt a munkáltató nem engedélyezte, és az általam benyújtott közös megegyezés helyett írtak egy másikat. Ez viszont semmilyen rendelkezést nem tartalmaz a bónusz visszafizetéséről (visszafizetés módja, határideje), ezért azt gondoltam mégse követelik vissza a bónusz összegét. Egy nappal később hívtak, hogy fizetnem kell, különben levonják a jövőbeni fizetésemről. Kérdés, hogy ezt megtehetik-e, ha nem lett lepapírozva a kötelezettségem visszafizetésének módja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak jogszerűen érvényesített és igazolt követelés vonható le a bérből. Ha időarányosan nem jár a bónusz, akkor levonhatják.

Kérdés: A menyem, a fiam beleegyezésével, jogosítvány nélkül állt be az utcáról az udvarra, az én nevemen lévő autóval, melynek oldalát nagyon meghúzta. Jelentős anyagi kár keletkezett. Kinek kell megjavíttatni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jármű vezetője egy soron felel az üzembentartóval.

Kérdés: Elvált apaként (15 éve) kérdezem, amennyiben visszafordíthatatlanul elmérgesedett (másik fél ráhatása) a viszonyom, kapcsolatom vérszerinti fiaimmal, megtagadhatom-e nevem használatát? Azon kívül vagy az mellett, hogy az öröklésből kizárom őket?

Válasz:Tisztelt Kérdező! A névviselés eltiltása ritkán engedélyezett és csak súlyos okkal. Az öröklésből kizárás végrendelettel lehetséges, de ez nem ugyanaz, mint a kitagadás. Előbbi esetében ún. kötelesrész jár.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy a vagyonőr cégem a pályázat elvesztése után nem fizet végkielégítést 8 év munkaviszony után, mondván az új pályázatot elnyerő cég majd átvesz minket. A folytatólagos munkaviszonyom így megszűnik, újra próbaidős leszek. Kérdésem: tényleg nem jár végkielégítés számomra? Még nem írtam alá semmit.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a munkaviszonya megszűnik, jár a végkielégítés. Az átvevő céghez való átlépés csak akkor szünteti meg az igényt, ha valóban jogutódlás történik – és nem kezdődik új próbaidő. Erre nagyon figyelni kell, mert csalóka lehet.

Kérdés: Örököltem 1/4 tulajdonjogot egy lakásban. Ha megtartom a tulajdont, milyen kötelezettségekkel fog járni? A lakásban nem élek, és nem is tervezek ott élni. A másik 3/4 tulajdonosai élnek benne. Mit kérhetnek tőlem, és mit utasíthatok vissza? És én mit kérhetek tőlük? Kössünk ezekről megállapodást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tulajdonosként köteles a költségek rá eső részét viselni, a rendkívüli kiadásokhoz hozzájárulni. Jogában áll ún. tönbblethasználati díjat kérni.

Kérdés: Az anyuka követel tőlem havi 100.000 forint gyerektartást pluszban, hogy mondjak le a felügyeleti jogomról. Havi 1.000-1.800 euro között keresek bruttóban, olyan kérdésem lenne, hogy a bíróságon mennyi gyerektartást fognak megállapítani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyermektartást a bíróság elsősorban a gyermek igényei alapján állapítja meg. A felügyeleti jogról pénzért nem lehet lemondani, ez jogellenes követelés.

Kérdés: Követelni szeretném a testvéreimtől a temetési költséget.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A temetési költség a hagyaték terhére számolható el.

Kérdés: Munkaadómnál 2 órába voltam bejelentve. Mai nappal felmondtam. Kérdésem, mivel korrektül szerettem volna kérni a pénzemet, de sajnos ő nem hajlandó kifizetni. Munkaszerződésünk nem volt. Tudok ezzel az üggyel valamit kezdeni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, érvényesítheti igényét a munkáltatóval szemben. A bizonyítható munkavégzés alapján jár a teljes bér és a járulékok pótlása. Munkaügyi per indítható.

Kérdés: Napi két órás bejelentett munkaviszonyom volt, de 8-10 órákat dolgoztam. Munkaszerződésünk nem volt. Most ma felmondtam, nem akar a munkáltató kifizetni. Tudok ezzel az üggyel tovább menni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, érvényesítheti igényét a munkáltatóval szemben. A bizonyítható munkavégzés alapján jár a teljes bér és a járulékok pótlása. Munkaügyi per indítható.

Kérdés: Közös 16 éves gyermekünket egyedül nevelem kb. 8 éve a közös házunkban. Mindketten 1/2 tulajdonosok vagyunk benne. Szeretnénk megválni ettől a helyzettől. Lehetséges-e, hogy a ház értékéből több jusson, mint a fele, mivel egyedül tartottam fent a házat és a gyermekünk létéről is egyedül gondoskodtam? Apuka havi 30.000 Ft gyerektartást fizetett, mely szerintem kevés.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdoni hányad feletti többletigény csak akkor járhat, ha bizonyítani tudja, hogy a másik fél helyett is Önt terhelték a költségek. A gyermektartás összege valóban alacsony, fel kell emeltetni.

Kérdés: Egy nagy cégnél vagyok raktáros. Nő vagyok. Az irodám egyben a raktár is. Évek óta így megy, most új helyiségbe költöztettek és kamerát szereltek fel a helyiségbe.Indoklás: az értékek miatt. Másnak is van kulcsa az irodához, ha szabadságon vagyok vagy reggel munkakezdés előtt kell valami, akkor egy kollégám adja ki az anyagot, velem meg munkaidőben kiíratja. Alá nem írattak velem semmit a kameráról, azt mondták majd utólag. Kérdésem a következő, ha alá is írom (féltem a munkahelyem), megfigyelhetnek-e napi 8 órán keresztül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kamera felszerelése csak írásbeli adatkezelési tájékoztatással jogszerű, és nem irányulhat állandó személyes megfigyelésre a munkavégzés ellenőrzése címén. A magánszféra védelmét biztosítani kell.

Kérdés: Sajnálatos módon autóbalesetet okoztam. Figyelmetlenségem miatt egy piros lámpánál belefutottam az előttem lévő igen régi gyártmányú Suzuki autóba. A balesetben az autókon kívűl más nem sérült meg. A Suzuki autóban igen nagy kár keletkezett, a helyszínre rendőrök is érkeztek. Természetesen rendelkezem kötelező biztosítással, pár órával az eset után jeleztem a biztosítóm felé, elismerve a felelősségemet. A kárt szenvedő úr másnap felhívott és elmondta, hogy az autóját éppen eladni készült és közel 7 számjegyes ajánlatot kapott rá, amennyiben ezt a biztosító alulértékelné per keretén belül követelné tőlem a különbözetet. Nekem ez rendkívül abszurdnak hangzik, jeleztem, hogy a biztosító felé adhat be fellebbezést, én nem kompenzálom a szakértők és az úr vásárlója közötti különbséget. Indíthat ellenem pert, ha a biztosítója alulértékelné az autót (a 7 számjegyes ajánlat laikusként is túlzásnak tűnik)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A biztosító által megállapított kárösszeg a mérvadó. Ha a károsult többet követel, azt neki kell perben bizonyítania. Ön nem köteles fizetni a biztosítói értékelés felett, jogerős ítélet hiányában.

Kérdés: Két gyermekem egyenlő arányban fogja örökölni jelenlegi lakásomat, miután özvegy vagyok. Kérdésem, hogy egyiküknek végrendeletben kiköthetem-e, hogy házassági szerződést kössön az örökségre vonatkozóan? Gyermekük nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyermekét nem kötelezheti házassági szerződés megkötésére, mint öröklési feltétel. Ilyen kikötés semmis. Vagyonvédelemre más megoldások vannak.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, mit lehet tenni, ha a szerződésen nincsenek rajta a tulajdonos adatai. Meg ha nem vagyunk biztosak abban, hogy valóban a tulajdonosnak fizetjük az albérletet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bérbeadó azonosításának hiánya kockázatos. Tulajdoni lap lekérésével ellenőrizhető, valóban a tulajdonosnak fizet-e. Javasolt szerződés módosítása teljes adatokkal.

Kérdés: Egészségügyi szolgálati jogviszonyban dolgozó ápolóként kérem segítségét munkabérem jogszabályi megfelelőségének vizsgálatában. A 2024. március 1-jétől hatályos BM/7748/1/2024. kormányrendelet szerint a szakdolgozók minimális bruttó illetménye a 410.000–684.000 Ft közötti tartomány számtani közepe, azaz 547.000 Ft. Jelenlegi bruttó bérem 506.000 Ft, ami elmarad ettől az értéktől. Kérem, szíveskedjen megvizsgálni, hogy: megfelel-e bérem a hatályos rendelkezéseknek, valamint van-e lehetőség bérkorrekcióra vagy visszamenőleges bérkülönbözet érvényesítésére. Végzettségeim: általános ápoló és asszisztens, felnőtt szakápoló. 1988 óta kizárólagosan az egészségügyben dolgozom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az Ön besorolása alapján a garantált illetmény magasabb lenne a jelenleginél, jár a bérkorrekció, és visszamenőleg bérkülönbözet is követelhető. A munkáltató köteles a jogszabály szerinti bért megállapítani.

Kérdés: 3 éve együtt élünk, megromlott a viszony nagyon. Megteheti, hogy egyik napról a másikra kitesz az utcára úgy, hogy tudja, nincs hova mennem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nincs bérleti szerződés vagy tulajdonrésze, jogilag kiköltöztetheti Önt, de nem teheti az utcára egyik napról a másikra indokolatlanul. Célszerű írásban felszólítást küldeni és időt biztosítani az elköltözésre.

Kérdés: Adott egy helyzet. A munkaügyi hivatalban nem az én számlaszámomat rögzítették, hanem egy számomra ismeretlen folyószámlaszámot, amire el is utalták az álláskeresői támogatásomat. Jeleztem a hivatal felé, hogy ez nem az én számlaszámom. Az ügyintéző azt mondja, hogy én diktáltam be rosszul, holott 1998 óta egy számlám létezik. Voltam már álláskereső, a nevemen kívül semmi nem változott és ezt mondtam is a hölgynek, mégis valahogy bekerült ez a számlaszám. A felelősséget nem vállalja. Hibáztam, mert nem ellenőriztem le a papíron, de nem én adtam le. Panaszt tettem, de azt mondták, hogy lehet elutasítják a kérelmemet, így nem jutok hozzá a pénzemhez. Mit tudok tenni? Hova induljak tovább?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérdés, hogy ezt az iratot Ön aláírta-e.

Kérdés: Mikortól kell fizetnie a haszonélvezőnek az ingatlan közüzemi díjait?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvező a birtokbavételtől kezdődően köteles viselni a rendes fenntartási költségeket és a közüzemi díjakat.

Kérdés: A Bt-t 2012-ben egyszerűsített felszámolással, végzéssel, törléssel befejeztük, de a Cstv. 63. paragrafusa 90 nap jogvesztő határidőt adott a követelések behajtására, amit elmulasztottak a bankok. 2014-ben ebben az ügyben 5 fő közjegyző Vh. lapot is küldött, jogerősek lettek, mert nem voltunk otthon (vélelemmel lettek jogerősek, a mai napig). Követeli a bank (5db autó), per nélkűl.

Válasz:Tisztelt Kérdező! Az összes iratot ismerni kellene, mert feltehetően más jogalapon követelik most a pénzt. De felmerül az elévülés lehetősége is.

Kérdés: Elköltöztem a férjemtől, de nem váltunk el. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben is vonatkozik ránk a közös vagyonmegosztás, vagyis hogy mivel nem lakunk együtt, a fizetésem, esetleges örökségem ugyanúgy feleződik-e és hogy egyikőnk megbetegedése esetén kötelessége-e az egyik félnek ápolnia a másikat? Különköltözés, de válás nélkül milyen kötelezettségeim vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az életközösségük megszakadásával (ami nem a házasság végét jelenti, hanem az érzelmi, gazdasági stb. együttélésüket) megszűnnek közös vagyonszerzőnek lenni, tehát már nem “feleződnek” a bevételeik. A házastársaknak elviekben kötelessége gondoskodnia másikról.

Kérdés: Hogy kényszeríthetem rá a szomszédot, hogy beszigeteltethessem az oldalhatáron álló homlokzatomat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jegyzőnél birtokvédelmi eljárásban, avagy bíróság előtt perben.

Kérdés: Egy céges ingatlan visszavételezésénél a harmadik fél szerszámai vannak benne és 2 hónap alatt nem volt hajlandó kiköltözni, lezártam az ingatlant, követeli tőlem, 
a keletkezett 2 havi + költséget nem szeretné megfizetni. Mi a jogos teendő ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy a szerződésük mit tartalmaz.

Kérdés: Államkincstárnál elhelyezett állampapír összegéhez betegség esetén hogyan juthatok hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Meghatalmazást tud adni másnak.

Kérdés: Kérdezném, hogy édesanyám engem, az egyedüli gyermekét hagyta kizárólagos örökösének és annak a lakásnak a felét is ráhagyta, amiben jelenleg édesapám lakik. De apámnak van egy saját másik lakása is, ami csak az övé. Akkor arra őt meg lehet kérni vagy kötelezni lehet rá, hogy ő abba a másik saját lakásába költözzön át azért, hogy azt a házat, amiben most lakik és aminek a felét rám hagyta édesanyám, hogy azt el lehessen adni és az érte kapott pénzt kétfelé lehessen osztani, hogy megkaphassam a saját részemet? 
Vagy ha erre az átköltözésre őt nem lehet kötelezni, de vannak más vagyontárgyai, tehát az említett másik, csak az ő tulajdonában lévő lakás, illetve részvények, garázs, autó, akkor ezekből köteles ő engem kifizetni, hogy hozzá juthassak annak a háznak a fele értékéhez, amiben együtt lakott édesanyámmal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön nem kötelezheti. Ha nem tudnak megegyezni, akkor peres eljárást lehet indítani, abban a bíróság dönt majd.

Kérdés: Idén jogerőre emelkedett közös megegyezéses válásunk volt feleségemmel. A bírósági végzés tartalmazott mindkét közös gyermekünk felügyeletére, láthatására vonatkozó rendelkezéseket (jogokat és kötelezettségeket)
. Nagyobb gyerekem (15 éves leány) életvitele, öntörvényű magatartása nemcsak megnehezíti, de egyenesen meggátolja az apai kötelezettségek gyakorlását.
 A hétköznapi életben édesanyjával van, a velem előírt eseti időt nem mindig tudom érvényesíteni. Ez nemcsak lelkileg, de fizikailag is próbára tesz, nem beszélve a közben folyó önpusztító életviteléről, melyet képtelen vagyok meggátolni.
 Szeretném tudni, hogy van-e olyan hivatalos intézmény, mely felment a vele eltöltendő idő alatti felelősség alól úgy, hogy közben esetleg szakfelügyelet biztosítja a gyermek lelki és fizikai biztonságát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs ilyen. Javaslom a pszichológus igénybevételét.

Kérdés: Apukám otthonra vett hangrögzítő eszközöket, hogy amikor nincsenek otthon, akkor is tudja, hogy minden rendben van, mert van 3 kiskorú öcsém. Ez már hónapok óta így van, viszont most a mostohaanyámról hallott egy beszélgetést, amiből kiderült pár csúnya dolog és most a mostohaanyám azzal fenyegeti apukámat, hogy feljelenti személyiségi jogok megsértése miatt. Az hogy a gyerekeket a saját otthonukban, biztonság érdekében felügyelte, ezzel valóban megsértette volna a párja jogait?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A személyiségi jogait biztosan sértette több mindenkinek is, azonban e miatt nem lehet feljelenteni, pontosabban ez önmagában nem bűncselekmény. Csak akkor, ha mások beszélgetéseinek a kifürkészésére használja. A leírás annyiban nem pontos, hogy a mostohaanyja tudta-e, hogy ott vannak eszközök és az ő hangja is rajta lesz? Vagy csak róla beszéltek?

Kérdés: A problémám az, hogy a szomszédomnak a ház fala oldalhatáron áll, és ebben a falban 6 db ablaka van, amely a mi udvarunkra néz. Egy ablak kivételével az összes szabályos, megfelelő magasságban vannak, és kicsik is, viszont 1-2 helyisége plafonig be van polcozva, ahol állandóan pakolászik úgy, hogy közben átlát. Ezen kívül folyamatosan nyitogatja az ablakait reggel-este, télen-nyáron, naponta vagy hetente, minden egyes alkalommal közben rövidebb-hosszabb ideig átnéz hozzánk. Van egy nagyobb ablaka is, ami meghaladja az OTÉK által megengedett 0,4 m2–t is, természetesen ezt nyitogatja a legtöbbször. Természetesen nem csak az udvarba lát be, hanem a házunk szinte összes szobájába. Ezek az ablakok már legalább 10 éve így vannak, viszont azzal, hogy átnéz hozzánk minden nap és nem csak ablaknyitáskor, hanem egyébként is, úgy érzem megsérti a magánélethez való jogomat. Ha feljelentem, kötelezheti a bíróság, hogy fóliáztassa be az ablakait átláthatatlannal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak peres eljárást tud már kezdeményezni, azonban abban fóliázásra nem fogják őt kötelezni.

Kérdés: Mit tegyek, hogy ne örököljek az anyámtól adósságokat, ne legyen semmi kötelezettségem vele szembe, ne kelljen eltartanom, ha leszázalékolják, ne kelljen gondoznom betegség esetén. Tehát ne legyen közünk egymáshoz. Gyerekként elhagyott, nem törődik velem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökségéről le tud mondani, illetve vissza tudja majd azt utasítani. Tartásáról pedig bírósági eljárás során kötelezhetik, ahol viszont ezeket az érveket elő tudja majd adni, érdemtelen lesz rá, bizonyítás esetén.

Kérdés: Bérlőként nem kapok a tulajtól hivatalos gázszámlát. Hova fordulhatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fontos lenne tudni, hogy e körben a bérleti szerződése mit tartalmaz. Egyébiránt a tulajdonoshoz tud fordulni.

Kérdés: Az alábbi problémával, kérdéssel fordulok Önökhöz: Egy aggódó nagymama vagyok, unokám házasságon kivül született, márciusban lesz 6 éves, lányom, az édesanyja gyakorolja a kizárólagos szülői felügyeleti jogot, édesapa minimális gyermektartást fizet, de ritkán évi 4-5 alkalommal látogatja, akkor is a szüleivel. Gyermekem sokat utazik, azt szeretném tudni, hogy ha őt baleset vagy más probléma érné, a szülő kinevezhet-e előre ilyen esetben ideiglenes gyámot, például engem, mint nagymamát. Lehetséges ez, és mi a teendő, hogy az unokám a megszokott környezetében nevelkedjen tovább. Remélem ilyen eset nem következik be, de szeretnénk tudni, hogy mi a teendő, hogy ezt megelőzzük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben a nem várt esetben az apa fogja gyakorolni a szülői felügyeleti jogokat.

Kérdés: Bérlő elhalálozása esetén a bejelentett lakó jogai?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bérleti szerződés ismeretének hiányában nem lehetséges a válaszadás.

Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy jogilag követelhet-e a vevő tőlünk kártérítést abban az esetben, ha az ingatlan hivatalos átadása után, a vevő nem köt szerződést az áramszolgáltatóval és ezért 3 hónappal az átadás után az áram nála kikötésre kerül. Természetesen mi bizonyítani tudjuk, hogy bejelentettük a közművek felé, hogy eladtuk az ingatlant, ezáltal felmondjuk az ottani szerződésünket és a végszámlát is rendeztük. A követelésben arra hivatkoznak, hogy nem együtt mentünk be a közművet átiratni, ezzel szerződésszegést követtünk el. Holott a vevő nem volt hajlandó együtt bemenni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak nem képezik kártérítés alapját.

Kérdés: A nők 40 nyugdíj jogosultsággal kapcsolatban lenne egy kérdésem. 2022-ben lekérdeztem a munkaviszonyom, hogy kb. hol tartok a nők 40 nyugdíj elérésében. 3 féle számot kaptam 2021.12.31-ig kiszámolva. 36 év 277 nap a nyugdíj jogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel, 35 év 219 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül 32 év 200 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem. Mivel azóta is folyamatos a munkaviszonyom, akkor kb. mikorra számíthatok leghamarabb a nők 40 nyugdíj igénylésre? Akár már 2025-ben? Ha lehetséges egy pontos dátumot írjon kérem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz látni kéne az iratokat. Javaslom, hogy kérje le ismét, és a jogosultsági kódokra figyeljen.

Kérdés: Mi a teendő, ha az ingatlan tulajdonosát a haszonélvező akadályozza az ingatlanba történő  bejutásban? Mit tehet a tulajdonos, kihez forduljon tanácsért? 
Mindenhol csak a haszonélvező jogairól olvashatok arról nem, hogyan tudok az ingatlanomba bejutni, ha a haszonélvező nem áll velem szóba és lecserélte a zárakat a házon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Polgári peres eljárást tud kezdeményezni ilyen esetben.

Kérdés: Mit tehetek, ha a főbérlőm zaklat és fenyegetőzik a pénz miatt. Valamint állandóan pénzt követel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A helyi jegyzőhöz fordulhat birtokvédelemért.

Kérdés: A szülő (édesanya) kárpótlási jegyért ingatlant vásárolt leánygyermeke (akkor még diák) nevére. A leány férjhez ment. Gyermeke nincs. A leány meghalt, pár nappal később a férj is meghalt. Kérdésem: Ebben az esetben a kárpótlási jegyért vásárolt ingatlant ki örökli? Fáradozásukat előre is köszönöm.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A férj örökölte. Mivel meghalt, utána is lesz egy hagyatéki.

Kérdés: A szomszédom a családi házam hátsó falához kb. 50 cm-re ültette a gyümölcs fáit, kb. 4db, a gallyait levágja, csak én attól tartok, idővel a gyümölcs fáinak a gyökerei károsítják a házamat, mit tehetek ez ügyben? A kerti kiülőjét 40 cm-re tette, ami fából van. Ez zavarja a hátsó falunk felújítását is, tele van bokrokkal, azok a házunk falához érnek, ott nem szellőzik rendesen a falunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha 1 éven belül ültette, akkor a jegyzőhöz, azon túl a bírósághoz fordulhat, ún. birtokvédelemért.

Kérdés: Ha adott egy házaspár, akik 7 évig voltak házasok, közben lett egy gyerek, vettek egy házat 5 év múlva. A férfi otthonban nevelkedett, ezért kapott az államtól pénzt, azt belefektette, a nő pedig eladta a házát és azt fektette bele, plusz vettek fel babaváró hitelt, plusz 1-1 hitelt, de gyerek nem lett a babaváró hitel igénylése után. A férfi nevére került a ház 1/1 részben, mert a nő arra is lusta volt, hogy felutazzon Budapestre aláírni a papírokat. Közben elváltak, a nő akart válni, a nő a bíróságon lemondott mindenről, csak a telekre tartott igényt, a hitelt azóta a férfi fizeti, ami 50.000 helyett felment 150.000 Ft-ra a babaváró miatt, hogy elváltak. A nő azóta is követelőzik és kéri a ház felét. A kérdés az lenne, hogy jogosan kéri-e a ház felét? Mivel bírósági papír van róla, hogy ő lemond mindenről. Jó lenne választ kapni, mert fél éve küldtem egy kérdést, arra se válaszoltak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lemondás tartalma alapján lehet ezt megítélni, mert lemondani sem csak egyféleképpen lehet. Minden kérdésre válaszolunk, csak sorban, jelenleg is hosszabb a várakozási idő, de folyamatban vannak a válaszok. Fél évvel ezelőtti kérdésekre az összes válasz fent van, az átlagos 1 hét tolódott 4-5 hétre jelenleg.

Kérdés: Földhaszonbérleti szerződést a szerv. elutasította formai okokra hivatkozva. A szerződést ügyvéd írta, tanúzva lett. Az adott évben a haszonbérlő a földet használta, de nem akar fizetni. Van esély a bérleti díj behajtására?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, van.

Kérdés: 40 db 0,5 mg aprazolam (frontin-t szedtem be) arra ittam 2 dl Portoricot, a kocsmáros provokatívan kidobott a kocsmából, bezárta az ajtót, én abban a tudatállapotban be akartam törni, be is törtem az elmondottak alapján 2-3 kis ablakot, és egy férfit, aki támadó jelleggel közelített ellöktem az a fejét beverte, közben a szomszéd, aki a kocsma mellett lakik, rögzítette az eseményeket, tanácstalan vagyok. Én nem akartam ezt az egészet, mégis megtörtént és még jogtalanul becsületsértést követtek el ellenem, mert felvették videóra és terjesztik. Mihez kezdjek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javaslom, hogy mindenképpen keressen mihamarabb ügyvéd kollégát. Fontos, hogy vele minden részletet beszéljenek át, mert jelentősége lesz a büntetőeljárásban mindennek.

Kérdés: Egy gépkocsit 2013.12.23-án vettem, de lányom nevére lett forgalomba helyezve. A mai napig a gépkocsit én használom, én fizetem a biztosítást/súlyadót, mint üzembetartó az első naptól. A lányom egy métert nem vezette. 2018-ban elköltözött, 2020. december 7-től megszűntette velem és testvéreivel is a kapcsolatot. 2024. szeptember 6-án kivonatta a kocsit a forgalomból, üzembetartói jogomat töröltette azzal az írásbeli beadvánnyal, hogy a forgalmit elloptam tőle. Most tudtam meg 10 év után az elbirtoklás törvény vonatkozik rám, a 5:44 paragrafus alapján, mivel 10 év eltelt, amióta csak én használom. Mi a menete ennek? Rendőrségre kell mennem? Fel kell szólítanom? Bíróság? 75 éves nyugdíjas vagyok, 74.000 Ft havi nyugdíjjal. Kérem a segítségüket! Lassan 4 hónapja nincs autóm, beteg vagyok, mozgásszervi bajom is van. Szeretném a kocsimat visszakapni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elbirtoklást bíróságon, polgári perben tudja érvényesíteni. De a leírtak alapján annak feltételei nem állnak fent.

Kérdés: Egy nyilvánvaló csalást a hatóság nem nyilvánított csalásnak, hol lehet egy újabb felülvizsgálatot, jogorvoslatot kérni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy pontosan miről van szó, mert azt nem írta le.

Kérdés: 3 hónapja október 10-én igényeltem házvásárlás miatt új szerződést az áramszolgáltatótól. Ez azóta sem történt meg, információként mindig csak azt kapom, hogy legyek türelemmel a belső hálózatokban van a hiba, de már dolgoznak rajta. Mai nap (2024.12.30.) azt a választ kaptam, hogy belső adategyeztetésre volt szükség. de már rendben van és hamarosan fognak válaszolni arra, hogy mi történt, viszont a szerződést nem tudják. mikor kapom meg. Mit lehet ilyenkor tenni a várakozáson kívül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos semmit.

Kérdés: Örököltem egy házat hagyatékként, mely végül 2024. június 4-én árverezésre került. Elég nagy tartozás volt a házon, így a felosztásból nem minden követelést kérő kapott összeget. Most, több mint fél évvel az árverezés után kaptam követelést az EOS Faktortól, valamint OTP Faktoringtól (közüzemi tartozások stb. évekkel/évtizedekkel ezelőttről édesapám révén) úgy, hogy nem vagyok tulajdonos már több mint fél éve, ügyvédem is azt mondta már nyáron, hogy további teendőnk nincs. Milyen jogalapon követelhetnek tőlem pénzt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mint örököstől, követelhetik. Tisztázni kell azonban velük, hogy csak a hagyaték erejéig felel.

Kérdés: Közös tulajdonú ingatlan (50-50% tulajdoni lapon, de az egyik fél különvagyona beforgatása miatt 75-25%) esetében az egyik fél szülője közvetlenül a vállalkozónak átutalva kifizette a napelem telepítését. Válás és vagyonmegosztás esetén értékelhető-e ez a ráfordítás a fél különvagyonaként (ajándék), illetve a napelem általi értéknövekedés hogyan számolható el ennek a félnek a javára. Pl. a ház értéke napelemmel vagy anélkül, és a kettő különbözete az eladáskori értéken vagy a napelem nélküli ár felosztva 75-25%, és a napelem okozta értéknövekedés pluszban a félnek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Értékelhető. Vita esetén az ingatlan értékét, növekedését stb. iü. ingatlan szakértő fogja megállapítani.

Kérdés: Az iskola kényszeríthet egy lap aláírására, amiben felelőséget vállalok a telefon blokkoló tokért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kényszeríthetik.

Kérdés: Kiskorú gyermekem az apja nevét viseli. Nem egyezik bele, hogy az én nevemen legyen. Milyen lehetőségeim vannak, hogy megváltoztassam a nevét? Bírósági ügy folyamatban. Nem látogatja a gyereket és nem is fizeti a gyerektartást. Zűrös, éjszakai életet él.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jelenleg nincsen lehetősége. (Habár azt nem írta meg, hogy milyen per zajlik jelenleg, pontosan.)

Kérdés: A követező kérdésem lenne. Édesanyám elhunyt, így az ő nevén lévő szántóföldet 50%-ban én, 50%-ban a testvérem örökölte. A testvérem két éve a saját részét ajéndékozás keretében átadta fiának, aki viszont a teljes tulajdont magának szeretné tudni. Emiatt ki akar vásárolni, én viszont ezt nem szeretném, mivel nekem ez a terület fontos. A tulajdonjogomat természetesen képes vagyok igazolni. Az lenne a kérdésem, hogy a rokonom tud bármit is tenni annak érdekében, hogy akár megvásárlással megváltson engem ettől a területtől? Azért érdeklődöm, mivel én továbbra is szeretném megtartani a tulajdonom. A tulajdonnal kapcsolatos költségeket én állom amióta édesanyám elhunyt, ezt is igazolni képes vagyok, továbbá sokat műveltem a területet és foglalkoztam vele, viszont erről számláim, igazolásaim nem állnak rendelkezésemre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös tulajdon megszüntetése céljából peres eljárást tud indítani.

Kérdés: Vettem egy lakást Bp-en (okt. vége). Áram bővítés miatt hívtam regisztrált villanyszerelőt. Kiderült, hogy a bejövő vezeték (a lakáson kívül, de a hozzánk tartozó) összeolvadt és az eladó lopta az áramot. Az elmű lekötötte az oszlopról a kábelt, jegyzőkönyv stb, minden hivatalos. Ennek a helyreállítása bő félmillió és bent a lakásban is át kell vezetékelni, mert most részben nincs áram. Kérdésem: ezeket a  plusz költségeket jogosan kérem az eladótól? Ha pereskedni kell, jók az esélyeim? Ha nem tudok megegyezni az eladóval, mik a lehetőségeim, merre induljak? Az eladók két lánytestvér, az egyik kiskorú 16 éves, és a haszonélvező anyukájuk. Anyuka nevén voltak a közművek. Befolyásol-e valamit, hogy az egyik volt tulaj kiskorú?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Végső soron perben tudja a követelését érvényesíteni. Ha a leírtakat tudja bizonyítani, akkor várhatóan rendben lesz minden. A kiskorú okán szükséges lesz majd eseti gyám, de ez egy technikai kérdés. Ha a teljes követelés nem haladja meg a 3 M ft-ot, akkor előtte FMH-t szükséges indítania.

Kérdés: Lehetséges-e, hogy egy magánvállalkozásban lévő üzletből a tulajdonos kitiltson vagy megtagadja a kiszolgálást az üzletet nem érintő – magánéleti – nézeteltérés miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elvileg nem.

Kérdés: Bérelt busz műszaki állapota miatt levették a rendszámot külföldön, a felmerült költségek kit terhelnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a bérleti szerződése tartalmának a függvénye. A szabálysértési/büntető felelősség viszont a vezetőt is (!) terheli.

Kérdés: Kérem szíveskedjen arra válaszolni, hogy a szabadságmegváltás köztisztviselő esetében megtagadható olyan címen, hogy állításuk szerint nem vezettem jelenléti ívet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tagadható meg.

Kérdés: Olyat lehet-e csinálni, hogy aki októberre le van jelenve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdése ebben a formában nem értelmezhető. Kérem fejtse ki pontosan.

Kérdés: Az általam vásárolt és tulajdonomba lévő gépkocsimat a feleségem egy ismerőse által, a nála lévő kocsikulcsot márkaszervizben átkódoltatta. Így a nálam lévő kulccsal nem tudom kinyitni és elindítani az autót. Az lenne a kérdésem, hogy jogilag tehetek-e valamit a szerviz és a feleségem ellen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Alkalmi munkavállalóként hány napon belül kell megkapnom a munkabéremet bankszámlára? Pl. December 16-17-én dolgoztam, azt mikorra kell legkésőbb kifizetniük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az önök megállapodásának függvénye.

Kérdés: Ha lerobban a busz és nem jönnek napokig segíteni, akkor mi van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, hogy tegye fel a kérdését értelmezhető módon.

Kérdés: A szomszédommal sajnos hónapok óta fennálló rossz viszony van, ugyanis póráz nélkül sétáltatják a kutyájukat (pit típusú), akit ráengednek az én kutyámra, a kutya nekiugrik a kerítésnek, acsarog, ő meg meg is dicséri érte, aki kerítésen belül ugat. Emiatt a kutyám már nagyon utálja őket, sokkal intenzívebben ugat, teljesen érthető módon. Folyton fenyeget a szomszéd, hogy emiatt feljelent engem, a kerítés meg van erősítve, drót is védi, a kutya nem fér ki, nem tud kiharapni. Ma viszont azt láttam, hogy telefonnal kamerázza a kutyámat, ezáltal a házamat és az udvaromat is. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Birtokvédelmi eljárást, NAIH eljárást és polgári peres eljárást is indíthat, illetve a póráz nélküli sétáltatás okán szabálysértési feljelentést is tehet.

Kérdés: Házasságunk előtt a férjem 1/1 tulajdonú ingatlanát adósság fejében eladta az eszközkezelőnek. Közben összeházasodtunk, és az ingatlant részletfizetéssel visszavásároltuk. A tulajdoni lapon ismét csak a férjem szerepel, mint 1/1 tulajdonos. Megillet-e engem az ingatlan 1/2 része?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos a leírtak alapján ez nem dönthető el, ettől sokkal több információra lenne szükség az önök gazdasági életközösségének kapcsán.

Kérdés: Lányom Ausztriában élt, élettársi kapcsolatban. Velünk minden kapcsolatot megszüntetett. Magával vitte a 11 éves fiát, akit addig mi neveltünk. Vele sem engedte a kapcsolattartást. Van egy 20 éves lánya, aki itt egyetemista, ő a barátjával él együtt, nincs jövedelme. A lányom pár napja tragikus körülmények között meghalt. A nagyobbik unokám értesített róla. A kisfiú rejtélyes körülmények között néhány hónapja eltűnt. Ezt is most tudtuk meg. Az egyetemista unokám azért keresett meg, hogy fizessük az anyja temetési költségeit, hazahozatalát. A férjem nyugdíjas, nekem nincs jövedelmem, jelzáloghitelünk van, ezt is alig tudjuk fizetni. Kötelezhet-e a bíróság, hogy mi fizessük még ezt a költséget is. 2-es típusú cukorbeteg vagyok. A gyógyszereket sem tudom azóta fizetni, mióta a lányom nem támogat anyagilag. Több mint egy éve kezeletlen a betegségem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság, amennyiben lesz per, akkor az elhunyt gyermekeit fogja erre kötelezni vélhetően. (Mindig az örökösök felelnek ezért, és jelen esetben a gyermekek azok.)

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy egy bírósági végrehajtó kötelezhet-e engem, mint főállású KATA-s egyéni vállalkozót, hogy saját magamtól, mint magánszemélytől jövedelmet tiltsak le? A számlámat folyamatosan inkasszózza, ez rendben van, erre van lehetősége. Én úgy értelmezem, hogy rám a KATA tv. vonatkozik és nem az SZJA tv. Én nem vagyok saját magam munkáltatója, mert nem fizetek jövedelmet magamnak. Véleményem szerint nincs jogalapja a letiltás kérésének. Megtisztelő válaszukat köszönve!

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kötelezheti. Az más kérdés, hogy nincsen értelme, mert ha Ön nem teljesíti, akkor mint kezes felel magánszemélyként, de az egyéni vállalkozó az egyébként is az, ebben ez értelemben természetes személynek minősül. Tehát tkp. következménye sincsen annak, ha nem teljesíti, ugyanúgy önnel szemben (is) megy az eljárás tovább.

Kérdés: Két kollégával augusztusban kezdtünk dolgozni egy frissen alakult cégnél. A vezető december második hetében bejelentette, hogy tervei nem az elképzeléseknek megfelelően alakultak, így másnaptól megszünteti a munkaviszonyunkat. A decemberre járó béreket ki is fizette, de a ki nem vett szabadságokat nem teljes mértékben, ugyanis a novemberi bérpapíron esetemben négy nap kivett szabadság szerepel, holott a valóságban egyet sem vettem igénybe, és ugyanez a helyzet áll fenn a másik két kollégánál is. Hozzáteszem az első három hónapra még meg sem kaptuk a papírokat, azzal a magyarázattal, hogy “nem látja a gépén” az ügyvezető, majd januárban küldi, a jelenléti íveket pedig online töltöttük ki, de azt egyikünkkel sem íratták alá. A hiányos kifizetésre vonatkozó megkeresésemre semmilyen választ nem kaptam. Attól tartunk, hogy januárban a cég csődöt jelent és nem kapjuk meg jogos járandóságunkat. Kérem segítsenek, mi a teendő ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak FMH vagy peres eljárás, amit el tud indítani.

Kérdés: Az élettársam kiment Németországba dolgozni, mert itt Magyarországon inkasszót tettek a fizetésére, amit kézbe kapott a sok tartozás miatt. Ezért én nyitottam egy másik banknál számlát az én nevemre, hogy arra tudja utaltatni a kinti fizetését, hogy ne tegyenek rá inkasszót. Neki is volt ugyanannál a banknál egy saját számlája. Miután megszűnt kint a munkahelye, utána rá egy hónapra már külön éltünk. Ezt nem bírja elviselni és megpróbál ellehetetleníteni. Most be akar perelni, hogy én azt a pénzt nem adtam neki oda. Ilyenkor jogos a követelése? Mit tudok tenni? Amióta külön költöztünk én már azt a számlát megszűntettem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A perben mindketten nehéz bizonyítási helyzetben lennének, így nincsen értelme. Neki a jogcímet kellene igazolnia, önnek pedig, hogy visszaadta. Egyelőre szerintem nincsen teendője ezzel, mivel az ellenoldalnak szükséges először ezeket megtennie.

Kérdés: Először is előre szeretném megköszönni azoknak a munkáját, akik (aki) remélhetőleg a problémámban segítségemre lesznek a közeljövőben. 
Élettársi viszonyban élek több mint 10 éve. Kezdetben albérletben laktunk. Nincsenek közös gyerekeink, neki van egy, mára már 18 éves fia. Ebben a kapcsolatban vettünk közösen egy ingatlant, egy bizonyos értékben.  Az ehhez szükséges anyagi fedezetet személyi hitelből oldottam meg. A hitelt akkor 7 év futamidőre kaptam meg. Eltelt néhány év, a tetőt cserélni kellet volna, ezért ha jól emlékszem, további 2,5 millió forint hitelt vettem igénybe. Akkor beszéltünk egy helybéli tetőáccsal, aki anyaggal együtt 3.000.000 forintért szerette volna kicserélni a tetőnket. A hitel összegéből megvásároltuk a tető anyagát, ami akkor volt 1.500.000 forint. A fennmaradó összeget, azaz 1.000.000 forintot a párom kezelte, a havi jövedelmemmel együtt, és az összeget gyakorlatilag szétszórta. Ezt akkor azért néztem el neki, mert az egészségi állapota akkoriban romlott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: A szomszédom a telekhatárra építkezett, amihez évekkel ezelőtt írásban hozzájárultam a korábbi tulaj kérésére. Idén az épület állagának megóvása végett szigetelni akarták, ami már átlóg az én telkemre (kb. 15cm, a kerítést is le kellett emiatt bontanom), ebben is együttműködtem, de a tudtom és hozzájárulásom nélkül a telkemre néző ablakot is nyitott, ami igazán nem kívánatos, tekintve, hogy a kertem közepére néz. Mit tehetek és kihez fordulhatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A helyi jegyzőhöz tud fordulni.

Kérdés: A házfelújítás teljesen elhúzódik, a június 14-i határidőt december végével se tudják teljesíteni. Mivel ismerős volt a cég, nem erősködtünk kötbéren, megbíztunk bennük, mert miattunk is csúszhatott volna a dolog és volt, ami csúszott is. Viszont most már olyan hangnemet ütnek meg és annyi kárt okoztak a házban, hogy elfogyott a türelem. 
Kérdések:
 Sérelmidíjat lehet-e követelni tőlük a lakhatás és idegi kimerültség miatt, amit okoztak a plusz 6 hónappal?
 Kiállíthatnak-e olyan plusz számlát, aminek a munkáját nem tudják bizonyítani, mert nincs e-hiteles építési napló?
 Milyen lehetőségeim vannak, hogy legalább valami vigaszdíj visszajöjjön?

Válasz: Tisztelt kérdező! Sérelemdíjat lehet követelni, de felesleges, a leírtak alapján nem megállapítható. SZámlát bármiről kiállíthatnak, de nyilván azt Önök nem kötelesek teljesítés hiányában kifizetni. Kártérítési eljárást tud indítani, amennyiben annak a feltételei fennállnak.

Kérdés: Milyen jogaim vannak, ha a nevemen van egy ingatlan? A szüleim pedig haszonélvezők?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ingatlan felett ön rendelkezhet, de a birtoklás és a használat joga a haszonélvezőket illeti meg. Hétköznapi értelemben: jelenleg az ingatlant haszonélvezettel terhelten tudja eladni, illetve a haszonélvező szüleinek az ingatlan használatát ellenőrizheti.

Kérdés: Egy lakcímen laknak a nagyszülők és a gyermekük a házastársával és unokákkal. Külön-külön gazdálkodnak, külön bejáttal vannak nem egy lakökörnyezetben, csak egy lakcímen. Ebben az esetben egy családról vagy két családról beszélünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mi miatt, milyen értelemben kérdezi.

Kérdés: Elvittem a középiskolás gyermekemet egy szakorvosi vizsgálatra. Mivel ez tanítási időben történt, kaptam egy igazolást az orvostól, amin szerepel, hogy megjelent és az iskolai hiányzása indokolt volt.
Amit nem értek, hogy az igazoláson szerepel a diagnózis BNO kóddal és megnevezéssel együtt. Ez így jogszerű? Az egészségügyi adat személyes adatnak minősül. Elvileg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, jogszerű.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy eladtam a házat, költöznék közel háromszáz kilométerre. Szerettem volna felmondani a munkahelyemen, de nem fogadták el a felmondást, csak úgy, ha harminc napos felmondási időt töltök. Két hetet kaptam a költözésre, nem tudom megoldani a bejárást. Ezt mindenki megértette, csak a telephely vezető nem, ő az egyedüli, aki nem írta alá a felmondásom. Az lenne a kérdésem, mit tudok tenni? Nem tudom megoldani a bejárást 300 km-ről.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján feltehetően jogos a munkáltató kérése.

Kérdés: Kétlakásos társasházban lakom. A társasháznak egy nagy közös elektromosan működő kertkapuja van, amely már a lakásunk megvásárlásakor is megvolt. A kapu elektromos ellátását a th. másik tulajdonosának villanyórájáról kapja a kezdetektől fogva. Egy összekülönbözés miatt azonban 14 év után ez most probléma lett, és rendszeresen kézi üzemmódba kapcsolja a szomszédom, hogy ne tudjam rendeltetés szerűen használni. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, jelezze a problémát a helyi jegyző felé (ez ún. birtokvita).

Kérdés: Mit kell tenni, ha kiloptak minket az örökségünkből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le a releváns részleteket.

Kérdés: Liftünket két és fél éve szerelték, szerződés szerint hatvan napos határidővel. Két részbeni fizetésre a határidőt nem tartották be, nincs hivatalosan üzembe helyezve, kérhetik a második kifizetést két és fél év után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: 2024. június 17-én súlyos munkahelyi baleset ért egy építkezésen, mert a munkáltatóm nem biztosította a megfelelő munkavédelmi feltételeket. Emiatt többszörös bordatörést, medence lapátcsont törést és koponyaalapi törést szenvedtem, amik miatt még mindig kereső képtelen vagyok. Mivel a munkáltatómat felelősség terhelte volna, felajánlotta hogy minden hónapban egy minimális anyagi támogatásban részesít addig, amíg teljesen fel nem épülök, cserébe mondjam azt a hatóságoknak, hogy minden rendben volt és hogy csakis az én felelősségem baleset. Erről még egy ügyvéd által kiállított dokumentumot is aláíratott velem, amit nyomás hatására írtam alá. Az igazság az, hogy soha nem tartotta be és nem is biztosította a megfelelő munkavédelmet, emiatt sokszor kényszerültem veszélyes körülmények között dolgozni a munkatársaimmal együtt, akik szívesen tanúskodnak is, ha kell. Kártérítési igény esetén mik az esélyek ebben az esetben? Lehet ezzel egyáltalán így kezdeni valamit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A balesetért felelős munkáltató ellen kártérítési igényt érvényesíthet, ha bizonyítani tudja, hogy nem biztosította a megfelelő munkavédelmi feltételeket, ami a balesetéhez vezetett. Az, hogy a munkáltató felajánlott Önnek minimális anyagi támogatást cserébe azért, hogy a hatóságoknak azt mondja, minden rendben volt jogellenes cselekmény a munkáltató részéről. Az ilyen szerződés érvénytelen lehet, ha kényszer hatására történt. Először is, fontos, hogy összegyűjtse a balesettel kapcsolatos összes dokumentumot, például orvosi jelentéseket és baleseti jelentéseket. Tanúvallomások is hasznosak lehetnek, ha a munkatársai hajlandók tanúskodni a munkáltató felelőtlensége ellen.

Kérdés: Közös megegyezéssel járó munkaviszony megszüntetése, ha fegyelmi tárgyalást akarnak. Mit tehetek, hogy jól jöjjek ki belőle?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, érthetően írja le a kérdését, és ossza meg a releváns részleteket.

Kérdés: Dohányboltban dolgoztam beugróként, nagyjából a harmadik alkalommal elfelejtettem személyit kérni, nem szándékosan, tényleg csak kimaradt. A vállalkozó tőlem követeli a bírságot. Szerződésem nem volt, oktatást nem kaptam, mit tegyek? Ekkorra összeget nem tudok kifizetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján a bírságot a munkavállalónak kell kifizetnie, amennyiben az előírásokat nem tartotta be. A szerződés és az oktatás hiánya okán vitathatja a követelést.

Kérdés: Az alábbi ügyben kérnék jogi állásfoglalást. Egy kis faluban élek, tavaly decemberig helyben dolgoztam egy kis élelmiszer boltban. Ma tudomásomra jutott, hogy a volt munkáltatóm kapott egy levelet végrehajtási ügyben, melyben munkabér letiltásra szólítják fel. A problémám az egésszel az, hogy ezt nem velem közölte ( telefonon, személyeseb, stb.), hanem az anyósomnak mondta el több vásárló előtt. A kérdésem az lenne, hogy ezzel követtett-e el jogsértést, mert mégiscsak harmadik félnek adott tájékoztatást bizalmas ügyben többek előtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Ha nem érzem magam munkára képes állapotban, akkor megtagadhatom a munkát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nem érzi magát munkára képes állapotban, fontos, hogy ezt azonnal jelezze a munkahelyén. Az alapvető jogi szabályozások szerint, ha orvosilag igazolt, hogy nem képes dolgozni, akkor jogosult lehet táppénzre. Munkavégzés megtagadása anélkül, hogy ezt megfelelő módon dokumentálná vagy kommunikálná a munkahelyével, munkajogi következményekkel járhat.

Kérdés: 2 napja eladtam az autómat, mint az utólag kiderült, hogy egy kereskedőnek. Az autót kipróbálás nélkül vásárolta meg. Le lett papírozva, a megbeszélt összeg kifizetve, majd távozást követően rövid időn belül jelzett, hogy probléma van az autóval. Fel lett ajánlva, hogy az autót hozza vissza, de ő nem így tett. Pár óra elteltével jelezte, hogy a turbó megadta magát, és követeli a javítás költségének a felét, mondván hogy ő ezt az összeget nem nyeli be. Az autónak előtte semmi baja nem volt. A kérdésem az lenne, hogy van neki bármiféle joga követelni ezek alapján?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz ismernem kellene az adásvételi szerződés tartalmát. Általánosságban azt tudom elmondani, hogy az eladó ún. kellékszavatossággal tartozik a vevő felé.

Kérdés: Házamat kiadtam, a bérlők tudtom nélkül lecserélték a zárakat, kulcsokat viszont nem kaptam A lakásban kifejezett tiltásom ellenére kutyákat tartanak, akik rongálják a bútorokat, illetve a lakásban ürítenek. Jogos volt a zárcsere?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Édesanyám a saját tulajdonában lévő ingatlant nekem (gyermekének) szeretné ajándékozni, azzal a két feltétellel, hogy a nővéremnek térítsem meg az ingatlan értékének felét, ill. édesanyámnak maradjon az adott ingatlanon haszonélvezeti joga. Kérdéseim: 1. Ezekkel a feltételekkel, főleg nővérem kifizetését nézve, egyáltalán ajándékozási szerződésben lehet-e ezt bonyolítani? 2. Ha külön szerződésben rögzítjük, hogy kifizettük nővéremet, édesanyám halála után lehet-e még követelése az ajándékozott ingatlanra vonatkozóan? 3. A férjemre irthatok-e tulajdonrészt, ha már az én tulajdonomban lesz az ingatlan így, hogy anyám a haszonélvező (a férjem fizetné ki nővéremet, de anyám nem akar tulajdonrészt adni neki)? 4.Ha megvennénk teljes áron (ingatlan értékbecslővel megállapítva az értéket) anyámtól az ingatlant, az ő halála után testvérem követelhet-e bármit az ingatlan értékéből rajtam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ajándékozási szerződésben rögzíthető, hogy az ingatlan értékének felét kifizeti a gyermek a nővérnek, és az édesanyának marad haszonélvezeti joga. Ha külön szerződésben rögzítik a nővér kifizetését, az édesanyám halála után nem lehet további követelése az ingatlanra. Az ingatlanra tulajdonrészt írhat a férje nevére, ezt a haszonélvezeti jog nem befolyásolja. Ha teljes áron megvásárolják az ingatlant, a testvére nem követelhet semmit az ingatlan értékéből az édesanyja halála után.

Kérdés: Vonatkozhat-e balesetveszély, ill. törvénysértési hatóságokhoz történő bejelentésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Rendezvény miatt le van zárva egy pincesoron az út (nem az úton, hanem a mellette lévő parkban van a rendezvény). A szervező egy magáncég, a város be van vonva, mivel közterületesek gátolják a behajtást. Azokat átengedik, akik a szervező listáján rajta vannak (rendszám). Ezen a bizonyos úton van saját tulajdonú telkem, pincém (munkahelyem). A szervezőktől nem kaptam tájékoztatást, hogy le kell adnom a rendszámom. Kérdésem: gátolhatják-e a behajtásom ilyen esetben a saját tulajdonom eléréséhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A saját tulajdonú ingatlanhoz való hozzáférést nem gátolhatják jogosan, még akkor sem, ha a rendezvény miatt le van zárva az út. Ha a szervezők nem tájékoztattak a behajtásról, akkor érdemes az önkormányzathoz fordulni jogorvoslatért, és kérni a hozzáférés biztosítását.

Kérdés: Édesapám izomsorvadása miatt nem beszél, nem ír, nem gépel. Az ügyintézéshez adott meghatalmazása júliusban lejárt. A közjegyző nem hosszabbítja meg, mert nem tudja akaratát egyértelműen kifejezni. Nem elmebeteg, így a gondnokság valószínűleg nem megoldható. Reménytelennek érzem a helyzetünket. Van esetleg ilyen helyzetben bármilyen megoldás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gondnokság, akár eseti jelleggel is, de megoldható. Arról pedig, hogy az édesapja hogyan tud kommunikálni, kérjen (írásos) orvosi véleményt.

Kérdés: Jogos követelés rendezésében lenne kérdésem. 2021. októberében felmondtam egy szolgáltatást. Most 2024.09.13. kaptam egy levelet, amiben közlik, hogy 2024.02.02. napján átvették az “engedményezést” és tőlem, mint adóstól követelnek két havi szolgálatás árát. Én arra emlékszem, hogy a szolgáltatás felmondásának egyik feltétele volt a fenn maradó számlák kiegyenlítése. Kérdésem: Ha a felmondás óta nem kaptam felszólítást, figyelmeztetést elmaradásról, akkor most így utólag követelhető?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben 2021 októberében felmondta a szolgáltatást, és nem kapott előzőleg értesítést az elmaradásról, akkor a mostani követelés jogossága kérdéses. Ha jogos is lenne a követelés, vélhetően már elévült. Amennyiben a MOKK-tól kap levelet, annak határidőben mindenképpen mondjon ellen, így akasztható majd meg a folyamat. A többivel nem kell foglalkoznia.

Kérdés: November 4-én lesz a válásom, amelyet mint felperes a férjem kezdeményezett. Közös megegyezéssel válunk el. Én külföldön élek, még egyszer a vagyonmegosztási tárgyalásra már nem szeretnék újra Magyarországra utazni. Vagyon megosztásakor lemondanék a vagyon feléről a két gyermekem javára. Ezt előtte egy közjegyzőnél megtehetem és így nem kell részt vennem a vagyonmegosztási tárgyaláson?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A válás során a vagyonmegosztásra vonatkozó lemondást a közjegyzőnél is rendezheti. Azonban fontos, hogy ezt a lemondást írásban, pontosan és részletesen kell megtennie, és a bíróságot is értesíteni kell erről a lépésről. A közjegyző által tett nyilatkozatot a bíróság is figyelembe veszi. A tárgyaláson a megjelenés nem kötelező, de javasoljuk a jogi képviseletet.

Kérdés: Milyen jogon kéri rajtam számon a munkáltató az előző munkámról szóló nyugdíjfolyósító igazolást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató jogosan kérheti az előző munkaviszonyból származó nyugdíjfolyósítós igazolást, mivel az információk segíthetnek a munkavállalói jogviszony pontos ellenőrzésében és a társadalombiztosítási jogok megállapításában. Ezen dokumentum alapján tudják ellenőrizni, hogy a korábbi munkaviszonyok megfelelően bejelentésre kerültek-e, valamint szükséges lehet a juttatások vagy egyéb jogok meghatározásához is.

Kérdés: Abban kérem a segítségüket, ha házasság alatt vettünk egy ingatlant a volt férjemmel, amit a két közös gyerekünk nevére írattunk, és a férjem magának haszonélvezeti jogot jegyeztetett be (és azért csak magának, mert arra hivatkozott, hogy az anyukája volt a korábbi önkormányzati bérlő) és én viszont se tulajdonjogot, se haszonélvezeti jogot nem kaptam. Viszont sajnos aláírtam, mert nem volt sok választásom. A mostani helyzetben a volt férjem ki akar tenni a két kiskorú gyermekünkkel az utcára, vagy azt követeli, hogy fizessek neki havi nettó 280.000 forintot. Most mit tehetek? Ez az eljárás jogos volt-e, vagy történt-e akkor valami jogsértés ellenem? Van-e valami jogorvoslat a helyzetre? Tudok így utólag haszonélvezeti jogot szerezni a lakásra? (Házasság alatt vettük és közös vagyonból.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság alatt vett ingatlan közös vagyonnak számít. Viszont a haszonélvezeti jog ilyenkor megelőzi a tulajdonjogot. De fontos, hogy a férje felelős a gyermekek lakhatásáért (is), így őket nem teheti ki, míg a házastársak pedig kötelesek egymás lakhatását is biztosítani. Ergo jelenleg nem tehet ki jogszerűen senkit sem az ingatlanból, amiért nem is kell fizetniük. Ha viszont elválnak, akkor Önre ez a „védelem” már nem fog vonatkozni. Nem köteles eleget tenni a volt férje követelésének. Javaslom, hogy elsődlegesen keressen fel egy ügyvédet és konzultáljon vele a részletekről, illetve egy jövőbeni bírósági tárgyalás lehetséges kimeneteléről a körülményeket figyelembe véve.

Kérdés: A kérdésem a lakóépület fotózáshoz kapcsolódik. A közelemben vannak régi villaépületek, amiknek egy-egy homlokzati részét, érdekesebb részletet szeretném lefotózni. Ezek a villák nagyrészt lakatlanok. Az utcáról szeretnék fotózni. A képeket egy pályázat során szeretném felhasználni. Szükséges ehhez engedély?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az épületeket az utcáról, nyilvános helyről fotózza, nem szükséges engedély, amennyiben a képek nem sértik a magánszféra jogait, és nem történik jogsértés. Ugyanakkor, ha a képek azonosítható tulajdonosokat tartalmaznak, akkor nem jogszerű.

Kérdés: Az újépítésű ingatlanom egy magánútról megközelíthető, mely része az úthálózatnak, világitás, csatorna, járda,stb. Az szeretném megtudni, hogy erről az adás-vételnél kellett volna, hogy tájékoztassanak, mind az eladó, mind az ügyvéd?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adás-vétel során az eladó feladata, hogy tájékoztassák a vevőt az ingatlan állapotáról és minden olyan körülményről, amely befolyásolhatja a vásárlást. Ha az ingatlan megközelítéséhez szükséges magánút része az úthálózatnak, és ennek fenntartása vagy költségei a jövőbeni tulajdonosra hárulhatnak, akkor ezt fontos információként kell közölni. Amennyiben az eladó nem tájékoztatta Önt erről, és az információ jelentős hatással van az ingatlan használatára vagy költségeire, akkor jogi lépéseket fontolhat meg a tájékoztatás hiánya miatt.

Kérdés: Munkajogi kérdésben Hszt. hatálya alá tartozó állományúnak tudnak-e jogi tanácsadást biztosítani? Hszt. 79/A. egyoldalú hatósági vezénylésnél nem vizsgálta a munkáltató és nem nyilatkoztatott az alábbiakról: “Hivatásos állomány tagja részére a hatósági vezénylés időtartama alatt a kormányzati igazgatási szerv olyan szolgálatteljesítési helyet biztosít, amelynek eléréséhez szükséges idő a tartózkodási helytől – tömegközlekedés igénybevételével – nem haladja meg irányonként a másfél órát, a hivatásos állomány tíz éven aluli gyermeket nevelő tagja esetében az egy órát, kivéve, ha a hivatásos állomány tagja nyilatkozatával vállalja a hosszabb utazási időt.” Én sokkal messzebbről jártam be eddig is, de azt önként vállaltam, mint hivatásos tűzoltó. Most viszont szerettem volna nyilatkozni és leszerelni, mert nem akarok kormánytisztviselő lenni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Hszt. 79/A. szerint a hivatásos állomány tagja számára a hatósági vezénylés időtartama alatt biztosítani kell egy olyan szolgálatteljesítési helyet, amely eléréséhez szükséges idő nem haladja meg a meghatározott határidőket, kivéve, ha az érintett nyilatkozatával vállalja a hosszabb utazási időt. Ha a munkáltató nem tartotta be ezt a szabályt, és nem biztosította a megfelelő távolságot, akkor jogos lehet a panasz, amelyet ún. szolgálati panaszként tud előterjeszteni a közvetlen parancsnoka útján.

Kérdés: Mennyi időn belül adják oda a fizetésemet, ha felmondtam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben felmondott a munkahelyén, a munkáltató köteles a felmondási idő leteltével, illetve a munkaviszony megszűnését követően legkésőbb 5 napon belül kiadni a hátralékos fizetéseket, beleértve a végkielégítést is, ha jogosult rá.

Kérdés: Testvéremmel édesanyánk halála után tulajdonosok lettünk a családi házunkban 25-25%-ban. Édesapánk továbbra is 50%-ban tulajdonos maradt, valamint holtig tartó haszonélvezeti jogot szerzett. Idén sajnos édesapánkat is elvesztettük. A házban az egyik szobára valószínű fennmaradási engedélyt kell kérnünk. Ennek folyamatát testvéremmel eltudjuk indítani a hagyatéki tárgyalás előtt, vagy meg kell várni a hagyatéki eljárás lezárását, hogy teljes mértékben a mi nevünkre kerüljön a ház?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elvileg elkezdhető, mivel a két eljárás nem befolyásolja direkt módon egymást. Gyakorlatban a hagyatékátadó végzést nagy valószínűséggel kérni fogják.

Kérdés: A segítségüket szeretném kérni a következő esetben: Ki örököl? Az örökhagyónak nincs házastársa, se gyereke, se a szülei nem élnek. 2 élő vértestvére, 1 élő féltestvére, 1 meghalt vértestvére van (neki 2 gyereke). Van egy ház, amiben ketten édesanyámmal 50-50%-ban tulajdonosok. Továbbá van egy borospince szántőfölddel, erdővel, amiben ő az egyedüli tulajdonos. Továbbá van egy MTZ traktor és a hozzá tartozó földművelő eszközök, amik szintén az ő nevén vannak. Végrendelete nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben az esetben, mivel az örökhagyónak nincs végrendelete, a törvényes öröklési rend szerint jár el a közjegyző. Az örökhagyó szüleinek halála miatt az öröklés az oldalági rokonok között oszlik meg, így a két élő testvér, az élő féltestvér, valamint a meghalt testvér gyerekei egyenlő arányban örökölnek. A meghalt testvér helyén az ő gyermekei lépnek, akik megosztva kapják azt az örökrészt, amely az elhunyt testvért illette volna. Az 50%-ban közös tulajdonú házra, a borospincére, szántóföldre, erdőre, valamint a traktorra és földművelő eszközökre ugyanez a szabály vonatkozik.

Kérdés: Férjem öregségi nyugdíjat és gyod-ot kapott 266.800 Ft. Én, mint nyugdíjas anya jogosult vagyok-e a gyod-ra? Számít-e, hogy mennyi a nyugdíjam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, jogosult lehet a gyermekgondozási díjra (GYOD), ha a férje öregségi nyugdíjat és GYOD-ot kap. A GYOD igénylésének szempontjából a férje jövedelme és az Ön nyugdíja is számít. Az Ön nyugdíja befolyásolhatja a GYOD összegét, mivel a GYOD alapja a család jövedelme, amely figyelembevételre kerül a jogosultság megállapításakor.

Kérdés: Nagypapám nemrég elhunyt. Ingatlan tulajdonrészét (50%) testvéremnek ajándékozta úgy 1 évvel ezelőtt. Nagymamám (papa felesége) és édesanyám (a lányuk) még életben vannak. Kérhetik-e az ajándékból a kötelesrészt a hagyatéki tárgyaláson?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Felmondtam a munkahelyemen, és az utolsó fizetésből nem kaptam semmit, sőt még nekem kell fizetnem. Mit tehetek ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Van-e olyan eus-s irányelv vagy jogszabály, amely alapján megtagadható a szabadságmegváltás abban az estben, ha méltatlanságból szüntetik meg a munkaszerződésemet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: A szüleim el akarják adni azt a telefont, amit a saját pénzemből vettem. Megtehetik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Az ingatlanhoz tartozó osztatlan közös udvarrész a régi tulajdonos nevén maradt, már 40 éve megvettük a házat, csak 5 éve derült ki. Mit tehetek? Mi a teendőm?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az ingatlanhoz tartozó osztatlan közös udvarrész a régi tulajdonos nevén maradt, érdemes jogi lépéseket tenni az ügy tisztázása érdekében. Első lépésként javasolt ellenőrizni a tulajdoni lapot, hogy pontosan mikor és hogyan történt a tulajdonjog átruházása. Amennyiben a régi tulajdonos elhunyt, akkor az örökösökkel kell felvenni a kapcsolatot, és esetleg egy közös megállapodás keretében rendezni a tulajdonjogot. Ha az örökösök nem hajlandók együttműködni, akkor jogi úton, például keresetlevélben kérheti a közös tulajdon megszüntetését, amelynek során a bíróság dönthet a tulajdonjog rendezéséről.

Kérdés: A párommal nem vagyunk házasok. Hirtelen jött egy házvásárlási lehetőség. Ha kifizetjük a foglalót, utána meg tudjuk-e igényelni a babavárót és a csok pluszt, vagy a foglaló előtt össze kell házasodnunk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A babaváró támogatás és a CSOK igényléséhez házasság nem feltétel, így a foglaló kifizetése után is jogosultak lehetnek a támogatásokra, ha megfelelnek a szükséges kritériumoknak. Javaslom, hogy a vásárlás előtt tájékozódjanak a pénzügyi intézmények követelményeiről és a benyújtási folyamatokról, mert azok változóak lehetnek.

Kérdés: Feleségemmel és az ő előző kapcsolatából született lányával 8 éve vagyunk kapcsolatban, és két közös gyermekünk is született. Kapcsolatunk kezdetén a nejem és a kislány Athénban éltek, innen költöztettem őket Magyarországra, miután a görög bíróság ezt jóváhagyta. Feleségem egyébként magyar állampolgár, lányom pedig kettős görög/magyar. Lányom vérszerinti apja pedig görög állampolgár, nem voltak házasok, azonban a gyermek születése előtt tett apasági nyilatkozatot. Jelenlegi helyzet az, hogy a kislány már 9 éves 3. osztályos iskolás és 2 éves kora óta közösen neveljük, vérszerinti apjára nem emlékszik, az semmilyen formában nem kívánta tartani vele a kapcsolatot és a bíróság által meghatározott gyermektartást sem fizette soha. Miután semmilyen kapcsolat nincs az apával és semmilyen elérhetőségét nem ismerjük szeretnénk tudni, hogy van-e arra lehetőség, hogy a gyermek nevemre kerülhessen, illetve hogy teljes jogú apja lehessek? Ugyanis rengeteg mindennapi dologhoz kellene az apa aláírása.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bírósághoz fordulhatnak örökbefogadás okán.

Kérdés: A nulláról építettem ki egy rendszert, ami a jelenlegi munkám része és a saját szellemi termékem. Jelenleg a felettesem arra kényszerít (egy 3 órás meeting keretében és még kettő felettessel), hogy pontról-pontra adjam át nekik, arra hivatkozva, hogy munkautasítást akarnak belőle készíteni és a nevem sehol nem jelenik meg. Ezek után nagy valószínűséggel meg akarják majd szüntetni a munkaviszonyomat, arra hivatkozva, hogy szét tudják osztani a munkámat és nem kell még egy ember bérét kifizetni. Sajnos mostanában történt hasonló egy kollégámmal, csak ő már nem bírta idegileg és felmondott.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Keretmunkaidőben kivitelezhető-e az a megoldás, hogy a dolgozó 2 szombaton (nem feltétlenül egymást követő szombatokon) dolgozik 4-4 órát és utána kap egy pihenő napot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A keretmunkaidő lehetővé teszi, hogy a munkaidő beosztását rugalmasan alakítsák ki, azonban az óraszámoknak és a pihenőidőknek meg kell felelniük a Munka Törvénykönyvének (Mt.) előírásainak. Az, hogy a dolgozó két szombaton 4-4 órát dolgozik, és ezt követően pihenőnapot kap, általában elfogadható.

Kérdés: Többször tettem fel a kérdést, valóban létezik valamilyen európai uniós irányelv vagy jogszabály, amire hivatkozva megtagadható az évek óta felhalmozott szabadság megváltása? Megjegyzés: az elbocsátás méltatlanságból, egy nem jogerős bírósági ítéletre hivatkozva történt, általánosságban az eu-s irányelvekre hivatkozással nem akar kifizetni az önkormányzat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. (De ezt a kérdését korábban már szintén megválaszoltuk.)

Kérdés: Az MVM 8 évig nem számlázott a H tarifás mérőre, amelyet felszerelt. Bejelentettem, hogy bediktálásra áttérve nincs ilyen mérő az appban és az aktuális mérőóra állást. Egy év után, miután újra kértem, hogy rendezzük le ezt, most 9 évre visszamenőleg küldtek számlákat, összesen 629.000 Ft összegben. Kérdésem, hogy az 5 évnél régebbi időszakra kiszámolt összegeket köteles vagyok kifizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az energiaszolgáltató által kibocsátott számlákra vonatkozóan a 2013. évi V. törvény 12. § (1) bekezdése szerint az általános elévülési idő öt év. Ezért az öt évnél régebbi időszakra kiszámlázott összegeket nem köteles kifizetni.

Kérdés: 7 évig éltem az élettársammal. Néhány hete meghalt és a lányai mindent elvettek tőlem, sőt még 120.000 forint bérleti díjat fizettem az apjuk halála után, holott én mostam, tartottam rendben a házat és a kertet, elláttam az állatokat, mialatt az apjuk egy hónapig a kórházban volt. A lányai mindent magukhoz ragadtak, még azt is, amit közösen vettünk. Kérdésem, hogy van-e valami esélyem jogilag fellépni ellenük, hogy megkapjam a nekem járó részt a munkám után és a kifizetett 120 ezer forintot visszakapjam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A helyzet jogi megítélése bonyolult, mivel a házasság nélküli élettársi kapcsolat nem biztosít automatikus öröklési jogot. A lányok jogait a törvények szabályozzák, de az ön által végzett munka és a közösen vásárolt dolgok jogi elismerése érdekében célszerű jogi képviselő segítségét kérni. A bérleti díj visszatérítésére vonatkozóan is van esély, ha tudja bizonyítani, hogy ön a közös háztartás fenntartásában részt vett.

Kérdés: 8 hónap múlva 18 éves lesz a gyermek. Felügyelt kapcsolattartás volt bírósági egyezség szerint 1 évvel ezelőtt. A felügyelet elhagyásával, ha a gyermek úgy dönt. Ő nem döntött úgy az 1 év alatt, igazából nem szeretne kapcsolatot tartani. Az apuka így lemondott írásban a felügyelt kapcsolattartásról. Kérdésem az lenne, hogy még ebben a 8 hónapban indíthat pert újra szabályozás miatt? 18 éves kor után lemondhatunk a gyermektartásról, ha nem kívánja a kapcsolattartást a gyermek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az apa a bírósági egyezség szerinti felügyelt kapcsolattartásról írásban lemondott, a bíróságon ezt kérvényezheti a kapcsolattartás újra szabályozását, ha ő úgy kívánja. Azonban, mivel a gyermek 8 hónap múlva nagykorúvá válik, a bíróság valószínűleg figyelembe veszi a gyermek életkorát és a saját döntési jogát a kapcsolattartás vonatkozásában. Megjegyzem, hogy a gyermek hamarabb lesz 18, minthogy a per elindulna….. Ami a gyermektartást illeti, az 18 éves kor után is járhat, amennyiben a gyermek nappali tagozatos oktatásban vesz részt. A kapcsolattartás megtagadása önmagában nem eredményezi a gyermektartás megszűnését.

Kérdés: Szegeden 1991-ben bérlakás megvásárlása bérlő által, feltétele az érvényes kiutalás és bérleti szerződés volt, ill. a szerződés. A vételi árajánlatkor közölték, hogy a kiutaláson és bérleti szerződésben szereplő kizárólagosan használt részek kerülnek a tulajdonunkba. Az adásvételi szerződés csak a lakás m2-t foglalja magába. Tartalmazza, hogy a szerződést a lakás bérlőjével kötötték. A szerződésben köteleztük magunkat, hogy belépünk a társasházi közösségbe, melyet a IKV a 4 lakás eladása elött alapított a szegedi, akkor 7, ma 6 lakásos házra. Az akkor észlelt hibák azonnali javítása után, most 2024 ben azzal szembesülünk, hogy a2004-ben az IKV által készített SZMSZ-ben szerepel a tulajdoni pincék kitétel, de az új néhány éve tulajdonosok nem ismerik el a fáskamrák és pincerekeszek tulajdonjogát, holott az ő lakásukhoz is tartozik, de nem tudtak róla. A ház térképén a pincerekeszeken nincs név feltüntetve. Amikor a térkép készült a ház állami volt. Kérdés, hol található az a rendelet, mely a bérleti szerződésben kizárólagosan használt részek tulajdonosává teszi a vevőt 1991 áprilisában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által említett helyzetre vonatkozóan az 1991. évi XXXIII. törvény (a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésére vonatkozó szabályokról), illetve a helyi önkormányzati rendeletek adhatnak iránymutatást.

Kérdés: Ha egy katona egészségügyi probléma miatt beteg állományban van, kötelezhetik-e a szolgálat teljesítésére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Édesanyánktól 50-50%-ban örökösei vagyunk a nővéremmel az egy szoba-konyha-fürdőszoba társasházi lakásnak. Kérdésem az lenne, ha én nem szeretnék megválni az 50% örökölt részemtől, köteles vagyok-e azt eladni vagy a nővérem részét megvenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön nem köteles sem eladni az örökölt részét, sem megvásárolni a nővére részét, ha nem szeretné. Amennyiben egyikük sem kívánja eladni vagy megváltani a másik részét, a közös tulajdon fennmaradhat. Ha azonban a nővére szeretné megszüntetni a közös tulajdont, bírósághoz fordulhat, ahol a bíróság dönthet a közös tulajdon megszüntetéséről. Ilyen esetekben a bíróság mérlegelheti az ingatlan megosztását, eladását, vagy valamelyik fél által történő megváltását, attól függően, hogy mi a legmegfelelőbb megoldás.

Kérdés: Egy elég bonyolult helyzetről lenne szó, de röviden édesanyám meghalt, 1/1 örökös én vagyok, de17 éves vagyok, ha lemegy a hagyatéki eljárás a gyámom/törvényes képviselő rendelkezhet az örökléssel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel Ön még nem nagykorú, a törvényes képviselője (gyámja) a hagyatéki eljárás során is eljárhat az Ön nevében. Ugyanakkor a gyám csak az Ön érdekeit képviselheti, és a vagyon kezelésében, illetve az örökséggel való rendelkezésben korlátozások lehetnek. A gyámhatóság felügyelete alatt áll a döntéshozatal, különösen akkor, ha az örökséggel kapcsolatos lépések komoly anyagi következményekkel járhatnak, például ingatlan eladásánál. Bármilyen fontos döntésnél a gyámhatóság engedélye szükséges, és Ön, mint örökös, védve van a vagyon elherdálása ellen.

Kérdés: Mit tudok tenni, ha el akarnak venni a telkemből (saját tulajdon) a beleegyezésem nélkül, kihez forduljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz.

Kérdés: Körülbelül 10-15 éve vásárolt a volt férjem egy autót az én nevemre. Több parkolási bírságot is összegyűjtött, amiről én akkor nem tudtam, viszont most kapom a felszólításokat arról, hogy a fizetésemből fogják levonni ezeket a tartozásokat. Hol lehet megtudni az összes tartozást, ami a nevemen van, illetve mit tudok tenni, ha a volt férjem nem hajlandó felelősséget vállalni a bírságokért (csak ő használta az autót), illetve ő nem Magyarországon tartózkodik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az összes tartozását lekérdezheti a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-nél (parkolási és közlekedési bírságok) vagy a végrehajtói irodán keresztül, lletve bármely közjegyzőnél, akik a fizetési meghagyásokat intézik. A volt férje által felhalmozott bírságokért sajnos jogilag Önt terhelik a következmények, mivel az autó az Ön nevén van, és a közlekedési szabályszegésekért a jármű tulajdonosa felel. Érdemes jogi lépéseket fontolgatni, például keresetet indítani a volt férje ellen, hogy megtérítse a bírságokat.

Kérdés: Bevihetnek egy nem beszámítható embert a fogdára begyógyszerezve?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A bérbeadó köteles-e a nem használt fűtés összegét visszaadni az albérlőnek? A közös költségből kötelese visszaadni a nem a bérlőt szolgáló díjakat? Bérbeadónk egy hónapban sem igazolta számlákkal a közüzemi díjakat. A fűtés elszámolás után sem kaptunk tőle felvilágosítást. Mi a teendőm ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bérbeadó köteles visszaadni a nem használt fűtés költségét. A bérlőt nem érintő közös költségek visszatérítése is jogos igény lehet, amennyiben a bérleti szerződésben így van meghatározva. Ha a bérbeadó nem igazolja a közüzemi díjakat számlákkal, és nem nyújt tájékoztatást a fűtés elszámolásáról, érdemes írásbeli felszólítást küldeni neki a dokumentációk benyújtására és a visszafizetésre vonatkozóan. Ha a bérbeadó nem reagál, jogi lépéseket tehet a vitás ügy rendezésére.

Kérdés: Ha nem vagyok a ház tulajdonosa, de rengeteg pénzt belefektettem, most válunk épp, akkor a válás után kaphatok részesedést a házból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérheti az igazolt költségek megtérítését.

Kérdés: Az utcára kitett kirakott tárgyak elvihetők felhasználásra, pl. lomtalanítás során?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az utcára kihelyezett tárgyak lomtalanítás során kerültek ki, általában elvihetők és felhasználhatók. Fontos azonban, hogy a helyi szabályokat és a lomtalanítási eljárásokat betartsák, mivel egyes területeken vannak speciális előírások vagy engedélykötelesek az ilyen tárgyak eltávolítása. Érdemes tájékozódni az önkormányzatnál a pontos szabályozásról.

Kérdés: Jogomban áll kikérni baleset esetén a munkahelyi kamerafelvételt az adott napról, a baleset időszakában rögzített felvételt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Bérlőként szeretnénk kivenni egy ingatlant. A tulajdonos a két kiskorú gyermekünkre hivatkozva, befogadó nyilatkozatot szeretne kérni. Rendelkezünk máshol ingatlannal, ami egyben az állandó lakcímünk is. Ebben az esetben is meg kell kérnünk valaki mást, hogy adjon egy ilyen dokumentumot?

Válasz:Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem, de Önnek kell nyilatkoznia, hogy egy esetleges kiköltözés esetén biztosított a lakhatásuk.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy ha a 16. életévemet betöltöttem, van-e jogom eldönteni, hogy melyik szülőmmel élek, és hogy a másikat milyen gyakran akarom meglátogatni. Ha van, miket kell tennem ahhoz, hogy eldönthessem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Joga van véleményt nyilvánítani arról, hogy melyik szülőjénél szeretne élni, és milyen gyakran látogatná a másik szülőt. A végső döntést azonban a bíróság hozza meg, amely a gyermek érdekeit és véleményét nyomatékosan veszi figyelembe.

Kérdés: Szakemberekkel megcsináltattam a tetőt, de a munka elvégzése után dupla annyi összegről állítottak ki számlát, mint amennyit írtak felméréskor a szerződésbe. Kértem, hogy ezt beszéljük át, mert nem erről volt szó, de minden beszélgetéskor előjöttek még plusz költségek. Ezek után már nem mertem beszélni velük. Ott tartunk, hogy rengeteget hívtak, megfenyegettek, megjelentek múlt hét szombaton a házunkban és nem voltak hajlandók elmenni, amíg nem írtam alá egy másik szerződést a nagyobb összeggel. Három kiskorú gyermekemmel voltam itthon, féltem, ők ketten voltak, aláírtam, hogy szabaduljak (remegő kézzel az aláírásom sem ugyanolyan, a tanú is hamisítva lett, igazolványszám nélkül). Szeretném rendezni, de az eredeti összeggel! Milyen lépéseket kell tennem?! Tudna ebben segíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által leírt helyzetben az első lépés az, hogy jelentse a fenyegetéseket a rendőrségnek, mivel az ilyen magatartás jogi következményekkel járhat. Ha a kivitelezők nem hajlandók az eredeti feltételekkel megegyezni, jogi úton érvényesítheti követeléseit.

Kérdés: Kérdésem egy magánszemélyek között létrejött szerződés jogerősségére irányul. Januárban egy korábbi szóbeli szerződés írásban is megköttetett, ám sajnos csak egyetlen tanú írta alá. A szerződés családon belül jött létre, gyermek és szülők között, arra vonatkozóan, hogy a szülők havi megélhetési kölcsönt biztosítanak gyermeküknek, maximum 1 évig, maximum 1000 GBP értékben havonta. A szerződést 7 hónapon át betartották, ez utalásokban látszik. Augusztus óta a szülők nem hajlandóak fizetni. Kérdésem, amennyiben szóban és ahogy az látszik rámutató magatartással is létrejött a szerződés, elégséges-e a gyermek által diktálás után kézzel írt, szerződő felek és egy tanú által aláírt megállapodás a kikényszerítés indításához?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak szerint a szerződés betartása bírósági úton kikényszeríthető.

Kérdés: A bérlő által bérelt lakás egy zeneiskola alatti földszinti lakás. A tulajdonos azzal a szöveggel hirdette a lakást, hogy nyugodt, csendes lakhatás lehetséges. Azonban a zeneiskola nincs leszigetelve és a zaj fülsértő, a lakhatás nyugtalan, élhetetlen. Ez csak a tanév kezdetével derült ki, a költözés nyáron történt. A tulajdonos azzal védekezik, hogy ez nem az ő hibája. A bérlő elköltözne és kártérítésként a kauciót igényelné, de a szóbeli megállapodásban az volt, hogy 1 év után kapja vissza csak a kauciót. Mit tehet ilyenkor a bérlő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bérlő kérheti a kaució visszaadását, mivel a lakás állapota nem felelt meg a hirdetett feltételeknek. Mivel a zaj miatt a lakhatás jelentősen megnehezült, jogos lehet a bérleti szerződés felmondása. A kaució visszafizetését a bérlő jogi úton is érvényesítheti.

Kérdés: Jogomban áll részt venni lakógyűlésen az ingatlan tulajdonosának meghatalmazása nélkül? 2022.09.19-től lakom albérletben. De még egyetlen egy lakógyűlésen sem vehettem részt. A többi lakó úgy dönt a lakóközösséget érintő kérdésekben, hogy nem lehetek ott. Az ingatlan tulajdonosa engedélyével ideiglenesen vagyok bejelentkezve. De itt élek életvitelszerűen. Minden nap láthatnak a lakók.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lakógyűlésen való részvétel jogát alapvetően az ingatlan tulajdonosa gyakorolja. Ha Ön bérlőként él az ingatlanban, de nem rendelkezik tulajdonosi jogkörrel vagy meghatalmazással, akkor a lakógyűlésen csak az ingatlan tulajdonosának írásos meghatalmazásával vehet részt. Az, hogy életvitelszerűen ott él, nem biztosít automatikus részvételi jogot a lakógyűléseken, mivel az ilyen eseményeken a tulajdonosi jogok gyakorlása történik.

Kérdés: Meg szeretném kérdezni, hogy a tesómtól el akar válni a felesége. Van egy közös gyerek (2,5 éves), plusz ingatlan. A felesége megkeresett egy ügyvédet. Tesóm szerint, ha mindenben meg tudnak egyezni, nincs szükség még egy ügyvédre az ő részéről. A cél a közös megegyezés és mindenben megegyezni. (De például a feleség már most szerintünk anyagi részen gondolkodik, hogy tesóm megtakarítását is felezni akarja, a kocsit is szeretné stb.) Ez valóban jó döntés? A család úgy gondolja, célszerű lenne legalább tanácsadásra elmenni az ő részéről, de ő szerinte a felesége által megkeresett ügyvéd egyenlően mindkettőjüket segíteni fogja és nem látja el például a feleségét olyan tanáccsal, amiről a tesóm nem tud vagy rosszul jöhet ki. Ez tényleg így van, ilyenkor az ügyvéd mindent megoszt mindkét féllel (egyenlő a képviselet?) és nem kel attól tartani, hogy a tesómat esetleg behúzzák a csőbe? Plusz nagyon félti a gyereket és ő a mindene, ezért próbál mindenben engedni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön testvérének érdemes lenne saját ügyvédet fogadnia, vagy legalább jogi tanácsadást kérnie, mert egy ügyvéd nem képviselhet egyszerre két fél érdekét egy válás során. Az az ügyvéd, akit a felesége bízott meg, az ő érdekeit fogja elsősorban képviselni, és nem köteles a testvérével megosztani minden információt vagy olyan tanácsokat adni, amelyek esetleg a testvére számára hátrányosak lehetnek. Ezért fontos, hogy testvére ne hagyatkozzon arra a feltételezésre, hogy a felesége ügyvédje mindkettőjük érdekeit egyenlően fogja képviselni.

Kérdés: Férjem apja 4 éve hunyt el, a férjem és a testvére örököltek utána egy fél ingatlant és 68 ezer Ft állaskeresési járadékot. Most kijött egy 3,5 milliós tartozás is. A cég természetesen mindkettőjükön be akarja hajtani a követelését. A hagyatéki tárgyaláson osztályos egyezség született férjem és a testvére között, amelynek értelmében a lakást és minden költséget a testvére örökölt, a férjem pedig csak az álláskeresési járadék felét, azaz 34 ezer Ft-ot. Ezek fényében a cég jogosan követel a férjemen is 3,5 millió forintot? Tudomásunk szerint csak az örökség erejéig felel a tartozásokért, ami a mi értelmezésünk szerint jelent esetben azt jelentené, hogy a 3,5 milliós tartozás helyett 34 ezer Ft megfizetésére kötelezhető csak. Rosszul értelmezzük? A cég szerint természetesen ők jogszerűen követelik a teljes összeget mindkét örökösön, hiába küldtük el nekik az osztályos egyezséget tartalmazó hagyatéki végzést.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogszabályok alapján az örökösök valóban csak az örökség erejéig felelnek az elhunyt tartozásaiért. Az osztályos egyezség azt jelenti, hogy a hagyatéki vagyon felosztása belső megegyezés alapján történt a testvérek között, de ez nem köti a hitelezőket. Az xx tehát jogszerűen követelheti a teljes tartozást mindkét örököstől, hiszen az osztályos egyezség az örökösök közötti belső megállapodás, amely a hitelezők felé nem érvényes. Azonban, ahogy Ön is helyesen írta, férje legfeljebb az öröksége értékéig, tehát a 34 ezer Ft erejéig felelhet a tartozásért. A testvérének, aki a teljes ingatlant és az ezzel járó költségeket örökölte, nagyobb felelősséget kell vállalnia a tartozás megfizetéséért. Azt viszont érdemes majd megvizsgálniuk, hogy nem évült-e el a tartozás, mert a jelzett cég nagyrészt ilyeneket vásárol.

Kérdés: Adott egy ingatlan, 1600 nm telek, rajta 200nm ház. Párom 1989-ben ennek a felét megörökölte. Később a férjével is a házban éltek, majd úgy döntöttek, hogy felújítják ehhez 2009-ben 26.100 EUR hitelt felvettek. 2016-ban párom megörökölte az ingatlan másik felét, így 1/1 tulaj lett. A hitelt 2017-ben visszafizették. Azóta nem tudnak az ingatlan értékében megegyezni, hogy milyen elszámolás alapján kellene az ingatlant értékelni. Mennyi járna a volt férjnek? Az lenne kérdés, hogy ingatlan melyik értékét kell nézni? Alap ház + a felújítás? Vagy a mostani piaci értéket? A házasság, mint életközösség 2013-ban mindkét fél szerint megszűnt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A mostani piaci értéket kell alapul venni.

Kérdés: Benyújthatok-e keresetet a korábbi munkáltatóm ellen, mivel hivatásos állományban voltam, de közös megegyezéssel leszereltem, ám a leszerelést betegségem miatt nem fejeztem be. Az ún. MIL lap még a birtokomban van. Annyira a birtokomban, hogy például a pénzügyi osztályon a mai napig nem történt meg az elszámolás, szintén a betegségem miatt. Volt egy korábbi munkaügyi perem, ahol egyszerűen lesöpörték az asztalról a Honvéd kórház által küldött orvosi felmentési javallatot. Ügyvédre nem volt pénzem, mert nem hittem el, hogy ez megtörténhet. Most információt kaptam, hogy nem úgy mennek a dolgok, mint régen és igen, beadhatom a keresetet. A régi állapot visszaállítása fejében. Erre szeretnék választ kapni, hogy igen vagy nem

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Van egy ismerősöm, aki egy élelmiszer boltban dolgozik, és borzasztó a főnöke, és ebben az összes munkatársa egyetért. Az lenne a kérdés, hogy valahogy le lehetne váltatni közös erővel? Van-e erre bármiféle megoldás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs, de jelezhetik a munkáltató felé a problémát.

Kérdés: Horvátországban foglaltunk szállást. Nyaralás előtt 3 nappal lemondták a szállást, a pénzt vissza is kaptam, kerestek nekem egy új szállást. Kifizettem itt már nem a weboldalnak kellett utalni, hanem az apartmannak. Amint megkapták az utalást, kaptam az üzenetet, hogy aznap nem tudnak fogadni csak 1 nappal később. Mondtuk, hogy nekünk az nem megfelelő, de ők mindenáron másik helyre akartak elszállásolni arra az 1 napra. 1,5 nap volt az indulásig ezért gyorsan foglaltunk egy másik szállást. Ezt követően 3 óra múlva jelezte az apartman, hogy mégis tudnak fogadni, de mi mondtuk, hogy már van másik szállásunk. Kértük vissza a pénzünket, de nem hajlandóak visszaadni, mert így úgy jön ki, hogy mi mondtuk le a szállást túl későn. A weboldal se tud semmit segíteni, a szállásadó nem is ír vissza nekünk. Van lehetőségem arra, hogy vissza kapjam a pénzem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel az eredeti foglalás feltételeit a szállásadó nem tartotta be, joggal követelhetik vissza a kifizetett összeget. Amennyiben a szállásadó elzárkózik a visszafizetéstől, első lépésként célszerű írásban felszólítani őt, és hivatkozni a szerződésben foglaltakra. Végső soron a jogi megoldás marad (per).

Kérdés: Házastársi különvagyon esetében (feleség részéről, adásvétellel, házasságkötés előtt szerzett ingatlan 1/1-es tulajdona) a férj örököl-e a feleség után, ha a feleségnek nincs gyereke? Amennyiben örökölne, az esetben az örökségről lemondáshoz kötelező-e a közjegyzői igénybevétel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a feleség különvagyonáról van szó, és a feleségnek nincs gyermeke, a férj a törvény szerint örökölhet. Ha a feleség nem rendelkezik végrendelettel, a férj a törvényes öröklési rend alapján jogosult lehet az ingatlan egy részére, illetve az egészre, ha nincs más örökös.
Az örökségről való lemondáshoz mindenképpen közjegyzői okirat szükséges, mivel csak így válik jogilag érvényessé a lemondás.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy mennyire jogszerű az, hogy a munkavállaló részére heti 2 pihenőnapot kiad a munkáltató, majd pár hét eltelte után visszamenőleg az egyik pihenőnapot csúsztatásra írja át, ami a túlórából kerül levonásra, ergo azon az adott héten így 1 nap pihenőnap és 1 nap csúsztatásban kiadott nap kerül elszámolásra. Túlóra negyedévenként kerül kifizetésre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: A férjem tulajdonában lévő ingatlanban a nővére lakik, akinek haszonélvezeti joga van. A lakást a sógornőm kifestette. A kivitelező annak tudatában, hogy ő a tulajdonos, aláíratott vele egy szerződést. A munka elkészült, amiről mi akkor értesültünk, mikor fizetni kellett. A sógornőm nem tudja kifizetni, amit megrendelt, mi pedig nem szeretnénk. A kérdés, hogy a lakásra rá lehet-e terhelni a tartozást. 300.000 Ft-ról van szó. Megrekedhet-e a követelés azon a szinten, hogy ennek az összegnek a kifizetése csak a sógornőmet terhelje. Munkája nincs. Értékei nincsenek. Segélyből él. Több millió forintot fizettünk már ki miatta. Villany, gáz, közösköltség ….stb., szeretnénk véget vetni ennek. Én úgy gondolom, hogy aki a szerződést aláírta és megrendelte a munkát, az fizessen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdéses tartozás elsődlegesen azt a személyt terheli, aki a szerződést aláírta és a munkát megrendelte, tehát a sógornőjét. Az ingatlanra a tartozás a leírtak alapján NEM terhelhető.

Kérdés: Az élettársam gyermekeit 5éve neveljük közösen. Ha a párommal történik valami szeretném tovább nevelni én a gyerekeket. Elvehetik tőlem őket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az élettársa gyermekei nem az Ön örökbefogadott gyermekei, jogilag nem tekintik Önt a gyermekek szülőjének. Ha a párjával történik valami, az állami szervek és a gyámhatóság mérlegelni fogják a gyermekek érdekeit. Önnek nincsen automatikusan jogi alapja a gyerekek további nevelésére. Azonban, ha a gyerekek érdeke azt kívánja, hogy továbbra is Önnél maradjanak, lehetőség van jogi lépésekre, például a gyermekek gyámjává válhat, vagy megindíthatja az örökbefogadási folyamatot.

Kérdés: Hány évesen dönthet egy fiatalkorú arról, hogy mondjuk egy 18. életévét betöltött emberrel legyen párkapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Magyarországon a beleegyezési korhatár 14 év, ami azt jelenti, hogy egy fiatalkorú 14 éves korától dönthet arról, hogy párkapcsolatot létesít egy 18 év feletti személlyel, feltéve, hogy nincs olyan visszaélés vagy kényszer, ami miatt a kapcsolat jogellenes lenne. 14 éves kor alatt azonban bármilyen szexuális kapcsolat egy felnőttel büntetőjogi következményekkel járhat, mivel a törvény szerint a fiatalkorú ekkor még nem adhat jogszerű beleegyezést ilyen kapcsolathoz.

Kérdés: Önhatalmúlag eldönti egy lakó, hogy ő zárva tartja a lépcsőházi ablakokat mindenkor, bár a lakások szellőzése a folyosóra történik. Ezért állandó bűz van, ami nem tud távozni, csak kapunyitáskor pár pillanatra, és a szagok beszivárognak a lakások ajtaján. Kihez lehet fordulni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös képviselőhöz, illetve a jegyzőhöz.

Kérdés: Dolgoztam is, háztartásbeli vagyok 2 gyermek mellett, a férjem fizetése az én bankszámlámra megy, külön nem szeretnénk banki költségek miatt, minden hónapban fizettem a egészségügyi járulékot. 2 havi elmaradást utólag fizettem be, automata letéti számlára + sárga csekket küldtek. Ha nincs munkaviszonyom, a férjem fizetése, ami a bankszámlára jön, nekem abból a NAV automatikusan vonhat? Ebből fizetjük a rezsit, élelmiszer, férjem hitele, plusz gyerekek iskoláztatása, gyerekek iskolai menza, osztálypénz. Ha férjem munkabére jön az én számlámra, vonhat le a NAV, ha nincs jelenleg munkaviszonyom, mert iskolába én viszem, hozom a gyerekeket, plusz háztartást vezetek, tanulok velük és segítek tolószékes édesapámnak, aki nem tud járni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, csak inkasszó esetén, ugyanis akkor nem veszik figyelembe, hogy honnan érkezik a pénz.

Kérdés: Augusztusban kezdtem el dolgozni egy kórházban, mint ápoló. Az lenne a kérdésem, hogy a jogviszonyom megnevezéséhez az van írva, hogy honvédelmi alkalmazotti, egészségügyi szolgálati jogviszony. Fogalmam sincs arról, hogy ez mit takar.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A „honvédelmi alkalmazotti- egészségügyi szolgálati jogviszony” kifejezés arra utal, hogy Ön az egészségügyi területen dolgozik egy olyan intézmény keretein belül, amely a honvédelmi szférához tartozik. Ez jellemzően katonai vagy rendvédelmi egészségügyi intézményeknél fordul elő, ahol a munkavállalók külön jogi keretek között végzik feladataikat. Az ilyen típusú jogviszony specifikus szabályozásokkal rendelkezik, amelyek a honvédelmi és egészségügyi szolgáltatások egyesítésére vonatkoznak. Érdemes érdeklődni a munkáltatójánál a pontos jelentéséről és a vonatkozó szabályokról.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy válás után, ha az édesanyánál van a felügyeleti jog, akkor átírathatja a gyermeket másik iskolába az édesapa engedélye nélkül? Kell-e hozzá az édesapa aláírása, engedélye? Nincs eltiltva az apuka.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teheti, kell hozzá az apa beleegyezése is. Gyakorlatban viszont sokszor sikerrel járnak, mert azt nem mindig tudják az oktatási intézményekben.

Kérdés: A feleségem ez év januárjában harmad magával örökölt az unokatestvére után. A közjegyzői végzés után, de még a törvényes határidőn belül újabb 2 örökös jelentkezett, amire újabb hagyatéki eljárást írtak ki. Itt valószínű újra osztják az örökrészt és a feleségemnek is vissza kell fizetni a különbözetet. Ez az örökség közben elköltésre került. Mire kötelezheti a bíróság a feleségemet, akinek saját vagyona nincs, egyedüli jövedelme havi 160 ezer nyugdíj?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság kötelezheti a feleségét, hogy térítse vissza az örökségből kapott többletet, amit az új örökségi arányok alapján nem lenne jogosult megtartani. Ha nincs saját vagyona és csak nyugdíja van, a bíróság figyelembe veheti a pénzügyi helyzetét a visszafizetés ütemezésénél.

Kérdés: Hetven kutyát tart a szomszédom, szinte folyamatos az ugatás. 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 14. § (2) A kedvtelésből tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja. Hogyan határozza meg a jog mennyi idő számít tartósnak, és mit jelent ebben az esetben szükségtelen zavarás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogszabály szerint a tartós zavarás fogalma nem egyértelműen meghatározott, ezért a konkrét eset körülményeitől függ. Általában az állattartás akkor minősül tartósnak, ha a zajhatás rendszeresen, hosszú távon és folyamatosan fennáll, és az jelentős mértékben zavarja a környezetet. A szükségtelen zavarás pedig akkor áll fenn, ha a zajhatás nem indokolt a kutyák természetes viselkedésével és szükségleteivel összhangban, tehát például az állatok folyamatos ugatása nem az adott állatok természetes magatartásának része, hanem a tartási körülmények nem megfelelőek.

Kérdés: Elhunyt férjem eladásra került ingatlanunk után mennyit kell egy gyermek örökösnek fizetnem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az ingatlan az elhunyt férje után örökölt vagyon része, és azt a gyermek örökölte, az örökösnek nem kell öröklési illetéket fizetnie, mert egyenes ági leszármazott esetén az öröklés illetékmentes. Ha azonban az ingatlant eladják, az eladásból származó jövedelem után személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezhet, amelynek mértéke az ingatlan szerzésének és eladásának időpontjától függ. Az adó pontos összege az eladási ár, a szerzési érték és az eltelt évek alapján számítható ki.

Kérdés: 8 évvel ezelőtt, lányom Spanyolországba költözésekor nekem ajándékozta másfél szobás lakását. Jelenleg is itt él. Most a lakást szeretném eladni, és az árát szintén lakásvásárlásra visszaajándékozni.
Van ennek valamilyen jogi akadálya?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs jogi akadálya.

Kérdés: Társasházban felújítást akar néhány lakó, de nem mindenki. Több százezer forint befizetésre akarják kényszeríteni a néhány, fizetni nem akaró lakót (nincs annyi pénze, nem akar/tud kölcsönt felvenni stb.. )Mi lehet a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasházban történő felújítást csak akkor lehet kötelezővé tenni, ha a közgyűlés a lakók többségének szavazatával azt elfogadja. Azonban a közgyűlési határozat sem kényszeríthet arra, hogy valaki hitelt vegyen fel. Amennyiben a határozat jogszabályellenesnek vagy méltánytalannak tűnik, lehetőség van bírósági úton megtámadni a döntést a határozathozataltól számított 60 napon belül. Érdemes először a közös képviselővel, majd ügyvéddel konzultálni a jogi lépésekről.

Kérdés: Átírathatom a házat tartozással együtt másra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges, hogy egy ingatlant tartozással együtt más nevére írjanak, de ehhez a hitelező, például a bank jóváhagyása is szükséges, mivel a tartozás átvállalásához az új tulajdonosnak el kell fogadnia a fizetési kötelezettségeket.

Kérdés: Ha adott egy pszichológus, aki összefekszik egy férjjel és ismeri a feleséget is, hiszen szomszédok. Ilyenkor lehet-e valamit tenni a pszichológussal? Hiszen ő esküt tett az etikára és ezt rúgta fel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ilyen helyzetben, ha a pszichológus szakmailag etikátlan magatartást tanúsít, például megszegi a hivatásával járó etikai szabályokat, lehet panaszt tenni ellene a szakmai kamaránál.

Kérdés: Meghatalmazással adtam el a házamat. A meghatalmazott a ház áráért vett új házat a nevére. Ezt meg teheti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a meghatalmazás kifejezetten az Ön házának eladására vonatkozott, de nem tartalmazta azt a felhatalmazást, hogy a befolyt vételárat felhasználhatja más célra, akkor a meghatalmazott jogtalanul járt el. Önnek joga van jogi lépéseket tenni az elszámolás érdekében, azt javaslom keressen fel egy ügyvédet az összes dokumentummal és egyeztessenek a részletekről.

Kérdés: Négyes tarsasház, osztatlan közös udvar, földszinti lakásában élő kutya csökkenti-e az emeleti lakás értékét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Haza vihetik a rendörök a 17éves fiút, aki eljött otthonról?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Angliából szeretnék hazaköltözni, de a férjem nem engedi a fiaimat velem, ennek mi a folyamata?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a férje nem egyezik bele, hogy a gyermekekkel hazaköltözzön, a gyámhatósághoz fordulhat. De a külföldre költözésben alapvetően mindkét fél együtt dönthet.

Kérdés: Az ápolónak van joga megszabni, hogy hová nem mehet a nagyapám, vagy saját felelősségre eldöntheti, ha elküldték a kórházból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Saját felelősségre dönthet.

Kérdés: Örököltem egy ingatlant többedmagammal. Én külföldön élek, de az ügyvéd, aki megkeresett arról tájékoztatott, hogy adhatok meghatalmazást online is. Az egész ügy nagyon érdekes mert az eredeti eladási árnál lényegesen olcsóbban jelentkezett egy vevő még decemberben (aki ha minden igaz, az ügyvéd úr felesége vagy annak vmilyen hozzátartozója), de mivel a tulajdonosok között volt egy kiskorú is, a gyámhivatal bevonását elkerülve augusztus végéig várni akartak a szerződéssel, amikor ő is betölti a 18. életévét. Én nem zárkóztam el az eladástól, de szerettem volna részletes tájékoztatást kapni az ügyvédtől, hogy milyen jogügyleteket kötöttek eddig (elszerződés, foglaló átadása) helyettem/nevemben, mivel engem semmiről sem tájékoztattak. Azóta úgy értesültem, hogy azt tervezik, hogy nélkülem (és beleegyezésem, aláírásom nélkül) történik meg az értékesítés és az én részem letétbe kerül. A kérdésem az lenne, hogy mit tehetek, kihez fordulhatok, ki a felügyeleti szerv?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben örökölt egy ingatlant több személy között és külföldön tartózkodik, fontos, hogy részletes tájékoztatást kapjon az ügyvédtől a folyamatban lévő jogi lépésekről és az ingatlan értékesítésének részleteiről. Ha az ügyvéd nem biztosította Önnek a szükséges információkat, és úgy érzi, hogy az ingatlan értékesítése az Ön beleegyezése nélkül történik, javaslom, hogy írásban kérje az ügyvédtől a szükséges tájékoztatást. Amennyiben az ügyvéd nem reagál megfelelően, akkor érdemes egy másik ügyvéd kolléga segítségét kérni. Az ingatlan az Ön hozzájárulása nélkül semmiképpen sem értékesíthetik.

Kérdés: Van lehetőségem és esélyem egy polgári per megnyerésére (kártérítés), ha egy személy manipulált, érzelmileg kihasznált, lelkileg tönkretett, megtévesztett, öngyilkossági kísérletekbe hajszolt bele és biztatott is rá. Csak azt akarta, hagyjam el a munkahelyem, ezzel bevétel kiesést okozva, amint ez megtörtént minden ígérete ellenére felszívódott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Vélhetően nincs.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy egy orvos kikérheti úgy a kartonomat másik orvostól, hogy én nem írtam alá semmilyen papírt, hogy nyilatkozok arról, hogy átmegyek másik orvoshoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha Ön nem írta alá a szükséges nyilatkozatot az orvosváltásról, az orvosok közötti adatátvitel nem történhet meg jogszerűen.

Kérdés: Édesanyám házát ketten örököljük testvéremmel, viszont én sok felújítást végeztem a házon saját költségen. Amennyiben tudom ezt számlákkal igazolni, úgy annyival több részt öröklök, vagy a testvérem így is 50%-ot kap?

Válasz: Tisztelt Kérdező A törvényes öröklési arányok alapvetően 50-50%-ban oszlanak meg, kivéve, ha az örökhagyó végrendeletben másként rendelkezett. Azonban, ha Ön jelentős felújítást végzett a házon saját költségen, és ezt számlákkal tudja igazolni, kérheti a felújítások egy részének megtérítését.

Kérdés: Családtaggal, nem saját gyermek, lehet-e eltartási szerződést kötni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Határozott idejű szerződédem van kb. 2 éve, ezt többször hosszabbították, is de kb. 1,5 hét múlva lejár és vége. Ennek oka, hogy történt egy kis malőr ezt a nyakamba varrták, főnököm ügyesen kicsúszott a felelősség alól (a felelőségét tudom bizonyítani). Voltam egy állásinterjún, ahol olyan dolgok hangzottak el, amik az előzőekben leírtakat bizonyítják, valamint azt is, hogy a 2 főnök beszélt egymással a helyzetemről. Kérdésem, hogy kiadhat-e az én főnököm olyan infókat, hogy engem tulajdonképpen kirúgtak, indokolva annak okát (mondhatta volna azt is, hogy lejárt a szerződésm és most nem hosszabbítanak).

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy a háború miatt Kárpátaljáról ideiglenesen áttelepült magyar-ukrán kettős állampolgárságú anya és 2 éves gyermeke, milyen feltételek mellett tud visszaköltözni úgy, hogy itt meg szeretnék szüntetni mind az állandó lakcímet, mind a tb-t és az ezzel járó kötelezettségeket (óvodába járás, kötelező oltásra hordás, stb). Sok mindent olvastam ezzel kapcsolatban, pl. környezettanulmány és keresetigazolás szükségességét a kiskorú gyermek miatt, de tudni szeretnék ebben az esetben valami pontosabbat szakemberektől.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, először értesítsék az önkormányzatot a lakcím törléséről, és mondják le az egészségbiztosítást. Emellett jelezniük kell az óvodai vagy iskolai intézmények felé az elköltözést.

Kérdés: A szomszéd állandóan ok nélkül hívja a rendőrséget vagy tűzoltókat. Már nagyon bele fáradtam. Költözni nem akarok, mert sok pénzt és munkát fektettem a lakásba. Ausztriában élek 25 éve. Amiért én magyar vagyok, kell valami megoldásnak lenni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, osztrák jogban jártas ügyvédhez forduljon segítségért.

Kérdés: Lányom volt élettársa anno megvette lányom örökrészét a lakásból, így résztulajdonossá vált. Mivel útjaik széjjel váltak szeretnénk ezt az örökrészt visszavásárolni. Azonban kiderült, hogy közben tartozás miatt megterhelték és végrehajtói státuszba került ez a tulajdon. A lakáson már van egy jelzáloghitel, mivel a másik lányom lakásvásárlásához kellett. A volt élettárs is szeretné megszüntetni a tulajdonjogát, nem zárkózik el előle. Mi a teendőnk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtástól az ingatlan még forgalomképes marad. Azt kellene tisztázniuk, hogy ki és milyen formában fogja a tartozást rendezni. Amennyiben igényli, segítünk.

Kérdés: Lányom és 2 unokám hozzám költöztek. Lányom nagyon szeretné, hogy a december óta előzetesben levő szerelme kijöhessen és házi őrizetes legyen. Azt szeretné, ha befogadó nyilatkozatot tennék, amit én visszautasítottam. Nem szeretném, ha egy ilyen ember a lakásomban élne. A következő felkérése, hogy legalább a levelei jöjjenek ide hivatalosan. Ehhez milyen nyilatkozatot kellene tennem ,hogy én ne kerüljek kelepcébe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben csak a levelek érkezését szeretné engedélyezni, akkor elég egy egyszerű nyilatkozatot adnia, amelyben feltünteti, hogy az ingatlan címe a levelek kézbesítésére szolgál. Kérjük, ügyeljen arra, hogy a nyilatkozatot írásban és az Ön által aláírva adja meg.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy a munkáltatom minden hónapban jelenléti bónuszt fizet, ez azt jelenti, ha táppénzre nem megy az illető, akkor megkapja az adott hónapban a munkabérrel együtt. Most a gond az, hogy páran vagyunk a 100 fős foglalkoztatású cégnél, akiknek van kisgyermeke és sajnos mi, akik a gyermekkel megyünk gyermekápolási táppénzre, mi is elesünk a bónusztól, holott nem saját hibánkból magunk miatt maradunk távol. Sajnos hiába jeleztük ezt a munkáltató felé, hogy nem érezzük igazságosnak a nem gyermekes vagy kis gyermekes munkavállalókkal szemben. Süket fülekre találtunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogilag a munkáltató köteles betartani a törvényes előírásokat, de a bónuszok kifizetési feltételeit önállóan szabályozhatja, amennyiben azok nem ellentétesek a munkajogi szabályokkal.

Kérdés: Szalonunkban, ahol én csak bérlő vagyok, kamera lett elhelyezve a tulajdonos által, vagyonvédelem céljából. Írtunk róla papírt,, de abban nem vagyok biztos, hogy szerepel benne az is, hogy hangot is rögzít, mivel csak egy példányban írtuk alá és én nem rendelkezem a dokumentummal. Kérdésem, hogy így is érvényes a papír? Illetve azóta visszajutott a fülembe, hogy a tulaj férje egyik nap “pont nézte” a kamerát és olyan információkhoz jutott, amik magán jellegűek, és egyértelműen a hanganyag meghallgatásával jutott ezekhez az információkhoz. Milyen jogi lépéseket lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de jogosan követelhet belőle saját példányt. Akár bírósághoz és/vagy jegyzőhöz és/vagy a NAIH-hoz is fordulhat.

Kérdés: Az lenne a kérdèsem, hogy a munkáltatóm bejelentett visszamenőlegesen júliusra és most azt mondja, hogy azt az egy hónapot vonni fogja tőlem, ami nem kevés. Azt mondja 400 ezer forint. Ez igaz lehet vagy nem értem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, érthetően írja le a kérdését és a helyzetet.

Kérdés: Ha valaki vesz nekem valamit, akkor az az én tulajdonom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Augusztus 20-án a munkahelyemről indulva reggel 7 órától külföldi kiküldetésen vettem részt kistehergépkocsival (a cég nem fuvarozó cég, saját kocsival, saját felszerelést szállítottam) augusztus 21-én 18 óráig. Kérdésem: A kiküldetés időtartama az indulástól a beérkezésig eltelt idő. Tehát a kiküldetés idejét  20-án reggel 7 órától a nap végéig, azaz 24 óráig. 21-én pedig 00 órától 18 óráig kell számolni? A vezetési időket nem kell figyelembe venni, a kezdéstől a végéig eltelt időt kell a munkáltatónak fizetnie?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez azt jelenti, hogy a kiküldetés ideje 20-a reggel 7 órától 21-e 18 óráig tart, függetlenül a vezetési időktől. A munkáltatónak ezt az időszakot kell kifizetnie, mivel ez az idő a kiküldetés ideje.

Kérdés: Kérdésem a következő: Bűncselekmény történik-e akkor, ha kimegyek felmérni a munkát a megrendelőhöz, megküldöm neki a tételes ajánlatot. Majd pár napra rá nem fogadja el a munkát, amiben már szóban megállapodtunk. Mint később kiderült, hogy a megrendelő elküldte egy másik kivitelezőnek az ajánlatomat, az pedig átírta, kedvezőbb árat adva, de a tartalmi rész teljesen megegyezik kvázi az ajánlatom szerkesztette át, adta le és szerezte meg a megbízást. Természetesen itt a megrendelő és az új ajánlattevő is bűnös, gondolom én.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem bűncselekmény.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék arról, hogy egy 2019 januárjában jogerőre emelkedett fizetési meghagyás, amit 2019 áprilisában adtak végrehajtásra elévülhet-e. A végrehajtó 2024 júniusában kereste meg a munkahelyemet. A fizetésemet 2024 júliusától tiltják. Az elmúlt 8 évben bejelentett állandó munkahellyel rendelkezem, ugyanott dolgozom. Az évek alatt semmilyen tájékoztatást nem kaptam az adósságról, amely egy 2008-as engedményezésből van. A követeléskezelő azt állítja, hogy a tartozás továbbra is fennáll. Van esélyem a bíróságnál elévülésre hivatkozni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elévülési idő általában 5 év, de a végrehajtási eljárási cselekmény megszakíthatja ezt. Azt kellene tudni, hogy 2019-ben mikor volt az utolsó vh cselekmény. Ehhez képest kell számolni a határidőt.

Kérdés: Az ismerősöm román állampolgár, az autójával szeretett volna parkolni Debrecenben. Az automata nem fogadott el kártyát (nem működött),viszont ki volt írva a legközelebbi parkoló automata, amelyik (talán) elfogad kártyát. Természetesen a megjelölt másik automata sem fogadott el kártyát. Mire visszatért az autójához, már ott volt a büntetés. Ez így ebben a formában jogos? Fizetni kell? Megkeresésünkre a parkoló cég nem fogadta el az indoklásunkat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom vegyék fel a kapcsolatot az illetékes önkormányzat parkolásért felelős kollégáival. A leírtak alapján valóban fizetni kell, azonban ha valós a probléma, akkor méltányosságot alkalmazhat a parkolótársaság.

Kérdés: Foglaltunk egy szállást augusztus 24-én 6 Ft-ért egy weboldalon majd három napra rá elkezdett hívogatni a szállásadó, hogy nem ennyi az ára és hogyha nem szeretném kifizetni azt az árat, amit ő mondott, akkor mondjuk lefoglalást, valószínűleg nem ő hibázott, hanem a weboldal. És ha nem mondjuk le, akkor neki ki fogja számlázni ezt a 6 Ft-os költséget ezeket mondta. Nem tudom, hogy jogunk van-e esetleg fenntartani ezt a 6 Ft-ot- a szállásért vagy hagyjuk az egészet és mondjuk le?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jelzett honlap szerződési feltételeit kell elolvasni, hogy téves ár esetében mi az irányadó eljárás.

Kérdés: Fő kérdés: Közokirattal avagy személyes adattal való visszaélésnek mik az elévülési idejei? Azaz pl. magánindítványos, amire 30 napon belül kell reagálni, avagy feljelentéses, amire évek, de vonatkozik rá a hamis vád veszélye is? (Periratoknál a postás eddig mindig átvételi értesítőt dobott, hogy később a személyes jelenlétemmel, okmányaimmal avagy aláírással igazolva regisztrálják az átvétel idejét, tényét tőlem hitelesen. Bezzeg most nem. “Saját kezébe” ellátású, ügydöntő, rövid határidős végzést csak úgy, felbontva találtam, ki tudja hány nappal később, mivel elutaztam. A panasztételben követelt, bíróság azonnali hiteles értesítését elmulasztották, kivárva a 30 napot, mire a bíróság már helybenhagy, utóbbi engem hazudtolva: márpedig én akkor átvettem. Fellebbezés itt már nincs. Utólag persze beismerik, a postás valóban valamilyen nem-valós okmányi adatot csak úgy odafirkantott a hátam mögött. Így a posta okozta az ügy kudarcát, sokmilliós kártétellel immár rájuk ráterhelődve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak nem keltik bűncselekmény gyanúját. A posta törvény megváltozott, szabályszerű lehet így is a kézbesítés. Ilyenkor igazolási kérelemmel, kézbesítési vélelem megdöntésével és / vagy perújítással kell élni, az ügy függvényében.

Kérdés: Fiam ez év június 12-én este füves cigit vett egy ismerősétől a barátaival. Pár percre rá megállították a rendőrök, és igazoltatták őket, megtalálták náluk. Bevitték őket a rendőrségre, vizelet vizsgálat nála pozitív lett, mert 2 nappal előtte elszívott egy cigit. Elvették a jogosítványát, és vettek vért is tőle, hogy az bizonyítja elvileg pontosan, hogy bódult állapotban volt-e a vezetéskor vagy sem. Fiam azt mondja, akkor tiszta volt, úgy biztos nem vezetett volna. De a jogosítvány akkor is ugrott addig, míg nem jön meg a vérvizsgálat eredménye. Ami 2-4 hét. De ennek már 11 hete. Érdeklődtünk, de azt mondták még nincs meg az eredmény. Fiam menne dolgozni, de emiatt nem tud, kellene a jogsi. Meddig kell várnunk rá, hogy megjöjjön az eredmény? Jogos ilyen hosszan bevonni az engedélyét? És mi van, ha tényleg negatív a véreredmény? Akkor jogtalanul vették el. Merre induljunk hogy meg kapjuk az eredményt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom írásban érdeklődjenek a rendőrségnél vagy a laboratóriumnál a vérvétel eredményéről.

Kérdés: A kérdésem az, hogy mi a teendő akkor, ha a megbeszélt ár az 12500 Ft/nm anyagáron, ami szerződés szerint lécezés 4500 Ft/nm, a cseréplemez 8000 Ft/nm és a leírás alapján a többszörös árát akarják elkérni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelezze a vállalkozó felé a problémát, ha nem tudnak megegyezni elállhat a szerződéstől.

Kérdés: Mit tegyek annak érdekében, hogy édesapám házából, amit nekem vett, csak azt a hirtelen halála miatt nem tudta átírni, ne tudjon kitenni a haszonélvező?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben meg tud állapodni a haszonélvezővel, megválthatja a haszonélvezeti jogot.

Kérdés: Az apám bérlője egy önkormányzati lakásnak, kirakhat a lakásból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez több tényezőtől is függ. Pontos válasz adásához tudnom kellene, hogy hány éves, rendelkezik e megfelelő jövedelemmel stb.

Kérdés: Jogom van a sógorom nem beengedni arra az ingatlanra, ahol a nővérem is tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogos lehet, de ha a nővére beengedi, azzal nem tud mit kezdeni.

Kérdés: Adott egy szülő, aki a gyerekeivel vett ingatlant több mint 10 éve él, az egyikük már akkor is házas volt, most is az. Az ingatlant most el akarják adni. Van-e a vevőnek olyan kötelezettsége, hogy kiderítse, hogy a házas gyermek vonatkozásában házastársi közös vagyonnak minősül-e az ő ingatlanrésze, miből vette stb.? Amennyiben közösnek tekintjük, akkor gondolom, hogy a házastárs is tulajdonos, bár a tulajdoni lapon nem szerepel. Vélhetően a házastárs is tud az eladásról, mert a közös számlájukra kellett utalni. Érheti-e emiatt bármilyen hátrány a vevőt, felléphet-e vele szemben a házastárs, elveszítheti-e az ingatlant?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs. Nem érheti.

Kérdés: Önkormányzati lakásban lakunk, de egy évre külföldre mennénk, elveszíthetjük a bérleti jogot? A szerződésünk határozott idejű 10+5 év, 3 éve lakunk itt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben egy évre külföldre költöznek, fontos ellenőrizni a bérleti szerződés feltételeit, mivel ezek szabályozhatják a bérleti jog fenntartását távollét esetén. Általában, ha hosszú távú távollétről van szó, a bérleti jog elvesztésének elkerülése érdekében érdemes értesíteni az önkormányzatot és megkérdezni, hogy van-e lehetőség a bérleti jog fenntartására.

Kérdés: A tegnap tartott közgyűlésen egyszerre volt jelen a lakás tulajdonosa és annak bérlői is, akiket sehogy nem tudtunk távozásra bírni. Az lenne a kérdésem, hogy így is érvényesek-e a közgyűlésen hozott határozatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 1990 óta lakunk önkormányzati bérlakásba határozatlan idejű szerződéssel rendelkező. Megvásárolható-e a lakás, ha igen, mi a feltétele? Kérdésem az lenne a szülők halála után a gyerekek tovább vihetik, maradhat-e a lakásban ugyanúgy ezzel a feltétellel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önkormányzati bérlakás vásárlásának lehetősége és feltételei az adott önkormányzat szabályaitól függnek. Általában a bérlakások vásárlása lehetséges, ha a lakásra vonatkozó helyi szabályok ezt lehetővé teszik, és megfelelsz a feltételeknek (pl. hosszú távú bérlés, jó bérlői múlt). Ha a lakás vásárlása nem lehetséges, a szülők halála után a gyermekek általában tovább maradhatnak a lakásban, amennyiben megfelelnek az önkormányzati bérlakásokra vonatkozó öröklési szabályoknak.

Kérdés: Ikerház oldalkertjébe szeretnénk egy előlépcsőt a tetőtér számára. Fém kültéri lépcső, saját lábakon áll (betonalapjain), az oldalkert mérete pedig 4 méter, ahogy a HÉSZ a minimumot előírja. Az OTÉK-ban találtam egy paragrafust, ami megengedi a benyúlást: Építési határvonalon kívülre eső épületrész: c. az oldalkertbe – legfeljebb 1,0 m-es benyúlással – a legalább 4,0 m-es oldalkert méretesetében létesíthető. Tudna segíteni értelmezni? Ha megvan most a 4 méter oldalkert kert, akkor beépíthetem 1 métert vagy beépítés után kell 4 méternek maradnia? Egyáltalán egy ilyen lépcső épületrésznek számít?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az építkezés során az oldalkert mérete után a lépcső a 4 méteres minimális távolságon belül maradhat, tehát az oldalkert beépítés után is 3 méter maradna. A fém kültéri lépcső épületrésznek számít, így az építési határvonalon kívülre eső építkezés szabályait kell alkalmazni. Érdemes a helyi építési hatósággal is egyeztetni a terveket.

Kérdés: Apa büntetett előéletű, feltételes szabadlábon van, ami idén novemberben jár le. Agresszív, folyton fenyeget, emellett marihuánát szív minden nap. Nem vagyunk házasok és van egy kislányunk, 7 hónapos, azzal fenyeget, hogy elveszi. Se türelme, se ideje nincs a gyerekre, nem pelenkázza, nem fürdeti, néha felveszi. Nekem csak gyed a bevételi forrásom, ő jobb anyagi helyzetben van és ezzel vissza is él. Valóban elveti tőlem a gyereket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megpróbálhatja jogi úton elvenni, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Válás következtében kell-e gyerektartást fizetnem, ha együtt lakom néha az exemmel és együtt lakom az új társammal külön helyen.
Lakásunk eladás alatt van, eladás után szétválnak útjaim az exemmel. Semmilyen papír nem köt össze exemmel, vad házasságban éltünk. Követelhet-e exem gyerektartást tőlem, ha igen, mennyit. Gyermekem 18 éves tanuló.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, követelhet. A mértéke gyermek igényeitől és több körülménytől is függ.

Kérdés: Településszintű lakcímmel lehet tartózkodási helyet létesíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A gyerekeimet ki akarják emelni a családból, ha elköltöznénk másik varosba, akkor megszüntetik az ügyet ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Mi a teendő, ha a lakást elvették és nincs lakcímem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hajléktalan szállót is bejelentheti állandó lakcímként, valamint település szintű lakcím bejelentésére is van lehetőség.

Kérdés: Mit tehetek, ha nincs állandó lakcímem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hajléktalan szállót is bejelentheti állandó lakcímként, valamint település szintű lakcím bejelentésére is van lehetőség.

Kérdés: Kertes házban 35 éve élek, én építettem. Angol tulajdonosa volt, elhunyta után fiamra íratta a tulajdonosi jogot. Szerződésbe nem lett az én haszonélvezeti jogom beleírva. Fiam el akarja adni a házat, magyarul ki akar rúgni. Mik a jogaim?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben 5 éven belül történt az ajándékozás, visszakövetelheti akár bírósági úton is.

Kérdés: Mit tehetek, ha egy személyt befogadok a házamba, hogy összeszedje magát és hónapok óta együtt él velem, de felforgatta az életem. Többszöri kérésre sem hajlandó elköltözni. Ideiglenes lakcíme nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakáskiürítési nemperes eljárást indíthat.

Kérdés: Munkahelyemen elrendelték, hogy a munkairányító telefonhívását köteles vagyok felvenni. A munkáltatóm flottacsomagot biztosított, azonban a készüléket én vásároltam az előfizetés a nevemen van, a számlákat én fizetem. Jogszerűen kötelezhetnek erre vagy megtagadhatom a hívás fogadását?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató által elrendelt telefonhívások fogadása jogszerű lehet, amennyiben az a munkakörhöz kapcsolódik, és a munkavégzéshez szükséges.

Kérdés: A szemben lévő szomszéd kutyája igen hangosan ugat. Az ugatás miatt az udvaromon és a lakásban sem lehet nyugodtan dolgozni vagy pihenni. Az ugatás egész nap 20-30 percig is eltart és közben 5-10 perc szünet, késő estig és hajnalban újra kezdődik. Az ablakot ebben a nagy melegben sem tudom éjszakára nyitva hagyni. Az otthonom élhetetlen. Kértem a szomszédot, hogy keressen valami megoldást, egy hétig valamivel csendesebb, azután minden a régi. Ez már évek óta tart. Mit lehet tenni? Már a család egészségkárosodást szenved. A polgármester asszonynak írtam e-mailt, de még csak válaszra sem méltatott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat a probléma okán, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Állhat-e gépkocsival lakótárs folyamatosan a közös tulajdonú udvarban a magántulajdonú tároló elé, zavarva így a ki-be állást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A közös tulajdonú udvarban állhat-e a lakótárs tartósan a saját tulajdonú tárolóm elé, zavarva így a gépkocsimmal a ki-be állást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Édesanyánk 2 évvel ezelőtti halála után testvéremmel megörököltük az ingatlant, amelyben felnőttünk. A házat szüleink a ’80-as évek elején vásárolták, majd az 1994-es válásuk után édesanyánk lett az egyedüli tulajdonos. Vagyis nem teljesen, mert a földhivatalnál az ingatlan 10/12-ed része van bejegyezve a nevére, a maradék 2/12 rész olyan tulajdonos(ok)é, akikről kb. 40 éve nem tudni semmit. Ha jól tudom, erre a helyzetre létezik olyan fogalom, hogy “osztatlan közös tulajdon elbirtoklása”, mely szerint, ha a többi tulajdonos 15 éven át nem jelentkezik, az ő tulajdonrészük is – ez esetben – édesanyánkat illetheti. Mivel ő sosem tett ezzel kapcsolatban lépéseket, szeretném tudni, hogy örökösként nekünk milyen lehetőségeink vannak, hogy a kérdéses ingatlan teljes egészében a mi nevünkre kerüljön (és ezzel együtt gond nélkül eladhatóvá váljon), ill. hová forduljunk, pontosan mit kell tennünk, mi ennek az eljárásnak a menete?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos a leírtak alapján 2 éve újrakezdődött a 15 éves időszak, mivel az édesanyjuk nem indította el az elbirtoklási eljárást.

Kérdés: Ezelőtt 26 évvel vásároltam egy saját tulajdonú tárolót egy társasházban. A 8 lakótársnak egy közös udvara van, amely tulajdonképpen 6 db gépkocsi beállását tenné lehetővé. Korábban erre nem volt igény. 3 lakó esetén is lakóingatlan tulajdonjog váltás, azaz adás-vétel történt. Jelenleg már 7 lakó is szeretne beállni Nekem és egyik lakótársamnak van a közös udvarban egy-egy tárolója. Természetesen ennyi autó nem fér be úgy, hogy a két tároló zavartalanul használva lenne. Én a tárolóba egy kis méretű, rövid autóval is be szoktam állni. Így viszont lehetetlenné válik a két tárolóba a gépjárművel a ki-be állás a továbbiakban. Jogszerű-e ez a lakótársak részéről? Bírósághoz kell-e fordulnom emiatt vagy elég valamilyen törvényi előírásra hivatkozni, amelyet ők is el tudnak olvasni, belátva, hogy ez engem a tulajdonosi jogomban korlátoz, illetve lehetetlenné tesz a rendeltetésszerű használatot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fontos lenne tudni, hogy a közös udvar használatát az alapító okirat és az SZMSZ hogyan szabályozza. Amennyiben a tároló használatát akadályozzák a lakótársak parkolási igényei, korlátozza a tulajdonosi jogait, ami a rendeltetésszerű használatot valóban lehetetlenné teszi. Érdemes először a közgyűlésen vagy lakógyűlésen megbeszélni a problémát, hivatkozva az alapító okirat és a törvények adta jogokra. Ha nem születik megoldás, jogi szakértő bevonása és / vagy jegyzői és / vagy bírósági eljárás indítása lehet szükséges.

Kérdés: Nem az enyém a ház, csak bérlem, vehetek bele kártyás órát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben meg tud állapodni a bérbeadóval, igen.

Kérdés: Örököltem egy ingatlant édesapám után, mely az ő testvéreivel közös. Az ingatlant 10 millió forintra becsülték fel. A testvérek eladnák ennyiért. Én nem szeretném, hiszen 3000 nm² telek, rajta lakóház és 2 aknás szerelőműhely. A kérdésem, hogy ha ragaszkodnak az értékesítéshez a fenn említett áron, akkor nekem nem kötelességem ezt elfogadni? Jól tudom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelező, de ők eladhatják a részüket, ha találnak rá ilyen feltételekkel vevőt, vagy akár bírósághoz is fordulhatnak közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: Társasházunk egyik tulajdonosa a ház közös, homlokzati falán ablakot nyitna. A ház földhivatali jóváhagyású alapító okirata szerint 81%, a hiányos aláírásos SzMSz-ünk szerint egyszerű többség jóváhagyása elég. Felülírhatja-e az SZMSZ az alapító okiratot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az SZMSZ nem írhatja felül az alapító okiratot. Az alapító okirat az ingatlan társasházi működésének jogi alapját képezi, és az SZMSZ csak ezen keretek között határozhatja meg a működés részleteit. Ha ellentmondás van az SZMSZ és az alapító okirat között, az alapító okirat szabályai az irányadók.

Kérdés: Lassan minden család tart egy vagy több kutyát. A város éjjel-nappal ugatástól hangos. A gyerekek iskolába menet sokszor megijednek a kapunak rontó hangos kutyáktól. Az esti, illetve éjszakai kutyasétáltatók felverik az utcákat, a pihenésre vágyók nem tudnak pihenni, nem lehet szellőztetni. Valamilyen módon szabályozni kéne az eb tartást.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Az ebtartás jelenleg is szabályozva van. Az egy más kérdés, hogy sokan nem tartják be.

Kérdés: Az alábbi kérdésem lenne: Egy éve ingatlant vásároltunk a párommal. Az adásvételi szerződésben az eladók aláírták, hogy a háznak nincsenek rejtett hibái. Ennek ellenére számos rejtett hiba előjött egy év alatt: – Beázik az előtér (videóval dokumentálva van). – Rengeteg elektromos vezeték nincs földelve, aminek lennie kellene (ez nincs dokumentálva, de még készíthető róla kép). – Nem volt bekötve az áram-védőkapcsoló (édesapám jött szerelni, mikor ezt felfedeztük. Ez javítva lett, de külön dokumentálva nincs. Vannak előtte-utána képek, de azon nem látszik, hogy nem volt bekötve). – A szennyvíz emésztőgödör teteje nem volt megfelelően bebetonozva, beszakadt a teteje (ez tegnap történt, még dokumentálható). A kérdésem, érdemes-e perre vinni a dolgot, és van-e esély, hogy jól jöjjünk ki belőle, bármilyen kárpótlást kapjunk? Nekünk az mind plusz költség, továbbá a beázáson kívül az összes hiba baleset- és életveszélyes kategória.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen. Kellékszavatossági igényt érvényesíthetnek az eladóval szemben. A kellékszavatossági igény öt évig érvényesíthető, ha olyan hibát találunk, amit a birtokbavétel előtt nem ismerhettünk fel, és ezt nem is közölte velünk az eladó. Ezt az igényt a hiba felfedezése után késedelem nélkül, azonnal, igazolható módon kell közölni az eladóval. Érdemes egyeztetni az eladóval, hogy vállalja-e a felelősséget, és a hiba saját költségen történő javítását vagy a javítás költségének megtérítését. Amennyiben nem tudnak megegyezni, akár bírósághoz is fordulhatnak, vagy fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak az eladóval szemben.

Kérdés: Mit tehetek, ha a szüleim elveszik az összes pénzem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelezheti a gyámhatóságnál.

Kérdés: Mit tudnak a polgármesteri hivatalban tenni ha, mellettünk egy több éve üres telek található, el van hanyagolva, hemzsegnek az egerek, patkányok, amik a mi telkünkön is megjelentek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőnél jelezni kell a problémát.

Kérdés: Ha egy adott hónapban kétszer utalnak, akkor mind a kétszer vonhatnak 33%-ot, mivel annyi letiltásom van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 2018-ban végeztem az egyetemen, utána dolgoztam Magyarországon 2 évet, utána pedig kiköltöztem az EU egyik országába. A problémám az, hogy még kéne itthon dolgoznom, hogy a tartozásom megszűnjön. Én szívesen visszafizetnem a fennmaradó összeget, viszont lehetőséget erre nem találtam. Lehetséges-e egyáltalán?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szeretnék tájékoztatást kapni az alábbi kérdésemre. 2024-ben kötöttünk házasságot. A férjemnek van egy ajándékozás útján kapott ingatlana és egy autója amit jóval házasság kötésünk előtt szerzett. Nekem sajnos van házasság előtti tartozásom, ami már végrehajtás alatt áll. Kérdésem az lenne, terhelhető-e a férjem vagyona az végrehajtás miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Válni fogunk a férjemmel, ami még nincs beadva. Van egy megtakarításunk, melyet a fiamnak gyűjtöttünk és az én nevemen van állampapírban. Jelenlegi helyzet szerint a férjem ezt nem akarja a fiamnak adni, hanem azt akarja, hogy feleződjön a válással kettőnk között. Hogyan tudom én a megtakarítást a fiamnak adni úgy, hogy ne legyen ebből a válásnál gondom, hogy ne kelljen felezni a férjemmel, hanem ténylegesen a fiamé legyen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján fele-fele lesz. AZ esetleges egyéb megoldások túlmutatnak a fórum keretein.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a munkába járáshoz használt nagy értékű ebike-omat ellopták a cég telephelyéről, raktárából, ahol dolgozom, míg én egy kinti más helyszínen dolgoztam. Rendőrségi feljelentés megtörtént, terheli-e felelősség a munkáltatómat, akinek a raktárából ellopták, vagy enyém a teljes kár, ha nem kerül meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a cég belső szabályzatától függ. Ha Ön jogszerűen hagyta ott a kerékpárt, akkor járhat kártérítés. (Engedéllyel történt, és vállalták, hogy vigyáznak rá stb.)

Kérdés: A kérdésem a következő lenne: gyermektartást az apa utalhatja-e közvetlenül a 20 éves egyetemista gyermek részére? Eddig az édesanya részére fizette, szeptembertől a gyermek egyetemi tanulmányait megkezdve vidéken, kollégiumban lakik és az apa szeretné közvetlenül részére utalni a pénzt. Kell-e engedély az édesanya részéről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az anya részére kell továbbra is utalni. Ha meg tudnak állapodni, rögzítsék, akkor eltérhetnek tőle.

Kérdés: Egy családfa kutató oldalon regisztráltam, meglepődve láttam, hogy egy ismerős, de nem rokon a családunk adatait kezeli, e-mailben rákérdeztem, hogy kinek a megbízásából, hazudott mindenfélét. Kérdezem, hogy ez személyiségi joggal való visszaélés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Jelentkeztem egy önköltséges felnőtt képzésre, melyet sikeresen elvégeztem. Az iskola, ami ezt a képzést szervezte, biztosítja a független vizsgaközpontnál lebonyolításra kerülő szakképesítése vizsgát. A gondom azzal van, hogy a független vizsgaközpont által szervezett vizsgán nem abból vizsgáztattak, amiből az oktatásunk volt. Akár az eredeti vizsga árát vagy a pótvizsgadíját visszakaphatom? Hiszen nem miattam szükséges a pótvizsga.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Vélhetően nem fogja visszakapni, de jelezheti az oktatási intézmény felé a problémát.

Kérdés: Társasházunkban kicserélték az elektromos kapu motorját. Átálltak telefonos nyitásra, a minap a szolgáltató nem volt elérhető, ekkor derült ki, hogy nem tudunk kimenni az autókkal. A régi motorhoz volt kulcsunk, ami ehhez nem jó, ez most derült ki, áramszünet vagy esetleg szolgáltatói hiba vagy tűz esetén nem tudjuk kimenteni a saját tulajdonú parkolóinkból az autóinkat. Közösképviselő nem hajlandó kulcsot adni vészhelyzet esetére, amivel nyitható a szerkezet és kézzel kitolható a kapu. Ha fennáll a vészhelyzet, nem a személyes szabadságunk korlátozása, hogy nem tudjuk a tulajdonunkat elhagyni? Mi a teendő ebben az esetben? Mit ír elő a jog?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Társasház esetén a közös használatú területek, így a parkolókapu vészhelyzeti nyitásának biztosítása alapvető biztonsági követelmény. Ha a kapu nem nyitható vészhelyzetben, az valóban korlátozhatja a személyes szabadságot, és biztonsági kockázatot jelent. A közös képviselőnek biztosítania kellene a vészhelyzeti nyitást, például kulcs vagy más megoldás formájában. Érdemes ezt írásban kérni, és ha nem kapja meg, jogi lépéseket fontolóra venni, például a helyi jegyző vagy egy ügyvéd segítségét kérve.

Kérdés: Megsérültem az egyik áruház vevőszolgálatánál (a lábujjam), miközben az általam javításra leadott szegélyvágó gépet kipróbáltuk a szervizelés után, hogy megoldódott-e a probléma. A gépet még nem vettem át, előtte próbáltuk, hogy jól működik-e (különben nem veszem át). A felerősödött hangja miatt került be szervizbe. Ellátták a sebet, ami vérzett, körmöm sérült. Készült jegyzőkönyv a kérésemre. Az alkalmazott is működtette a készüléket, és én is. Az alkalmazott nem rakta rá a védőburkolatot, úgy helyezte üzembe. Nem tudtam eldönteni, hogy akkor sérült-e a lábam, amikor az alkalmazott nyomta a gombot (ő kezdte meg a tesztet) vagy amikor én is próbálkoztam. Lényeg, hogy megsérültem. Ebben az esetben vajon jogosult vagyok kártérítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a sérülés a gép nem megfelelő üzemeltetése miatt történt, és az alkalmazott nem helyezte vissza a védőburkolatot, akkor jogosult lehet kártérítésre. A védőburkolat hiánya potenciálisan okozhatta a sérülést. Fontos, hogy a jegyzőkönyvet, valamint a sérülés és a gép állapotát dokumentáló bizonyítékokat bemutassa a helyzet elbírálásánál.

Kérdés: Albérlőnket kilakoltattuk, de maradt a lakásunkban bútora. Másfél hónapig tároltuk, kilencszer szólítottuk fel írásban, hogy vigye el, majd egyik pénteken kitettük a szekrényét a lépcsőházba. Aznap eljött, megbeszéltük személyesen, hogy másnap elviszi. Nem tette, rá 3-4 napra a szekrényt valaki elvitte, állítása szerint nem ő, és most rajtunk keresi. Felelősek vagyunk-e a szekrény eltűnéséért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Aktív dolgozó voltam, de meglett a negyven évem és elmentem nyugdíjba. De ahol dolgoztam, biztonság technikánál, onnan elküldtek, pedig nem akartam elmenni. Ilyenkor jár a végkielégítés, hét éve ott voltam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Munka Törvénykönyve 77§ (5) bekezdése alapján nem jár végkielégítés ilyen esetekben.

Kérdés: Tényállás a következő: Van egy ingatlan, aminek 1/2 tulajdonosa voltam, de feleségem elajándékozta a saját 1/2 részét nekem, így már 1/1 tulajdonos vagyok. Az 1/2 tulajdoni rész 5 éven túli, viszont az ajándékozott rész (szintén 1/2) csak pár hónapos. Ha most el szeretném adni az ingatlant, mi alapján számítják az SZJA -t?  Mivel a nem ajándékozott rész már több mint 5 éve megvan.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az 5 évnél régebbi tulajdoni rész adómentes, míg az ajándékozott, nem 5 éves rész után SZJA-t kell fizetni.

Kérdés: Miért kell beszámolnom a felettesemnek, hogy miért megyek mosdóba nő létemre. Joga van ezt kérni tőlem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Nevelést, oktatást segítő munkakörben dolgozom egy gyógypedagógiai intézetben. A státusztörvény bevezetése óta a túlóra kifizetése változott. A ledolgozott órák 50-60%-át fizetik ki attól függően, hogy mely idősávba esik. Tehát egy órára fél óra bért kapok. Kérdésem, ez jogszerű-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: Az általunk vásárolt ingatlan egy újonnan, építtetőtől vásárolt, társasházzá alakított ikerház. A közüzemi órák átírásánál derült ki, hogy a csatornázási műveknek nem tudunk átadás-átvételi jegyzőkönyvet leadni lévén, hogy az utca nem közterület, a csatornázási művek nem vette át a csatornát, holott ez egy csatornázott, közvilágított aszfaltozott utca. Az építtetővel nem tudunk zöld ágra vergődni és az önkormányzat sem igazán hajlandó segíteni. A tulajdoni lapon magánútként szerepel. A következő a kérdésem: ez minket, lakókat érinthet-e hátrányosan, illetve ezt az adásvételkor kellett volna-e közölni velem és ha igen, az adásvételt intéző ügyvéd elmarasztalható-e ez ügyben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha az utca nem került átadásra az önkormányzatnak vagy a csatornázási műveknek, és az ingatlanvásárlás során ezt nem közölték Önnel, akkor az esetlegesen hátrányosan érintheti Önt, mivel a közüzemi szolgáltatások működésében és a közszolgáltatások elérésében nehézségek merülhetnek fel. Az eladó felelőssége, hogy tájékoztassa az ügyfelet az ingatlan állapotáról és az esetleges jogi problémákról. Ha nem tájékoztatta Önt a magánút státuszáról és annak lehetséges következményeiről, akkor elképzelhető, hogy mulasztott. Ebben az esetben jogi lépéseket is tehet, amennyiben bizonyítani tudja a hibás tájékoztatást és az ebből eredő károkat.

Kérdés: Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy svájci egészségbiztosítás önrész kifizetésének van-e elévülési ideje és ha igen, mennyi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni, svájci jogászt kellene megkérdezni, ráadásul ugyanabból a Kantonból, mivel ott eltérőek a jogszabályok Kantononként is.

Kérdés: Nagykorú még középiskolás fiam nevelését konfliktus miatt nem vállalom a továbbiakban. Bírói végzéssel volt nálam. Egyeztettem a külön élő édesanyjával, aki vállalja, hogy befogadja őt, támogatja a tanulmányai befejezésében is. Jogilag milyen teendőm van ez ügyben? Egyáltalán nem szeretném, ha visszaköltözne az otthonomba, mivel ellenem fordult. Tettlegesség is történt. Lakcíme még ide szól. Szükséges-e egyezséget írni a volt feleségem és köztem a nagykorú gyermekünk miatt? Vagy elég, ha e-mailben megbeszéltük? Felelősségre vonható vagyok amiatt, hogy nem engedem be az otthonomba, ha a másik szülő vállalja a segítését? Lakcímét is szeretném, ha már nem ide szólna. Gimnáziumi tanár szerint én tartozom felelősséggel a fiam iránt, amíg tanul ettől függetlenül is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a fia és az édesanyja megegyeztek a lakhatásról, jogilag nincs szükség külön egyezségre, de érdemes lehet írásban rögzíteni a megállapodás részleteit. Az Ön felelőssége nagykorú gyermeke tanulmányai idején is fennállhat, de a másik szülővel történt megállapodás alapján Ön elvárhatja, hogy az édesanyja vegye át a nevelést és támogatást.

Kérdés: Egy ismerősöm megengedte, hogy a házába költözzek a párommal, érhet minket emiatt baj, pl. hogy nem ide vagyunk bejelentve stb?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha egy ismerős házába költöznek, és nem ott vannak bejelentve, az alapvetően nem okoz problémát, amíg mindkét fél (Önök és az ismerős) egyetértésben vannak a helyzetről. Azonban érdemes gondoskodni arról, hogy az értesítési címük frissítve legyen, és ha hosszú távon laknak ott, célszerű lehet átmeneti lakcímre is bejelentkezni.

Kérdés: Adott a helyzet, hogy kiderült a testvéremről, hogy miután kb. 12 évvel ezelőtt kibukott az iskolából és azt nem végezte el, azóta pedig bejelentett munkája nem volt, csak alkalmi munkák, ezért soha életebén nem fizetett TB járulékot, tehát kb. 12 év tartozása halmozódik jelenleg is. Családon belül is átvállalnánk innentől kezdve a TB fizetést, viszont ezzel kapcsolatban több kérdésem is lenne. 1. Mindenképp kibukik a 12 év tartozása vagy van esély arra, hogy innentől, ha fizetjük, nem történik büntetés? Lévén, hogy soha nem volt a rendszerbe bejelentve, sosem jött levélértesítő arról, hogy tartozna. 2. Jelentsük magunktól a tartozást vagy az előbb említett módon csak kezdjük el fizetni innentől, és lesz ami lesz? 3. Ha kibukik a tartozás, akkor mi az a maximális összeg kamattal és egyebekkel ennyi évnél, amire számítani lehet? 4. Igaz az 5 évnyi elévülés, tehát mondjuk, ha most 2024. szeptember van, akkor 2019. szeptemberétől fogják nézni 5 év tartozását vagy a 12 évet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A TB-tartozással kapcsolatban az alábbiakra érdemes figyelni: Valószínűleg előbb-utóbb kibukik a 12 év tartozás, mivel az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése kötelező, és a NAV rendszere ezt visszamenőleg is ellenőrizheti. Az eddig felgyülemlett tartozás azonban kamattal növekedhet. Ha a tartozásról önként tesznek bejelentést, azzal tiszta helyzetet teremthetnek, de számolni kell a felhalmozott hátralékkal. Ha nem jelzik, és mostantól kezdik el fizetni a járulékot, lehetséges, hogy csak az aktuális fizetési kötelezettséget vizsgálják, de a múltbéli tartozás is előkerülhet. A maximális összeg függ a havi járulék mértékétől és a felhalmozódott kamatoktól. A NAV részletfizetést is engedélyezhet ilyen esetekben.
Igen, az 5 éves elévülési idő általában érvényes a TB-tartozásokra. Ez azt jelenti, hogy az elévülési időn belül csak az utóbbi 5 év tartozását követelhetik, feltéve, hogy nem történt olyan esemény (pl. felszólítás), amely megszakította az elévülést. Javasolt a NAV-hoz fordulni a pontos tartozás megismeréséért és a fizetési feltételek egyeztetéséért.

Kérdés: 22 év be nem jegyzett élettársi kapcsolatban voltam. A párom hirtelen halála után a fia örökölt. Élettársam és fia között szóbeli egyezség volt, hogy én lakhatok a víkend házban. A  fia ezt eladta és a szerződésbe azt vette bele, hogy jóhiszemű jogcím nélküli vagyok. Az új tulaj ki akar dobni az utcára 80 évesen.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Sajnos a leírtak alapján a korábbi szóbeli megállapodást szinte lehetetlen bizonyítani, így azt javaslom mihamarabb nézzen más lakhatási lehetőség után.

Kérdés: Sajnos az édesapám meghalt és állítólag tartozott valakinek, amiről semmi papírt nem csináltak. Van-e az illetőnek joga tőlem kérni, mivel már nagykorú vagyok, és nekem ehhez semmi közöm nem volt. És meg csak annyit, hogy 13 év eltelt és most kérik a megadását.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tartozások elévülési ideje Magyarországon 5 év, így a 13 év elteltével a követelés valószínűleg elévült, és jogi úton már nem érvényesíthető. A leírtak alapján egyébként sem bizonyítható a követelés, állítani bárki bármit állíthat.

Kérdés: Gyermektartási előleggel kapcsolatos kérdésem lenne. Hort támogatáshoz adtam be a kérvényt a fizetés elengedése miatt, nos itt kezdődött, hogy küldtek levelet igényeljek wohngeldet, a wohngeld miatt pedig, hogy gyermektartásdíj előleget  Az lenne a kérdésem, hogy ha igénylek gyermektartásdíj előleget azt a Magyarországon élő apukától behajtják-e? Megegyezésünk szerint nem fizet gyermektartást, mert otthon a közös felügyeleti jogban állapotunk, jó kapcsolatban maradtunk, de ugye ez azóta már nem releváns, mivel a távolság miatt a közös felügyeleti jog nem gyakorolható. Tehát a német állam rajta behajtaná a tartásdíj előleget és ha igen, az állam által fizetendő teljes összeget ilyenkor a releváns vagy az ottani keresete alapján veszik figyelembe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Németországban igényel gyermektartási előleget, az ottani hatóságok megpróbálhatják a magyar apától behajtani a gyermektartást. Azonban a behajtás mértéke és módja attól függ, hogy milyen megállapodás van érvényben, és hogy az apának milyen jövedelmi helyzete van Magyarországon. Az állam által fizetett gyermektartási előleg nem feltétlenül egyezik meg az apától behajtható összeggel, mert a német jog figyelembe veszi az apuka kereseti viszonyait is. Ha az apa nem fizetett korábban gyermektartást, az új helyzetben szükséges lehet a tartásdíj rendezése.

Kérdés: Kereskedelmi panaszkönyvbe a panaszt tevő vásárló köteles-e megadni a pontos címét és nevét? Ha nem adja meg, az üzlet nem tudja kiküldeni a hivatalos panaszkezelésről írt papírt a panasztevőnek és ezért bírságot kaphat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kereskedelmi panaszkönyv használatakor a vásárló nem köteles megadni a pontos nevét és címét, ez önkéntes. Azonban, ha a vásárló nem ad meg elérhetőséget, az üzletnek nincs lehetősége hivatalosan válaszolni a panaszra. Fontos, hogy az üzlet ettől függetlenül köteles a panaszt kezelni, és nyilvántartásba venni.

Kérdés: Új építésű, 1 éve átadott családi házunk kerámia burkolata, kivitelezési hiba miatt teljes egészében felvált az aljzatról. A generálkivitelező és a burkolást végző szakember egymásra mutogat fél éve. Mindig egy hét, majd újabb egy hét haladékot kérve. Mi a következő lépés a megoldás érdekében?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Első lépésként írásban érdemes felszólítani a generálkivitelezőt, hogy határidőn belül orvosolja a problémát, mivel ő felelős a teljes kivitelezésért. Ha továbbra sem történik megoldás, javasolt szakértő bevonása a hiba okának megállapítására, és ennek alapján lehet jogi lépéseket tenni, például szerződésszegés miatti kártérítési igényt érvényesíteni. Ha nem sikerül megegyezni, bírósági úton is érvényesítheti a jogos követeléseit.

Kérdés: Bűnügyben kérném az Önök segítségét. Az ügyészségen szeretnék feljelenteni egy rendkívül gátlástalan, kriptovaluta csaló, szélhámost. Az ügy
tavaly kezdődött. A személy közismert ember, aki Facebook-on múlt évben adott le egy hirdetést, hogy akinek szüksége van rá, segít eligazodni a kriptovaluta ügyekben. Hozzá fordultam egy kérdéssel, amire válaszolt is. Innen kezdődtek az átverések sorozata. Természetesen nem egyedül vett részt a csalásban. Megjegyzem, rendkívül kevés befektetésem volt a webináriumnál. Ezt a befektetés 2023. január hóban igazolta vissza a webinárium. Azóta sem a megadott e-mail címüket, sem egyéb kapcsolattartó ügyintézőt itthon nem tudtam elérni. Így lettem áldozat, mert a kriptovalutához egyáltalán nem értek. A szélhámos, ezt a “hézagot” használta fel. Röviden a kérdésem az lenne, mi szükséges ahhoz, hogy ezt a személyt, az ügyészségen feljelentsem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A feljelentéshez szüksége lesz az esettel kapcsolatos minden dokumentumra, például az e-mailekre, a Facebook-üzenetekre, fizetési bizonylatokra, és bármilyen más bizonyítékra, amely a csalást alátámasztja. Célszerű jogi segítséget kérnie egy ügyvédtől, hogy biztosan minden szükséges információt belefoglaljon a feljelentésbe.

Kérdés: Idén februárban kötöttem szerződést egy ingatlanirodával, hogy adják el a lakásomat. Kizárólagos szerződést írtunk alá, azaz csak ők foglalkoztatnak az eladással. Fél év alatt komoly vevőt nem hoztak ide, több olyan volt, aki szó szerint végigfutott a lakáson és soha többé nem hallottunk róla. Sőt volt amikor csak a vevő jött, az ingatlanos nem jött vele. Kérdésem a következő: sajnos 1 évre kötöttük a szerződést. Ha én ezt előbb fel szeretném mondani, vagy én értékesítem az ingatlant akkor is jár-e nekik a jutalék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kizárólagos szerződés azt jelenti, hogy az ingatlaniroda jutalékra jogosult akkor is, ha Ön értékesíti az ingatlant a szerződés időtartama alatt. Azonban, ha nem teljesítik megfelelően a szerződésben foglaltakat (például nem vesznek részt az ingatlan bemutatásában), felmerülhet a szerződésszegés esete. Pontos válasz adásához látnom kellene a szerződést.

Kérdés: XXX kiküldött első esetben 1,2 millió ft-os számlát. Ezt követően jeleztük, hogy itt valami elszámolás lehet. Ezek után a második számla összege 700 ezer Ft-ra módosult. Kértük őket, küldjenek egy részletes hivatalos elszámolást, amiben le van vezetve az adott időszakra, pontosan mi alapján jött ki ez az összeg. Sajnos ezt nem küldték meg és jelenleg engedményezték egy behajtó cégre, akik kérik a 700 ezer Ft összeget. Miután nem tudom pontosan mi alapján jött ki ez az összeg, mit tudok kezdeni a behajtó céggel, akire engedményezték a követelést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem kapott részletes elszámolást az XXX-tól, érdemes írásban kérni tőlük az elszámolást és jegyzőkönyvezni a kérését. A behajtó cég felé is jelezheti, hogy vitatja a követelést a részletes elszámolás hiánya miatt. Ha a probléma nem oldódik meg, jogi úton is érvényesítheti a jogait, például panaszt tehet a fogyasztóvédelmi hatóságnál. A tartozással nem tud semmit sem tenni a behajtó cég, FMH-t, majd keresetet kell benyújtaniuk a bíróságon, amelyik eljárásban szintén előadhatja az érveit. Enélkül nem tudnak eljárni, vonni stb.

Kérdés: A következő problémával fordulok Önökhöz. Gyerek nem akar jönni hozzám az apás hétvégén, én szerintem az anya miatt. Hol tudom kérni, hogy vizsgálják meg az ügyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben úgy véli, hogy az anya akadályozza a gyermekkel való kapcsolattartást, a bírósághoz fordulhat, amely kivizsgálja az ügyet és segíthet a helyzet rendezésében.

Kérdés: Arra lennék kíváncsi, jogos-e a munkahelyemen bevezetett megvonás? A 100% feletti teljesítményt eddig kifizették, de most visszamenőleg, múlt hónap elsejével ez megváltozott, amiről nem szóltak. Tehát ami eddig pl. 120% volt, az ma csak 70. Teljes képtelenség elérni a 100%-ot is. Nyilván ez bérmegvonás, csak burkoltan.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató egyoldalúan nem vonhat meg bért, különösen visszamenőleg, anélkül hogy ezt előzetesen közölné. Ha a teljesítménybér szabályai megváltoztak, erről előzetesen írásban kellene tájékoztatniuk.

Kérdés: 2017 januárban adtam visszavonásig érvényes meghatalmazást lányom és vőm részére postán. Lányom meghalt, vőm vette fel a nyugdíjam, hiányosan kaptam mindig meg (külföldön élek). 2023 máj. első hetében hazamentem meghatalmazást adtam unokámnak, nem jött a nyugdíj postán, mondták már felvette a vőm, előre kivitette postással, ennek ellenére nekem kifizette a Posta, mondván a meghatalmazás érvénytelen csak 5 évig érvényes. Eddig nem tudtam. Vőm nem mondta, hogy nála a pénzem, mindig csúszott a nyugdíjammal, fél nyugdíjam van, svájci frank hitelem volt, azt vonják, míg élek. A posta visszaköveteli tőlem, amit nekem kifizetett. Ha nem fizetem kamatokkal meg a rendőrség bilincsbe hazavitet, lecsuk, mert nincs miből levonják. 70 éves vagyok. A posta hibázott 2x, a kézbesítő érvénytelen meghatalmazásra adta ki, a postahivatalban kifizették, hogy nekem jár, mert új meghatalmazás ellenére vitte ki a kézbesítő vőmnek. Májusban nem küldött a vőm semmi pénzt, júniusban 2 részben az elmaradtat.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Kérdésem: mi várható? Valóban bilincsbe verve vihetnek haza? Bezárhatnak? A főbűnős a vőm, aki a posta jóvoltából 14 hónapig lenyúlhatta egy részét nyugdíjának? A postán lejárt igazolványra nem kapom meg, küldemények lejárt meghatalmazást elfogadnak? A posta felel a dolgozó hibájáért? Felajánlottam, ossza fel, 3 részben kifizetem a 117 ezer Ft harmadát, miért csak én vagyok a bűnös?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha egy hatósági eljárás zajlik Ön ellen, bilincsben csak akkor vihetik el, ha súlyos bűncselekményről van szó, vagy ha szökés, ellenállás veszélye fennáll. A posta dolgozóinak hibájáért való felelősség a munkaadóé, de ez nem mentesíti Önt a saját felelőssége alól. A bíróság dönthet arról, hogy elfogadja-e a részletfizetés ajánlatát, de ha jogsértés történt, Ön is felelősségre vonható. Az ügy részletei alapján jogi képviselő felkeresése ajánlott.

Kérdés: Volt menyasszonyom és egyben élettársammal született közös gyermekünk. Már a várandósság alatt megromlott a viszonyunk. Azóta új kapcsolatom van. A gyermekem anyja nem egyezett bele, hogy aláírjam az apasági nyilatkozatot, így sajnos nincs a a nevemen a gyermek és jogilag semmi közöm hozzá. Nem engedi, hogy láthassam. Próbáltunk megegyezni, de nem sikerült. Gyermektartási díjat követelt, de semmilyen papírt nem akart aláírni erről. Én nem fizetek gyermektartást, de számláim vannak, hogy minden hónapban rendelek csomagot a lányomnak, amire szüksége lehet. Pelenka, popsitörlő, krém, bébiétel, ilyesmiket rendeltem neki házhoz, ahol az anyjával él. Pernek én nem sok értelmét látom, mivel azon lenne, hogy ne vehessem a nevemre és ne láthassam. Időszakosan hol láthatom, hol nem. Semmiben nem tudunk megegyezni. Merre tudnék elindulni? Gyámhatóság segíthet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Peres eljárásban minden problémás kérdés rendezhető a leírtak közül, függetlenül attól, hogy a másik fél nem szeretné.

Kérdés: Feleség 3 hónapja elköltözött a közös ingatlanból, 1/1 arányú. Meddig kell őrizgetnem a holmijait a lakásban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felesége ingóságai jogilag továbbra is őt illetik, ezért ajánlatos írásban felszólítani őt a személyes tárgyai elszállítására. Ha nem reagál, érdemes határidőt szabni a holmik eltávolítására, a következmények jelzésével.

Kérdés: Fiam vagyonmegosztási pere folyik. Unokám 29 éves mozgássérült. Volt menyem kérhet-e a fiam által épített családi ház értékének vagyonmegosztásakor 20%-ot plusz azért, mert szerinte az unokám a házban szeretne lakni, és ö pedig az unokámmal. Jelenleg a kislány MEREK-ben egy külön szobában lakik 1,8 millió Ft befizetésével, kitűnő körülmények között.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A volt menyének joga van kérni a ház értékének megosztását, de a bíróság dönti el, milyen mértékben jogosult rá. A 20% plusz követelés a leírtak alapján alaptalan.

Kérdés: Van olyan EU-s  útmutatás, irányelv ,amire hivatkozva megtagadható a köztisztviselőnek ki nem fizetett szabadság megváltása elbocsátása esetén?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Európai Unió joggyakorlata alapján a munkavállalónak, így a köztisztviselőknek is joga van a ki nem vett szabadság pénzbeli megváltására elbocsátás esetén. Az Európai Bíróság számos ítéletében megerősítette, hogy ez a jog nem tagadható meg.

Kérdés: Tudok-e valamit csinálni abban az esetben, hogy a gyerekemet átírattam egy másik iskolába és kaptam befogadó nyilatkozatot, amit alá kell íratni a régi iskolával, de az nem adja oda és nem írja alá, mindig azt a választ kapom, hogy majd a héten oda adják, mikor ráérnek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a régi iskola nem adja ki időben a szükséges dokumentumokat, érdemes először írásban kérni a kiadást, megjelölve egy konkrét határidőt. Ha ez sem vezet eredményre, a helyi tankerületi központhoz lehet fordulni panasszal.

Kérdés: Váláskor visszaigényelhetem a fele összeget vagy nem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Abban szeretném a segítségét kérni, hogy adott egy végrendelet, meg is lett volna a hagyatéki eljárás, de arra hivatkozva, hogy nincsen rokoni kapcsolat az elhunyt és az örökös között, az állam jogosult lehet a vagyonra, így le kell folytatni egy vizsgálatot, ami 1 hónapig tart? Azt olvastam, hogy a végrendelet minden törvény felett áll. Kérem szíveskedjék tájékoztatni, hogy jogos-e a vizsgálat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogos.

Kérdés: Jelenlegi szolgáltatómmal évek óta vagyok szerződéses viszonyban. A szolgáltatás tv, internet, telefon csomag keretében valósul meg. A tv szolgáltatással van problémám, melyre szeretnék jogi válaszokat kérni. A szerződés értelmében a tv csomagban a csatornák műsorszórását igénylem meg, ill. fizetek érte. Ezidáig rendben is lenne, de a reklámok sem a szerződésben, sem a részletes műsorújságban nincsenek feltüntetve. Értelmezésem szerint a szolgáltató egyoldalúan változtatta meg a műsorszórás tartalmát. Mivel havonta fizetek a szolgáltatásért a reklámok sem a szerződésben, sem a részletes műsorújságban nincs feltüntetve. Én nem a reklámokra kötöttem szerződést, és nem a reklámokra akarok fizetni. Visszamenőleges hatállyal kérhetek kártérítést a szolgáltatómtól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérni bármit lehet, de a leírtak alapján nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Már az első napon az érvényességi idő lejáratát jelezte felém, mint felperes felé, az ügyvéd, és a bíró. Kúria megbüntette, és helyre igazította a bírónőt és az alperest, pénzbírságot is kiszabott. Köteles vagyok ezek után továbbra is velük tárgyalni, vagy kérhetek másik bírót, ill. ügyvédet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a bíróság hibát talált a bírónő és az alperes ügykezelésében, és pénzbírságot szabott ki, akkor a további eljárás során a határozatok és utasítások alapján kell folytatni a pert. Általában nem kérhet új bírót csak azért, mert a korábbi bírót kijavították, de ha úgy érzi, hogy a bíróság objektivitása sérült, vagy további problémák merülnek fel, kérheti az elfogultság13 kivizsgálását.

Kérdés: Mit jelent a bíró neve alatt a kijelölés 1, kijelölés 2 szavak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy ezt hol látta.

Kérdés: Családunknak külföldön jóvátételként az állam visszaszolgáltatta nagyapám házát. Sokan vagyunk örökösök, nyilatkoznunk kellett, hogy kívánunk-e élni ezzel a jogunkkal. Családból ketten nem nyilatkoztak, ezért a jogszabályokat nem ismerve utólag tudtuk meg, hogy a két örökös része automatikusan az államra szállt. Nekem itt valami nem tetszik, nem emlékszem, hogy erről tájékoztattak volna minket, és miért nem nyilatkoztattak, hogy a család többi tagjára hagyják-e a részüket? Ez minden országban máshogy van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökségi jogszabályok országonként eltérhetnek. Ha két örökös nem nyilatkozott az örökségről, az a helyi jogszabályok alapján valóban azt eredményezheti, hogy az ő részüket az állam kapja meg, ha nem tették meg időben a szükséges lépéseket. Minden ország saját szabályait alkalmazza az örökség kezelésére, és a tájékoztatás hiánya jogi problémát jelenthet. Javaslom, hogy konzultáljon egy helyi ügyvéddel, aki tisztában van az adott ország öröklési jogával, és segíthet megérteni a helyzetet és a lehetséges jogorvoslati lehetőségeket.

Kérdés: Több mint három éve dolgozok a munkahelyemen, eleinte azt hittem jó dolog minél több pályán dolgozni, de most már bánom. Nincs vendéglátós papírom, étel pultba vettek fel anno dolgozni. Most már büfé, ételpult, pénztár és grill pozícióban is dolgoznom kell, sőt a beosztás sem olyan, mint amiben megegyeztünk. Elmondja a főnök, hogy én vagyok a legjobb dolgozója, mert engem bárhová rakhat, de belekényszerít olyan pozícióba (grill), amit nem szeretnék és hiába mondom, hogy nem akarom, azt mondja, majd ő eldönti. Ezt megteheti? Milyen indokkal lehetne azonnali hatállyal felmondani úgy, hogy a végkielégítést is megkapjam? Estig ír be dolgozni, de a 8 éves kisfiamat így nem igazán tudom megoldani. Van valami lehetőség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a munkáltató a munkakörök változtatásával és beosztásával a munkaszerződéstől eltérően jár el, azzal megsértheti a szerződést. Ha a munkakörökkel és a beosztással kapcsolatosan nem érzi jól magát, és a munkáltató nem hajlandó változtatni, az önmagában nem indokolhatja a munkaviszony azonnali felmondását, különösen, ha az indokolt a személyes körülmények miatt is. Végkielégítést akkor kaphat, ha a munkaviszony megszűnésének okai a munkáltató hibájából erednek, például a szerződéses kötelezettségek megszegése miatt.

Kérdés: Egy román-magyar állampolgár, aki Romániában él, elvált és visszavette a leánynevét, Magyarországon használhatja a férje nevét a személyiben, amit nem cserélt le?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem, ha valóban visszavette a lánykori nevét.

Kérdés: Ha 18 év alatt vagyok és nincs nálam a diákigazolványom, akkor rám hívhatja az ellenőr a rendőrt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Tesco-ban 2 kiló húst átcímkéztem olcsóbbra, de lebuktam. Készült jegyzőkönyv, rendőrt hívtak, feljelentettek.A biztonsági őr szerint ez csalás a címke csere miatt. A rendőr szerint is bírósági ügy lesz. Sosem volt még ügyem, a kár 8000 Ft, ami nem is kár, mert az őrök visszavitték a pultba a húst. Mire számíthatok? Tényleg bírósági úgy lesz belőle?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az átcímkézés és a pénzügyi előny megszerzése érdekében történő manipuláció csalásnak minősül, amely büntetőjogi következményekkel járhat. Mivel a pénzügyi kár a címke csere miatt nem keletkezett, az ügy legvalószínűbb következménye az, hogy pénzbírságot, vagy egyéb enyhe jogi szankciót kaphat.

Kérdés: Bérelni vagyok kénytelen egy lakást, amire a megkötött bérleti szerződés lejárt. A főbérlő emelt azóta kétszer díjat. Mi fizetünk mindent, biztosítást stb. Az a kérdés, hogy van-e valami keresni valóm, jogosan szedi-e a bérleti díjat érvényes szerződés nélkül is?  Nekem csak kötelességem van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben használják az ingatlant.

Kérdés: A szomszédunknak van egy háza, egy másik hátsó ingatlanja, amit egy közös telken keresztül tudnak megközelíteni. Szolgalmi út nincs bejegyezve. A telek 50-50%-ban áll közös tulajdonban velünk. Így elővásárlási jogunk van a telekre. A szomszéd az ingatlanokat el kívánja adni. Már majdnem mindent le is papíroztak az új vevőkkel, amikor rádöbbentek, hogy a közös telket rájuk eső részét nem adhatják el, mivel nekünk elővásárlási jogunk van. Az új szomszéddal 250.000 Ft-ban állapodtam meg. Ha megvenném a telket, az új vevő valószínűleg el fog állni a vásárlástól arra az indokra hivatkozva, hogy mi lezárhatjuk a telket és a hátsó telkéhez nem jut majd hozzá. Természetesen ezt nem kívánjuk megtenni, írásba is foglalnánk, de nekik ez nem elég. Ha eláll a vásárlástól az új vevő, a tulajdonos kérhet-e egy hatalmas árat a telekért, ezzel megakadályozva, hogy mi megvegyük és ezzel kényszerítve az elővásárlási jogunk lemondására?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elővásárlási jog gyakorlása során a szomszéd nem kérhet a telekért „hatalmas” árat, hogy megakadályozza a jog gyakorlását. Az elővásárlási jogot a törvény biztosítja, és a vevő által ajánlott árat Önök is elfogadhatják. Ha a szomszéd a telek eladását az Önök elővásárlási jogának gyakorlása miatt nem tudja végrehajtani, a tulajdonos nem emelhet indokolatlanul magas árat a telekre, hogy kényszerítse Önöket a jogukról való lemondásra.

Kérdés: Ha beadom a felmondási papíromat, kapok attól függetlenül munkanélkülit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Az áramhálózat kiépítésére egy Szolgáltatóval szerződést kötöttünk külterületi ingatlanra 2 évvel ezelőtt. A teljesítés dátuma a részükről 2024. augusztus 31. volt. Most újabb szerződést szeretnének, amivel két évvel hosszabbítanák meg a kiépítés határidejét. Az első szerződés szerint a szolgáltató nem teljesítése esetén kártérítés kérhető. Mivel az ügyfélszolgálatukon már hónapok óta kerülik a témát, ezért szeretném megkérdezni, hogy ez a kártérítés mit jelent, illetve milyen fórumon lehet érvényesíteni (fogyasztóvédelem vagy polgári per). Amennyiben nem tudok várni, mert az ingatlant állandó lakhelyként szeretném használni, s kiépítem az alternatív lehetőségeket, mint nap és szélenergia, ezeknek az árát is bele lehetne venni a kártérítésbe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Peres eljárást indíthatnak, vagy fizetési meghagyásos eljárást. Az alternatív energiaforrások (nap- és szélenergia) költségeit nem biztos, hogy bele lehet számítani a kártérítésbe, de ez függ a szerződés feltételeitől és az eset konkrét körülményeitől.

Kérdés: Mennyi pénzt tilthat le a végrehajtó a nyugdíjból, ha van 1 eltartott kiskorú a közös háztartásban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nyugdíjból végrehajtás esetén a végrehajtó által letiltható összeg a következőképpen alakul: 1 tartozás esetében 33 %, több tartozás esetében: a nyugdíj 50%-a tiltható le. A törvény szerint azonban a nettó nyugdíj 50%-át nem lehet levonni, ha a tartásra jogosult gyermek miatt az adós háztartásában kiskorú eltartott él. Ha a nyugdíj az elérhető minimális szint alá csökkenne a levonás miatt, akkor az alsó határig nem vonható le több. Arra viszont figyeljen, hogy a bankszámláról 100 % is vonható.

Kérdés: Jelenleg külföldön tartózkodom, nem állandó jelleggel. Munkáltatóm Magyarországon van, magyar cég. A járulékokat otthon fizetem. Az otthoni háziorvos táppénzre vehet-e, ha nem vagyok otthon, de igazolást tudok küldeni terhességemről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az én, feleség szülői házában lakom a férjemmel 42 éve.Van egy lányunk. Kérdezem, ha én halok meg előbb, a férjem maradhat a házban. Lányom nem zavarhatja el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, maradhat. Nem küldheti el a lánya.

Kérdés: Saját részre szeretnénk családi házat építeni. Az anyagot áfa mentesen vennénk meg. Milyen későbbi adózási kötelezettséggel jár ez?
Illetve ha magán személyektől felvásároljuk a megmaradt építkezési anyagot, akkor van-e valamilyen teendőnk adózással vagy számlázással kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Magánszemélyektől vásárolt építkezési anyagoknál nem szükséges számla, de nyugta ajánlott. Későbbi eladás vagy üzleti célú felhasználás esetén figyelni kell az adózási kötelezettségekre. Ez annak a függvénye, hogy mikor szeretné / fogja értékesíteni az ingatlant.

Kérdés: Ovi mellet vettünk házat. Probléma? Befolyásolja az ingatlan eladását?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi szempontból nem.

Kérdés: Valóban van olyan EU-s irányelv vagy jogszabály, amely alapján megtagadható a szabadság megváltása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szabadságot kiadni kell. Rendkívüli helyzetben lehet csak megváltani, akkor nem lehet megtagadni. Egyébként igen.

Kérdés: Lányom jelenleg 23 éves, nappali tagozaton tanul főiskolai alapképzésben, a volt férjem gyermektartásdíjat fizet utána. A jelenlegi főiskola előtt egy két éves felsőfokú szakképzettséget szerzett meg (felsőfokú jogi asszisztens). Mivel a főiskolai alapképzés magasabb fokú, mint a felsőfokú szakképzés, ezért ebben az esetben érvényes rá az a szabály, hogy amíg nappali tagozaton tanul (max. 25 éves koráig) jár utána a gyermektartásdíj? Volt férjem szerint miután megszerezte a felsőfokú szakképzettséget, már nem jár neki gyermektartásdíj, én viszont olvastam valahol azt a szabályt, hogy nappali tagozaton max. 25 éves koráig jár a gyermektartásdíj, illetve nagykorúnál rokontartásra változtatják át. Hogyan kell értelmezni a jogszabályt, kinek van igaza?

Válasz: Tisztelt Kérdező!A gyermektartásdíj jogszabályai szerint a gyermektartásdíj addig jár, amíg a gyermek nappali tagozaton tanulmányokat folytat, és a tanulmányok folytatása nem éri el a 25. életévet. A felsőfokú szakképzettség megszerzése nem szünteti meg a tartásdíjra való jogosultságot, ha a gyermek folytatja tanulmányait nappali tagozaton. Így a jelenlegi főiskolai képzés során is jogosult a gyermektartásdíjra, amíg el nem éri a 25. életévét.

Kérdés: Van egy mostoha fiam. Igénybe vehetem az adót utána?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához, kérem, részletesen írja le a kérdését és a releváns információkat.

Kérdés: Lehet-e venni m4-et, lehet-e birtokolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Egy olyan számlára tettünk be pénzt gyűjtés miatt, aminek egy tulajdonosa van, így csak ő férhet hozzá, viszont többszöri kérésre sem mutatta meg a számlán levő összeget, illetve a pénzmozgásokról a kimutatást. Feltételezzük, hogy nincs annyi pénz rajta, amennyinek kéne lennie. Milyen jogi intézkedéseket tehetünk meg ezzel kapcsolatban, kihez forduljunk először?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a számla tulajdonosa nem mutatja meg a pénzmozgásokat és a rendelkezésre álló összeget, első lépésként próbáljon meg levelet küldeni neki, amelyben kérheti a számla állapotának és tranzakcióinak bemutatását. Ezen kívül lehetőség van rendőrségi feljelentésre is, ha csalás gyanúja merül fel.

Kérdés: Esküvői fotózásra kértünk fel egy fotóst februárban, szeptemberi esküvőre. E-mailben megbeszéltünk mindent, helyszín, időtartam stb. A hölgy késve érkezett, majd közölte őt miattunk megbüntetették a közterületesek, ezt nekünk kell kifizetni. Az e-mailekben leírtam, hogy a városháza térre ne hajtson be, mert megbüntetik. Nem is kértük tőle, hogy ezt tegye. Ez nem volt elég. Mert ő azt nem olvasta. Alpári stílusban viselkedett, már ott tartottunk, haza küldjük inkább, majd a 4 óra kikötött időtartam helyett 1,5 óra múlva távozott. Másnap elkérte a büntetés összegének a felét. Időközben a saját social média felületeire már kitette a mi képeinket engedélyünk nélkül. A képekből eddig 4 et adott át, viszont a teljes összeget már kifizettük neki. Ezek után nem tartom méltányosnak a kifizetett összeget, sem a felkészültsége sem pedig az ordenáré viselkedése miatt. Van lehetőségünk kifogást emelni, illetve anyagi kártérítést igényelni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A fotós által nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos elégedetlenség esetén több lépést tehet. Először is, írjon panaszlevelet a fotósnak, részletezve a problémákat, és követelje a kártérítést az elégtelen szolgáltatásért, valamint a képek engedély nélküli közzétételéért. Ha nem ér el eredményt, fizetési meghagyásos eljárást indíthat vagy bírósághoz fordulhat. A kártérítés mértékét a szolgáltatás minősége és a szerződés megsértése alapján lehet meghatározni.

Kérdés: Édesanyám halála ügyében szeretnék tanácsot kérni, a haláláról szakvélemény dokumentum is van, amit az igazságügyi szakértők állítottak ki. Mivel sok dologgal nem értek egyet, szeretnék Öntől felvilágosítást kérni a további intézkedéshez.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem ért egyet a halál oka vagy körülményeivel kapcsolatos szakvéleménnyel, több lépést tehet. Először is, kérheti a szakvélemény felülvizsgálatát egy másik igazságügyi szakértőtől. Amennyiben jogi lépéseket szeretne tenni, érdemes konzultálni egy ügyvéddel, aki segíthet további intézkedésekben, például a szakvélemény vitatásában vagy a hatóságoknál való további eljárások kezdeményezésében.

Kérdés: Itt szültem Németországban és haza szeretnék költözni Szlovákiába, milyen papírok kellenek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni, mert azt sem írta meg, hogy milyen állampolgár. Alapvetően a költözésnek semmilyen akadálya sincsen.

Kérdés: Ha ellopok valakitől valami illegális dolgot, azért kaphatok valamit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Munkahely okozta váll és kar fájdalmaim miatt táppénzre kényszerültem. 2023. október 2. óta vagyok táppénzen. A vállműtétem 2024. október 30-án lesz. A táppénz jogosultságom 2024. október 8-án lejár. A kérdésem az lenne, hogy szabadsággal meg lehet-e szakítani a táppénzt, majd újra igénybe venni, ezáltal meghosszabbítva a táppénz jogot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az alábbiakban szeretném segítségüket kérni: Földszint + 2 emeletes th-ban lakunk. A közös költség fizetésére az SZMSZ csak az alábbi szabályokat tartalmazza: – a lakóházzal kapcsolatos közös kiadások a lakás albetétek tulajdonosait tulajdoni hányaduk arányában terhelik, és – a tulajdonosuk a lakásuk, teremgarázs beállójuk, felszíni parkolóhelyük, tárolójuk után közös költséget kötelesek fizetni. A TAO-ban a tulajdoni hányadba beszámításra került földszinti lakás esetén a lakás alapterülete, valamint a terasz és a saját használatú kertrészek 1/3-a. Kérdésünk, hogy jogszerű-e az alapító okirat, mely a tulajdoni hányadba számítja a kerthasználati jogot? Jogszerű-e az SZMSZ, mely felsorolja azon elemeket, amik után a közös költséget kell fizetni, de az nem felel meg a tulajdoni hányadnál figyelembe vett elemeknek? Jog szerű-e az hogy fenti szabályozás mellett a földszinti lakosok a kerthasználat után is fizetik a közös költséget (melynek fenntartása az SZMSZ szerint a saját feladatuk)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az alapító okiratban a kerthasználati jog tulajdoni hányadba történő beszámítása csak akkor jogszerű, ha az ingatlan nyilvántartás is így rögzíti. Az SZMSZ-nek összhangban kell lennie a tulajdoni hányadokkal; ha nem így van, az jogszerűtlen lehet. A földszinti lakosoknak a közös költséget a kerthasználat ellenére is fizetniük kell, ha ezt az SZMSZ előírja.

Kérdés: Egy 8 lakásos társasházban a szomszédom nem fűti télen a lakást. Így a közvetlen válaszfal (konyha) a hőmérséklet különbség miatt nagyon penészesedik. Többször kértem, hogy legalább egy minimális hőmérsékletet csináljon a lakásban. Ebben az esetben, mivel kárt okoz nekem, hova fordulhatok, hogy az esetleges helyreállítási költség a szomszéd terhe legyen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz, de először érdemes lehet egyeztetni a közös képviselővel.

Kérdés: A férj elköltözött, de még nem váltunk el.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Anyukám perét átvettem, kb. 5 éve volt unokázós csalók áldozata, pénzt és ékszert csaltak ki tőle. Meglett az ékszer, 2022-ben volt a per, de nem tudta beazonosítani, mert nem vitték be az aranyat a bíróságra. Én átvettem a pert, de csak 2 jegyzőkönyv kivonatot kaptam tavaly a kérésemre a bíróságtól, viszont vannak fotóim az ékszerekről. Mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérje írásban a bíróságtól az ékszerek beazonosításához szükséges dokumentumokat, és mellékelje a fényképeket is. Ha ez nem vezet eredményre, indítson új keresetet az ékszerek visszaszerzésére. Érdemes kapcsolatba lépni a helyi rendőrséggel is az ékszerek nyomozása érdekében. Ügyvédet érdemes bevonni az ügy bonyolultsága miatt.

Kérdés: Mit lehet tenni akkor ha a családsegítő szervezet nem tud segíteni a láthatás megoldásában. Ha nem tud érdemben segíteni a családnak, akkor mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz lehet fordulni.

Kérdés: Kérdésem az volna, hogy az albérlőm szeretné, ha ideiglenes címként bejelenteném a bérleménybe. Ha esetleg felbontjuk a szerződést vagy én mondom fel, akkor ki tudom őt azonnal jelenteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Hány órában foglalkoztatható a jelen törvények alapján a megváltozott munkaképességű személy?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Általánosságban elmondható, hogy a munkaképesség csökkenésének mértékétől függően a megváltozott munkaképességű személyek heti munkaidő-korlátozása általában 4 és 6 órára tehető. Ha a személy munkaképessége 50% vagy annál nagyobb mértékben csökkent, akkor a munkáltató egyéni munkavégzési lehetőségeket biztosíthat, amelyeket a munkavállaló egészségi állapotához igazítanak.

Kérdés: Joga van a munkáltatónak levonni a fizetésből a mínuszórák miatt pénzt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a munkavállaló munkaidőn kívül dolgozott, a mínuszórákra nem vonatkozik a levonás. Azonban, ha a munkavállaló nem teljesítette a munkaidőre vonatkozó kötelezettségeit, és ez a munkaszerződésben rögzített szabályok szerint a munkavégzés hiányosságának számít, a munkáltató jogosult lehet a bérből való levonásra. Pontos válasz adásához ismernem kellene az Önök által kötött munkaszerződés tartalmát.

Kérdés: NAV végrehajtó, bírósági végrehajtó elárverezheti a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant, gépeket? Nekem van haszonélvezeti jogom rajta, én tartozok, vihetik-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvezet önmagában nem akadálya az árverésnek. Azonban, amit leírt, az alapján nem lehet ön a tulajdonos, ha ön a haszonélvező. Árverezni pedig a tulajdonos dolgait lehet, nem a haszonélvezőét.

Kérdés: 2 hónapja meghalt az apósom és a házát a férjem és testvére fogja megörökölni, viszont ezzel annyi probléma lenne, hogy én ráköltöttem a házra 15 millió Ft-ot, mert mi sajnos vele laktunk. A kölcsönt szüleimtől kaptam, van is róla kölcsön adási szerződésem 2 tanúval. Az lenne a kérdésem, hogy jogosult lehetek-e tulajdonjogra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kölcsön nem biztosít automatikusan tulajdonjogot a házra, de a kölcsön összegét jogosult lehet érvényesíteni a hagyatéki eljárás során, mint követelést.

Kérdés: Milyen követelései lehetnek a távozó félnek 10 év együttélés és közös gyerek esetén? A lakóingatlan nem közös tulajdon. A gyermektartás milyen összeg lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 10 év együttélés és közös gyermek esetén a távozó fél elsősorban a gyermektartásra tarthat igényt, amelynek összege a gyermek indokolt szükségleteitől függ elsősorban.

Kérdés: Köztisztviselő vagyok. Adóellenőr voltam, de a munkaköri leírásomban a kcr ügyintézés is benne volt. A kcr munkakört átadás átvétellel átadtam, mert erre kaptam utasítást. Egy hónappal később pénzügyi ügyintéző lettem, és részben annak a kollégának a feladatait is végzem, akinek a kcr-t átadtam. Átadás-átvétel nem történ, új munkaköri leírásom nincs. Én úgy gondolom, hogy a kcr nem pénzügyi munkakör, hanem hatósági. Azt akarják, hogy komplett utcákat vizsgálják felül, de erre nincs időm, mert csinálom a gyermekétkeztetést (3 intézmény, kb. 1000 gyermek) végrehajtást, árverési hirdetmények ügyintézését, és ráadásul anyakönyvvezetői képzésre is beiskoláztak. Meddig terhelhető egy közszolga, aki 56 éves, van egy 17 éves gyereke és egy ritka rákbetegségben szenvedő 25%-os munkaképességű férje? Feletteseim nem értik, miről beszélek, amikor elmondom, hogy a kcr nem tartozik a pénzügyi munkakör feladataihoz. Jól tudom, hogy távirányítással csak évi 44 napot kényszeríthetnek rám?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Az átirányítás jogszerűen évente legfeljebb 44 munkanapra történhet, kivéve, ha a felek másképp állapodnak meg. Az új feladatokat és a terhelést figyelembe véve mindenképp érdemes egyeztetni a munkáltatójával, és kérni egy egyértelmű munkaköri leírást, különösen, ha a KCR ügyintézés nem pénzügyi feladat. Tekintettel a helyzetére, a terhelés csökkentése érdekében érdemes konzultálni akár a felettesével, akár egy munkajogi ügyvéddel.

Kérdés: Augusztus 8-án lettem 30 éve, meddig jár az adómentesség 30 év alatti anyukának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adómentesség a 30 év alatti anyáknak járó kedvezmény alapján azokra a nőkre vonatkozik, akik 2023. január 1. után szülnek gyermeket, és még nem töltötték be a 30. életévüket a gyermek születésének időpontjában. Az adókedvezmény a gyermek születésétől kezdve, a teljes adóévben, legfeljebb négy éven át jár. Ha augusztus 8-án töltötte be a 30. életévét, akkor a szülés időpontja határozza meg, hogy jogosult-e még az adómentességre.

Kérdés: Sajnos sok év házasság után visszafordíthatatlanul tönkre ment a házasságom. A vagyon, ingatlan elvesztésének félelme miatt nem merem elindítani a válópert. A házunkra vettünk fel hitelt, de a költségek 3/4-ét szüleim finanszírozták. A feleségem azt mondja: adjak neki 20 millió forintot és ő elmegy, nem kell neki a ház. Az lenne a kérdésem, ha ezt közjegyzőnél írásba foglaljuk, utána lehet-e még más követelése, vagy ezzel le lenne zárva az ügy és békésen elválhatunk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön és a felesége megállapodnak egy összegben, amelyért cserébe a felesége lemond minden további vagyonmegosztási igényéről, azt érdemes közjegyző előtt hivatalosan rögzíteni. Ha a közjegyző által hitelesített megállapodás születik, az jogilag kötelező érvényű. Fontos azonban, hogy ez a megállapodás egyértelműen és részletesen tartalmazza, hogy a felesége nem támaszthat további követeléseket sem az ingatlannal, sem más vagyonrészekkel kapcsolatban.

Kérdés: 4 lakásos társasházban az egyik rész eladásra került, azonban nem az egész, csak annak a résznek a 2/3-a, a maradék 1/3-ra pedig még van 4 tulajdonos (örökös). Az új tulajdonos azt állítja, hogy mind a 4 lakásnak ki kellene fizetnie 1-1 örököst. Ez reális?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha egy társasház lakása több tulajdonos között megosztott, az új tulajdonos csak a saját részével rendelkezhet. A többi tulajdonos által birtokolt 1/3 tulajdoni hányad az ő tulajdonuk marad, és az új tulajdonos nem követelhet pénzt a másik három lakástulajdonostól az örökösök kivásárlására.

Kérdés: Ha cukorbeteg vagyok és a cukromat mérő szenzor van rajtam, ami a telefonomra küldi az adatot minden 5 perc után, akkor is elveszik a mobilom az iskolában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt mindenképp jelezze az intézmény felé, ilyen esetben nem vehetik el a mobiltelefonját.

Kérdés: Egy évvel ezelőtt a postás bejött az udvaromba engedély nélkül és a kutyám megtámadta őt. Sajnos elég súlyos sérüléseket szenvedett a hölgy. A kérdésem az, hogy ezen esetben van-e jogom megtagadni az általuk kért kártérítést és orvosi költségeket, mivel jogtalanul engedély nélkül tartózkodott az ingatlan területén?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a postás azonban valóban jogtalanul tartózkodott az udvarban, ami befolyásolhatja az Ön felelősségének mértékét, avagy annak létét is.

Kérdés: Vásároltam egy gépjárművet kereskedőtől. Készpénzben kifizettem. El szeretnék állni. Mert független szakértő véleménye alapján kiderült, hogy átvertek. A szerződében vállalták azt, hogy ehhez jogom van. Azt mondták, hogy csak banki utalással tudják megtéríteni a kárt és az áfatörvényre hivatkoztak. Ebben az esetben a törvény rákényszerít engem arra, hogy bankszámlát nyissak, olyan szolgáltatást igénybe véve, amelyre nincs szükségem? Egy vagyonról van szó, amit visszatart a kereskedő és nagyon szorít az idő, mert nem tudom milyen jogi kiskapuk vannak még amit ellenem kihasználtak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kereskedő arra hivatkozik, hogy az ÁFA-törvény alapján csak banki utalással fizethet vissza, ami egyes esetekben valóban lehetséges. Azonban a törvény nem kényszeríti Önt arra, hogy bankszámlát nyisson, ha erre nincs szüksége. Célszerű egyeztetni velük, hogy keressenek más megoldást, például készpénzes visszafizetést, különösen, ha korábban készpénzben fizetett. Postai pénzküldés is lehetséges. Amennyiben nem sikerül megállapodni akár fizetési meghagyásos eljárást is indíthat. Magánszemély nem köteles pénzforgalmi bankszámlát nyitni.

Kérdés: Településszintű lakcímmel lehet-e tartózkodási helyet létesíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Mikor kezdődik a lányoknál és miért van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni.

Kérdés: Kirakhat valaki abból a lakásból, ahova az állandó lakcímem szól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonos vagy haszonélvező igen.

Kérdés: Milyen joga van egy 17 éves lánynak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, pontosítsa a kérdését.

Kérdés: Bank azért nem fogad el egy meghatalmazást tartalmazó közjegyzői okiratot, mert az két éve készült.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Köteles-e a vádlott a kijelölt, lecserélt ügyvédet elfogadni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vádlott nem köteles elfogadni a kijelölt, lecserélt ügyvédet. Amennyiben a vádlott nincs megelégedve a kijelölt védővel, kérheti annak cseréjét. Ezt azonban indokolni kell, például ha az ügyvéd és a vádlott között nincs bizalom, vagy ha a védelem ellátása nem megfelelő. A bíróság mérlegeli a csere kérelmét, és dönthet annak jóváhagyásáról.

Kérdés: 40 órás munkahétre szóló munkaszerződésem van, a munkáltató betervezett kéthetente 4 óra túlmunkát kötelezően balansz időre. Voltam szabadságon és ennek a betervezett 4 órának köszönhetően a munkaadó az egy heti szabadságra, ami 40 óra, 44 óra szabadságot vont le. Azt szeretném tudni, hogy erre van-e jogalapja, illetve ha nincs, mit tudok tenni ennek elkerülésére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató nem vonhat le több órát szabadságként, mint amennyi a szerződés szerinti heti munkaidő, azaz 40 órát. A betervezett túlmunkára nem vonatkozhat szabadságlevonás, mivel az túlmunkának minősül, amit külön kell elszámolni. Amennyiben a munkáltató ezzel ellentétesen jár el, írásban jelezze neki kifogásait, és kérje a jogszerű elszámolást, szükség esetén forduljon bírósághoz.

Kérdés: Édesanyám 2020-ban végrendelkezett, melyben minden ingó, és ingatlanát rám hagyta. A két testvéremet kitagadta. 2022-ben a családi ház eladásra került, ők akkor megkapták az apai részüket, 11/80-ad részt. Anyukám és én a részünkből, plusz jelzálog hitelből, vettünk közösen egy kis házat. Sajnos 2023. novemberben anyukám meghalt. A hagyatéki tárgyaláson a végrendelet fel lett olvasva, amit a testvéreim nem fogadtak el. Bíróságra vitték az ügyet, a köteles részüket követelik. Azt szeretném megtudni, hogy így is jár nekik, ha anyukám még éltében elköltötte a pénzét /tulajdoni hányadát/?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kitagadásnál nem jár, kizárásnál igen. Ismernem kellene pontosan a végrendelet tartalmát.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy olyan esetben mit lehet tenni, ha egy 50%-ban működő autót a szerelő úgy adott vissza, hogy trélerrel kellett hazahozatni, melynek összege 100 ezer Ft volt. 351.600 Ft-ot kér tőlem anyag és munkadíjra hivatkozva. Munkalapot utólag állított ki, amikor mentünk a tréleressel az autóért. 80 ezer Ft-ot fizettem neki, amit rá is írt a munkalapra. Rá 1 hétre megkaptam a számlát a maradék munkadíjról, amit én visszafordítottam, vitatva a számla jogosságát, levéllel mellékelve. Önök szerint jogos-e a követelése az autószerelőnek? Dolgozott rajta, de az autó rosszabb állapotban van, mint amikor odavittük. Nem terheli a szerelőt felelősség az autó állapotának romlásáért? A szerelőnek a 351.600 Ft-ot, ha működőképes autót adott volna át, ahogy ígérte, minden kérdés nélkül kifizettem volna, de így, hogy nem megy az autó, tréler hozta haza, szerelő díja és alkatrész még, ami kell, már lassan nem ér ennyit az autó.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem jogos. Szerződésszegéssel okozott károk körében felel, és szavatosság is terheli. FMH eljárást tud indítani.

Kérdés: 17 éves leszek, most lett csinálva új útlevél nekem, csak hogy Prágában lakunk anyukámmal, én meg nem nagyon akarok Magyarországra utazni, de anyukám folyamatosan azt mondja, hogy nekem muszáj, mert neki nem adják oda. Igaz? Vagy csak azt akarja, hogy én is menjek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Megsárgult adásvételi szerződéssel igazolható, hogy nagyanyám házat vett, ezelőtt 30 évvel. (Tehát, ha a papír nem is mérvadó, az elbirtoklási 15 évet is átlépte.) A földhivatali átírás elmaradt, a nagyobb baj viszont az, hogy a tulaj azóta a házat beterhelte. Mit tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához ismernem kellene az adásvételi szerződés tartalmát és a többi releváns okiratot. Azt javaslom az összes dokumentummal együtt keressenek fel egy ügyvédet mihamarabb.

Kérdés: Mit tehetek, ha egy külföldi közjegyző nem teljesíti az adományozást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le részletesen a problémáját, de javaslom annak a külföldi országnak ügyvédjét felkeresni, ahol az eset zajlik, hiszen minden országban más és más a jog. Most még azt sem árulta el, hogy melyik országról van szó….

Kérdés: Tudom, hogy nyereségadót kell fizetni, ha 5 éven belül kerül eladásra az örökölt ingatlan, 15% nyereségadó, évente csökkentve 100, 90, 60, 30, 0%  eladás utáni nyereség alapján. Amit nem tudok: mi számít nyereségnek, mivel most anyukám részét örököltük, apu részét 1998-ban örököltük. Az öröklés napja anyukám után: a földhivatali bejegyzés 2023.11.28-án történt, ez a dátum? Az 5 év számítása naptári év vagy dátum szerint történik? Mi számít eladási árnak, mivel az ingatlan 1/2 része a testvéremmel együtt a mienk 1998 óta? Amennyiben új ingatlant veszek, az csökkenti-e az adó mértékét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A földhivatali bejegyzés dátuma alapján történik. Nem csökkenti.

Kérdés: 2018-ban ki lett fizetve a hitelem, végrehajtó által egy ingatlan árverésből. Melyről papírom is van, hogy a tartozást rendezte. 2024 áprilisában jött egy levél, melyben a munkabér letiltás szerepelt, azóta a faktoring cég minden hónapban a fizetésem 33%-át letiltja. A járásbírósághoz fordultam, de ők nem jogosultak azt vizsgálni, hogy elévült-e. Tudnak ebben segítséget nyújtani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, keressen bizalommal!

Kérdés: Kérnék információt, segítséget, mit lehet tenni az alábbi ügyben: 2024.08.11-én élettársam elhunyt , ő utána maradt ingatlan, ami 1/1-ben az ő tulajdonát képezte. Köztünk nem az anyagiasság volt a fontos, hanem a szeretet nyugalom. Ezt az ingatlant 1996.12.11. óta ketten éltük, amit egy idős néni ápolásával szereztünk meg. A néninek a gyerekei követelőztek, így akkori ügyvédünk úgy látta jónak, ha az én részem átadom a páromnak, hogy ne kerüljön sokba a per. De most ez a tragédia bekövetkezett, így most az ő gyerekei kérik, hogy adjam el az ingatlant. Mi köztünk sajnos nem volt semmilyen dokumentáció, hogy mi milyen kapcsolatban is vagyunk. A szomszédok is úgy tudták, hogy rokonok vagyunk, a korkülönbség miatt titkoltuk kapcsolatunkat, de tanúskodni 4 személy is tud. Egy háztartásban éltünk. Az ingatlant én újítottam fel, gondjainkat együtt oldtunk meg. A 9 kórházi kezelés alatt 3-szor látogatták meg és soha semmit nem hoztak, nem segítettek nekem semmiben, kb. 29-30 évet éltünk együtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben bizonyítani tudja a szerzésben való közreműködést, valamint a felújításokat bírósági eljárást indíthat az ingatlanban való részesedés okán. Azt javaslom mihamarabb keressen fel egy ügyvédet és számoljon be a részletekről.

Kérdés: 2007-ben szigeteltük a házat körbe, a lábazat jóval később 2019-ben, akkor a szomszéd megengedte. De amikor kész lett, feljelentett, hogy telekhatáron átnyúlik, kijött az építésügyi hatóság és azt mondta akkor is, hogy ő nem engedte meg. Kérdezem akkor, hogy tudtuk megcsinálni? A hatóság a lábazatot lebontatta velünk, mivel hogy azt mondta, nem engedte meg. A falon nem kellett lebontani, mivel tizenévek elteltek. És fenyegetőzik, hogy azt is le fogjuk bontani. Kérdésem: peres úton megteheti ezt ennyi év után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de Önök hivatkozhatnak elévülésre.

Kérdés: Adott egy családi ház, ahol a párom 3/16-od részben bejegyzett tulajdonos. 13/6 részben a párom anyukája. A párom anyukája a saját részéből szeretne a másik lányának ajándékozni, házrészt átíratni. A párom is és az anyukája is az adott ingatlanban élnek. Szükséges-e a párom beleegyezése? Vagy mit tud tenni ellene?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem szükséges a beleegyezése, nem tud tenni semmit.

Kérdés: A munkáltató megteheti, hogy munkaszerződéssel csökkenti a bérem? 12 órás megszakítás nélküli munkarend van. Eddig alapbérrel számolták el a fizetést. Megteheti a munkáltató, hogy átáll órabéres fizetésre, ami kevesebb mint a jelenlegi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben beleegyezik, igen, de nem köteles elfogadni a szerződésmódosítást.

Kérdés: Én 2. felesége voltam az elhunyt férjemnek. Első házasságából van egy nagykorú fia. A férjemtől külön éltem az alkoholizmusából fakadó hatósági ügyei és alapból az alkoholizálása miatt, de tartottuk a kapcsolatot. Halála előtt ismét felmerült az alkoholizálása, ill. telefonon felkeresett egy rendőr, aki arra hivatkozott, hogy én vagyok a legközelebbi hozzátartozó: tájékoztat a férjem ittasságából eredő legutóbbi rendőrségi ügyéről. Ez utóbbi miatt is újabb veszekedések történtek köztem és a férjem között. Így ritkán kerestem őt telefonon/e-mailben. Alkoholizmus miatt hirtelen meghalt, erről senki nem értesített engem. Utólag kiderült, hogy a fia temettette el, de sem ő, sem a férjem más rokonai nem értesítettek, holott véleményem szerint a temettetés rám hárult volna, hiszen a rendőr is engem keresett telefonon, mint legközelebbi hozzátartozót és nem a férjem fiát. Én vagyok a legközelebbi hozzátartozó, de nem kaptam értesítést a halálesetről és a temetésről. Kérdésem: jogos volt ez így?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Albérlők költöztek a felettem lévő lakásba. Hangosak, fenyegetőzőek, éjjeli dübörgés, kiabálások, hangos zenehallgatás folyamatos. Rendőrség tehetetlen, főbérlőt, közös képviselőt nem érdeklik. A mellettük lévő lakásban egy mentálisan sérült nő elhunyt a napokban. A lakáshoz a kulcsot valamikor a múltban megszerezte a család, a halál körülményei tisztázatlanok, a hátrahagyott ingatlant feltúrva találta meg a gyámság alatt élő nő idős édesapja. Készpénz, papírok, a nő iratai eltűntek. Gyanús, hogy a folyamatosan hangoskodó család tulajdonította el a fentieket, illetve az elhunyt idős apjával alá akartak íratni egy dokumentumot, melyben lemond a haszonélvezeti jogáról, mivel előtte a gyámság alatt élő lánya már ki tudja milyen körülmények között a családra íratta a lakását. A férfi ezt a dokumentumot nem írta alá. Van-e arra joga az albérlő családnak, hogy ennek ellenére a férfi halála esetén az övék legyen az ingatlan? Jogilag érvényes-e a tulajdonosnő aláírása, holott gyámság alatt állt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem érvényes. Azt javaslom támadják meg bíróság előtt.

Kérdés: Cukrászdában nyitás előtt nyitva hagyott ajtónál egy tolvaj kivett 30.000 Ft-ot a kasszából. De ezt csak este furcsállottuk, hogy nagy összeg hiányzik. Visszanézve a kamerát láttuk, hogy egy tolvaj vette ki. A főnökünk velünk akarja kifizettetni ezt az összeget, mivel mi voltunk a figyelmetlenek, hogy nyitás előtt előfordulhatott ez a cselekmény. Jogos a kérése, hogy mi fizessük ki ezt az összeget? Vagy egyáltalán nem kérhet ilyet? Mit lehet ilyenkor tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lopásból eredő hiányt a munkáltató akkor téríttetheti meg a munkavállalóval, ha az bizonyíthatóan ok-okozati összefüggésben van a munkavállaló szándékos vagy gondatlan magatartásával.

Kérdés: Már többször írtam Önnek, a válaszait ezúton is köszönöm. Elnézést kérek, hogy ismét írok, de felmerült még bennem kérdés. Nekem apai 1/6 rész örökségem van az anyukám és húgom által lakott házból. Anyukám elajándékozta az unokájának az 5/6-od tulajdonát, kizárva engem az anyai részből. Úgy tudom, ha már nem lesz anyukám, hogy 10 éven belül a köteles részt kérhetem. Kérdésem, hogy ha az unoka elajándékozza ezt a részt a húgomnak, akkor is kérhetem a köteles részt a húgomtól, akinek haszonélvezeti joga van vagy mit tehetek? Kérhetem/kötelezhetem, hogy az apai részt kifizesse részemre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, akkor is jár a kötelesrész.

Kérdés: 1990-ben alapított cég sosem kérte ki az adószámát, mert sosem végzett gazdasági, kereskedelmi  tevékenységet. Számlára sem tudott volna vásárolni, ahhoz is kellett volna adószám. Akkoriban azt mondta egy könyvelő, nem kell megszüntetni a céget, mert a cégbíróság megszünteti hivatalból. Kiküldenek egy felszólítást arra, hogy adják meg az adószámot, ha ez nem érkezik meg, akkor fél éven belül megszűnik a cég. Állítólag van egy 1989/23-as cégtörvény, amiben ez a jogszabály van. 1990 óta például 13 év alatt legalább 4-szer kellett küldeni a cég részére olyan kitöltenivalót, amit jogszabályok változása miatt vissza kellett volna küldeni. Elköltöztek arról a lakcímről, ahova bejegyzésre került, nem jelentették. Valóban meg kellett volna a cégbíróságnak szüntetnie ezt a bt-t?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen, de pontos válasz adásához ismernem kellene a releváns okiratok tartalmát és a részleteket.

Kérdés: Melyik keres több pénzt: az autószerelő vagy a pizza futár vagy a sima futár ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben nem tudok segíteni, nem jogi probléma.

Kérdés: Ez év elején elhunyt édesapám. Egyedüli örököseként tárgyalás nélkül lettem örököse 1/2 háznak, másik 1/2 része édesanyám halálakor már a nevemre került. A közjegyzői végzésben, mely már jogerőre emelkedett az volt írva, hogy ha nem fellebbezek, megküldi az illetékes földhivatalnak átíráshoz az iratokat. Kérdésem, hogy ha megtörténik az átírás, értesítést kapok-e a földhivataltól? Szeretném majd a közművek átíratását intézni, ill. eladásra kerül majd a ház is, de nem tudom mikor hirdethetem meg, mikor kerül édesapám része a nevemre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A földhivatal fogja Önt tájékoztatni.

Kérdés: Egy hagyatéki eljárás során az állam megörökölte egy ingatlan egynegyedét. Az örökölt ingatlant szeretnénk eladni. Az állam köteles-e az adásvételt nem akadályozni vagy esélyünk se lesz eladni a gyorsan pusztuló házat (másfél év óta ment a huzavona), illetve az értékbecslésen alul eladhatjuk-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs ilyen jogszabályban meghatározva. Eladhatják a saját részüket bármikor, akár áron alul is. Az Államnak ilyenkor elővásárlási joga van csak.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy anyukám régen rám és a nővéremre vett fel pénzt, abból van a ház megvéve, viszont anyukám nevén van. Lehet bármilyen beleszólásunk (mármint a házba)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Házat örököltünk vidéken. Elhunyt rokonunk élettársa nem örökölt semmit, viszont azóta is bent lakik a házban, szívességi lakhatással, mindenféle szerződés nélkül, számlákat fizeti. Most el szeretnénk adni az ingatlant. Érdeklődnék, hogy amennyiben nem hagyja el az ingatlant, felszólítás után kilakoltatható vagy csak pereskedés útján? Kiköltözésért cserébe pénzt szeretne kapni, mi ezt nem tartjuk jogosnak, már így is ingyen lakott ott azóta is. Hogyan célszerű intézni ezt az ügyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakáskiürítési eljárást indíthatnak, ez egy nem peres eljárás.

Kérdés: Én tartozom a NAV-nak, jelenleg börtönben voltam és nemrég szabadultam ki, jár ezért börtön, ha véletlenül nem tudom kifizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Tisztelettel kérdezem  Önöket, hogy ugyanazon cselekményért az egyiket méltatlansággal küldik el, a másikkal  jogszabály szerint számol el, őt közös megegyezéssel távolítja el az állásából?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel érdemi kérdést.

Kérdés: Egy 2002-es  hagyaték 7.500.000 Ft 1/6 hányada, ami 1.500.000 Ft,  de 2006-ban kiskorúra lett íratva, ezért nem tudtam megvenni. 2024-ben már megváltható, mennyit kell fizetni most érte.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni, a felek megállapodása a meghatározó.

Kérdés: 22 év után egy póthagyatéki ügy indul újra, mert kiderült, hogy az elhunytnak egy föld is van a nevén. Kérdésem a következő, hogy az első hagyatéki tárgyaláson ez akkor miért nem derült ki?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt én nem tudom megmondani, ismerni kellene az iratokat.

Kérdés: Szeretnék információt kérni. Munkahelyemen fix fizetésen vagyok, minden hónapban ugyanannyi. Nálunk nincs plusz pénz, a szombati napért jár egy szabadnap hétköznap. Július 13-án dolgoztam szombaton. A szabadnap július 31-én lett volna, de táppénzre mentem július 15-től augusztus 2-ig. A munkáltatóm a július tizenharmadikai napom nem tüntette fel a bérlapon. Hat munkanapom volt, 5 van a bérlapon. Ezzel én úgy érzem azon a szombaton ingyen dolgoztam. Ők azt mondják így jó. Ráadásul a szabadnapot nem adják ki utólag, azt mondja nem jár. Ha kiadta volna, azzal egálba lennénk viszont.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Egyébiránt jogellenesen járt el a munkáltató. Azt javaslom jelezze felé a problémát, akár bírósághoz is fordulhat, de nem biztos, hogy érdemes.

Kérdés: Az élettársammal több mint 5 éve vagyunk együtt, nekem csak haszonélvezet van rajta, de halálom után nem akarom, hogy a hölgyet az utcára tegyék, mit kell tennem, hogy a családom tegye az utcára, hanem egy lakást adjanak. Bizonyítékom csak annyi, amit a szomszédok látnak. Ha tudnak, segítsenek, nem akarom, hogy a halálom után utcára tegyék, várom válaszukat, hová forduljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos a haszonélvezetet nem lehet örökölni, sem átruházni, így nem tudja biztosítani a lakhatást az élettársa számára abban a lakásban, ahol most élnek.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy mi a menete annak, hogy a nevelt gyermeket az én nevemre szeretném íratni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha csak a nevét szeretnék megváltoztatni az egy névváltoztatással megoldható, más esetben örökbefogadást kell kezdeményeznie a gyámhatóságnál. Ehhez szükség lehet a valódi apa lemondó nyilatkozatára is.

Kérdés: Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy azt mondta a barátom főnöke, aki Németországban dolgozik, én szeretnék visszamenni hozzá, de a főnöke azt mondta, nem lehet, mert 5 embernél több nem tartózkodhat egy 3 szobás lakásban, ez tényleg igaz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni, egy német jogban jártas ügyvédet kellene megkérdeznie.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, édesapámnak első házasságából van egy fia és én pedig a második házasságából születtem, de édesapám nem szeretné, hogy örököljön a bátyám utána semmiféle ingó és ingatlan tulajdont. Ezt külön fel kell tüntetni egy pontban a végrendeletében, hogy nem szeretné, ha örökölne? Vagy csak elég leírni neki, hogy kizárólag csak én örökölhetek utána és senki más?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kitagadási okokat a Ptk. 7:78. § tartalmazza. Az örökhagyó végintézkedésben tudja kitagadni örökösét, amelynek okát a végintézkedésnek kifejezetten tartalmaznia kell. Ha az ok megjelölése elmarad, akkor érvénytelen lesz a végintézkedés. Készíthet írásbeli magánvégrendeletet vagy közvégrendeletet, utóbbi kapcsán keressen fel közjegyzőt.

Kérdés: Bicikli ablakom alá való lerakása, holott van biciklitároló.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Egyébiránt semmiféle körülményt nem osztott meg velem a problémájáról. Kérem, írja le részleteket is, hogy segíteni tudjak!

Kérdés: Elromlott villanybojlerhez hívtam szerelőt. Az úr megnézte, megjavította, majd a szerelés során ráengedte a teljes víznyomást a fűtés rendszerre, ami 1,2 bar helyett közel 4 bar nyomást kapott, elrepedt a falban a cső, eláztatva a lakást, több százezer forintos kárt okozva. Hogyan tudom “behajtani” a szerelőn a javítás költségeit? Egyértelműen a szerelő hibájából történt a probléma, természetesen az úr ezt tagadja. Milyen lehetőségeim vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogszabály alapján a szerződésszegéssel okozott károk szabályai szerint érvényesítheti kártérítési igényét a szerelővel szemben. A hibás teljesítésre tekintettel kellékszavatossági igénnyel élhet a szerelő felé. Első körben kijavításra vagy kicserélésre kell kötelezően felhívni a szerelőt. Végső soron a szerződéstől is elállhat. A kártérítést fizetési meghagyásos eljárással is érvényesítheti ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: A volt férjem trágár szavakkal illet üzenetben, amiről képernyőfotóm is van, ezért tehetek feljelentést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, 30 napon belül.

Kérdés: A bírósági ítélet rendelkezése szerint késedelmi kamat megfizetésére is kötelezték az adóst, aki azonban az írásos felszólításaim ellenére sem tesz eleget ennek a rendelkezésnek, egy forint késedelmi kamatot sem fizetett ezidáig. Mit tudok tenni? Forduljak ismét bírósághoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtóhoz fordulhat a követelés behajtása okán. Ennek módja: az elsőfokon eljárt bíróságnál kell egy ún. végrehajtási lapot leadnia.

Kérdés: Társasházban lakom, ahol saját tulajdonú ingatlanom van. A szomszédhoz, aki önkormányzati bérlő, odajár a barátnője (aki nem bérlőtárs) és rendszeresen zaklat engem is, és a szomszédokat is. Belénk köt mindenféle ürüggyel, meggyanúsít lopással, fenyegetőzik. Mit tehetek? Tudok távol tartást vagy birtok védelmet kérni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, az illetékes jegyzőhöz fordulhat birtokháborítás miatt.

Kérdés: Kifogástalan életvitel ügyben érdeklődöm, ha elküldik az embert, mert nem töltötte ki a papírt, de régóta ott dolgozik, milyen következményekkel járhat? Munkáltató megfogalmazhatja, ha nem engedelmeskedem, akkor végkielégítés nélkül felmondhat? Ha kitöltöm a papírt azzal elismerem, hogy bejöhet hozzám ez ügyben valaki körül nézni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le érthetően a problémáját, mert így nem tudok érdemi válasszal szolgálni. Az biztos, hogy semmilyen papír aláírása nem jogosítja fel a munkáltatóját, hogy körülnézzen a lakásában. A kifogástalan életvitel vizsgálat az más, ott sem a munkáltató, hanem egy arra kijelölt szerv beosztottja végzi az ún. környezettanulmányt.

Kérdés: Az lenne a kérdésem: egy idősebb (70 éves) távoli rokonunk a napokban örökölt egy nagyobb összeget. Úgy döntött, mivel nincs egyenesági leszármazottja (gyermeke nem született) és már elég idős és nem lenne ideje felhasználni az örökséget, ezért annak összegéből elajándékoz 3 millió Ft-ot fele-fele arányban az unokatestvéreinek. Nekem és a bátyámnak. Ez az ajándékozás a napokban meg is történt, de technikai okok miatt (nekem nincs bankszámlám) a bátyám számlájára lett utalva a teljes 3 millió Ft. Bátyám azt ígérte nekem, pár napon belül kiveszi a bankból a nekem járó részt (1,5 millió Ft-ot) és átadja nekem készpénzben. Ez szóbeli ígéret volt, sajnos nincs róla írásos dokumentum. Már két hét is eltelt és a testvérem nem jelentkezik. Félek, ő úgy döntött, megtartja a teljes összeget és nem fizeti ki nekem a rám eső részt, gyakorlatilag megmásítva a rokonunk akaratát. Kérdésem, hogy ebben az esetben van-e és milyen jogorvoslati lehetőségem, hogy a bátyám átadja a nekem járó összeget?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet, illetve érdemes az ajándékozóval és a bátyjával is beszélnie erről.

Kérdés: Fizetés nélküli szabadságról szeretnék visszatérni munkába. Jelenlegi munkahelyem felszámolás alá került. Mi a teendőm, hogy a végkielégítést, szabadságot stb. megkapjam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felszámolónál kell bejelentenie a követelését.

Kérdés: A kérdésem az lenne, szóban történt egy bizalmi megállapodás két ember között és az egyik fél jelenleg pénz szűkébe lehet, ezért a másik felet feljelenti mondván sikkasztás történt. Hogyan tudom/lehet bizonyítani azt, hogy megtörtént a szóbeli megállapodás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem történt írásos megegyezés, akkor sehogy.

Kérdés: Édesanyám március 11-én hunyt el. 3-an vagyunk testvérek. Én az 1-es számú, aki külön él. Az ingatlanban élő testvérem a 2-es számú és a 3-as számú testvérem, aki szintén külön él. A kérdésem a következő lenne: Édesanyánk lassan 5 hónapja elhunyt. Az ingatlan felosztása 25% volt mindenkire. Édesanyám az ő részét a 2-es számú testvéremre hagyta, aki gondozta őt és állítólag az ingatlant is újítgatta éveken keresztül. Erről minden számlája megvan, ami eddig 16 millió forint állítólag. Az ő álláspontja szerint, mivel neki 50%-a van a házból és nekünk 25-25% a másik nővéremmel, követelheti rajtunk az ingatlan eladása után/közben a 16 millió forint ráfordított pénzt. Nyilván arányosan elosztva. Tőlem az 1-es számú testvértől 8 milliót és a másik 3-as számú nővéremtől is 8 milliót. A kérdésem a következő lenne: Jogos a 2-es számú nővérem követelése?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem. Részbeni követelései esetlegesen lehetnek, de ahhoz pontosabban kellene ismerni a helyzetet. Egyébként mindhármuknak egy-egy harmad jár. Ettől függetlenül követelni bármit lehet, de nem kötelesek fizetni.

Kérdés: Adott havi fizetésemet  6-án utalta munkahelyem postára, hogy kézbesítsék címemre. Ennek 9-én (pénteken) még a postán sehol nincs nyoma, hozzám nem érkezett meg. Hogy lehet? 12-én, hétfőn kapom kézhez, remélem. Visszatarthatja a posta?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tarthatja vissza a posta.

Kérdés: Segítséget kérek tulajdoni hányadban.1/1 arányú lakásomat eladtam 8,9 millió Ft-ért, vettünk ebből egyet 10,9 millió Ft-ért, ahol a 4 millió hitelt a párom fizette. A tul. arány nekem 98/109, neki 11/109 volt. Ezt eladtuk 15 millióért és vettünk egyet szintén 15 millióért. Szintén volt hitel, 6 millió Ft-ot vettünk fel, szintén a párom fizette, 1 év múlva felvettünk 12 milliót, amiből kifizettük az előző 6 milliót. Tehát  van 12 millió Ft hitel, amit 4 éve fizet a párom, és egy cirka 70 milliót érő ház. Ha most eladnánk, hogyan alakulna a tulajdoni hányadunk? Nem vagyunk házasok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök megállapodásától függ. A pontosabb válaszhoz sokkal pontosabban kellene leírnia önnek is a helyzetet. Pl. házasok-e? Mert nem mindegy. Illetve az egész kérdését pontosítani, mert idézem: „….eladtam 8.9M ft-ért, vettünk ebből egyet 10.9 M ft-ért, ahol 4M  hitelt a párom fizette….”. Ha 8,9-ért adta el, akkor abból nem vehet 10,9-ért…ráadásul a kettő különbsége sem 4, aminek kapcsán nem jönnek ki a számok….

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy önbíráskodásnak minősül-e az, hogy a volt párom testvére teljesen beleszól a magánéletünkbe, és egy alkalommal átjött hozzánk, engem megfenyegetett, ha nem megyek el önként, akkor lesznek következményei. Vagyis fenyegetően közölte velem a tényállást. Fizikai erőszak nem történt, csak verbális fenyegető fellépés, illetve megalázás és becsületsértés, de elérte a célját. Ezek után én próbáltam felvenni vele a kapcsolatot és erre feljelentett zaklatásért. Ebben az esetben lehet valamit tenni jogi úton? Én akkor mindent elvesztettem és anyagi, erkölcsi hátrányom is keletkezett.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ugyan ez nem önbíráskodás, de feljelentést tehet. A pontos történeti tényállás függvényében vagy szabálysértés vagy bűncselekmény valósult meg.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a volt párom édesapja életveszélyes fenyegetést helyezett kilátásba 2 hónappal ezelőtt ellenem, ha nem hagyom el önként a lányát. Hamis információk alapján a másik lánya buzdította fel ellenem. Azóta félelemben élek, mert ismerem az apuka mentalitását és nem merem felvenni a kapcsolatot a volt párommal. Ilyen esetekben jogilag lehet valamit kezdeményezni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet.

Kérdés: Több szállásadó panaszkodott, hogy volt olyan vendége, aki szép kártyával fizetett. A lefoglalt napokat nem tölti le, hanem idő előtt távozik, arra hivatkozva, hogy a szálláshely nem felelt meg, zajos volt, koszos volt, bogaras volt, kényelmetlen fekhely, stb. A befizetett pénzt vagy nagy részét szeretné visszakapni különben rossz értékelést ír a vendégértékelésben. Mit lehet tenni ilyen esetben? Sok a szálláshely, a szállásadó félti az elért pozícióját. A csaló vendég a szép kártyáról így készpénzhez jut, illetve ingyen vagy nyomott áron használta a szálláshelyet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles visszafizetni. Egyes esetekben lehet töröltetni is kommentet, egyébként polgári jogi kártérítési pert lehet indítani és tartalomtól függően feljelentést is lehet tenni.

Kérdés: Adott egy társasház, 7 család lakik ott. Egy család nem tud viselkedni. Kiabálnak, hangosak, átjáróházat csinálnak a bejáratból stb. Már elegünk van. Megfélemlíti a lakókat. Mit lehet ellenük tenni? Közös képviselő is tanácstalan.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak birtokháborítás okán.

Kérdés: Demens édesanyámhoz fogadtam otthonába ápolókat. Utólag kiderült a munkát elvállaló cég vezetője az orvosi vizsgálatokon súlyos, nem valós tüneteket közölt édesanyám állapotáról, aminek következtében erősebb, nem a betegségnek megfelelő gyógyszert kapott. Gyógyszerezéséről, vizsgálatok eredményéről nem, vagy hetek múlva kaptam tájékoztatást. Magánvizsgálatok árának többszörösét kérte el tőlem. Lejárt szavatosságú ételeket vitt édesanyámnak, a lakásból rengeteg ruhanemű, étkészlet és egyéb tárgy eltűnt. Valamint több mobiltelefonnal felvett beszélgetést juttattak el hozzám, amin édesanyámat és engem is megalázó, felettébb sértő jelzőkkel illet, illetve testi sértést helyez kilátásba, beteg és szinte magatehetetlen édesanyámmal szemben. Tisztelettel kérem segítő tájékoztatását, mit tehetek és hova fordulhatok segítségért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom keressen fel egy ügyvédet és tegyen feljelentést a szolgáltató ellen.

Kérdés: Már több napja keresgélek a neten infót arról, hogy milyen joga van az apának a születendő gyerek nevével kapcsolatban? Nem vagyunk együtt a kismamával, de normális a kapcsolatunk, mi együtt nem szeretnénk lenni, de a babát mindketten akarjuk. Idáig nem is volt semmi probléma, de 3 napja ő közölte velem, hogy így fogja hívni a kisfiút. Ami nekem semennyire nem tetszik. Itt jön a kérdés. Mit tehetek jogilag? Én mondtam neki több nevet is és mindre azt mondta, nem. Az lesz a neve, amit ő választott. Én azt is mondtam, oké legyen, de akkor kapjon egy második nevet is, amit én mondok. Ő erre is azt mondta, nem. Ne is vitatkozzunk ezen, mert ő dönti el. Szerintem ilyen nincs, mert ugyanannyi jogom van hozzá, mint neki. Ezért szeretném pontosan is tudni, mit lehet tenni ilyenkor nekem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Együtt kell dönteniük, különben gyámhatósági eljárás lesz.

Kérdés: Közös vagyonnak minősül-e a házassági vagyonközösség fennállásának idején elnyert pályázat eredményeképpen, részben pályázati forrásból épült ingatlan, ha a pályázat benyújtója és kedvezményezettje az egyik házastárs?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A minap egy rokon érkezett vendégségbe hozzánk. Szóváltásba kerültünk és felszólításra nem akart távozni. Majd rendőrséggel fenyegetőztem, amivel elértem, hogy távozzon. Kérdésem az, ha rendőrt hívtam volna, mi történt volna? Kivezetik ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Felszólítják a távozásra.

Kérdés: Az én kérdésem kiskorú veszélyeztetéssel kapcsolatban volna, kicsit hosszabb, fel tudom tenni a kérdésemet az esettel kapcsolatban teljesen részletesen, ami velem történt?

Válasz: Tisztelt Levélíró! Igen, keressen bizalommal! A jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál.

Kérdés: Ha másik városban kapok munkát, felmondhatok-e a jelenlegi munkahelyemen azonnali felmondással költözés miatt, vagy le kell tölteni az egy hónap felmondási időt, ami a munkaszerződésben van és megtehetem-e, hogy táppénzen töltöm le a felmondási időt, ha a munkáltató kötelez letölteni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a munkáltatójával való megállapodástól függ. Ha nem tudnak megegyezni, akkor le kell töltenie.

Kérdés: Vendégházat üzemeltetek már több éve. A vendégértékelés szinte kivétel nélkül a maximális pontszámot érte el. A legutóbbi vendég hat napra foglalta le a szállást, de az ötödik nap este elmentek. Telefonon hívott fel és bejelentette, hogy a szállás lakhatatlan, csótányok szaladgálnak a lakásban, a gyerekeket összecsípte, a csillárról és a képkeretekről hullik a por minden koszos, és kéri vissza a befizetett díjat. Kilátásba helyezte a különböző szervekhez való feljelentést. A vendég értékelésnél kilátásba helyezte a negatív megjegyzést. A hiányosságokról képeket készített. A vendégház tisztaságára mindég nagyon odafigyelünk, ezt az előző vendégértékelések is bizonyítják. Mit lehet tenni? Én nem akarok vele pereskedni, de ez mégis elháborító.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom próbálja meg békés úton rendezni a helyzetet a vendéggel. Amennyiben a képek bizonyítják, hogy az ingatlant nem megfelelő állapotban adták át nem nagyon tud mit tenni..

Kérdés: Hogy ne legyen túl hosszú, megpróbálom röviden leírni. Adott egy pár, akik külön folytatják útjukat. Anyuka egy antiszociális ember. Terhessége alatt is egyszer már elhagyta apukát, de végül sikerült megbeszélniük. A gyermek 10 hónapos korára külön költözött anyuka a gyerekkel, majd közölte, hogy egy hónapban 1-szer láthatja apuka, de azért pénzt adjon havonta. Láthatás kapcsán apukának, ha bíróságra megy, milyen jogai vannak? Azt tudni kell, hogy apuka életében 2 lakcímmel rendelkezett, munkahelye is “csak” a második, a közös költözésük miatt. Nem rossz életű, és el tudja látni teljes mértékben a gyermeket főleg, hogy nem anyatejes. Arra is volt eset, hogy 2 napot totálisan anya jelenléte nélkül volt a gyermekkel. Anyuka viszont nem tud stabil környezetet biztosítani. A 1,5-2 év együtt létük alatt 5 lakcíme volt már, a gyermeknek pedig minimum 3, 10 hónapos korára. Ráadásul lett egy párkapcsolata (apukát ez nem zavarja, ez az élet rendje alapon), és elköltözne 300 km-el arrébb a gyermekkel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Polgári Törvénykönyv értelmében a szülői felügyeletet gyakorló szülőnek és a gyermekétől különélő szülőnek a gyermek kiegyensúlyozott fejlődése érdekében – egymás családi életét, nyugalmát tiszteletben tartva – együtt kell működniük. A szülői felügyeletet gyakorló szülőnek a gyermek fejlődéséről, egészségi állapotáról, tanulmányairól a különélő szülőt megfelelő időközönként tájékoztatnia kell, és a különélő szülő érdeklődése esetén a gyermekkel kapcsolatos felvilágosítást meg kell adnia. A gyermekétől különélő szülő – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – jogosult és köteles gyermekével kapcsolatot tartani. Összességében tehát az édesanyának együtt kell működnie és biztosítania az édesapának a láthatást. Fontos megjegyezni azonban, hogy amennyiben született a kapcsolattartás szabályozása körében korábban bármiféle megállapodás, abban az esetben az tekintendő irányadónak.

Kérdés: Mit tegyek, ha egy munkás nem jön értem, ezért nem tudok elmenni dolgozni? Telefonszámot nem tudok, mert a sofőr nem adta meg és azt hazudja a főnöknek, hogy én nem akarok menni és folyton elalszom. Ezt egy velem együtt dolgozótól tudom, de őt nem akarom, hogy kirúgják.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelezze a munkáltatója felé a problémát.

Kérdés: Fiam távoltartáson van 60 napig. Személyes dolgait hogyan tudja elvinni a házamból? Én nem találkozhatom vele és nem is szeretnék. Közben az ingatlant eladtam és ki kell ürítenem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, kérjen meg egy rokont vagy barátot.

Kérdés: Lehet-e panelban dohányozni, ha saját ingatlan?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az Ön válasza ez volt: “Tisztelt Kérdező! Nem a húga fog dönteni, a hagyatéki eljárás során tudják rendezni a ház sorsát. Jár a kötelesrész.”
A lényeget hagytam ki előzőleg, hogy Édesanyám továbbajándékozta a húgom gyermekének (unokájának) az 5/6 részt, ő ugyanúgy nem lenne fair. Támadható ez, 10 éven belül és 10 éven túl? Mit tehetünk, ha az unoka továbbajándékozza a húgomnak, azt is meg lehet támadni, így is jár a köteles rész? Remélem nem okoztam problémát, hogy két részletben küldtem és így is érthető a kérdésem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Minden esetben jár a kötelesrész 10 éven belül.

Kérdés: Kaptam már Öntől választ egy kérdésemre, de kifelejtettem egy fontos részt belőle, ezért ismét kérném válaszát, amit ezúton is köszönök. Kérdés: Édesapám 7 éve meghalt. A házból 1/6 apai részem van, édesanyám holtig tartó haszonélvezeti jogával. A húgom és a bátyám adósságaik miatt lemondtak az apai részről édesanyánk javára, ezzel kiküszöbölve, hogy a bank ne tegye rá kezét a részükre azzal, hogy a két testvéremnek holtig tartó közösen megillető haszonélvezeti joga van rajta. A bátyám elhunyt. A húgom és a gyermeke is egyik napról a másik napra élnek, tele vannak adóssággal. Az édesanyám szóban azt mondta, hogy ha ő nem lesz már, akkor a ház a húgomé és az enyém legyen, de ez még nincs lepapírozva, még nem történt meg a részemre 2/6-od, a húgom részére a 3/6-od rész oda ajándékozása. Sajnos a húgom nem lenne fair, nem adná a részemet oda. Ha édesanyám nem lesz már, papírozás hiányában jár-e valamiféle köteles rész, ha igen, mit kell tenni, mennyit kérhetek/jár?

Válasz: Fele -fele arányban lesznek tulajdonosok törvényes öröklés alapján. Megjegyzem, hogy az édesapja része viszont „viszi tovább” az adósságot, amiért jelenleg az édesanyjuk felel az örökölt vagyon erejéig.

Kérdés: Férjem postai dolgozó és a felettese meghallotta, hogy káromkodik, ezért behívatta az irodába, elé tett egy A4 papírt, ami egy tájékoztató jelentés és meg kellett indokolnia írásban, hogy miért káromkodott. Pár nap múlva ismét ugyanez a szituáció. Ezt tényleg megteheti a posta vezetősége, ez jogos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Írásbeli indokolásra nem kötelezhető. Figyelmeztethetik a viselkedéséért stb.

Kérdés: Vásároltam egy büfékocsit (lakókocsi utánfutó) 07.06-án, amire biztosítást sikeresen kötöttem, viszont egy rejtett hiba miatt sajnos nem tudom levinni eredetiségvizsgára, mert a trailerre nem lehet feltenni, annyira meg van roskadva, hogy leér az alja, így húzni sem lehet. Már minden időből kicsúsztam, az eladó már leadta az adásvételit. Fogalmam sincs ilyenkor mi a teendő, nyilván megpróbálom mielőbb szállítható állapotra megjavíttattni, de addig is versenyt futok az idővel. Először vásároltam járművet, az okmányirodában semmiről nem tudnak tájékoztatni, fogalmam sincs hova fordulhatnék információért?

Válasz: Tisztelt Levélíró! 6 hónapon belül tudja a szavatossági jogait érvényesíteni, aminek okán javaslom ügyvéd kolléga igénybevételét is, mert relatíve bonyolult az eljárás.

Kérdés: Határozott időre kötöttünk lakásbérleti szerződést a főbérlővel. A szerződés hónap végén lejár. Amikor kifizettem az utolsó havi lakbért közölte velem, hogy még egy havi lakbért ki kell fizetnem, ugyanis nem írtam felmondó levet, amit az utolsó hónap előtt kellett volna. A szerződésben nincs kikötve, hogy felmondó levelet kell írni, ha nem akarom a szerződést meghosszabbítani. Jogosan kéri a következő havi lakbért, amikor a szerződés már lejárt lesz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, nem köteles fizetni.

Kérdés: A társasházunk lépcsőház világítását mérő óráról megy az egyik tulajdonos garázsának és egy hobbi szobájának az áram ellátása. Most betett egy nagy hűtőszekrényt a garázsba, amit egy a konnektorhoz csatlakoztatható nem hiteles, üzletben kapható mérővel mér, a másik helységet most nem  használja. Ki tudja, hogy ténylegesen bedugta-e a maszek mérőt, vagy nincs-e másik fogyasztó valahol a területén üzemeltetve? Kötelezheti-e a többi tulajdonos, hogy ezeket a helységeket a saját villanyórájáról üzemeltesse? A többi tulajdonos közül csak az ő tulajdonrésze megy a közös mérőről. Már szóban kértük a lakógyűlésen, hogy köttesse át a saját órájára, de sajnos a közös képviselő is mellé állt és azt mondta, hogy nem kötelezhető rá, ha a közösség felé elszámol a maszek mérőn mért fogyasztással. Valóban nem lehet kötelezni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Azt javaslom tűzzék napirendre a kérdést és vitassák meg a társasházi gyűlésen.

Kérdés: Megbíztam egy ügyvédet, a munkadíját kifizettem előre, de nem foglalkozott az üggyel, már 5 hónap eltelt. Én kértem, hogy ne foglalkozzunk az üggyel és vissza szeretném kérni a az előre kifizetett munkadíjat, de nem válaszol már egy hónapja. Szeretném tudni, hogy kihez lehet fordulni ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön kérte, hogy ne foglalkozzon az üggyel, nem kérheti vissza a pénzt, ha a szerződésük is így szabályozza. Javaslom a kollégát írásban felkeresni.

Kérdés: Feleségemtől elváltam 14 éve, a gyerekeimmel tartanám a kapcsolatot, de az exem ellenem neveli őket, igaz kamaszok, már nem nagyon keresik a társaságomat, ez évben még nem is találkoztunk. A gyerektartást rendesen fizetem. Gyermekeim 18 évesek lesznek hamarosan, szakképzési centrumban tanulnak, érettségiznek, majd technikumi végzettséggel szakmát szereznek. Ezután lehet, hogy főiskolára, egyetemre mennek, lehet nappali tagozatra, esetleg költségtérítésesre. Nyári szünetben dolgoznak és többször volt már eset, hogy iskolaidőben is elmentek dolgozni, az anyukájuk leigazolta a hiányzást. Szeretném megkérdezni, hogy meddig vagyok köteles gyermektartásdíjat fizetni, köteles vagyok a megszerzett szakmájuk mellett még az esetleges főiskolai tanulmányaik miatt gyerektartást fizetni? Mikor lehet érdemtelenségre hivatkozni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ameddig nappali tagozatra járnak, köteles fizetni a tartásdíjat, legfeljebb 25 éves korig.

Kérdés: Édesanyám elhunyt 2022.06.16-án. Egyedüli örökös vagyok, szeretném az ingatlant eladni. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen illetéket kell fizetni, egyáltalán kell-e az eladás után fizetni? (Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy az évek múltával kevesebb a százaléka az illetéknek.) Olvastam szja bevallásról is, de a kalkulátorok segítségével sajnos nem jutottam előrébb. Egyik azt írja, nem kell adózni, másik azt, hogy igen. Kb. 14-15 millió Ft a lakás értéke jelenleg, a hagyatéki eljárás során megállapított összeg 8 millió Ft. Ingatlanos segítségét egyenlőre nem szeretném kérni. Tudnának segíteni ezzel kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökségből származó ház után jövedelemadót kell fizetni. Ha az első évben adja el, 15 %-ot, ez a későbbi években sávosan csökken, az 5. év után, díjmentes az eladás.

Kérdés: Jelentkeztem egy álláshirdetésre.  Az interjún szóban megegyeztünk a munkavégzés helyét, idejét tekintve. Ebben bízva felmondtam az előző munkahelyemen. Az új munkahelyen azonban megváltoztatták a szóban történő megállapodásunkat, egy másik tagintézménybe kerültem, ami plusz utazást jelent. Az átvitt többletszabadságok miatt a héten szabadságon vagyok (erről kitöltöttünk egy szabadság bejelentő lapot) ,jelenleg még semmilyen szerződést nem írtunk alá, így az sem egyértelmű számomra hogy most próbaidőn vagyok-e? A kérdésem arra irányul, hogy aláírt szerződés nélkül hogyan tudok felmondani? Milyen problémákba “ütközhetek” a munkaadó részéről? Az ügyfélkapu rendszerében látom megkezdődött a jogviszonyom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkajogi jogviszony írásban kötött munkaszerződéssel jön létre. Addig nincsen önök között jogviszony, amíg nem írt alá semmit, így felmondani sem tud (mert nincs mit) és nem is szükséges.

Kérdés: Hogyan szerezzem vissza a pénzem, ami 190.000 Ft, ha nincs papírformájú bizonyítékom és készpénzes volt. Annyi bizonyítékom van, hogy interneten beszéltünk a visszajuttatásról, viszont nem érem el.

Válasz: Tisztelt Kérdező! FMH-t indíthat.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy a lányom 17 évesen elköltözött szülői beleegyezés nélkül a barátjához, és most ő követeli a gyermektartást. Ebben az esetben, a szülőknek milyen jogai vannak? Nekem, mint apának neki kell utalnom a gyermektartást? Mi alapján hozza meg a bíróság ebben az esetben a gyermektartás mértékét, és ezt csak annak kell fizetnie, aki eddig is fizette? A gyermek még tanköteles. A gyermek nem tartja a kapcsolatot a szülőkkel! Mit követelhet ebben az esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lánya nem költözhet el és a tartásdíj sem jár a barátjának.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy édesapám 88 éves és már demens állapotban van, viszont szeretnénk eladni a lakását, hogy be tudjuk adni egy otthonba. Én, mint a lánya, mit tudnék tenni? Az ő tulajdona a lakás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Gondnokság alá helyezési pert indíthat.

Kérdés: A tényállás a következő lenne. Van egy ingatlanom, ahol én vagyok az 1/1 tulaj és a szüleim a haszonélvezők. Az ingatlan egy osztatlan közös telken helyezkedik el, egy másik épület is van rajta, amiben édesapám él. A kérdéses ingatlanba én vagyok bejelentve és évek óta én fizetem a számlákat (ezek természetesen az én nevemre is jönnek). Jelenleg külföldön dolgozom szezon munkán és úgy hagytam otthon a házat, hogy a testvérem, ha a városban jár, bármikor megszállhat ott. Aztán jött a csavar a történetben, édesanyánk és a testvérem veszekedtek valamin, aminek a vége az lett, hogy anyukánk kidobta őt a házból és egy régebbi költőzésből fennmaradt dolgait is, amit én, mint tulaj engedtem meg, hogy ott tároljon. Majd lecserélte a zárat! Mikor szóvá tettem édesanyámnak, hogy ez nem helyes és kérem adja oda édesapámnak az új kulcsokat, ekkor ő ezt megtagadta és odáig fajult a helyzet, hogy többszörösen megfenyegetett, hogy ki fog engem is végleg zárni onnan.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Egyébiránt a haszonélvező kizárhatja a tulajdonost és másokat is a használatból. Azonban a zár lecserélésére nincs jogosultsága. Azt javaslom próbálják meg békés úton megoldani a problémát. Amennyiben nem sikerül, akár bírósághoz is fordulhat.

Kérdés: Tanácsot szeretnék kérni. Tavaly váltottam munkahelyet, KKV szektorban dolgozom. Munkába állást követően 2-3 hónappal derült ki számomra, hogy azt a “szabályt” találta ki a tulajdonos, hogy az összes alkalmazott esetében, függetlenül az életkortól, gyermekek számától és egyáltalán a törvényesen megjáró szabadságok számától mindenki egységesen 21 nap szabadságot vehet ki. A fennmaradó napokat ki kell írni szabadságnak, de be kell menni dolgozni. Az oka, hogy a kollégák között elégedetlenség volt, hogy kinek hány nap szabadsága van (pedig ezt törvény szabályozza), mennyit vett ki/nem vett ki. Emellett rengeteg a túlóra, amit nem fizetnek ki, de lecsúszni sem engednek, holott anno arról volt szó, hogy erre lesz lehetőség. Kérdésem, hogy ezzel a problémával hova, kihez lehet fordulni? Leginkább anonim módon, hiszen az állásomra szükségem van (természetesen elkezdtem keresni másikat, de nem egyszerű).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatónak tudja jelezni a problémát, amennyiben nem változik a helyzet, akár bírósághoz is fordulhat. A munkáltató többször is jogellenesen járt el a leírtak alapján.

Kérdés: Mit tegyek, hogy visszakapjam a pénzem valakitől, ha nincs bizonyítékom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben semmilyen bizonyítéka sincs a pénz átadásáról nem nagyon tud mit tenni. Azt javaslom keressen fel egy ügyvédet és számoljon be a körülményekről, hátha van mégis valami, amivel bizonyítani lehetne a kölcsönt.

Kérdés: Az alábbi kérdésben kérek szépen segítséget. Egyedülálló 55 éves nő vagyok. Édesanyám már meghalt, édesapám életben van még. Szüleim 50 éve elváltak. Van egy testvérem, és egy féltestvérem apai részről. Halálom esetén örökölhet-e a féltestvérem és az édesapám utánam bármit is, ha nincs végrendeletem? Ha azt szeretném, hogy csak a testvérem örököljön, kell-e hagynom végrendeletet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, örökölhetnek. Akkor szükséges lesz a végrendelet.

Kérdés: Ausztriából költöztem Magyarországra, onnan a munkanélkülitől kaptam egy nyomtatványt (U2), amivel július 13-ig meg kellett jelennem a lakcímem szerinti járáshivatalban, ami meg is történt július 8-án. Az ajtóban portások álltak. Elmondtam, hogy az U2-es formanyomtatványt szeretném leadni, hogy továbbra is (3 hónapig) kapjam az osztrák munkanélküli segélyt (1700-1800€/hó). Nyomtattak nekem egy sorszámot, amivel értelem szerűen ahhoz az ablakhoz mentem, ahova hívtak, ott kaptam egy papírt, amit ki kellett tölteni, ez megtörtént, vissza adtam az ügyintézőnek, aki azt mondta, hogy készen is vagyunk, innentől kezdve nekem semmi dolgom nincs, majd a magyar és az osztrák intézi egymás között. Augusztus 5-én 269€ osztrák munkanélküli segélyt kaptam 1700-1800€ helyett. Felkerestem az AMS-t és azt a választ kaptam, hogy az U009-es formanyomtatványt nem küldték a magyarországi hivatalból, nem július 13-ig, hanem még a mai napig semmit nem küldtek nekik.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Mikor bíróságon voltunk a volt párommal a gyermekünk elhelyezése miatt, még együtt voltunk, van-e rá lehetőségem, hogy fellebbezzek a januári ítélet ellen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fellebbezni már nem tud, de új eljárást kezdeményezni igen.

Kérdés: Nyolcórás műszakban dolgozom. De egy héten három alkalommal megyek úgy dolgozni, hogy 11-től vagy 12-től este 6-ig, fél 7-ig, 7-ig, fél 8-ig. A kérdésem az lenne, hogy jár-e délutános pótlék ezekre a napokra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ. A műszakpótlék elvben 18-06 óra között járna, abban az esetben, amennyiben a munkakezdések rendszeresen ingadoznak.

Kérdés: Adott egy határozott idejű munkaszerződés, benne éves teljesítmény bónusz kifizetéssel. A szerződés augusztusban lejár, a munkáltató határozatlan idejű szerződést ajánlott, de az ajánlat tételnél nem tájékoztatott a szerződésmódosítás részleteiről. A határozott idejű szerződést szeretné úgy módosítani, hogy jogfolytonos maradjon a munkaviszony, azonban egy belső szabályozás miatt a bónusz kifizetés nem valósulna meg augusztus végével, hanem következő év áprilisával, illetve ha a módosított szerződést aláírom, akkor ha felmondok ebben az évben, akkor a bónusz kifizetését elvesztem. Kértem a munkáltatót, hogy ahogy a határozott idejű szerződésemben szerepel, a bónuszt augusztus végével fizessék ki és akkor aláírom a módosítást. A cég arra való hivatkozással nem akarja kifizetni ezt nekem, hogy ezt más munkavállalóknál sem tették meg, így kivételeznének velem, ha ezt megtennék. Kérdésem az lenne, hogy perelhető a cég és mennyi az esélyem megnyerni a pert?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, perelhető, de az nem azt jelenti, hogy meg is nyerné ezt a pert. A pontosabb válaszhoz ismernem kellene a munkaszerződését stb.

Kérdés: A munkáltatómmal tanulmányi szerződést kötöttem, miszerint a képzés 4 félévének a díját ők fizetik és tanulmányi szabadságot is biztosítanak, tárgyanként 2 napot. Emiatt aláírtam, hogy a cégnél fogok dolgozni 2028. szeptember 1. napjáig. A 2. félévem után a tanulmányi eredményeim miatt átkerültem államilag támogatott képzésre. Én kértem a céget, hogy módosítsuk a szerződést, mert így csak a tandíjnak a felét fogják befizetni és így nem 1 .80.000 Ft a tandíj, hanem csak 540.000 Ft, és szeretném, hogy az időt csökkentsék le valamennyivel. Ők erre azt mondták, hogy az összeget se és az időt se csökkentik, tehát nem hajlandóak módosítani a szerződést. Ha felmondok idő előtt, akkor ők így követelhetik tőlem az 1.080.000 Ft visszafizetését?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Mi a teendő abban az esetben, ha a munkáltató nem veszi át a tértivevényes felmondó levelet? Mivel azonnali hatállyal történt a felmondás, fontos a 15 nap betartása. A levél feladása ezen belül történt, de azóta már lejárt. Ha elektronikus úton befotózva elküldjük neki a postai nyomkövetési igazolást (ill. hogy a levél postán részére bizonyítottan átvehető) és az aláírt felmondólevelet, akkor a felmondás jogilag érvényes? Vagy várjuk ki, míg a levél visszaérkezik és aztán küldjük el elektronikus úton?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nem veszi át a székhelyén, akkor a második kézbesítési kísérletet követő ötödik munkanap utáni napon kézbesítettnek tekintendő, ergo mintha átvette volna.

Kérdés: Ha a határozott időre szóló bérleti szerződést a bérlő idő előtt felmondja, a szerződésben leírt 30 napos felmondási időre hivatkozva, rendben van-e, ha július 11-én sms-ben értesít és augusztus 11-ig hajlandó fizetni napra kiszámolva az augusztusi havidíjat, merthogy onnan kezdve máshol lakik? (A szerződés aug. 31-ig szól.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Lehet föld területet cserélni például lóra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben ebben állapodnak meg a másik féllel.

Kérdés: Táppénzre ne menjek, szedjem össze magam, ezt a kifejezést mondta a főnök.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Egyébiránt, a főnöke nem akadályozhatja meg, hogy táppénzre menjen.

Kérdés: Szállás foglalás visszamondás ügyében érdeklődnék. Aug. 3-tól mentem volna nyaralni egy hazai szállodába. Anyukámat Július 31-én éjszaka kórházba szállították, bent is tartották meghatározhatatlan ideig. Erről a szállodának el tudom küldeni a vizsgálati lapot igazolásként. Ez a nem várt körülmény elégséges-e ahhoz, hogy ne kelljen ködbért fizetnem a lemondás miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ. Vélhetően ettől függetlenül is kötbért kell majd fizetnie, amennyiben a szerződés tartalmazza.

Kérdés: Lakásbérleti szerződést kötöttem a tulajdonossal (végül az ő adatai szerepeltek csak rajta, a haszonélvező adatait, hozzájárulását nem kaptam bizonyítva) február 2-án. Munkahelyi változások miatt egy másik városba kellett költöznöm (120 km távolságba). Jeleztem a felmondási szándékomat június 1-én telefonhívásban, amit a tulajdonos elfogadott. Augusztus 26-án költöztem ki az ingatlanból, lakcímről lejelentkeztem és új lakcímre pedig bejelentkeztem, rendelkezem új bérleti szerződéssel a másik bérleménybe, ahol élek azóta. A tulajdonostól nem kaptam írásban felmondást. Kiköltözés után egy havi kauciót kér befizetésre. A tulajdonos előzőleg engedte lelakni a 2 havi kauciót, tehát be lett számítva a lakbérbe. Ebből követel vissza rajtam 1 havit kauciót utólag, hogy azt mégis adjam vissza neki. Tényleges tartozásom nem áll fenn vele, mindig időben fizettem, közüzem stb. Mindig készpénzben kérte a lakbért, sosem kaptam semmilyen bizonylatot, átvételi elismervényt.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. A leírtak alapján nem köteles fizetni neki.

Kérdés: Mikor hívnak be kihallgatásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához ismernem kellene az ügy részleteit.

Kérdés: Az egyik régi ismerős nemrég felkeresett, hogy velem szeretne komoly kapcsolatot és lakjak nála. Előre leszögeztem, mibe nem akarok belemenni. Erre most, közölte, hogy költözzek el. Kitehet azonnal vagy köteles időt adni és mennyit? Koszos a lakás, az ember alkoholista. Eddig csak intim kapcsolatra  kellett neki minden nő és feltehetően ez sem változott. Mit tehetek ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben az ő tulajdona az ingatlan bármikor elküldheti onnan.

Kérdés: Hozzám költözhet a fiam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elvileg igen.

Kérdés: Magántulajdonomban lévő földemen utat nyitottak.a környékén lakók és autókkal átjárnak rajta. Mi a jogi útja, hogy megszűnjön az átjárás rajta? Mihez van jogom? Ki állítja vissza az eredeti állapotot, mert ez egy szántóföld. Kihez fordulatok, melyik hatósághoz, mert ez bűncselekménynek számít? Kérem szíves válaszukat, mert a polgármesteri hivatal nem adott kielégítő választ. Kihez fordulhatnak, hogy ez a probléma megoldódjon? Azt mondták a hivatalban, tegyek ki táblát, hogy magánterület, az átjárás tilos. Ezzel szerintük el van intézve a dolog, nekem meg ottmaradt a lerakódott út, már több éve járnak autókkal, motorral, kerékpárral, gyalogosan az arra lakók. Ki fogja felszántani az utat? Hogy gondolják a hivatalban? Nekem nagy kárt okoztak vele, mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz birtokháborítás okán.

Kérdés: Magánélet megsértésének minősül-e az,hogy a párom testvére elzavar engem és nem találkozhatok vele többet? Illetve megfenyeget, ha találkozni merek vele?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Egy üzletben online vásároltam 2 db ruhát, összesen 30.000 Ft értékben, június 25-én rendeltem meg és fizettem ki. Az üzletben vettem át július 10-én. Július 30-án, tegnap e-mailben elálltam a szerződéstől. A saját vállalásuk, hogy 30 napom van a visszavitelre. Tehát úgy számoltam, hogy augusztus 9-e az utolsó nap, mikor még visszavihetem. Ma, 31-én azt a választ kaptam, hogy a visszavitel már nem lehetséges, mivel a 30 napot ők onnan számolják, hogy a raktárból elindult a ruha a bolt fele. Úgy érzem, megtévesztés áldozata lettem. Minden webshop onnantól kezdve szokta számolni a visszavitelre biztosított napokat, amikor a terméket átveszem. A bolt szabályzata így szól szó szerint: “Visszaküldés. Online vásárlás: Önnek 30 napja van a megrendelése szállítási dátumától számítva.” Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősül-e ez? Milyen lépéseket tehetek? Visszakaphatom a pénzem? Felháborítónak tartom ezt és úgy érzem becsaptak, átvertek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem minősül annak, hiszen az online vásárlással elfogadta az általános szerződési feltételeket. A szállítási dátum az az időpont, amikor a ruha elküldésre kerül.

Kérdés: Jelenleg terhes vagyok. 2024.09.20-ra vagyok kiírva. Amint megtudtam, jelentettem a főnökömnek, de megszakították a munkaviszonyomat. Kérdésem az lenne, hogy a gyesen kívül tudok igényelni valamit a gyermek születése előtt vagy után? Azzal tisztában vagyok, hogy ha megszületik a 2. gyermekünk, jogosult a férjem gyed extrára, ha az idő letelik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! CSED-et és GYED-et.

Kérdés: Közös tulajdonban álló, örökölt falusi parasztházat az egyik tulajdonos elkezdte megbontani, ami ezáltal bedőlt. És most az összes tulajdonost kötelezik a ház lebontására, mert életveszélyes. Tudom hogy a terhek viselését részarányosan kell kifizetni. De mit tudok tenni ez ügyben, ha tudom, hogy a kárt ki okozta?  Egy másik tulajdonos pedig hitellel terhelte meg a házat még régebben úgy, hogy senki nem is tudott róla, így eladni sem tudjuk. Ilyen esetben mit lehet tenni? Köszönöm ha kapok választ, és el tudok indulni valamerre. Szeretnék szabadulni a részemtől, de nyilván nem akarok pénzt veszíteni miatta, elajándékozni sem tudom sajnos.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt bizonyítani is szükséges lesz majd. Ha ez lehetséges, akkor peres eljárást tud vele szemben indítani, a keletkezett károk megfizetése miatt. A kölcsönnel a másik tulajdonos csak a saját részét tudja terhelni, amitől az ingatlan még eladható egyébként. Ha semmiképpen sem tudnak megegyezni, akkor közös tulajdon megszüntetése céljából pert lehet indítani.

Kérdés: Szeretném tudni, hogy miután örököltem egy 1/2 házat és a lányom se nem informált apám halála felől se nem kaptam azóta se egy kulcsot, így hogy tudok bejutni a házba és az én részem eladásra adni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tud megegyezni a lányával, bírósághoz fordulhat közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: Én folyamatos nyolc órás munkarendben dolgozom hétfőtől péntekig. De ebből legalább három napot úgy, hogy 11:00-19:00-ig vagy 11:30-19:30-ig vagy hasonló. Kérdésem a következő lenne. Jár-e a délutános pótlék, és hol tudnék pontosabban utána nézni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontosan ismernem kellene a foglalkoztatásának minden elemét, ill. a munkaszerződését is.

Kérdés: Vettünk egy tanyát, kiméretve a határai belenyúlnak jóval a mellettünk lévő erdőbe. Lekeríthetem azt a részt, ami hivatalosan az enyém? Mit tehetek hogy visszakapjam? Mi legyen a benne lévő fával?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mikor vették. Lehetséges a jegyzőnél és/vagy a bíróságnál eljárni.

Kérdés: Vannak-e formai követelményei a gyanúsítás ellen benyújtott panasznak? Mit kell tartalmazzon a panasz? (A gyanúsítás elleni érveket vagy a gyanúsítás alaptalanságának okát?)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Formai és tartalmi követelményei is vannak. Azt javaslom bízzon meg egy ügyvédet, aki megírja Önnek a beadványt.

Kérdés: Pénzmosás tekintetében meddig tekinthető a vagyon bűnös eredetűnek? Ha pl. Pista lopott pénzből legális adás-vétel keretében vesz egy házat, és abba beköltözik a fia, majd idővel a fia megveszi Pistától a házat, akkor a fia pénzmosást követ el, mondván, hogy a ház eredetileg lopott pénzből lett véve vagy ez már teljesen legális cselekmény? (Pista fia nem tudta, hogy apja lopott pénzből vette a házat, de ezt persze nem lehet bizonyítani.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ettől függetlenül a pénz továbbra is jogellenesen szerzett, az más kérdés, hogy a fia nem büntethető miatta.

Kérdés: Adásvételi szerződést írtam alá vevőként egy új BMW-re a következő kikötéssel: Ez esetben a szállító és a gyártó (BMW AG) jogosultak versenyjogi alapon ideiglenes intézkedés elrendelésére, tájékoztatására kötelezés és kártérítési megfizetés iránti igény érvényesítésére a Megrendelővel szemben. Új járműnek számít minden gépkocsi, amennyiben annak az első forgalomba helyezéstől eltelt idő nem haladja meg a 4 hónapot vagy annak kilométerfutása nem haladja meg a 4.000 km-t. Ezen feltételek együttes teljesüléséig a gépkocsi nem értékesíthető, nem hirdethet és nem kínálható fel bizományosi értékesítésre. Ha a megrendelő mégis értékesíti, hirdeti, hirdetteti vagy bizományosi értékesítésre felkínálja a gépkocsit, a kártérítés mértéke a megrendelés tárgyát képező gépkocsi bruttó listaárának 15%-a. Ez a záradék jogszerű vagy tisztességtelen kikötés, fekete záradék a 93/13 európai irányelv szerint? Ha a záradék tisztességtelen, mit kell tennem, hogy eltávolítsam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogszerű.

Kérdés: A feleségemet a volt élettársa üzenetekben lelkileg bántalmazza degradáló szavakkal. Tehetek valamit a feleségem védelem érdekében?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mi az üzenetek pontos tartalma.

Kérdés: Utólagos fizetés a szerződés feletti árhoz.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Szeretnék érdeklődni, hogy 2 éve ajándékoztam ingatlant a gyermekeknek, de szeretném visszakapni tőle, mi a teendőm ez ügyben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Visszakövetelheti az ajándékot, amennyiben a törvényben meghatározott feltételek valamelyike teljesül. Amennyiben nem tudnak megegyezni a bíróságon tudja érvényesíteni az igényét.

Kérdés: Jelenleg határozatlan idejű közalkalmazotti munkaviszonyom van, még otthon vagyok a fiammal. Július 18-án lett 2 éves. A munkahelyemen tavaly november óta tudják, hogy nem szándékozom oda visszamenni dolgozni. Most hivatalosan július 3-tól “munkába álltam” és a szabadságomat töltöm, ami augusztus 30-án telik le. De közben kaptam egy másik munkát, ahol augusztus 21-én kezdenem kellene. A kérdésem az lenne, hogy milyen formában javasolja a felmondásomat, hogy az augusztus 20 utáni szabadságomat is kifizessék és ne kelljen letöltenem a felmondási időt? A munkáltatóm javasolta azt a megegyezést, hogy mondjak le a fennmaradó szabadságomról, cserébe ő lemond a felmondási időről, de ezt nem szeretném elfogadni, ha nem muszáj.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös megegyezés jó megoldás lehet.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy folyamatos műszakban dolgozó ápoló belépés után melyik hónaptól kaphat műszakpótlékot? Április 22-én lépett be, májusra lehet-e már neki délutáni és éjszakai pótlékot fizetni? Új belépőnél mikor fizethető pótlék ezt melyik törvényben lehet megtalálni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a megkötött munkaszerződés tartalmától függ.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy bejöttek a házamba és a területemre engedély nélkül ,mikor én nem voltam itthon (nővérem férje). Mit lehet ez ellen tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet.

Kérdés: Egy faktorcég levélben felvette velem a kapcsolatot, miszerint nekem tartozásom van feléjük vagyis egy szolgáltató felé, amely egy Távközlési Szolgáltatási Szerződés 2010.02. hóban és 2010.07 hónapban keletkezett. Felhívtam őket és közöltem velük, hogy ez biztosan valami tévedés, mert én 2010.02.05-én elhagytam Magyarországot és nem kötöttem szerződést semmiféle szolgáltatóval.  Azt válaszolták, hogy nem történt tévedés, hiába nem tartózkodtam az országban, attól én még vehettem igénybe szolgáltatást. 2018-ban adták végrehajtásra ezt az ügyet, amit most letiltással próbálnak behajtani rajtam. Rendőrségi feljelentést tettem adat visszaélésről, amire a Budaörsi Rendőrkapitányság úgy határozott, hogy elutasítja, elévülésre hivatkozva. Ezt megküldtem a faktorcégnek és kértem őket, hogy szüntessék meg a végrehajtást, mert nem jogos. Nem írtam alá és nem kötöttem szerződést semmilyen szolgáltatóval.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján elévült a követelés. Amennyiben majd a MOKK-tól levelet kap, arra szükséges HATÁRIDŐBEN válaszolnia és abban kifejtheti az elévülést is.

Kérdés: Kik tartózkodhatnak a magán üdülő ingatlanban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adására információ hiányában nincs lehetőség. Kérem, írja le részletesen a problémáját.

Kérdés: Gépjárművem a munkába menetel közben használhatatlan állapotba került, amivel nem tudtam tovább folytatni utamat. Késésemért írásbeli figyelmeztetést kaptam, mert csak a beérkezésem után értesítettem a felettesemet. Távollétemet a 2012. évi 1. törvény (mt.) 55. § (1) bekezdésének k) pontjában rögzített elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára hivatkozva kértem figyelembe venni, amit a munkáltatóm nem tett meg ezidáig. Mit tehetek az ügyben, ha igazságtalannak érzem az eljárást és más kollégáim sorozatosan késnek, mégsem éri őket semmilyen retorzió?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nagyon semmit, jelezheti a problémáját a munkáltató felé, vagy felmondhat. Ha joghátrány éri, akkor a munkaügyi bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Egy nagyon kicsi településen élek, ahol a közszolga reggel hatkor fűkaszál az ablakom alatt kb. 30-40 percet. Mindig legközelebb hozzám kezd, mert már panaszkodtam a polgármesternek. Zajt reggel 6-tól este 10-ig lehet csinálni, de nem lehetne valamit tenni? Hetente ébreszt fűkaszával vagy akár többször is egy héten.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőnél jelezheti a problémát.

Kérdés: Kérem szíves válaszát az alábbi ügyben: Jogszerű az újonnan választott polgármester eljárása? Ugyanazon tényállással /bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalási kísérlet miatt/, nem jogerős ítélet alapján /2019 november vége/ a jegyzőt méltatlanságból felmenti, ugyanakkor az aljegyzőt, aki 2019 novemberében gyesen volt /de 2014. októberben, amikor indult ellenük az eljárás, még nem/ 1 napra visszahívja dolgozni, és közös megegyezéssel küldi el. Kifizeti részére a járandóságait. A volt jegyzővel a mai napig perben áll, nem fizeti ki a szabadság megváltást, arra hivatkozik, hogy a jegyző méltatlanul viselkedett! Direkt gazdagodni akart, hogy szabadságai maradtak benn. Az egész eljárás mód érthetetlen számomra.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem lehet megmondani, sokkal több információra lenne szükség.

Kérdés: A fiam a lakásba hozta a barátnőjét. Nincs bejelentkezve, nem is lesz. Hány nap után küldhetem el a lakásból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármikor.

Kérdés: Pénzért vásárolt OKJ-s  bizonyítvány jogi következménye?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bűncselekménynek minősül. A jogi következménye sok minden függvénye.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék azzal kapcsolatban, hogy az anyai nagymamám megkaphatja-e a nővérem után a GYOD-ot? Én és a nővérem félárvák vagyunk, ő most 20 éves, én 17, mivel az anyukánk meghalt, viszont az apánk nem él már velünk és külföldön dolgozik megromlott a kapcsolatunk vele. Nekem jelenleg az anyai nagymamám a gyámom, fél éve már itt lakunk nála. A nővérem izomsorvadásban szenved, amikor utána kérdezett ennek a dolognak a kormányhivatalban, azt mondták hogy nem lehetséges, hogy a nővérem után a mamám megkapja ezt a pénzt, de én szívesen meghallgatnám ezzel kapcsolatban az ön véleményét is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne tudnom az ügy részleteit. A leírtakból nem derül ki, hogy a nagymamája végez e más kereső tevékenységet, önellátásra képtelen gyermeknek minősül e a testvére stb.

Kérdés: Kiadott lakásunkban a bérlőnk nem jön ki jól az egyik szomszéddal, kihívták a bérlőnkre a rendőrséget csendháborításért, verbális zaklatásért és minket is perrel fenyegetnek, mivel mi is felelősek vagyunk, hogy kinek adjuk ki a lakást. Ennek mennyire van jogalapja? Ezen a bizonyos szomszédon kívül senkinek nincs velük baja. A házirendet megnéztem és aszerint nem szegték meg a szabályt, vasárnap 8-18:00 között engedélyezett a kisgépek, háztartási gépek használata és vasárnap délután történt az eset. Albérlőim elmondása szerint a szomszédok voltak akik beszóltak nekik, és “leparasztozták” őket, a másik lakók szerint a “verbálisan az otthonukban fenyegetően léptek fel” ellenük és csendet háborítottak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt, hogy mennyire van jogalapja nem tudom megmondani, hiszen nem ismerem az ügy részleteit. Egyébiránt a leírtak alapján vélhetően nem lesz belőle problémájuk.

Kérdés: Tiszteletteljes kéréssel fordulok Önökhöz, 2022-ben meghalt a férjem Néhai férjem szülői házában az elhunyt édesapja után haszonélvezetre lettem volna jogosult, de lemondtam a haszonélvezetről. Most viszont meggondoltam magam, és mégis igényt tartanék rá. Milyen lehetőségem lenne rá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Utólag már nem tudja visszavonni a lemondást.

Kérdés: Társasházunkban az alapító okirat szerint felosztásra került a ház mögötti kertrész a tulajdonosok között egyenként 10×10 m-es területtel. A házhoz legközelebb eső kertrészt 10 éve nem gondozza a tulajdonosa, de most gyümölcsfákat (meggy, barack) szeretne bele ültetni. Ezek eléggé magasra növő, terebélyes fák, mi a második emeleten lakunk, ha megnő a fa, bőven az erkélyünk magassága fölé fog érni. Van-e jogszabály, hogy a ház falától milyen távolságra ültetheti, hogy ne zavarja az erkély használatát (kilátás, árnyékolás)? A kertjének másik oldalára, a mezsgyehatárra már így is épített egy szerszám tárolót, ami a mi kertünkből egy kb. 8-10 m2-nyi területen teljesen kizárja a napot, a kertünk elhelyezkedési adottságai miatt eddig is csak reggelente érte a nap 1-2 órára, de most a tárolójával ezt is kiiktatta. Milyen lehetőségem van jogilag a védelemre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs. Azt javaslom jelezze a problémát a közös képviselő felé. Amennyiben nem tudnak megegyezni az illetékes jegyzőhöz fordulhat a probléma megoldása okán.

Kérdés: A főbérlő az engedélyem nélkül lecsökkentheti-e a kertet, ami a lakás körül kerítéssel van elhatárolva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mit tartalmaz az Önök közötti szerződés.

Kérdés: Haszonélvezet miatt szerződés módosítás történt. Eddigi 60 l-es hulladékgyűjtő fizetését 120 literesre váltották szerződésileg, mivel kettő fő van az ingatlanba bejelentve. Igazolások figyelembe nem vétele mellett /egy fő külföldön tartózkodik életvitelszerűen/. A nem létező 120 l-es edényzet megfizetésére köteleznek, az ingatlanra való ráterhelés terhére.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Ha kifizetem a kauciót, de végül nem költözök be, akkor azon kívül, hogy elúszik a kaució, történik más baj? Beperelhet-e a tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mit tartalmaz az Önök közötti szerződés.

Kérdés: A férjem elhalálozott és a tulajdonomba levő lakásban a vízóra a férjem nevén volt. Ezt szeretném a nevemre átíratni, de nagyon bonyolult. Miért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt sajnos nem tudom megmondani, miért ilyen bonyolult az átíratás.

Kérdés: Nyugdíjazás előtt 5 évet dolgoztam. Plusz kettő évet utána. Váratlanul történt a leszámolásom, kettő irodai dolgozó előtt elém tolták a közös megegyezésről szóló felmondást. Kérdésemre, hogy miért, a válasz az volt, hogy nem kötelesek megindokolni. Igaz kettő és fél éve történt a dolog, jogi útra terelhetem-e még a megtörténteket? Nyugdíjam kiegészítésére azóta sem volt lehetőségem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Két és fél év elteltével már nem érdemes. Szinte lehetetlen lenne bizonyítani a történteket. Az elévülés egyébiránt 3 év.

Kérdés: Nemrég tudtuk meg, hogy távoli rokonaim nem látogatják meg a hetekig kórházban fekvő édesanyjukat. (Pár kilóméterre laknak csak.) Tehet-e jogi lépéseket  vagy jelezheti-e ezt a tényt más hivatalos szerveknek a kórház?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, tehet, de nem fognak.

Kérdés: Milyen jogon van, ha valakit utolérek, hogy lop a szőlőmből terményt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Rendőrt hívhat, felszólíthatja a tettest a gyümölcsök visszaadására.

Kérdés: Testvérem volt férje és annak testvére időszakosan zaklatja családunkat és környezetünket. A válás sajnos viharos volt. Jelenleg a közös gyermekekkel is csak felügyelettel találkozhat. A közösségi oldalakon próbálják először felvenni a kapcsolatot a “kiszemelttel”. Először valótlan dolgokat állítanak testvéremről, majd a családról, hogy rossz színben tüntessenek fel minket. Ha nem reagálunk és tiltásra kerül a profiljuk, akkor pl. a munkahelyünkön próbálnak kapcsolatot teremteni. A cég e-mail címeire lejárató e-mailt küldenek, a telefonszámokat hívogatják. Az üzletszerűen működtetett profiljaink bejegyzései alá posztolnak, a lakóhelyünk nyilvános bejegyzései alá posztolnak. A lakóhelyünkön élőknek, akiket még mi sem ismerünk írogatnak lejárató szándékkal. A posztokat töröljük, a profilokat, telefonszámokat, e-mail címeket tiltjuk, de mindig újabb személyt, felületet találnak. Milyen lehetőségünk lenne arra, hogy elérjük, hogy végleg felhagyjanak ezzel a magatartással ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehetnek, vagy felszólító levelet küldhetnek ügyvéd közreműködésével.

Kérdés: Vezetői engedély nélküli vezetésért eltiltottak 2023.12.01-én. Úgyhogy készülődőfélben volt a vezetői engedélyem. És én 2024.02.27-én meg is kaptam. Bementem a rendőrségre felmutatni és azt mondták nem vagyok eltiltva. Leigazolt a rendőrség. És elvették a vezetői engedélyem. És most ügyészségre adták az ügyem. Vissza fogom kapni a vezetői engedélyem újra vizsgázás nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Néhányan pedofilokra vadászunk egy közösségi oldalon és a facebook oldalaikat kicsaljuk tőlük, majd a közvetlen családtagjaikra ráírunk és elmondjuk nekik a tényeket, soha nem kérünk pénzt, nem zsarolunk, nem publikusan írjuk ki a dolgokat. Ezért mi kaphatunk jogosan feljelentést? Nincs aljas indokunk, ebből nem nyerünk semmit, csak annyit, hogy kevesebb olyan fajta lófráljon az interneten és kevesebb tényleg naiv gyermeket tudnak megrontani.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, feljelenthetik Önöket.

Kérdés: Határozatlan idejű szerződés van a bérlővel. Közüzemi számlákat és közös költséget nem fizette egy ideje. Július hónapban nem volt elérhető semmilyen formában, üzenetekre nem, telefon hívásra nem elérhető. Lakásnál nem található. Tartozik július havi bérleti díjjal és rezsi díjjal, közös költséggel, ami kb. 162.000 Ft. Folyamatosan keresem a kontaktot vele, eredménytelenül. Augusztus 3-án bejutottam a lakásba, melyből augusztus 2- án kiköltözött, kevés személyes iratot és tisztálkodási szereket hagyott ott. Nem mondta fel a szerződést, nem jelezte semmilyen formában felém, a szomszédtól tudtam meg, hogy mikor szállította el az ingóságait. Július 25-én írtam fizetési felszólítást, 8 napon belül rendezze a tartozásait, amit nem teljesített. Új lakcímét nem tudom, nem reagál hívásra, üzenetre stb. Nyolc nap után felmondtam a bérleti szerződést munkahelyére címezve, valószínűleg nem fogja átvenni a levelet. Meddig jár nekem a bérleti díj? Közjegyzőhöz forduljak fizetési meghagyás miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján a júliusi bérleti díjat követelheti, de elsődlegesen az Önök által megkötött szerződés tartalma az irányadó. Fizetési meghagyásos eljárást indíthat közjegyző vagy ügyvéd segítségével, de ehhez ismernie kellene az új lakcímét. Ez utóbbit kikérheti, amennyiben jogos érdeket igazol.

Kérdés: Egy olyan ingatlan bérbeadása kapcsán merült fel a kérdés, amelynek 3 tulajdonosa van. Az egyik tulajdonos elhunyt. A másik két tulajdonos bérbe adhatja-e az ingatlant a hagyatéki eljárás előtt, ami 3-6 hónap is lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hivatalosan meg kell várni a hagyatéki eljárás lezárását.

Kérdés: Ingatlanbérbeadásnál több tulajdonos esetén, amennyiben valaki saját ingatlan részét illetően adómentességet élvez, az ingatlan másik részének haszonélvezője, de nem tulajdonosa, akkor a bérleti díj őt vagy a tulajdonost illeti-e meg, illetve ha őt, akkor adómentességet élvez-e az ingatlannak arra részére is, amelynek csak haszonélvezője?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvező elsőbbséget élvez a tulajdonossal szemben. Igen, akkor adómentes.

Kérdés: Az ingatlant úgy vásároltam meg, hogy az eladó írásban kikötötte: “amíg a másik utca belső portáján lakó bérlők kijárása jogilag nem rendeződik” köteles vagyok átjárást biztosítani nekik saját, magántulajdonomban lévő másik utcára néző és másik helyrajzi számon lévő portámon keresztül. Tudomásul vettem, hogy a hozzá látogató idegeneket is köteles vagyok beengedni. A kérdésem: ezeket a “látogatókat” este 22 h után is köteles vagyok átengedni és tűrni az udvaromon? Hiszen ők nem laknak itt (hivatalosan). Ez így nem magánlaksértés? A baj az, hogy már folyamatos a késő éjjeli vagy hajnali ki-bejárás, és már nem csak hétvégén.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ. Amennyiben nincs kikötve konkrét időpont, köteles tűrni az átjárást. Nem minősül magánlaksértésnek.

Kérdés: Férj-feleség, gyerek nincs, feleség anyja él. Végrendelkeznénk minden ingó ingatlanra egymásra, mint törvényes házastársak. Feleség nevén fut egy értékpapírszámla 6 millió Ft állampapír. Feleség halála után az enyém (férj) lenne-e az értékpapírszámla a rajta lévő teljes összeggel vagy  a feleség anyja követelheti a rá eső kötelesrészt a végrendelet (nem szerepelne benne) ellenére? Ha igen, mennyit? Ha nem, akkor miért nem, mert nem értem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A férj örökölné.

Kérdés: 1 db utazási  kártyát kaptam 2018-ban. Azóta teljes költséggel utazok Szegedre. Mindenki a vállát rángatja. Hol élünk? 1954!

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi választ nem tudok adni, információ hiányában. Kérem, írja le részletesen a problémáját.

Kérdés: Milyen eljárást kezdeményezhetek, ha a feleségem a közös családi pótlékot 5 évre visszamenőleg, tudtom nélkül egy saját bankszámlára utaltatta és nem áll szándékában megosztani velem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pert indíthat, de nem biztos, hogy érdemes, mivel ő (is) teljeskörűen rendelkezhetett felette.

Kérdés: A legfelső emeleten lévő erkélyem tetőszerkezetét a közösképviselő felújíttatta úgy, hogy a költség 40%-át velem akarja kifizettetni, mondán szerinte az erkély a lakáshoz tartozik és alá akart velem írattattni egy megbízási papírt, hogy én kértem a felújítást, amit természetesen nem írtam alá, mivel nem én kértem. Szerintem az erkély teteje a födémhez tartozik, így a közösből kellene felújítani, meg az alapító okiratban nem szerepel erkély, csak loggia. Kérdésem, hogy ha tényleg az én tulajdonom az erkély, akkor jogában volt felújítani az engedélyem nélkül? Az erkély nem a homlokzat része, ami közöshöz tartozik? Van joga ráterhelni a lakásra az összeget hivatalos eljárás nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az engedélye nélkül nem újíttathatja fel. Szakembernek meg kell állapítania, hogy a probléma a társasház vagy az Ön érdekkörében felmerült hibából adódik-e.

Kérdés: Kérdésem lenne: vettem egy ingatlant és most derült ki, amikor az udvar tereprendezését készítettük, hogy egy földkábel van fektetve és a szomszéd ezen kapja az áramot. Akitől vettük az ingatlant az nem mondta, hogy földkábel megy a telken keresztül. Ráadásul most a földkábel megsérült a tereprendezés során, és a vezetékben áram van. Mit csináljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, vegye fel a kapcsolatot az eladóval és jelezze felé a problémát. Amennyiben nem tudnak megegyezni, akár érdemes lehet bírósághoz is fordulni. Pontosabbat a tulajdoni lap és a szerződés ismeretében lehetne mondani.

Kérdés: A munkáltatóm rendszeresen a munka előtti nap közli, hogy mikorra menjek dolgozni vagy hogy menjek-e, van jogom bármiféle pénzbeli kártérítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatója jogszerűtlenül jár el, de kártérítésre nem jogosult.

Kérdés: Van egy házunk, 3-an vagyunk testvérek. Édesanyánk pár hónapja elhunyt. A tulajdonrészek 3 felé vannak osztva. 1-es testvérnek 50%, 2-es testvérnek 25%, nekem 25% a részem a házból. Az 1-es számú testvér több éven keresztül újítgatta a házat. Számlákkal is tudja igazolni. Ez az összeg 12 millió forint. Azt állítja, hogy ezt az összeget 6-6 millió arányban kikérheti tőlem és a 2-es számú testvéremtől, majd a ház eladását követően. A kérdésem a következő lenne: Jogilag mennyire jogos ez a kérés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bizonyos ráfordításoknak a harmadát kérheti, így az biztosan nem lehet 6 millió. A pontosabb válaszhoz tudni kellene, hogy mikor és mit csináltatott, mert az nem mindegy.

Kérdés: Egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy ingatlan, amit testvéreimmel együtt örököltünk. Az egyik testvérem otthon lakik. De most olyan körülmények közé kerültem, hogy a gyerekeimmel kirakott anyósom az utcára. Ha van tulajdoni részem, haza mehetek a gyerekekkel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Hányszor kell bemenni egy héten egy technikumba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi jellegű kérdést tegyen fel.

Kérdés: Mi történik akkor, ha valaki külföldön kap családi pótlékot és Magyarországról is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapesetben semmi, ha jár neki.

Kérdés: Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a Telegram-on megismerkedtem egy brókerrel, aki azt ígérte, hogy 70.000 Ft-ból csinál 17 milliót és ebből 10%-ot kér. Ez meg is történt, de a pénz kivételénél költségek merültek fel. Én már 1,2 milliót kifizettem, de a pénzt nem kaptam meg. Újabb 1300 eurót kérne fizetni, hogy hozzám kerüljön a pénz. De én nem tudok és nem is akarok fizetni. Én már csak a saját pénzemet szeretném visszakapni. Becsapott, mert erről nem tájékoztatott. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor mi a teendő? Van esélyem visszakapni a pénzem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Vélhetően csalás áldozata lett, azt javaslom forduljon rendőrséghez mihamarabb, amennyiben szeretné visszakapni a pénzét.

Kérdés: A felettesem aláíratott velem egy papírt, melyben az áll, hogy egy éven belül nem mondok fel. Semmilyen tartozásom nincs feléjük, semmilyen indok nincs belefogalmazva. Ez jogilag megállja a helyét, ha mégis felmondanék és lenne jogi következménye vagy nem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben önszántából írta alá. Ez az okirat pontos tartalmától függ.

Kérdés: 1983-ban épült családi házunk van. 2007-ben a telek, amin áll, felerészben eladásra került, azon egy ikerház épült. A fél telkek kisebb mérete okán az új ingatlannál az eredeti helyrajzi számot, így albetétekre kellett osztani egy társasházi szerződéssel, lényegében a telekre vonatkozóan adott tulajdoni hányad szerinti, a két ingatlant elválasztó kerítéssel együtt, mint közös tulajdon, a különálló lakóépületek viszont  a tulajdonosok kizárólagos önálló használatában vannak. Részt kívánunk venni családi házunk 2024 Otthonfelújítási programjában, pályázhatunk-e erre családi házunk vonatkozásában ezzel a jogi háttérrel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, pályázhatnak.

Kérdés: Szüleim halála után örököltünk egy vidéki lakást a húgommal 50-50% arányban (a határozatot már megkaptuk). Látszólag egyszerű a dolog: a lakást eladjuk és felezzük a pénzt. A húgommal azonban rendkívül rossz a viszonyom, megkeresésemre úgy reagált, hogy most nem ér rá ezzel foglalkozni, sok a munkája, stb. várjak. A lakást hivatalosan 16 millió forintra értékelték, reálisan talán 10 millió forint lehet, ezt kéne felezni. A lényeg: elvileg van 5 millió forint örökségem, de ehhez nem jutok hozzá, mert a húgom húzza az időt. Mit lehet tenni? Lehetséges olyan, hogy az ügyvédi iroda intézze meghatalmazás alapján helyettem az ügyintézést/levelezést? (Hogy elkerüljem a húgom általi szidalmakat, sértegetéseket, vagyis hogy egyáltalán ne érintkezzek vele?)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges, ha igényli segítünk mi is. Ún. közös tulajdon megszüntetése iránti keresetet kell előterjeszteni a bíróságon.

Kérdés: Munkaügyis élvezeti a rózsaszínkönyvet, ha nem fogadom el az állást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem igazán értem a kérdését….

Kérdés: Ügyelőzmény: közös ingatlan megszüntetése tárgyában, peres eljárás kellős közepén (bizonyítási szakaszban vagyunk, tanú meghallgatások) az eddigi ügyvédem egy e-mailben közli, hogy szünetelteti a praxisát, és sok sikert kíván, ajánl mást maga helyett. Miután kifizettem neki egy csomó pénzt, a megállapodásunk szerinti összeget, fogja magát és cserben hagy. Mit javasol, mi ilyenkor a teendő, hova fordulhatok? Ismételten nem fogok tudni kifizetni újabb százezreket, egy új ügyvédnek. Pártfogó ügyvéd esetemben szóba jöhet? Bíróságnak gondolom jelezni szükséges? Ezt a leköszönő ügyvéd jelzi, vagy én? Peres eljárás esetén, mivel ügyvédi megbízással vittem, áttérhetek-e saját magam képviseletére? Ha pernyertes vagyok/leszek, ilyen esetben az ügyvédi díjazás megtérítése hogyan jár a leköszönő ügyvédemnek? Következő kitűzött tárgyalást ügyvéd nélküliségre hivatkozva elnapoltathatom? Köszönöm a válaszait, ha jogszabályi hivatkozásokat is beletesz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kollégának el kell számolnia Önnel. Neki kell a bíróság felé a megbízása megszűnését bejelenteni. Lehet pártfogó ügyvédje is. Saját képviseletre is áttérhet, de ezt csak egyszer teheti meg az eljárás során. Pernyertesség esetén nem az ügyvédnek, hanem Önnek jár a költség. Igen, kérheti a következő tárgyalás elhalasztását.

Kérdés: Nem jutok be az ingatlanomba, mert a másik tulajdonos nem zárja el a kutyáját.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

 Kérdés: Adott a szülői ház, amelynek 4 tulajdonosa lesz. A két féltestvéremmel 30 éve nem beszéltünk, de édesapám végrendeletben rájuk hagyta az ő 1/2-ed részét. Ők már az eladást szeretnék. A kérdésem az lenne, hogy kérhetünk-e nagyobb összeget a mi tulajdonrészünkért a vételárból (pl. 8 millió Ft esetén 3-3-1-1 millió Ft megoszlásban)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérni lehet, de nem kötelesek beleegyezni.

Kérdés: Most voltunk megnézni egy albérletet (Eger, 4 emeletes társasház), ami véleményünk szerint kriminálisan rossz állapotú, és az volna a kérdés, hogy ezért lehet-e kivizsgálást kérni valahonnan, vagy bejelenteni, hogy kezdjék megfelelő állapotúra felújítani a kiadó lakást, mert mi már biztosan nem költözünk oda, de hogy a leendő lakók ne fussanak bele ebbe a nevetséges putriba.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérni lehet, de vélhetően nem fognak foglalkozni vele.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok ide, hogy egy fix sebességmérő gyorshajtást mért. Ezzel csak az a problémám, hogy 5 kép készült rólam, amiből csak 1 kép mutat gyorshajtást, azon viszont 2 gépjármű és 2 motorkerékpár van. Mivel tudom, hogy az adott helyen telepített mérő van, ezért kizárt, hogy gyorsan mentem. A kérdésem az lenne, hogy mit tudok ez ellen tenni? Beszéltem a megadott telefonszámom egy hölggyel, aki persze azt állítja, hogy én mentem gyorsan, mit is mondana mást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogorvoslattal élhet, de nem biztos, hogy érdemes a leírtak alapján.

Kérdés: Apám a második felesége után örökölt egy házat, az ő nevén van. A testvéremmel felköltöztünk hozzá, sok mindent mi csináltunk meg a mi pénzünkből. A kapcsolat megromlott közöttünk. Ki tehet minket apám a házból, illetve milyen intézkedéseket tehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, elküldheti Önöket, azonban kérhetik a beruházások pénzbeli megváltását.

Kérdés: Egy hosszabb időt sajnos börtönben töltöttem. De bevonulásom előtt rátaláltam az igazira. Mindig azt mondta, hogy hűségesen megvár, de mikor végre kijöttem, akkor már nem akart. Nem értettem, de aztán a laptopján találtam egy hangüzenetet, amit ő vett fel a videó csatornájára és ezen volt rajta a vallomás. Ma (2024.07.24.) elmondta, hogy az anyagi bántalmazás miatt ő megcsalt bosszúból, de az is kijött a száján, hogy 4 fiúval volt. Mit tegyek, nagyon szeretem és bele bolondulok a hiányába.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak jogi jellegű problémában tudok segíteni.

Kérdés: Munkaszerződés nélküli munkavégzés. Elméletileg e-mailben és postai úton kerül a munkaszerződés kiküldésre, ami nem érkezett még meg, és nem tisztázott, hogy az aláírt példányt hova kell eljuttatni. A munkaszerződés tartalma ismeretlen. A szóbeli tájékoztatás és a munkavégzés helyszínén tapasztaltak eltérnek (pl.: munkavégzési feladatok, nem tisztázott ki a közvetlen felettes). A napi szünetrend is eltér a megbeszéltektől. Orvosi alkalmassági vizsgálat megléte nélküli munkavégeztetés áll fent. Az adott cég több alvállalkozón keresztül foglalkoztatja az embereket, aminek a körülményei tisztázatlanok, ahogy a jelenléti elszámolások is. Nem egyeztetett, hogy mi alapján kerül elszámolásra a jelenlét. Nem a munkáltatótól kapunk munka utasítást, hanem a munka területen lévő másik cég munkavállalóitól. Az egyik kolléga fizetését nem is cég utalja ki, hanem magánszemély számláról érkezik. Sem a munka eszközök, sem a munkavégzési terület, sem a betanítás. Mik a lehetőségeim?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdésében leírtakból az derül ki, hogy nem jogszerűen foglalkoztatják Önöket. A kormányhivatalhoz, illetve munkaügyi bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Munkába járásom tartózkodási helyemről, Tét-Ürgehegyről történik Pápára. Tét, garázs megállóhelyen kell átszállnom. Tét-Ürgehegy és Tét, garázs között nincs munkába járásra alkalmas tömegközlekedés, ott személygépkocsival közlekedem. Tét, garázs és Pápa útvonalon autóbusszal, országbérlettel. Milyen lehetőségem van útiköltség elszámolásra? 1. Kérhetem-e vegyesen az elszámolást? Ahol nincs tömegközlekedés, ott személygépkocsi, és ahol busszal járok, ott a bérlet kifizetést? 2. Mivel nincs tömegközlekedés összességében, úgy a munkáltató köteles a teljes útra gépjármű elszámolásra, 18 Ft/km áron?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bármelyiket kérheti.

Kérdés: A szemben levő ingatlan utcai kerítése mellett, főbejáratunkkal szemben elhelyezett, fekete alapon 2 soros piros színű – a  ház rendeltetését hirdető – fényreklám, amelyre a telkünkről, szobánkból rálátás van, nem tudja a szem kizárni látóteréből, zavarja az előre, az előkert felé, az utca felé látásunkat, tekinthető-e birtokháborításnak, ha az csak a mi portánk rendeltetésszerű használatát akadályozza, amellyel szemben van. A jegyző által megszüntetendő birtokháborításnak számít vagy sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben szükségtelenül zavarja Önöket, igen, de ezt az illetékes jegyző fogja eldönteni, azt javaslom jelezzék felé a problémát.

Kérdés: Kérem, legyenek szívesek tájékoztatni, hogy az országosan betartandó jogszabály szerint, lakott területen, az előkertben, az épület falán már meglévő tájékoztató szövegen kívül, elhelyezhető vagy sem a környezetéből kirívó, piros színű szövegű, fényreklám berendezés, az épület rendeltetésének ismertetése céljából? Elhelyezhető az utcai kerítésen belül, az mellett, az úton haladó gépjárművek vezetői felé irányítva, kissé elfordítva az úttal párhuzamostól, hogy hosszabb ideig olvashassák vezetés közben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes önkormányzat helyi rendeleteinek tartalma határozza meg, hogy elhelyezhető-e, és ha igen, akkor milyen paraméterekkel.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy családi ház mögött elhagyni rendelt 3 méter széles terülten, el lehet-e helyezni a ház falához erősített, oldalak nélküli, lábakon álló, műanyagtetőt a gépkocsi aláállása céljából?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által feltett kérdésre a helyi építési szabályzat tartalma az irányadó.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy lehetséges más családhoz kerülnöm? Itthon nem elég jó a helyzet, sokszor kapok bántalmazást is lelkileg/testileg. És már nem bírom ezt, de lépni nem merek, mert félek. 16 éves vagyok. Mik a lehetőségeim?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom, jelezze a gyámhatóságnál a problémát.

Kérdés: Gyermekem 2017-ben 16. életéve betöltése után közvetlen abba hagyta a középiskolát és nem tanult tovább, később sem, mivel én ezt elleneztem, megszakított velem minden kapcsolatot. Én addig fizettem utána a tartásdíjat, onnantól viszont nem. Most végrehajtóval akarja behajtani a 18 éves koráig őszerinte járó tartásdíjat. Köteles lettem volna fizetni akkor is, ha nem tanult tovább, hanem ellent dolgozni? Van erre vonatkozó jogszabály, mert én nem találtam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, mivel a polgári törvénykönyv azt vélelmezi, hogy egy kiskorú gyermek 0-18 éves korig tartásra szorul.

Kérdés: A képviseletemben álló társasházban szigetelési problémákra derült fény egy emeleti lakás teraszát illetően, mely áztatja az alatta található földszinti lakást. Ugyanez a terasz hordozza a felette lévő tetőtéri lakás fa teraszának tartóoszlopait is, az oszlopok az emeleti teraszba van beépítve-elrohadva. A beázás megoldása 10 millió Ft lenne/két terasz. És a vitatott kérdés: a tulajdonos vagy a társasház feladata/költsége a teraszok javíttatása? Tudom, hogy alapesetben a tartószerkezetek, korlátok a társasház közös tulajdonát képezik, de a mellékelt linken ismertetett feltételeknek megfelelve (az AO-ban lakáshoz tartozó tulajdonként szerepel a terasz) a felújítás a tulajdonos kötelezettsége. Olyan jogi állásfoglalásra lenne szükség, ami mindezt megerősíti. Lehetséges Önöktől ilyen nyilatkozatot igényelni-természetesen konzultáció után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ennek megállapításához több lépés szükséges. Szakembernek meg kell állapítania, hogy a beázás a társasház vagy a felső szomszéd érdekkörében felmerült hibából adódik-e. Sokszor ez iü. szakkérdés, mert a beázás oka is összetett lehet. Utána lehet megmondani, hogy ki a felelős.

Kérdés: Eladtam az autómat pár hete. Majd nem régen felhívott az új tulaj, hogy nem tudja átírni, mert nem látszik a motorszám. Ezért vissza akarja adni, és a pénzét kéri. Tavaly vettem az autót, akkor még átment az eredetiség vizsgán. Mit tehetek ebben az ügyben? Mi a legésszerűbb?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azért mert nem látszik a motorszám, még átíratható, csak előtte a Mozaik utcában kell egy plusz vizsgálat.

Kérdés: 2025. április végén érném el a NŐK 40 jogosultsági időt. 2023. KJT. alá tartoztam, 2024- NOKS dolgozó lettem (segítő), 20 éve közel, 2004- 2023. KJT, 2024-2025. NOKS dolgozó. Ön szerint kérhetem a felmentési időt? Ha igen, akkor 2004-et megelőzően MT. alkalmazott voltam, akkor mennyi felmentési időre számíthatok, ill. a szabadságomat megválthatom-e majd, mivel április még a tanév vége előtt lesz, és én nem szeretnék tovább dolgozni. Lehet, hogy a felmentési idő csak adható, és mint oktatást segítőnek nem is jár?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. A hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött: öt év után egy hónappal; tíz év után két hónappal; tizenöt év után három hónappal; húsz év után négy hónappal; huszonöt év után öt hónappal; harminc év után hat hónappal meghosszabbodik. A munkáltatójának ki kell adnia az időarányos, még ki nem vett szabadságot, vagy azzal el kell számolnia a munkaviszony megszűnésének napján.

Kérdés: Azzal a problémával fordulok Önökhöz, hogy a munkahelyemről eljöttem GYED-re, szeretnék visszamenni dolgozni. Ezt jeleztem a főnökömnek, de a betelt létszámra hivatkozva nem akar alkalmazni. Mit tudok tenni ilyen esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató a GYED ideje alatt a munkaviszonyát nem szüntetheti meg felmondással. Visszatérését legalább 30 nappal előre be kell jelentenie és akkor a munkahely az eredeti pozíciójába vissza kell, hogy vegye. Amennyiben visszamegy dolgozni, a munkaviszonya a későbbiekben a Munka törvénykönyve alapján megszüntethető.

Kérdés: Ha kevesebb a tartozás, mint amennyiért elárverezték a lakásomat, mennyit kaphatok vissza?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A fennmaradó összegből még levonják a végrehajtási költségeket is. Ami utána marad, az jár vissza.

Kérdés: A megvásárolt házam mellett egy beépítetlen, külön helyrajzi számon lévő terület van. Kérdésem, hogy amennyiben szeretném ezt elválasztani kerítéssel, úgy a földmérés díját 50%-ban ráterhelhetem-e a másik tulajdonosra, hiszen közös érdekünk, hogy a telek határok tisztázottak legyenek. A telek nm arányai egyenlőek. A kerítés építése település szerint az én részem (ezt nem is akarnám rajta számonkérni). Valamint a telket több mint fél éve meghirdette eladásra, azonban mi nem értesültünk a kitűzésről sem. Milyen jogi következményeket von maga után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem terhelheti rá. Nincs jogi következménye.

Kérdés: Ki jelenthet-e a ház tulajdonosa a házból, ha nincs hová menni? Anyósom ki akarja jelenteni a saját fiát és a család többi tagját a házából, mert ő a tulaj. Megteheti akkor is, ha nincs hová menni a családnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szeretném kérdezni, hogy ha importőrként eladok egy műszaki cikket, viszont eladói partneremnek, akkor mennyi ideig kell biztosítanom pl.:  a termékcserét. Ha a viszonteladó partner pl.: csak 2-3 év múlva értékesíti adott terméket, akkor az én kötelezettség vállalási időm honnan indul?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyártót vagy forgalmazót a termékfelelősség a termék általa történő forgalomba hozatalától számított 10 évig terheli. A károsult kártérítési igényét 3 éves elévülési határidő alatt érvényesítheti. Az elévülés kezdete, amikor a károsult tudomást szerzett vagy tudomást szerezhetett volna a kárról, a termék hibájáról és a gyártó személyéről.

Kérdés: A problémám a következő: Egy olyan albérletben lakom, ahol több lakási is van (15-20), de a főbérlő vállalkozóként üzemeltei az összes lakást, mint albérlet. De így minden közüzemi számla a vállalkozásokra meghatározott díjjal van számolva. A villanyórát a saját nevemre tudtam íratni, így 402 Ft/kWh helyett 38 Ft/ kWh kell fizetni, de gázóra csak egy központi van, ezért 821 Ft/m3 áron fizettetik meg velünk az elfogyasztott gázt. A lakásban semmi nem működik gázzal csak a meleg víz, illetve télen a fűtés. Jelenleg a rezsi nyáron 40 ezer Ft, amiből csak a gáz a fele, a többi csatorna, szemét, stb. Télen a leghidegebb időszakban is kb. 30-35 ezer. A kérdésem az lenne, hogy egy egyszerű lakóként köteles vagyok a vállalkozásukra szabott díjat 100%-ban kifizetni? Nem üzemeltetek gépeket, csak egy egyszerű lakó vagyok, így nem csak a lakossági árat kéne a lakóknak fizetni? válaszukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által kötött szerződés tartalmától függ, illetve attól, hogy miben állapodtak meg. Amennyiben erről tudott, amikor beköltözött és elfogadta ezt a feltételt, köteles.

Kérdés: A házastársammal 50%-50%-ban közös tulajdonban lévő ingatlanunkba beköltöztetheti-e a házastársam a szüleit az akaratom ellenére? Ugyanez a kérdésem van még arra az esetre is, ha esetleg a házastársam szüleinek országában háború tör ki, és/vagy az ő saját ingatlanuk akár háború akár egyéb okból kifolyólag lakhatatlanná válik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 13 évig voltam feleség Romániában. Nem voltunk közös kasszán, de havonta fizettem bizonyos összeget az ennivalóért. Sokat dolgoztam a régi házban, udvaron, mindent rendbe tettem. Érdeklődöm hogy a válás után jár-e valami a férjemtől?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A magyar törvények alapján a házasság alatt szerzett vagyon főszabály szerint közös vagyonnak minősül, tehát igen. A román jogszabályokat nem ismerem.

Kérdés: Az egyik családtagunk futárként dolgozik. Kb. 2-3 héttel ezelőtt úgy járt, hogy egy több mint 500 ezer forintos utánvétes termék esetében elnézte a papírokat, utalást olvasott utánvét helyett a nagy kapkodásban. Otthagyta a vevőnél a terméket, hogy majd utalással egyenlít. A vevő azóta hitegeti, hogy utalni fog, ami nem történt meg. Tudunk valamit tenni ez ügyben a vevővel szemben? Nagy összegről van szó.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom küldjenek felszólító levelet ügyvéd közreműködésével. Ha utána sem fizet a megrendelő, feljelentést tehetnek, vagy fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak.

Kérdés: Anyám tett feljelentést, hogy elloptam az arany ékszereit, de nem tettem.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Anyukám elhalálozása után a bank lezárta a számláját. Egy elhalálozási rendelkezés készült előzőleg 50-50 %megoszlásban a két gyermeke javára. A számlán szereplő melyik összeg számít alapul, a halála napján lévő összeg, vagy az elhalálozás bejelentése napján meglévő összeg. Mert az egyik gyermek még használta a számlát az elhalálozás után is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A halál napján lévő összeg. A különbözet miatt elszámolási jogviszony keletkezik a testvérek között.

Kérdés: Szeretném felvenni a férjem nevét, de közben ingatlan vásárlásban is vagyunk. Kötöttünk egy vételi szándék nyilatkozatot az eladóval, amiben még a leánykori nevem szerepel és úgy is írtam alá. Az lenne a kérdésem, hogy ha közben megváltoztatnám a nevemet még a végleges adásvételi előtt, akkor attól a vételi szándék nyilatkozat ugyan úgy hivatalos maradna, nem okozna gondot ebben az ügyben a név változtatás? Vagy inkább várjak a név változtatással, míg végbe megy az adásvétel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem okoz gondot, csak a névváltozást majd igazolnia kell.

Kérdés: Nagykorú gyermekem elvégezte az egyetemet, az államvizsgán is túl van, emellett 2024. február óta teljes munkaidőben, főállásban alkalmazásban áll, önálló háztartást tartanak fenn a barátnőjével egy albérletben, a fiam kocsit is fenntart. A gyermektartás díjat a bírósági határozat óta letiltják a fizetésemből, amit az anya számlájára utalnak. Az anyának az említett körülmények megváltozásakor kötelessége lett volna a bíróság felé intézkedni, hogy megszűnt a jogosultság, és ne vonják tovább a gyermektartás díjat. Ezt eddig nem tette meg. A kérdésem, hogy egyfelől mi a teendőm, hogy minél előbb abba maradjon a díj jogtalan levonása és másfelől, hogy visszamenőlegesen megkapjam a jogtalanul levont összegeket.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön is bejelentheti az illetékes bírósághoz, visszaigényelni azonban nem tudja.

Kérdés: Egy üzletláncnál dolgozom szeretném, ha segítene rendkívüli felmondással kapcsolatban. Július 2-án beadtam a munkáltatómnak az azonnali felmondásom indokként a bejárást írtam a papírra, de az igazi problémát a főnököm facebookjára megírtam, hogy azért nyoma legyen. Az igazi probléma az, hogy eladóként ellenőriznem kell a termékek szavatossági idejét, de mivel a forgalom csökkent, sok lett a lejárt szavatosságú termék, amit nekem kéne szerinte kifizetnem. Beadtam az azonnali felmondást, erre a főnököm nem fogadta el, mivel nem tud helyettesíteni, ezért mondta, le kell dolgoznom a felmondási időt. Elkezdtem ledolgozni tegnapi nappal, de nem tudom ilyenkor, mi a helyzet, mire kéne odafigyelnem, még nem írattak velem alá semmi papírt, hogy meddig tart a felmondási idő. Azt sem tudom, hogy mivel rendkívülivel mondtam fel, ilyenkor minek kell majd a papírjaimon szerepelni, hogy kapjak munkanélkülit rögtön, nehogy ott is hátrányba kerüljek. Azt sem tudom, ha táppénzre mennék, beleszámít-e a felmondásba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, beleszámít. Fontos, hogy legyen írásos nyoma a felmondásnak. ( nem Facebookon) Megjegyzendő, hogy az azonnali hatályú felmondásnak nem jogszerű alapja a bejárás.

Kérdés: A mai napon az áruházban bolti lopáson értek. A cselekményt elismertem, az eltulajdonított dolgok értékét kifizettem. A biztonsági őr jegyzőkönyvet vett fel, egy példányban, melyet aláírtam. Ebből nem kaptam. Várható még további eljárás, a jegyzőkönyvet megkapom-e postán, vagy ez így lezárult?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Akár fel is jelenthetik.

Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy 2 hete voltunk nyaralni egy 4 Csillagos szállodaláncban, már az elején nem azt a szobát kaptuk, amit szerettünk volna, vagy ami a weboldalon volt, kaptunk másikat, amivel meg is elégedtünk. 2 éjszaka után nagy vihar volt, a ház beázott, nem lehetett kimenni sem, az áramszekrény is víz alatt állt. Délutánig vártunk, hogy történjen valami, akkor hívtak, hogy hagyjuk el a szállást, szakadó esőben a kerten keresztül, mivel a folyosó vízben állt, segítséget nem kaptunk. Úgy döntöttünk elhagyjuk a szállást, az igazgató mondta, hogy este, másnap hív a kártalanítás miatt. Még 5 éjszaka lett volna. Ez nem történt meg, és a szálloda láncolat sem válaszol semmilyen levélre. 1700 euró volt, mit tudunk ilyenkor tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom küldjenek felszólító levelet ügyvéd közreműködésével. Amennyiben nem érkezik válasz, fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Az a helyzet, hogy Ausztriába élek, a barátom és a lányom, viszont az apa nem az igazi apukája a lányomnak, de a lányom a nevén van. Haza akarunk költözni én és a lányom, kijelentkezni segít a párom nekünk, viszont Magyarországra nem tud jönni, viszont ahhoz, hogy lakcímet kapjon a lányom kell az ő aláírása, viszont ő nem hajlandó 6 órát utazni, mert dolgozik. Mit kellene ilyenkor tenni, hogy legyen lányomnak lakcíme Magyarországon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le érthetően a problémáját, mert így nem tudok segíteni.

Kérdés: Sajnos meghalt a fiam, felesége, egy leánygyermeke és egy kis unokája  maradt utána. Szeretném megkérdezni, hogy én, mint az édesanyja örökölök-e a fiam után? Lemondhatok-e róla a dédunokám javára?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Törvényes öröklés alapján nem örököl.

Kérdés: Családi házas környezetben lakunk. Szomszédunk pár napja kamerákat szereltetett fel a családi házára, az egyik a háza hátuljára került, ami a mi előkertünkre, és a gyermekeink ablakára néz. Ezt mi még aznap kifogásoltuk náluk, és ezt elintézte azzal, hogy leragasztja a felénk néző kamera részt. Mivel a kamera úgy van beállítva, hogy az egész felénk néz, széles látószögű, megkértük, hogy szereltesse le, vagy cserélje le szűk látószögű kamerára, amellyel nem lát az ingatlanunkra. 2 napja megígérte, hogy felhívja a cégeket, melyekkel megterveztette, majd felszereltette a kamerákat ez ügyben, bár szerinte ez így jogszerű, ahogy van, ha nem tárolja a felvételeket, csak élőben nézeget bennünket, illetve közölte, hogy azért fogadta el így a kamerákat, és nem nyúlhat hozzá, hogy elfordítsa (bár a ragasztáskor ezt már megtette), mert másképpen elveszíti a garanciát a biztosítónál. Idáig érdemben nem történt változás, szerintünk ez így nem jogszerű. Mi tudunk tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak a probléma okán. Ezen felül NAIH eljárást és polgári pert is kezdeményezhetnek.S

Kérdés: Az öröklési szerződésben örökhagyó minden ingó és ingatlan vagyonát, különös tekintettel az itt és itt, ilyen helyrajzi számon található lakásra, eltartó örökösre hagyja, és a tulajdoni lapra bejegyzik az örökös javára az elidegenítési és terhelési tilalmat. A szerződésben szerepel még a következő is: „örökhagyó tudomásul veszi, hogy a szerződéssel lekötött vagyonáról – a szerződés fennállásának ideje alatt – más javára érvényesen nem rendelkezhet, azt el nem idegenítheti, meg nem terhelheti.” Ezt az ingatlant azonban évek múlva – az örökös hozzájárulásával – az örökhagyó eladta, és egy másikat vásárolt helyette. Az öröklési szerződést azonban nem módosították, és újat sem írtak. Érvényes-e így a szerződés, és vonatkozik-e az új lakásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Érdeklődnék, hogyha az élettársam elköltözött tőlem, de az én lakcímemre volt bejelentkezve, én csak haszonélvező vagyok, a tulajdonos a lányom, ő is hozzájárult a bejelentkezéshez, ugyanígy kell kijelenteni is? Nincs lakcíme máshol, albérletbe ment, tehát ő nem fog új lakcímet bejelenteni sehol. Én hogy jelenthetem ki a lakásomból? Elég csak egy nyilatkozat én és a lányom részéről, mert a volt élettársam biztos nem fogja aláírni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a lánya kényszerkijelentéssel élhet.

Kérdés: Meghalt a párom édesapja, a temetési szabadságot igényelhetem, közjegyző által bejegyzett élettársi kapcsolatban vagyunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Egy évre szóló bérleti szerződéssel rendelkezem. A bérelt ingatlan teljes áramellátása (így a meleg víz is ) megszűnt, a tartópóznákon lévő vezetékek sérüléséből fakadóan. A hiba elhárítása, ha minden terv szerint alakul 1 hetet vesz igénybe. Ezen időszak alatt a szomszédos lakásból, hosszabbítóval átvezetve tudtam biztosítani magamnak áramot. A legszükségesebb használati tárgyak és egy-egy fényforrás számára. Köteles vagyok ezen időszakra ugyanolyan bérleti díjat fizetni, mint amikor a szerződésben elfogadott feltételek teljesülnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Azt javaslom állapodjanak meg a bérbeadóval.

Kérdés: A szomszédunk házának fala a mi házunk falától 6 m-re van. Nekünk néz arrafelé hálószobaablakunk. 2-3 éve egyik napról a másikra felszereltek neki 5 db klímát, amelyeknek a kültéri egységei mind a mi házfalunk, hálószobáink felé néznek. Eddig nem nagyon használta őket, így nem volt vita, most azonban intenzíven használja. A hálószoba ablakunkban éjjel 1 órakor mért zajszint 52 dB (műszerrel), ami előírás szerint csak 40 decibel lehetne. Szóltunk, azt ígérte éjszakára kikapcsolja, de persze szinte mindig elfelejti. Ez így már kezd fárasztó lenni. Minden éjjel telefonálgassak, írjak neki? A megbeszélésen kívül milyen jogi lehetőségeim vannak? Milyen jogszabályra hivatkozva kérhetem, vagy egyáltalán köteleztethetem-e arra, hogy éjszakai időszakban ne használja (vagy használja, csak ne halljam) a klímáit. Természetesen ő nem egyeztetett velünk a klímák felszereléséről előzetesen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat birtokháborítás okán.

Kérdés: Egy osztrák cipő boltban vagyok eladó és azt szeretném kérdezni, hogy 12 órán keresztül állok a 40 fokban, mert nem biztosítják a feltételeket. Tehát nem ülhetünk le és a megfelelő körülmények sem biztosítottak. Mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom mondjon fel, vagy jelezze a munkáltató felé a problémát. Érdemes lehet egy osztrák jogban jártas ügyvéd véleményét kikérni.

Kérdés: Édesapám 2008-ban lízingelt egy személygépjárművet, 2014-ben elhalálozott, a felvett hitelt a kezestől a nyugdíjának 33,5%-ával 2 éve vonják. Most egy másik végrehajtó iroda az édesanyámtól szeretné vonni ugyanazt a tartozást. Jogszerű ez az eljárás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben van még fennmaradó tartozás és az édesanyja volt az örökös, igen.

Kérdés: Köztisztviselőként dolgoztam 14 éven keresztül jegyzőként, a megválasztott új polgármester /2019. okt. 14./  egy folyamatban levő büntető  eljárásra hivatkozva /ami 2014 óta folyik/. méltatlanság címén felmondott, a szabadság megváltást kifizetni sem akarják. A megtagadás lehetőségére van valamiféle EU-s  irányelv vagy jogszabály?  Általában hivatkoznak erre szóban. Végig tisztességesen dolgoztam nem napi 8 órában. Teljesen méltánytalan, ahogy velem szemben eljárnak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Kttv. rendelkezései szerint a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnése esetén, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, az arányos szabadságot (ha a kormánytisztviselőnek van fennmaradó szabadsága) úgy kell megváltani, hogy ha a kormánytisztviselő új kormányzati szolgálati jogviszonyt nem létesít, az arányos szabadságot a jogviszony megszűnését követő 40. napon kell megváltani. Nem tagadhatják meg méltatlanság okán.

Kérdés: Szociális otthonokban valóban létezik olyan, hogy segédápolókat 1 évnél tovább nem alkalmazhatnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs erre vonatkozó jogszabály.

Kérdés: Lakótelepen, egy 4 emeletes panelház alatt van a garázsom, én nem abban a házban lakom. A garázs felett időközönként folyik a víz a plafonról, rá az autómra. Már a vakolat is hullani kezdett az állandó ázástól. Közös képviselő közölte, hogy ő a garázs tulajdonosait nem képviseli, járjam végig a lakókat, és ha megvan a hiba akkor küld egy szerelőt. Sajnos, nem sikerült a hibát megtalálni, egyik lakásban sem volt látható víz, de az ázás azóta is fennáll. Hova fordulhatok ez ügyben, illetve ha kár keletkezik az autómban, benyújthatom-e a társasháznak a kártérítést, netán az autómosás költségeit? Valószínűleg bontani kellene a garázs felől, hogy kiderüljön, honnan jön a víz. Kinek a költsége ez, az enyém, vagy a társasházé?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Benyújthatja, de nem kötelezheti őket a kártérítésre önkényesen. Amennyiben nem tudnak megállapodni, érdemes lehet bírósághoz fordulni. Ha kiderül az, hogy esetleg a felső szomszéd figyelmetlenségből áztatta el a fürdőszobát, vagy a lakáson belüli szigetelése, stb. nem megfelelő és ez neki róható fel, akkor az igényérvényesítés iránya vele szembeni. Ha azonban a beázás oka, valamilyen, a társasházi közös tulajdont érintő cső meghibásodásából ered (csőrepedés a falban), akkor a helyreállítás kötelezettsége már a társasházat terheli. Amennyiben egyértelműen megállapíthatóvá válik, hogy a társasház közös tulajdonában álló csővezeték, vagy szigetelés, stb. meghibásodásából ered a probléma, akkor viszont a hibát a társasháznak kell elhárítania.

Kérdés: És agysrmwk edesPjT is beiratkozás a gyámügyre az én ügyem miatt…

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom értelmezni a kérdését. Kérem, részletesen írja le a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: És ezért a kislány édesapját beidézhetik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom értelmezni a kérdését. Kérem, részletesen írja le a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Kiskorú unokámnak írtam az édesanyjáról, ezért pénzbírságot kaphatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom értelmezni a kérdését. Kérem, részletesen írja le a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Én gém pénz bíróságra megbüntethet abemet gyámügy…

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom értelmezni a kérdését. Kérem, részletesen írja le a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Kérem szíveskedjen választ adni, mit jelent, hogy a tárgyalást meg kell ismételni? Ebben az estben én is vihetek tanúkat:

Válasz: Tisztelt Kérdező! Újra megkezdik a tárgyalást. Igen, új tanúk bevonására is lehetőség van.

Kérdés: 30 éves egyedülálló nő vagyok. Nagyszülői háznak három tulajdonosa van, az egyik édesanyám, illetve neki kettő testvére. Az egyik testvér évtizedek óta ott lakik, de nem állandó ott tartózkodással. Kérdésem az lenne, hogy milyen jogaim, jogi feltételei vannak, hogy én is a nagyszülői házban lakhassak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Akkor élhet ott, ha a tulajdonosok engedélyezik. Ez egyébiránt mindenkire igazl. Amennyiben örökléssel Ön is tulajdonossá válik, nem szükséges az engedélyük.

Kérdés: Apukám meghalt. A testvéremmel ketten örököljük a lakását, anyu a haszonélvező. Van még egy kert is, ami apu és anyu fele-fele arányú tulajdona. Apu kertrészét hárman örököljük, anyu, a testvérem és én. A testvéremnek végrehajtásra adott tartozása van, amit a végrehajtóval történt egyezkedés után a fizetéséből vonnak 2023. év vége óta. A két tartozás 2 millió és 500 ezer forint. A kérdésem: ha a fizetéséből vonják a tartozást részletekben, akkor a lakást, illetve a kertet végrehajtás alá vonhatják, elárverezhetik? Vagy ez csak abban az esetben történik meg, ha nem fizeti a részleteket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben fizeti a részleteket, nem vonhatják végrehajtás alá.

Kérdés: Az ingatlan, amiben már 7 éve lakunk bírósági eljárás alatt áll, ugyanis az építési vállalkozó engedély nélkül alakította át a házrészt, amit nekünk eladott.  Egy 2. emeletig érő lépcsőt épített, amit most a NAV elbontatna és egy lépcsőházat építtetne ugyanezzel a vállalkozóval. Kérdésem az lenne, hogy kötelesek vagyunk elhagyni az otthonunkat 2 hétre? Mert az építési vállalkozó szerint nem lehetünk ott a munkálatok alatt. Megértem, hogy addig nincs hol közlekedni az emeletre, de kötelezhet minket erre? Persze saját költségünkön, mert őt nem érdekli, hogy miként oldjuk meg, holott az ő hanyagsága miatt tartunk itt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Tavaly télen költöztünk családi házba. A telkünk két oldalán a szomszédok házainak tűzfalát látjuk. Az egyik téglafal, nincs bevakolva. Egy udvarban több, 5-6 lakás van, úgy tudom, mindenki tulajdonosa annak, amiben lakik. Gondolom, társasháznak minősül. Szeretném megkérdezni, mit tehetek, kihez fordulhatok, hogy bevakolják az elég csúnya téglafalat? A költségekből akár egy részt vállalnánk mi is, nem szeretnénk rosszban lenni a szomszédokkal, kb. 450.000 Ft-ba kerülne. Nem tudom, milyen anyagi lehetőségeik vannak, senkinek sem akarok gondot okozni, nem számít, hogy amikor megvettük, akkor is a téglafal volt vakolatlanul, elutasíthatnak emiatt? Ilyenkor a lakóknak meg kell szavazniuk vagy csak egyszerűen beszéljek velük. Kötelezhetők a bevakolásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, elutasíthatják. Meg kell szavazniuk. Nem kötelezhetők.

Kérdés: Eladtam a lakásomat, a megtakarításunkkal és egy kis rokoni kölcsönnel vettünk egy családi házat a férjemmel. A ház 2/3 részét a gyermekemnek (aki külföldön él) ajándékoztam, 1/3 része a nevemen van. A férjem nevén nem lehet semmi, a volt felesége immáron 15 éve, ahol tud, csak ártani akarna nekünk, a 3 közös gyermeküket is ellenünk neveli. A férjem sokat dolgozik, nem szeretném kisemmizni, mert nagy érdeme van abban, amink van. Ha én nem leszek, akkor az 1/3 részt a gyermekem és a férjem örökli, illetve a férjemnek özvegyi haszonélvezeti joga lenne. A gyerekeit az anyjuk irányítja, rossz dolgokra tanítja, stb. Hogyan tudom kiküszöbölni, hogy ha a férjem is elmegy és örökölnének utána a gyerekei, ne legyen akadály a fiamnak a ház eladása, beköltöznek a házba, stb. Esetleg végrendeletben lehet ilyen írni, hogy ha nem leszek, az 1/3-ad részt is a fiam örökölje úgy, ha a férjem se lesz, akkor a férjem után örökölt részt pénzben kifizetné a fiam a férjem gyermekeinek? Milyen megoldás van még?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a végrendelet megoldás lehet, habár a kötelesrészre érdemes figyelni.

Kérdés: 2/3 tulajdonrészem van egy nyaralóban, a maradék 1/3 rész 3 felé oszlik. Erősen szükséges lenne állagmegóvás céljából egy nagyobb (kb. 10 milliós) felújítás, a nyaraló nagyon régi 75 éves, ennek megfelelő állapotban van. A 3 örökös, akik az 1/3 hányadon osztoznak soha nem használták a nyaralót és nincs is tervben a jövőben sem. Nem kívánnak részt venni a felújításban. Később ezt a felújítást egy esetleges kivásárlási szándéknál levonhatom a részükből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. A jövőbeni vita elkerülése végett ezt írásban is célszerű lehet rögzíteni. Fontos, hogy tudja bizonyítani a beruházásokat.

Kérdés: 14 büntetőpontom van jelenleg, tegnap megállítottak gyorshajtás miatt, majd 4 büntetőpontot adtak. Így az majd eléri a 18 büntetőpontot. Jelenleg elindítottam egy alap 3 as program továbbképzést. Viszont, ha jóváírjak a rendszerben, akkor meglesz a 18 pont és elvileg le kell adnom a jogosítványom. Ez ellen én fellebbezhetek? Egyedüli családfenntartó vagyok, feleségem itthon van a 2 éves gyermekkel, akit nem tudunk bölcsődébe íratni, mert korai fejlesztőbe kell vinnünk a gyermeket hetente kétszer. A munkahelyem messze van, 45 km, busszal nem lehet megoldani, mert többszöri átszállás és 5-6 km séta az utolsó meghallotok. Van barmi lehetőségem? Egyelőre a rendszerbe nem került még fel a 4 pont és jelentkeztem utánképzésre a pontok csökkentése miatt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de ez nem jelenti azt, hogy eredményes lesz a jogorvoslat.

Kérdés: A kérdésem az, hogy a volt feleségem a válás után a nevét visszavette a leánykori nevére, de ez a még a közös tulajdonunkban lévő lakásunk tulajdoni lapján nem került átvezetésre. Okozhat-e ez gondot az ingatlan értékesítésekor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Anyukám nevén van a ház, de rám és a nővéremre épült, van jogunk a házhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem értem a kérdését. Amennyiben Önöké a telek, az nem jelenti azt, hogy joguk van az ingatlanhoz.

Kérdés: Videót készít a szomszéd rólunk az engedélyünk nélkül.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Nem teheti meg a szomszéd ezt az engedélyük nélkül.

Kérdés: Azt szeretném megkérdezni, hogy munkavállalóként sok éves határozatlan idejű munkaviszonnyal a hátam mögött, ha közös megegyezéssel megállapodtam a munkaadómmal, az aktív munkaviszonyom ideje alatt 1-2 nappal a munkaviszony megszüntetésének napja előtt, hogy ha betegállományra mennék (idén még nem vettem ki egy napot sem), azzal a munkáltatómnak fizetnie kell-e betegállományban töltött időm (max. 15 nap) után járó távolléti díj 70%-át, ha az a munkaviszonyomon túlnyúlik, vagy a közös megegyezés miatt ez a kötelessége nincs meg a munkáltatómnak, magyarán hiába venném ki a betegszabadságot, nem kapnék érte pénzt a munkaviszonyom lejártát követően?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkaviszony lejártát követően nem kapna pénzt érte.

Kérdés: Abban az esetben, ha nemzetközi végrehajtásra adnak át egy vagy több ügyet és a külföldi címemet nem közlöm a végrehajtókkal, akkor bármilyen hivatalos szerven keresztül (adóhivatal, betegbiztosító…egyéb) megtudhatják, hogy ki a külföldi munkáltatóm és így eszközölhetik a letiltást is egyből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elvileg igen, gyakorlatilag alig, illetve az országtól is függ, hogy hol lenne a végrehajtás.

Kérdés: Kitől kérhetek segítséget a házi orvosommal szemben Angliában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom Angliában mi a leírtakra vonatkozó eljárás, ezért nem tudok segíteni.

Kérdés: Angliában mi a teendő, ha házi orvosom jelent, hogy agresszívan viselkedtem vele, a NHS menedzsernek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom Angliában mi a leírtakra vonatkozó eljárás, ezért nem tudok segíteni.

Kérdés: Próbálok minél célratörőbb lenni, és csak a lényeget írom le. Online vásároltam egy rejtett, kém fülest indukciós hurokkal. Ki kellett bontanom ahhoz, hogy ki tudjam próbálni. Sajnos azonban maga az áru hibás / működésképtelen volt. Az árut visszajuttattam a 14 napos jogvesztő határidőn belül, azonban az eladó megtagadta a vételár visszatérítését, arra hivatkozva, hogy ő higiéniai terméket adott el. Véleményem szerint egy fülhallgató nem minősül higiéniai terméknek. Kérdésem az, hogy egy eleve működésképtelen, hibás termék kikézbesítése, felülírja-e a higiéniai termékekre vonatkozó, visszaküldést nem lehetővé tevő jogszabályt? Véleményem szerint, ha az eladó megjavítja, megtisztítja a terméket, azt követően harmadik felek számára ismét értékesítheti.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. A leírtak alapján köteles visszavenni az eladó a terméket.

Kérdés: A volt párom megvette tőlem a házam 10 millióért, ebből én visszautaltam neki 5 millió Ft gyerektartást. Megromlott a viszony és érdekelne, hogy vissza igényelhetem-e az 5 milliót és inkább havonta fizetném. A volt párom fenyegetőzik, de ebben állapodtunk meg, hogy megkapja az 5 milliót, persze iskola, ruha stb. abban is támogatom. Milyen jogai vannak egy apának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt nem tudja visszakérni.

Kérdés: A volt párom átírathatja a gyerekem egy másik iskolába, óvodába az én beleegyezésem nélkül? Elköltözhet úgy a gyerekeimmel egy másik városba, hogy én nem tudok róla és nem egyeztem bele. Milyen jogai vannak egy apának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Közös felügyelet és kizárólagos felügyelet esetén is értesíteni kell a másik felet ilyen esetekben és bevonni a döntésbe. A két szülőnek pontosan egyforma jogai vannak ebben a körben.

Kérdés: Lezárt ingatlan árverést megtámadhatja a jelenlegi tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a törvényben meghatározott okokból és határidőn belül.

Kérdés: Anyukám még éltében a fele házat nekem ajándékozta, mivel második hazásságban élt és ott is volt egy fiú, így biztosította, hogy a fél ház az enyém legyen. Meghalt a mostoha apám és most már nem is örökölhetek semmit a házból? Vagyonból? Azt mondta a mostoha testvérem, apja után mindent a vér szerinti gyerek örököl ,de  40 évig élt anyámmal és van egy üres  fél házrészem? Hagyatéki tárgyalásról sem tudok, nem kaptam értesítést se. Ez így szabályos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Lehallgatnak, hogyan tudom magam megvédeni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tegyen feljelentést az illetékes rendőrkapitányságon.

Kérdés: Vásároltam egy használt gépjárművet, amely 3 hónap használat után még az előző tulajdonosnál végrehajtott szerviz hibájából meghibásodott és jelenleg használhatatlan. Javítási költsége nagyjából 500 ezer Ft. Érdeklődni szeretnék, milyen lehetőségeim vannak, hogy az eladó megtérítse a kárt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyásos eljárást indíthat az eladó ellen ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Hogyan szerezhetnem vissza a lakásom felét, amit a férjem annak idején jogtalanul magára íratott, van egy 14 éves halálos beteg gyermekem és minél előbb el kéne költözzek. Gyerektartást nem kérek tőle, de mondjon le a jogtalanul elvett lakásom feléről.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Minden részletet pontosan ismernem kellene a korrekt válaszhoz. Az sem derült ki sajnos, hogy mit ért az alatt, hogy jogtalanul magára íratta.

Kérdés: Közel 40 éve vagyok pedagógus. Két diplomával rendelkezem. Zárt Facebook csoportban, melyben az idén érettségizett diákjaim vannak benn, néhány szülő, az egyik osztály osztályfőnöke és a munkaközösségvezető kollégám. A mai bizonyítvány osztás után kitett kellemes nyarat kívánó posztomhoz szólt hozzá egy szülő: Tisztelt Tanárnő ! Megdöbbentő, hogy ezek után még tanárnak nevezi magát. Szerintem sürgősen keressen másik elfoglaltságot, Ön nem ide való. Kedvesség, empátia segítőkészség 1-es. Ha tudnánk értékelni Önt, meg az 1-es is túlzásnak tűnik. Vajon érti miről beszélek? Ezek a fiatalok a legjobbak a világon. Nagyon jó nyarat kívánok nekik. Önnek pedig azt, hogy a mai nap legyen a legnagyobb öröme az életében.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Kötelező megváltani az özvegyi jogot, ha az egyszer csak kéri?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelező.

Kérdés: Haszonélvezeti kertgondozás tulajdonossal, egy ingatlanban betegen.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Bejelentett unoka vagyok, mamám májusban halt meg, édesapám sajnos 2017-ben, az önkormányzat nem járul hozzá, hogy tovább vigyem a bérleti jogviszonyt, mivel az édesanyám nem ide volt bejelentve, de nem is ő volt a nagyim gyermeke, hanem az édesapám és 2 éve vele éltem bejelentve, őt gondoztam. Bíróságra vihetem az ügyet és mennyi esélyem van rá, hogy maradhatok? Kilakoltathatnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bíróságra viheti. Azt, hogy mennyi esélye van rá, nem tudom megmondani. Igen, sajnos erre is sor kerülhet.

Kérdés: Három kérdésem lenne. Első: 2024.06.11-én e-mailben benyújtottam a felmondásomat, amire válaszolt is a felettesem aznap. 06.12-én személyesen is átadtam. Tényleg csak 13-tól él a felmondási időm? Második: Van egy élő tanulmányi szerződésem a céggel. A vizsgát letettem 2023.10.27-én. Január óta ebben a szakmában is dolgoztam a cégnek. Most, hogy felmondtam, a tejes tanulmányi összeget kérik vissza, tudtommal időarányosan kellene. Harmadik: A tanulmányi szerződés díjának visszatérítésére részletfizetést kértem. Ezt a lehetőséget meg is adja a cég, ha kifizetem a közjegyző díját, aki ellenjegyzi a céggel kötött megállapodást. Ezt jogosan terheli rám a cég? Kell egyáltalán közjegyzővel hitelesíttetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkavállalónak a leírtak alapján a joghatályos benyújtás 12-e. A támogatás időtartamával arányos ideig kell fenntartania a munkaszerződést, feltéve, hogy az nem hosszabb, mint 5 év. Amennyiben ez meghiúsul, köteles kifizetni a teljes tanulmányi összeget. Igen.

Kérdés: 2003-bam építkeztünk, melyhez akkor szüleim jelentős anyagi segítséget adtak 6 millió Ft-ot , olyan megfontolásból, hogy összeköltöztünk. Így megvolt a szükséges önerő az építkezéshez. Ebből vettük meg a telket, és kezdtük el az építkezést. 9 millió hitelt vettünk fel és a szocpolt. Az ingatlan fele-fele arányban került a nevünkre a férjemmel. 2014- ben férjem elköltözött, közben született egy házasságon kívüli lánya. Férjem tavaly elhunyt, így a házasságon kívüli lánya is örökös az ingatlanban. Kérdésem az, hogy a szüleim által adott 6 millió forintot, hogyan tudom érvényesíteni az örökségből, mivel én nem vagyok örökös. Férjem azt ígérte átíratja lányunkra a részét, ezért még gyerektartást sem kértem tőle, és a hitelt is én fizettem. Másik részről az anya az ingatlan 1/4 részét szeretné a gyermek részére, amit én nem szeretnék odaadni, mert ennyi nem jár neki. Továbbá szüleimről én gondoskodom, mivel velem élnek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyatéki tárgyaláson tudja bejelenteni az igényét. Fontos, hogy majd a későbbi eljárásban a bíróságon bizonyítani tudja, hogy ez az összeg a szülei ajándéka volt.

Kérdés: Másnak adtam ki magam, s pénz átutalást kértem, amit jogtalanul vett fel a vádló, de a csalás nem valósult meg, mert beismertem, hogy én hívtam, így is feljelentettek.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogyan lehetséges, hogy egy szerződésmódosítással a meglevő helyett csináltak egy másik szerződést, és mint tag már nem szerepelek benne, tehát kizártak. Ha adózás miatt nem hív fel az önkormányzat, akkor nem is tudok róla. Ezt milyen formában lehetséges megcsinálni, jogilag ez hogy elfogadható?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jogellenes volt a szerződésmódosítás és az új szerződés megkötése.

Kérdés: Adott két társasház, az egyiket mi csináltuk, a másikat csak részben, de papíron mi vagyunk a kivitelező burkolók. Nem egyezünk a kifizetéssel, perelhetné-e az egész munkáért őket, ha papírforma szerint mi csináltunk mindent?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, perelhet, de az nem jelenti azt, hogy sikeres lesz az eljárás.

Kérdés: Hány négyzetméter szükséges a lakhatáshoz gyerekekkel Ausztriában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Itthon általában ezt helyi rendeletek szabályozzák, azt hogy Ausztriában mennyi a törvényben meghatározott minimum egy főre jutó négyzetméter, azt nem tudom megmondani. Osztrák ügyvédet kellene megkérdeznie.

Kérdés: 2024. márciusban segítettem egy barátomnak telefon vásárlásban. Buta döntés volt, de segíteni akartam. Szóval az én nevemre szól az előfizetés és egy készülék, melyet részletfizetéssel vásároltunk. Mindezt 2 év hűségidővel. Azóta megromlott a kapcsolatunk. Visszakértem a készüléket és az előfizetést, de nem reagál. A számlát is én fizetem, mert nem szeretnék tartozást. Hogy szerezhetem vissza? Erőszakkal elvenni nem akarom nyilván. A szolgáltatóhoz vagy rendőrséghez forduljak inkább? Vannak-e jogi következményei rám nézve?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Először érdemes lehet a szolgálatótól információt kérni a lehetőségekről. Amennyiben a másik fél nélkül nem tudja megoldani a problémát, azt javaslom, hogy indítson FMH eljárást.

Kérdés: Siófoki 8 emeletes épületben a klíma rendszer nem működik megfelelően, folyik a víz a készülékekből, így a padló / fal épségét kockáztatva. Több ingatlanban is probléma van vele, a közös képviselővel a kapcsolatfelvétel során először arról volt szó, hogy évi kétszer jön általános karbantartásra a kivitelező, ez sokadszori probléma bejelentés után sem történt meg. A közös képviselő elmondása alapján a garancia lejárt és nem adhatja meg a kivitelező adatait, ám másik klímás cég nem vállalja más kivitelező által épített rendszer javítását. Az ügy áll, a klímából ömlik a víz és senki nem vállal felelősséget. Mit lehet tenni? Ki fizeti meg az esetleges károkat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak a társasház ellen.

Kérdés: Évek óta nem kapunk a házban semmilyen számlát, 41 lakás van, egy 3 tagú intézőbizottság az osztatlan közös tulajdon esetében, s két külsős könyvelő, de gyakorlatilag mindent egyszemélyben az ún. elnök dönt el, akinek valójában egy kimondott perítélet alapján nincs is semmilyen funkciója. Nincs a háznak ügyvedi felosztása, nincs szmsz, nincsenek közgyűlések, az ún. elnöknek semmilyen szakirányú képesítése, de nincsenek elszámoló számlák sem a tulajdonosok felé. Amikor kérem, mert szeretnék betekintést nyerni, vagy mert hivatalosan szeretnék ügyeket elintézni, egyszerűen megtagadja, és közli, oldjam meg, ahogy akarom. A házban mindenki fásultan tudomásul veszi ezt a helyzetet, sokan elköltöztek, én egyszerűen felfoghatatlannak tartom. Hova lehet fordulni, mit lehet(ne) tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom minél több lakóval együtt látogassanak meg egy ügyvédet, és számoljanak be a részletekről. Vélhetően egy bírósági eljárás lehet a megoldás.

Kérdés: Megkérdőjelezheti a munkaadó a betegségemet és kell igazolnom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igazolni köteles a házi orvos által kiállított táppénzes papírral.

Kérdés: Mondtam a főnöknek, hogy beteg vagyok és meg szeretne látogatni, van hozzá joga ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Ha nincs nálam a 8. osztályos bizonyítványom, akkor elfogadható, amit most év végén kaptam (11. osztályos bizonyítvány)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elviekben igen.

Kérdés: Vettünk kereskedőtől használt gépjárművet. Vásárlás után kb 4-5 nappal fura hang kezdett el jönni a motortérből. Jeleztük ezt a kereskedő irányába, mondta vigyük vissza megnézzük. El kellett vinni egy szervizbe, mondták, megnézik és megcsinálják (kereskedő intézi, rendezi). Ennek már egy hónapja. Senki nem tud fel világosítást adni soha, mikor lesz kész az autó, pontosan mi baja. Átíratni sem tudtuk, kifutottunk a 15 napból. Mit tudnánk tenni? Van-e rá lehetőség, hogy a kereskedő visszaadja a pénzünk és felejtsük el egymást. Nem azért vettünk autót, hogy pár nap használat után hetekig szervizben legyen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, azt javaslom indítsanak fizetési meghagyásos eljárást ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Van egy közös tulajdonú ingatlan (1/2-1/2 arányú). Az egyik tulajdonos lányával ott lakik a volt férj, aki a másik tulajdonos, kiköltözött kizárólagos használatot biztosítva. Elég az egyik tulajdonos beleegyezése szívességi lakáshasználati szerződést kötni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A másik tulajdonos beleegyezése is szükséges.

Kérdés: A férjemmel elváltunk. A házunkra csok támogatást vettünk fel két gyermekünk után, aminek a lejártáig még három év van. Az 50-50 %-os tulajdonjogot úgy szeretnénk rendezni a vagyonmegállapodásnál, hogy a jelenlegi párom kivásárolná a volt férjem 50%-os tulajdonjogát. Én a két gyermekemmel együtt maradunk az ingatlanban, az én 50%- os tulajdonjogom nem változik. Az lenne a kérdésem, hogy vissza kell fizetnem a csok támogatást, vagy nem, illetve van-e lehetőség a mentesség kérvényezésére.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen. Kérvényezheti, de az nem jelenti azt, hogy megkapja.

Kérdés: Napokban elhunyt szomszédom felől beázik a falam. Kórházba vonulása előtt megbeszéltük, hogy hazatérésekor kőművest hívunk, mert az ő fala is vizesedik. Erre már halála miatt nem kerülhetett sor. Kérdésem az, hogyan  javíttathatom meg a falam, ha a házban senki sem lakik. Hagyatéki eljárás ki tudja mikor lesz. Egy gyermeke él helyben, aki nem együttműködő.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökössel kell megállapodnia. Amennyiben nem tudnak megegyezni, azt javaslom, forduljon az illetékes jegyzőhöz.

Kérdés: A férjem testvére meghalt, aki egyedül élt, felesége meghalt, gyermeke nem volt. Van még 3 élő testvére, akik az örökösök, és az én meghalt férjemnek, aki a testvére, volt 2 fiunk. Ennyi az örökös. Végrendelet nem volt. Volt 2 millió forintja és 3 millió kamatozó kincstárjegy és egy ingatlan. Az egyik testvér intézi a temetést, és az azzal járó teendőket, a meghalt pénzéből. Az lenne a kérdésem, hogy a hagyatéki eljárás költségeit az összes örökösét is ebből a pénzből kellene fizetni? Úgy lenne a reális szerintem. És a hagyatéki eljárás költségéből vonható-e le valami? Még annyit kérdeznék, hogy a hagyatéki tárgyaláson mindenképpen meg kell-e jelenni, mivel majd a hagyatéki Budapesten lesz, a lakhelyünk Nagykanizsa.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Nem kötelező megjelenni.

Kérdés: Facebook-on eladtam egy hibás tv-t, rossz volt a képminőség, úgy hirdették, hogy hibás. Megjegyezném 17 ezer forintot kértem érte, most az illető feljelentett, mert nem vettem vissza a tv-t. Mit tehetek.?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben hibásként hirdette, akkor nincsen mitől tartania.

Kérdés: Szüleim vásároltak üdülési jogot (sajnos, sikerült őket rászedni), határozott időre, 99 évre. Valószínűleg ezt testvéremmel, és egyik szülőmmel örökölni fogjuk. Sajnos nem vagyunk olyan anyagi helyzetben, hogy az éves fenntartási költségét fizetni tudjuk. Az üdülési jog szinte eladhatatlan.
Esetleg az megoldás lehet erre a helyzetre, ha végrendeletben valamelyik unokára írják még most az üdülési jogot, amit ő visszautasít, így a többi örökség nem veszne el és törvényesen testvérem, másik szülőm és én osztoznánk. (Mivel úgy tudom, hogy örökséget csak teljes egészében lehet visszautasítani, ha nincs végrendelet.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt sajnos külön nem tudják megtenni. Vagy az egész hagyatékot utasítják vissza, vagy elfogadják.

Kérdés: Osztatlan tulajdonjog átruházható olyan személyre, akinek nincs tulajdonrésze az ingatlanban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, csak a többi tulajdonostársat elővásárlási jog illeti meg (ha adásvétel lenne az átruházás).

Kérdés: A szolgáltatónál 2023.6. hóban megszüntettem az előfizetést. 2024.6. hó végén kaptam levelet a behajtó cégtől,mint engedményestől, hogy 9.702 Ft-ot követel. Követelés alapja 2023.03.20. határidővel be nem fizetett mobilszámla. 3 havi részletfizetést kértem. Megkaptam a 3 csekket egy részletfizetési megállapodással. Az összeg itt már nagyot változott. A 9.702 Ft után díjak, egyéb költségek címszó alatt még 50.005 Ft-ot követel a postai csekk és FMH eljárási díjként. A havi törlesztő így a kb. 3.000-ről 19.968 Ft-ra módosult. Ez nagyon felháborított főleg, hogy tudtommal a tartozás egy év után elévül  Az elmúlt bő egy évben a szolgáltató egyszer sem keresett meg, hogy tartozás lenne. Ha megkeresnek fizettem volna, de ezt az összeget erős túlzásnak találom. Nem szeretnék fizetni, mert ahelyett, hogy megkerestek volna, a követelést eladták és most a hatszorosát követelik. Mit tanácsolnak, mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A részletfizetési megállapodás tartozás elismerést jelent, így a már egyébként valóban elévült tartozása „újra életre kelt”.

Kérdés: Új építésű földszinti lakáshoz vásároltam kizárólagos kerthasználati jogot, melyet a társasházi alapító okirat megerősít. Viszont a kertben található a társasház összes lakójának a vízórája egy aknában. Tudom, hogy biztosítanom kell a hozzáférésüket a vízórához, de ezt az év minden napján és percében biztosítani kell, vagy elég ha a vízóra leolvasás idejére nyitom ki a kaput? Ugyanis szeretném lekeríteni a kertemet. Mit javasol, mit tehetnék, hogy a kizárólagos jogomat érvényesíthessem, ugyanakkor biztosítsam a lakótársaim jogait is? Amikor a lakást vettem, az eladó vállalkozó nem jelezte nekem, hogy lesz egy ilyen kötelezettségem, én pedig nem voltam elég éber (pont egy válás közepén voltam), hogy ezt józanul átgondoljam. Hiába fizettem többet a lakásért a kerthasználat miatt, úgy érzem becsaptak, hiszen mégsem használhatom a kertet, és nem keríthetem le szabadon. Lehet-e a vállalkozótól kártérítést kérni? Az ingatlan adás-vétel nem egészen négy éve történt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elég, ha a leolvasás idejére biztosítja a kerthasználatot. Kérhet, de vélhetően nem fog belemenni a vállalkozó. Azt javaslom próbáljanak meg békés úton megegyezni.

Kérdés: Az el nem fogadott  árajánlat után, amivel 4-5 kőkemény munkanapot töltöttem, van-e jogom ezt  a megrendelő, építtető felé kiszámlázni? Természetesen rengeteg időm elment evvel (telefonálás, tüzépről-tűzépre járkálás) és sorolhatnám.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kiszámlázhatja, de nem köteles kifizetni a megrendelő.

Kérdés: Kérdésem az lenne, jogos-e a kedvezményes nyugdíjas belépő, magyar igazolványhoz való kötése, tehát külföldi állampolgárságú ember kizárása a kedvezményből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Tavaly november óta szenvedek olyanoktól, akik az árkomat foglalják el. Az autók száma már 3-ra gyarapodott, két kerékkel az árok két szélére áll, tapossa az árkot, a füvet. A forgalom felér egy parkolóházéval, mert több napig ott van hagyva a gépjármű, a kutya el nem áll vele. Szerettem volna a füvet levágni, de képtelenség, mert elfoglalják. Tehetetlen vagyok, mert nem látom, hogy kik ezek, és úgymond semmit nem tehetek. Kérem segítségét, hogy törvényesen tudjak intézkedni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben közterületen van az árok, értesítse a szabálysértési hatóságot (közterület-felügyeletet, rendőrséget).

Kérdés: Telekhatáron levő házunk falára a szomszéd ház korábbi tulajdonosa, több mint 10 évvel ezelőtt 2 db szellőzetlen melléképület épített. Nálunk ez vizesedési problémát okoz, nagyon magas a páratartalom nálunk, időnként penész jelenik meg, jelenleg a konyhabútorunk fal felőli része penészedik. A családban olyan egészségügyi probléma van, aminek a fenti körülmények (nedves, szellőzetlen falak, penész) elég kedvezőtlenek. A 2 db melléképületet nem használják, az egyik egy korhadó fa épület, a másikban sittet és lomot tárolnak, a (ránézésre földdel kevert) sitt közvetlenül a házfalunkon van. A mi épületünk mészkőből van, tehát nagyon fontos lenne, hogy szellőzni tudjon, illetve szeretnénk vízszigetelni is, de a falra épült melléképületek, és az egyikben levő sitt miatt a fal nem is hozzáférhető. Mit lehet tenni ilyen esetben, valamilyen úton-módon el lehetne bontatni a melléképületeket? Vagy legalább kártérítést kérni? A szomszéd nem működik együtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni, azt javaslom forduljanak az illetékes jegyzőhöz a probléma okán. Amennyiben az 1 éves határidőt mulasztották, akkor bíróságon tudnak érvényt szerezni a jogaiknak.

Kérdés: Ha tudomásom van, hogy lassan 3 éve a volt párom szakítsunk után több alkalommal is felügyelet nélkül hagyta két kiskorú (7 és 10 éves) kislányát (előző házasságából van, egyedül nevelte) az éjszakában. Éjjel, miután a lányok elaludtak, reggel 5-ig egy másik lakótelepre ment ahhoz a férfihoz, akit annak idején úgy mutattam be, mint barátom. Szexuális céllal ment át, megbeszélték közösen, hogy reggelig a lányokat felügyelet nélkül hagyja lévén, hogy úgysem ébrednek fel. A baj, hogy én hozzáfértem a messneger beszélgetéseihez (nem feltörtem, hanem a kölcsönadott telefonon, amit visszakaptam, léptem be). Akkor nem mertem feljelentést tenni. Egy ilyesmivel ennyi idő után már nem foglalkoznak? Akkor sem, ha visszakereshető ez ennyi bizonyítékkal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján a büntethetőség már elévült.

Kérdés: Tavaly májustól egy éves szerződésünk volt az albérletre, ahol élünk. Amikor lejárt, szóban egyeztünk meg a tulajjal, hogy még maradnánk. Volt egy gyanúnk, hogy az engedélyünk nélkül bejárnak a lakásba (a szomszédban laknak). Néha megengedtük nekik, hogy szellőztessenek a téli hónapokban, amíg távol vagyunk. Pár hete vettünk egy rejtett kamerát, hogy védjük az értékeinket, hiszen amit eddig összehoztunk az életben a párommal, az körülbelül mind ott van az albérletben. A kamerafelvételén azt látjuk, hogy bejárkálnak a lakásba, napi 3x szellőztetés céljából, holott megbeszéltük, hogy bukón lesznek az ablakok, a redőnyök pedig félig leengedve. Illetve fényképeket is készítettek. Mit tudunk tenni? Érhet-e minket baj a felvételek miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Birtokvédelmet kérhetnek a helyi jegyzőtől.

Kérdés: Hogyan védhetem ki, hogy ne semmizzenek ki a kevéske vagyonomból, lakás, autó, nyugdíj.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Információ hiányában érdemi válasz adására nincs lehetőség. Kérem, írja le részletesen a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Nyilatkozzon, hogy az utolsó közös háztartási lakást, ahol utoljára a felek együtt laktak, milyen jogcímen használták. Ezt hova kellene írni? Mert többször elolvastam és más is, de nem tudjuk hova kell. Valamint a szüleim lakása ez, mi itt ingyen lakunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Szívességi lakáshasználat volt akkor, a szülei részéről. Ezt kell kifejteni. A kereseti kérelemhez be kell írni, hogy ebben a körben nincsen kereseti kérelem, míg a tényállási részben kell részletesen kifejteni a fentieket.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy gyermekeim (6 és 12 évesek) édesapjával tavaly augusztus óta közös felügyelettel neveljük gyermekeinket, fix gyermektartásdíjat fizet nekem (amit egyébként ő szeretett volna és a jó viszony megtartása érdekében bele mentem). A gyerekeket általunk megbeszélt időpontban viheti, nincs szabályozás. (Igazándiból akkor viszi őket, amikor szeretné, ő dönt, egyetlen kérésem volt, minden vasárnap estig el kell küldje a következő hetet, mikor szeretné őket vinni, már ha szeretné) Viszont pár hete kitalálta, hogy ő szeretné, ha újra bíróságra mennénk és nem fizetne gyermektartást, hanem a gyermekek költségei feleződnének kettőnk között. Ez mennyire lehet kivitelezhető? Ilyen esetben van valami szabályozás a gyermek láthatásban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elsődlegesen minden az Önök megállapodásától függ. Az édesapa kérheti a bíróságtól a gyermektartásdíj megváltoztatását, de az nem biztos, hogy számára kedvező döntés fog születni.

Kérdés: 1998-ban megvettem egy építési telket. Az életem alakulása folytán nem lett építkezés. Most szerettem volna a telket értékesíteni, és kiderült, hogy a Polgármesteri Hivatal időközben, 2004-ben, majd 2014-ben megváltoztatta a helyi építési szabályokat, olyan formán, hogy a telkemre nem lehet építeni semmit, gyakorlatilag a telek forgalomképtelenné vált. A telken van egy kb. 5 m magas  partfal alján 15, felső részén kb. 30 m-es telekrésszel. A szabályok szerint a partfal tetején 50-ig nem lehet építeni semmit. A változtatás azért történt, mert a faluban több helyen van ilyen partfal, és ahol a partfal tetején út és gépkocsi forgalom van, ott a partfal megcsúszott, és mivel közterület az önkormányzatnak kellett megcsináltatnia. Ahol csak kizárólag telken vannak partfal tetején épült házak, sehol sem volt gond. Kérem írják meg tudok-e valamit tenni telkem elértéktelenedése ellen valamit.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Helyi Önkormányzattól érdeklődhet kártalanítás okán.

Kérdés: Testvéremmel édesapám halála utána örököltük az ingatlan 50%-át, így nekem és testvéremnek is van 25%-25%-a. Másrészről édesanyám lakik az ingatlanban, akinek 50%-a van. Édesanyám 50%-át szeretnénk megvenni, aki nem hajlandó eladni nekünk, ebben a helyzetben mit lehet tenni? Szeretnénk használni azt az ingatlant, de úgy, hogy édesanyám már nem lakik benne.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles eladni Önöknek. Amennyiben nem tudnak megállapodni, bírósághoz fordulhatnak közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: Osztatlan közös tulajdonjog átruházható?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, átruházható.

Kérdés: Az elromlott mosogatógépemhez internetes keresés után hívtam egy szerelőt. Megnézte a gépet, majd elkért 75.880 Ft-ot alkatrészre. Számlát is adott a kifizetett összegről. Azt ígérte, ha meglesz az alkatrész elviszi a gépet és megjavítja. Azóta többször beszéltem vele telefonon, de csak hiteget. Lassan 1 hónap eltelt és nem működik a mosogatógépem. Most már felszólítottam, hogy utalja vissza a pénzemet és nem kell a javítás. Eddig nem történt semmi. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom indítson fizetési meghagyásos eljárást ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Egy műhelyt kiadtam, kis hajókat  és autókat is szerelőnek, parkoló hellyel, egy elkerített nem kamerával megfigyelt helyen. Mondta, hogy hozni fog egy hajót, alig 2 hónapja bérelte, de közben vártam, hogy küldi a számlázási adatokat, hogy kiállítsam a számlát, de  mindig valamivel húzta az időt és hogy majd egyben a 3 hónapot kifizet stb. Végül a roncs hajó, amit hozott, daruval emelték a helyére majd szívinfarktust kaptam, de megnyugtatott, 1-2 hó, nem bérli itt sokáig, lesz saját telephelye. Aztán váratlanul 2 hó után lelépett, mondta külföldre megy, összeveszett az apjával, és majd intézi a hajó elszállítását, de addig is a tárolásért fizet. Ez se történt meg, sms-ben mindig kértem, mert a telefont sose vette fel. Az önkormányzat a műhely előtti részt kisajátította, egy utat építenek, kérték, hogy bontsam el a kerítést és vigyem el a hajót. Ez tavaly júniusban történt, havonta írtam májusban birokba adnunk, most megjelent az apja és rongálásért kártérítést kér, 1 éve nincs kerítés és nem foglalkoztak vele.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján érdemes lehet felkeresnie egy ügyvédet és beszámolnia minden részletről. Az elmaradt tárolási díjat fizetési meghagyásos eljárás keretében is behajthatja a bérlőn. Ezt közjegyző vagy ügyvéd segítségével tudja elindítani. A megjelent apa követelésével nem érdemes foglalkozni, nem jogszerű.

Kérdés: Miiért tilthatnak ki végleg egy áruházból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vásárló kitiltását az adott áruház házirendje határozhatja meg. Amennyiben a vásárló a házirend rendelkezéseit nem tartja be, úgy az áruház jogosult a szükséges intézkedések megtételére, illetve kezdeményezheti is a házirendet megsértő személy kitiltását az áruház területéről

Kérdés: A gyerekek után járó adókedvezményt egyben szerettük volna felvenni. Május 20-ig nem érkezett be, ott valami kamu indokkal elutasították, majd június 6-án elfogadás, viszont 30 nap átfutás van ugyebár. Ma már július 7-e van és nem kaptam meg, a NAV ügyfélszolgálaton azt mondták, hogy jövő héten kapom meg. Rájuk nem vonatkozik a 30 nap? Ha perelek késedelmi kamatot, van esélyem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem érdemes perelni, nincs. Elviekben vonatkozik.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy van egy ingatlanom, házasok voltunk, amikor megvételre került, viszont a férjem nincs bejelentve az ingatlanba, érinti őt ebben az esetben az ingatlan fele?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, mivel az életközösség/ házasság fennállása alatt vásárolta.

Kérdés: Alábbiakban kérem a helyzetem megítélését: Felmondásomat munkáltatómnak 2024.06.10-én adtam be, 30 napos a felmondási idő. Felmondási időm 06.11-én megkezdődött, a munkaviszonyom megszűnésének napja 2024.07.11. Felmondásomban kértem a munkáltatót, hogy mérlegelési jogkörében eljárva engedjen el a felmondási időből, mentesítsen ez alatt a munkavégzés alól. Sem írásban, sem szóban nem reagált a felmondásomra. 2024.06.28. napján telefonon megbeszéltük, hogy 07.02. napjáig kell bejárnom az irodába, betanítani az új kolléganőt. Munkaviszonyomat tájékoztatásom nélkül 07.02. napjával megszüntette, erről 07.04.-én tájékozódtam az ügyfélkapu által. Sem kilépő papírt, sem bérjegyzéket, sem fizetést nem kaptam meg az utolsó munkában töltött napomon. Amikor 07.06-án telefonon beszéltünk a válasza az volt, hogy neki ez egyértelmű. A járandóságomat és a papírjaimat azóta sem kaptam meg, és nem is tudja megmondani, mikor fogja tudni megadni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján érdemes lehet felszólító levelet küldeni a munkáltató részére ügyvéd közreműködésével, vagy bírósághoz fordulni.

Kérdés: Egy éves szerződést kötöttem, amely aug. hónapban lejár. Kell-e felmondást írni? Ingatlanügynöknek nem sikerült vevőt találni, még
érdeklődővel sem találkoztam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben megvárja, hogy leteljen a szerződésben meghatározott idő, nem szükséges, ha ezt a szerződés másként nem szabályozza Önök között.

Kérdés: Édesanyám a nagynéném halála után örökölt egy ingatlant. Itt több nem örökös is volt. Édesanyám a testvér volt, többi már a testvér gyermekei. Ez az ingatlant 2020.09.04-én el lett adva. A vevő nem magyar állampolgár volt, így mi nem tudtunk vele kommunikálni. Nagybátyám volt felesége vállalta, hogy átadja neki a kulcsokat. A mérő állásokról /víz, gáz/ nem kért elismerő átvételi bizonylatot. Édesanyám nevére került a gáz szolgáltatás. Folyamatosan harcoltunk, írassa a nevére a vevő a számlákat. Egy alkalommal oda is ment édesanyámhoz papírt aláíratni, hogy átírassa a gáz számlát. Ez mai napig nem történt meg. Viszont édesanyám 2023.01.09-én elhunyt. Pár hete végrehajtó irodától kaptunk megkeresést, leszerelték az ingatlanban a gáz órát. És annak a költségeit ránk, mind édesanyám gyerekeire terhelnék. Az lenne a kérdésem, hogy mivel csak semmit nem érő földeket örököltünk, így ebben az esetben lehet-e kérni azokra terheljék az adósságot? Illetve a vevővel mit tudunk kezdeni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom utasítsák vissza az örökséget, abban az esetben nem fognak felelni az adósságokért.

Kérdés: Olyan problémám lenne, hogy 6 emeletes társasház 5. emeleti lakása a miénk, ami beázik a fölöttünk lévő terasz és ereszcsatorna rossz szigetelése miatt. Az, hogy a szigetelés javítása a ház költsége, az teljesen egyértelmű, ezzel gond nincsen. Viszont azt szeretném tudni, hogy az említett terasz burkolatának a bontási költsége kit terhel? A tulajdonost, vagy a társasházat? Sajnos ebben nincs megegyezés, és addig nem is tudják elkezdeni a munkálatokat, ennek következtében pedig a mi kárunk egyre nagyobb az ázás miatt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A válaszhoz ismernem kellene az alapító okiratot is.

Kérdés: Ha egy öröklési szerződésben az szerepel, hogy “eltartásomért cserében halálom esetén akkori minden ingó és ingatlan vagyonomat X. Y. örökölje”, akkor az örökségbe beleértendő-e az öröklési szerződés után évekkel szerzett ingatlan, ami nincs megnevezve a szerződésben, és az örökös-eltartó elidegenítési és terhelési joga sincs bejegyezve a tulajdoni lapra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, az is beletartozik a leírtak szerint.

Kérdés: Óvónő már többször haza küldte a gyereket (így szabira kellet jönnöm, betegszabadságot felhasználom miatta) és ez anyagilag is érint, irányulhat felé kártérítési igény a hibás döntés miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Egy gyárban dolgozom. 250 ember van kb. Van egy termelési vezető, aki megkeseríti az életünket. Szerinte az a jó vezető, akitől félnek az emberek. Aki nem szimpatikus neki, kirúgja, minden mondvacsinált indokkal. Rajtunk kívülálló hibák miatt is, fegyelmivel és kirúgással fenyegetőzik. Mindenkivel lekezelően beszél. Sokan voltak már panaszt tenni a HR-en miatta, de nem történik semmi. Az igazgató azt mondja, hogy meg kell bíznia a termelésvezetője döntéseiben. Most már mindennap félve járunk be dolgozni. Sokan nyugtatót szednek. Majdnem mindennap kirúg valakit. Kérdésem az lenne, hogy tudunk tenni ellene valamit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Munkaügyi pert indíthatnak, de nem biztos, hogy érdemes.

Kérdés: Hogyan indíthatok ügyvéd nélkül bírósági pert cég ellen, aki nem fizet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyással, vagy keresetlevéllel.

Kérdés: Házasság előtt együtt élő pár férfi tagja ötmillió forintot kölcsönzött a párjának. Házasság kötés után kapcsolatuk megromlott a férj elköltözött, de a válás és a vagyonközösség felbontása még nem történt meg. A kérdésem az lenne, hogy jogos-e, hogy a végrehajtó felszólítást küldött a feleségének?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A férjemmel újítottunk a házban, ami még 5 testvéréé. Kérdésem az lenne, most adnánk el pár év után. Jár nekünk az eladásnál a ráköltött pénzünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Nem találok szabályt a Kit-ben szereplő szolgálati elismerés és a nyugdíjazás kapcsolatáról. A “nők negyven” nyugdíjra az ONYF igazolása szerint 2028. júliusban leszek jogosult. A 35 éves szolgálati elismerést a jelenlegi munkáltatóm tájékoztatása szerint 2024. április 23-án fogom megkapni, tehát a 40 évesre 2029. április végén leszek jogosult. Azt szeretném megkérdezni Önöktől, hogy ha elmegyek nyugdíjba 2028. júliusban, kifizetik számomra a 40 éves szolgálati elismerést (ha jól tudom, a közalkalmazottaknál így van, amennyiben a 35 év jogviszonyuk megvan) vagy csak akkor, ha tovább dolgozom 2029. április végéig? Hol találom erre a szabályt? Ezen kívül sehol nem találom a pontos szabályt, hogyan számolják a szolgálati elismerésre jogosító időszakot. Különböző munkáltatóim különbözőképpen adták meg a “kormányzati szolgálati jogviszony számított kezdő időpontját”.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján 2029-ben fizetnék ki.

Kérdés: Ideiglenes özvegyi nyugdíjat állapítottak meg 2023.08.24.-től 2024.08.24 -ig elvált házastárs részére, aki házastársi tartásdíjban részesült. Havi 15 ezer forint összegben. Az ideiglenes özvegyi nyugdíj összege szintén 15.000 Ft. Kérdés: Mi a teendő, ha lejár az egy év, illetve van-e értelme fellebbezni magasabb összeg reményében? A határozat 2024. febr. 12-én érkezett, 30 napos fellebbezési lehetőséggel. Öregségi nyugdíj jelenlegi összege: 123.475 Ft, hadi gondozott ellátás: 16.195 Ft.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérhetik az özvegyi nyugdíj mértékének megváltoztatását. Nem biztos, hogy érdemes.

Kérdés: Egészségügyben dolgozom. 12 órás munkarendben. Munkáltató kötelezhet-e túlórára a kötelezően ledolgozandó órán kívül? 56 éves vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben így nem haladja meg a munkaideje a napi, vagy heti munkaidő legmagasabb mértékére vonatkozó szabályozást, vagy az éves túlórára vonatkozó előírást.

Kérdés: Megnyert közös tulajdon megszüntetése perben a pénzt a pervesztes nem vette át, így bírósági letéti számlára be lett fizetve. Az ingatlan tulajdonrésze, mikor kerül a nevemre? Illetve a bírósági végrehajtó erről a letéti számláról végrehajtja a tartozását?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önnek kell intéznie az illetékes Földhivatalnál, a letéti igazolás benyújtásával. Letéti számlából nem tud végrehajtani.

Kérdés: 4 hónapos keretmunkaidőben dolgozunk. Általában hétfőtől péntekig napi 8 órában, szombatonként felváltva 4 órában. Aki szombaton dolgozik, annak azon a héten előre ki kell vennie 1 pihenőnapot, 4 napon pedig 9 órát kell dolgoznia. Ezen felül vannak alkalomszerű hétvégi beosztások. Kérdésem az, hogy a keretmunkaidő lehetővé teszi-e, hogy a hétvégi beosztás után vegye ki a dolgozó a pihenőnapját vagy mindenképp előre ki kell venni? Továbbá azt megengedi-e ez a munkabeosztási forma, hogy 2 x 4 órás (szombati) munka után kapjon a dolgozó 1 pihenőnapot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges.

Kérdés: Szeretném tudni hol itt a kis kapu? Illetve szeretnék ezekre a pontokra egy részletes magyarázatot kapni, pontosan ez mit is jelent: 5.4 Egy játékos egy fiókkal rendelkezhet játékvilágonként (egy játék egy részén belül). A felhasználó a letöltött alkalmazásban vagy a játék weboldalán tud bejelentkezni a fiókjába. Egy játékos számára egy játékvilágon belül (függetlenül attól, hogy letöltött mobilalkalmazással vagy a játék weboldalán játszik) több fiók birtoklása („multi fiók”) tilos, és a felhasználó azonnali zárolásával, illetve a licencszerződés rendkívüli felmondásával büntethető. Ebben az esetben mindenfajta felhasználói igény kizárt. 5.5 A felhasználó vállalja, hogy fiókja bejelentkezési adatait, jelszavait és hozzáférési adatait (összefoglaló néven „hozzáférési adatok”) titokban tartja, és haladéktalanul értesíti a vállalatot, amennyiben tudomására jut, vagy azt gyanítja, hogy illetéktelen harmadik fél tudomására jutottak a hozzáférési adatok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Egy fiókot hozhat létre a játékos, valamint az adatait nem oszthatja meg senkivel.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy mi a teendő, ha a kiskorú gyermekem és párom lányát vásárlás közben egy kisebbségi személy fenyegette és megpróbálta megütni és megrúgni, párom lányát el is találta, de nem nagy erővel? Vásárlás után is megfenyegette, hogy kint megvárja és agyonveri. Ilyenkor mit lehetne tenni, az lenne a kérdésem. Rendőrség lett hívva, de elment a személy.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehetnek.

Kérdés: Feleségemmel beköltöztünk egy albérletbe, amiről kiderült 2 napra rá, hogy élet és tűzveszélyes. A főbérlő teljesen elzárkózott a probléma megoldásától, elérni nem tudtuk. A lakás állapotáról villanyszerelő általi jegyzőkönyv is készült, miszerint ég a fővezeték (a feléről már leégett a szigetelés), a lakás több pontján nincsen földelés, illetve réz + alumínium kábelek vannak összekötve. A lakásról érintésvédelmi tanúsítvány nem készült. Ebben a helyzetben mit tehetünk? Határozatlan idejű szerződésünk van, 1 hete lakunk áldatlan állapotok között, mert nem merünk semmit sem bedugni. Jogosan követelhetjük-e a 2 havi kauciónkat + 1 havi lakbért + közös költséget és a közjegyzői díj felét, valamint a járulékos költségeket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, és rendkívüli felmondással megszüntethetik a szerződést.

Kérdés: A feleség öngyilkos lett, kaphat a férj özvegyi nyugdíjat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 10 év házasság után megromlott a fizikai kapcsolatunk, ezáltal jött minden, ami csak jöhet. Anno, amikor megvettük az ingatlant, bár listás voltam, amit már visszafizettem, így az egyik munkatársam jött kezesnek. Most a váláson gondolkodunk, a nő, akit elvettem feleségül, egy 5 és egy 8 éves gyerekkel, mára már felnőttek lettek. Az ingatlan, amit megvásároltunk anno 6 millió, mostanra 67 millióra értékelték. Sajnos így 1/1 tulajdonba került, mivel akkor bár listásként nem lehettem tulajdonos. Kérdésem az lenne tisztelettel, tényleg mondása alapján (az ügyvédjével közösen azt mondták) max. 16 milliót kaphatok, mivel 1/1 tulajdonban van. Hiába hogy én húztam rá még egy emeletet, amivel növeltem az ingatlan árát. Vagy 50-50% megillet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A törvény alapján megilleti a fele.

Kérdés: Ingatlan szerettünk volna venni feleségemmel, a kivitelezővel egyeztettünk a vételről. E-mailezés, illetve sms-ekben szó volt arról, hogy várjuk a szerződést, tovább kértünk dolgokat, mik legyenek benne, amik végül nem kerültek bele. A kivitelező ügyvédje intézte a szerződést, mi nem beszéltünk vele konkrétan addig, amíg megkaptuk a szerződést. A szerződés díja nem volt megbeszélve, illetve információt se kaptunk, hogy ki pontosan az ügyvéd. Végül nem vettük meg az ingatlant, illetve semmilyen szándék nyilatkozatot nem írtunk alá, összességében semmit nem írtunk alá. A kivitelező bízta meg az ügyvédet nem mi.  A kivitelező elfogadta, hogy nem szándékozunk megvenni az ingatlant, de utána az ügyvéd rajtunk akarja behajtani a meg nem kötött szerződés díját. Kérdezném, hogy jogosan akarja behajtani az ügyvéd?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Mindenképpen kell ügyvédet fogadni a váláshoz? Egyáltalán milyen költségei vannak és kinek kell megfizetni? A benyújtó félnek? Vagy közösen? Kötelezhető-e a másik fél a fele költség megfizetésére, ha ő a válás okozója? Megcsalások és hazudozások sora miatt szeretnék elválni. És azt meg kell indokolni, hogy miért szeretnék elválni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben meg tudnak egyezni nem szükséges. Minden az Önök megállapodásától függ. Igen, meg kell indokolni.

Kérdés: Kérdésem a következő: a munkahelyemen a vezető beosztású kolléga azzal fenyegetőzik, hogy ha munkagépek és a környezet tisztán tartását nem végezzük el, ami a feladatkörünkben nincs megadva, mellékesen többnyire minden rendben van tartva, akkor a bérünkből le fog vonni úgy, hogy csökkenti a bent töltött önként vállalt plusz munka óraszámát. Megteheti ezt? Önkényesen levonhat a munkabérből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A párom tulajdonában lévő ingatlanba foglalhat a végrehajtó, ha bejelentve ott lakok. Bejöhet egyáltalán?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Táppénzen, illetve betegszabadságon voltam január 18-tól 25-ig, és csak azokra a napokra kaptam pénzt, amikor különben is dolgoztam volna. Ebbe egy hétvége is volt. Azt tudni kell, hogy hétfőtől vasárnapig dolgozunk, kereskedelmi üzletben. Vissza mentem dolgozni és jött a váratlan esemény.
Másfél éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen és egyik napról a másikra felmondtak. Az ok: két nap nem tartottam be a munkaszünetet (ez nem fedi a valóságot, mert akkor az összes kollégát el lehetne küldeni). Ez így szabályos ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Meg szeretném kérdezni, hogy válásunk után (2021) SNI-s gyermekünk felügyeleti jogát én (anya) kaptam meg, azóta is egyedül nevelem. Apja 60.000 Ft gyermektartást fizet. Fizetése kb. 400.000 Ft, bár köztudott, hogy alkoholista. Most azt mondogatja, hogy megírta a végrendeletét. Ehhez én nem tudok mit szólni, nem tudom milyen egészségügyi problémái lehetnek. Bekövetkezne a legrosszabb, amivel ijesztget (ne legyen így), mi történik ilyenkor, mire számíthatunk a gyerektartással kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos abban az esetben nem tudják a továbbiakban érvényesíteni a gyerektartást.

Kérdés: Anyukám és Apukám házasok, de már 10 éve nem élnek együtt, csak nem váltak el. Van egy közös panel lakásuk (50%-50% ). Anyukám mellette örökölt apai ágon egy kertet, és egy nagyobb összeget (ebből garázst vett, ami most is a nevén van). Apukám 10 éve vett egy családi házat a barátnőjével (50%-50%). Efelől szeretnék érdeklődni, hogy halálozás esetén, ki, hogyan örököl?

Válasz: Elsősorban a gyermekek és a túlélő házastársa egy-egy gyermekrészt. Ha az együttélést vitatja valaki, akkor csak a gyerekek.

Kérdés: Az új férjemet nem tekinti az iskola a gyermekeim törvényes képviselőjének, pedig bírósági végzésem van arról, hogy az előző válásomkor (a biológiai apjuktól) én lettem a gyámjuk, illetve miután újra házasodtam (azonos lakcím), a gyerekeket van, hogy ő viszi orvoshoz – bele sem kötnek, illetve az adókedvezményt is igénybe tudja venni -, de az iskolában ezzel próbálnak védekezni, az igazgató asszony írásba adta, hogy nem a férjem az apjuk, nem a törvényes képviselőjük, így nem adhat tájékoztatást, pedig beiratkozásnál lefénymásolták a bírósági végzést, illetve később az új anyakönyvi kivonatot is. A férjem adatai vannak megadva minden iskolai papíron második szülőként. Az iskolának van igaza?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Határozott idejű munkaszerződésem van, ami május 31-ig tart. Február 18-án kaptam egy “Munkáltatói rendes felmondást”. Úgy tudom, hogy ha a munkáltató mond fel nekem a határozott idejű szerződés lejárta előtt, akkor addig ki kellene fizetniük. Ők viszont azt állítják hogy nem, mert bezárják a boltot, ahol én dolgoztam. De az csak egy telephely, van még 10 másik, illetve a cég ugyanúgy működik tovább. Mit tudok tenni ebben az esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni, munkaügyi pert indíthat. Pontosabb válaszhoz ismernem kellene a munkaszerződését.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy milyen lehetőségeink vannak a lenti ügy kapcsán. Évek óta szerződéses viszonyban vagyunk egy multinacionális vállalattal. A minimálbér emelések kapcsán második alkalommal húzza az időt a megbízónk a szerződés módosítás kapcsán. Decemberben értesítettük őket az emelés szükségességéről, írásos választ mai napig nem kaptunk. Többszöri megkeresésre azt a választ adták, hogy tendert írnak ki az adott szolgáltatásra. Természetesen mi az emelt bért fizetjük a munkavállalóinknak. Havi szinten 500 ezer forint veszteségünk van. Van bármi lehetőségünk, hogy érvényesítsük az emelést, vagy csupán a szerződést tudjuk felmondani és tudomásul venni a veszteséget? 30 napos felmondási idő van a szerződésben. Ilyen esetben van lehetőségünk azonnal elállni a szerződés teljesítésétől?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Az állandó lakcímem, és a munkahelyem 200 km-re van egymástól. A munkahelyem városába nincs tartózkodási lakhelyem már (többszöri költözés miatt). Választhatok-e a munkahelyemhez közel háziorvost úgy, hogy se állandó, se tartózkodási lakhelyem nincs a városban?

Válasz: Tisztelt kérdező! Igen.

Kérdés: Mit lehet tenni, ha az apa nem fizeti a bírósági végzésben foglaltak szerint az infláció mértékével megegyező minden külön intézkedés nélkül emelkedő gyerektartást? Ezt ki felügyeli? Ha magától nem fizeti emelten, mit lehet tenni? Erről sehol nem lehet olvasni, és választ sem kaptam eddig senkitől.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet az apa ellen, illetve végrehajtást kezdeményezhet vele szemben.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy joga van-e a helyi önkormányzatnak kiállítani hagyatéki végzést, vagy ezt minden esetben közjegyzőnek kell megtennie? Ugyan  hagyaték nincs, de az egyetlen vagyon az öcsém nevére került, de nem telt el 10 év az ajándékozástól számítva. Én meg akarom kapni a köteles részt és ezért várom a közjegyzői  időpontot. De az önkormányzat azt mondta, hogy nem kerül közjegyzőhöz a hagyatéki eljárás. Lehetséges ez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján valóban nem fog közjegyzőhöz kerülni az ügy. Pert tud indítani a kötelesrészi igénye okán.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy milyen következménye van, ha a társasháznak évek óta nincs elfogadott éves beszámolója?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyakorlatban nincs jogi következménye.

Kérdés: Olvastam olyasmit, hogy egyes országokban van egy úgynevezett “discovery rule” az elévülési időre, mely csalás eseteben, nem a bűntett megtételétől számolja az elévülést, hanem annak felfedezésétől. A magyar jogban létezik valami ehhez hasonló dolog? Régi ügy kapcsán perelnék és fontos lenne tudni, hogy csalásnál a csalás megtörténte után, vagy annak felfedezése után indul az elévülés.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Keveredik a büntetőjog és a polgári jog a kérdésében. Perelni csak a polgáriban tud és ott a tudomásra jutásig nyugszik az elévülési idő. Pontosabbat csak az ügy teljes ismeretében tudnék mondani.

Kérdés: Online munkát vállaltam, ahol a feladatom az volt, hogy pénzt küldtek nekem a számlámra és azt tovább kellett utalnom az ügyfélnek. Néhány napra rá a bankok (2 bankkal dolgoztam) jelezték, hogy a pénzküldő visszahívja a pénzt, amit a számlámra utalt “téves utalás”, illetve “visszaélés gyanúja” miatt. A kérdésem az lenne, mivel jogtalan a visszahívás, mit kellene tennem? A bankok felmondták velem a szerződést, tehát én visszahívás visszautasítást nem tudok kezdeményezni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon a munkáltatójához. Lehetséges, hogy csalás áldozata lett, de az is, hogy bűncselekmény elkövetéséhez használták.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, ha 1/1 tulajdonos vagyok és valakit már kijelentettem a saját házamból, őt mi illeti meg? Birtok védelemmel fenyegetőzik, hogy azért nem megy el a házamból. Teljesen kikészít idegileg. Nem tudom, mi tévő legyek lassan a saját házamba nem merek hazajönni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy milyen jogcímen lakott / lakik ott.

Kérdés: Eladtam az ingatlanomat, az adásvételi szerződés dátuma 2023.05.30.  Az adott ingatlanra vonatkozóan előzőleg már volt kérve a szemétszállítás szüneteltetése, mivel nem laktuk az ingatlant. 2023.09.30-ig volt érvényes a szüneteltetés. A VGÜ 2024. januárjában küldött egy számlát a 2023.09.30-tól 2023.12.31-ig terjedő időszakról. E-mailen jelezetem nekik, hogy az ingatlan már május 30. óta nem az én tulajdonom, csatoltan elküldtem az adásvételi szerződést. Az jelezték vissza, hogy mivel csak most jelentettem be, hogy más a tulajdonos, így nem tekintenek el a számla befizetésétől, és csak 2024.12.31-el tudják átírni a szolgáltatást az új tulajdonosra. Jogosan követelhetik tőlem ezt az összeget, annak ellenére, hogy abban az időszakban már nem az enyém volt az ingatlan? Milyen következményei lehetnek rám nézve, ha nem fizetem be ezt a csekket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen, hiszen az eladó kötelezettsége a bejelentés. Akár pert is indíthatnak Ön ellen, kamatozni fog a követelés.

Kérdés: Édesanyám az idén, a testvérem 2 éve meghalt. Testvéremmel ketten voltunk gyerekek. Az édesanyám lakását ki örökli? Egyedül vagyok örökös, vagy 50-50%-ban, a testvérem gyermekével közösen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A testvére gyermekével közösen.

Kérdés: Olyan dologban szeretném segítségét kérni, hogy 2010-es tartozásom Ön szerint elévült-e, adjak-e be bírósági elévülési pert? Legelőször 2014-ben kaptam levelet a végrehajtótól, hogy egy behajtó cég végrehajtást indított. Mivel abban az időben munkahelyem és vagyontárgyam nem volt, nem tudtak foganatosítani, 2015-ben végrehajtótól megint kaptam levelet, hogy egy másik behajtócég vette át a tartozás kezelését, ezután 2019-ig semmi, ekkor megint kaptam egy levelet a végrehajtótól, hogy megint átvette egy behajtócég a tartozást és 2024.02. hónapban megint gazdát cserélt a tartozás. De közel 9 éve van bejelentett munkahelyen és nem vontak semmit, ez esetben olyan, mint elévülés szóba jöhet? Megpróbáljam a bírósági utat Ön szerint?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem évült el.

Kérdés: Milyen hivataloknál kell jelezni egy családtag halálát? P.l.:Bank, nyugdíj, közüzemek? Sajnos nem tudom, mi a kötelező intézkedési szabály?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes polgármesteri hivatalnál.

Kérdés: Volt párom meggyőzött, hogy adjak neki pénzt és ő befekteti azt. Adtam neki többször is készpénzben. Nincs nyoma annak, hogy adtam neki pénzt, csak ő és én voltunk ott, mikor oda adtam. Majd azzal a kifogással, hogy befuccsolt a befektetés nem adja vissza. Nem láttam bizonyítékot arra, hogy bármit befektetett volna. Az egyetlen egy bizonyíték a facebookon privát chat üzenetek formájában van, ahol kérdezgetem, hogy mi van a pénzzel ő pedig kifogásokat mond, hogy nem tudja, egy barátjának odaadta, ő fektette be, de lehet elveszett vagy ez a barát lenyúlta. Az üzeneteket később törölte. Ezt az ügyet büntetőügyi vagy polgári perre vigyem? Illetve van egyáltalán értelme? Az üzeneteket a rendőrség meg tudja szerezni a facebooktol, ha törölte őket? Elfogadják-e őket bizonyítékként? Vagy mivel nem ismeri be, hogy adtam barmit, csak kifogásokat gyárt, hogy nem tudja mi a pénzzel, így megússza? Illetve minek minősül, amit ő tett?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Polgári peres eljárást indíthat, vagy fizetési meghagyásos eljárást, de a leírtak alapján nem sok esélyt látok annak megnyerésére.

Kérdés: Gyermekem más iskolába iratkozott, így megvontak tőle az árva ellátást, nappali tagozaton végzi a gimnáziumot, heti két nap 9-től 4-ig, a többi napokon pedig saját költségen grafikus képzőbe jár plusz gyakorlattal. Kérdésem lenne: van-e lehetőség újra igényelni az árva ellátást méltányossági alapon és ha igen, mennyi időt vesz igénybe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérelmezhetik. Ez a hivatal ügymenetétől függ.

Kérdés: Amennyiben megszűnt egy bank és egy másik bank veszi át a hitelállományt, így oda kell utalni a törlesztő részletet minden hónapban, ez a bank kötelezhet számlanyitásra? (A megszűnt bank jogutód nélkül szűnt meg.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Viszont a saját szabályzatuk szerint fognak eljárni, arra figyeljen.

Kérdés: A szüleink elváltak negyven éve. Édesapám a családi házát pár éve már rám és a nővéremre íratta úgy, hogy a tulajdoni lapon én is 1/2-ben és a nővérem is 1/2-ben tulajdonos. Mi úgy szerepelünk rajta, mint eltartók és édesapám, mint eltartott. Haszonélvezeti joga nincs. Az utóbbi fél évben egy rossz múltú hölgy költözött be hozzá. A hölggyel túl jól érzi magát és már ott tartanak, hogy édesapám szeretné, ha a hölgynek is lenne a házból részesedése. Illetve ha vele történik valami, akkor a hölgy ott élhessen tovább. A kérdésem az lenne, hogy apám és a hölgy ketten tudnak-e valami olyat lépni, hogy a mi részünket elvegyék az ingatlanból? Illetve, hogy nekünk kellene-e a nővéremmel valamilyen módon jobban megerősíteni a jogainkat az ingatlanhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az eltartási szerződést tudják ők bíróságon keresztül felbontatni, de ennek csekély az esélye.

Kérdés: Kitettek otthonról 18 évesen. Hosszas mérlegelés után, pert szeretnék indítani ellenük, mert tudtommal, ameddig középiskolában tanulok mindenképpen támogatniuk kell anyagilag, ha természetben erre nem hajlandóak. A tv. szerint a felső korhatár 25 éves kor, a perben kérhetem, hogy az egyetemi tanulmányaim alatt is támogassanak ameddig tanulok és nem érem el a korhatárt? (Nyilván nem megbukva az egyetemen, hanem időben teljesítve a képzést.) A héten adnám be a keresetlevelet, a szokásos ügyvédi levél megvolt, nem reagáltak rá. Közben a szüleim fogadtak jogi képviselőt, viszont még ő sem reagált az ügyvédi levelemre. Az ő ügyvédjük azt mondta, hogy szinte biztosan megnyerik a pert. Egyszerűen nem értem, hogy mire alapozhatta a kijelentését. Az még fontos tudnivaló, hogy néhány hónappal azelőtt mielőtt kitettek volna otthonról, örököltem egy ingatlant, és némi pénzt. A pénz egyébként nem sok, a NAV által kiszabott illetéket sem fedezi. (Nem egyenesági rokon volt a végrendelkező.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Véleményem szerint sem fogja Ön megnyerni a pert.

Kérdés: Olyan problémám van, hogy a munkáltatóm kötelez, hogy messenger fiókot hozzak létre és lépjek be a csoportba, mert a munkaidő beosztást és a csapat lehurrogását ott küldi. Jeleztem neki, hogy nem biztos, hogy ez törvényes így. (Legalább is én mindig papíron kaptam a beosztást.) Erre a válasza az volt: Ha nem tetszik itt valami, akkor lehet másik munkahelyre menni dolgozni. Nem kötelező itt dolgozni. Szeretném megkérdezni, mennyire törvényes a munkaidő beosztást messengeren küldeni és kötelezhet a munkáltatóm ilyenre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi akadálya nincs annak, hogy ott ossza meg a beosztást, de nem kötelezheti arra, hogy fiókot hozzon létre.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy ha itthon félbe hagyom az egyetemet, majd külföldre költözök és ott telepedek le, akkor van-e nekem bármiféle pénzfizetési kötelezettségem a magyar állam felé?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben államilag támogatott képzésben vesz részt, abban az esetben vissza kell fizetnie a tandíjat.

Kérdés: 2023. augusztusában kezdtem  el dolgozni, mint ápoló, 3 év alatti kisfiammal szülési szabadságon az apuka volt, jelen pillanatban is ő van vele otthon. 2024 január 1-vél az éjszakai és hétvégi műszakokból kivettek, mivel a kicsi 3 év alatti még. Abban az esetben is érvényes rám ez a törvény, ha a szülési szabadságot az apa töltötte vagy kérelem benyújtása esetén engedélyezik a műszak vállalást éjjelre és hétvégére nekem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérelem benyújtása esetén engedélyezhetik.

Kérdés: Fiam az apja után örökölt részén özvegyi jogom van. Hitelt vett fel, amit nem tud visszafizetni. Ráterhelheti-e a bank a tartozást a bejegyzett özvegyi jogom ellenére is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Lehetséges-e saját névre bankszámlát nyitni azzal a céllal, hogy közeli hozzátartozó jövedelme érkezik a számlára?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Ha a folyamatos 3 év tb biztosításom nagy részét a Gyes teszi ki (2 év, 11 hónap), akkor is jogosultak vagyunk felvenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Kisebb értékre elkövetett lopással vádolnak. Az ügyet most adta át a nyomozó az ügyészségnek vádemelési javaslattal. Bizonyítási indítványt szeretnék kérni helyszíni szemlére és esetleg tanú meghallgatására, de írásban. Lehet buta kérdés, de hova kell ilyenkor már címezni? Az ügyésznek?Vagy jó ötlet megvárni lesz-e vádemelés egyáltalán (semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy én tettem. Ellenkezőleg. A sértettel való beszélgetésünket felvettem, amiben elhangzik az ő szájából, hogy más tette) és ha lesz, szóban kérjem a bíróságon a bizonyítási indítványt? Az értékmeghatározás nagyon téves, csak a sértett elmondásán alapszik. Eszerint pl. 10 db akác oszlop tűnt el, 3000 Ft/db áron. Ezzel szemben ezek szimpla lécek. Értékük tizede, mint az oszlopnak. Így a meghatározott összérték a többi eltűnt dologgal együtt 52.000 Ft. Ha nem oszlopként 3.000 Ft-ért lenne tévesen meghatározva, akkor a vád sem kisebb értékre elkövetett lopás lenne.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom várja meg a vádemelést. Amennyiben büntető végzés lesz, akkor kérjen tárgyalást. Az első tárgyaláson (ún. előkészítő ülés) tegye meg az indítványait hiánytalanul.

Kérdés: Azt szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozásom székhelye lehet-e a saját tulajdonomban lévő, de édesanyám haszonélvezetével terhelt (életvitelszerűen ott él) ingatlanban. Ha igen, akkor kell-e részéről valamilyen (esetleg formailag meghatározott) beleegyezést írni erről, s valahová benyújtani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehet. A haszonélvezőnek kell egy beleegyező nyilatkozat, amit a cíégbíróságra be kell nyújtani a bejelentéssel együtt.

Kérdés: Négy hónapja kölcsönadtam többszöri alkalom folyamán összesen 200 ezer Ft-ot, és mivel jó barátok voltunk, így nem írtunk papírt. A Messengeren folyamatosan hitegetett és ha feljelentést teszek a rendőrségen elfogják? Elköltöztem onnan és így nem tudom személyesen elkérni, és ott elismerte hogy tartozik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez nem a rendőrségre tartozik. FMH-t tud indítani.

Kérdés: Feleségemmel Mo-n kötöttük házasságot és ott is váltunk el. 5 éve élünk immár elváltként Svájcban. Akkor kiskorú gyermekeink számára 100 ezer Ft havi tartásdíjban egyeztünk meg a bíróság előtt. A fúk már 18, 20, 22 évesek. A két nagyobbik dolgozik, időnként jelentkeznek iskolákba, járnak pár hónapig, majd abba hagyják. A legkisebb még nem érettségizett le, de folyamatosan gimnáziumba jár. Testi, szellemi fogyatékosság nem áll fenn. Exfeleség részmunkaidőben dolgozik, és a fiúkkal lakik. Az elmúlt 2 évben, a megállapított összeg 5xös mértékét utaltam nekik, és most hogy anyagi helyzetem megromlott, már nem tudom ezt folytatni. Nagy mértékben eladósodtam a túlzott fizetések miatt (a fiúk számára), mert folyamatosan ezt követelték. Ahogy látom a legkisebb fiú esetében még lehet az exfeleségemnek követelése velem szemben? A joghatóság is kérdéses. A svájci hivatal nem jár el, mert a házasságkötés és a válás is Mo- n történt, és mindannyian magyar állampolgárok vagyunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést. A leírtak alapján a legkisebb gyermek után jár a gyerektartás.

Kérdés: A szüleimnek van egy telke, amelyre az ő beleegyezésükkel szeretnénk építkezni. Ehhez hitelfelvételre van szükség, amelyet csak a párom tud felvenni. Az lenne a kérdésem, hogy a szüleim hogyan tudják az én és a párom nevére íratni a telket? Probléma, hogy nem vagyunk házasok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ajándékozási szerződéssel. Nem probléma.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, ha válás előtt közös megegyezéssel a gyerekek nevére kerültek az közös ingatlanok, a válás során nekem jár valami vagy nem. Megbeszéltük, hogy nem fizetek gyerektartást és nem kérek semmit. De ha igényt tartanék egy bizonyos összegre, az jár nekem vagy így már semmit nem kaphatok az ingatlanokból, illetve külön pénzbeli kérésem lehet vagy sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen esetben nem, hiszen a gyermekek nevén vannak az ingatlanok.

Kérdés: Jelzáloghitellel lehet-e terhelni egy ingatlant, ha haszonélvező lakik benne? Kell-e esetleg a haszonélvező hozzájárulása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehet. Nem szükséges a hozzájárulása. Az egy más kérdés, hogy a bank nem biztos, hogy belemegy.

Kérdés: Megteheti-e a haszonélvező, hogy nem engedi be a tulajdonost a házba? Nemleges válasz esetén milyen lehetősége van a tulajdonosnak?
(Nagyszülő-unoka, igaz mostoha unoka kapcsolat van, évek óta nem tudja meglátogatni a nagyszülőt, mert be sem engedi a házba.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Csak a szükséges állagellenőrzéshez léphet be, aminek megtagadása esetén bírósághoz fordulhat

Kérdés: Végrendeletben rendelkezhetek-e arról, hogy pl. szeretném, ha a két gyermekem egyforma arányban/értékben részesüljön a meglévő vagyonból, figyelembe véve az ingatlanokat, banki betéteket, mely jelenleg a nevemen van? Vagy konkretizálni kell?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Nem szükséges. De a gyerekek egyébként is egyformán részesülnének.

Kérdés: Szüleim halála után lakásomat eladtam, mivel kinőttük, és egy családi házba költöztünk előző házasságomból született gyermekemmel és férjemmel, közös gyermekünk születése okán. A lakás a tulajdonomat képezte, férjem ezt nem is vitatja ma sem. Rendelkeztem annyi készpénzzel, hogy a szükséges felújításokat a beköltözéshez elvégezzük. Összességében kb. 9 millió forint összeget fordítottam erre a célra 21 évvel ezelőtt. Kérdésem: az életközösség megszakadása esetén, hogyan kell számolni az ezután megvalósított értéknövelő beruházásokat, figyelembe véve (mivel fűtés korszerűsítést, tetőcserét, fürdőszoba felújítást, garázs hozzáépítést végeztünk a 21 év alatt) a vagyonmegosztást? Tehát mennyi járna a férjemnek ma, ha magát az ingatlant valamikor én vásároltam, de közben beruháztunk rá, így ma már kb. a négyszeresét éri mint, amibe került? Milyen arányban történhet az elosztás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök megállapodásától függ. Törvény alapján a fele illeti meg a közös gazdagodásnak, de másban is megegyezhetnek.

Kérdés: Négy hónapja levelezgetünk testvérem ügyvédjével, szülőtartás ügyben. Édesanyánk vele élt a saját házában, de mivel 24 órás felügyeletet igényel egy rosszulléte után, gyorsan és akaratom ellenére, megkérdezésem nélkül elintézte neki az idősek otthonát. Nyugdíja minimális 140 ezer Ft, az otthon ellátási díja 280 ezer Ft havonta. Követeli rajtam a többlet költség felét. A problémám nem a szülőtartás tényével van, hanem az egyházi otthon drágaságával. Megkértem többször az ügyvédjének írt levélbe rendezzen neki olcsóbb ellátást. Nem hajlandó ez ügyben lépni. Konkrét ötletet tanácsot adtam, amit én is kaptam az önkormányzattól, mit tegyen, több otthont ajánlottam neki. Egy átlag állami otthon havi díja 170 ezer Ft havonta. Persze várólista van, de ha el se kezdi. Neki így jó lenne, csak fizessem ezt a magas összeget. Sajnos magamhoz venni nem tudom édesanyám.
Kérdésem: kötelezhet-e arra, hogy gyógyszerköltséggel együtt 80 ezer Ft-ot fizessek havonta szülőtartásra? Pedig lenne olcsóbb is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önt csak a bíróság kötelezheti, de ott vizsgálni fogják, hogy melyik lett volna a legolcsóbb megoldás.

Kérdés: Családi ház eladása, két örökös. Özvegyi haszonélvezeti joggal, hogyan oszlik meg a különbözet az eladás és a vételár között?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne tudni a részleteket. Kérem, írja le részletesen a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Özvegyi haszonélvezeti ház eladása másik lakás vételár különbség. Hogyan oszlik meg az örökösök között?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne tudni a részleteket. Kérem, írja le részletesen a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Jelenleg egyszerűsített munkaszerződéssel (turisztikai, órabéres) dolgozom egy vendéglátó ipari egységben. Egy korábbi kérdés miatt részlegesen tájékozódtam ez ügyben, viszont nem találtam meg minden kérdésemre a választ. Nem rendszeresen dolgozom, mindig változik mely napokat vállalom, naponként 11 óra. Kutatásom szerint talált információk alapján a 8 órán felüli munkaórák után 50%-os bérpótlék illet meg, illetve a 18 óra utáni munkavégzés esetén plusz 15% hozzáadódik az órabérhez. Ebben szeretnék tájékozódni miszerint, ha egy héten 1-2 alkalommal dolgozom akkor is jár a pótlék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Szeretnék panaszt tenni egy céggel szemben. De nem szeretném nekik megindokolni Van-e erre valami jogszabály?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teljesen értem a kérdését. Fontos lenne tudni milyen típusú panaszt szeretne tenni. Azt javaslom mindenképp indokolja meg a panaszát.

Kérdés: Rendelés előtt kifejezett kérésünk volt a szakember felé, hogy számlával, korrekten elszámolva kérünk mindent. A megbízott ács adott árajánlatot, a felújításhoz szükséges anyagokat megrendelte (számlával). Az alapanyagok 3 helyről érkeztek (lemez, fa, bádogos), ebből kettő a felújítás helyszínére, egy pedig egy általunk ismeretlen címre, mondván majd hozzák, ha a munka abba a fázisba ér, addig biztonságban van, ne sérüljön (színezett csatorna). A munka elvégzése után számlát a munkadíj 20%-ról adott csak, az anyagkimutatásban pedig több olyan tétel szerepel, amik egészen biztosan nem kerültek felhasználásra, beépítésre(kb. 100 ezer Ft összegben) A 3 munkás közül az egyikőjük építkezik jelenleg, a csatorna az ő címére került kiszállításra (ezt elismerték), vélhetően beépítésre is ott került néhány tétel, ami ami a számlánkban szerepel. Kihez fordulhatok a számlában szereplő, kifizetett összeg és a meg nem kapott munkadíjról szóló számlával kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A vállalkozóhoz. Amennyiben nem tudnak megegyezni fizetési meghagyásos eljárást indíthat ellene közjegyző/ vagy ügyvéd segítségével.

Kérdés: Tízen éve dolgozom egy cégnél, ami kisker és nagyker részből áll. Szinte minden munkakörben alkalmazható voltam (raktáros, sofőr, üzletkötő, bolti eladó) és nem volt probléma a munkámmal. Most ugyanitt bolti eladó munkakörben dolgozom. A főnököm pedig a lányát szeretné fölém helyezni, aki diplomás, de szak avatatlan. Ketten vagyunk a cégnél, a főnök napi szinten többször is meglátogat minket. Kérdésem: köteles vagyok elfogadni felettesemnek a főnök lányát? Tekintve, hogy a főnök napi szinten ott van, jogos-e az üzlet vezető alkalmazása? Többször tiszteletlen volt már velem szemben. A cégnél senki mással nem volt konfliktusom az évek alatt, csak vele. El kell-e végeznem az ő munkáját (árú beszerzés, ügyfelek reklamáció kezelése pl.).

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, köteles. Amennyiben a munkaköri leírásában szerepel, igen.

Kérdés: Házunk kétszintes, külön bejárattal rendelkező családi ház. Édesapám halála után én és két testvérem örököltük. Édesanyám haszonélvezeti jogot kapott. Én és a gyermekem lakunk a felső szinten. Az alsó szinten a húgom két kiskorú gyerekével és édesanyámmal él. Én pár éve Ausztriában dolgozom, de nem életvitelszerűen, évente többször pár hétre vagy hónapra haza megyek. Most lehetősége van egy rövid időre a fiamnak is velem, kint dolgoznia. Ezért átmenetileg a felső szint üressé válik. Húgom úgy döntött, hogy oda felköltözik a két gyerekével. Én ezt nem engedtem meg, mert az általam vásárolt bútorokkal van berendezve. Sajnos elköltözni jelenleg nem áll módomban. Mit tehetek most? Nem szeretném, hogy amit én megvásároltam, azt más használja vagy lelakja. Van arra lehetőségem, hogy hivatalosan azt mondhassam, hogy amíg én nem tudok elköltözni, addig nem engedem meg, hogy bárki is a felső szinten éljen. A család minden tagja erre a házszámra van bejelentve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Írhatnak szerződést erről, de sajnos nem fogja tudni ellenőrizni, hogy mi történik az Ön távolléte alatt, így nem biztos, hogy sok értelme van.

Kérdés: A húgom barátja kb. 3 évvel ezelőtt bejelentkezett édesanyám házába, ahol a húgom is lakik, azzal a szándékkal, hogy az egyetemtől anyagi hozzájárulásokkal élhessen (amikor ezzel a kéréssel állt elő, a húgom nem is tartózkodott Magyarországon, külföldön dolgozott). Életvitelszerűen nem lakik ott, de az utóbbi időben nagyon megváltozott a viselkedése. Anyukám 77 éves, teljesen ép, kerékpározik, és a húgom és barátja kezdi korlátozni az életét. Amikor kifogásoltam, hogy miért nem engedik egész nap ki a szobájából, miért kell a fotelben ülni, amikor otthon tartózkodnak, stb. azt a választ kaptam a férfitól, hogy anyukámat nem lehet egyedül hagyni. A húgom teljesen a férfi elnyomása alá került, nincs önálló gondolata, döntése. Szeretném megkérdezni, hogy lesz-e bármilyen joga a férfinek a házunkhoz, mivel be van jelentkezve. Élhet-e majd bármilyen követeléssel, olyan indokkal, hogy régóta ott lakik, és anyukámat ápolja. Erről szó sincs, de sajnos feltételezem róla, hogy ilyen tervei vannak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem lesz. Követelni bármit lehet, de nem fog járni neki semmi.

Kérdés: Nagyszülők – még élő, nyugdíjas korú – unokái vagyunk. Határozatban értesültünk, örököltünk egy pici zártkertet tőlünk több száz km-re. (A nagyszülők úgy tudták, hogy “elvették” a földecskét.) Fizetnünk kellett a közjegyzőnek. Majd idővel fog kiderülni, hogy további 1/3 örökösei is mi vagyunk. Mi, testvérek nem kérjük  az örökséget. A közjegyző hosszasan sorolta, hogy fizetni kell a közjegyzői díjakat és ha visszautasítom az örökséget, akkor a gyermekemet, ha ő is akkor az unokáimat és a gyámügyeseket fogják zaklatni. Van valamilyen lehetőség, hogy államé, önkormányzaté legyen a zártkert? Ha a nagyszülők életében és halála után eddig más használta, tényleg mi fizetjük a rendrakást?  Kérdésem: mi a legkevésbé költséges mód, ha nem szeretnénk örökölni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben visszautasítják az örökséget nem lesz vele dolguk.

Kérdés: Ingatlant vásároltam egy személlyel, amíg együtt éltem a volt párommal. Miután a kapcsolat megszűnt fény derült az ingatlanra. Lekérte a tulajdoni lap másolatát, majd ezt online platformokon ismerőseinek privát üzenetekben továbbította. Ezzel sértett ő személyiségi jogokat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Remélem tudnak tanácsot adni az alábbi ügyben. A nevem és munkahelyem nevét nem szeretném megadni, mert tartok a retorziótól. Egy állami hivatalban dolgozom, a munka törvénykönyve alá tartozom, nem vagyok közalkalmazott, köztisztviselő, viszont a munkaügyi vezető kitalálta, hogy február végéig mindenkinek nyilatkoznia kell, hogy van-e másodállása. Jelenleg nincs, szóval nyugodt szívvel adhatom majd be a papírt, hogy nincs másodállásom. Viszont szeretnék egy rajziskolában aktmodell munkát vállalni (teljesen legális lenne, megbízási szerződéssel). Bajom lehet abból, ha a konkrét munkakör nevét nem hozom főállású foglalkoztatóm tudomására, ha pl. csak annyit közlök, hogy az adott iskolával megbízási szerződésem van? Feszegetni fogják, hogy mit is csinálok ott, esetleg írnak az iskolának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges, hogy problémája származhat belőle, habár jogi akadálya nincsen a terveinek. Megjegyzem, hogy a megbízási szerződéssel végzett eseti munka az nem „másodállás”, mert nem munkajogi jogviszony keretében történik.

Kérdés: Egy 10.000 m2-es telken szeretnénk vendégházat építeni 5 szobával. A kaputól a parkolóig egy kb. 200 méter hosszú út fog vezetni. Az engedélyezési eljárás alatt a kormányhivatal úgy rendelkezett, hogy mivel “bárki” bejöhet a vendégházakba, a telken belüli utat közforgalom elöl el nem zárt magánútként kell bejegyezni. A telken gyümölcsös és veteményes van, a jövőben állattartást is tervezünk. Ezzel a hátsó telekkel egybenyitva, de más helyrajzi számon (és másik bejárattal), van a mi saját házunk, udvarunk. Nem értem, mi alapján rendelkezhet úgy a hivatal, hogy a saját telkemet nem zárhatom kapuval és bárkit be kell engednem, akinek arra szottyan kedve, hogy ott sétáljon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdés megoldása okán végső soron bírósághoz fordulhat, de a leírtak alapján jogszerű a döntés.

Kérdés: Az ingatlan tulajdonosa én vagyok 1/1 arányban. Férjemnek haszonélvezete van az ingatlanon. Aktuális szeretőjét kitilthatom az ingatlanból még nem mondják ki a válást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Házassági vagyonszerződés alapján enyém az ingatlan 1/1 arányban. Férjem szeretőjét kitilthatom az ingatlanból?  Férjem is jogtalanul, törvényt sértve a különélés alatt jelentkezett be az ingatlanba, az engedélyem nélkül. 30 év alatt soha nem volt bejelentkezve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kivéve ha a férje haszonélvező (amennyiben a másik kérdést is Ön tette fel).

Kérdés: 2024. októberében 10 egyedi céges falinaptárat és 10 céges határidőnaplót rendelt tőlünk egy cég, aki már korábban is rendelt tőlünk. A naptárakhoz SMS-ben küldte át a képeket, majd telefonon kommunikáltunk. Az átadás két részletben volt megbeszélve: 1.) 2024. december 22. fali, 2.) 2024. első hete határidőnaplók KP-s fizetéssel bruttó 110.000 forint értékben. A decemberi átvételt a megrendelő telefonon januárra módosította, majd azóta is immár sokadik alkalommal nem jön átvenni a termékeket a megbeszélt időpontokban. Rengeteg SMS-t küldtem neki a számtalan hívás mellett, melyek közül csak egyre válaszolt, melyben elfoglaltságára hivatkozik, de a megrendelés tényét nem tagadja. Kérdés: Nem várnánk tovább és kiállítanánk egy átutalásos számlát a megrendelt termékekről. A teljesítési határidő január 4. legyen? Vagy a számlakiállítás napja? Ha így sem fizet, a termékekért, akkor lehet fizetési meghagyásos eljárást indítani közjegyző vagy ügyvéd segítségével?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármelyik megfelelő. Igen, lehetséges.

Kérdés: Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az előző albérlők bekötötték az internet szolgáltatást, viszont kiköltözéskor nem hajlandóak sem át íratni, sem visszamondani. Én most költöztem be és nem tudom elrendezni, mivel élő szolgáltatás van rajta. Mit tehetek ez esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom konzultáljon a szolgáltatóval, hogy miképp lehetne megoldani a helyzetet. Az előző bérlőket nem tudja kényszeríteni. Esetleg a bérbeadó is segíthet megoldást találni, hogy közös nevezőre jussanak az előző bérlőkkel.

Kérdés: Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a munkáltató kötelezhet-e a hétvégi munkavégzésre, ha nem fizeti ki, csak egy sima napot kapok érte, amit valamikor kivehetek. Nem folyamatos, hanem 3 műszakos munkarendben dolgozom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kötelezhetik.

Kérdés: A 2023/24 tanévben szeptemberben még a 30 alkalom max. 60 óra előírás alapján december 19-re teljesült a 30 alkalom. 2024. januárban 6 órát, februárban eddig 4 órát rendelt el a munkáltató, azonban nem fizeti, arra hivatkozva, hogy nullázódott a tanév során teljesített. A törvény (Púétv) egyértelműen tanév/nevelési év kifejezést használ a 60 óra elrendelhető eseti helyettesítés kapcsán. Hova fordulhatunk ezzel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Munkaügyi bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Lakást vásároltunk, az eladó nem vitte el még a garázsból a dolgait a határidő lejárta után sem, így mi kipakoltattuk vele az udvarra. Többször is kértük, hogy jöjjön már, mindig csak néhány dolgot vitt, miután megelégeltük, hogy nem tudjuk használni a garázst megkértük, hogy akkor tegye ki az udvarra a maradékot. Lehet ebből nekünk gondunk, illetve meddig vagyunk kötelesek őrizni az ingóságaikat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javaslom kíséreljék meg újra felvenni a kapcsolatot a tulajdonossal, tértivevényes levél formájában. A levélben tájékoztassák a tulajdonost, hogy amennyiben nem intézkedik, az ingóságok elszállításra kerülnek. Így a későbbiekben tudják igazolni, hogy jogszerűen jártak el. Abban az esetben, ha a felszólító levél ellenére sem történik érdemi változás, a kerületi jegyzőnél kérelmezhetik az ingóságok elszállítását hatósági úton, illetve ezt saját költségükön is megtehetik.

Kérdés: A helyzet az, hogy évek óta küzdünk nagyszüleim panelházbeli alkoholista szomszédaival. Megállás nélkül üvöltöznek, sokszor azt sem tudják hol vannak, nemegyszer fenyegették már nagyszüleimet a legváltozatosabb módokon, illetve a házban lakókat is. Szerencsére azonban tettlegességig nem mentek még el, azaz hogy nem velünk. A házban lakók közül pár emberrel már igen, illetve nemrég a saját vendégeikkel verekedtek össze a folyosón, aminek az lett az eredménye, hogy nagyszüleim ajtaját közben majdnem betörték, tiszta vér lett az ajtó. Rendőrség számtalanszor volt kint náluk. Az a kérdésem, bármilyen jogi úton, akár petícióval vagy bárhogy, kérhető ellenük kilakoltatás? Esetleg bármi más jogi lépés, ami azt eredményezi hogy eltűnnek onnan? (A lakás sajnos a saját tulajdonuk.) Hozzátenném, hogy nagyon nem szeretnénk évekig pereskedni, ne adj isten eredmény nélkül.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljanak a közös képviselőhöz, vagy az illetékes jegyzőhöz. A kormányhivatalnál esetlegesen megéri gondnokság alá helyezést kezdeményezni, ha eléri ezt a szintet a szomszédok állapota. Ha sok feljelentés és lefolytatott eljárás lesz, előbb vagy utóbb letöltendő börtönbüntetés lesz a vége, ami megoldja a helyzetet.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanom, mely rendelkezik használati megosztással. A másik ingatlanban lakó társtulajdonos úgy döntött, hogy eladás helyett elcseréli valakivel az ingatlant. Ez lehetséges, hisz eladás esetén elővásárlási jogom lenne.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csere esetén nem kötelező figyelembe venni az elővásárlási jogot.

Kérdés: Azt szeretném tudni, hogy ha egy, az interneten folytatott, angol nyelvű vitában egy Romániában élő román állampolgár az egész magyar nemzet ellen gyűlöletre uszít, engem pedig becsületsértő és rágalmazó jelzőkkel illet, hol folytatható le vele szemben a büntetőeljárás? A közösség elleni uszítás mindenképpen közvádas bűncselekmény, de egy ilyen esetben melyik ország hatóságai illetékesek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A román állampolgárral szemben is el tudnak járni a magyar hatóságok, amennyiben a sértett magyar állampolgár. A Legfőbb Ügyésznél kell jeleznie, eldöntik, hogy kívánnak-e eljárást folytatni.

Kérdés: Nyugdíj előtt álló pedagógus vagyok. Felmentési időmet 2023 09.15. előtt 2023.07.20-án kezdtem meg. Nem kaptam január elsejétől béremelést. Kérdésem: jogszerű volt? Ha nem, mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához ismernem kéne a további részleteket, valamint az Önök által kötött munkaszerződést. Amennyiben nem volt jogszerű, munkaügyi pert indíthat.

Kérdés: A cég, ahol dolgozom külföldi cégeknek nyújt helpdesk szolgáltatás. Eddig a magyar piros betűs ünnepeken, előre eltervezett és végzett munkát 100%-os bérpótlékkal ellentételezte. Azonban a továbbiakban csak 50%-ot, plusz egy nap szabadnapot adnának, ellentételezésként, melyet az általuk tetsző időben szándékoznak kiadni. A kérdésem az lenne, hogy megfelel-e ez így a magyar jogszabályi kereteknek. Illetve kötelező-e elvállalni ilyen feltételekkel is a piros betűs napokra ütemezett munkát.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elsődlegesen az Önök által kötött munkaszerződés tartalma az irányadó. Igen, kötelező.

Kérdés: Azért írok Önöknek, mert arra szeretnék választ kapni, hogy ha albérletben megrázza az áram a kisgyereket, kié a felelősség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szülőé.

Kérdés: A Púétv. alapján 2024. január 1-jei hatállyal a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállaló lettem, mivel azelőtt – mint a köznevelésben dolgozó, nem pedagógus – a Kjt. törvény hatálya alá tartoztam. 2023. december 31-éig (amíg közalkalmazott voltam) a munkáltató ún. “keresetkiegészítési megállapodás” alapján “keresetkiegészítés” néven plusz juttatást is adhatott, a havi illetményemen felül. Az Mt. ezt a juttatási formát nem nevesíti. Kérdésem az lenne, hogy mint az Mt. hatálya alá tartozó munkavállaló, ezen juttatási formát kaphatom-e továbbra is, vagy a munkáltató valamilyen más néven, adhat-e majd számomra ilyen célú juttatást, illetve azt milyen feltétellel és jogcímen adhatja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben a formában nem. Elsődlegesen az Önök megállapodása lesz az irányadó.

Kérdés: Milyen lehetőségem van a következő helyzet kezelésére? Közterületen egy állampolgár látszólag passzívan, de gyakorlatilag aktívan korlátozza a szabad mozgásomat. Szándékosan, testi erővel elállja az utamat, nem engedi, hogy kikerüljem, nem engedi, hogy továbbmenjek. Kérésemre, felszólításomra nem tesz eleget, fizikailag kikerülni nem tudom a személyt. (A helyzet teljes, pontos értelmezése érdekében a kiváltó esemény: nincs, pszichés vagy lelki gond kivetítése a személyemre, nézeteltérés vagy egyszerű félreértés túlreagálása agresszív hajlam miatt). Milyen módon szüntethetem meg jogosan fellépve az engem érő passzív, de gyakorlatilag aktív, szándékos és fizikai erőszakkal történő korlátozást (a Btk. szerint legfeljebb milyen reakció nem büntethető ilyen eset megszüntetése érdekében)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Akár fizikai közbeavatkozással is megszüntetheti a helyzetet.

Kérdés: Az elvált apa meghalt, örököse két felnőtt férfi. Az egyik jó viszonyt ápolt az apjával, látogatta, segítette, a másik testvér még fiatal felnöttkorában annyira összeveszett az édesapjával, hogy a saját nevét is megváltoztatta, azért, hogy még a nevük se legyen azonos, későbbiekben pedig semmilyen kapcsolatot nem tartott vele. Ugyanolyan arányban jogosult-e a két testvér az örökségre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A törvényes öröklés alapján igen.

Kérdés: Jogos-e a túlóráztatás veszélyeztetett terhesként, ha az “lecsúsztatással” kompenzálásra kerül? Ha nem, milyen kártérítést igényelhetnék? Megéri egyáltalán perre vinni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. A pontosabb válaszhoz ismerni kellene az orvosi javallatot, mert csak annak megfelelően dolgozhat természetesen, de a leírtak önmagában a túlórát nem zárják ki.

Kérdés: Nővéremmel ketten vagyunk testvérek. Nemrég elhunyt özvegy édesanyánk, és maradt utána egy ház, amit mi öröklünk. Szeretnénk eladni, az érte kapott pénzt, én másik ingatlanba fektetném, a testvéremnek viszont szüksége van a pénzre. Ő az USA-ban él, magyar konzulátustól számára elérhetetlen fizikai távolságra, magyar állampolgár, de nincsen itthoni adószáma, sőt taj száma sem. Viszont egészségi állapota miatt már soha nem fog tudni személyesen Magyarországra utazni. Hogyan tudom eladni a megörökölt és általa 50%-ban tulajdonolt házat? Ő természetesen hozzájárul az eladáshoz, de mi ennek a hiteles jogi formája? (folyt.) A fizetnivalók: Az egyszerűség kedvéért számoljunk úgy, hogy a hagyatéki eljárás során 30 millióra értékelik a házat, 50-ért tudjuk eladni. És itt legyen két verzió: az én 25 milliómból az első számításban 20, a másodikban 33 millióért veszek egy másik ingatlant. Mikor mennyit kell fizetnem, a három ügylet (öröklés, eladás, másik ingatlan vásárlása) összevonható-e a fizetnivalók szempontjából? Célszerű lenne-e a vásárolandó ingatlant gyermekem nevére venni, vagy jobb megvárni ezzel az 5 évet? Illetve a testvéremnek kell-e, melyik országban, mennyit és hogyan adóznia az ingatlan eladása után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem összevonható. A leírtak alapján nem tartom indokoltnak, hogy a gyermeke nevére írassa az ingatlant. Ha az ország, amelynek állampolgára a testvére kettős adóztatást elkerülő egyezményt kötött Magyarországgal, akkor ezt a magyar adóhatóság felé kell rendeznie. Ún. távazonosítással (pl. SKYPE útján) is adható meghatalmazás ügyvéd előtt.

Kérdés: Húgommal közösen örököltünk egy ingatlant, kertet, lakást falun. Helye húgomék szomszédjában van. Természetben nem megosztható. Sem eladni, sem a részemet megvenni nem akarják. Mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljanak bírósághoz közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: A fiam az édesapja halála után egyenes ágon a nagyapja halála után örökölt a két nagybátyjával együtt ugyanolyan arányban. Egy autó és egy magán ház. Az egyik örökös a közjegyzői díjat sem fizette ki. Az autót át kellene íratni, viszont se nem veszi fel a telefont, se nem enged be senkit a közösen örökölt házba. A kormányablaknál nem lehet átiratai az autót a forgalmi engedély nélkül, viszont mivel nem kommunikál senkivel, így ezt nem lehet megoldani. A házat el szeretnék adni. Hogyan lehet eladni, ha az egyik örökös benne él? Kérem segítsen hogy milyen lehetőségek vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak abban az esetben tudják eladni, ha a másik örökös is beleegyezik. Amennyiben nem tudnak megállapodni, azt javaslom forduljanak bírósághoz közös tulajdon megosztása okán, mely során végső esetben árverezés lesz.

Kérdés: 2023.11.06. és 11. 28. között összesen 30 órát helyettesítettem, és 16 összevont órát tartottam. Ebből 2 órát nem szakszerű (egyik kolléga), de a fennmaradó 28-at  és az ezen felüli összevont 16 órát szakszerű helyettesítéssel végeztem ( másik kolléga). A heti kötött munkaidőn (22 óra) túl, 2023/2024. tanév I. félévében, azaz 2023. szeptember 01. és 2024. január 31. között érvényes megállapodás volt érvényben, heti 6,5 óra többletóra tanórai foglalkozásról, ezt munkáltató többletóradíjban kifizeti. Ez idő alatt a heti óraszám 37-38 órára szaporodott. Jelenleg osztályfőnöki teendőket is ellátok. A munkáltató a fent említett helyettesítéssel kapcsolatosan, külön megállapodást nem készített. Kérdésem az lenne jogos-e a munkáltatóm részéről, hogy a helyettesített és összevont órákból összesen 12 órát hajlandó kifizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy nem reklámcélú hirdetményt (információ jellegű, települési közösségnek szóló felhívás) közterületen, milyen módon lehet kihelyezni, van-e erre bármiféle jogi szabályozás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A területileg illetékes önkormányzat engedélyével.

Kérdés: Adásvételi szerződésben rögzített feltételeket az eladó nem teljesítette teljeskörűen, ezért a vevő az utolsó vételárrészt a szerződésben meghatározott kötbérösszeggel csökkentve kívánja kifizetni. (Az utolsó vételárrész teljes összege ügyvédi letétben van.) Az eladó alkudozni akar a kötbér összegéről, a vevő hajthatatlan. Az ügyvéd nem fizet, amíg megállapodás nem történik. A vevő szeretné visszakapni az utolsó vételárrészből kötbér összegét. Mit tehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válasz adásához ismernem kéne az ügy minden részletét, a vonatkozó szerződéseket. Azt javaslom próbáljanak meg egyezségre jutni ügyvéd bevonásával.

Kérdés: A munkáltatóm felé lenne kifogásom a készenléti munkát illetően. A munkáltatóm készített egy készenléti beosztást 4 hónapra előre. Ez a beosztás csak azt tartalmazza, hogy ki melyik napokon lesz készenlétben, ha szükség van rá. Ha a termelés részlegünkön túlóráznak 2-4 óra hosszát, akkor nekünk is 2-4 óra hosszát készenlétben kell lennünk. Mindig aznap vagy előző nap szólnak, hogy kell-e készenlét vagy nem- 2-4 óra hossza készenlétet elrendelhetnek-e lefoglalva az egész esténket? Kell-e vállalnom a készenlétet, ha csak aznap vagy előző nap tudom meg, hogy készenlétben kell lennem? A készenléti beosztás (ami nem tartalmaz pontos időpontot, aláírást, pecsétet, stb) egyenlő-e a készenlét elrendelésével? Ha írásban elrendelik, de nem mondják le a készenlétet írásban, azt ki kell-e fizetnie a munkáltatónak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A készenlét a munkaidőn kívüli rendelkezésre állási kötelezettség. Havonta maximum 168 óra készenlét rendelhető el. Munkaidőkeret esetén a munkaidőkeret átlagában. Tartama nem haladhatja meg a 24 órát, ebbe a 24 órába a készenlét megkezdésének napjára beosztott rendes, vagy elrendelt rendkívüli munkaidőt tartamát is bele kell számítani. Ez elsődlegesen a munkaszerződése tartalmától függ. Igen, ki kell fizetnie.

Kérdés: Van jogom tüntetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Eset leírása: 2022.12.17-én megrendeltem egy futópadot, melyet 2022.12.29-én szállítottak ki, értéke: 110.900 Ft (így jár a 2 év garancia). 2023.11.30-án kelt jegyzőkönyv és fotók alapján visszaküldtem garanciális javításra, lévén az egyik tartófül hegesztése eltört, de motorikusan hibátlanul működött, csupán az elektromos dőlésszög állítás nem üzemelt. 2024. január eleje óta folyamatosan érdeklődtem a javítás állapotáról, de soha semmilyen választ nem kaptam, kicsúszva ezzel nemcsak a 15 nap tájékoztatási kötelezettségük alól, de még a 30 napot sem tartották. 2024.01.29-én megkaptam a szervizlapot, mely szerint az eszköz javíthatatlan, levél teljes terjedelmében bemásolva: levelük szerint 6 hónapon belül akarják visszafizetni az eszköz eredeti vételárát, melyre jog szerint 8 nap áll rendelkezésre. Az online segítséggel felvettem a kapcsolatot (semmilyen más lehetőségem nincs), lévén csereterméket választom, hiszen a visszautalni kívánt összeg 110.900 Ft.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja meg a további információkat és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Volt egy párom, akivel több mint 5 évig voltunk együtt. Nem voltunk házasok, sem bejegyzett élettársak és bejelentett lakcímünk sem volt közös. Ez idő alatt a tulajdonomban lévő ingatlan felújításához anyagilag hozzájárult. A kapcsolat megszűnésekor ezt a hozzájárulást követelte, végrehajtással fenyegetőzött. Minimális költségről rendelkezik csak számlával. Szóban megállapodtunk, hogy részletekben törlesztem neki az összeget, de idő közben kiderültek olyan körülmények, amelyek miatt már nem szeretném törleszteni tovább. Van-e bármilyen jogi alapja a követelésének? Megtehetem-e, hogy nem fizetek tovább neki? Tud bármilyen jogi lépést tenni annak érdekében, hogy továbbra is törlesszek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, van jogi alapja. Amennyit ráfordított és amivel Ön gazdagodott, azt követelheti. Az egy más kérdés, hogy ezt egy hivatalos eljárásban neki kellene bizonyítania (mikor és mennyit stb., számla?).

Kérdés: A bankhoz kellett mennem, onnan utaltam a fizetésemet a bankszámlámra, így a hitelt is tudta vonni a bank. A bankkal megegyeztem, hogy méltányosságból nem figyeli, hogy honnan érkezik pénz a számlára, amennyiben utalás formájában történik meg. Ez így is történt. Ez után a bank megszűnt, a hitelt átvette egy másik bank, akik nyitottak a nevemre egy ingyenes hiteltörlesztési számlát. Erre kell havonta kizárólag a törlesztő részletet fizetni. De ők számlanyitásra akarnak kötelezni, illetve arra, hogy a náluk kötelezően nyitott számlára érkezzen jóváírás formájában a fizetésem. Jogos a követelésük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Elterelés után rögtön, ha orvosi segítséget szeretnék igénybe venni kábítószer fogyasztás elhagyásával, annak lehet barmiféle jogi következménye?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A kérdéseim a következők lennének: 1.) Ha a pozíciómba megyek vissza dolgozni, akkor engem az éves átlag béremelés mértéke illet meg? Ha volt az osztályomon inflációkövető évközi emelés, az is megillet? Vagy nem is köteles a munkáltató bért emelni? 2.) Az szabályos eljárás, hogy visszamentem dolgozni 2021-ben a 2 gyermek születése között és nem kaptam munkaszerződést a 6 órás munkámról és béremről? 3.) Az előző kapcsán érdekes számomra az, hogy a 2020-tól voltam szülési szabadságon, 2021 őszén visszahívtak, kivettem a szabikat, majd csak 2 napot dolgoztam 6 órában (munkaszerződés nélkül, illetve a bért sem tudtam), mert kiírtak veszélyeztetett terhességgel táppénzre. Így a 2021-es bérpapírjaimon is a 2019-es alapbérem szerepel. Viszont 2022 januártól 3%-ot emeltek. Ez számomra olyan, mintha 3 évre kaptam volna összesen 3% emelést. Ez így ebben a formában szabályos? 4.) A szabadságokat milyen bér alapján kell szabály szerint számolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 1. A munka törvénykönyve alapján, a távollét megszűnését követően a munkáltató ajánlatot tesz a munkabér módosítására, mely során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére időközben megvalósult átlagos éves béremelés mértékét kell alapul vennie. 2. Nem. 3. A leírtak alapján nem. 4. A szabadsággal érintett évben arra az időre eső bérnek (ún. távolléti díjnak) megfelelően.

Kérdés: Lengyelországi diák vagyok, aki Erasmus csereprogramra érkezett Budapestre. Találtam egy kiadó szobát a neten. Kifizettem az első havi bérleti díj összegét és foglalásként kauciót (egy havi bérleti díj összege). Beköltözéskor a higiénés körülményeket tragikusnak találtam (penész, csótány, kosz). Nem volt időm aláírni a bérleti szerződést, mert úgy döntöttem, hogy lakást váltok. Nem kérek visszatérítést az első havi bérleti díjért. Viszont szeretném visszakapni a kaució összegét (105.000 Ft). A bérbeadó nem akarja visszaadni, arra hivatkozva, hogy a szerződés szerint először keresnie kell valakit a helyemre. Csak akkor tudja visszaadni a pénzt. Szerződést azonban nem sikerült aláírnom. Mit kell tennem ebben az esetben, és hol kell jelentkeznem, hogy visszakapjam a pénzem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen esetben a kaució visszajár, amennyiben a bérbeadó nem teljesít, csak FMH indításával tudja rendezni a helyzetet.

Kérdés: Gyermektartás egyösszegű megfizetése kapcsán lenne kérdésem. 9 évvel ezelőtti házasság felbontás és vagyonmegosztási perben született egyezség alapján, volt férjem a közös gyermekeinkre fizetendő tartásdíjat a (50-50%-ban tulajdonolt) családi házunk 50%-nak megfelelő értékében egyszeri juttatásával egyenlíti  ki. A jogerős végzésben foglalt  egyezség tartalmazza a kötelező elemeket, így a tartásdíj összegét, az ingatlan 50%-nak az értékét, illetve azt, hogy ez az érték, a tartásdíjat milyen időtartamig fedezi, ez a dátum 2022. tavasza volt. Az ingatlannal kapcsolatos bárminemű kiadásokat saját költségen fedeztem, és fedezem a mai napig. Jelenleg házassági vagyonmegosztó szerződéssel (ügyvéd által) megkereséssel éltem avégett, hogy az ingatlan teljes egészében a nevemre kerülhessen. Volt férjem nem hajlandó aláírni, arra hivatkozva, hogy az ingatlan értéke az utóbbi időben sokat emelkedett. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz ismernem kellene a bírósági határozatot.

Kérdés: Férjem 2023.12.10-én a közösen vásárolt és fenntartott 19 éves autónkat ajándékozási szerződéssel nekem ajándékozta. Sajnos 2023.12.18-án váratlanul súlyos beteg lett (koszorúér elzáródással) és 2023.12.26-án váratlanul elhunyt. A betegsége és hirtelen halála, a temetése és azt követő nyakamba zúduló ügyintézések nagyon megviseltek, az autó átíratásával így csak hetekkel később, január végén tudtam foglalkozni. A férjemnek vannak felnőtt gyermekei, akikkel jó a kapcsolatunk. Férjem az  ingatlanunkban holtig tartó haszonélvező volt, tulajdonos 1/1-ben én vagyok. Ezen kívül vagyonunk csak a korábban nekem ajándékozott autó volt. Kérdésem, hogy a hagyatéki eljáráshoz a közjegyzőnek be kell-e jelentenem az autó ajándékozást és átírását a nevemre? Ezen kívül adóstárs volt a férjem egy a 16 milliós lakáshitelünkben, én az adós. Az örökölt hagyaték tartozás összege sokkal nagyobb, mint a vagyoné. Segítségét kérném, hogy a közjegyzőnek milyen adatokat kell eljuttatnom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a Polgári Törvénykönyv alapján be kell jelentenie. A vagyont és a tartozásokat egyaránt igazolnia kell.

Kérdés: Szakszervezet egyesületi formában működik, származtatott szervezet a helyi egyesület, a tagsága 400 fő feletti, önálló jogi személy, adószámmal, saját képviselettel.  A pesti szakszervezetnek van felügyelőbizottsága, az lenne a kérdésem, hogy a helyi szervezetnek is szükséges-e felügyelőbizottságot létrehozni. A törvényben én azt találtam, hogy 100 fő feletti tagságnál kötelező.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a törvény alapján csak 100 fő felett szükséges.

Kérdés: Volt nálam, korántsem zökkenőmentes felújítás, aminek 2022 tavaszán lett vége. A vállalkozó 2 év elteltével elkezdett zaklatni, hogy nálam hagyta a parkettavágóját. Nálam nincsen. Kérdezném, hogy 2 év után követelheti? Meddig köteles bárki is megőrizni? Nálam nincsen ez a gép. Többször kértem szóban, hogy vigye el a cuccait. Maradt vödör, 1-2 spakli. Ez nem történt meg. Köteles vagyok őrizni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Követelheti, de Önre nézve nem lesz semmilyen következménye, ha nem tud segíteni. Nem köteles őrizni a továbbiakban. Azt javaslom küldjön tértivevényes levelet a vállalkozónak és szólítsa fel az ingóságok elvitelére. Amennyiben nem reagál, nem szükséges őriznie a holmijait.

Kérdés: Válás során derült ki, hogy volt férjem kezes volt egy autó hitelben, amiről nem tudtam. Utolsó felszólító levél 2014-ben érkezett már a behajtó cégtől, mert a tulajdonos nem fizetett. Elmondása szerint ez után az adósság kifizetésre került a tulajdonos által, mert több felszólítás nem érkezett. De ezek után a férjem ki is jelentkezett akkori állandó lakcíméről. Tehát nem is biztos, hogy rendezve lett a tartozás. Honnan lehet megtudni, hogy mikor kötötték az a szerződést, valóban ki lett-e fizetve, illetve ki fizette ki. Mert akkor még vagyonközösségben éltünk. Illetve ha azóta sem lett rendezve, még fennáll-e a lehetőség, hogy a mostani bejelentett lakcímén (ami a közös címünk ) megtalálja a behajtó cég.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önnek nem fognak információt adni az ügyről, tehát csak a volt férjétől érdeklődhet. A leírtak alapján erre nem sok esélyt látok.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy a falusi csok feltétele-e, hogy a vízmérő a telken belül legyen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Röviden arról van szó, hogy a munkaadóm nem kommunikál velem, a munkaszerződésemben szereplő bér egy részét fizeti csak egy ideje, munkát viszont nem biztosít. Munkaszerződésem felmondására nem került sor, abban 30 napos felmondási idő szerepel. Kicsit el vagyok veszve, nem igazán tudom, hogy mitévő legyek és mik a jogi, illetve praktikus lehetőségeim.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján lehetősége van azonnali hatályú felmondásra is.

Kérdés: Magánszemély tulajdonában levő budapesti ingatlan a tulajdoni lapon üzlethelyiségként van bejegyezve. Az üzlethelyiséget 2019-ben vásároltam és 2024-ben el szeretném adni. A kapott vételár több lesz, mint amennyiért megvásároltam. A különbözet után kell SZJA-t fizetnem? Ha igen, mennyit, illetve milyen sávozás érvényes erre? A vételárból lakást vagy garázsokat vagy szabadtéri/teremgarázs gépkocsi beállókat szeretnék vásárolni. „Betudhatom” az üzlethelyiség illetékét ezekbe úgy, hogy csak a különbözet után kelljen illetéket fizetnem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! AZ SZJA 15 %. Egy ingatlan esetében betudhatja majd a leírt módon.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy érvényes-e a kézzel írt végrendelet, ha az ingó és ingatlan vagyon esetében nem szerepel helyrajzi szám, autómárka, ill. megtakarítás (pl. állampapír) konkrét pillanatnyi összege, csak ingó és ingatlan vagyon? Szükséges-e ezeket annyira részletezni, hiszen ezek az adatok folyamatosan változhatnak az évek folyamán?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában ez nem befolyásolja a végrendelet érvényességét, de célszerű kellő mértékben, beazonosításra alkalmasan részletezni. Javaslom az ügyvédi közreműködést.

Kérdés: Férjemmel egy olyan házban élünk, mely a kiskorú gyermek nevén van, a férjem haszonélvező. Mi történik az ő halála esetén? Mihez van nekem jogon, mihez a gyermek édesanyjának, és mihez a gyereknek, ha 18 lesz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvezet nem örökölhető, vélhetően el kell hagynia a lakást, ha az édesanya, vagy a gyermek (nagykorúvá válása után) úgy dönt.

Kérdés: A probléma az lenne, hogy pár hónapja feljelentettek engem (az exem), mert rendeltem a nevében a címére az internetről, illetve néhányszor felhívtam az éjszaka közepén, de nem vártam meg, hogy felvegye (csak ennyi történt). Semmi komoly szándékom nem volt vele, csak bosszantani akartam, mert nagyon csúnyán bánt velem, kihasznált, majd szakított, és azóta sem tudom az okát. Ő azt állította, hogy a futároknak ki kellett fizetnie az úti költséget, és a nő, aki felvette a vallomásom azt mondta, hogy “lehet” kell fizessek pénzt. Ön szerint tényleg kérhetnek pénzt a futárok, ha sokszor mennek ki feleslegesen egy címre (mert nekem nagyon bűzlik ez az egész)? Illetve azt szeretném még kérdezni, hogy Ön szerint ezért milyen büntetést kaphatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Valószínűleg semmilyen büntetést nem fog kapni, de azt javaslom fejezze be ezt a magatartást.

Kérdés: Albérletben élek, lassacskán egy éve. Szinte minden hónapra jut valami probléma a lakásban, eddig a főbérlőm mindegyiket megoldotta. Jelen pillanatban szagos, sárga meleg vizem van bizonyos periódusonként. Nem hajlandó gondoskodni a problémáról, és kénytelen vagyok folyamatosan tologatni odébb a mosogatnivalót, a fürdővíztől pedig már erőteljesen vakarózom (a problémát továbbítom a vízműnek). A kérdésem: szerződésszegésnek minősül ez? Létezik valami olyan pont, hogy az egészségemet veszélyezteti? Érdemes-e a probléma elhárulása után ezzel foglalkoznom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elsősorban az önök által megkötött szerződés tartalmától függ a válasz.
Amennyiben nem foglalkozik vele a bérbeadó az szerződésszegésnek minősülhet, de nem biztos, hogy érdemes a továbbiakban ezzel foglalkoznia, hiszen rengeteg időt és pénzt igényel egy bírósági eljárás. Azt javaslom nézzen másik albérlet után, ha továbbra sem változik a helyzet.

Kérdés: Albérlőm nagy összegű bérleti díjjal tartozik, nem fizet, fizetési hajlandósága sincs. Bejárati ajtó zárat cserélt, nem enged be, a bérlemény rendeltetésszerű használatát így nem tudom ellenőrizni. Kihez lehet fordulni rendőrség, jegyző, milyen jogcímen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bírósághoz tud fordulni a tartozás és az ingatlan kiürítése miatt is.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy mit tehetek, hogyha egy polgármesteri hivatal dolgozója megsért engem és lelkileg fájdalmat okoz a megnyilvánulásával, miközben a dolgát kellene végezni ugye és lakcímű bejelentkezés miatt mentem oda. Tehát magyarul azt szeretném megtudni, hogyan tudom kirúgatni és a munkájából elbocsájtatni azt az önkormányzati dolgozót, aki megsértett engem, miközben lakcímkártyát szerettem volna csináltatni és az édesanyám halálát kinevette.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérdés, hogy pontosan mi hangzott el és hogyan tudja Ön ezt bizonyítani.

Kérdés: Le van dolgozva 2 évben a 365 napom, december 31-én megszűnt a munkahelyem, lejárt a szerződésem, január 1-töl február 25-ig vett álláskeresőire, ami azt jelenti április végén szülök, így nem leszek már biztosított, mert túl megyünk a 42 napon is. Így csak gyest kaphatok? Szégyen, megvan a 365 nap munka, sőt 5 éve dolgoztam és csak gyest fogok kapni ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a leírtak alapján a CSED-re való jogosultság feltételeinek nem felel meg.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy miután elkelt egy ingatlan, valamint előleg került kifizetésre van-e a joga az ingatlanosnak tovább hirdetni az oldalán?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy a megkötött megbízási szerződés mit tartalmaz.

Kérdés: Kérhetek-e a munkáltatómtól kiküldetési díjat az alábbi esetekre: 1. Rendes munkaviszonyban dolgozom (napi 8 óra, heti 5 nap) irodai munkakörben. A munkáltatóm havi rendszerességgel kéri, hogy egy Bács-Kiskun vármegyei településről menjek fel Budapestre ahonnan különféle árukat kell több városban (Bács-Kiskun vármegye és Csongrád-Csanád vármegye) levő telephelyeinkre lepakolni. A szállítás 3,5 tonna alatti gépjárművel történik kb. 500-600 km távon kb. 8-10 óra időtartamot vesz igénybe. 2. Bács-Kiskun vármegyei városból céges gépkocsival személyeket kell szállítanom más városokba pl.: Budapestre, Szegedre. 3. Elküld a munkáltatóm 3 napos (ott alvós) továbbképzésre (céges autóval, étkezés, szállás, biztosítva). Tehát kérdésem, hogy a fenti 1, 2, 3, esetek valamelyikénél kérhetek-e kiküldetési költséget, ha igen akkor mennyit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A 437/2015 Korm. rendelet alapján a 6 órát elérő vagy meghaladó távollét esetén lehetőség van kiküldetési költség elszámolására. A leírtak alapján az első és a harmadik esetben kérhet.

Kérdés: Adott 2 ingatlan, amelyen van 3 hitel. Ebből 2 a határidő előtt végtörlesztésre kerül. Az eredeti megállapodás szerint 2027-ben járna le a hitelszerződés. Van-e szabály, határidő arra, hogy a bank által kiállított törlő határozattal mennyi időn belül kell a területi földhivatalnál a jelzálog törlését kérvényezni? Mivel 1 hitel még marad az ingatlanokon, ebben az esetben kell-e most jelezni ezt, vagy meg lehet várni a futamidő végét, és akkor egyben kérvényezni a törlést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármikor töröltethetik, nincs erre vonatkozó határidő.

Kérdés: 18 éves vagyok és még tanulok, de házasodnék. Anyukámtól elveszik-e az utánam járó pótlékokat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A szomszéd a házam mögötti kis területet a az önkormányzat által elvette, új tulaj vagyok, mi a teendő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben sérelmezi a döntést pert indíthat. Pontos választ azonban nem tudok adni, ismernem kellene hozzá az ügy további részleteit.

Kérdés: Kérdésem arra irányul, hogy ha veszek egy ingatlant, melyen egy romos, de bejegyzett ház található, azt elbonthatom-e úgy, hogy új ház kerül a helyére? Új szigetelt alappal látom el utána, majd ugyanezekkel a paraméterekkel egy új házat építenék a helyére. Van-e bármi megoldás erre a kérdésre? Kell-e bontási engedély, kell-e az új házat terveztetni, engedélyeztetni, felújításnak minősül-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A 312/2012. (XI. 8.) kormányrendelet értelmében az épületek bontása esetén, a munkálatokra épület bontási engedély beszerzése kötelező, ha az adott épület a helyi építészeti örökségvédelem részét képzi, műemlékvédelem alatt áll, vagy ha olyan épületsorról van szó, ahol a házak össze vannak építve. A leírtak alapján az Ön ingatlana nem esik bele egyik felsorolt kategóriába sem, ezért az épületbontás bármikor, szabadon elvégezhető.

Kérdés: 2020-ban válásunkkor az anya nem tudott kifizetni az ingatlanból, akkor megállapította a bíróság 2024. májusig rendezett a tartásdíjam, viszont a lányom 18 éves és tavaly nem sikerült tovább tanulnia, jelenleg elment dolgozni, ha idén szeptemberben újra megy iskolába. akkor szeptembertől kell fizetni nekem a tartásdíjat? Addig míg nappalin tanul? Vagy hogy megszakadt a tanulmánya, így már nem kell? Szeretnék neki segíteni, nem a pénz miatt érdekelne, csak a jogi oldala.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kell már fizetnie, de ezt a bíróság tudja csak kimondani. Az anyának egy peren kívüli, vagy Önnek egy peres eljárást kell indítania ehhez.

Kérdés: 2014. áprilisában keletkezett gázszámla tartozást próbált meg egy követeléskezelő behajtani közjegyzőn keresztül. Ellentmondtam, így bíróságra került az ügy 2018-ban. Elévülésre hivatkoztam, de a bíróság ellenem ítélt, mert bár a követelés az új PTK. szerint március 15 után keletkezett, de a szolgáltatóval kötött szerződésünk jóval előtte köttetett. Nem értettem vele egyet, de nem fellebbeztem, mert tudtam, hogy úgyse tudják behajtani, mert sem ingó vagy ingatlanvagyonom, se jövedelmem Magyarországon. A döntés 2018. augusztus végén emelkedett jogerőre. Az elmúlt több mint 5 évben egy sort sem kaptam se a bíróságtól, se végrehajtótól sem a követeléskezelőtől ezügyben. Jól gondolom, hogy ez most már tényleg elévült, ha eddig nem intézkedett senki? A bíróságnál lehet kerni az elévülést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elévülhetett, meg nem is. Be kell szerezni a végrehajtás iratait, az alapján lehet megmondani. Az elévülésnél van megszakítás is, ilyenkor újra kezdődik az elévülési idő. Ennek kell utána járni, hogy megszakították-e adott esetben.

Kérdés: Anyukám meghalt január végén. Van egy férje, akivel kölcsönösen egymás javára végrendelkeztek. Így én most lehet, hogy semmit se kapok vagy csak köteles részt, ezt eddig értem. Az lenne a kérdésem, hogy most ugye anyu halt meg hamarabb, így a ház a férje tulajdonába került, akinek van egy végrendelete anyám javára, aki sajnos meghalt. Tehát anyukám férje, amikor majd meghal, ő utána így én öröklöm-e a házat, mert anyukám kiesett azáltal, hogy meghalt, vagy pedig új végrendelet szükséges ahhoz, hogy én örököljek? Nekem nem vér szerinti rokonom anyukám özvegye. Szóban már sokszor említette, hogy mindkettőjük halála után enyém lesz a ház, de nem világos, hogy ilyen esetben elegendő az, hogy anyukám kiesett és én vagyok a törvényes leszármazottja, vagy kellene új végrendeletet készíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Új végrendelet szükséges. Jelenleg Ön nem örököl(ne) semmit sem.

Kérdés: Van 2 ház külön helyrajzi számon 1 udvarban, teljesen egymás mellett. Az udvarnak is külön helyrajzi száma van. Az egyik ház az enyém, a másik apumé. Közös vízóra van, csak apum kap számlát. Ezért kaphatunk büntetést, külön bekötés szükséges? Ez az állapot már kb. 25 éve fennáll.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Az 1992. június 1. előtti munkaviszonyt be kell-e számolni a jubileumi jutalomhoz köztisztviselőknél?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az volna a kérdésem, hogy a védőnőnek mihez van joga és mihez nincs. Az a lényeg, hogy lassan 2 hónapos a kisfiam és még mindig a nyakunkra jár a védőnő, tehetek ez ellen valamit. Meddig fog még hozzám járni, roppant zavaró és be kell számolnom minden egyes lépésemről: pl. egy pár napra el szerettem volna menni a szüleimhez a kicsivel és azt mondta mindig szóljak neki, ha megyek valahova és ha visszajöttem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Törvény alapján a védőnőnek kötelező a 2. hónaptól 1 éves koráig havonta látogatni vagy a védőnői szolgálati helyre behívni az édesanyát a gyermekkel (a kötelező súlymérés, stb. miatt). Nem köteles tájékoztatni a védőnőt az Ön által leírt információkról.

Kérdés: A középiskolánkban a házirendben az van, hogy a tanár nem engedhet ki órán wc-re vagy a tanár szankcionálva lesz. Ez nem sérti valamilyen jogát a diáknak, hogy nem mehet ki wc-re óra alatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen személyiségi jogot sért ez a magatartás.

Kérdés: Szeretnék tanácsot kérni, a szomszédaink viselkedésével kapcsolatban. Lassan 2 éve, hogy a szomszéd, azt kezdte híresztelni, hogy a férjem megölte a kutyájukat. Azt hazudják biztonsági kamerafelvétel is van róla és hogy a rendőrség is keresett minket, de nem voltunk itthon, ezért nincs feljelentés, van ilyen? Biztos lenne nyoma, ha a férjemet a rendőrség keresi. Lenne írásos felszólítás, hogy jelenjen meg, mert keresték, nem? Mivel nem tudtam megbeszélni azóta se semmit a szomszéddal, mert annyira meg vannak győződve, hogy a férjem kutya gyilkos, hogy mindennapos a szándékos zajkeltés pl. vaskapu irdatlan módon történő becsukása, a kocsijuk hangkürtjének használata minden egyes kocsi használatkor, indulás, hazaérkezés és persze minden alkalommal a középső ujj felmutatása kötelezően, még a gyereküknél is (10 évesen). Kezd nagyon dühítő lenni, ahogy viselkednek. Mit lehet “még” tenni. A józan ész és beszéd nem használt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, biztosan kaptak volna értesítőt. Az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak birtokháborítás okán.

Kérdés: Nekem és a nővéremnek volt egy közös tulajdonban lévő autónk, amin a másik nővérem volt az üzemben tartó. Ezt a kocsit még 2011-ben vásárolták a szüleink nekünk. ( Én ekkor kiskorú voltam.) Az autót 2022 októberében eladtuk. A nővérem megkifogásolta, 2023 októberben, hogy ő nem tudott az autó eladásáról és nem az ő aláírása van az adásvételi szerződésen. Én az ő nevében nem írtam alá, csak a sajátomnál. Az egész autó eladását a szüleim rendezték, így vagy ők, vagy a másik nővérem írhatta alá nála. Jelenleg (még a szakértői vélemény nincs meg) intellektuális közokirat hamisítással vádolnak. Mennyire vagyok én bűnös, aki jóhiszeműen járt el, aláírtam a nevem mellett, mivel azt mondták a szüleim, hogy utána odaadják és aláíratják nővéremmel is (én ezt már nem láttam, mivel dolgom volt és el kellett jönnöm, de megbíztam bennük)? Milyen büntetésre számíthatok, ha 19 éves vagyok és eddig nem volt soha semmilyen problémám?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nincsen miért aggódnia.

Kérdés: Munkáltatóm a minap azt jelentette be a műszakomnak, hogy az esetleges szünet túllépéseket a munkabérünkből fogja levonni. 8 órát dolgozunk egy nap, ebből harminc perc szünet. 30 perc feletti túllépéseket, súlyos esetben pedig a munkabérből fogja levonni. Megtehetnek ilyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Határozatot kell hozniuk, utána igen, de azzal szemben pedig Önök fordulhatnak munkaügyi bírósághoz.

Kérdés: Osztatlan közös tulajdonban lévő pince bejáratára a szomszédom  új zárat tetetett fel, így én nem tudok lemenni vízóra állást leolvasni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz, vagy bírósághoz.

Kérdés: Ha a bank mond fel az ügyfélnek, mennyi idő múlva lehet új számlát nyitni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez függ a felmondás okaitól és a bank belső szabályzatától is. Pontos információt az illetékes bank tud adni erre vonatkozóan.

Kérdés: Egy helyrajzi számon hat tulajdonos van. Egy tulajdonos bevezette a vizet, de a másik tulajdonos csak ikermérővel viheti tovább, mert egy helyrajzi számra, csak egy bekötést engedélyeznek. Megakadályozhatja-e a vízhálózat továbbvitelét másik telekre a vízórával rendelkező telektulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján javaslom, hogy próbáljanak a másik tulajdonossal megegyezni. Megegyezés hiányában jegyzőhöz / bírósághoz fordulhatnak, de elvileg nem tagadhatja meg.

Kérdés: Apu halála óta a családban felborult a rend. Anyukám könnyen befolyásolható és a tesóm ezt kihasználva próbálja átvenni az irányítást. Féltékenysége, zsigeri gyűlölete irántam és kapzsisága csillapíthatatlan. Neki soha nem volt elég a testvéries 50-50%-ék, így nem elég neki a várható örökség 50%-a sem. Mindent elkövet, hogy anyuból kiszedjen valamit. Ez nekem állandó idegi terhelést jelent. Ennek az állandó csatározásnak szeretném a méregfogát kihúzni. Anyu felajánlotta, hogy minden ingatlant ránk írat 50-50%-ban. A tesóm miatt szeretném, ha ő haszonélvezetet kapna. Viszont az a gondom, hogy a házat előbb utóbb feltehetőleg kisebbre kell cserélni. Úgy tudom, eladáskor a haszonélvezet értékében az ár egy részét anyu kapná meg. Attól tartok, hogy ez a pénz az anyunál, újra lángra lobbantja a tesómban a szerzési vágyat. Van valahogy lehetőség arra, hogy úgy kapjon haszonélvezetet, hogy eladáskor, amikor lemond a haszonélvezetről, akkor a vételár 50-50%-ban hozzám és a tesómhoz kerüljön?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, ez elsődlegesen az Önök megállapodásától függ. De a legjobb megoldás az lenne, hogy a kisebb ingatlanon is haszonélvezetet kap, és azért cserébe mond le a mostani haszonélvezetéről.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben munkavállalóként, azonnali hatályú felmondásom követően, a munkakör átadásának előre egyeztetett (munkáltatóm által kijelölt) időpontjában a munkáltatóm nem jelent meg, és akadályoztatásáról nem is tájékoztatott, úgy jogellenesnek számítható-e a felmondásom, ha nem tisztázok vele újabb időpontot? Azaz, kérvényezhet-e kártérítést tőlem a munkáltatóm? (Az eset kapcsán tanúm és írásos bizonyítékom is van.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogellenes és nem kérhet kártérítést.

Kérdés: Egy négy lakásos sorház egy hosszú, közös kocsibejáróval rendelkezik, melyre merőlegesek a garázsfeljárók. A garázsfeljáró, ha magánterület, akkor jogom van parkolózár oszlopot elhelyezni a sajátomon, ha zavar, hogy ott fordulnak meg autóval a szomszédok, illetve azok vendégei?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben magánterület, azonban a megfordulás lehetőségét stb. biztosítania kell.

Kérdés: Bejelentett munkaviszony szüneteltetése január 1-től január 30-ig a munkavállaló tudta nélkül.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Tanácsot szeretnék kérni abban, hogy én és kettő testvérem egy ház tulajdonosai vagyunk. Az egyik testvérem meg szeretné venni a másik testvérem részét, de amit meg szeretne venni arra ráterhelt a bank, mivel az eladó testvéremnek tartozásai vannak, így a bank nem ad hitelt a vásárló testvéremnek. Az lenne a kérdésem, hogy van megoldás erre a problémára? Vagy kis kapu?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához pontosan ismernem kellene a további részleteket és a tulajdoni lap tartalmát is. Annyit tudok csak mondani, hogy biztosan van megoldás.

Kérdés: Nyugdíjat terhelő végrehajtás által elrendelt levonás után számít-e fel költséget a NYUFIG?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy osztatlan közös telken van az ingatlan a szomszéddal, aki szeretné azt eladni. Felkeresett, hogy fizessem ki a felét a felosztásának, különben az én részemre is fel tudnak venni hitelt. Köteles vagyok-e fizetni, és valóban kerülhet-e hitel az ingatlanomra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles és nem kerülhet hitel az ön ingatlanrészére.

Kérdés: A munkáltatóm megszüntette a munkaviszonyomat a balesetem napján, amikor felhívtam és elmondtam, hogy mi történt. Ennek ellenére kitöltötte az üzemi baleseti jegyzőkönyvet és lepecsételte, amit én továbbítottam a háziorvosomnak. A balesetem munkából hazafelé menet történt. Jelenleg táppénzen vagyok válltöréssel, most már gyógytorna miatt. Kaptam a NAV-tól értesítést, hogy letelt a 45 nap biztosításom és fizessem a tb-met.
Kérdésem, hogy miért? Táppénz alatt nem vagyok biztosítva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mert már nincsen jogviszonya, így nincsen aki a TB járulékot Ön után fizetné.

Kérdés: Autóval közlekedtem, ráhajtottam egy közforgalom számára nyitott magánútra. Ki volt táblázva, hogy magán út és díjköteles (nem vettem észre, nem foglalkoztam vele) Jött egy feljelentés és útdíj és pótdíj megfizetésre köteleznek. (Képfelvételen bizonyítható, hogy jártam arra.) Jogosan kér útdíjat és pótdíjat az út tulajdonosa? (Amennyiben nem fizetem ki, követelés kezelőhöz kerül.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, jogos a követelés.

Kérdés: Egy óvodai dokumentumba belenézhettem, de arról másolatot vagy fotót nem készíthettem. Egyúttal ezt a dokumentumot alá kellett írnom. (Igazolva, hogy olvastam és egyetértek vele.) Van-e olyan jogszabály vagy irányelv, mely kimondja, hogy olyan dokumentumot, melyet aláírásommal elláttam, jogom van birtokolni (megismerni és visszanézni)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, van.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a felvett babaváró hitelből én vettem egy mobil házat, amiben élni fogunk a gyerekkel. Még nem kezdtük el törleszteni a hitelt. Válás után piaci hitellé alakul, a mobil ház akkor közös marad a férjemmel? Hiába válunk el és én fizetem a hitelt majd? Ő követeli az összeg felét, de én nem tudom kifizetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapvetően közös marad, de közösen is kellene fizetniük a kölcsönt.

Kérdés: Vajdaságból írok, bankszámla megkereséssel kapcsolatban érdeklődöm. Édesapám tavaly decemberben halt meg, többek között hagyott egy magyarországi bankszámlát, amelyről nem tudjuk, melyik bankhoz tartozik. Sajnos betegsége miatt már ő sem emlékezett, melyik banknál nyitotta. Kérdésem: hova fordulhatok segítségért, külföldi polgár lévén és mint örököse. Milyen papírok szükségesek ehhez a folyamathoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az édesapja halotti anyakönyvi kivonata, a hagyatékátadó végzés. Érdemes lehet átnézni az ingatlant, ahol élt, hátha találnak a bankszámlára vonatkozó papírokat. Ha így sincsen meg, amennyiben igényli, akkor segítünk.

Kérdés: Odaadtam az autómat javításra az előző tulajdonos fiának. Kettő hét múlva kaptam egy 45.000-es gyorshajtási csekket, rá kettő hét múlva kijöttek értem a rendőrök cserbenhagyásos gázolás miatt, amit persze még szerencsére tudtam igazolni, hogy nem én követtem el. A kocsit végül többszöri bejelentésem miatt foglalták le a rendőrök. A kocsi gyakorlatilag használhatatlan állapotban került hozzám vissza. Ahhoz, hogy műszakira menjen, rá kellett költenem közel 1,3 millió forintot. Ezt számlákkal igazolni tudom. A rendőrségen bejelentést tettem, aminek “eredménye” a múlt héten érkezett meg. Elutasították. Az autót többször kértem vissza attól, aki elvitte, de nem adta vissza, és jármű önkényes elvétele miatt nyomozott a rendőrség. Ezt elutasították. Hogyan tudom visszakapni a kocsira költött pénzt? Ez természetesen nem fedezi a teljes kárt, hiszen még mindig maradt javítani való az autón. Nem szeretnék polgári peres eljárást.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyással és/vagy polgári perrel.

Kérdés: 14 éven aluli sportolóknak szeretnék szállást adni hosszú távra. Hogy adózom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény szerinti magánszálláshely-szolgáltatási tevékenység végzése esetén tételes átalányadózást választhat. De a szerződést csak a szülővel tudja megkötni.

Kérdés: A bíróság havi 40.000 Ft gyermektartásdíj megfizetésére kötelezte a lányom édesapját decembertől, viszont ő csak 25.000 forintot fizetett meg decemberben, illetve januárban nem fizetett semmit és azt mondta nem is fog, mivel ő úgy tudja, ha 6 hónap alatt nem fizetne egy forintot sem, akkor tudnám behajtani tőle, de ha ő 2-3 havonta utal nekem 10.000 forintot, akkor nem behajtható az elmaradt gyermektartás. Ilyenkor mi a teendőm? Mit tehetek az elmaradt gyermektartás behajtása érdekében?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet a gyermektartásdíj nemfizetése miatt, illetve végrehajtást kezdeményezhet vele szemben.

Kérdés: Négy éve házasodtuk, a férjem hatszor többet keres, mint én. Az ő lakásában élünk, a rezsibe nem fizetek semmit, viszont a háztartási munkát én végzem, a főzéshez élelmiszert vásárolok. Az évek során sokat költöttem a háztartás és lakás fejlesztésére (szekrény, polcok, függönyök, szőnyegek, kiegészítők), amelyekre ugyan a férjem nem tartott igényt, de a kényelmünket szolgálják, mindezt a nem túl magas fizetésemből, és ennek érdekében lemondtam az olyan „luxus dolgokról”, mint fodrász, kozmetikus. Így az én megtakarításom a házasság kezdete óta pár száz ezer forint, a férjem több tízmillió forintot halmozott fel, új autót vett, de közös befektetést nem akar velem (házvásárlás, közös kassza, közös megtakarítás). Annak érdekében, hogy anyagilag biztonságban érezzem magam, pluszmunkát vállalok. Válás esetén az általam vásárolt tárgyakat elvihetem-e a lakásból és a házasság óta keletkezett számláinkon lévő összegeket meg kell-e feleznünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A házasság alatt szerzett vagyon főszabály szerint közös tulajdonnak minősül, tehát igényt tarthat a vagyon felére.

Kérdés: Fizetési felszólítási díjra küldhető-e újabb és újabb fizetési felszólítás? Tovább halmozva így a felszólítási díjat. Szolgáltatási számlatartozás nem áll fent.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi akadálya nincs.

Kérdés: Egyetlen barátom hollétéről több, mint 1 hónapja nem tudok. Telefonon és egyéb formában sem reagál a megkeresésemre. Ami fontos információ, hogy saját felhasználásra marihuánát termesztett. Nem kereskedett vele és nem állt kapcsolatban senkivel, aki kereskedik vele. Ha letartóztatta a rendőrség, akkor ezt hogyan tudhatom meg, mint barát anélkül, hogy esetlegesen lebuktatnám?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom érdeklődjön a barátja családjánál. A rendőrség erről nem fog információt adni.

Kérdés: A következő lenne a kérdésem: A bérlő az ingatlanból elköltözött a bérleti szerződés felmondása után 1 évre, de az ingatlan udvarában levő holmijait már 2 hónap óta nem hajlandó elvinni. Beleértve a kutyáját is. Milyen jogot tudok formálni, kihez tudnák menni segítséget kérni? Talán rendőrségi segítséget kérhetek? Miden nap kifogásokkal jönnek, hogy nem kapnak fuvarost. Szeretném az ingatlant értékesíteni. 1 db kapu kulcs nála van. Nem merek a kutyájától az ingatlanomba bemenni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javaslom kíséreljék meg újra felvenni a kapcsolatot a tulajdonossal, tértivevényes levél formájában. A levélben tájékoztassák a tulajdonost, hogy amennyiben nem intézkedik, az ingóságok elszállításra kerülnek. Így a későbbiekben tudják igazolni, hogy jogszerűen jártak el. Abban az esetben, ha a felszólító levél ellenére sem történik érdemi változás, a kerületi jegyzőnél kérelmezhetik az ingóságok elszállítását hatósági úton, illetve ezt saját költségükön is megtehetik.

Kérdés: Kérdésem az lenne Önök felé, hogy a tulajdonos mi alapján kérheti tőlem a rezsi költségeket, mivel csak egy papírt kapok a rezsi díjakról, számlákat nem hoz, amivel bizonyíthatná, hogy valóban annyit kell fizetnem, ami a papíron szerepel, víz, gáz és villanyszámla?!

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak abban az esetben köteles teljesíteni, ha a bérbeadó törvényesen jár el, azaz összegző lapot készít a fogyasztott mennyiségről és a számlán fizetendő összegről, majd a csekkekről másolatot és ezt a számlával együtt adja át Önnek.

Kérdés: A tavalyi közgyűlésen (társasházi) felhoztam egy már több helyen használt lehetőséget, az albérletbe kiadó lakástulajdonosok pár ezer Ft-al több közös költség fizetését. A képviselőnk azonnal leszólta, hogy úgyis megtámadnák a döntést. Ezután fordultam Önhöz véleményét kérve, amit ezúton is köszönök, mely szerint jogilag ez megoldható. Sőt más érdeklődő levelét is láttam ilyen ügyben. Nemsokára lesz az ez évi közgyűlés. Újra felvetetném a témát. A képviselőnk nem a házból való (sajnos emiatt nem is ismeri annyira az itteni problémákat), de van egy úr, aki a számviteli és egyéb dolgokba besegít. Azt mondta, ha tudok egy olyan törvényt, paragrafust előkutatni, ami ezt alátámasztja, beterjeszti a javaslatot. Ehhez kérném a segítségét. Tűzeset, gázszivárgás történt a házban, ha törvény engedi szeretnénk a közös költségen emelni ezzel a lehetőséggel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény /társasházi törvény/ alapján a közös költség megemelő tényezői közé tartozik minden olyan kiadás, ami a társasház karbantartását és felújítását célzó beruházásokról szól.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy 10 évvel ezelőtt egy régi házra felhúztak 3 emeletet. 12 db lakás, de a lakosoknak még mindig nincs helyrajzi száma. Kérdésünkre a válasz az volt, hogy a többi tulajdonos 100% hozzájárulása kell. Valóban így működik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, szükséges a többi tulajdonos beleegyezése.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a Btk. 3. § (1) a). része van, hogy érvénytelen? Jelenleg Németországban legalizálni tervezik a marihuána fogyasztását, viszont ez a Btk. 178. § (6) alapján vétség. Ilyenkor a magyar jog a mérvadó vagy a német engedékenység?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A magyar állampolgárokra külföldön is vonatkozik a magyar jog is. Ergo büntethető elviekben, ha kint követ el itthon büntetendő cselekményt. Az egy más kérdés, hogy nem szoktak ezzel foglalkozni.

Kérdés: 17 évvel vagyok idősebb a férjemnél. Budapestről költöztünk Békés megyébe, mert édesapám segítségével itt vettünk házat, aminek a fele a férjem nevére, a másik fele az én saját gyermekem nevére került. Két év alatt ezt az összeget visszaadtuk édesapámnak. Férjem kiment dolgozni külföldre, hogy elkezdjük a felújítást, én nem találtam munkahelyet itt. Most hirtelen felmondott, és vissza is költözött a szüleihez, el akar válni, de nem hajlandó a közös megegyezésre. Kérdésem az lenne, hogy az ő fél házából igényt tarthatok-e valamilyen részre? 2 millió volt a ház, édesapám ráköltött még vagy 3 milliót. Férjem szerint biztos ér már 10 milliót és szerinte neki abból öt millió jár, ezért akar pereskedni. Ráadásul egy kis falu polgármestere tartozik a családjához, akik minden jogász és ügyvéddel fogjak őt támogatni, ezért nem hajlandó már a megegyezésre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, igényt tarthat az ön édesapja, de önöknek kell igazolni, hogy mikor, mire és mennyit költött.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy özvegynek, akinek már nem jár az özvegyi nyugdíj (1 évig járt), fel lehet-e mondani? Kiskorú gyermeket nem nevelek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Tulajdoni résszel rendelkezem egy lakás kapcsán, melyben lakom a párommal. Egy másik tulajdonos pedzegette a testvéremnek – aki szintén tulajdonosa az ingatlannak -, hogy el akarja adni. Egyelőre nem tudunk máshova költözni. Lehet-e félnivalónk attól, hogy fedél nélkül maradunk? Eladáshoz az összes tulajdonos beleegyezése szükséges?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem küldhetik el Önöket a lakásból. Igen, szükséges.

Kérdés: 2021 őszén apám után megörököltünk testvéremmel egy lakást 1/2-1/2 tulajdoni hányadban, melyet közös megegyezéssel eladtunk idén év elején, és minden ingóságot el kell távolítanunk a birtokba adásig. A lakásban vannak bútorok is, melyekre apám testvére igényt tart (évtizedekkel ezelőtt elvileg apjától megörökölt 1/8 részt), de semmit nem tud felmutatni, mi lenne az övé belőle, és csak betart nekünk, hogy kezdhessünk valamit is velük (fenyegetőzik, hogy következményei lesznek, ha csinálunk valamit), illetve képekkel, amikből persze elvitt jó párat, bizonyára bosszúból. Hozzáteszem, sok éve lett volna elvinni azt, ami állítólag az övé (apám életében is, illetve halála után is, ami körülbelül 3 éve történt), de érdekes módon pont akkor aktivizálta magát, amikor tudomására jutott a lakáseladás, ami nagyjából 2 hete történt (nem közöltük vele előbb). Kérdésem: jár neki bármi is az ingóságokból? Volt-e joga elvinni a képeket úgy, hogy köze nem volt a lakáshoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben tudja igazolni, hogy az ő tulajdonában vannak az ingóságok, követelheti őket.

Kérdés: Azt kérdezném, hogy kötelezhetnek-e férfit gyerektartásra 6, illetve 13 év után úgy, hogy azt se tudja, ki az anya, mert nem tudott a dologról és papírt se kap róla. Csak rendőrségen megfenyegetik, hogy fizessen vagy lecsukják. De akkor miért nem szólt az anyuka, amikor terhes volt. Lehet-e tárgyalást tartani az állítólagos apa nélkül, aki mit se tudott mindenről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Anyukám otthonban és minden hónapban 7.000 Ft a költsége. Hadd kérdezzem már meg, rá tudjak terhelni a házra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 500.000 Ft feletti tartozásnál lehet ingatlant árvereztetni, ha erre irányult a kérdése.

Kérdés: Édesapám halála után ingatlan nagyon nem maradt, csak valamennyi pénz a bankszámláján (ismeretlen összeg, de néhány millió Ft.). A számlát apa betegsége miatt a testvérem kezelte. Apánk halála után néhány nappal a testvérem is elhunyt. (Anyánk sem él már.) A testvéremnek volt élettársa. Gyermeke nem volt. Kérdésem, hogy ilyen esetben, ha nincs végrendelet, mi az öröklési sorrend? Idetartozó kérdés, hogy mivel testvérem csak néhány nappal élte túl apánkat, az apa utáni örökrészre az élettársa igényt tarthat, ha esetleg van végrendelet, és ő örökölne a testvérem után? Nem akarok visszaélni a helyzettel, de ezekre a kérdésekre olyan vonatkozásban is érdekelne a válasz, ha esetleg az élettárssal – tudtunk nélkül – összeházasodtak volna. Az mit változtat az öröklésen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyermekek örökölnek, illetve a kieső gyermekek helyén az unokák, majd a testvérek. Az élettársa nem tarthat rá igényt. Amennyiben összeházasodtak, örökölhet utána.

Kérdés: Gyermekem után a 2008-ban két bírósági végzés alapján 20%-os gyermektartás díjat fizetek. Szeretnék változtatást kérni abban a tekintetben, hogy a %-os fizetés helyett fix összegű gyermektartásdíjat fizethessek. A keresetlevélben van egy pont (3.1), hogy a pertárgy értéke, ezt nem értem, hogy mire akar célozni. A másik kérdésem az lenne, hogy a keresetlevelet szövegszerkesztővel kitölthetem-e vagy írásban kell minden kérdésre válaszolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pertárgy értéke itt az egyéves tartásdíj összege. Bárhogyan kitöltheti.

Kérdés: Az a kérdésem, hogy ha én egy e-mailben megírom Bélának, hogy a Géza egy “szemét, rühes, mocskos korcs szarzsák”, viszont hozzáteszem, hogy mindezt indulatkezelési, mentális problémáim miatt írtam, és Béla ezt továbbítja Gézának, akkor ő  ezzel elköveti-e a levéltitok megsértését, és az egészségügyi személyes adattal visszaélést (lásd: indulatkezelési problémák említése). Géza pedig mi alapján indíthat magánvádas eljárást, hiszen: 1. Nem történt rágalmazás, hiszen a gyalázkodó jelzők nem tényállítások. 2. A becsületsértéshez pedig hiányzik a nyilvánosság, hiszen a jelzőket egyvalaki kapta meg, zárt e-mailben.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem sért vele levéltitkot és személyes adatot sem, álláspontom szerint. Indíthat, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Szomszédom kb. 100-150 cm-rel emelte meg az egész telket földdel. A házunk mellett így keletkezett egy vizes árok, az egész a ház alá szivárog. Kerítés még nincs közöttünk, mert építkeznek a telekre, és erről ok kötelesek gondoskodni. Kérdésem az lenne, hogy jogilag, kerítés nélkül emelhet-e ilyen magasat a telken? Mert így mind két irányból a szomszédok telke vízben áll.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tehet ilyet jogszerűen.

Kérdés: Anyukánk elhalálozott, apukánk él és az ő néven szerepel a lakóingatlan 100 százalékban.. A telket ő vette legénykorában, és arra építkeztek közösen a szüleim kétszer. Anyánk 57 évig volt a házastársa. Az ő néven nem szerepel semmi, mivel nem kérte, hogy írják át rá a fele részt. Most kaptunk közjegyzői papírt, és akkor szembesültünk vele gyerekek – hárman -, hogy az anyai részünk nincs a házban. Kérdés: mi gyerekek indíthatunk pert apánk ellen, hogy adja ki nekünk az anyai részt? Az apai részünk sem lesz meg, mivel apa szociális otthonba akár menni, és be akar vinni mindent. Minket ki akar semmizni, mind az anyai, mind az apai részből. Mi jó gyerekek vagyunk, sem apánknak, sem anyáknak nem ártottunk soha semmit, sem szóval, sem tettel. Én halála előtti utolsó percig ápoltam anyámat otthon és a kórházba is napi szinten bejártam mosdatni, etetni őt. Apánk mindent magának akart egész életében, minket csak cselédnek tekintett gyerekként és most is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Ha elválok a férjemtől, ő megvásárolná a közös ház rám eső részét (1/2). De az ingatlanon lakáshitel van, amelyben adóstárs vagyok. A kérdés az, hogy nekem a ház árának a fele jár, vagy a hitel összegével csökkentett rész fele, mert a férjem fizeti a hitelt a továbbiakban? Tehát, ha felbecsültetjük az ingatlant és kikérjük a banktól az aktuális tartozást, annak a különbözetének fele illet, vagy az egésznek a fele?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsősorban az Önök megállapodásától függ, de alapvetően a kölcsönnel csökkentett résznek a fele.

Kérdés: Sajnos a házasságom tönkrement, többször próbáltam megmenteni, feladtam. Van egy 10 éves lányunk, közös ingatlan nincs, albérletben élünk, lassan 10 éve vagyunk házasok, a nevemen van egy személyautó, amit ő üzemben tartási szerződéssel használ, én 4 órás bejelentett munkahellyel rendelkezem. Az lenne a kérdésem, hogy ha beadom a válást, milyen lehetőségeink vannak a lányommal anyagi, lakhatási és egyéb téren? Fogalmam sincs, hogy hogyan kell elkezdeni az egész folyamatot, hová menjek, hol fogunk lakni, hiszen a jelenlegi albérletet nem tudom egymagam fenntartani. Jogosult lennék-e önkormányzati szükséglakásra? Elveheti-e tőlem a férjem a lányunkat? Kapnék-e bármilyen segítséget az államtól, hogy fenn tudjunk maradni? (Gondolok itt rendszeres gyermekvédelmi támogatásra, emelt családi pótlékra, gyermeknek ingyenes menza, stb.) A gyermektartással hogyan kellene számolnom? Feltétlenül szükséges ügyvédet fogadnom? Mert jelenleg arra sincs keretem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom keressen fel egy ügyvédet. Az önkormányzati lakás igénylés pályázatokra való jelentkezés útján történik, amelyek bárki számára elérhetőek. Nem veheti el. Az általános családi juttatások járnak ebben az esetben is. Amennyiben nem tudnak megállapodni a gyermektartásról, a bíróság fog döntést hozni az összes körülmény figyelembevételével.

Kérdés: A munkáltató havi munkaidő keretben és havi munkaidő beosztás alapján foglalkoztat. Az adott hónapban két hétig beteg voltam. Pénteki napon az orvos kiadta a beteglapom, hogy hétfőtől keresőképes vagyok, amit a munkáltatónak jeleztem. A munkáltató közölte velem, hogy a keresőképessé válásomat követően nem a havi beosztás szerint a délutános, hanem a délelőttös műszakban foglalkoztat, mondván, hogy az én helyemre már más személyt hívtak be, viszont a délutáni műszakban szüksége van rám. Kérdésem, hogy ilyen esetben jogosan tesznek át másik műszakba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szóbeli felnőttképzési szerződés kötésekor (nem bejelentésköteles egyéb képzés), ha betegség miatt a képzési időpont módosítására kényszerültem, a képzésben részt vevő fél elállhat-e a képzéstől (átutalással befizetett összeg), ha felajánlottam másik időpontokat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az önök által megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Abban szeretnék segítséget kérni, hogy igazolást adhat-e a házi orvos, hogy keresőképtelen vagyok. 2023 decemberben lettem nyugdíjas, betegszabadságon voltam, ami felmondásra került. De mivel gyógyulásom után szerettem volna visszamenni dolgozni, a munkáltatóm azt mondta hogy ha viszek igazolást, hogy keresőképtelen vagyok, így a jogviszonyom nem szűnik meg. 2 hónap után azt mondta az orvos, hogy ő ilyen igazolást nem adhat ki, mert nyugdíjas vagyok. Így a munkahelyem megszünteti a jogviszonyt. Kérdésem, hogy meg lehetne oldani ezt az igazolást valahogy? Lehet valamit tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nyugdíjasnak is adhatnak ki keresőképtelenséget igazoló okiratot, amennyiben a feltételek fennállnak. Azt javaslom próbáljon meg beszélni az orvosával.

Kérdés: Az a kérdésem, hogy ha egy örökbefogadást az örökbefogadott felnőttkorában az örökbefogadó anya vonatkozásában bontanak fel, akkor a volt örökbefogadott felnőtt köteles-e a továbbiakban a vér szerinti anyja nevét anyja neveként viselni, vagy kérheti képzelt anya nevének bejegyzését is? Ezt a kérelmet a felbontó perben kell megtennie, vagy kérheti később is?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Kérheti. Akár később is.

Kérdés: A főbérlő kulcs átadása után, ami ott maradt, szekrény és mosógép, elveheti? Megtarthatja, mintha a sajátja lenne?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Ha a gyerekeknek sok a hiányzása, igazolt/igazolatlan, betegség miatt, sok igazolást pedig a tanár nem fogadott el, így több lett az igazolatlan, elvehetik a gyermekeket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában emiatt nem.

Kérdés: 17 éves vagyok, apám a teljeskörű gyámom, kell anyám aláírása is az iskolaváltáshoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, szükséges.

Kérdés: Több évvel ezelőtt megkaptam a szomszédtól nyaralója kulcsát. Azóta a kisöreget elvitte a lánya, gondolom már el is hunyt. Több 10 éve senki nem volt a nyaraló környékén sem. A vizet, villanyt rég kikötötték. A lánya is ismeretlen helyen tartózkodik. Helyi Önkormányzat semmi elérhetőséget nem tud. Ők külföldi állampolgárok, ha jól emlékszem osztrákok voltak. Én tartom rendben az udvart és környékét. Kérdezném, lehet-e az én tulajdonom ez a nyaraló? Ehhez mit kellene tennem? Tanúim lennének, hogy én gondozom a nyaraló környékét.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elbirtoklással igen. Amennyiben igényli, segítünk.

Kérdés: Testvérem és fia régi barátja agyvérzéssel kórházba került. A beteg testvére sms-ben megtiltotta testvéremnek, hogy meglátogassa a barátjukat. Jelenleg rehabilitáción van a beteg, és testvérem a fiával meglátogatta. A beteg bár van, akit nem ismer meg, őket megismerte, meghatódott, örült, de testvére a nővér segítségével “kidobta ” testvéremet és fiát. Van-e joga a beteg hozzátartozójának ezt megtenni, és van-e joga a nővérnek ehhez asszisztálni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nagykorú a beteg és nincsen gondnokság alatt avagy a döntését nem korlátozza semmi, akkor nincs hozzá joga.

Kérdés: Egy vegyes tulajdonú (önkormányzati bérlakások és magánlakások) társasházban élünk. A  lakásokhoz jár a társasház alagsorában lévő helyiségekből egy-egy pincerész. Azonban nem volt elegendő ez a pincerész, ezért a közös helyiségnek tervezett (biciklitároló, ruhaszárító, kukatároló) helyiségek is pinceként funkcionálnak kb. 20 éve. A lépcsőházba költöző új lakó, azonban ragaszkodik a pincehelyiségek újra osztásához, ezért a közös képviselő tájékoztatta a lakóközösséget, hogy amennyiben az adott napon nem nyitja ki a pincerészét az adott lakó, akkor zártöréssel fogja kinyitni és bemenni, mert neki ehhez joga van. Kérdésem: valóban joga van zártöréssel bemenni és az ott lévő személyes dolgokat ellenőrizni és azt esetleg onnan kipakolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Saját ingatlanomban élő páromat kitehetem-e a házamból, nem vagyunk házasok, 5 éve élünk együtt, egy közös gyermekünk van. Az ingatlanban minden saját tulajdonomban van, párom állandó és ideiglenes lakcíme nem az ingatlanom. Van-e jogom ilyesmihez, összepakolni a cuccait és kapun kívül átadni neki, ezáltal elköltöztetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Határidő tűzésével szólítsa fel, ha az nem vezet eredményre kiürítési pert indíthat.

Kérdés: Apának van-e joga a gyerekeimet a játszótéren rendszeresen felkeresni olyan napokon, amikor nincs láthatása a beleegyezésem nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, odamehet a játszótérre.

Kérdés: Hogy tudok kikerülni 17 évesen az intézetből? 17 évesen milyen jogaim vannak, ha intézetben vagyok ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Meg kell várnia míg betölti a 18. életévét.

Kérdés: Miért kell vagyonszerzési illetéket fizetni az esetemben? 2021. év végén 36 millióért eladtam egy nagy lakótelepi lakást, 2022. tavaszán vettem 20 millióért egy kicsi társasházi lakást, majd 2022. nyarán vidéken 16 millióért egy kicsi családi házat. Most kijött, hogy 640 ezer forint vagyonosodási illetéket kell fizetnem a 16 milliós ház után. Miért? Mind a kettő csere ingatlan. Akkor a 36 millióból csak 20 milliót fogadnak el és a többi után meg adót kell esetleg fizetnem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön által eladott ingatlan csak egyetlen másik vásárlásával állíthatja szembe az illetékkedvezmény kiszámítása, megfizetése kapcsán. Tehát hiába ugyanannyi összegért vásárolt, mint amennyiért eladott, egyetlen ügyletet egyetlen másik ügylettel lehet szembeállítani.

Kérdés: Ha a halott fizetése nem a saját számlájára érkezett, hanem az élettársáéra, akkor is ezt a pénzt a gyerekei öröklik ? Én mint élettárs nem nyúlhatok hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkabér jövedelemből maradt vagyon öröklését nem befolyásolja az, hogy annak kifizetése milyen módon történt a korábbiakban.

Kérdés: Volt a nevemen egy motorkerékpár, amit lízingeltem. Elidegenítési és terhelési tilalom volt rá bejegyezve. Több tartozásom volt és az önálló bírósági végrehajtó lefoglalta utána elárverezték, amit egy másik adósságba számítottak be. Ez jogos? Ilyen tilalom mellett a foglalás, árverezés lehetséges?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, szabályos, a leírtak alapján.

Kérdés: Volt férjemmel elváltunk. Közös tulajdonban van egy lakás 50-50%-ban, ami jelenleg albérletbe van kiadva, a bevételt felezzük. Szüleim nekem ajándékozták családi házunk felét, mert bővítés miatt hitelt kellett felvenni, amit csak így kaphattunk meg (ők 25-25 %-ban maradtak tulajdonosok). Ezután bővítettük a házat, hozzáépítettünk egy részt, a hozzáépítés egy meglévő hálószoba átalakításából indul. A volt férjem tulajdonjogot akar bejegyeztetni erre az ingatlanra, ha nem adom neki a lakás rám eső részét. Jelenleg próbálunk peren kívül megegyezni, de ha ő nem fogadja el, hogy én kifizetem, akkor a bíróság fog dönteni. Kérdésem az lenne, hogy abban az esetben, ha én ki tudom fizetni a családi házból a rá eső részt, akkor van esély arra, hogy a bíróság az ő kérésének tesz eleget és bejegyezteti a tulajdonjogot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz fontos lenne tisztázni, hogy a hozzáépítés során növekedett-e az ingatlan alapterülete. Amennyiben igen, akkor annak a felére eső érték, ami a férjének járhat.

Kérdés: A tulajdonban van egy sorházi lakás, amelyet 2005 óta a haszonélvező használ kizárólagosan. Most közös megegyezéssel úgy döntöttünk, hogy értékesítem az ingatlant. Ő az évek alatt költött az ingatlanra (nyílászáró csere 2006, laminált padló letétele 2010, redőny 2015, festés 2014, radiátor csere 2012, tapétázás 2016, kerítés festés évente, pihenő kert renoválás 2009) a megváltási áron felül kéri, hogy fizessem ki neki a beruházások mai értékét. Pl. 2010-ben laminált padlózásra költött 500.000 Ft-ot, ezért most kér 1,5 millió forintot, a 2006-os nyílászáró cseréért, ami neki 800.000 Ft-ba került kér 2,4 millió forintot, stb. Az lenne a kérdésem, hogy amit felsoroltam és megcsinált a lakásban és számlája van róla annak kérheti a mai áron történő megtérítését bármelyik évben csinálta is? Mi minősül állagmegóvásnak és mi értéknövelésnek? Nem zárkózóm el a megtérítés elől, de ezt így kicsit soknak találom. Hogy kell kiszámolni, hogy mennyi a jogos követelése?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Annak kifejtése, hogy mi minősül állagmegóvásnak és mi értéknövelésnek, meghaladja-e a fórum kereteit. Azonban a lényegi kérdésére a válaszunk, hogy a haszonélvező a dolog értéknövekedésének csak azt a részét követelheti a tulajdonostól, amely a saját költségén elvégzett vagy elvégeztetett rendkívüli felújítási, javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében növelte a dolog értékét. Itt is figyelembe kell venni továbbá az azóta a dologban bekövetkezett értékcsökkenést. Annyiban, amennyiben az értéknövekedés más tényezők (keresleti viszonyok változása, a tulajdonos saját beruházásai vagy egyéb okból bekövetkezett értéknövekedés) eredménye, a haszonélvező ennek az értéknövekedésnek a megtérítését a tulajdonostól nem követelheti.

Kérdés: A várandósság közlését követően kifizetett, illetve “lecsúsztatott” túlóra esetén milyen esélyei vannak egy kismamának egy perben és milyen kártérítésre számíthat? (Megéri a perrel járó költségeket és stresszt vállalni a terhesség utolsó hónapjaiban?)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérdéséből nem derül ki számunkra, hogy mivel kapcsolatosan kíván pert indítani. Azt, hogy a perrel járó költségeket és stresszt megéri-e vállalnia, azt egyedül Ön tudja eldönteni.

Kérdés: Jelenlegi munkáltatóm duális képzést indít a munkavállalók részére. “Bértámogató” képzésnek nevezném. A munkaköröm esetében nem tud olyan képzést biztosítani, ill. felajánlani, amit későbbiekben kamatoztathatnék vagy használhatnám a munkavégzésem kapcsán. Annyit tettek hozzá ajánlott elfogadni. Közel 2 éves a képzés. Szeretném megkérdezni, hogy ha visszautasítom a képzést és későbbiekben felmondanák a munkaviszonyomat, munkajogilag a részemről támadható-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a későbbiekben emiatt mondja fel Önnel szemben a jogviszonyt a munkáltatója, azt meg kell indokolnia. Az egyik kérdés, hogy a képzés valóban csak az ajánlatott kategóriába tartozik-e, illetve, hogy az Ön munkaköri leírásában mi szerepel, a munkafeladatai ellátásához mennyiben szükséges ez a képzés.

Kérdés: A szolgáltatónál megszűnt a szerződésem. A beltéri egységeket vissza kellett adni. Állításuk szerint egy munkatársuk elvitte volna személyesen, de ez nem volt igaz. Később postai úton visszaküldtem, de addigra átadták a berendezés díjának összegét egy behajtáskövetelő cégnek, mondván az kötbér. Közel két év után jött egy értesítés a MOKK-tól, közjegyzői díjjal és egyéb költséggel növelve. Kérdésem: jogos a követelés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javasoljuk, hogy az Ön által postai úton megküldött beltéri egység megküldésének/átvételének igazolása alapján mondjon ellent az átvett értesítésben szereplő FMH-nak.

Kérdés: Szeretnék visszakerülni, mert más jövedelemmel nem rendelkezem, és beteg vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos, kérdése kevés információt tartalmaz ahhoz, hogy azt megválaszolhassuk.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, mivel levélben megkeresett engem 2023 év elején egy végrehajtói iroda egy olyan hitel tartozással, ami 2003-ban történt. Én akkor voltam 3 éves. Édesapám felől mamám vett fel 40.000 Ft áruhitelt, illetve egy másik tartozás is társul mellé. Sose voltam ennél a szolgáltatónál.
20 évvel ezelőtti hitelt akarnak velem kifizettetni. 2023. márciusban ügyvéd által lett küldve nekik egy levél, amire a végrehajtói iroda válaszra sem méltatott, majd 2024. január elején kaptunk egy levelet már a bíróságtól, hogy jogerőre emelkedett. Illetve a cég kapott egy 10.000 Ft-os bírságot, amiért nem vonta le a tartozást a fizetésemből: 2 kérdésem van. 1. Édesapám felől nem én vagyok az egyedüli gyermek, 4-en vagyunk. De miért csak én kaptam erről levelet? 2. Mi a megfelelő eljárás az ügyben, amit tehetek, mert nem vagyok hajlandó ezt a tartozást kifizetni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtást kérő akár dönthet is úgy, hogy kifejezetten Öntől kísérli meg az összeg behajtását, szóval ennek nincsen akadálya. Amit Ön tehet, elsődlegesen az elévülésre hivatkozhat, ehhez meg kell vizsgálni, hogy az ténylegesen bekövetkezett-e, másrészt azt is érdemes figyelembe venni, hogy Ön csak az elhunyt hagyatéka erejéig felelhet a tartozásaiért. Amennyiben FMH-t bocsájtottak ki Önnel szemben és nem mondott ellen, akkor az baj, mert jogos így a követelés. Ezeket érdemes tisztázni.

Kérdés: Apósom éveken át nem fizette a talajterhelési adót. Most, hogy meghalt, szembesültünk, hogy kb. félmilliós a tartozás és 150 ezer forint kamatot kellene fizetnünk. Szeretném tudni, hogy legalább a kamatok behajtása alól mentesülhetnek az örökösök ( eleségem)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincsen ilyen jog, hogy az örökösök legalább a felgyülemlett kamatok megfizetése alól mentesülnének. Ami azonban akár elképzelhető, hogy ennek kapcsán méltányosságot gyakorol az azt követelő fél, és elengedi Önöknek.

Kérdés: Egyéni vállalkozóként megbízási szerződést kötöttek velem. A megbízom egy üvöltöző pszichopata, lelki terrorista. Miként mondhatok fel?
A szerződésben 3 hónap felmondási idő vagy 2 havi munkabér, illetve közös megegyezés. Az utóbbiba sajnos tuti nem megy bele, a pénzt sok lenne kiadni, 3 hónap alatt viszont tönkre tenne lelkileg. Nem tudom, mit tegyek, már így is lelkileg rosszul vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feltett kérdésében ugyan vannak zavaros elemek (ha megbízási szerződésről van szó, miért szerepel benne munkabér), ennek ellenére próbálunk választ adni. A szerződést az abban foglalt felmondási lehetőségek mentén mondhatja fel. Azt kell még megnéznie, hogy az azonnali felmondás lehetőségei fennállnak-e. Erre nem az a lehetséges jogalap, hogy a megbízó egy üvöltöző pszichopata, hanem, hogy az abból is okadódó megbízói cselekedetek és magatartás milyen összefüggésbe hozhatóak az Ön feladata elvégzésének, annak körülményeinek megnehezülésével.

Kérdés: Különélő szülő láthatások idején fotókat készített az udvarról a házról, ill. infokommunikációs kapcsolattartás során felvételt (kép és talán videó) készített a saját tulajdonú lakás belső helyiségeiről, ill. az udvarról (kutyáról). Természetesen kérdezés, beleegyezés és tulajdonos tudomása nélkül egy 6-8 éves gyermek jóhiszeműségét kihasználva. Kérdésem, hogy ez/ek jogsértő magatartást kimerítik-e?! Melyik törvénycikkely alapján, amennyiben igen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy ha én eladok egy garázst, és az eladás után abban kár keletkezik, az új tulajdonos beperelhet-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de nem lesz eredményes.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy a törvényesen, külföldről behozott, magasabb árkategóriájú gyógyszerekre jár-e valamilyen adókedvezmény, esetleg valamilyen visszatérítés itt Magyarországon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos a luxemburgi törvényeket nem ismerem.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy van-e jogom luxemburgi bíróságon a saját nyelvemen beszelni ingyenes tolmács segítségével. Másképpen: kötelesek-e számomra biztosítani ezt a lehetőséget.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Adott egy belterületi, magánkézben lévő osztatlan közös tulajdonú magánút, amely státuszát tekintve közforgalom számára megnyitott. A magánút kb. 10 lakóövezeti telket szolgál ki. A magánúton a helyi önkormázat közterület felügyeleti osztálya nem hajlandó a törvény szerint megállapított feladatkörében eljárni arra hivatkozással, hogy a magánúton a közterület felügyelet nem illetékes. Kérdésem: illetékes-e a helyi önkormányzat alá tartozó közterület felügyelet hatáskörében eljárni a közforgalom számára megnyitott magánúton és amennyiben igen, milyen eszközökkel élhetek az önkormányzat felé, hogy lássák el a törvényben foglalat feladatukat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapvetően nem, de kérelmet küldhet az önkormányzat részére.

Kérdés: Ha egy vendéglátó egységben a felmondásom miatt csak tört hónapot dolgozok, ebben az esetben jár-e időarányosan a felszolgálási díj is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez attól függ, hogy miben állapodott meg a munkáltatójával.

Kérdés: Anyukám 2019.04.09-èn oda ajándékozta a lakását a nővéremnek. Az ingatlan kb. 20-21 milliót ért akkor. A nővérem azt ígérte, hogy gondozza majd anyukám és majd engem is kifizet. 2020-ban nekem írtak egy levelet, hogy ha én nem vállalom anyukám gondozását, megy az idős otthonba. 2021.08.17-èn akarata ellenére berakta idős gondozásba anyukámat. 2020-ban egy ügyvéd azt mondta, mivel minden vagyon a nővérem nevén van, ő köteles gondozni anyukámat. Egyben egy tetőtéri 35 m2-es lakásban laktam a 2 gyerekemmel akkor, fizikai képtelenség lett volna ott anyukámat gondozni. Ezt meg is írtam a nővéremnek és azt is amit az ügyvéd javasolt, fizessen ki és szerezzek nagyobb lakást, hogy gondozni tudjam anyukámat. 2020-ban érkezett egyszer egy 250 ezer forintos utalás és 2021 tavasszal is utalt 250 ezer forintot. Ez még a kötelező résztől is messze van. Milyen eljárást tudnék indítani a nővérem ellen a rendőrségen vagy bíróságon, hogy bebizonyosodjon, hogy átverte anyukámat, egyben anyagilag is megkárosított?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat. Édesanyja is megtámadhatja a szerződést. A halála esetén jár önnek kötelesrész, 10 éven belül.

Kérdés: Ha gyermekem nagykorú és befejezi a felsőfokú tanulmányait, majd munkába áll, mindenképpen kell-e a volt feleségemnek kezdeményeznie a gyerektartási kötelezettség megszüntetését a bíróságon? Ha ezt nem teszi, lehet-e abból problémám, hogy én nem utalom a továbbiakban önként.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, neki kell, de ha ezt nem teszi, akkor önnek kell pert indítania, mivel a tartásdíjat addig kell fizetni, amíg a bíróság meg nem állapítja, hogy már nem kell.

Kérdés: Lekötött pénz (értékpapír) kerül a nevemre a nagynénémtől. Kérdésem, hogy van-e illetekfizetési kötelezettségem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, az ajándékozás után illetéket kell fizetnie.

Kérdés: Perköltséget, hogy számolják, ha egyezség történt. Amit a felperes kért csökkentése lett még jobban csökkentve, az alperes viszont fényévekkel messzebb volt, mert ő a bírói gyakorlat szerint kért. Az egyezség igazságügyi pszichológiai tanácsra született, csökkentése felügyelt kapcsolattartás.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság által jóváhagyott egyezség megkötése esetén a felek megállapodása szerinti fél téríti meg az ellenfele perköltségét. Megállapodás hiányában az egyezség szerint pernyertes fél perköltségét az egyezség szerint pervesztes fél téríti meg, bírói mérlegeléssel.

Kérdés: Volt pedagógusként másfél év után a régi Facebook oldalamat megnéztem és személyemet sértő üzeneteket, bejegyzéseket találtam. Feljelentést és kártérítést fontolgatok. Megnyerhetem a pert? Másik eset: digitális oktatás során a saját óráimról hangfelvételt készítettem. A hangfelvételt nemrég hallgattam vissza, mert helyhiány miatt törölni szerettem volna ezeket a fájlokat. Egy volt tanítványom ott is sértő megjegyzést tett a munkámra. Felelősségre vonható a hazugsága miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kártérítést nem kérhet, csak sérelemdíjat. Attól függ, hogy mi volt pontosan ez a megjegyzés.

Kérdés: Jogosult vagyok-e orvosi ellátásra, ha életvitelszerűen lakom a megadott kerületben, ami nem egyezik a lakcímemmel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Indult ellenem egy fegyelmi eljárás 3 perccel a munkaidő vége előtti munkahely elhagyása miatt. Van kamera, mágneskártyás rendszer, tehát bizonyítékom is, hogy nem hagytam el a területet, a kapu előtt várakoztam a mellette lévő hirdető táblát gyorsan átfutva, ezt személyek is tudják igazolni. A meghallgatásom során ez elegendő bizonyíték?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Mi a teendő egy hajléktalan ember ügyében, akit befogadtam. Szeretném elküldeni, de nem tudom hogyan, tovább nem bírom már.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármikor elküldheti.

Kérdés: Szeretném tudni, hogy van-e lehetőség a következőkre. Édesanyámtól örököltem egy ingatlant, amit el szeretnék adni. Utána pedig egy lakást vásárolnék. A kérdés arra vonatkozna, hogy van-e jogi megoldás arra, hogy az általam örökségből vásárolt lakás ne számítson közös szerzeménynek a férjemmel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az megtartja a különvagyoni jellegét, de házassági vagyonjogi szerződéssel ezt külön is biztosíthatják.

Kérdés: Válás előtt állunk. A férjem fenyegetőzik, hogy elveszi tőlem az autót. Részben apósom pénzéből, részben a nagycsaládos állami támogatásból vásároltuk. A törzskönyve még az államnál van. A kérdésem az lenne, hogy elveheti tőlem következmények nélkül? Az autó az én nevemen van és a gyerekek (3) velem maradnak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A bíróság valóban az egyezség esetén ítélhet úgy, hogy mindenki viselje a saját költségét és 50-50%. Viszont egy egyezségben is vizsgálják a pernyertes/pervesztes dolgot, első fokon 50-50% volt, viszont ha nagyon közel áll az egyezség az egyik fél kérelméhez, úgy ő a pernyertes. Másodfokú eljárás javította az első fokot. “Amennyiben a felek a peres eljárás során egyezséget kötnek és azt a bíróság jóváhagyta, úgy a felek megállapodása az irányadó. Ha a felek a perköltség viseléséről nem állapodtak meg, akkor az egyezség szerint pernyertes fél perköltségét az egyezség szerint pervesztes fél téríti meg. Ha a pernyertesség és a pervesztesség aránya nem állapítható meg, egyik fél sem köteles perköltség megtérítésére.” Csak javítom, mert úgy gondolom nem kaptam megfelelő választ. Esetleg így helyes?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Kérdésem, hogy másodjára mentem férjhez, nekem is, férjemnek is van külön ingatlanja. Jelenleg férjem ingatlanában élünk. Valamelyikünk halála esetén a már házasság előtt szerzett ingatlan, az közös vagyon? Az én halálom esetén azt a férjem örökli, az én két gyermekem, részesül belőle és a férjem két gyermeke? Vagy pedig mivel előző házasságból szerzett vagyon, így a férjemnek és az ő két gyerekének semmi köze hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem közös. A két gyermeke fogja örökölni, a férje pedig egy gyermekrészt. A férje gyerekei nem örökölnek.

Kérdés: Egy következő jogeset minősítésére vagyok kíváncsi: egy szívességi lakáshasználót a lakás tulajdonosa úgy küldött el a lakásból, hogy a közokiratait elvette. A sértett nem tett feljelentést, az iratait pótolta. Az 5 éves elévülési idő letelt, ekkor viszont az elkövető elkezdte a sértett okiratait különféle hivatalos szervekhez eljuttatni. Ezzel melyik tényállást valósítja meg? A személyes adattal visszaélést, a tiltott adatszerzést, vagy az okirattal visszaélést? Esetleg mindezek halmazatát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Okirattal visszaélést.

Kérdés: A kérdésem a következő lenne: 2 éve elváltam és van egy 4,5 éves fiam, aki az exfeleségemnél van. A bíróságon megállapodtunk egy láthatásban. Azóta elkerültem nagyon messze és a munkám miatt nem tudom a megbeszélt időpontban a fiamat elhozni. Másfél éve már minden hónapban 21-23. között tudtam elhozni a kisfiam, ami ellen eddig nem volt kifogása. Eddig működött is. Most viszont arra hivatkozva, hogy eddig is csak az ő jófejsége miatt hozhattam el így a gyereket, megtagadta ezt, hogy elvigyem, pedig tudja, hogy nem tudom máshogy tartani vele a kapcsolatot. A kérdésem ezt jogilag megteheti-e? Hisz a bíróságon mi állapodtunk meg, nem a bíróságnak kellett megállapítani a láthatást. Ez nem minősül a kapcsolat tartás akadályozásának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Amennyiben nem tudnak megállapodni, azt javaslom forduljon bírósághoz. Nem.

Kérdés: Válás (per) közben át lehet íratni a lakást hagyatékként barátnőre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Volt férjemmel a válás első része lezárult 2023 nyarán. A vagyoni húzódik. A vagyoni per nem indult még el. Volt férjem 4. éve saját névre kétféle állampapírba tette a család vagyonát. A vagyon 3/4 része az én különvagyonomból származó rész (korábbi házasság előtt eladott lakásból). Kizárólag saját nevén van bent a bankban az állampapír. Ügyvédeink 2. éve sikertelenül leveleznek. Nincs hozzáférésem 4. éve az állampapírokhoz. Az elmúlt 2 évben, mióta folyik a válás egyetlen alkalommal bocsátott rendelkezésemre kimutatást. Hogyan lehet vagyoni egyezkedést indítani így, hogy nincs hozzáférésem a nagyrészt engem illető pénzvagyon pontos összegéről sem? Az ügyvédek hiába leveleznek. Hónapok telnek el válaszok nélkül. Feljelenthetem-e a volt férjemet? Mi módon? 4 gyermeket nevelek. Közös szülői felügyeleti jog van, de nálam vannak elhelyezve. Milyen jogi eszközzel lehet elérni, hogy hozzáférésem legyen az állampapírokhoz? Legalább a pontos összegek hozamok tekintetében.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Saját tulajdonomban lévő társasházi lakásomban jelenleg albérlők élnek. A bérlőkkel a lakóközösség nincs megelégedve, azt állítják, koszosak, büdösek, hangosak, agresszívek. A lakók 2/3-ad része aláírt egy beadványt, ezeket a panaszokat megfogalmazva. Ha nem változtatok sürgősen a helyzeten, ami a jelenlegi bérlők elküldését jelenti, bírósági útra lépnek, birtokvédelmi vitával fenyegetnek. A lakáskiadást teljes mértékben édesapám intézi, aki nem hajlandó elküldeni a bérlőket. Kérdésem az lenne, ha készül egy írás, hogy felhatalmazom őt minden lakással kapcsolatos ügy intézésével, megállja-e a helyét egy esetleges bírósági ügyben. Vagy van-e arra megoldás, hogy ő képviseljen úgy hogy a lakás a nevemen marad.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincsen.

Kérdés: Rendőr kötelezhet-e a visszakapcsolásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Érdeklődöm, hogyan lehet közös háztartásból úgy elhozni az apától a gyereket (különválni), hogy ne minősüljön gyereklopásnak. Vagyis szűkséges előtte a szóbeli figyelmeztetésen kívül valami fajta jogi lépés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nincsen végzés vagy ítélet, akkor bármikor elviheti.

Kérdés: A 9.-ik gimnáziumi osztályba járó lányomat rossz (2) magaviseletre értékelték félévkor, naplóba beírás nem volt, értesítést nem kaptunk, hogy megszegte volna a házirendet, nem hiányzott, nem zaklatott senkit soha, tisztelettudó, közkedvelt, segítőkész, átlaga 4,2 szóval jól tanul. Az iskola nem küldött semmilyen értesítést, intőt nem írt be a naplóba, osztályfőnök nem értesített, nem is történt semmi. A lányomnak 8 évig példás magaviselet volt. Hogyan értékelhették rossz magaviseletűnek úgy, hogy nem lett dokumentálva semmi. A jogszabály szerint nem szükséges a kiskorú tanuló szüleit értesíteni semmilyen formában, hogy mi a kifogásolnivaló és mit javítsunk rajta? Joga van az iskolának értesítés nélkül szankcionálni a gyereket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Egy adott tantárgyból, legyen az a magatartás, a félévi osztályzat is egyfajta értesítés a szülő felé. Ennek ellenére Önnek joga van ennek okairól és hátteréről tájékoztatást kapni az osztályfőnöktől.

Kérdés: Van egy társasházban egy garázsom, de lakásom nincs a házban. Most derült ki a számomra, hogy 10 hónapja a közgyűlésen megszavazták, hogy a dupláját kell fizetnem a közös költségnek, mint a többi garázstulajdonosnak, akiknek lakásuk is van a házban. Lehet ez jogszerű, vagy kezdjek el visszamenőleg harcolni a befizetéseimért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdésében leírtak alapján ez a döntés nem lehet jogszerű. Javasoljuk, hogy először ennek konkrét határozatát, jegyzőkönyvét kérje ki.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy cég 32 ezer forintot követel tőlem egy át nem vett termék miatt, viszont a futárszolgálat jelentése alapján átvettem. Ez esetben mi a teendő? Mert a cég jogi útra akarja terelni a dolgot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A futárszolgálat visszajelzése alapján a cég tehát úgy látja, Ön átvette a terméket, ezért igen, jogi útra terelheti követelését. A cégnek kell majd azt bizonyítania, hogy valóban átvette (aláírás stb.)

Kérdés: Amennyiben egy autós gépjárművével blokkolja a forgalmi haladásomat, milyen nem büntetendő fellépéssel van lehetőségem megszüntetni a továbbhaladásom gátlását? Pontosító tényezők: egysávos + egyirányú út, se szabályosan, se szabálytalanul fizikailag nem tudom kikerülni az autót, mely elzárja az utat, az autós nem önhibáján kívüli ok miatt zárja el az utat (pl. nem műszaki hiba miatt áll), hanem egy önhibáján kívüli okra hivatkozik, de valójában egy 3. szereplővel kialakult személyes nézeteltérést rendez (állítása szerint a 3. személy úttestre részlegesen belógó parkoló autója blokkolja az útját, ez a valóságban nem helytálló, az autó tanúsíthatóan kikerülhető, ez nem indok arra, hogy megálljon és zárja az utat) és kijelenti, hogy nem megy tovább, amíg a 3. autó nem húzódik le jobban, majd többszöri udvarias kérésre sem reagál és fenntartja a forgalom blokkolást, miközben én egy családtagom egészségügyi vészhelyzetéhez igyekszem, így limitált a mozgásom korlátozására szánható időm.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Szóbeli figyelmeztetés. Akár rendőrt is hívhat.

Kérdés: Elsőnek úgy tűnik nem volt világos a kérdés. Egy kapcsolattartási ügyben történik a per folyamán egyezség a kapcsolattartás szabályozásában, igazságügyi pszichológiai orvosszakértő véleménye alapján (tehát a perben volt igazságügyi is). Viszont az egyezség, ami létrejött kevesebb, mint amit a felperes kért és jóval kevesebb mint, amit az alperes, meg sem közelíti az ellen kérelemben foglaltakat. Egyezséget a bíróság jóvá hagyta, jogerős. Viszont a költségek viselésében egyezség nem született, azt bírósági ítéletben várják a felek. Mi szerint szokták a perköltséget megítélni? Egyezség a perköltség viselésről nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság által jóváhagyott egyezség megkötése esetén a felek megállapodása szerinti fél téríti meg az ellenfele perköltségét. Megállapodás hiányában a bíróság mérlegeléssel dönt.

Kérdés: Kérdésem az lenne, mikor lehet per újrafelvételt kérni, adott 10 db fa kb. 10 m magasak, 3 fenyő, 7 db tuja, elsőfokú bírói ítélet nekünk kedvezett, másodfokú elutasította a vissza vágást, még csak az átlógó ágak eltávolítását is, ezért kutakodtunk. Kiderült a tuja nagyon mérgező kategóriába tartozik, öt unokánk van 9 és 3 év között, veszélyezteti őket, valamint folyamatosan jeleztük a bíróságnak a beton emelkedést a fa gyökérzete miatt, amit az igazságügyi szakértő úgy gondolta, hogy nem lehetséges. Mi a burkolatot megbontottuk és 10 cm széles vastag fa gyökeret találtunk. Ezekkel a bizonyítékokkal kérhetek per újrafelvételt, sajnos anyagilag már nem tudunk ügyvédet fogadni per költségek 2,5 millió volt, ezért már nem áll módunkban ügyvédet fizetni. Egy elkeseredett nagymama, aki nem tud beletörődni az unokák miatt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A perújítási kérelem előterjesztésének határideje hat hónap; ezt a határidőt a megtámadott ítélet jogerôre emelkedésétől számítjuk. Jogvesztő határidő pedig 5 év.

Kérdés: Budapesten, kertvárosi részen van egy osztatlan közös tulajdonú régi építésű ikerház. 3 tulajdonosra oszlik. Egyik tulajdonos fele tulajdoni résszel rendelkezik, míg a másik kettő tulajdonos negyed, negyed résszel. Fele tulajdonos tulajdoni hányadát értékesíteni szeretné, míg az egyik negyed tulajdonost nem érdekli, mert nem az országban él. A második negyed tulajdonost szintén nem érdekli, mert nem ő lakik a tulajdoni hányadában (házban). Területi elosztást sem érdekük, hiszen ők nem is laknak az ingatlanban. Sajnos ezért áron alul tudná és nagyon nehezen értékesíteni fele telkét a tulajdonos. Magyarán a két negyed, negyed tulajdonos, akik nem is laknak az osztatlan közös tulajdonban, megkárosítják a fél tulajdonost azzal, hogy elosztás hiányában nevetséges áron, értékesítse tulajdon részét. Talán van mégis erre valami megoldás, hogy a fél tulajdonos ne áron alul tudja, ha tudja, értékesíteni a tulajdon hányadát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem egyeznek bele az eladásba, közös tulajdon megszüntetése iránti pert indíthat.

Kérdés: Legális-e valakit videóra venni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A beleegyezése nélkül nem.

Kérdés: Kb. két éve eladtam házamat. Most érkezett az önkormányzattól csekk az ez évi kommunális adóról. Jeleznem kellett volna feléjük az eladást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Kérdésem a következő: adott egy pár, akik közösen vásároltak egy (tehermentes) ingatlant. Most külön akarnak válni. Ha az egyik fél (“A”) még benne akar lakni az ingatlanban, a másik fél (“B”) kiköltözne, de így mikortól számíthat fel bérleti díjat a lakásrészének használatáért és mikor kötelezheti “A”-t az ingatlan rész kifizetésére vagy az eladásra? Ha “A” nem hajlandó egyik opcióra sem, van-e lehetőség a kényszerkiköltöztetésre? “B”-nek mik a jogai, hogy hozzájusson a pénzéhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsősorban a felek megállapodásától függ. Nem kényszerítheti a kiköltözésre, hiszen neki is van tulajdonjoga. Közös tulajdon megosztása iránti pert indíthat.

Kérdés: A segítségüket szeretném kérni egy olyan ügyben, amelyben nem találtam egyértelmű választ, és amely a cégünk jövőbeni tevékenységét érinti. Cégünknek jelenleg egy Gmail címe van, amelyet a cégjegyzékben is hivatalosan rögzítettek. Azonban a nemzetközi kommunikáció hatékonyságának növelése érdekében szeretnénk létrehozni egy másik, céges domain alapú e-mail címet. Azonban előbb szeretnénk tisztázni, hogy szükséges-e ezt az új e-mail címet bejelenteni és hivatalosan rögzíteni a cégjegyzékben, különös tekintettel arra, hogy az új cím létrehozása nem érintené a hivatalos kézbesítési e-mail címünket. Kérem, hogy segítsenek eligazodni ebben a kérdésben.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem szükséges.

Kérdés: Banknál vettem fel személyi kölcsönt. A szerződésben benne volt, hogy ennél a hitelintézetnél nyitok számlát és ide érkezik jóváírás formájában a fizetésem. De a bank megszűnt, átvette egy másik bank a hitelállományt. A mostani bank kötelezni akar számlanyitásra és arra, hogy a náluk megnyitott számlára érkezzen jóváírás formájában a fizetésem. Hivatkoznak a Hpt. 17§-ára, mely leírja, hogy állományátvételnél ugyanazoknak a feltételeknek kell teljesülnie velük szemben mint, amit a másik bankkal kötött szerződés tartalmaz. Viszont az ÁSZF-ben szerepel, hogy bank és ügyfél között megszűnik a szerződés, ha a bank jogutód nélkül szűnik meg. Mivel az első bank jogutód nélkül szűnt meg, hivatkozhatok erre? Véleményem szerint emiatt nincs élő szerződésem, így a mostani nem kötelezhet(ett) volna semmilyen számlanyitásra a korábbi bankkal kötött élő szerződésre hivatkozva.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Van jogutód: yyy.

Kérdés: Kérdésem lenne, hogy ha közös megegyezéssel válunk el, tehát mindenben (a gyerekek, a lakás amiben élünk, a vagyon, 2 gyermek közül az egyik 16 éves, a másik 19 éves, a lakás az ő tulajdona, öröklése, de ahhoz hogy lakható legyen, el kellet adni a közös tulajdonban lévő lakásunkat, abból vettünk 1 autót is, ami az én nevemen van, a másik autót is közösen vettük, amibe az édesanyám adott bele, erről nincs papír, de ez is az én nevem van) közösen, békésen megegyezünk, akkor mennyi idő, és milyen papírokat kell benyújtani hozzá? Ha közösen megegyezünk mindenben, lesz-e békéltető tárgyalás? Ha közös felügyelettel neveljük a gyereket/et, akkor is kiszabhat a bíróság tartásdíjat? Ha lakásban maradok addig, amíg anyagilag az életem helyre nem jön, addig maradhatok a lakásban (vagy ha úgy egyeztünk meg, hogy én maradok, és ő költözik addig) amíg én nem jövök anyagilag helyre, ez lehetséges?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az, hogy mennyi idő az Önöktől függ. Amennyiben meg tudnak egyezni, nem lesz békéltető tárgyalás. Elsősorban az Önök megállapodása lesz az irányadó a tartásdíjra, illetve a további kérdésekre is.

Kérdés: Nyitás

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Segítségüket szeretném kérni termőföld eladásával kapcsolatban. Egy osztatlan közös tulajdonú termőföld egy részéhez hozzájutott az édesanyám részére is ajánlatot tévő Úr. Édesanyám nem tervezte az eladást, viszont a többi tulajdonos elfogadta a “vevő” ajánlatát, így édesanyám is elfogadta, jóváhagyta az eladást. A vevő részéről megtörtént (a jogász által készített) a szerződés tervezet és a bejegyzési engedélytervezet kiküldése email-ben. Viszont szerepel egy mondat a bejegyzési engedélyben (feltétlenül és visszavonhatatlanul), amelyet nem értünk, mit jelent és több kérdés is felmerült. Amennyiben az önkormányzaton kifüggesztésre kerül a termőföld eladási szándék, abban az esetben, ha jobb vételi ajánlat érkezik (elővásárlási joggal rendelkező vevő részéről), nem léphet vissza az új ajánlattevő javára az eladó? A bejegyzési engedély vagy a letéti szerződés (mikor, szerződés aláírása előtt vagy után) kerül kifüggesztésre az önkormányzatnál?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem léphet vissza.

Kérdés: 2 évvel később derült ki, hogy a társasház megbízási jogviszonyban állandó jelleggel foglalkoztatott könyvelője magasabb összeget bérszámfejtett magának és ez került kifizetésre és az éves beszámolóban ez került elfogadásra. 2022. januárjában egy fix összeget fogadott el a közgyűlés, de szerződés nem készült hozzá. Ő bérszámfejtett és a közös képviselő elutalta a díjakat. 2024. januárjában észlelte az új közös képviselő, hogy nincs szerződés, csak ez a 2022-es határozat, de az abba elfogadott összeg nem azonos a kiutaltakkal. Ráadásul a költségvetés terv/ tényben is a ténylegesen elutalt összeg szerepel, lett elfogadva. A 2023-as költségvetése még nincs lezárva. Követelhető-e 2022-ig visszamenőlegesen a különbözet vagy a a 2023-as évre vonatkozóan?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Régen 9 éve átvert és megkárosított egy ismerősöm kb. 2 millió forinttal. Én erre most jöttem rá, eddig nem volt tudomásom róla, hogy átverés volt. Ekkora összegnél csalás vádjával az elévülés olvastam, hogy 5 év. Akkor felesleges ez ügyben jogi lépéseket tennem, vagy a tény, hogy nem tudtam, hogy átvernek változtat a helyzeten?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elkövetéstől számít.

Kérdés: Érdeklődnék, hogy közel 1.900.000+30.000 Ft tartásdíj adósságom van, közben született egy másik gyermek, akit egyedül nevelek. Albérletben élek kisfiammal, akkor is vonhatnak 50% a fizetésemből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szomszéd állandóan velem foglalkozik, beszólogat, pletykál rólam. Elmond mindennek, ordítozik, rám hívja a rendőröket ok nélkül, hogy zaklatom öt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: A főnököm szeretné, ha bizonyos papírokat aláírnék. 3. napomon közölte van pár papír, amit műszak közben írjak alá. Ez például olyan papír, amelyben lemondok a 25 év alattiaknak járó SZJA kedvezményről, adóelőleg nyilatkozat fogyatékos személyeknek, szülőknek gyerekek után járó kedvezményekről (nincs gyerekem, nem is említettem ilyet), első házasoknak járó kedvezményes papír is van köztük (hogy fokozzam az izgalmakat, még párom sincs). Az összes papíron a jogi szöveg van a kitöltendő részekkel. Több papíron ezek közül rajta van, hogy olvassam el a tájékoztatót, egyikhez sincs csatolva ilyesmi. Írtam a főnöknek messengeren, hogy ezeket nem írom alá, főleg nem mondok le az SZJA-ról. Főnökúr szeretné majd együtt kitölteni ezeket a papírokat. Gyakorlatilag azt látom, ezek közül a papírok közül látnom sem kéne egyet sem, mégis alá akarják velem írattatni. Csak egy igen, vagy egy nem kéne önöktől.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem egyértelmű mi a kérdése, de nem köteles aláírni ezeket a papírokat.

Kérdés: Ha az albérlő nem fizet több hónapon át, mit tehetek? Sem albérletet, sem közüzemi számlákat nem fizetnek és van egy csecsemőjük is. Hogy szabadulhatok meg tőlük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Rendkívüli felmondással élhet. Amennyiben nem hagyják el az ingatlant, lakáskiürítési pert indíthat.

Kérdés: Próbaidő lejárta előtt három nappal mondtak fel. Ügyfélkapun küldték ki a felmondást, amit én csak pár nap múlva tudtam átvenni, a felmondás napján táppénzen voltam. A tavalyi MT. módosítás szerint a postára adás napja számít a közlés napjának. Kérdésem, hogy az Ügyfélkapus kiküldés esetében is a kiküldés napja számít közlésnek, annak ellenére, hogy nem volt lehetőségem átvenni? Nem kellett volna ez esetben postára adniuk? Megtámadhatom ezt a felmondást a próbaidőn túl nyúló közlésre hivatkozva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Megtámadhatja, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Feleségem meghalt és az ő nevén volt az egy (nagyobb értékű) darab gépkocsink. 3 közös gyermekünk van. Hogy fog eloszlani az örökség? Igaz, hogy csak a 3 gyerek fogja örökölni 1/3- 1/3-ad arányban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mind a négyen örökösök.

Kérdés: 2 db egyforma alvázszámú Toyota rav4 van az országban, ezért nem tudom vizsgáztatni az autót, sajnos nálam van az egyik. Eddig volt érvényes forgalmi engedély és eredet vizsgálat. A rendőrségi határozat igazolja, hogy az én autóm tiszta. Mégsem megy át a vizsga rendszerén. Hogyan tovább?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon a kereskedőhöz, akitől vette az autót.

Kérdés: Az elmúlt napokban folytattam egy elég intim beszélgetést interneten valaki olyannal, akit nem ismerek. Tudom, hogy nagyon meggondolatlan voltam, a lényeg, hogy pár percen belül visszavontam és a profilt is töröltem, illetve jelentettem a másik oldalát, de félek, hogy lescreenshot-tolta és esetleg továbbküldi, viszont nem tudom biztosra. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor lehet valamit csinálni vagy csak akkor, ha bizonyítékom van arról, hogy továbbküldte a beszélgetést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak abban az esetben, ha bizonyítéka is van.

Kérdés: Állandó 2 órás bejelentés szerződés mellett milyen jogaim vannak? Rokkant ellátott vagyok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, pontosítsa a kérdését.

Kérdés: A kérdésem a következő lenne. Az újévi bér kiosztásánál az új főnököm, aki 5 hónapja dogozik a cégnél a béremelés kiosztásánál azt mondta, nekem nincs megelégedve a munkámmal. Ezt azzal indokolta, hogy decemberben kórházba kerültem szívtájéki szúrás, nyomás miatt, és táppénzen voltam. A táppénzt, meg a jogosan megjáró szabadságot összeadta, kijött 50 nap kb. Ezáltal kitoltam a többiekkel arra hivatkozott. Én a munkámat becsülettel és minden tudásommal elláttam. Azóta orvoshoz járok ez miatt, pszichiáterhez is. Depressziós lettem, hogy ennyire leminősített. Azóta táppénzen vagyok. Milyen jogom van, hogy azóta nem tudok dolgozni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A problémájára sajnos nincs jogi megoldás.

Kérdés: Kiemelhetnek-e kiskorút az ingatlan lefoglalása miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben további körülmények is indokolják, igen.

Kérdés: 2024. februárban vettem részvényt, jár-e az idén osztalék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, mert ha jól emlékszem, itt a fordulónap májusban van.

Kérdés: Egy Technikum 3. osztályos tanulója vagyok, és gyors anyagcserével rendelkezem. Emellett megiszok legalább 2 liter vizet iskolaidőben. Hozhat az igazgató olyan döntést, hogy nem enged ki a mosdóba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy a testvéremmel, az ő ún. hitelezői igénye miatt bírósági per folyik 2 évvel ezelőtt meghalt édesanyánk 5 éves ápolásáért, akit szó szerint magántulajdonba vett, és elzárta előlem 5 éven át a saját ingatlanában. Az ő munkadíja szerinte 24.262.350 Ft, amiben ő egy több mint 10 éves, általam nem engedélyezett kettőnk között folytatott szóváltást vett fel diktafonra, és ezt akarja felhasználni bizonyítékként ellenem a bírósági tárgyaláson. Ezzel szeretné bizonyítani azon rágalmazását, hogy én veszélyt jelentettem az anyánkra, és “meg kellet tőlem védenie”. Ez mennyire jogellenes? És a bíróság ezt egyáltalán elfogadja-e bizonyítékként?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogellenes, de felhasználhatják a perben ettől függetlenül. Igen.

Kérdés: 10 éve az ingatlanban a gáztűzhelyet megszüntettük, villanytűzhely lett a fszt- i lakásban, amit akkor teljesen felújítottunk, a fűtés távfűtés. Most a szerelők azt akarják, hogy a gipszkarton falat bontsuk meg, a gázórát akkor a Gázművek leszerelték, lezárták, most azt mondják, ki kell bontanunk a gipszkartonfalat. Újra plombálni, ellenőrizni akarnak, a többi lakásban gázórát akarnak cserélni. Mihez van jogunk, mi nem fogjuk szétverni a felújított lakást, melynek költsége minket terhel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kötelesek lehetővé tenni a vizsgálatot valamilyen módon.

Kérdés: Van egy kiskorú gyermek, aki most töltötte 1. életévét és vér szerint nem én vagyok az apja, papíron viszont igen. Volt párom hónapokig zaklatott azzal, hogy én intézkedjek, mire megértette, hogy ehhez ő is kell. Nem ő a gyermek gyámja, így bonyolult az egész, viszont most már tudjuk, mit kell tenni ahhoz, hogy ne én legyek bejegyezve apának, viszont ők nem igazán akarnak együtt működni és intézkedni azzal az indokkal, hogy a vér szerinti apára várnak, viszont ez csak áprilisban lesz esedékes és így is csak halasztgatni tudták az egészet. Én ez ügyben mit tehetek, ha ők nem hajlandóak ezt elintézni és elindítani a procedúrát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ön is elindíthatja az apaság vélelmének megdöntése iránti pert, amennyiben 1 éven belüli az ön tudomásszerzése.

Kérdés: Lenne egy olyan kérdésem, hogy a 10 hónapos fiaimnak az apja nem fizet gyerektartást. És hogyan tudnám beperelni, ha nem szerepel papírilag sehol sem? Mik az eljárások?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben a helyzetben először egy apaság megállapítása iránti pert kell indítania. Vagy legalább párhuzamosan a kettő pert.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy 2023. szeptember 14-én nyugdíjba mentem a nők 40 kedvezménnyel, de ugyanazon a napon munkába is álltam, mint közalkalmazott. Míg a nyugdíjazásomról határozatom nem volt, addig a munkáltatóm levonta a béremből a járulékokat mondván, hogy majd visszaigényelem adóbevallásnál. Most, amikor az adóigazolásokat kaptuk, a MÁK azt mondta, hogy ők csak egy nullás igazolást tudnak adni. Kinek kell visszafizetnie a jogtalanul lefogott járulékaimat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatónak.

Kérdés: Spanyolországban élt anyám, aki elhagyott csecsemő koromban. 2022-ben meghalt, végrendelkezett. A végakarat szerint mást jelölt meg örökösnek (vadidegent). A spanyol jog szerint a leszármazottak, gyerekeim köteles részét lehet kérni, ami tudomásom szerint 2/3-ad rész. Fogadtam ügyvédet, aki 2023. óta nem válaszol, nem lehet elérni. Kerestem egy másik ügyvédet szintén Spanyolországban, akivel ugyan így jártam. Sem telefonon, sem üzenetben nem lehet elérni őket, ráadásul nem kevés pénzt fizettem ki nekik. Sajnos ügyem azóta sem haladt. Jó lenne legalább a személyes dolgai közül pár darabot megmentem (pl fotók). Az a tiszteletteljes kérdésem, hogy mit tehetnék? Kiben bízhatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom bízzon meg egy újabb ügyvédet. A spanyol eljárási rendről, jogkövetkezményekről stb. nincsenek információim.

Kérdés: Közjegyző előtt bejegyzett élettársak vagyunk 5 éve, az ő tulajdonában lévő lakásban éltünk, majd azt eladva, annak az árából vett következő ingatlan is az ő nevére került. A lakcímbejelentő papíron mindkétszer szállásadómként írt alá, ez az állandó bejelentett lakcímem nekem is. Minden az ő nevén van, de ide keresek én is. Egy gyermeke van. Ha a párommal történne valami, az utcára kerülnék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jelenlegi szabályozás szerint az örökhagyó élettársa nem törvényes örökös. Ezért, ha a párja végintézkedést nem tesz, akár utcára is kerülhet.

Kérdés: Külföldi – román – állampolgár él egy községben, nem az önkormányzat alkalmazottja, és be van jelentve az önkormányzat tulajdonát képező, amúgy más személyek által lakott ingatlanba, mint tartózkodási hely. Szabályos-e ez így?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Egy olyan ügyben keresem, 11 éve vagyok együtt a párommal. Nincs házasság, és bejelentett élettársi kapcsolat sem. Szeretnék véget venni a kapcsolatnak, de a barátnőm szeretné a háznak és mindennek a felét. Hozzáteszem, kb. 8 éve nem dolgozik, jövedelme nincs. A ház, amiben lakunk, a nevemen van. Röviden, édesanyámnak volt háza, amit vitt a bank, azt vásároltam vissza. Az el lett adva, és úgy vettem azt a házat, amibe jelenleg élek. A kérdésem az lenne, mennyivel tartoznék a barátnőm felé, ha szétmennénk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján semmivel.

Kérdés: Miért nem kezelik a 70 éves betegeket úgy, mint az 50-60 éveseket, egy szinten, miért kevesebb fontosságú egy 70 éves mentális, fizikai egészsége, mint egy 60 évesé.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos erre nem tudok választ adni.

Kérdés: A tulajdonomban lévő lakáson édesanyámnak haszonélvezeti joga van. Én itt élek életvitelszerűen, ide vagyunk bejelentve a kisfiammal. Édesanyám máshol él, nincs ide bejelentve. Állandó fenyegetéssé vált, hogy ki tesz innen minket, mert nekem kötelességem az ő parancsait teljesíteni. Persze a saját dolgaim helyett is minden áron, ez az ő elvárása. Odáig fajult a helyzet, hogy a 9 éves kisfiamat felhívja, hogyha nem megy át hozzá, akkor nem lesz hol laknia. Ezen a ponton elgondolkodtam. Engem gyerekkoromban többször elzavart otthonról, ugyanazt szeretné folyatni felnőtt koromban is. A lelki zsarolás bántalmazás, a megfélemlítés a mindennapok része. Mit tudnék tenni? Mi várható? Hogyan lehet megvédeni magunkat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megválthatják pénzben a haszonélvezeti jogot, amennyiben az édesanyja beleegyezik.

Kérdés: Elvitték, kb. 2 éve a gyermekeimet az intézetbe, már egyedül vagyok. Vettem ki lakást, bejelentett munkám van. Mielőbb vissza szeretném kapni őket Mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kezdeményezni kell a visszahelyezést akkor.

Kérdés: Örököltem egy ingatlant. Bejegyzett 1/1 tulajdonosa vagyok. A benne lakó elbirtoklási pert indított ellenem. Az öröklésem végrendeletét a tulajdonos 2021. Okt. 18-án írta saját kezűleg. A felperes egy 2008-ban kelt adásvételire hivatkozik, így az 5 éves elbirtoklásra hivatkozott. Számlák közül a villanyt, gázt fizette, de se illetéket, se közösköltséget, se hulladékkezelést, se vizet nem fizetett. 3 tanúja volt a nem ott lakó testvére, aki a bírónak nem tudott választ adni, miből állítja, hogy tényleg ott lakott. A másik egy az adásvételin egyéb érdekeltként aláíró személy, aki gyakorlatilag az örökhagyóm a hajléktalanszállóra zavarta, kiadta lakását és el is adta, illetve itatták, majd azt mondták mienk a lakás. 2008-óta nem találkoztak, nem beszéltek. Így ő sem tudta véleményem szerint az ott lakást bizonyítani. Nem adtak pénzt a lakásért a tulajnak. A 3. tanú a haragosom volt, bírósági per is volt belőle. Az ügyvéd helyett én kértem és azt mondták így nem szabályos. Megnyerte, de 15 nap a fellebbezés.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le, hogy mire szeretne választ kapni, mert az üzenete alapján nem egyértelmű.

Kérdés: A kérdésem a következő lenne: joga van a tulajdonosnak kamerát felhelyezni egy albérletben a bérlő tudta és beleegyezése nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Feleségemmel 20 évi házasság után elváltunk 2014-ben. A házasság alatt építettünk egy házat kp+hitel. Mikor elváltunk nem volt vagyonmegosztás, de én kaptam a ház kizárólagos használati jogát. Megegyeztünk, hogy ha kifizetem a ház hitelét ő lemond a ház tulajdonjogáról. Ez sajnos nem valósult meg, mivel egyedül nem kaptam hitelt. Így maradt a házon a hitel, a tulajdonjog pedig kettőnk nevén. Akkor a ház értéke kb. 15 millió vol,t hitel pedig közel 7 millió, ezért is akartuk megszüntetni a közös tulajdont. Azóta eltelt közel 10 év, én fizetem azóta is egyedül a hitelt (havi 80 ezer Ft). Most el akarom adni a házat (most kb. 40 milliót ér ), de az exem követeli a ház felét. Követelheti-e és ha igen mennyit? Én felajánlottam neki egy jutányos összeget, de kinevetett.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Követelheti a felét is akár. Az Önök megállapodása lesz az irányadó elsősorban.

Kérdés: Gyermekünk 6 éves óvodás, autista. A GYOD jogosultság szabályai szerint óvodás után akkor vehető igénybe a támogatás, amennyiben az intézményvezető nyilatkozik arról, hogy: – “az intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg” – esetünkben nem áll fenn, vagy – az “intézmény igénybevétele az ápolást végző személy rendszeres közreműködését szükségessé teszi”. Kérdésem: ez utóbbi mit jelent? Korábban egy autistákat támogató szervezettől azt az információt kaptuk, hogy ha a gyereket reggel visszük, délben/délután megyünk érte, teljesítjük ezt a kitételt, mivel önállóan, szülői kíséret nélkül nem tudja az intézményt látogatni. Az igazgató viszont nem akarja aláírni a nyilatkozatot, mivel szerinte ez arra vonatkozik, hogy az intézményben kell tartózkodnunk, az ő munkájukat segítve, és nekik nincs szükségük gyermekünknél a segítségünkre. Jogosultak vagyunk/lennénk ez alapján a GYOD-ot igényelni a rendszeres közreműködésre hivatkozva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Erdélyből vagyok, gyógymasszőrként dolgozom és feliratkoztam egy képzésre, ami a tavaly ősszel történt. Kifizettem 80.100 Ft összeget, kiutaztam Budapestre, ami nekem 800 km és nem tartották meg a képzést és értesítőt sem küldtek. Kértem vissza a pénzem és azzal érvelnek, hogy nem adják vissza a pénzt, mert online anyagot küldtek nekem (nyilván ezzel nincs mit kezdenem oktatás nélkül). Így feliratkoztam a márciusi képzésre ebből kifolyólag, és újra elmaradt a képzés. Sokszori telefon és e-mail után, indulás előtt kevesebb, mint 24 órával nehezen, de közölték, hogy újra elmarad a képzés, újra csak a “kevés a létszám” indokkal. Most már követeltem vissza a kifizetett költségeket, ami a képzésre és a kétszeri alkalommal repülőjegy vásárlásra költöttem. De minden érvet felvet, hogy neki igenis joga van ahhoz, hogy ne kelljen visszafizesse az összeget. 15 fős létszám alatt nem tartanak képzést. Kétszer el maradt ez okból. Nem évekre fizettem elő a képzésre, hogy üresbe várjak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom indítson fizetési meghagyásos eljárást ügyvéd vagy közjegyző segítségével, azonban előtte mindenféleképpen tanulmányozz a képzési szerződést, amit aláírt.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy szociálpedagógus diplomával, ha általános iskolában dolgozom, milyen besorolás illet meg, milyen munkakörben dolgozhatom, illetve melyik törvény támasztja ezt alá? Jelenleg szakmunkás minimálbért kapok, mivel azt a választ kaptam a főnökségtől, hogy a szociálpedagógus diplomámat nem ismerik el pedagógusi végzettségnek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Nkt. 3.melléklete alapján a szociálpedagógus pedagógus szakképzettségnek számít.

Kérdés: Kérdésem: felperes benyújtotta, hogy elbirtokolja a kb. 30 éve örökölt általa 50%-ban, mi pedig 9-en résztulajdonosként vagyunk bejegyezve a földhivatalnál. Milyen lehetőség van arra, hogy fizessen nekünk a tulajdoni részünkért, hogy ő legyen az egész örökség tulajdonosa. Nem igazságos hogy a Balaton parton levő ingatlant, melyet 5 millió forintban jelölt, kb. 8-szorosáért el fogja tudni adni, mivel a forgalmi értéke több, hogy ingyen megszerezze, kisemmizne minket. Mit lehet tenni ezért, hogy a részem megmaradjon? Vagy fizessen. Persze, ha egyedül én nem megyek bele, a többi nem foglalkozik vele, mi Ön szerint a lehetőségem? A többieket szinte nem is ismerem. 45 napom van a sok papír kitöltésére, melyet az ügyvédje küldött. Hogy lehet elutasítani, hogy ne járjak rosszul. 6/80-ad részről van szó, de nekem is jól jönne egy kis bevétel. Nagy telek kis házzal még ha régi is. Aki megveszi esetleg utána, nem 5 milliót fog érte adni. Kisemmizve érzem magam. Úszhat így az örökség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az, hogy benyújtotta a kérelmet, nem jelenti, hogy a bíróság kedvező döntést fog hozni számára. Az iratokat ismernem kellene a teljes körű válaszhoz.

Kérdés: Jogom van-e édesanyámmal bemenni az orvosi vizsgálatára? Idős, nagyon fél, izgul. Nem tud odafigyelni, mit mond az orvos. Ő is kérte az orvost, hadd menjek be vele. Nem engedték, mondván nem kiskorú. Van erre valami törvény?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bemehet.

Kérdés: Mennyire van jelentősége a munkavállaló részéről a munkáltató által bejelentett helyes feor kódnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs jelentősége.

Kérdés: 1 évvel ezelőtt rám támadt egy úriember, aki ellen eljárást is indítottam, akkor ez után közösségi médián elkezdett zaklatni és minden videóm alá azt írni, hogy pedofil és fiatalkorú megrontó vagyok, több álhírt terjeszt rólam, ilyenkor mit tehetek, kihez kell fordulnom ezügyben, hogy felelősségre vonják érte? Több partnerségtől is elestem emiatt az ügy miatt és sosem jelentett fel senki nemi erőszak miatt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet rágalmazás okán.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy a szocpolra épült ház esetében a szocpol törlése után kié a tulajdonjog.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Akinek a nevére van bejegyezve a földhivatalban.

Kérdés: Önkormányzattól elbirtoklás lehetséges-e az elbirtoklási feltételek fennállása esetén megállapodással, vagy csak peres úton? f) Eladók tájékoztatják a Vevőt, hogy az Ingatlant akképpen örökölték meg, hogy a néhaiak a lakás mellett található és a lakással egybenyitott Budapest XIV. Belterület, hrsz. alatt nyilvántartott, természetben Budapesten található lakás megnevezésű 16 m2 alapterületű ingatlan birtokában is voltak, azt 2000.10.31-i tulajdonszerzésük és birtokba lépésük óta szakadatlanul sajátjukként használták és birtokolták. Lényegében az itt nyilvántartott 30 m2 alapterületű lakást és a nyilvántartott 16 m2 alapterületű lakást ténylegesen, mint egy fizikai egységet képező 46 m2-es lakásként birtokolták és használták. Eladóknak nincsen tudomása arról, hogy a nyilvántartott 16 m2-es lakás visszaszerzése érdekében a tulajdonos fellépett volna. Jogelődök az adásvételi szerződésben ezt aláírásukkal igazolták.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges, perben.

Kérdés: Egy sorház osztatlan közös udvarán az egyik lakó a garázsa előtti részen rengeteg vasat halmozott fel. Rontja az udvar összképét, illetve már a patkányok is megjelentek. Az ANTSZ csak felszólította a rendrakásra, illetve a patkányirtásra, de semmit nem hajlandó a szomszéd tenni. Hová fordulhatunk /a többi 5 család/ és mik a lehetőségek? Ugyanez a szomszéd a garázsokhoz vezető bejárati részt nem hagyja szabadon, ott parkol egy nagy dobozos autóval, így a legbelső lakó kénytelen magánterületen áthajtani, ahol virágokon és kerti lámpákon megy keresztül tönkretéve azokat. Évekkel ezelőtt megegyeztünk, hogy a garázs előtti sávot mindenki saját maga alakíthatja, úgy ahogy szeretné, viszont egy bejárati sávot szabadon hagyunk, hogy mindenki be tudjon hajtani a garázsába. Hiába szóltunk a szomszédnak, nem hajlandó elállni a dobozos autóval a bejáratból. Rendőrség nem csinál semmit, mert nem közterület.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak.

Kérdés: Kötelezhetem-e a gyermekemmel együtt élő szülőt, hogy bizonyítsa, hogy van munkahelye / jövedelme? Ha igen, milyen jogszabály alapján?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelezheti.

Kérdés: Most év elején kb. 5000 embernek csökkentette a cég a fizetést kb. 50 ezer forinttal. Mit tehet a dolgozó? Azt mondták, ha nem tetszik, el lehet menni. A darabszámot ugyanúgy megkövetelik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Munkaügyi pert indíthatnak.

Kérdés: Házunk 40 éve a miénk, többszörös öröklés után, az önkormányzat követeli, hogy a kertünk egy része az övék, ürítsük ki. Nem lehet elbirtokolni állami földet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Állami tulajdonban lévő föld is elbirtokolható, csak azt be kellett volna jegyeztetni a földhivatalba, egy peres eljárás után. Gondolom, hogy ez nem történt meg.

Kérdés: A következő lenne a kérdésem. Épp lakásvásárlásban vagyok, szerződés aláírva ügyvéddel, foglaló és előleg befizetve, viszont nincs meg a villamos biztonsági vizsgalat. Ahogy utánaolvastam a jogszabály előírja, hogy az eladó köteles ezt elvégeztetni, viszont az eladó nem akar erre költeni, az ügyvéd pedig amolyan engem állít be kekeckedőnek, mondván hogy ez csak formalitás és ebben a kisvárosban ezt soha egyik ügyfele sem készíttette még el. Tudomásom szerint idén februártól lett ez kötelezővé téve, viszont én csak a szerződés-foglaló után néztem és olvastam ezeknek utána. A kérdésem az lenne, hogy ha az eladó nem hajlandó ezt elvégeztetni a teljes összeg befizetéséig, elállhatok a szerződéstől oly módon, hogy a foglalót és előleget is visszakapjam? A szerződésben csak annyi áll jelenleg, hogy az ügyvéd tájékoztatott mindkettőnket, hogy a vizsgalat szükséges, illetve egy korábbi pontban áll annyi, hogy az eladó szavatolja, hogy többek között a villamosság is rendben van.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az előleg mindenképp visszajár, a leírtak alapján a foglaló is kétszeresen, mivel az eladó hibájából hiúsul meg a szerződés.

Kérdés: Hetente 4-5-ször egy régi szállítónk, aki ideszállított és itt hagyott meg nem rendelt árut a MOKK-on kereszül “feljelentget” és fizetési meghagyásokat ad be. Az árut többször kértük az évek során, hogy vigye el, de nem tette, azóta is bontatlanul áll. Mit lehet tenni ezügyben? Milyen jogalappal kérhet valaki Fizetési Meghagyást? Hiába mondunk ellent, következő nap-héten új jön.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos ez ellen nem tudnak mit tenni, minden esetben mondjanak ellent a fizetési meghagyásnak.

Kérdés: Itthon vagyok 8 év után. Eladtam mindenemet, dolgozni akarok, de nincs lakcímem. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hajléktalan szállót is bejelentheti állandó lakcímként, valamint település szintű lakcím bejelentésére is van lehetőség.

Kérdés: Adott egy cég, ahol vannak bizottsági tagok. Az egyik bizottsági tag ki szeretne lépni a bizottsági tagságból, de a cégvezető mindig elodázza a dolgot és azt mondja, hogy akkor léphet ki, ha talál maga helyére valakit (ami nem a bizottsági tag dolga lenne). Már több mint fel éve nem hajlandóak megszüntetni a tagságát, ő pedig nem akarja a továbbiakban a nevét adni semmihez. Tanúkkal aláírt lemondási nyilatkozatot adott be és úgy tudja, hogy a kérése után 5 nap alatt a cégjegyzékből ki kellene venni, de eddig nem történt semmi. Neki, mint egyszerű embernek ezzel kapcsolatban milyen jogai vannak, hogy ő már nem szeretne tag lenni? Milyen jogi lépéssel tudná rávenni a cégvezetés erre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat, amennyiben nem veszik ki a cégjegyzékből.

Kérdés: Magánszemély a meghirdetett autót mégsem adta el, mert árat versenyeztet. Érdeklődőként elmentem, megtekintettem a vételár a kezemben volt és a tulajdonos nem hajlandó eladni a hirdetésben szereplő árért, mert azé lesz, aki többet ad érte. Mennyire szabályszerű ez így?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Teljesen jogszerű, az eladó szabadon dönthet.

Kérdés: Adott egy ingatlan, ami új fűtést kapott. Ez elméletileg nem lett bejelentve. A házat el tudják adni? Vagy csak KP-ra emiatt? Vagy mehet az eladás úgy, ahogy van. Bankon keresztül stb.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján el tudják.

Kérdés: Szóval van egy ingatlan, melyet 4 gyerek örökölt, az ingatlanon tartozással. Egy potenciális vevő kifizeti a tartozást, közben az egyik örökös átadja a tulajdonjoga 25%-át ajándék címén a potenciális vevőnek. A kérdés az lenne, követelheti-e a vevő a többi tulajdonostól a tartozást? És eladás után akkor a 25%, ami jár neki? Szóval a vevő tulajdonos 25%-ban, követelheti az általa kifizetett adósságot? Vagy eladás után? Nem lehet megakadályozni az ajándékozást semmilyen módon? Tehát az eredeti örökös nem követelheti vissza az elajándékozott részt a vevőtől ?Még nincs bejegyezve a vevő tulajdon joga.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a megállapodás tartalmától függ. Amennyiben csak az egyik tulajdonossal állapodik meg, a többitől nem követelhet semmit. Nem tudják megakadályozni az ajándékozást. Nem.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy a tulajdonomban lévő ingatlanomba megengedtem egy személynek, hogy a lakcíme legyen. Én meg tudom ezt az állapotot szüntetni, mint teljeskörű tulajdonos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kényszerkijelentéssel élhet.

Kérdés: A szerkesztő ügyvédnek van-e egy eredeti példánya az ő által szerkesztett végrendeletről? Ha igen, akkor hány évig kell ezt megőriznie?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt sajnos nem tudom megmondani, nincs erre jogszabályi kötelezettség. Meg kell kérdezni a kollégát, aki intézte, hogy van-e példánya belőle.

Kérdés: Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy az apának a gyerektartáson kívül, milyen jogai vannak? Gondolok itt a gyerek orvosi, iskolai költségek, külön órák, fejlesztésekhez köteles-e valamilyen formában hozzájárulni? Vagy csak fizeti a kötelezőt, amit a bíróság meghagyott (gyerektartást) aztán ennyivel le van tudva az úgymond “felelőssége”a gyermek iránt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyerektartáson kívül nincs egyéb anyagi kötelezettsége. A gyermektartásdíjat ezek figyelembevételével kell megállapítani.

Kérdés: A jelenlegi munkahelyemtől 100 km-en túl költöztem, elmondani nem akartam emiatt, mert van kirendeltsége a munkáltatómnak az új lakhelyemen is, ahol a pozícióm, munkaköröm szintén elvégezhető. Ezzel szemben a munkáltatóm kötelezni akar arra, hogy 100 km-en túlról is az eddigi kirendeltségre járjak be dolgozni. Van erre bármely jogi paragrafus, amely kötelezi ez esetben a munkáltatót az új lakhelyemen lévő kirendeltségre való áthelyezésemre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs. Ezt időben közölnie kellett volna a munkáltatóval.

Kérdés: Körül-belül két hete lakunk abban a lakásban, amit nemrég béreltünk ki egy évre. Észrevettem, amikor a barátnőm mutatta a szerződést, hogy nem írta alá tanú, továbbá több dolog sem úgy működik, ahogyan azt szóban megbeszélték a bérlemény tulajdonosával: a lakás ázik, a fűtéssel is vannak problémák. Érdeklődni szeretnék, hogy a szerződés felbontásához már az is elég, hogy nincs tanú által aláírva, esetleg úgy érvénytelen? Ha igen, mikor célszerű ezt a tulajjal közölni? Ugyanis egyelőre nincs másik bérlemény kilátásban, viszont félő, hogyha későn szólunk erről, az furcsán veszi ki magát. Sajnos nincs előttem a szerződés, így nem tudom, hogy milyen kritériumokkal mondható fel az. Elsősorban az érdekel, hogy tudatában vagyunk a fent leírtaknak, akkor ha 1-2 hónap múlva szólunk, az hogy veszi ki magát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában ettől még nem válik érvénytelenné a szerződés és a szerződés felbontásához sem elegendő. Rendkívüli felmondással megszüntethetik a szerződést az említett problémákra hivatkozva. Azt javaslom ezt minél hamarabb közöljék a bérbeadóval.

Kérdés: 2015. októberi vagyonmegosztási szerződés megsemmisíthető-e, megtámadható-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Az iránt érdeklődnék, hogy szeretnénk elválni egymástól és kérdésem az, hogy az asszonytartást kötelező fizetnie még akkor is, ha én nem kérném az asszonytartást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelező.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy édesanyám papírjait szeretném visszamenőleg elkérni a kórháztól, nem adták vissza, mikor sajnos elhunyt. Jogom van követelni tőlük? 2x hazaküldték, harmadjára sajnos életveszélyben volt. Szeretném az előző 2 papírt elolvasni, mit írtak bele.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Egy földszintes, 58 nm-es társasházi lakás felét szeretnénk megvásárolni nagybátyánktól. Benne lakunk. 5-6 millió forintban egyeztünk meg, több okból (lelakottság, sok energia, munka volt a felújítás, családi kapcsolat). Kb. 4 millió forintnyi felújításról van számlánk, a többi saját befektetett munka. A nagybácsi járás- és kissé beszédfogyatékos. Beszámítható, nincs gyámság alatt. A lakás mostani piaci ára, így a felének az ára is nyilván több mint, amit adni akarunk érte, ezt tudjuk. Ő is tudja. A kérdés: ennyiért megvehetjük-e? Fennáll-e a feltűnő értékarányosság problémája egy ilyen, 22-24 millió forintot érő lakás esetén? Ha gyámság alá vagy idősek otthonába kerül a nagybácsi, nem lesz-e gondunk az olcsóbban megvásárolt lakásrész miatt? A magasabbra becsült lakás után fizetendő magasabb illetékről tudunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, megvehetik. Nem gondolnám. A lényeg, hogy az adásvételkor ne legyen gyámság alatt.

Kérdés: Egy vállalkozó három hónapon keresztül nem kért közterülethasználati engedélyt arra, hogy egy járdán villanyoszlopokat tároljon, közterület használati díjat sem fizetett. A lakók e-mailben jelezték a jogsértő állapotot, megírták azt is, hogy tudomásuk szerint több, mint két hónapja vannak a járdán tárolva az oszlopok. A polgármester másnap válaszolt a levélre (addigra az oszlopok átkerültek a vállalkozó területére). Ma kora délután személyes bejárásom alkalmával tapasztaltam, hogy a villanyoszlopokat a járdáról elpakolták az építési területre. A helyi rendelet szerint a közterület foglalás az első 48 órában nem díjköteles. Hozzám a jelzés a villanyoszlopok elhelyezéséről tegnap érkezett, ezért a levélben szereplő 2 hónapnyi tárolási időt sajnos nem tudjuk figyelembe venni. A polgármester rá sem kérdezett arra, hogy esetleg tudjuk-e bizonyítani, hogy az oszlopok több, mint két hónapja vannak a közterületen (tudjuk). A kérdésem: fenti tényállás megvalósíthat-e bármilyen bűncselekményt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Jogtalanul kaptam 5x mokkos fizetési meghagyást ugyanazon személytől. Idő közben vállalkozó lettem. Az utolsó meghagyást vállalkozóként kaptam. Mivel a már megszokott módon küldtem vissza az ellentmondást, papír formájában, nem fogadták el, jogerőre emelkedett. Kérdésem az lenne, hogy a teljesen minden jogalapot nélkülöző követelés jogtalanságát milyen úton tudom bizonyítani. Valóban törvényszerű így pénzt behajtani jogtalanul? Miért nem ellenőrzi a fizetési meghagyást kiadó közjegyző, hogy egy szélhámossal van dolga? Mit tudok tenni? Polgári peres úton tudom visszaperelni a jogtalanul behajtott követelést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, a követelés azonnal végrehajthatóvá válik. Igen, jogszerű. Vélhetően nem fogja tudni visszaperelni.

Kérdés: A nejem örökölt a testvérével fele-fele arányban egy kb. 15 millióra felértékelt házat. A nejem halála után 5 gyermeke és én, a férje örököltük egyenlő részben az örökséget a nejem után. Így a már említett ház 1/12 része jár a gyerekeknek fejenként és nekem is. Viszont örököltünk 1,3 millió tartozást is, ami a folyószámláin volt.  A közjegyző a gyereke megbízásából elfogadtuk az örökséget. Ez már jogerős. Úgy gondoltuk eladjuk a házat és kifizetjük a tartozást, így jobban járunk, mintha lemondjuk az örökséget. De most az egyik gyermek nem egyezne bele a ház eladásba. Megteheti ezt? Vagy kötelezhető-e bármilyen módon erre? A közjegyző által kért és megállapított örökség visszamondható-e valamilyen formában? A tartozást a bank levonhatja-e vagy ráterheli-e a házra? Milyen lehetőségek lehetnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben nem tudnak megegyezni, bírósághoz fordulhatnak közös tulajdon megosztása okán. A bíróság által hozott ítélet rá nézve is kötelező erejű lesz. Utólag nincs rá lehetőség, hogy visszautasítsa. Végső esetben akár rá is terhelhetik.

Kérdés: A szomszéd megtilthatja-e, hogy külső egységet telepítsek a házam falára? Kb. 15 m-re van a szomszéd fala, és még többre az ajtója. Jelenleg ő nem szeretné, ha lenne ott klíma, míg neki van a másik szomszéd felől. Mit tegyek, ha nem enged be?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Központi szabályozás nincs rá, de ha a szomszéd úgy ítéli meg, hogy rontja az életminőségét a klíma zajterhelése, akkor birtokháborítási eljárást indíthat, a jegyző pedig át is telepíttetheti a berendezést, ami többe kerül, mint az eredeti beruházás. Amennyiben nem tud megegyezni a szomszéddal, azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz a vita eldöntésének okán.

Kérdés: Ha feketén nem túlórázom, de ledolgozom a napi 8 órámat, ahogy a szerződésben van. Akkor ezért elküldhetnek? Szerintem nem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató elrendelhet kötelező túlórát, amennyiben megfizeti.

Kérdés: Szüleink halála után testvérem is örökölt, azonban nemrégen ő is elhunyt. Gyermekei nem voltak, de nemsokkal halála előtt megnősült. Legközelebbi rokona tehát a testvére. Ez esetben örököl a testvér (ha igen, milyen arányban?) vagy csak a felesége? A kérdés annyival bonyolultabb, hogy a szülői hagyatéki eljárás még igazából el sem kezdődött, amikor meghalt a testvérem. Ez esetben az özvegye igényt tarthat a mi szüleink örökrészére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak a feleség örököl, kivéve az ági öröklés alá tartozó vagyontárgyakat, azokat igényelheti a testvére.

Kérdés: Férjem örökölte meg az édesapja után a házat, aminek a felső lakásában élünk. Alul lakott az özvegy, aki most kiköltözött és kiadja albérlőnek. A két lakás a földhivatal előtt nincs szétválasztva, tehát egyként létezik. Annak ellenére, hogy külön bejáratú, de közös mérőórák vannak. Nincs egyetértés abban, hogy hogyan fizesse az albérlő a rezsit, illetve kinek fizesse. Hogyan szokták közös mérőórák esetén megállapítani a fizetendő rezsi részt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bérbeadónak kell fizetnie.

Kérdés: Az alábbi problémával, kérdéssel fordulok Önökhöz: A 7 éves kislányom hétköznap délben volt a moziban. A mozi büféjében kivetítőkön filmeket reklámoznak, viszont ezek között egy olyan film bemutatóját látta, ami ‘x’ korhatár-besorolású, tehát “alkalmas a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyos károsítására, különösen azáltal, hogy pornográfiát vagy szélsőséges, illetve indokolatlan erőszakot tartalmaz.” A mozinak joga van ilyen bemutatót vetíteni nyilvános helyen, napközben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de az biztosan nem nyilvános hely volt, hanem a mozi tulajdona szerintem.

Kérdés: Utalt nekem egy cég, ahol már nem dolgozok. Egy ügyintézőjük felhívott és elmondta, hogy ki nem fizetett szabadságom szeretné elutalni.
Miután elutalta az összeget, felhívott hogy többet utaltak, s abból csak a szabadságom utáni összeg az enyém. Én kértem a hölgyet, hogy akkor csak annyit veszek le, amennyi nekem jár, s a többit rajta hagyom, s hívja vissza az utalást, amennyi visszajár, de hívjon fel, miután ez megtörtént. Nem hívott. Én hívtam vissza, akkor azt mondta a hölgy, hogy minden rendben, mert csak egy ilyen nevezetű van, mint én, szerinte ez az űrlap az enyém. Miután ez a beszélgetés megtörtént, kb. 1 hét elteltével le is vettem az összeget. Én rá három hónap elteltével most követeli a cég a visszafizetést, amit utaltak azzal a feltétellel, hogy ha nem fizetem vissza, feljelentenek jogtalan pénzfelvétel miatt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést, kérem írja le a problémáját érthetően és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: A párom és az én előző házasságomból is van egy gyermek, illetve két közös. Így 3 gyereket nevelünk. Férjem exneje gyerektartásdíjat szeretne emeltetni. A férjem veszi igénybe mindhárom gyerek után a családi kedvezményt, ami ugye megjelenik a nettó jövedelmében. Nekem sajnos nincs annyi jövedelmem, hogy érvényesíteni tudnám mindhármat. A kérdésem az lenne, hogy az új tartásdíj megállapításában beleszámít a közös és a saját gyermekem után kapott családi kedvezmény? Nagyon igazságtalan lenne ha igen. Sajnos törvényben erre hivatkozást nem találtam, csak az adójóváírásról.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság mindent figyelembe vesz. De a tartásdíj mértéke egyébként elsősorban NEM a fizetés / bevétel függvénye, hanem a gyermek indokolt és szükséges kiadásaié.

Kérdés: Négy éve együtt élünk a párom tulajdonában lévő ingatlanban. Mit mond a jog? Kirakhat, ha igen miért. Milyen indokkal?Van-e jogom lakhatással kapcsolatban az együtt töltött idő és társkapcsolat alapján.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármilyen indokkal elküldheti, hiszen ő a tulajdonos. Nincs.

Kérdés: Szeretnék érdeklődni, hogy egy elárverezett ingatlanból mit van jogom elvinni? Gondolok itt komolyabb értékekre, mint ajtó a helyiségek között vagy kiegészítésképpen működő törölköző szárító radiátor, lámpatestek, konyhaszekrény stb. Olyan tárgyakra gondolok, amik falon vagy beépítve vannak. A végrehajtás vásárlásnak minősül jogilag? Ha a mostani új dolgok helyett régebbit rakok fel az jó lehet olyan tárgy esetén, amit nem vihetnék el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ingóságokat elviheti, illetve azokat a rögzített tárgyakat is, amik állagsérelem nélkül elmozdíthatók/ leszerelhetők. Nem minősül vásárlásnak.

Kérdés: Azt szeretném megkérdezni, hogy 30 év elmúltával is vissza kérhetem-e. Házról van szó. Ajándékba adtam az 1/2 részt az élettársamnak. Van 4 közös gyermekünk, de már egyedül állóak, külön élnek. Ő ott van, én eljöttem mert azt mondta, hogy nincsen semmi jogom. 7-8 éve nincs semmi, mindig valamelyik gyereknél lakom. Fordulhatnék ügyvédhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ajándékot visszakövetelni az általános elévülési időn belül lehet, tehát az 5 éves határidő vonatkozik az igényérvényesítésre.

Kérdés: A páromnak több problémája is volt a bankjánál, így szeretett volna váltani. Egy másik banknál igényelt is új számlát és az a bank át is kérte az adatait, illetve elindították az egész folyamatot. Akkor azt mondták neki (még aznap bement jelezni a dolgot), hogy pénzét már “le is zárták” és Nav-os átvizsgálás alá kerül, mivel “van megtakarítása, pedig fiatal”. Elvileg minden irat megvolt nekik a szükséges vizsgálathoz. Azt mondták, hogy ez maximum egy hétig tart. Ezután eltelt egy hónap de semmi nem történt. Többször voltunk bent, de nem tudtak semmi értelmeset mondani, így panaszt tettünk. Arra sem válaszoltak az ígért határidőn belül, így panaszt tettünk a fogyasztóvédelemnél is. Eltelt ismét egy hónap de semmiféle választ nem kaptunk. Azt olvastuk, hogy fél év az ügyintézésük, de annyit nem tudunk várni, mivel a teljes megtakarításunk azon a számlán volt. Mit tehetünk ilyen helyzetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen esetben a legjobb, amit tehetnek, hogy megvárják az ügyintézési időszakot. Pert nem érdemes indítani, mert költséges és elhúzódik az esetek többségében. Próbálják meg többször is megsürgetni a bankot, hátha lesz eredménye. Egyébként nem a fogyasztóvédelemhez, hanem az MNB-hez tartozik az ügy.

Kérdés: Alapító okirat módosításkor egy tulajdonos kérheti-e, hogy a közös terület eladása tekintetében az új alapító továbbra is tartalmazza, hogy az eladáshoz az összes tulajdonostárs hozzájárulása legyen továbbra is szükséges, a további pereskedés elkerülése érdekében, miután az átalakítás, beépítés az ő birtokának háborítása nélkül nem valósulhatna meg. Továbbá étterem, kártyaszobával, pipázóhelyiséggel kialakítható-e a társasház padlásán?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérni bármit lehet. De az alapító okiratot mindenkinek alá kell írnia, így ha nem tetszik a tartalma, egyszerűen ne írja alá. Amennyiben a közgyűlésen megszavazzák és a helyiség megfelel a jogi feltételeknek, nincs akadálya.

Kérdés: A munkatársam felveszi a műszakváltást a telefonjával minden reggel. Van ehhez bárkinek joga bárhol?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Nekem az lenne a kérdésem hogy a gyermek gyámja bölcsődei beíratás okán változtathat-e a láthatáson mindenféle /lerövidítheti-e /hivatalos eljárás és írat nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A cégemnél, ha hétvégén hiányzik valaki, akkor 40.000 Ft büntetést kap akkor is, ha orvosi igazolást visz. Ez így rendben van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: A cégemnél, ha hiányzik valaki hétvégén 40.000 Ft büntetést kap, akkor is, ha orvosi igazolást visz. Ez így rendjén van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: Mit tehetek, ha élettársam nem akarja elhagyni az ingatlant, ami az én saját tulajdonom. Mivel élettársi kapcsolatban éltünk 2003. év decemberétől, az általam vásárolt házba bejelentettem állandó lakcímre. Évekkel ezelőtt megromlott az élettársi kapcsolatunk. Ő már többször meg is csalt engem más nővel. Többször kértem, hogy hagyja el az ingatlant, mert minket már semmi nem köt össze, sem érzelmileg, sem gazdaságilag nem alkotunk egy közösséget. Ő ezt nem tette meg a mai napig. Azzal fenyeget, hogy amennyiben megpróbálom kijelenteni az ingatlanból, akkor sem fogja azt elhagyni. Mindennaposak a veszekedések, szinte minden nap erősen ittas. Állandóan erőszakos, romboló magatartást tanúsít irányomba, tör-zúz mindent, ami elé kerül, ha kinyilvánítom neki azon tényeket, hogy hagyja el a házat, mivel végre nyugalomban szeretném élni az életemet, nélküle.
Mit tehetek jogilag, hogy nélküle, egyedül folytathassam az életem, zaklatása nélkül, nyugodt körülmények között?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom tegyen feljelentést az illetékes rendőrkapitányságon. Szívességi lakáshasználat esetén kérheti a lakás kiürítését nemperes eljárásban, melynek keretében egy gyors döntés születik a kiürítésről, ami azonnal végrehajtható.

Kérdés: Egy társasházban lakom, és alattam egy önkormányzati bérleményben 12 éve reggeltől késő estig fodrászat üzemel. Legyen az hétvége, ünnepnap, karácsony, éjszakába nyúló ordibálás nap mint nap. Elvileg 8.00-20.00-ig lehet nyitva. Hiába írunk leveleket a GESZ-nek, nincs ráhatás. Mivel alattam vannak, ezért engem zavar a legjobban. A bírósági úton kívül létezhet megoldás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat birtokháborítás okán.

Kérdés: Fiam édesapja, akitől elváltam, 2019-ben elhunyt. A hagyatéki vagyon utána összesen 284 ezer Ft volt, semmi más, amit a fiam egyedül megörökölt. Ő erre nem tartott igényt, ezért ajándékozás jogcímén ő ezt átengedte ingyenesen édesapja testvérének, aki ezt elfogadta. 2 héttel ezelőtt a végrehajtótól, kapott a fiam egy felszólító levelet, hogy elhunyt édesapja 160 ezer forintos (kamatokkal együtt) telefonszámla tartozását fizesse ki,  amit a szolgáltató 2007-ben adott át a behajtó cégnek. Fiam 18 éve külföldön él, nincs is itthoni lakcíme, az én nevemre és címemre küldték a levelet. Felhívtam őket telefonon, szóba sem állnak velem. Szeretném megkérdezni hogy ön mit tanácsol?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Javaslom, hogy egyelőre ne foglalkozzanak az üggyel, ha a fia külföldön van, úgysem tudják végrehajtani vele szemben (egyébként mivel örökölt, neki kellene kifizetnie). Ha FMH-t kap, akkor annak ellent kell mondani.

Kérdés: A munkáltatónak jógába áll-e, hogy a dolgozót ne engedje el újból a jogosítvány megszerzésére, ha a forgalmi vizsgán megbukna és új vizsga időpontot kapna?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Megszüntethetem-e a határozatlan idejű lakásbérleti szerződést rendkívüli felmondással, ha a bérlő börtönbe került? Kijelentkeztethetem-e a lakásból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kényszerkijelentéssel is élhet.

Kérdés: A cégem (amerikai multi) a tavalyi évi teljesítményértékelésemre hivatkozva ún. “Personal improvement plan” dokumentumot/megállapodást akart tegnap aláíratni velem, amelynek a lényege, hogy 3 hónapig megfigyelik a teljesítményemet, és ha szerintük nem jó, akkor megszüntetik a munkaviszonyomat. Ebben a megállapodásban csak olyan értékelési szempontok szerepelnek, amelyek nem mérhetőek. Én arra hivatkoztam, hogy az éves értékelés megállapításai nem helytállóak. A legfőbb érvelésem arra alapult, hogy minden mérhető KPI-t teljesítettem. Ez a megállapítás egyébként az értékelésben is szerepel. Azt mondtam, hogy ez alapján nem kötelezhetnek egy olyan megállapodás aláírására, amely a kirúgásomhoz vezetne. Az a kérdésem, hogy ha nem volt alapja az eljárás  elindításának ellenem, és nem írom alá a jogalap nélkül megindított eljárás megállapodását, akkor megszüntethetik-e érvényesen a munkaviszonyomat az együttműködés hiányára  hivatkozva?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válasz adásához tudnom kellene az Önök által megkötött munkaszerződés tartalmát. Amennyiben ez szerepel a munkaszerződésben, akár meg is szüntethetik.

Kérdés: Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy gyermekemet fél éves kora óta egyedül nevelem. 2018-ban kimondták a válást és a szülői felügyelettel én rendelkezem. Az apuka 2019-ben látogatta utoljára a gyermekét, nem magyar állampolgár. 2022-ben emberölési kísérlet miatt börtönbe került 4 évre, Máltán. Az elmúlt napokban elkezdtem a nagyszülőktől üzenetet kapni, hogy a fiúknak joga van a gyerekhez és 2 év múlva eljön hozzá. Valamit hirtelen képeslapokat kezdtem kapni Máltáról először karácsonykor, majd most a lányom születésnapja előtt. Kérdésem az lenne, hogy kihez fordulhatnék? Valóban az apuka bármikor vissza jöhet és igényt tarthat a jogaira, úgy, hogy a lánya életében nem vesz részt? Gyerektartást a nagyszülők fizetik, egészen a levelek megjelenéséig velük tartottuk a kapcsolatot, mert úgy gondoltam nem a nagyszülők tehetnek arról, hogy a fiúk rossz útra tért. Viszont a nagyszülőktől, most folyamatosan kapok üzeneteket, hogy a fiúk meg fog keresni, mert joga van. Féltem a lányomat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a bíróság másképp nem határozott/ határoz, köteles biztosítania a láthatást az édesapának. Ha szeretné megvonni a kapcsolattartást, azt javaslom forduljon bírósághoz.

Kérdés: Rendőr megállított, mert úgy látta, hogy nem álltam meg egy stop táblánál (nem mögöttem jött, hanem az út szélén állt, a táblától legalább 50-70 méterre). Én ezt vitattam, mivel előttem még egy teherautó is volt, tehát mindenképpen meg kellett álljak. Mivel vitattam és nem ismertem el a szabálysértést, ezért az intézkedő rendőr feljelentett. Azonban meghallgatás még nem volt, de csekket küldtek 26 ezer forintról. Mi ilyenkor a teendő, illetve ez így szabályszerű/jogszerű-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, szabályszerű. Kérje a meghallgatását.

Kérdés: Nekem olyan kérdésem lenne, hogy megkeresett egy ember online, miszerint kellene neki egy dolog. Én ennek egy részét átadtam, ő mutatta a bizonylatot, amit hamisított. Anyagi kár nem ért engem, ez a dolog nem képvisel anyagi értéket. A kérdés, habár nem ért anyagi kár, őt ezért “okirathamisítás”- ért fel lehet jelenteni, hiszen mégis egy bizonylatot hamisított, nem? Egyébként online küldte a bizonylatot, de megvan a facebook-os beszélgetés, címe, neve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentheti, de vélhetően nem érdemes.

Kérdés: Kertkapcsolatos albérlet esetén, kinek kell gondoskodnia a fűnyíróról?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonosnak.

Kérdés: Az otthonomból elloptak tőlem egy arany gyűrűt, aminek nekem eszmei értéke van, többen megfordultak nálunk barátok, így nem tudjuk ki lehetett az. A kérdésem az lenne, ha feljelentést teszek ismeretlen tettes ellen, van-e olyan lehetőség, hogy a rendőrség körbe küldi a gyűrű fotóját a környező zálogházakba vagy ilyet nem lehet és felesleges a feljelentés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt a rendőrség fogja eldönteni, ettől függetlenül érdemes lehet feljelentést tenni.

Kérdés: Borderline személyiség zavarral lehet-e jogosítványa valakinek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában a borderline személyiségzavar nem zárja ki, hogy legyen jogosítványa. A betegségnek különféle fokozatai lehetnek,  az orvosának kell eldöntenie, hogy mennyire súlyos az Ön esetében.

Kérdés: Az a kérdésem lenne, hogy lakok egy házban, bérelek egy szobát. Nincs szerződésem. Most nem jövök ki a lakókkal és a hónap végével el akarnak küldeni. Ez a ház, ahol most lakom, egy ember neve szerepel a szerződésben, ő bérli az egész házat, de ugye van három szoba és az egyik az enyém, nekem nincs semmilyen szerződésem, szóbeli megállapodás alapján fizetem a szobát. Most el akar küldeni. Megteheti, joga van hozza jelenlegi helyzetem alapján, nincs hova költöznöm.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, megteheti.

Kérdés: Míg kismama voltam az exem (a gyerek apja) ügyvéddel íratott egy levelet, melyben az áll, hogy nem ő a biológiai apja, illetve hogy én nem teszem őt ki apaság származási pernek és hogy gyermektartásdíj iránti igényem sem lehet. Ez mind rendben van, mert én nem akartam tőle semmit, mert zaklatott, míg várandós voltam. Tettem feljelentést is, de nem mentem vele semmire se. Most viszont meg szeretné a gyereket. Ilyenkor én mit tehetnék ez ellen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat, amennyiben nem tudnak megegyezni.

Kérdés: Hamis online banki átutalás bizonylat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Az iskolának adhatom-e a vagyonomat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Tavaly egy építőipari kft. által elvégzett utólagos vízszigetelési munkák után a ház lábazatán több helyen vakolatleválás, -felpúposodás tapasztalható. A kivitelezés során a vállalkozóval nem volt felhőtlen a kapcsolat, mert jól hangzó ígéretei ellenére hanyag és késedelmes munkát végzett. Két hónapja értesítettem a kivitelezőt a tapasztalt hibákról, fényképekkel alátámasztva azokat. Válasza elvileg készséges volt, ígérte, hogy a jó idő beköszöntével orvosolja azokat, de nem jelentkezik. Mielőtt újra felszólítom őt, tudni szeretném, hogy (1) elvileg mennyi időn belül köteles a javítások elvégzésére, (2) a javításhoz anyagköltséget követelhet-e tőlem (munkadíjat nyilván nem kérhet), és (3) végső esetben csak polgári pert indíthatok ellene vagy van-e más, egyszerűbb, de hatékony jogorvoslati lehetőség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától függ. Ésszerű időn belül, de nincs konkrét határidő meghatározva a jogszabályban, hogy mikor kell elkezdenie a javító munkálatokat. Nem követelhet anyagköltséget. Igen, akár fizetési meghagyásos eljárást is indíthat ellene.

Kérdés: Nyugdíjban lévő személy kötelezhető szülőtartásra,  pénzbeli támogatás nyújtására?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben ez nem veszélyezteti a saját fenntartását, bizonyos esetekben igen.

Kérdés: Külföldön dolgozom évek óta szezonálisan, nyári/téli szezon. A kettő között általában 2-2 hónapot vagyok itthon Magyarországon. Itthon vannak tartozásaim, elsősorban NAV felé korábbi céges ügyeimből, és ha itthon helyezkedem el, amire már volt példa, 1-2 hónap után érkezik a munkáltatómhoz a tiltási papír. A kérdésem lényege a következő lenne: Ha ebben az itthoni 2 hónapban regisztráltatom magam álláskeresési járadékra, akkor így, ha bekerülök a rendszerbe, fenyeget-e olyan veszély, hogy később a végrehajtó, mivel tudni fogja már, hogy Ausztriában hol, melyik cégnél dolgozom, esetleg az ottani fizetésemhez is hozzá tud-e majd nyúlni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Miért tudná a végrehajtó, hogy Ausztriában hol dolgozik, mert álláskeresésire bejelentkezik? Ezt nem értem. Egyébként direkt módon nem tud eljárni kint a magyar végrehajtó.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy mennyire gond az, ha saját ingatlanba nincs bejelentve senki? Attól még senki nem tudja semmilyen módon eltulajdonítani a lakást? Semmilyen gond nem lehet belőle? Elnézést, lehet buta kérdés, csak megnyugvásként szeretnék erre választ kapni.

Válasz: Tisztelt Kérdező!  Nem probléma. Az elbirtoklás nem függ a bejelentéstől.

Kérdés: A TKR-be ütköző építkezés, műemléki környezetben oda nem illő épülettel kapcsolatos kamarai döntés, több szempontból szabálytalanul menti föl a tervezőt. Határidőn túli döntés, nem a TKR figyelembe vételével, hanem a főépítész TKR-el szembe menő véleménye alapján. A közig. eljáráshoz a jogsérelmet kell megjelölni. Milyen jogsérelmek értek? Jogom van-e ragaszkodni a műemléki környezet megmaradásához? Szabálytalan döntés esetén milyen jogsérelem ért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához, tudnom kellene a részleteket. Joga van ragaszkodni hozzá, de nem biztos, hogy lesz eredménye. Azt, hogy milyen jogsérelem érte, a leírtak alapján nem tudom megmondani.

Kérdés: Vásároltam egy autót 2021. novemberében egy autókereskedőtől, az átíratásnál kiderült, hogy a kereskedő  már meghalt, mikor én megvettem az autót a kormányablakban, az ügyintéző rendőrt hívott, a rendőrség elvette az okmányokat, forgalmit, adásvételi szerződést. Nyomozni kezdett az ügyben, ennek több mint két éve, nekem azóta se pénzem, se autóm, az ügyben azóta sem történt semmi, mit lehet ilyenkor tenni ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az ügyben illetékes rendőrkapitánysághoz, ott biztos tudnak megfelelő információval szolgálni.

Kérdés: Ha és amennyiben egy gyermek bizonyos tantárgyból felmentésben részesül, ezt a felmentést, mint szülő köteles vagyok-e érvényesíttetni, vagy kérhetem-e a gyermek további érdemjegyekkel történő értékelését? Illetve tarthatom-e talonban a felmentést arra az esetre, ha úgy érzem a gyerek nem tud/képes valóban a teljesítésre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles. Igen.

Kérdés: A munkáltató kijelentette, hogy két hónap múlva hajlandó csak munkaszerződést kötni, addig készpénz ellenében dolgoztatna. Ha a két hónap alatt jön egy munkaügyi ellenőrzés és engem ott találnak munkaszerződés nélkül, akkor mi történhet velem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatót és Önt is megbüntethetik.

Kérdés: Mi a teendő? Üzemorvos nem enged tovább dolgozni szívinfarktus után.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához ismernem kéne a részleteket is. Bizonyos esetekben lehetőség van fellebbezés előterjesztésére.

Kérdés: Másfél éve költöztem egy társasház első emeletére. Az ablakaim és az erkélyem az alattam lévő lakás kizárólagos használati jogában álló (közös tulajdonú) telekrészére nyílnak. A szerződés aláírásakor a tulajdonos szóban megígérte, hogy a költözésünk időpontjára rendezi a környezetet, de a helyzet (az azóta eltelt másfél évben) csak tovább romlott. Az udvar gyakorlatilag egy szeméttelep látványát mutatja. Annak ellenére, hogy a segítségemet is felajánlottam, a tulajdonos nem törekszik sem megoldásra, sem a megoldást segítő kommunikációra. Mit tehetek ebben a helyzetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat a vita eldöntésének okán.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy egyik szülő meghalt, sajnos volt elég magas kölcsön/hiteltartozás. Hátra maradt egy kiskorú gyermek. Van egy ház, ahol élnek, ebben a házban a meghalt szülő egyik testvére él, és ezen kívül van még 1 tulajdonos, akivel nem volt jó a viszony. Kiskorú élő szülőjének nincs része a házban, és ideiglenesen bejelentett 15 éve. Hagyatéki tárgyaláson, ha a gyermek megkapja a szülő után járó részt a házból, a hitelt is örökölni fogja? Abban az esetben ,ha elutasítja a kapott részt, akkor a hitelt sem kell visszafizetniük? Sajnos nem fogják tudni a hitelt fizetni. De félő, ha visszautasítja az öröklést, akkor a másik két tulajdonosra száll ez a rész. Eben az esetben, akivel nincs jó kapcsolatuk, a kiskorú gyermeket és a szülőt is kitudja tenni a házból? Az egyik tulajdonos, aki ott él velük, ő szívesen átadja a kiskorú gyermeknek a részét, ha van rá mód hagyatéki tárgyaláson. Mi lenne az ésszerű döntés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, örökölni fogja. Amennyiben visszautasítják az örökséget, a tartozást sem kell kifizetniük. Nem tudják elküldeni őket az ingatlanból.

Kérdés: Jogom van feljelenteni azt, aki tönkretette a laptopomat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató januárban felmondott. A felmondási papírt nem írtam még alá. De alkalmi munkavállalóként dolgoztatott tovább. Több mint 3 évig dolgoztam így. Jár így is az 1 hónap végkielégítés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Az apa nem adja vissza az anya és a családja által a gyerekeknek vásárolt holmikat. Pl: roller,ruha,cipő,játékok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést, kérem, írja le a problémáját részletesen és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Közforgalom elől nem elzárt magánutamon módosíthat-e a helyi önkormányzat részarányt a saját tulajdonom és a közút között, elvéve ezzel teljesen a saját területemet, ami megmaradt a közút mellett (teljes szélességre húzta az utat)? Mindezt a tudtom és beleegyezésem nélkül. Ha nem tehette volna meg, van esetleg elévülési idő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogszerűen nem. Ismerni kellene az ügy iratait, mert más és más határidők vannak a klf. eljárásokban.

Kérdés: Egy barátomnak volt egy online szexkeresőn fent lévő nővel 2 alkalmas viszonya. A nőnek megmondta, mégsem akar semmit. A nő onnantól kezdve zaklatta őt, a családtagját, a munkahelyének írogat és most már ott tart, hogy a társkeresőn a barátom telefonszámat adta meg, így mindenféle férfi keresi. Mit lehet ilyenkor tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet az illetékes rendőrkapitányságon.

Kérdés: 4 éve bírósági végzéssel hozzánk került férjem 2 fia. Szeretném a lakást bővíteni az utánuk járó CSOK-kal. Ezt a válás előtt az édesanyjuk felvette utánuk, de 2 év múlva költöztek ide, itt van a bejelentett lakóhelyük. Hogyan és hol lehet jelezni ezt, hogy ő visszafizesse és mi igényelhessük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben önként visszafizeti, van lehetőség újraigényelni a banknál, de nem kényszeríthetik rá.

Kérdés: Két kérdéssel keresem meg Önt. 1. Abban az esetben, ha szüleim által önkormányzati bérelt ingatlanban lakom és a párom hozzám költözött 2022. nyarán, de nem volt közös háztartás (külön bankszámlánk volt, nem fizetett rezsibe a szüleimnek), sem közös lakcímünk, majd 2023. júliusban összeházasodtunk, de még továbbra is a szüleimnél laktunk, továbbra is külön számlára kaptuk a fizetésünket, rezsibe nem fizettünk, akkor hivatalosan az életközösségünk kezdetének időpontja az esküvőnk napja? 2. Sajnos úgy alakult, hogy 2023. év végén párom elköltözött, válunk közös megegyezéssel. A keresetlevélre ellenkérelmet nyújtott be, a nászajándékba kapott készpénz felét, mint közös vagyont követeli tőlem, amelynek nagy részét feléltük, elvásároltuk, de számlák nincsenek. Hogyan tudja ő vagy én bizonyítani a készpénz összeg nagyságát (mert ebben sem értünk egyet) és lehetséges, hogy polgári perben ő ezt követelheti tőlem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az együttélés elejétől kezdődik az életközösség. Az egy más kérdés, hogy majd mit fog ennek tekinteni a bíróság.  Azt sehogyan sem lehet bizonyítani. Követelheti, de az nem jelenti azt, hogy kedvező lesz a döntés számára.

Kérdés: A kiszámított közjegyzői díjat kifizetve egy év után jött egy levél, hogy még fizessek közjegyzői díjat, mert az elsőt rosszul számolták ki. Ilyen esetben van-e elévülési idő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de egy év alatt nem évül el a követelés.

Kérdés: Olyan problémám van, hogy folyamatban van egy lakás megvétele készpénzes kifizetéssel. Április 3-án kerül sor ügyvédnél a foglaló kifizetésére, szerződés aláírására. Az eladó kéri a teljes vételárat, mert csak akkor tudja a másik lakást megvenni, illetve a hitelfelvételt is most indítja el. Még 6 hónapig szeretne a lakásban maradni, addig az újonnan vásárolt lakást felújítani. Mindezt mindenféle ellenszolgáltatás nélkül. Ha nem egyezem bele, fennáll az a veszély, hogy nem nekem adja el a lakást. Egyáltalán nem megnyugtató számomra ez a helyzet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Mit tehetek, elváltunk, a volt férjem április 30-ig használhatja az egyik szobát. 3 hete nem tartózkodik a lakásba életvitelszerűen és nem is volt itt. Az ingatlan 1/1 az  én tulajdonom. Azt állítja bármikor bejöhet az ingatlanba, nem cserélhetek zárat és nem jelenthetem ki. Ez valóban így van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben jogerős bírósági határozat vagy megállapodás szerint április 30-áig használhatja az ingatlan egy részét, addig köteles biztosítani a a bejárási és tartózkodási lehetőséget.

Kérdés: Egy ingatlan csereszerződéses ügyben lenne szükségem egy kis tanácsra. Jelen az ingatlan, amiben élünk nagykorú fiam nevén van (1/1), a haszonélvező a külföldön elő apai nagyapja. Az én tulajdonomban van egy lakás, ami az én nevemen van (1/1), és édesapám a tulajdonos. Szeretnénk megfordítani a tulajdonjogot, mivel nagykorú gyermekem a lakásra tart igényt, és ezt csereszerződéssel szeretnénk megoldani, ebben az esetben milyen illetékre számíthatunk, illetve a haszonélvezők levételét is szeretnénk, milyen megoldás lenne a legegyszerűbb? U.i. a 2 tulajdon egyforma értékben lett egy időben vásárolva anno. A ház azóta teljeskörűen fel lett újítva, a lakás is részben, arányában már nem egyezik meg az értékük, ez számít?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A haszonélvezeti jogot megválthatják egy összeggel, ha meg tudnak egyezni a haszonélvezőkkel. Csereszerződés esetén az elcserélt lakások értékének különbözete után az illeték mértéke 4%

Kérdés: Szeretnék a következő kérdésemre választ kapni: 1986. szeptemberétől 1987. augusztus 31-ig GYES-en voltam a gyermekemmel és közben nappali tagozaton folytattam főiskolai tanulmányaimat. Ezen idő alatt a GYES folyósítása mellett tanulmányi ösztöndíjban is részesültem. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ezt a 11 hónapot be fogja-e számítani a nők 40 nyugdíjazás során, mint jogosultsági időt. Az 1984-87 közötti 2 év 11 hónap nappali tagozatos felsőfokú tanulmányaimat, mint szolgálati időt elismerte.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Egy szállásadó honlapján 10 napra foglaltam szállást, 2 személyre és írásban jeleztem, hogy két kutya jön velem a szállásra.  A szállásadó visszaigazolta a foglalásomat megadta 10 napra a szállás költségét és a 2 személyre az IFA összegét. Az általam jelzett 2 kutyára nem adott meg költséget. Arra következtettem, hogy tíz nap ott tartózkodás révén a kutyákért nem kér költséget. A szállás elfoglalására a megadott dátumon és időben megjelentem a recepción, a szállás kulcsainak az átvételére, közölték hogy a szállás összegét egyben előre ki kell fizetni. Mondtam rendben, de ekkor közölték, hogy a 2 db kutya elszállásolása plusz 80 000 Ft. Jeleztem, hogy a visszaigazolásban nem szerepel a kutyákra vonatkozó összeg megfizetése, csak a szállás és az IFA díj. Közölték, hogy a honlapon szerepel a 1 db kutya elszállására 4000 Ft/nap. Én ezt sértőnek tartottam, recepción felmondtam a szállást, a teljes összeg kötbérét kérték. Jogilag tudom a kötbért megtámadni, kérhetek számlát a kötbérről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, támadni bármit lehet, de nem biztos, hogy eredményes lesz a megtámadás.  Igen, kérhet.

Kérdés: Miért írják a honlapon, hogy 1 héten belül válaszolnak, ha több hét után sem? Értem, hogy ingyenes, ne számítsak semmire, de akkor ne legyenek megtévesztőek! Ne ígérjenek semmit, de azt tartsák be.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha figyelmesen olvassa, akkor nem azt írjuk, amit Ön itt jelzett, hanem, hogy „általában 1 héten belül”. Ennek oka, hogy nem mindig tudjuk ezt az időt tartani, mivel ez a leterheltség függvénye is. Általában sikerül, de nem mindig.

Kérdés: Másodfokú bíróság Kecskeméten megállapította, hogy az alperesnek kell fizetni. Míg a felperes nem hiteles bankszámlaszámot adott meg. Pedig a felperesnek van OTP-s folyószámlája is, oda pillanatok alatt tudnám az összeget utalni. Mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mit ért az alatt, hogy nem hiteles bankszámlaszám? Mert ezt nem tudom értelmezni. Egyébként helyezheti az összeget bírósági letétbe, vagy postán is elküldheti.

Kérdés: A kérdésem az, hogy egy Kft. megvásárol egy kis értékű ingatlant 400 ezer Ft-ért, ez a rendszerbe hogyan kerül be? Innentől az ingatlan, mint telephely lesz, mert tárolásra használná, de kinek és hova kell bejelenteni? Könyvelő vagy ügyvéd intézi?Jelenleg egymásra mutogatnak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem lesz automatikusan telephely, csak ha annak jelentik be. A NAV felé szükséges bejelenteni.

Kérdés: A következő a történet: 2020. elején egy egyesületben voltam elnökségi tag. Az egyesület 2020. februárjában alakult, de én 2020. áprilisában kiléptem az egyesületből. Postán és email-ben is elküldtem a lemondó nyilatkozatot, 2 tanúval aláírva. Ebben az évben kaptam az ügyfélkapun néhány levelet, hogy az egyesületnek tartozása van, viszont nem értettem, ez hogyan fordulhat elő, ha nem is vagyok tag. Lekérdeztem az egyesületet a birosag.hu oldalon, és a nevem szerepel a tagok között. A NAV ügyfélkapun is mutatja az egyesületet és az egyesület tartozását. Viszont ez addig nem derült ki, ameddig nem volt ügyfélkapum, sohasem kaptam levelet. Nem értem, hogy lehetek még most is tag. Aki alapította, nem tudom felvenni vele a kapcsolatot. De nem tudom van-e rá mód, hogy ezt a 100 ezer forint tartozást ne fizessem ki. Szerintem az egyesület nem végez érdemi munkát. Esetleg nincs elévülési idő? Mert a birosag.hu azt írja, hogy a megbízási idő az egyesületben 5 év. Ön szerint mit csináljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elévülési idő általában 5 év. Azt javaslom, vegye fel a kapcsolatot valamilyen módon az egyesület képviselőjével és / vagy a bírósággal, hogy ön már nem tag.

Kérdés: Meg szeretnénk vásárolni a szomszéd telket (kert bővítés miatt), amin állt egy ingatlan, de életveszélyesnek ítélték, így lebontásra került. Az a problémánk vele, hogy haszonélvezeti jog van az ingatlanon/telken. Tulajdonostól szeretnénk megvásárolni, mert a haszonélvező külföldön él és nem szándékozik visszajönni Magyarországra, még a lemondás idejére sem. Így milyen hátránya a megvásárlásnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megvásárolhatják, az egyetlen hátrány az lehet, ha visszajön a haszonélvező és használni szeretné az ingatlant, akkor kötelesek biztosítani ezt számára.

Kérdés: Kereskedelemben dolgozom, ahol van kamera rendszer és biztonsági őr. Az őr nincs folyamatosan jelen, joga van az előző napi felvételeket, dolgozókat vissza nézni, felvételt másnak megmutatni?

Válasz: Tisztelt Kérdező!  Igen, visszanézheti őket, ha rendelkezik ehhez kapcsolódó vizsgával. Attól függ, kinek mutatja meg.

Kérdés: Édesapánk halála után a testvéremmel vagyunk az örökösök. A testvéremnek a fiára szeretnénk átengedni az örökséget. Édesapám is így szerette volna. Nekem nincs gyermekem. Kérdésünk az lenne, hogy ezt megtehetjük? Édesapámnak van egy testvére. Ő nem lesz örökös ebben az esetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megtehetik. Nem.

Kérdés: Lassan már egy éve, hogy átvertek és nagyjából 50 ezer dollárral megkárosítottak csalók. Van kettő személyi hitelem, amit már nem tudok fizetni, és a fizetésem több mint 66%-a rámegy. Költözni szeretnék, de nem találok kiutat ebből a vesztőből. Két testvérem van gyermekotthonba, de ilyen helyzet mellett nem tudom őket bevállalni, pedig szeretném. Fordultam rendőrséghez és bankba is, senki se tudott segíteni ez ügyben. Az egyik banktól kértem már fizetés könnyítést, a másik pedig nem is talál a rendszerükben. Nem tudom meddig bírom tovább, valahogy kérem segitsenek. Nem arról van szó, hogy nem szeretnék harcolni, ez egy segélykiáltás.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Kérem, tegyen fel jogi természetű kérdést.

Kérdés: Páromat 2016-ban ítélték el pénzhamisítás miatt. Kb. 3 évig csak nyomozás volt, olyan ügyész ítéltette el, aki maga is bűncselekményben volt részes. Akit bezártak az ítélet után nem sokra, mert bűnt követett el. Párom jogorvoslatot nyújtott be, amiért olyan ügyész ítéltette el, aki bűnöző volt. Olyan választ kapott vissza, hogy a Be.634 törvényt fogják alkalmazni nála. Ez mit jelent?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 634. § (1) *  Ha a vádlott terhére nem jelentettek be fellebbezést, a megismételt eljárásban nem lehet a felmentett vádlott bűnösségét megállapítani, vagy a hatályon kívül helyezett ítéletben kiszabott büntetésnél súlyosabb büntetést kiszabni, vagy büntetés helyett alkalmazott intézkedésnél súlyosabb intézkedést alkalmazni.

Kérdés: Családtag halála után örökölnénk, de a közjegyző nem adja tudtunkra, hogy mit. Ha részt kívánunk venni az örökösödési procedúrában és kiderül, hogy adósságot hagytak ránk, visszautasíthatjuk vagy kötelező jelleggel el kell fogadnunk, hiszen részt veszünk az eljárásban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Visszautasíthatják. Az, hogy részt vesznek, nem azt jelenti, hogy el is kell fogadni.

Kérdés: A férjem jelenleg perben áll volt feleségével ikergyermekei kapcsán a gyerektartás megszüntetése miatt. A gyermekek betöltötték 21. életévüket. Egyiknek lakatos szakmája van (2023-ban szerezte), másik 2021-ben ott hagyta az iskolát. Ezekről a férjem az iskoláktól értesült, hiszen másképpen nem tudott semmilyen kapcsolatot teremteni velük. A volt feleség és ügyvédje, a perfelvételi tárgyaláson információkat kértek az én jövedelmemről. Ezt a bíró helyben is hagyta és most bankszámla kivonatot kérnek. Banki kivonat helyett jövedelemigazolást küldtem, de úgy gondolom, mivel nem vagyok perbeli személy, nem vagyok köteles a volt feleséggel megosztani a banki mozgásaim adatait. Illetve kérdezni szeretném, hogy milyen jogcímen kérnek tőlem, bármilyen jövedelmi helyzetet, hiszen tudomásom szerint a nagykorú gyermekeknek egyrészt nem vélelmezik a rászorultságot, másrészt az én jövedelmemmel a gyerektartás kapcsán nem számolhatnak. Megjegyzem, hogy nekem kiskorú gyermekem van.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérhetik.

Kérdés: Van ez az új támogatás 2024. év végéig, a tartózkodási és az állandó címem nincs messzebb, mint 60 km, ha változtatok az állandó lakcímemen, viszont a munkaszerződésem nem változik, ez esetben tudok jogosult lenni a támogatásra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Kaphat-e meghatalmazást az a közösképviselő, akit le akar váltani a tulajdonosi közösség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kaphat.

Kérdés: Jogom van-e visszakérni az ismerősömtől és köteles-e visszautalni a pénzt, amit utaltam a számlájára, kölcsönszerződés nélkül.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Ha nem tudok bemenni dolgozni, mert az odafelé úton tönkrement az autóm, amit jeleztem is a közvetlen felettesemnek, akkor mi a teendő? Azt mondta, hogy nem ad emiatt szabadságot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától függ.

Kérdés: Lehet-e külön fizetni a kábelt és az internetet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le részletesen a problémáját, hogy érdemi választ adhassak.

Kérdés: Ingatlanost bíztunk meg a házeladással, aki eltette a szerződés aláírásakor a sikerdíjat. Később sajnos módosítani kellett a szerződést, és alacsonyabb áron kellett eladnunk a házat. Az ingatlanos nem akarja visszaadni az eredeti eladási ár szerint kiszámított jutalékból a nekünk elméletileg visszajáró részt. Nem kaptunk számlát tőle, de tanúnk is van és levelezés is megörökítette, mennyit tett el. Tudunk valamit tenni? Visszakapjuk valaha a szerintünk jogosan visszajáró pénzünket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak az ingatlanos ellen.

Kérdés: 5 év letöltött büntetés után a fogvatartott hétvégi napokon szabadlábon helyezése.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: 17 évesen, ha elmegyek itthonról, édesanyám hívhat rám rendőrt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de a rendőrök csak indokolt esetben fognak kimenni.

Kérdés: Meghal a társasházban az egyik lakás egyedüli tulajdonosa. A két örökös nem akar közös költséget fizetni addig, amíg nem lesz meg a hagyatéki eljárás végzése. Mi a teendő? Ki fizeti helyettük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökösöknek kell fizetnie a közös költséget. Az illetékes közjegyzőnél a társasháznak be kell jelentenie a fennálló tartozást és kérni kell, hogy a hagyatékot annak figyelembe vételével állapítsák meg.

Kérdés: Munkáltatómtól munkaszerződésemet – mely tartalmazza egyebek mellett nevemet, lakcímemet, adószámomat és fizetésemet – egy hasonló, nem munkaügyes, – munkakörben dolgozó munkatársamtól nem lezárt borítékban kaptam meg, hanem úgymond „kéz a kézbe”, így tartalmát teljes egészében megismerhette. Jeleztem neki, hogy ez véleményem szerint eléggé megkérdőjelezhető, azt válaszolta, hogy aláírattak vele egy titoktartási nyilatkozatot. Munkáltatóm részéről meglehetősen furcsának tartom a fenti eljárást. Kérdésem az lenne, hogy munkáltatóm eljárása jogszerű volt-e, nem sérti-e esetleg a vonatkozó adatvédelmi törvényt a személyes adatok ilyen jellegű kezelése vonatkozásában, és ha igen, hová kell fordulnom panaszommal? Továbbá érdekelne, ha velem aláíratnak egy titoktartási nyilatkozatot, akkor munkahelyem összes dolgozójának ilyen jellegű adatait megismerhetem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem volt jogszerű,  azt javaslom, figyelmeztesse őt, hogy ezt nem teheti meg. Nyilván indíthat különféle eljárásokat, de nem fogja tudni bizonyítani a történteket, ezért nem érdemes belekezdeni. Nem.

Kérdés: Építési hatóságnál bejelentette a szomszéd, hogy a kerítés nem tetszik neki. Tárgyaltunk megbeszéltük. Visszavonná a bejelentést. Amit nem tudom elfogadnak-e? A jog szerint 2022-től a bejelentés alapján hatósági ellenőrzést, végzést küldött ki nekünk tulajdonosoknak, hogy megnézze a területet. Az időpont 04.02. Ha 25-28-ig  bejelenti, hogy visszavonja. Ha elfogadja a visszavonást, a végzés is automatikusan törlődik? A tulajdonosokat írásban kiértesíteni postán (nem tudom) biztosan van 3 munkanap. Erre mi a joggyakorlat? A szomszéd hozza a visszavonásról a jegyzőkönyvet? Ettől még nem tudom meg, hogy valóban a hatóság törölte-e a döntését és a kitűzött időpontot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne tudnom a részleteket. Amennyiben visszavonta a bejelentést a szomszédja, vélhetően elfogadják, de pontosabbhoz ismernem kellene minden iratot, részletet.

Kérdés: Állandó lakos vagyok egy szuterénben, ami hivatalosan raktár helység. Az önkormányzat ki akar lakoltatni. Erre szeretnék választ, mit tehetek tulajdonosként?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lehetősége van megtámadni a kilakoltatási határozatot.

Kérdés: 12 éve tart a válóper, de még nincs ítélet a bontásról. Mennyi idő kell, hogy elválasszanak? Adott bíróság nem volt illetékes, de mivel elindították az eljárást, a per maradt. Kiderült az ellenfél érdekeltsége és jó bírósági kapcsolatai (iratokban fellelhető), így kértem az áttételt másik bíróságra. Nem engedték. Később több bíró elfogultnak nyilatkozta magát, köztük az elnök. De áttétel nem történt. Számos bíró neve alatt szerepelt már a per. A legutóbbi bíró kizárólag az ellenfél kéréseit vette figyelembe, aki részítéletet hozott: nincs közös vagyon (közös bankszámla, közös ingatlanvásárlás ellenére sem), de a jövőbeni keresetemet köteles vagyok megosztani az ellenféllel, mert az én fizetésem közös vagyon. Az ellenfélé miért nem? Másodfok hatályon kívül helyezte a részítéletet és visszakerült ugyanarra bíróságra. Mit tudok tenni, hogy a véget nem érő perben végre legyen valami? Egy ennyire elfogult bíróságtól sem a jogszabályok betartása, sem valós eljárás lefolytatása nem várható.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válasz adásához fontos lenne tudom a részleteket. Sajnos a bontóper bármeddig elhúzódhat. Közös vagyonhoz az tartozik, amit az életközösség alatt együtt, vagy közösen szereztek, kivéve az öröklés és az ajándékozás esetét. Azt javaslom, bízzon meg egy ügyvédet, ha eddig még nem tette.

Kérdés: Évekkel ezelőtt fotókat vettem át portálomra, a szerzői joggal mit sem törődve, köztük nemzetközi hírügynökségek sajtótotóit is. A kérdésem az lenne, mikor évül el a fotók jogosulatlan, illetéktelen felhasználása. Vagy bármikor megbüntethetik a kopásomat, ha ráakadnak:

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elévülési idő 5 év.

Kérdés: Hogy tudhatom meg valakiről, hogy megvan-e az iskolai végzettsége az általa végzett munkához? Csak a nevét és telefonszámát tudom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Csak akkor tudja ellenőrizni ezt, ha a másik fél igazolja a felsőfokú végzettségét, szakmai képesítését, esetleg tudományos fokozatát okirattal vagy oklevéllel. Bizonyos szakmákban elérhetők nyilvántartások is.

Kérdés: Az unokám, aki 15 éves, 2023. szeptemberétől Angliában él az édesapjával. 2023. október 18-án megkapta a gyermekfelügyelet teljes jogát bírósági határozattal. Az édesanya, aki itt él Magyarországon, vállalta a havi 40.000 Ft gyermektartási díj megfizetését, de sajnos még egyetlen alkalommal sem fizetett. Mit tehet az édesapa, indíthat-e Angliából követelést, és amennyiben igen, akkor hova kell fordulnia?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Magyarországon kell végrehajtási eljárást indítania és/vagy feljelentést tennie gyermektartásdíj behajtása okán.

Kérdés: A felügyelt kapcsolattartás lejár, mert a kapcsolattartó tovább nem kérte. Utána mire számíthatunk? A hivatalok semmiről nem tájékoztatnak, mi meg örülnénk, ha végre befejeződne ez a rémálom a nagyszülővel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bővebb információ hiányában nem tudok érdemi válasszal szolgálni.

Kérdés: Vettem egy házat 1990-ben és én vagyok a haszonélvező. A tulajdonosnak otp tartozása volt, amit vállaltam, hogy kiegyenlítek, de sajnos nem sikerül mindet. Maradt a tartozásból. A tulajdonos nem hajlandó lemondani a házról. A ház közüzemesítve, bővítve van mióta megvettem, meg felújítva. Mit tegyek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lemondhat a haszonélvezetről egy meghatározott összeg fejében.

Kérdés: Szüleim ingatlan eladásból jutottak pénzhez 2023. február, illetve augusztusban, melyet nekem adna lakásvásárlás céljából. Az én nevemre lenne megvásárolva a lakás. Ez esetben van-e illetékmentesség lakásvásárlásnál?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Köröznek a rendőrök, de külföldön tartózkodom, EU-s országban, ahol van bejelentett munkahelyem és lakcímem. Meg fognak így találni a rendőrök?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Vélhetően igen.

Kérdés: Egy osztrák tulajdonú, Magyarországon alapított Kft-ben dolgoztam, ahol utoljára 6-an voltunk alkalmazottak, az osztrák tulajdonos ritkán látogatott, telefonon irányította a céget. Történt, hogy 40 km-es távolságból ingáztam és megbeszéltem a főnökkel, hogy napi 4 órám megy el az utazásra, ha igényt tart rám, heti 30 órában azonos fizetésért bejárok. Beleegyezett. Kolléganőim kezébe jutott a bérpapírom felnyitották és sarokba szorították a főnököt, aki azt mondta, hogy nem tudott arról, hogy ennyi a fizetésem. Másnap dolgozni mentem kolléganőim minősíthetetlen hangnemben veréssel fenyegetőztek. Azonnali hatállyal felmondtam sms,-ben a főnöknél, aki azt válaszolta, hogy megérti és sajnálja, végül küldtek egy formanyomtatványt, hogy felmondok, és kérem, hogy a felmondási időmtől tekintsenek el, amit kinyomtattam, aláírtam és lefényképezve elküldtem. Bővebb a történet, de ennyi fért ide, kérdésem, hogy ez ügyben hova fordulhatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem egyértelmű számomra, hogy mégis mi a kérdése. Mivel felmondott, nem érdemes jogi lépéseket tennie  a továbbiakban. Feljelentheti a kolléganőit a fenyegetés okán.

Kérdés: Egyéni vállalkozásban a tevékenységi köröm a házi korrepetálás. Amennyiben alkalmazok embert megbízási vagy vállalkozási szerződéssel, napi bejelentéssel, akkor ő korrepetálást végezhet? A számlát én állítanám ki az ő munkájáért is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Az iroda, ahol dolgoztam egyoldalúan felmondott nekem és még hat kollégámnak (egy hónapos felmondási idővel), pénzügyi gondokra hivatkozva. A közvetlen felettesem elégedett volt a munkámmal, írásban előléptetésre is javasolt. Az elbocsátás utáni hetekben további három kolléga felmondott, ezért most az irodában munkaerőhiány alakult ki. Az iroda most a mi álláshelyeinket hirdeti több felületen is, miközben engem nem kerestek meg azzal, hogy visszavennének. Úgy tudom, hogy első körben az elküldött alkalmazottaknak kell felajánlaniuk a megüresedett helyeket, mielőtt nyilvánosan hirdetnek. A kérdésem az, hogy jogsértést követtek-e el ellenem, és lenne-e jogalapom perelni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy milyen feltételekkel végezhető rendszeres házvezetőnői, bejárónői munka magánszemélyeknél? Vállalkozói igazolványt kell kiváltani vagy más lehetőség is van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kell vállalkozónak lennie hozzá. A foglalkoztatónak viszont elvileg be kell jelentenie a NAV-hoz a munkavégzést.

Kérdés: 2017-ben vásároltunk egy lakóingatlant, amelyet a két unokánkra akartuk íratni,hogy így egyenlő arányban örököljenek majd a gyermekeink. A fiunk akkori felesége ezt visszautasította, mondván biztosan adósságot akarunk rájuk terhelni, ezért a másik unokánk, a lányunk egyetlen lánya lett a tulajdonos, de továbbra is a férjemmel laktuk a házat. A férjem három éve elhunyt, az ingatlant el akarjuk adni, hogy egy kisebb lakást vásároljunk a lányomék  közelében, vagy egy nagyobb családi házat a lányomékkal közösen Budapesten, ahol nekem külön kis lakrészem lenne, és amelybe ők hitellel szállnának be. A lányommal jó a kapcsolat, rendszeresen találkozunk, mindenben számíthatok rá, a fiammal is jó a kapcsolat, de vele ritkábban találkozunk és nem számíthatok rá olyan mértékben, mint a lányomra. A fiamat támogatni kell kisebb-nagyobb összegekkel, amelyeket nem kértem vissza. Tavaly 3,2 millió Ft-tal, amelyet nem kértem vissza. Jogosult-e a fiam az örökségből a ház eladása után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A törvényes örökrészére igen.

Kérdés: Az ingatlan negyed része árverezés után egy idegen kezébe került. Megjelent a házban, hogy hajlandó eladni tízszeresen magasabb áron, mint amiért lecsapta a nagyobb tulajdonrészt birtokló kezéről, vagy részletfizetéssel 5 éves periódusra. Szóval egy uzsorás. A kérdésem, hogy milyen jogai vannak az ingatlanban? Beköltözhet-e? Az ingatlan jelzáloggal terhelt, ebben az esetben köteles-e fizetni a 25%-át, mint negyed részben tulajdonos? Köteles-e fizetni bármilyen közüzemi számlát? Egy esetleges értékbecsléssel van-e mód visszavásárolni hivatalos úton a reális értékért a negyedrészt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ugyanolyan jogai vannak, mint a többi tulajdonosnak, akár be is költözhet. Nem köteles. Amennyiben használja az ingatlant, köteles fizetni. Igen, amennyiben belemegy a vevő. Az ún. magához váltás az önök részéről perben kérhető, ahol ingatlan szakértő fogja az árat meghatározni.

Kérdés: Az alábbi esetben szeretnék útmutatást kapni. Közalkalmazotti jogviszonyba dolgozom teljes munkaidőben, napi 8 órában, kiírás szerint hétvégén és ünnepnap is. A hétvégékre pótlék nem jár, az ünnepekre igen. Márc. 16-24.-ig betegszabadságon voltam. Két szombat és vasárnap esett bele, amikor kiírás szerint dolgoznom kellett volna. Erre a 4 napra nem fizetnek betegszabadságot, és 32 óra mínuszom keletkezett, amit le kell dolgoznom. Kérdésem az lenne, hogy ez így jogszerű? Milyen munkarendben dolgozom, és ha az ünnep vasárnapra esik  akkor jár pótlék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem járt el jogszerűen a munkáltató.

Kérdés: Minősítést készítettek rólam 2023. november közepén, ami alkalmasnak minősített a munkakörökben. 2024. február 19-én készítettek egy újabb minősítést, amiben alkalmatlan minősítést kaptam. Munkámmal kapcsolatban figyelmeztetést soha nem kaptam, sem szóban, sem írásban. Ez alapján február 29-ei hatállyal felmondtak. 16 évet dolgoztam ezen a munkahelyen. Táppénzről mentem dolgozni a felmondás előtt 1 héttel. Felmondási idő nem járt volna?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltató köteles biztosítani felmondási időt és a végkielégítést is. Munkaügyi pert tud indítani.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy az egyik szülő meghalt, sajnos volt elég magas kölcsön/hiteltartozás. Hátra maradt egy kiskorú gyermek. Van egy ház, ahol élnek, ebben a házban a meghalt szülő egyik testvére él, és ezen kívül van még 1 tulajdonos akivel nem volt jó a viszony. Kiskorú élő szülőjének nincs része a házban, és ideiglenesen bejelentett 15 éve. Hagyatéki tárgyaláson, ha a gyermek megkapja a szülő után járó részt a házból, a hitelt is örökölni fogja? Abban az esetben, ha elutasítja a kapott részt, akkor a hitelt sem kell visszafizetniük? Sajnos nem fogják tudni a hitelt fizetni. De félő, ha visszautasítja az öröklést, akkor a másik két tulajdonosra száll ez a rész. És ebben az esetben, akivel nincs jó kapcsolatuk, a kiskorú gyermeket és a szülőt is ki tudja tenni a házból. Az egyik tulajdonos, aki ott él velük, ő szívesen átadja a kiskorú gyermeknek a részét, ha van rá mód hagyatéki tárgyaláson. Mi lenne az ésszerű döntés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, örökölni fogja. Amennyiben visszautasítják az örökséget, a tartozást sem kell kifizetniük. Nem tudják elküldeni őket az ingatlanból.

Kérdés: Eladhatom-e a szomszédnak a háztartási kiserőművem által termelt, de a hálózatba be nem táplálható áramot? Akkumulátor van, de plusz áram is keletkezik. Ha lehetséges az eladás, külön merő órával, milyen számlázási és adózási kötelezettségem keletkezik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem adhatja el.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy jár-e nekem kiküldetési, térítési díj az alábbiak alapján: 8 órás munkaviszonyban (heti 5 munkanap) végzek irodai munkát Bács-Kiskun vármegyei városban. A munkáltatóm heti rendszerességgel megkér, hogy utazzam fel céges kistehetautóval (3,5 t alatti ) Budapestre vagy Szegedre és onnan áru szállítmányt vigyek több telephelyünkre (Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyébe). A munkaidő ilyen esetekben eléri/meghaladja a napi 8 órát. Ha túlóra keletkezik azt kifizetik, de pluszban nem fizetnek sem térítési díjat, sem egyéb költséget mondván, hogy ezt így kell. Vannak esetek, amikor hétvégén 9 fős kisbusszal személyszállításra kérnek meg. Ebben az esetben is kifizetik a hétvégi túlórát, egyéb költséget nem. Tehát kérdésem, hogy kérhetek-e valamilyen jogcímen térítési/kiküldetési díjat, ha igen, akkor mi a menete?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérhet. A munkáltatójával kell megállapodnia. A törvény szerint a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemély részére adható napidíjátalány 3000 forint, feltéve, hogy a munkáltató a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást (például étkezést, szállást) nem ad.

Kérdés: Jelenleg CSED-en vagyok, munkahelyemen határozott idejű szerződéssel egy másik kismamát helyettesítettem. Mivel legfeljebb 5 év a határozott idejű szerződés hossza, ezért 2025. augusztus 31-ig élt a szerződésem, amit viszont korábban néhány hónappal meghosszabbított a munkáltatóm (tévesen). Most viszont fizetésemelés miatt a szerződést módosítják, amibe az eredeti dátumot akarják visszavezetni. A kérdésem, hogy jogos-e részükről ez a módosítás és köteles vagyok-e aláírni, vagy van lehetőségem ezt visszautasítani, és ragaszkodni a meghosszabbított szerződéshez, és kérni a szerződésem határozatlan idejűre módosítását, hiszen az 5 éven túli hosszabbítás másképp nem lehetséges? Természetesen nekem ez az utóbbi megoldás lenne az ideális, annál is inkább, mert szeretnénk még egy gyermeket, aki után viszont a lejáró szerződés miatt nem biztos, hogy részesülhetek majd CSED-ben, illetve GYED-ben. Ha nem írom alá a szerződést és kérem a határozatlan idejűre változtatást, mire számíthatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jogos. Visszautasíthatja, de a munkáltató nem köteles az Ön kérésének megfelelően dönteni. Azt javaslom, próbáljon meg megállapodni vele.

Kérdés: Páromnak idén március 1-ével szűnt meg a munkaviszonya, “létszámleépítés és költségcsökkentés”-re hivatkozva, semmi közös megegyezés nem volt, és párom se írt alá semmi papírt. Ő egy szállodában dolgozott, mint recepciós ötöd magával és 12 órás műszakokban dolgozott/dolgoznak. Elbocsájtása után 4 ember maradt a pozíció betöltésére, ez kevésnek bizonyult, így egy külső (beugrós) embert kellett a cégnek 4 műszakra alkalmaznia, napi bejelentővel. Érdeklődnék, hogy ez jogilag mennyire szabályos és hogy esetleg támadható-e? Ui.: párom és én egy 16 hónapos gyermeket nevelünk, nem tudom ez mennyire befolyásol akármit is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válasz adásához ismernem kellene a párja munkaszerződésének a tartalmát. A munkaviszony jogszerű megszüntetéséhez alá kellett volna írnia a megszüntetésről szóló szerződést, valamint a kilépő papírokat. A leírtak alapján támadható bíróság előtt is akár.

Kérdés: Az alattunk lévő lakásban albérlők laknak, többször szóltunk, hogy az erkélyük szélén rendszeresen ott ül két galamb. A ház mögötti járda, parkoló, illetve több lakás redőnye ablaka rendszeresen tele van galamb ürülékkel, ami nem feltétlenül egészséges. Szóltunk a közösképviselőnek is, de mivel a lakás magántulajdonban van, nem hinném, hogy nekünk a közös pénzből kellene ezt megoldani. A tulajt többször próbáltuk elérni sikertelenül. Hova tudunk meg tovább menni, hogy ez az ügy megoldódjon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak egyezségre jutni a lakókkal, illetve a közös képviselővel, az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak.

Kérdés: 2024.01.17-én beadtam gazdasági felelősként lemondásomat egy egyesületnél, 2024.03.01-i hatállyal. Az lenne a kérdésem, hogy mikortól kezdődik a 60 nap úgy, hogy vezetőségünk 3 főből áll(t)? Meddig lehet legkésőbb összehívni a közgyűlést, hogy szabályos maradjon? A megválasztásomkor ügyvezető és titkár választás is történt, mivel lejárt a megbízatásuk. A bejegyzésünk még a mai napig nem történt meg a Civil Szervezeti Nyilvántartás szerint, mivel a változás beadványát visszadobták valamilyen hiba miatt. Kérdésem, hogy nekem így, mivel nincs még bejegyezve a tisztségem, így nincs is miről lemondanom? Mi van ilyenkor a köztes idővel, mert a feladatomat addig elláttam?

Válasz: Tisztelt Kérdező!  A lemondás napjától. Amennyiben nincs bejegyezve a tisztsége, nincs miről lemondani.

Kérdés: 2017-ben vásároltunk egy ingatlant, amelyet a két unokánkra akartuk íratni, hogy egyenlő arányban örököljenek majd gyermekeink. A fiunk akkori felesége ezt visszautasította, mondván biztosan adósságot akarunk rájuk terhelni, ezért a másik unokánk, a lányunk egy szem lánya lett a tulajdonos, de továbbra is a férjemmel laktunk a házban. A férjem három éve elhunyt, az ingatlant el akarjuk adni, hogy egy kisebb lakást vásároljunk a lányomék lakásának közelében, vagy egy nagyobb családi házat  a lányomékkal közösen Budapesten, ahol nekem külön kis lakrészem lenne, és amelybe ők hitellel szállnának be. A lányommal jó a kapcsolat, mindenben számíthatok rá, a fiammal is jó a kapcsolat, de ritkábban találkozunk, nem számíthatok rá teljes mértékben. A fiamat támogatni kell, gyakran kapott kisebb összegeket, amelyeket nem kértem vissza, tavaly nagyobb összeget is /3,2 millió Ft/, amelyet nem kérek vissza. Jár-e neki az örökségből és milyen arányban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ajándékozásoktól függetlenül, igényt tarthat a törvényes örökrészére.

Kérdés: Ha a férjemnek van két gyereke mástól, akkor nekik van joguk a házhoz, ha meghal a férjem és én nem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A törvényes öröklés szabályai szerint igen.

Kérdés: Mi a teendő, ha egy vezetésre nem kijelölt személy a vezetésre kijelölt személy nevében dönt és lejáratja a vezető személyt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudok érdemi választ adni, mert az üzenete alapján nem egyértelmű, hogy mi a problémája. Kérem, részletesen írja le mi történt.

Kérdés: A bérlő felmondja a bérleti szerződést, de bele van foglalva, hogy 6 hó a felmondási ideje, akkor egy összegben kell ezt kifizetni, vagy 6 hónapig benntarthatja a cuccait, s havonta fizet. Nekünk kicsit félő, hogy inkább ránk hagyja a tartozás fejébe.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától függ.

Kérdés: Raktár helységben lakom, saját tulajdonom, az önkormányzat ki akar lakoltatni. Mit lehet tenni? A lányom is itt lakik, két kiskorú gyerekkel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom küldjön méltányossági kérelmet az illetékes önkormányzatnak.

Kérdés: Párommal vettünk egy lakást 50-50% hányaddal. Lakáshitel is terheli még a lakást, ami az én nevemen van, a párom csak adóstárs. Viszont most ki szeretném fizetni a páromat, hogy én legyek a 100% tulajdonos. Ilyenkor mi a teendő? Milyen lépések kellenek a tulajdoni rész átruházásához és milyen költségekkel jár?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ingatlan adásvételi szerződést kell kötniük. Az általános ingatlaneladás szabályai az irányadók ebben az esetben. A vevőnek visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetnie, ami résztulajdon esetén a tulajdoni hányadnak megfelelő érték 4%-a. Az eladónak személyi jövedelemadót kell fizetnie.

Kérdés: 8 éve dolgozom pszichiátriai betegek otthonában, az első években, mint szociális gondozó. 2023-ban végeztem egy felsőfokú egészségügyi iskolában. Ezt követően a munkáltatótól megkaptam az egészségügyi pótlékot, ez a szerződésemben is szerepel. Jelenleg az a helyzet, hogy el akarnak venni minden pótlékot, bár még új szerződést nem írtam alá. A kérdésem az, hogy megtagadható-e az új szerződés aláírása, és annak mi a következménye. Számít-e, hogy az új szerződés hátrányosan érint?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, megtagadható, nem köteles aláírni. A munkáltató emiatt nem részesítheti semmilyen hátrányban jogszerűen.

Kérdés: A következő kérdésben lenne szükségem a segítségére: Április 6-tal a munkáltató közös megegyezéssel megszünteti a munkaviszonyomat. Az új helyen április 22-én tudok kezdeni. A kérdésem az lenne, hogy a kieső időre, mivel kell számolni? Van-e bármilyen fizetési kötelezettségem? A munkaügyi központba be kell-e jelentkeznem? Illetve már gondolkodunk a családalapításon is, ezért ez a kieső idő, befolyásolja a GYED, CSED és társai számításánál? Mire számíthatok? Milyen teendők vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nincs fizetési kötelezettsége. Nem szükséges.

Kérdés: A kiadott lakásunkban meghibásodott a gázkazán és a bérlő az ünnepek miatt 2-3 napra részlegesen fűtés és meleg víz nélkül maradt. Kell ilyen esetben bérleti díj csökkentést alkalmaznom, igényt tarthat kártérítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, célszerű. Akár arra is igényt tarthat a bérlő.

Kérdés: Azt nyilatkoztam, hogy feljelentéssel élek, de nem mondtam időpontot és mégis arra köteleznek, hogy még a mai napon tegyek feljelentést. Van erre engedélyük?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez nem engedély kérdése. Nem köteles feljelentést tenni, de ha szeretné, akkor érdemes mihamarabb megtenni.

Kérdés: Németországban szombaton kötelezhetnek, hogy bemenjek dolgozni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Alapvetően igen, de kérdés, hogy milyen munkakörben és milyen munkaszerződéssel, feltételekkel alkalmazzák.

Kérdés: Édesapám 1952-ben, édesanyám 1953-ban született. Házasságban éltek több mint 10 évig,majd bírósági bontó perben elváltak 1985 ben. Édesapám 1993. január 7-én elhunyt, édesanyám özvegyi nyugdíjat kapott, mi árva ellátást testvéremmel 1999-ig. Édesanyám 2008. februárban betöltötte a rá vonatkozó 55. életévét. Ezt követően voltunk bent a nyugdíjfolyósító igazgatóságnál, mert elutasították akkor az özvegyi nyugdíj újbóli végleges feléledésére vonatkozó kérelmet, hogy 10 év eltelt nem jár. Holott 2008. január 1. után hatályba lépett az 1993. márc. 1. előtti özvegyi nyugdíj megszüntetésétől számított 15 éves határidő. Most beadtunk 15 év kiesés után újra a kérelmet, jelenleg várjuk a határozatot. Kérdésem, hogy téves jogszabály értelmezés miatt, közigazgatási jogkörben okozott anyagi kárért milyen lehetőségek vannak az elmaradt özvegyi nyugdíj kifizetésére édesanyám részére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Peres eljárást kell majd indítaniuk, a közigazgatási bíróságon, a határozat kézhezvétele után, határidőben.

Kérdés: Pár napja egy szálloda rendezvényén vettünk részt a kislányommal és az édesapjával. Tojáskeresés, tojásfestés, stb.. egyik nap azt írták 9 -ől kezdődik a rendezvény, másik nap azt hogy 10-től. Mi 10 -e mentünk, és addigra már minden elfogyott, nem tudtunk részt venni a programokon. Én és jó pár szülő, akik 10-re mentek teljesen elkeseredtünk. Én a bátorságom össze szedve, írtam véleményt a facebook posztjuk alá, hogy nem készültek fel rendesen a rendezvényükre alapanyaggal és hogy ez mennyire elszomorította a gyerekeket. Persze törölték a kommentet és tiltottak. Ezután írtam véleményt a google értékelésükbe, és egy olyan e-mailt küldtek, hogy keressem meg a foglalásom, és küldjem el nekik 3 napon belül, mert én nem szálló vendég voltam, és ezért feljelentenek rágalmazásért. Pedig semmi csúnyát nem írtam. Csak a véleményem a rendezvényről. Ezt így tényleg megtehetik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nincsen miért aggódnia.

Kérdés: Ha külföldön tartózkodom és külföldön szociális segélyt kapok, vehetek egy házat Magyarországon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, vehet.

Kérdés: Adott egy testvérpár, akik a szüleiktől megörököltek egy ingatlant, a szülők nem egy időben hunytak el. Az egyik testvér neki ajándékozná az ½-ed tulajdoni hányadát a másiknak, ezt követően a másik testvér el szeretné adni az ingatlant. Ez alapján annak a testvérnek, aki el kívánja adni a lakást, az örökölt ½ tulajdoni hányad után kell 15%-os adót fizetnie vagy a teljes 1/1 után? Illetőleg a becsértéket kell alapul venni ennek számításakor vagy a vételárat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez attól függ, hogy melyik esemény melyik évben, mikor volt.

Kérdés: Hányas adócsoportban lehetek, ha egyedül nevelem a gyermekem és a házastársamtól külön élek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt kint az adóhivatalnál kellene megtudnia.

Kérdés: Élettársammal kölcsönösen egymásra írattuk a holtig tartó haszonélvezeti jogot a közös tulajdonú családi házunkon. Az a kérdésem  mi a helyzet az ingóságokkal halál esetén. ,A házzal együtt azon is jár a haszonélvezet? Vagy szabadon vihetik amit akarnak az élettársam gyerekei? Amik tulajdonképpen az én ingóságaim. Bizonygatnom kell, hogy honnan vannak? Ha igen, akkor hogyan? Gyakorlatilag minden az előző házasságomból, az örökségemből és a gyerekeimtől kapott tárgyak. Másik kérdésem az, hogy volt egy közös vállalkozásunk, amiből rengeteg szerszám, megmaradt alkatrész, félkész termék van. Többmilliós értékben. Sok-sok apró, de összességében értéket képviselő dolog. Hogyan lehet ezt elszámolni velük Mindenre kiterjedő leltárt azt hiszem lehetetlen készíteni. Ők már kezdenék a fosztogatást, mivel a párom egy ideje magatehetetlen beteg, sajnos nem fog már felépülni. Az már most biztos békésen nem lehet megegyezni velük.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ami az Ön tulajdona, azt nem vihetik el. Nem szükséges igazolnia.

Kérdés: 2023-ban szereztem tudomást egy az édesapám tulajdonában lévő garázsról, melyet jelenleg idegen használ. Édesapám 1999-ben elhunyt és mivel nem tudtam erről az ingatlanról, így nem tudtam a tulajdonosi jogaimat gyakorolni. Kérdésem, hogy egy esetleges, a használó részéről történő elbirtoklási per indítása esetén hivatkozhatok-e az elbirtoklás nyugvására az 1999-2023-ig terjedő időszakra? Lévén, hogy rajtam kívülálló ok miatt nem tudtam jogaimat gyakorolni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Szólítsa fel ajánlott tértivevényes levélben most, az megszakítja az elbirtoklási időt. Ha még nem volt per, akkor így újra indul a 10 év.

Kérdés: 2018-ig lakás kilakoltatás történt 24 ezer. De nem tudták elviselni, 3 ezer egyén öngyilkos lett

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Édesapám a házuk fele részében tulajdonos. Mellettem van még 2 felnőtt vér szerinti gyermeke, akikkel kb. 30-40 éve egyáltalán nincs kapcsolata, s nem is szeretné ha örökölnének. Nem tudjuk a végrendelkezés szabályait, írhat-e ő saját kézzel, akkor kellenek-e tanúk? Kell-e fizetni örökösödési illetéket nekem vagy a nevelt gyermekének adott esetben? Kell-e mindenképp közjegyző vagy ügyvéd ehhez? Illetve gondolkodik azon is, hogy halála előtt átíratná az ő részét rám, illetve az anyai részről született féltestvéremre, hiszen mi négyen voltunk mindig is így egy család. Ez milyen költséget jelentene a családnak? Melyik a gyorsabb és költséghatékonyabb eljárás, illetve hol kell elkezdeni a folyamatot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben saját kezűleg írja nem szükséges tanúkat bevonni. Fontos, hogy a géppel írt szöveg, nem számít saját írásnak, akkor sem ha az magától a végrendelkezőtől származik. A két tanú abban az esetben hagyható el az okiratról, ha a végrendelkező az okiratot teljes egészében saját kezűleg írta, és aláírta. Érdemes ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyeztetni a későbbi jogi problémák elkerülése végett. Azt javaslom forduljanak ügyvédhez vagy közjegyzőhöz a folyamat megkezdése okán.

Kérdés: Levonhat-e bármilyen összeget az ex önkényesen a bíróság által megállapított gyermek tartásdíjból? Pl. a rezsi költség felét, ami valóban hivatalosan jár, de a feleség a számlák bemutatása után utalná. Jogosult valamit is levonni? Milyen trv. szabályozza ezt ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem vonhat le önkényesen semmit.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy ha egy kölcsön közjegyzői okiratba van foglalva, de semmilyen felszólítás vagy fizetési meghagyás nem történt, sem írásban, sem szóban vagy sms-ben, végrehajtásra sem került. A szerződés napjától eltelt 10 év. Behajtható még a követelés? A közjegyzői okirat is elévül 5 év után, ha nincs semmilyen felszólítás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elviekben eljárás indítható, de a másik szerződő fél hivatkozhat elévülésre. Igen, elévül, de erre a másik félnek kell hivatkoznia az eljárásban, ugyanis hivatalból az elévülést nem lehet figyelembe venni.

Kérdés: Saját telekhatáron belül megkezdett bontási munkálat befejezésére szólított fel az önkormányzat, egy felszólító levélben. A teljesítésre 15 napos határidőt adott a kézhezvételt követően. Ezt megelőzően az építésügyi hatóság a munkálatot jóvá hagyta, további bontást nem írt elő. Kérdés: felülírhatja-e az önkormányzat az építésügyi hatóság határozatát? Mire hivatkozva adja ki a 15 napos határidőt az önkormányzat? (A munka nem 15 napos, azt se jelölte meg, hogy naptári nap vagy munkanap).

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, felülírhatja. Azt, hogy mire hivatkozva adja ki, nem tudom megmondani. Ismernem kellene az ügy részleteit.

Kérdés: Az alábbi üggyel kapcsolatosan szeretnék online jogi tanácsot kérni. 2024.03.02-án egy budapesti magánkórházban műtöttek. Annak rendje és módja szerint a műtétet egy árajánlat előzte meg, melyet elfogadtam. Ebben benne volt, hogy minden olyan a műtéthez kapcsolódó, de az alapdíjban nem szereplő szolgáltatást legkésőbb a kórház elhagyásának a napján rendeznem kell, addig zárójelentést nem állítanak ki. Ez meg is történt, a végszámlát megkaptam a zárójelentéssel együtt. 1 hónap elteltével a mai napon kaptam tőlük mindenfajta tájékoztatás nélkül egy 03.02-re visszadátumozott, mai nappal kiállított számlát 49.000 Ft-ról. Kérdésem arra irányulna, hogy egy kiállított végelszámoló számla után, csak úgy mindenfajta egyéb tájékoztatás nélkül kiállíthatnak még részemre számlát, amennyiben benne volt a cég ÁSZF-ben és az árajánlatban is, hogy a végelszámoló számla mindent tartalmazni fog. Illetve ezen tárgyi adómentesen számlázott szolgáltatásoknál nincsen 8 vagy 15 nap.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jogszerűen nem.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy mit tehetek abban az esetben, ha a hagyaték tárgyát képező ingatlan rengeteg végrehajtással és zálogjoggal terhelt, melyeknek összértéke bőven meghaladja a tárgy értékét. Az édesapja elhagyta gyermekemet, a kapcsolatot hosszú évek óta nem tartja vele, ahogy az örökölt ingatlanban korábban élő, most elhalálozott nagyszülővel sem, továbbá annak új feleségét – akinek holtig tartó haszonélvezeti joga van – nem is ismerjük. A tárgyalás során nem fogadtam el az örökséget, a közjegyző ezt mégis felülbírálta. Egyedül nevelem gyermekemet, és albérletben lakunk, ami nekem éppen elég feladat, nincs szükségünk további kiadásokra. Az  eljárás keretében az első költség – amit gyermekemre kiróttak – az a hagyatéki eljárás költségeinek megfizetése, ami számunkra jelentős kiadás. Ezt nem tudom kifizetni. Hogy tudom ezt megkifogásolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon a gyámhatósághoz, hogy jóváhagyják a hagyaték visszautasítását. Megjegyzem, hogy a gyámhatóságnak már eredetileg is az ügyben kellett volna lennie és ebben a kérdésben ők döntenek. A tartozások, terhek ilyenkor csak a hagyaték erejéig vannak.

Kérdés: Nem találom a kiírás szerinti, március 25-26-án feltett válaszokat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Többször teszi fel ugyanezen kérdést, kérem használja a keresőt.

Kérdés: Tetőfelújítás céljából telefonos megkeresés után elvállalta egy cég a palatető javítását. A munka végzése közben rábeszélte a tulajt a csatorna cseréjére. Nem kaptak semmilyen számlát a munkálatokról. 40 m csatorna cseréjéért és 10 db pala javításáért 800 ezer Ft -ot kértek. A cég  neve megvan. Lehet-e ellenük lépéseket tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lehet, de nem biztos, hogy érdemes, amennyiben a megrendelő nem megtévesztés okán ment bele a szerződésbe.

Kérdés: Szeretnék jogi segítséget kérni: párommal kivettünk egy albérletet (ez egy kertes ház külön bejáratú lakása). Szerződés van, közjegyző előtt is.
Az ingatlanközvetítő eleve félrevezetett minket, mert azt mondta, hogy a tulajdonos nagyon ritkán szokott jönni ( neki is van egy lakrésze), inkább csak a kertet rendezi. Ez nem igaz, mert a hét egyik felét itt tölti, de ebbe már beletörődtünk, igaz pont a kert miatt esett a választás erre az albérletre és hogy kettesben lehetünk. Pár napja a kert közepére a tulajdonos fia felszerelt egy kamerát. Előzetesen sem és utólagosan sem közölte ezt velünk a tulajdonos, pedig többször találkoztunk vele. Joga van ehhez? Igen zavar az a gondolat bennünket, hogy még azokon a szerencsés napokon is, mikor valóban nincs itt a tulajdonos, mondjuk kamerán láthat minket. A ház bejáratánál van kamera az rendben is van, de utólag a beleegyezésünk nélkül felszerelhet kamerát? Mit tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teheti meg jogszerűen. Nem szerelhet fel az Önök beleegyezése nélkül. Azt javaslom jelezzék a problémájukat a bérbeadó felé, amennyiben nem tudnak megállapodni rendkívüli felmondással élhetnek. Feljelentést, NAIH eljárást és pert is kezdeményezhetnek.

Kérdés: 2007-ben 40 évesen szolgálati nyugállományba helyeztek. 2014-től a mai napig egy Kft-nél dolgozom. Tavaly voltam először táppénzen, ekkor derült ki, hogy munkáltatóm nem fizetett utánam járulékot. Nekem csak a nyugdíjas állományba helyezési parancsom van, meg nyugdíjas igazolványom, nyugdíjas törzsszámom. Ezeket adtam le a munkáltatómnak. Ők most arra hivatkoznak, hogy ez alapján nem fizettek tb-t utánam, mert azt hitték nyugdíjas vagyok, megtévesztettem őket. Kérdésem, hogy joggal várhattam el, azaz kellett volna-e a munkáltatóm könyvelőjének tudnia a 2011. évi CLXVII. törvény idevonatkozó részét? Mely alapján a szolgálati nyugdíjakat szolgálati járandóságra változtatták. A nyugdíjas státuszomat törvényileg szüntették meg, ezért a munkáltatómnak tb járulékot kell utánam fizetnie? Vagy nekem kellett volna tudnom, hogy ez a törvényváltoztatás a munkáltatómra milyen járulékfizetési terhet ró? A könyvelő szerint nekem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, tudnia kellett volna. A munkáltató felelőssége, nem az Öné.

Kérdés: A kérdésem, ha írunk a szomszéddal használati megállapodást az osztatlan közös helyről és mondjuk elköltözik és jön egy új lakó helyette, akkor újat kell írni vagy az új lakó a használatival veszi meg a lakrészt és az udvart?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy hogyan írják meg.

Kérdés: Gyakran hallani az interneten, hogy a különböző garancia matricák bizonyos országokban (pl. USA) illegális. Magyarország ezek közé az országok közé tartozik? Továbbá, még az is érdekel, hogy ha nem, akkor meddig terjed az állami garancia? Pl.: Megjavíthatom-e eszközeim? Ha kicseréltem/beszereltem egy alkatrészt, attól még kérhetek más alkatrészekre cserét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Állami garancia nem létezik. A gyártó adhat garanciát. Igen, megjavíthatja őket, de az a jótállás elvesztésével járhat.

Kérdés: Mit tegyek, ha a végrehajtó folyamatosan félretájékoztatott, illetve hazudik, bírósági döntést figyelmen kívül hagyott, nem hajlandó részletes tájékoztatást adni, miért tette, amit tett, bíróságnak hazudott, hogy eladta a házam, holott csak árverési előleget fizettek. Kérdésem, miért hazudik folyamatosan? Bármit kérek tőle, elutasít 2 mondattal.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel, hogy segíteni tudjak. Amennyiben a végrehajtó jogszerűtlenül cselekszik, akkor kifogással élhet, amit végső soron a bíróság fog elbírálni.

Kérdés: Társasházban a tulajdonos helyi önkormányzat a közös költség részét képező felújítási alapot és felújításra felvett hitel törlesztőrészletének a bérleményre jutó hányadát ok-  és jogszerűen átháríthatja-e a bérlőre? Köteles-e a helyi rendeletében tételesen megnevezni, konkrétan felsorolni a lakáshasználati díj  mellett megfizetendő lakásszolgáltatási díj minden tételét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válasz adásához fontos lenne ismernem az Önök által kötött szerződés részleteit. Nincs olyan törvény, ami kötelezővé teszi ezt.

Kérdés: Közel 2 éve dolgozom a jelenlegi munkakörömben. Szerződésem határozott idejű. A szerződés aláírásakor a munkáltató nem jelezte, hogy ehhez a munkakörhöz 2 éven belül el kell végezni egy kiegészítő képzést (főiskolai végzettség mellé), amit törvény ír elő. Ez a szerződésben sincs leírva. A képző intézmény hamarosan indítja a képzést, ami térítésköteles + az utazási költség is jelentős lesz. A munkáltató nem fizeti a tandíjat sem. Kötelezhet, hogy saját költségemen végezzem el a képzést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelezheti.

Kérdés: Szeretném megtudni, hogy ha én hétköznap elviszem a gyermekemet a vidéki nagyszülőkhöz, abba a gyámügy beleszólhat-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Szeretném megtudni, ha elköltözök a férjemtől, akkor a személyes dolgaimat (ruháimat és amit vettem) elhozhatom-e tőle? Mi van akkor, ha nem adja ide őket? Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, elhozhatja. Feljelentést tehet, pert kezdeményezhet.

Kérdés: A volt feleségemmel hitel felvétele mellett vettünk egy közös ingatlant 2002-ben. 2014-ben az ingatlant elhagyta. 2016-ban kimondták a válást. Az ingatlan kizárólagos használati jogát én kaptam. Akkor az ingatlan értéke 10 millió Ft volt. A hitel összege 8 millió. Akkor irtunk egy megállapodást ügyvéd előtt, hogy lemond a ház tulajdonjogáról, ha én kiváltom az ő hitelét. Ez nem történt meg mivel nem tudtam bevonni kezest. Azóta eltelt 10 év alatt a ház értéke felment 40 millióra, de a hitelt és minden más egyéb költséget azóta is egyedül én fizetem. Most szeretném eladni az ingatlant. Én felajánlottam egy jutányos összeget a tulajdonrészéért cserébe, de ő követeli a ház értékének 50%-át. Mi a teendő ilyenkor? Jogos-e a követelés? A ház jelenlegi értékét veszik figyelembe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jogos, hiszen végül nem mondott le a tulajdonjogáról. Azt javaslom próbáljanak meg megegyezni bíróság bevonása nélkül. Igen.

Kérdés: Cégem továbbképzésre akar elküldeni az ország másik végébe. Péntek-szombat-vasárnap. Úgy gondolják, hogy dolgozok hétfőtől csütörtökig, utána péntek szombat vasárnap továbbképzés, majd következő héten megint hétfőtől péntekig megyek dolgozni. Az utat és a szállást fizetik, de semmilyen étkezést, valamint kettő csúszónapot akarnak adni cserébe, semmilyen extra túlóra vagy vasárnapi pótlékot. Mennyire törvénytelen ez és milyen kötelező juttatások járnak? A munkaszerződésben semmilyen hasonló tétel nem szerepel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem jogszerű. Napidíj jár, amibe az étkeztetés is beleszámít. Továbbképzés esetén nem jár vasárnapi bérpótlék.

Kérdés: Kohászatban eltöltött 20 év után kértem a korkedvezmény beszámítását, de elutasították immár második alkalommal ugyanazzal az indokkal, miszerint megnyugtató módon nem nyert bizonyítást, hogy az igénylő teljes munkaidejében meleg üzemi körülmények között dolgozott volna. Újabb két (immáron négy ) tanú írásban bizonyította, hogy meleg üzemi karbantartó voltam teljes munkaidőben. Érdemes-e bírósághoz fordulnom, vagy  gyakorlatban a bíróság jóváhagyja az elutasító határozatot (még 15 napom van rá)?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt Önnek kell mérlegelnie, egy per akár évekig is elhúzódhat és nagy költségekkel jár. A leírtak alapján lehet Önnek kedvező döntést hozna a bíróság.

Kérdés: Valahogy a március 25-26-i maguk által kiírt határidőt sem sikerült tartaniuk az újabb megválaszolt kérdések megjelenítésére. Egy darabbal több megválaszolt kérdés sem jelent meg, hiába frissítem az oldalt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Törölje az előzmény tárat és utána frissítsen.

Kérdés: Örököltem édesapám után egy autót, megkaptam az ideiglenes hagyaték átadó végzést, amiben szerepel, hogy használhatom a járművet. A mostohám aki egyben az édesapám özvegye, nem hajlandó számomra átadni a forgalmit és a kulcsokat. Közjegyző előtt tett végrendeletet édesapám, amiben kitagadta a mostohámat! Mit tehetek? Hogyan juthatok hozzá az örökölt autóhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Dolog kiadása iránt pert indíthat.

Kérdés: Létezik egy úgynevezett MÁK kártya, amit különböző okokból kapnak meg emberek. Jelen esetben autizmus miatt lett kiállítva. Ez a kártya ingyenes utazásra jogosít, de csak személyivel érvényes. Egy utazás során a vonaton, sajnos kiderült, hogy a személyi otthon maradt. A kalauz megbüntetett, ami természetes, de elvette a MÁK kártyát is, mindenféle tájékoztatás nélkül, hogyan kérhetem vissza. Joga volt ehhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A MÁK-hoz kellene fordulnia.

Kérdés: Lakás vásárlás előtt állok és az lenne a kérdésem, hogy milyen “veszélyeket” rejthet egy használati megállapodás és egy elővásárlási szerződés? Illetve érdekelnének a rejtett veszélyek (ha léteznek) abban az esetben, ha így vásárolnék lakást. A lakás nemrég került átadásra (még befejezetlen, használatbavételi engedéllyel nem rendelkezik), viszont magánszemélytől vásárolnám, ami miatt már használt ingatlannak minősül. Az ingatlanközvetítő szerint a fenti dokumentumok elegendők a bank számára a hitelnyújtáshoz, viszont a banktól nem ezt az információt kaptam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A használati szerződésnek nincsenek veszélyei, hiszen Önök határozzák meg a használati szerződés feltételeit, közös megállapodás alapján. Az elővásárlási szerződés abban az esetben járhat hátránnyal, ha meggondolja magát, ugyanis a másik szerződő fél ebben az esetben akár bíróság előtt is kikényszerítheti a szerződés megkötését. A bank véleménye meghatározó, különben nem fog folyósítani.

Kérdés: Nemrég vásároltam egy házat, amit át is írtak a nevemre, viszont megtudtam, hogy erre a házra pár évvel ezelőtt kötöttek előszerződést, ami szerint ki lett fizetve az ingatlan teljes vételára és úgy szólt, ha lejár az 5 éves elidegenítési tilalom, akkor megveszik az ingatlant. Aki megvette volna a házat 5 év után ügyvédhez fordult, és eljárás indult azzal szemben, akitől én megvettem a házat. Én nekem azt mondta, akitől vettem a házat, hogy őt nem fizették ki úgy, ahogy az a papíron szerepelt, csak kevés pénzt kapott és aláíratták vele a papírt, miszerint ő arról tudott, hogy bérbe adja nekik a házat. Akitől mi megvettük a házat fiatal életkora és tájékozatlansága miatt írhatta alá a papírt. Szeretném, ha leírná az ön véleményét erről a kialakult helyzetről!

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján az eladó jogellenesen járt el. Az előszerződés alapján akár bíróság előtt is kikényszerítheti az adásvételi szerződés megkötését a másik fél, így az Önök által kötött szerződés semmissé válhat. Teljes körű válaszhoz ismernem kellene az ügy részleteit.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben az Önkormányzat nem adott ki zaj és rezgésvédelmi rendeletet, akkor hogyan van szabályozva országos szinten a zajjal járó kerti munkavégzés vasárnap és ünnepnapokon? Érdemes birtokvédelmi eljárást indítani, vagy a rendőrséget kihívni? Sajnos a településen, ahol élünk ez állandó probléma, a polgármester pedig nem hajlandó foglalkozni vele.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt minden esetben helyi rendeletben kell szabályozni. Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz a probléma okán.

Kérdés: Édesapánk utáni örökségünkről lemondanánk a testvéremmel együtt a testvérem gyerekének javára. Ketten lennénk örökösök a testvéremmel. Megtehetjük? Ha igen, akkor a hagyatéki tárgyaláson lehet megtenni? És előre kell szólni erről a közjegyzőnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. A hagyatéki tárgyalás során jelezhetik.

Kérdés: Édesanyánk februárban elhunyt. Nővéremmel öröklünk egy házat édesanyámtól, amit Ő a nagyapámtól örökölt. Jelenleg a tulajdoni lapon édesanyám az ingatlan 12/16 tulajdoni résszel rendelkezett, a maradék részek 2/16 nagyapám testvéréé, 1/16, 1/16 részek nagyapám testvérének gyermekeié. Nagyapám testvére legalább 70 éve Amerikába költözött, nevet változtatott, a 2 gyermekét nem ismerjük, nem tudjuk hol keressük, ráadásul lehet már ők sem élnek. Ezen kívül lehetséges, nagymamánk elmondása szerint, hogy Amerikában is születtek gyermekek. A házban születésünk óta együtt éltünk nagymamánkkal és édesanyánkkal. Édesanyám pedig szintén születése óta ott lakott nagyszüleinkkel. A tulajdoni helyzettel nagymamán halálakor 2010-ben szembesültünk, akkor feledésbe merült, mi még gyermekek voltunk. A kérdés, hogy jelenleg milyen lehetőségeink vannak arra, hogy a teljes tulajdon hozzánk kerüljön? Van erre mód, mi ennek a menete?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján akár elbirtoklás is szóba jöhet, valamint megpróbálhatják felvenni a kapcsolatot a többi tulajdonossal. Utóbbinak is megvannak a jogi lehetőségei.

Kérdés: Egy online videochat alkalmazásban erotikus jellegű beszélgetést folytattam. A másik fél adott ponton expliciten mutatta magát. Én megijedve kiléptem, a beszélgetésről sem videó, sem képfelvételt nem készítettem. Az oldalra való belépéshez meg kell erősíteni, hogy 18 elmúlt az illető, illetve a beszélgetésben is megkérdeztem a korát, amit akkor is megerősített. Lehet ebből bármilyen gondom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: A fiam barátnője elmúlt 16 éves és igazából hozzánk szeretne költözni, mivel tiltják a szülei a fiam származása miatt. Szeretném megtudni, hogy mi a teendő ilyen estben. Mi a teendő ebben a helyzetben? Esetleg gyámságba vehetem? Ilyesmi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem veheti gyámságba. A gyámhatóság engedélyezheti, hogy a fia és a barátnője összeházasodjanak, abban az esetben odaköltözhet a lány a szülei engedélye nélkül.

Kérdés: Szállodai vouchert vásároltam, de amikor az időpont egyeztetésre került sor, a szálloda nem tudott az általam kért időpontra szállást biztosítani. Másik időpont nekem nem felel meg. Kértem, hogy fizessék vissza a voucher árát, mire azt a választ kaptam, hogy nem áll módjukban, mert más időpontban tudnak szállást adni. Hogy kaphatom vissza a pénzemet, ha más időpont nekem nem felel meg, vagy bármi közbejött, ami miatt nem tudom igénybe venni a szállást, másnak eladni, odaadni nem tudom, vagy csak éppen nem akarok megszállni az adott szállodában. Van-e jogi lehetőségem “elállási” a voucher felhasználását illetően?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 14 napon belül van joga gyakorolni elállási jogát.

Kérdés: Sajnos a múlt héten eltemettem az élettársamat. Bár sok évig éltünk együtt, családját nem ismertem. Nem volt velük semmilyen kapcsolata, sőt nem is akart beszélni róluk. Ma viszont megjelent a házunknál két középkorú házaspár egy nagyobb méretű furgonnal, hogy ők a jogos örökösök és el akarnak pakolni, mert hallották, hogy meghalt az apjuk. Először megdermedtem, majd gyorsan becsuktam a kaput, mire elkezdtek fenyegetően viselkedni. Hagyatéki tárgyalás természetesen még nem volt. Joguk van bejönni a házba és elvinni bármit is  mielőtt megtörténne a hagyatéki tárgyalás? A ház közös és nekem holtig tartó haszonélvezeti jogom van bejegyezve rá.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogerős hagyatékátadó végzés meghozása előtt nem tehetik meg. A haszonélvezeti jog biztosítja Ön számára, hogy az ingatlanban maradjon.

Kérdés: Édesapám után 6-an örököltünk 1/4 résznyi ingatlant, ami a helyi önkormányzat szerint 1 millió Ft értékű. A közjegyző hibájából csak a hagyatéki végzésből értesültünk (a tárgyaláson nem került szóba) egy több százezer Ft-os banki tartozásról. A bankkal megállapodtunk, a tartozást lezárták. Most előkerült egy másik bank behajtó cége és újabb sok százezer Ft tartozást akar rajtunk örökösökön behajtani. A tartozás összegét a hagyatéki végzésben szereplő 1 millió Ft érték és a másik banknak fizetett összeg különbségeket határozta meg. Az ingatlan felét birtokló tulajdonos a saját részét 1 millió Ft-ért adta el, ezért az általunk örökölt 1/4 részt csak 500 e Ft-ért tudnánk eladni. Joga van a behajtó cégnek a fiktív, kézhez  nem kapott hagyatéki végzésben szereplő összeggel számolni? Mit tudunk tenni a behajtás/végrehajtás ellen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a hagyaték erejéig kötelesek kiegyenlíteni az adósságot.

Kérdés: Szlovákiában 18 éves kortól el lehet költözni a szülőktől, saját döntés alapján?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Szlovákiában a szlovák jog az irányadó, ezért nem tudom megmondani. Amennyiben a törvény alapján 18 évesen már nagykorúnak minősül, abban az esetben vélhetően elköltözhet.

Kérdés: Hány éves korban szabad jogilag elköltözni Szlovákiában

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, érdeklődjön egy szlovák jogban jártas ügyvédnél.

Kérdés: Ha ingatlan megvételére tettem írásban ajánlatot, amelyet második körben az eladó elfogadott, viszont én közben meggondoltam magam és mégsem venném meg az ingatlant, akkor köteles vagyok-e megfizetni az ajánlattételben szereplő összeget (biztosítékot), mint foglalót? A dokumentumból egy példányt írtam alá, a saját példányomat üresen kaptam meg (se az eladó, se én, se az ingatlanügynök nem írta alá az én példányomat).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Kérdeznék, ha lehet. A lányom együtt él immáron hat éve egy általam csak “ágytárs”-nak nevezett pasival. Megromlott a kapcsolatuk és szétválnának, de a pasi benyújtott különböző anyagi és tárgyi igényeket, mondván ő ide hozott /vett dolgokat. A lakás, amibe laknak a saját tulajdonom és soha nem kértem tőle semmilyen fenntartási költséget. A rezsit a lányom fizeti. A pasi semmilyen anyagi hozzájárulást nem ad a napi életükhöz és amikor összejöttek egy teljesen lakható berendezett lakásba jött. Voltak néhány százezres kiadásai valóban, amit nem kértünk tőle és én ezt “albérleti” díjként írnám le neki. Valamint ami nem tetszett neki, személyes tárgy azt lecserélte és vett helyette másikat (mosógép, ágy, stb.) Mit vihet és mit nem, ez a kérdés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem vihet el semmit, maximum azokat az ingóságokat, amiket ő vásárolt és állagsérelem nélkül elmozdíthatók.

Kérdés: Munkahelyemen munkaszerződést akarnak módosítani, de az új feltételeket a munkáltató szabta meg egyoldalúan. Ugyanazért a pénzért többet kell dolgoznunk. Kijelentették, hogy aki nem írja alá, annak megszűnik a munkaviszonya. Jeleztem, hogy szeretném ügyvédnek megmutatni a tervezetet. A mai napig nem kaptam semmit és senkinek nincs új munkaszerződése, viszont az új feltételek már április egytől életbe léptek és a munkáltató tájékoztatása alapján a szerződéseket április elsejei dátummal kell majd aláírni. Egy meeting keretében jeleztem a közvetlen felettesemnek, hogy szeretném, ha végre kifizetnék a túlóráimat (ezt megtettem e-mailben is húsvét napján, miután elvégeztem a munkám), de ez nem történt meg.
A megbeszélés után az irodájában megfenyegetett. Milyen lehetőségeim vannak, ha a munkáltatóm több esetben nem fizette ki a túlórámat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján a munkáltató több esetben is jogellenesen járt el. Azonnali felmondással élhet, vagy bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Feljelentettem az állatvédőknél a szomszédot tartós láncon tartás miatt. Az állatvédők jelentették a jegyzőnek. A szomszéd elkezdte javítani a kerítést, de sikertelenül. A kutya mindig szökött, legtöbbször hozzám. Az egyik szökésnél átvittem a kutyát a szomszédnak, hogy beszéljek vele. A beszélgetés során elhangzott tőle olyan, hogy “Azon gondolkodom, hogy feljelentelek becsületsértésért! Hiányzott ez neked, mi? Hiányzott?” Csak én és ő voltunk jelen, vagyis 1 az 1 ellen. Ez fenyegetésnek minősül? Ha igen, tehetek ellene feljelentést vagy nincs értelme?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogilag ez nem büntethető és bizonyítani is szinte lehetetlen lenne, ezért nem érdemes.

Kérdés: Nemrég indult webáruházam termékeinek körét szeretném kibővíteni háztartási tisztítószerekkel, ugyanakkor úgy olvastam, hogy ezeket csak üzletben lehet forgalmazni, ennek ellenére sok webshop kínálatában szerepelnek, itt látok némi ellentmondást. Ezek szerint mégsem kell üzlet hozzá? Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni még, hogy milyen lehetőség lenne a webshopban forgalmazni ezeket a termékeket üzlet bérlés nélkül? Droppshipping lehet jó megoldás vagy abban az esetben is kell működési engedély?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs jogi akadálya annak, hogy háztartási tisztítószereket forgalmazzon online. Nem szükséges. Dropshipping is jó megoldás lehet.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a kutyatartónak a felelőssége-e hogy a kutyáját a telkén tartsa? A telek jobb oldalán legjobb tudomásom szerint nekem kell gondoskodnom a kerítésről. Drótkerítésünk van, aminek az alsó feszítődrótját elszakították, illetve több helyen az alsó részt szétbarmolták a szomszéd kutyái. A kérdés, hogy nekem kell-e gondoskodnom arról, hogy olyan kerítés legyen, ami akár a kistestű kutyák számára sem átjárható? Ha esetleg megharap valakit a kutya nálunk, akkor nekem van-e felelősségem abban, hogy nem építettem több százezres tömör/zárt betonkerítést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, van. Ez részben az Önök megállapodásától függ. Ennek ellenére mivel az Ön kerítése, főszabály szerint Önnek kell gondoskodnia róla. Nem csak az Ön felelőssége, hanem a szomszédjáé is. Amennyiben nem tudnak megegyezni, azt javaslom forduljanak az illetékes jegyzőhöz.

Kérdés: 50 éve együtt élt az anyósom egy férfivel, akinek haszonélvezeti joga volt. Most meghalt, a rokonainak jár valami az ingatlanból? Csak haszonélvezeti joga volt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jár.

Kérdés: Az apósom 50 éve meghalt, anyósom azóta együtt élt egy férfival, aki kedden elhalálozott. Jár az anyósomnak nyugdíj kiegészítés a férfi után, ha egyrészt nem volt hivatalosan bejelentve az élettársi kapcsolatuk, illetve az anyósom 25 éve kap havonta a volt apósom után kárpótlást, mert munkaszolgálatos volt. Az a nyugdíjával együtt folyósítják. A két eset közül bármelyik kizárja, hogy özvegyi nyugdíjat kaphat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem jár.

Kérdés: Egy ingatlanhirdetés szerint egy társasházi lakáshoz saját tároló tartozik. Valóban van ilyen vagy igazából közösnek minősül? Utóbbi esetében úgy tudom, a többi tulajdonostársat elővásárlási jog illeti meg. Illetőleg amennyiben tényleg saját, úgy az szerepel valahogyan a tulajdoni lapon vagy a tároló esetleg önálló hrsz-en szerepel? Az adásvételi szerződésben egyébként mindkettő adatait fel kell tüntetni vagy csak a lakásét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, akár saját tulajdonú is lehet, nem csak közös. Minden adatnak szerepelnie kell az adásvételi szerződésben, a tároló adatainak is.

Kérdés: Nemrég kaptam egy idézést, mint tanú, hogy egy volt kapcsolatomról intim jellegű képek kerültek ki bizonyos oldalakon és több embert, köztük engem is feljelentett. Természetesen ehhez semmi közöm, több éve nem beszéltem vele, minden vele kapcsolatos dolgot (beszélgetést, képeket) azonnal töröltem. Ilyenkor milyen indokkal jelentik fel az embert és ilyenkor, ha akármit valakire tudnak bizonyítani, mit kaphatna?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos választ nem tudok adni, ahhoz ismernem kellene az ügy részleteit. Személyiségi jogsértés okán tehet feljelentést a sértett.

Kérdés: Kihez kell fordulnom ez ügyben? Ügyvéd? Vagy melyik osztály az önkormányzatnál?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján ügyvédhez vagy közjegyzőhöz kell fordulnia. Amennyiben igényli, segítünk mi is.

Kérdés: A családomnál laktam, be vagyok jelentve a családom lakcímére. Az utóbbi időben azonban megromlott a viszonyunk, kizártak, s nem engedik, hogy elvigyem a tárgyaimat. Ilyen esetben milyen jogaim vannak, amelyek lehetővé teszik, hogy elvigyem, ami az én tulajdonomat képezi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Polgári Törvénykönyv alapján a tulajdonost tulajdonjogának tárgyán teljes és kizárólagos jogi hatalom illeti meg. Azt javaslom vegye fel a családjával a kapcsolatot és kérje vissza a tulajdonát képező vagyontárgyakat. Amennyiben nem tudnak megegyezni, feljelentést és / vagy polgári peres eljárást kezdeményezhet.

Kérdés: Mi a teendő, ha a kirendelt ügyvéd hibát követ el a tárgyalás során az ügyfele hátrányára.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy mi volt ez a „hiba”.

Kérdés: Azonnali hatályú felmondáson gondolkodom. Egy vállalkozó háziorvos mellett vagyok asszisztens már 10 éve. Most ebben a hónapban lett volna esedékes az eü-ben az újabb szakdolgozói béremelés. Kaptunk is tájékoztatást ezzel kapcsolatban az államtitkár úrtól. Ebben a körlevélben le van írva, mennyinek kellene lennie a minimum bérnek, több lehet, de kevesebb nem. Rákérdeztem a főnökömnél, számíthatok-e béremelésre. A válasz az volt, rám ez nem vonatkozik és ennyi. Mondanom sem kell, hogy az én bérem fényévekkel van lemaradva, attól az összegtől, amit meg kellene kapnom jogszabály szerint. A kérdés felmondhatok-e azonnali hatállyal arra hivatkozva, hogy a főnököm megszegi a jogszabályt a munkabéremre vonatkozóan ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben valóban a jogszabály hatálya alá tartozik.

Kérdés: Ha a bér már 33%-ban terhelve van a munkáltatónál, és az az inkasszóval terhelt bankszámlára érkezik, akkor a bér 90%-át elveszik. Tudomásom szerint, ha inkasszó van a számlán és jelzem, hogy az a bérem, ami már 33%-ban vonva van, akkor abból már nem vonhatnak semmit, hisz maga a bérre vonatkozó 33% 1 db tartozás a maximálisat lefedi.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az inkasszó a többi levonástól független. Ergo rosszul tudja.

Kérdés: Be tudok-e vinni Magyarországra régi forgalomban nem lévő motorkerékpár alkatrészt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Be lehet-e vinni az országba régi motorkerékpár alkatrészeket, ha nincs forgalomban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Édesapám 2018. decemberében hunyt el. Hagyatéki tárgyaláson édesanyám ajándékozás (egyezség alapján) jogcímén megkapta az ingatlant (másik fele az övé is volt). 2019. februárban jegyezte be a földhivatal az 1/1 tulajdont. 2023. szeptemberében eladásra került az ingatlan. Adózással kapcsolatosan kérdezném, hogy a tulajdonjog a halál napjától él-e, így 5 év alapján nem kellene adóbevallást benyújtani vagy amennyiben szükséges, mi alapján kell számolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A halál napjától. De a leírtak szerint így sem telt el az 5 év, így adózni is kell.

Kérdés: Garzon lakást bérlő vagyok Esztergomban. A tulaj terve eladni az ingatlant, hogy mikor, azt még nem jelezte. A kérdésem az lenne, ha én fizetem a bérleményt, rezsit  és egyéb szolgáltatást, ami a tulaj nevén van, meddig maradhatnék még a lakásban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Örökbe fogadhatja-e egy nagyszülő a saját unokáját? Ha igen, milyen feltételekkel? Meg szeretnénk védeni unokánkat az idegileg labilis-agresszív vér szerinti apától és az esetlegesen rövid időre meggyengülő és így a gyermek életét negatív irányba terelő, értsd: pár jól sikerült nap, tetőzve egy aláírt apasági nyilatkozattal és kezdődnek a gondok ismét elölről (ez a 2. gyermek), a gyermek számára rosszabb kilátásokkal. A lányom barátja elzavarta öt a 2 éves gyermekükkel terhesen. Mivel sajnos szerelmes, fennáll a lehetőség, hogy visszamegy majd, és a dolgok végül megint tettlegességig fajulnak. Most aggódom az unokáim miatt. Hozzánk költözik a lányunk a 2 unokánkkal (egy még a pocakban) Félek, hogy ha visszamennek, megint gond lesz. A fiú veszélyes, szándékosan megnyomta a terhes lányom hasát. Szerencsére nem lett gond. aztán kizárta a lakásból kabát nélkül, elszakítva a kicsitől. Most elhozzuk őket. Nagyon aggódom, hogy később mi lesz. Lenne bármilyen hasznos tanácsa ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a gyermek körülményei indokolják, igen. Azt javaslom forduljanak a gyámhatósághoz.

Kérdés: Ingatlan felújítás szerződésében (eléggé el nem ítélhető módon) nem szerepel a garancia, illetve jótállás az elvégzett munka után. Ha a munka átvétele után derült ki a hiba, kérhetem-e a javítást vagy sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérheti.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi páromtól elvált a volt felesége, a párom akkor nem akart és meg akarta menteni az egész házasságot, de hiába, elváltak, de volt egy közös babaváró hitel, közös gyerek már volt a hitel előtt, így mivel a hitel után nem lett gyerek és el is váltak, így vissza kell fizetni a teljes hitelt kamattal együtt plusz 800 ezer Ft büntetés, amit 2 fele osztottak, mert a páromra akarták az egészet terhelni, de megbeszélte a bankkal, hogy nem ő akart elválni, hanem a másik fél. Az exe közben a bíróságon lemondott a házról és azt nyilatkozta, hogy nem kell neki semmi, erről megvan a bírósági papír, is feketén fehéren lemondott mindenről, azóta persze már neki kell a ház fele, és azt akarja, hogy adják el a házat és a pénz fele neki kell, de még ott a hitel, amit pár évig együtt fizettek, de 1 éve elváltak és a párom fizeti azóta. 150.000 Ft lett a válás miatt, 50 ezer Ft helyett, a hitelt persze nem szeretné fizetni a nő, csak a ház fele kellene neki. Ilyen esetben mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az ő megállapodásuktól függ, amennyiben nem tudnak megegyezni bírósághoz fordulhatnak a vita eldöntése okán.

Kérdés: Testvéremmel közösen örököltünk egy házat (50-50 százalék). Közös tulajdon megszüntetése iránti pert kívánok indítani. Járható út a perköltség csökkentése érdekében, hogy a tulajdonrészem egy kis hányadát férjemnek ajándékozom, és ő indítja el a pert?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Jelenleg közigazgatási szervnél munkavállalói jogviszonyban vagyok foglalkoztatva. Korábban ugyanennél a közigazgatási szervnél köztisztviselői jogviszonyban voltam. A jogviszony módosítást követően munkavállalóként használhatom-e a korábban köztisztviselőként részemre adott vezető főtanácsosi, illetve szakmai tanácsadói címeimet függetlenül a címmel járó illetménytől? Teljesítményértékelés a jogviszonymódosítást követően is megtörtént, a teljesítményértékelés negatív minősítéssel nem járt. A jogviszonyváltásnál nem került a megszüntető, illetve kinevezési okiratokba a címviselésről vagy visszavonásról semmilyen bejegyzés.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem vonták vissza, használhatja.

Kérdés: Társasházunkban írásbeli szavazás volt, aminek témája a módosított SZMSZ megszavazása volt. A társasházi SZMSZ szavazás eredményességét a 2003. CXXXIII. törvény 14.§-a, 15.§-a, és 56.§ 4. pontja szabályozza. Társasházunkban megtartották az írásbeli szavazást, eredmény hirdetésének szövege: “Visszaérkezett szavazatok 5.047/10.000 tulajdoni hányadot képviselnek. Az írásbeli szavazás eredményes volt, a tulajdonosok több, mint 50%+1 szavazott. 4.797/10.000 tulajdoni hányad IGEN, 116/10.000 -ed NEM, 134/10.000-ed tartózkodás írásbeli szavazattal elfogadta a társasház módosított SZMSZ-t.” Véleményem szerint a eredményhirdetés hibás! Mert az SZMSZ elfogadásához legalább 5.001/10.000 arányú igen szavazatra lett volna szükség! S eredményesség nem a részvételi aránytól függ, hanem az “érvényes és azonos” szavazatok arányától. Kinek van igaza? Ebben az esetben kit kell bíróságon megtámadni, a társasházat, vagy a közös képviselőt? Vagy a jegyzőnél kell törvényességi f. eljárást kezdeményezni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A társasházat kell perelnie, de a leírtak alapján nem lesz eredményes. Az egy más kérdés, hogy feltehetően más hiba lesz az eljárás során, de nyilván ezeket nem ismerem.

Kérdés: Hogyan tudom ellenőrizni, hogy minden adatomat törölték-e a különböző hatóságok? Illetve az iratselejtezési idő letelte után tényleg automatikusan törölnek mindent? A magyarorszag.hu-n keresztül kértem az adattörlést, de csak egy automata válasz jött, hogy ha nem találok mellékletet a válaszban, akkor nem kezelnek rólam adatot, és ott nem volt melléklet. 2016. áprilisában másodfokon ítéltek egy év börtönre (felfüggesztve, előzetes mentesítéssel) és a nyolc év most járt le. De én nem vagyok biztos benne, hogy a bíróság, ügyészség, rendőrség, BM mindent törölt rólam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudja ellenőrizni másképp.

Kérdés: 2022. decemberében felvettük a babaváró kölcsönt. Idő közben az egészségem megromlott, idén januárban nőgyógyászati műtét során a méhszájamból eltávolítottak egy részt. A műtétem nem hozta meg a várt javulást, leleteim rosszabbodtak, így az új rákszűrési eredményeim ismeretében az orvosom teljes méh eltávolítást javasolt méhnyakrák miatt. A vírus (HPV), ami a méhnyak elrákosodását okozta már a babaváró hitel felvételét megelőzően benne volt a szervezetemben, viszont az akkori rákszűrési eredményeim nem indokolták, sem a legelső méhnyak műtétet, sem a teljes méheltávolítást, így a babaváró hitelt jóhiszeműen vettük fel. Kérdésem arra irányulna, hogy a méltányossági kérelmünk megállná a helyét így, hogy a vírus már a hitel felvételét megelőzően benne volt a szervezetemben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen, mivel a vírus jelenléte nem jelenti azt, hogy ki fog alakulni komolyabb betegség.

Kérdés: Mit kérhet a bérlő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, pontosítsa a kérdését.

Kérdés: Azután szeretnék érdeklődni, hogy most hunyt el édesapám. A bátyám intézi a hamvasztását, de engem nem hajlandó semmibe beavatni. Nem tudtam segíteni kiválasztani az urnát, a temetkezési vállalkozót, stb. Egyik kérdésemre sem válaszol, nem veszi fel a telefont. Én az elhunyt lakásában (önkormányzati) lakom és ez nem tetszett neki. Ilyen esetben hova fordulhatok és milyen lehetőségeim vannak, hogy megkaphassam a halotti anyakönyvi kivonatot, hogy intézhessem pl. az áramszolgáltatónál az átírást, mielőtt kikapcsoltatná a bátyám az áramot, mert nála lesz a halotti kivonat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes önkormányzathoz és / vagy közjegyzőhöz, annak függvényében, hogy hol van most az eljárás.

Kérdés: Közalkalmazotti munkaviszonyom óvodapedagógusként 1995.09.01-től kezdődött. Gyermekem 2000.06.20-án született. A gyed, gyes letelte után kislányom betegsége miatt a fizetés nélküli szabadságom meghosszabbítását kértem. Munkaviszonyom 2012.06.12-én szűnt meg. Ezután ápolási díjban, majd gyod-ban részesültem.Ez év májustól újra munkát szeretnék vállalni óvodapedagógusként. A kérdésem az lenne, hogy a jogviszony létesítésekor milyen pedagógus fokozatba sorolhat a munkaadó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján ugyanaz lesz az irányadó, mint az előző munkaviszony fennállásakor.

Kérdés: A  férjemet 2,5 éve veszítettem el. 2 lánya van az első házasságából. A családi ház, amiben éltünk az ő nevén volt. A gyerekek osztályos egyezséggel megkapták a férjem nevén lévő ingatlant, egy gépkocsit és egy B25-ös vitorlás hajót. Én 12,5 millió Ft-ot kértem, és segítettek a saját tulajdonomban lévő 56,5 m2-es  lakás felújításában. Ez a vonal így lezárásra került. A lakásomat, ha nincs végrendelet, akkor tudomásom szerint a testvérem örökli. Szükséges-e a végrendelet? Ha a gyerekeinek szánom a lakást, akkor gondolom végrendelet kell.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A válaszok sorrendben: Nem szükséges. Igen, abban az esetben igen.

Kérdés: Az ingatlan, amiben élünk 2017. óta férjem tulajdona. Édesapja meghalt, két féltestvére a hagyatéki tárgyaláson lemondott a saját részükről az ő javára. Ugyan ebben az évben édesanyja az ő részét elajándékozta neki így 1/1-es tulajdonos lett. Édesanyja 2024-ben elhunyt, a korábbi házasságából született gyermekek szeretnék megtámadni a köteles részre hivatkozva az elajándékozást. Igényt tartanak a rájuk eső részre. Ennek a követelésnek van jogalapja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, van.

Kérdés: Amennyiben e-kereskedelmi webshopomban olyan termékeket árulok (pólók, pulóverek), amelyeken külföldi hírességek arcait használom fel, és nyomtatom a termékekre rá (saját grafikával kiegészítve) bármiféle engedély nélkül, azzal megsértek valamilyen jogszabályt? Amennyiben igen, ezzel szemben fellép bármilyen szervezet már az árusítás során, vagy egészen addig nem keletkezhet belőle ügy, amíg azt kifejezetten nem a szóban forgó híresség kezdeményezi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű az ilyen termékekkel történő kereskedés engedély nélkül.

Kérdés: Szüleim 4 éves koromban szétváltak, közös vagyonuk nem volt. Apám a szülői házából örökölt, így vett egy lakást, amibe pár hónapra beköltözött az akkori barátnőjével, majd rátalált az igazira és a nőhöz költözött. A lakás üresen állt évekig, mikor elkezdtem dolgozni nekiláttam a ház felújításának, mivel azt többször is hangoztatta, hogy az az enyém lesz úgyis (úgy is álltam neki a beruházásoknak). Beköltöztünk a házba én és a barátnőm 8 éve, a lakás ez idő alatt lakható lett. 4 éves fiunkkal lakunk benne. Apám élettársa hatására most el lesz adva a lakás ,25 millióért árulják, mi költöttünk rá 13 milliót. Kérdésem a következő lenne: örüljek ebben az esetben, ha megkapom, amit ráköltöttünk? 1/1-es tulaj az apám.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a ráköltött összeget követelhetik, de önöknek kell bizonyítani, hogy mikor és mennyit költöttek rá.

Kérdés: Elvállalta a fürdőszobám felújítását, erre előlegeket vett fel tőlem, lebontotta, hogy majd folytatja másnap a felújítást ,de nem jött. Telefonja kikapcsolva, sms-re és e-mailemre nem válaszol. Mit tehetek ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyásos eljárást indíthat ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Mi a teendő abban az esetben, ha 1 évre szóló bérleti időmet felmondom 4 hónap után. A szerződésbe benne van, hogy ha nem tudok fizetni, ki kell költőzni, mivel nem tudom kifizetni a következő havit, ezért össze pakoltam kifestetettem és kiköltőztem. Kauciót nem kérem vissza. A főbérlő követeli tőlem vagy a jövő havi lakbért vagy a 8 hónapi lakbért fizessem ki, de mindenképpen perre viszi. Viszont én azért költöztem ki, mert a szerződésben az áll, ha nem tudok fizetni, ki kell költőznöm. Nem tudok fizetni, költözzek ki? De fizessem ki?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mindenképp ki kell költöznie, azt javaslom próbáljon meg megállapodni a főbérlővel. Elsődlegesen a szerződésben foglalt feltételek az irányadóak. Amennyiben a szerződés nem tartalmazza, hogy ki kell fizetnie 8 hónapot, vagy a következőt, nem köteles teljesíteni a főbérlő követelését.

Kérdés: A főbérlőm fel akar jelenteni, mert elhagytam a lakás kulcsokat. Mit tudnék tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentheti Önt, de az eljárás vélhetően nem lesz sikeres. Azt javaslom próbáljon meg megegyezni a főbérlővel.

Kérdés: Hol jelezzem elsőnek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes rendőrkapitányságnál.

Kérdés: Elhagyott irat bejelentése fontos.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Osztrák állampolgárságú felnőtt gyermek esetén magyar szülők elhalálozásakor.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Állampolgárságtól függetlenül a gyermek örököl törvényes öröklés alapján.

Kérdés: Most egy nehéz helyzetbe kerültem, válás. Ebben kérném a segítségüket. 2013-ban összekötöztünk, majd albérletbe kezdtük el az élettársi életközösségünket, egy faluban sikerült vennünk egy ingatlant 6 millió Ft-ért. Felvettünk hitelt és én mivel bár listás voltam, így a barátom segítségével, aki eljött kezesnek. 4 millió Ft hitellel és a párom szüleitől kapott 2 millió Ft-tal megvettük az ingatlant. 1/1 tulajdon hányaddal. A feleségem lett, házasságra léptem 2016.04.09 napján. Az első nyolc év csodálatos volt, a 6 milliós ingatlanból 80 milliós lett. Mostanra a házasságunk megromlott, elhidegültünk egymástól, így már egy jó ideje a fizikai kapcsolatunk sem az igazi. Gyerekei és a veszekedések megmérgezték a kapcsolatunkat. Mindezek után már külön is alszunk. Kérdésem: a rendezetlen vagyoni igények elbírálása ilyen esetben is  50-50%? Köszönöm válaszát.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök megállapodásától függ, de a törvény alapján igen.

Kérdés: A párommal, aki a gyermekem édesapja, több mint 10 éve élek nem bejegyzett élettársi kapcsolatban. A napokban elhunyt az édesanyja. Érdeklődni szeretnék, hogy nekem is jár-e a rendkívüli szabadság?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jár.

Kérdés: Zártkerti, nem lakóépületnek (gazdasági épület besorolású) nyilvántartott épületben közüzemmel ellátott ingatlanon lakhatás megoldásként  a lányom és családja közel 20 éve laknak. Lakcím bejelentés nélkül. Azóta ők nem is igyekeztek saját tulajdonú lakást megszerezni. Az ingatlan tulajdonjoga 1/2-1/2 arány a feleségemmel, közös. Kérdésem: elbirtokolható -e? Indokolt esetben, hogyan vehetem vissza tényleges saját használatra? Elküldhetem-e (kitilthatom-e) őket az ingatlanról? Az ott tartózkodásról semmilyen dokumentáció (szerződés) nem készült.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bármi elbirtokolható, ha fennállnak a törvényi feltételek. Igen, elküldheti őket az ingatlanból.

Kérdés: Éveken át utaltam a nevelt fiamnak kisebb-nagyobb összegeket, de megromlott a viszonyunk. Kérdés, hogy jogi úton valamilyen formában visszakapható-e a pénzem, de papír nincs róla, csak bankszámla kivonat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az összegek nem haladták meg a szokásos mértékű ajándékozás körét, nem követelheti vissza őket.

Kérdés: Becsaptak. 2024. január 1-től új törvény. Napelemes fogyasztás bruttó elszámolás. 2023. június 12-től nem kaptam számlát. Nyaraló ház, aug. 31. és április következő év nincs fogyasztás, üres a ház. Erre a 2023-as betáplálást és fogyasztást számlázták 2024-re, februárra, márciusra, áprilisra bruttóval. Írtam nekik, semmi reakció. Mit tehetek, horribilis összeg egy nyugdíjasnak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Méltányossági kérelmet nyújthat be részletfizetésre vonatkozóan.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy a kiskorú gyermeket bejelentheti-e az anyuka az apja beleegyezése nélkül másik állandó lakcímre. A gyerek közös felügyelettel van, de életvitelszerűen az édesapjával él.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Szeretném kérdezni: Osztatlan közös tulajdonban álló 4 lakásos sorházban lakom. A szélső lakó, ahol a 4 lakó gázórái találhatók kizárt bennünket a gázóra leolvasási lehetőségétől. Joga van-e hozzá? A gázóra az utcafront felől a szélső lakó kapu bejáróján keresztül megközelíthető volt 5 éven keresztül /2010-től 2015-ig/, amíg ő, mint új tulajdonos ki nem zárt bennünket. Azóta vita van. 2023-ban levélben is megerősítette, hogy ezentúl a gázóra személyes megtekintését előre egyeztetett időpontban biztosítja. Így téli hónapokban, nem tudjuk többször ellenőrizni a fogyasztásunkat. A gázművek úgy alakította ki a 4 db gázórát, hogy az az utcafronttól kb. 1,5-2 méterre lett kiépítve a megközelíthetőség miatt. Külön bejáratot lehetne kialakítani az utcafront felől. Kérhetjük-e a külön bejárati kapu kiépítését., hogy ne időpont egyeztetéshez legyen kötve a gázóra leolvasása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem zárhatja ki Önöket önkényesen. Kérhetik, de nem kötelesek eleget tenni a kérésnek, hiszen a szomszédnak biztosítania kell a szolgalmi jogot továbbra is.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy amennyiben kiskorú gyermekeinket családban neveljük, nem válunk, semmi ilyesmi. A nagyszülőt viszont nem akarjuk gyermekeink közelében tudni, milyen esélyeink vannak egy általa indított gyámügyi eljárásban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi választ nem tudok adni, hiszen nem ismerem a körülményeiket. Amennyiben a kapcsolattartás szabályozására irányult az eljárás, akár sikeres is lehet, hiszen a nagyszülőknek is joguk van kapcsolatot tartani az unokákkal. Minden esetben a gyermekek érdekeit fogja szem előtt tartani a döntéshozó szerv.

Kérdés: Munkaszerződésem tartalmazza a következő kitételt: 9. A szerződő felek mindkét fél részére három hónap felmondási időt kötnek ki. Az Mt. szerint (7 hónapja dolgozom a cégnél) 30 nap a felmondási határidő. A cég érvényesítheti a 3 hónapot, vagy ragaszkodhatok az Mt. szerintihez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bizonyos esetekben el lehet térni a Munka Törvénykönyvétől. Mivel aláírta a szerződést, a munkáltató érvényesítheti a 3 hónapos felmondási időt.

Kérdés: Vettünk egy új építésű családi házat. A műszaki leírást olvasgattam az imént, és olyan dolgok vannak bele írva, aminek építése, kivitelezése nem történt meg. (Pl. Padlófűtés mellé radiátorok, járda a ház köré.) A kérdésem arra irányulna, hogy ez mennyire szentírás? El lehet térni ezektől építés közben? Illetve a villanyóra ideiglenes volt, mikor aláírtuk az adásvételi szerződést. Mi ezt nem tudtuk. 6 hónapja volt a birtokba adás, és mai napig nincs állandó óránk. Bármilyen formában támadható az építtető ezek tudatában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, hibás teljesítés miatt (kellék)szavatossági és kártérítési felelősséggel tartozik a vállalkozó. DE az adásvételi szerződés, ami ezeket a feltételeket meghatározza, azt szükséges ismerni.

Kérdés: A következőben kérném / kérnénk a segítségüket. Édesanyám meghalt, a férje és a 2 közös gyerekük itt lakik velünk, nagyanyám házában, természetesen nagyanyám él. És szeretné eltávolítani a házból a 2 kiskorút, valamint az özvegy férjet. A tulajdonjog nagyanyám nevén van, illetve a haszonélvezeti jog is 100%-ban az övé. És érdekelne, hogy peres úton lehet csak eltávolítani őket vagy kijelentheti a lakcímről őket? Többször lett kérve, hogy hagyja el a lakást minél előbb, de kifogásokat keres állandóan, viszont egyre jobban károsítanak minket anyagilag. És a hangulat is elég feszült most már, valamint a hivatalos iratokat átveszi és elrejti. Januárban volt a hagyatéki, aláírtuk az engedélyt, hogy képvisel minket, a hagyatéki végzést jogerőre emelték és márciusban derült ki egy banki biztosításnál, hogy örököltünk másfél millió tartozást, illetve 1 fél ingatlant, de a banki felszólításokat is átvette, és elrejtette a tudtunk nélkül.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kell perhez folyamodniuk, bármikor elküldhetik, kijelenthetik őket. Megjegyzem, hogy nem biztos, hogy tisztában van mindennel, mert azt írja, hogy a tulajdonjog és a haszonélvezeti jog is teljesen a mamáé. Ilyen viszont nem lehet. Ergo valamit nem jól tud.

Kérdés: Bűn kiskorúként dohányterméket fogyasztani ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kiskorúak nem vásárolhatnak dohánytermékeket, de nem büntethetők érte.

Kérdés: Árverésen elkelt a ház, amiben lakunk. Az új tulajdonosnak, hogy kell értesítenie, mikor költözzünk ki.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A végrehajtó fogja önöket értesíteni.

Kérdés: Adott egy osztatlan közös magántulajdonban lévő, de közforgalom számára megnyitott magánút, amely kb. 10 lakóövezeti telket szolgál ki. Az út sem táblával, sem fizikai akadállyal, sem más módon nincsen elzárva, azt gyakorlatilag bárki szabadon használhatja. Kérdésem: Illetékes-e ezen az úton a helyi önkormányzat közterület felügyelete eljárni a hatáskörébe tartozó ügyekben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Arra lennék kíváncsi, ha a gyermekek az elhelyezéskor (gyerekek heti váltásban vannak) az apa mindenkori lakcíme, akkor át lehet-e jelenteni a gyermekeket tartózkodási helyét máshova?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem lehet értelmezni a kérdését. Kérem, írja le részletesen a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Férjem halála óta 2 éve a fiam nem beszél velem, de a 10 hónapos unokámat (4 hónapos koráig láthattam a menyem engedte, heti 1 x 1 óra)
október óta nem láthatom. Indoklás nincs. Kapcsolatfelvétel lehetetlen – e-mail, mobil ,stb. személyes- pedig 5 percre lakunk egymástól. A fiamnak ajándékoztam a szüleimtől örökölt lakást 12 éve, azóta megváltozott. Legutóbb rendőrt akart rám hívni, mert meg akartam nézni a fél éve nem látott unokámat. Mit tehetek? Úgy érzem, hogy ő pszichésen beteg, apja alkoholista, depressziós volt, utolsó 5 évben külön éltünk, elváltunk. Van 2 nevelt gyerekem, ők is ellenem hangolták a fiamat. Főleg a nevelt lányom, pedig őket is én neveltem gyakorlatilag. Mit kell tennem? Mindenhol csak azt mondták türelem, de inkább rosszabb lett, mint jobb. 2 éve nincs születésnap, anyák napja, karácsony semmi.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kapcsolattartás iránti kérelmet nyújthatnak be a gyámhivatalhoz.

Kérdés: Kiskorú lányomat befizettem egy 4 alkalmas készségfejlesztő tréningre. Az esedékes első alkalom előtt bő egy hónappal kiderült, hogy nem fog tudni részt venni a foglalkozásokon, mert tantárgyversenyen továbbjutott és a következő forduló egybeesik a tréninggel. Azóta is levelezek a szervezővel, semmilyen visszatérítést nem tudok kicsikarni belőlük. A honlapjukon az ÁSZF-et nem tudom értelmezni, illetve nem tudom, hogy ahogy én értelmezem, az jogszerű-e, vagyis hogy lemondás esetén nem kötelesek semmilyen visszatérítésre: “A jegyek kizárólag a rendezvény elmaradása esetén, online formában, a rendezvény időpontjától számított 30 napos jogvesztő határidőn belül válthatók vissza, feltéve, hogy a szervező a visszaváltás módjáról másképpen nem rendelkezik. Egyéb esetekben jegyet nem cserélünk, és nem váltunk vissza.” Abban szeretnék segítséget kapni, hogy van-e olyan jogszabály, ami alapján kötelezhetők valamilyen visszatérítésre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos nincs.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, tudom hol van az arany, amit egy személy tárol az anyánknál. Hogyan tudom bizonyítani és visszaszerezni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem értem a szituációt, kérjem írja le a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Volt egy munkahelyem és nem úgy történtek a dolgok, ahogy szóban megegyeztünk, nem mentem be dolgozni pénteken és vasárnap már kiutaztam külföldre dolgozni. Szóval nem mentem be leszámolni, ebben az esetben ki fogják fizetni a ledolgozott béremet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A ledolgozott órákat kötelesek kifizetni.

Kérdés: A minap megalázó helyzetben volt részem, munkahelyemen kérdőre vontak a feletteseim, hogy egy kollégával nem beszélek,csak a munkával kapcsolatban, kb. hét hónappal ezelőtt összevesztünk a munkahelyen, ill. munkaidőn kívül és a kolléga ezt nem tudja feldolgozni azóta. Elvileg lelki beteg, ami a munkájára is kihat. Engem külön kihívatva megalázó módon kérdőre vontak, nem mondták el, miről van szó, csak annyit, hogy mit tudok a kollégáról, hogy ennyire nagyon maga alatt van. Délután tudtam meg, hogy ő ma tett panaszt, hogy hét hónappal ezelőtt összevesztünk, és még mindig ezen rágódik. Úgy gondolom, ami nem a munkahelyen történik, az nem tartozik a munkahelyre, meg se hallgattak, esélyt nem adtak arra, hogy megvédjem magam, teljes mértékben megalázó volt a kollégák előtt is. Közölték, hogy HR osztály meghallgat a napokban, hogy megmagyarázzam, miért vesztem össze a kollégával tavaly nyáron a lakhelyemen. Úgy gondolom, ez teljesen felháborító, hogy be kell számolnom egy privát dologról.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést, így nehéz érdemi választ adni. Nem köteles beszámolni a munkahelyén arról, ami munkaidőn kívül történik.

Kérdés: Van a falunkban egy virágárus hölgy és előttük van folyamatosan egy kutya. A virágárus hölgy a faluban mindenkinek azt terjeszti, hogy az a kutya a miénk. A kutya hamis egyébként és tartunk tőle, hogy valakit megharap. Mit lehetne tenni a virágárus hölggyel szemben, amiért elhíresztelte hogy a miénk a kutya, persze a kutyát már hónapok óta ő eteti és ott tartózkodik minden nap a boltja előtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehetnek, de vélhetően nem lesz eredményes az eljárás.

Kérdés: Az apósom 50 éve meghalt, anyósom azóta együtt élt egy férfivel, aki április 2-án elhalálozott. Jár az anyósomnak nyugdíj kiegészítés (özvegyi nyugdíj) a férfi után, ha egyrészt nem volt hivatalosan bejelentve az élettársi kapcsolatuk, illetve az anyósom 25 éve kap havonta a volt apósom után kárpótlást, mert munkaszolgálatra elvitték. Azt a nyugdíjával együtt folyósítják. A két eset közül bármelyik kizárja, hogy özvegyi nyugdíjat kapjon.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Saját vállalkozáshoz (mely nem a lakcímemen van) bejelentett céges autómmal a ház előtti zöld övezeten tudok parkolni? A ház saroktelek, főútra néz, az útkanyarulat beláthatatlan. A telekrészem keskeny beálló csupán, és a járdaszélesség is szűk (sokkal kisebb, mint egy átlag szgk. forduló íve). Autóval ki/beállni a telekről főútra való ráhajtás nélkül nem lehetséges. Közúti tükör nincs. A telekterületemről a kihajtás így fokozottan balesetveszélyes. Ebből adódóan közvetlen a házam előtt lévő jelenleg murvás részen állok, ami jogilag az önkormányzatnál zöldterület és figyelmeztetést kaptam az ottani parkolásért. Milyen megoldások lehetségesek? Kötelezhet-e az önkormányzat, hogy a legközelebb min. 300 m-re lévő parkolóhelyen parkoljak? Van-e bármilyen jogi kötelezettsége az önkormányzatnak ebben az esetben. A helyszín Szentendre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt a helyi rendelet szabályozza. Zöldterületen viszont nem parkolhat.

Kérdés: Szeretném megtudni, hogy a végrendelet létéről tudok-e információt kapni. Nem a tartalma érdekelne, csak hogy készült-e.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogszerűen nem, hacsak nem a végrendelkező elárulja Önnek.

Kérdés: Élettársi kapcsolatunkat 2023-ban megszüntettük volt párommal és 2024-ben “fizikálisan” is elköltöztem onnan, ahol 3 kiskorú gyermeket neveltünk együtt. Még 2023. januárjában megegyeztünk és mindketten leadtuk a munkáltatónk felé a közös gyermekkedvezményt a 3 gyerekre vonatkozóan. Most néztem meg a 2023-as Szja tervezetemet és a szerint 800 ezer Ft adó-visszatérítésre kötelez a hatóság. Volt párom nem hajlandó semmit sem megbeszélni velem, mondván, hogy módosította a saját tervezetét és ő úgy adta be, hogy egyedül igényli a 3 gyerek után járó kedvezményt. Kérdésem az lenne, hogy tudok-e én arra hivatkozni a hatóságnál, hogy “Adóelőleg-nyilatkozat 2023. évben a családi kedvezmény érvényesítéséről” okmányon még közösen érvényesítettük a kedvezményt, mert ebben állapodtunk meg, akkor ő ezt ne módosítsa “egyedül” érvényesítőre, vagy ez semmit sem jelent bármikor bármelyik fél ezt adóbevallásában módosíthatja? (Persze csak ha jogos az érvényesítés.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hivatkozhat, de az nem jelenti azt, hogy Önre nézve kedvező döntést fognak hozni.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy édesapámnál daganatot találtak, de ő börtönben van, azt szeretném kérdezni, hogy őt haza engedhetik ilyenkor vagy ott fog meghalni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Hazaengedni nem fogják.

Kérdés: A lakótársam a lakásunkba kamerát szerelt be, hogy ő figyelje a macskáját, de én nem egyeztem bele abba, hogy kamera legyen. Ez a kamera olyan, ami nem csak képet, de hangot is rögzít. Lényegében az egész lakást megfigyeli. Ez mennyire szabályos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogszerű.

Kérdés: Jogom van-e videót készíteni valakiről egy vonaton, amennyiben zaklat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha rajta a zaklató magtartás, ami bizonyítéknak készül, akkor igen. Egyébként nem.

Kérdés: Hogyha a nővéremet feleségül veszik, hogy hívjam a ferjet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel.

Kérdés: Egy személynek elvették a jogsiját idén 03.11-én 1,46 légalkoholt mutatott a szonda. Büntetlen előéletű, kapott 156 ezer Ft büntetést, és 10 hónapra bevonték a jogsit. Kérdésem az lenne, ha az illető újra autóba ül és megfogják józanon, milyen büntetést kapna, ha esetleg ittasan, akkor milyen büntetést kapna? Letöltendő szabadságvesztés lenne?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Letöltendő szabadságvesztést feltehetően nem kapna. Pénzbüntetést szabhatnak ki, meghosszabbíthatják az eltiltást.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy egy osztatlan közös tulajdonú teleknek a 238/116O tulajdoni hányadát vásároltuk meg a lányomékkal 2009-ben, én a haszonélvezője vagyok. A telken négy lakásos sorház épült. A két középső lakás tulajdonosai /2-es, 3-as/ a megvásárolt telket nem egyben kapták meg, hanem kb. 50 m2- tulajdoni hányadot az 1-es lakás oldalkert utcafronti részén, ahol a 4 lakás gázórái is találhatók. A gázórám fogyasztását így bármikor ellenőrizni tudtam. 2015-ben az 1-es lakásnál tulajdonosi váltás történt. Az új tulajdonos kizárt bennünket a gázórák előtti tulajdoni hányadunkból /2-es és 3-as lakás/, valamint a gázórák leolvasási lehetőségéről. 2012-ben használati megállapodás és megosztás történt ügyvéd előtt, amit akkor mind a 4 tulajdonos aláírt. A megállapodás a felül építményre vonatkozott, a telek osztatlan maradt, azaz egy helyrajzi számon van a mai napig nyilvántartva.  Kérdésem: a haszonélvezeti jogomat megcsonkíthatja-e és kizárhat-e a gázórám leolvasási lehetőségétől.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem zárhatja ki.

Kérdés: Hogyan jutok a személyes dolgaimhoz, ha 60 napos távolságtartási végzést adtak ki ellenem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom kérjen meg egy barátot vagy családtagot, hogy elhozza a személyes tárgyait.

Kérdés: Apai nagyapám 1984-ben elhunyt. Kárpótlásként kapott 53 hektár erdőt. Édesapám 1999-ben elhunyt, nem tudott róla. Én és nővérem 2024. április 8.-án kaptunk a közjegyzőtől ajánlott levelet, amiben közölték örököltünk 212-ed résznyit /nem tudtunk róla/ és fizessünk 20.000 Ft-ot. Ingyenesen lemondanánk róla az állam javára, mert egészségügyi okokból nem tudjuk művelni. Elnézést, de milyen megoldás van, ami minimális költséggel jár.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Visszautasíthatják az örökséget.

Kérdés: Apósom személyi kölcsönt vett fel, nem fizette, ráterhelték az ingatlanra. 2 éve meghalt. Az örökösök a hagyatéki levélben tudták ezt meg és azóta a behajtó a háromszoros összeget követeli. Ha eladásra kerül az ingatlan, melyik összeget kell kifizetni a behajtónak? Vagy esetleg nincs valami ügymenet, hogy elengedjenek valamennyi kamatot? Egyik örökös munkanélküli, a másik 3 gyermekes családapa. Egyelőre hajthatatlan a behajtó és sajnos napról napra kamatozik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökösök a hagyaték erejéig felelnek a tartozásokért.

Kérdés: A rendes gazdálkodás körét nem meghaladó kiadások ebben az esetben homlokzatszigetelés vagy csak festése lenne, de nem szükségszerű.
Kérdésem: Akkor sem haladja meg a rendes gazdálkodás körét? Valamint minden tulajdonosnak igennel kell szavaznia erre, ha ez a felújítás meghaladja a közös költségben összegyűjtött összeget? Ilyen esetben saját zsebből kell kiegészíteni a tulajdonosi hányad alapján?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kérdése nem teljesen érthető, így korrekt válasz sem adható.

Kérdés: A volt munkáltató vissza utasíthatja az ajánló levél kérését a munkavállaló felé?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Édesanyámat első fokon elítélték egy szabálysértési ügyben. A bíró egy kirendelt igazságügyi szakértő beadott véleményére hivatkozik, miközben szóban elmondta, hogy édesanyámmal ért egyet, “de köti a bírói gyakorlat”. A szóban forgó szakvélemény több ponton is támadható, bizonyíthatóan téves. Hová fordulhatunk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján sehova, mert az egy egyfokú eljárás.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a szomszédos telek elhanyagolt immáron 20 éve. Többszöri felszólítás ellenére sem takarították ki a tulajok a telket. Az lenne a kérdésem hogyan tudnám vásárlás nélkül ezt a telket megszerezni úgy, hogy a saját és a környezetünk érdekében mi tisztán tartjuk. Van esetleg erre jogilag lehetőség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elbirtoklásra van lehetőség, de ahhoz meg kell felelni a törvényben meghatározott feltételeknek.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy édesapám részletre vásárolt házat és még nem járt le, de közben elhunyt. Mi lesz a házzal, vissza kell adni az előző tulajdonosnak vagy meg lehet örökölni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megörökölheti, de Önnek kell fizetnie a továbbiakban a részleteket.

Kérdés Munkahelyi zaklatásnak számít-e, ha a más területen dolgozó kollégák folyamatosan az én fizetésemmel és munka időmmel foglalkoznak úgy, hogy egyik sem a vezetőim közé tartozik? Valamint a fölényes, lekezelő bánásmód ellen milyen lépéseket tehetek? Személyem ellen akár szóban is mérhető megjegyzések miatt, milyen lehetőségeim vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem számít zaklatásnak. Azt javaslom jelentse a munkáltatója felé a problémát.

Kérdés: 3 éve osztatlan közös telken lévő házat vettem. 3 ház van rajta. Két ház perben áll, az egyik telekrészt követel a másiktól. Mi alperesek vagyunk. Ha a felperes nyer – most kaptunk levelet – nekünk is fizetni kell a perköltséget. 1 millió Ft. Mi ebbe bele csöppentünk, egyébként nekünk is jár a felperestől 20 nm, de nem tartunk rá igényt. Hogy úszhatnánk meg hogy fizetni kelljen? Nagyon nem fair, hiszen nekünk senkivel nincs vitánk? Van valami jogi út ezt kivédeni vagy akkor döntöttünk rosszul, tudatlanul, mikor megvettük a házat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben meg tudnak egyezni a felperessel és sikerül lezárni az ügyet, nem kötelesek fizetni. Más esetben nem tudják megoldani. Pontosabbat csak a teljes iratanyag birtokában lehetne mondani.

Kérdés: A lányom 2022-ben hónapot dolgozott, 2023-ban egész évben dolgozott, akkor is kapok szülői bónuszt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához tudnom kellene a részleteket, kérem, írja meg, hogy segíteni tudjak.

Kérdés: Megszabhatja egy tulajdonos, hogy kit engedhetek be a lépcsőházba?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Kérem publikálják valahogy az oldalon, hogy hol vannak a március 25-26-án megválaszolt kérdések. 2 kérdést írtam korábban, így naponta figyeltem az oldalukat a válaszra várva, de sem a legutolsó 200 megválaszolt kérdésben nem jelent meg újabb válasz, sem az összes válaszban. Így persze az én kérdéseimre adott válaszok sem. Azt hittem működik ez az oldal.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Működik az oldal és volt olyan nap, hogy kb. 600 válasz került fel. Próbáljon meg kulcsszóra keresni.

Kérdés: 2008. júniusában kaptunk 900.000 Ft szoc.pol. támogatást az épülő házunkra, 1 gyerekre. A lakhatási engedélyt nem kaptuk meg, nem tudtuk befejezni a házat, de ott élünk. A férjem sajnos sok évig beteg volt, 2021-ben elhunyt. A tulajdoni lapon még mindig szerepel a terhelési és elidegenítési tilalom a Magyar Állam javára. Azt szeretném kérdezni, hogy le lehet-e vetetni azt, vissza kell-e fizetnem a teljes, illetve valamennyi részét? Esetleg elévülésre lehet hivatkozni? Nem állok túl jól anyagilag, nem tudnám rendezni. Soha nem kaptunk egy felszólítást, megkeresést sem ez ügyben. Hitelt nem vettünk fel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján vissza kell fizetnie, utána törlik a terhelési és elidegenítési tilalmat.

Kérdés: A szomszéd a kertemben kettő élő gyümölcsfát kivágott. Az egyik egy cseresznyefa kb. 15 éves, jól termő, a másik egy közel 100 éves ősi fajtájú, jól termő körtefa. Először azt mondta kiszáradt fák voltak, amikor az ágakat megnéztük, láttuk hogy élőfák voltak. Másnapra az ágakat is eltüntette, a törzseket már korábban saját kertjébe átvitte. Mekkora kártérítést kérhetek tőle? Ugye ez birtokháborítás, rongálás esetleg lopás volt. Neki nem volt kerítése.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt, hogy mekkora kártérítést kérhet, nem tudom megmondani. Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz, illetve rongálás miatt tehet feljelentést is.

Kérdés: Ha elköltözöm abból a házból, ahol haszonélvezeti jogom van, akkor is nekem kell fizetni a rezsit, meg amit a bentlakó tulaj tönkretesz? Nem csinál semmit a házon. A tető hamarosan beszakad, a bejárati ajtót kifúrta.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben elköltözik, nem köteles fizetni.

Kérdés: Ha valakit bejelentek a lakásomba állandó tartózkodási címként, akkor annak a személynek hosszú távon lesz, keletkezik jogalapja a lakás tulajdonát tekintve? Tarthat-e igényt bármennyi részben, arányban a lakásra a már meglévő tulajdonos(ok) mellett? Probléma esetén kijelenthetem őt, mint többségi tulajdonos és haszonélvező?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem keletkezik semmilyen joga. Nem tarthat. Igen, kijelentheti.

Kérdés: 10 éve életvitelszerűen Angliában élek, de nem jelentettem be Magyarországon. Kötelezhet-e a nav az elmúlt 10 év alatti eü. biztosítás befizetésére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Levelező fiókomba nem tudok belépni, mert “a biztonságos kapcsolat sikertelen”, a fenti szöveg ismétlődik. Mi történt? Miért sérült meg a személyiségi jogom? Semmi szabálytalanságot nem követtem el. Miért büntetnek? Mit tehetek, ha a szolgáltatómnak baja van, akkor nem engem kellene büntetni azzal, hogy a privát leveleimet, feltett videóimat nem nézhetem meg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel.

Kérdés: Jelenleg rendes felmondással járó 30 napos felmondási időmet töltöm. 10-ig nem történt meg az előző havi munkabérem kifizetése. Élhetek-e azonnali hatályú felmondással felmondási idő alatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Kizártam a férjemet, többszöri hűtlensége, verbális (és előfordult már fizikai is) bántalmazása miatt nemcsak irányomba, hanem a gyerekeink irányába is. Elköltözését már kértük, de nem hajlandó mozdulni. A válókeresetet még nem adtam be, most szándékozom (egy ideig hitegetett a közös megegyezéssel is). Kérdésem, hogy lecseréltethetem-e a zárat jogi következmény nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A férje feljelentést tehet és jogi következményeket vonhat maga után a zár lecserélése.

Kérdés: Szomszédom sok éve beépítette a telkemet. Kérdezném mit tehetek ez ügyben? Kb. 120 nm-ről van szó.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni a szomszédjával, tulajdonjogi pert kezdeményezhet.

Kérdés: A szüleim által közösen tulajdonolt házat hiteltartozás miatt a bank árverésre bocsátotta, majd miután ez végbe is ment, édesapám adásvételi szerződéssel alátámasztva átadta a házat egy ismerősének. A követeléstől elállt a bank (jelen információink szerint, ugyanis édesapám jár el az ügyben, ő nem nyilatkozik). Édesanyám tartozását, melyet apám vett fel a nevében, törölték. Kérdésem az volna, hogy édesanyámnak lehet-e követelése apám felé?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján lehetséges, de ismernem kellene az iratokat.

Kérdés: 10 éve élünk együtt, külföldön dolgozunk a párommal, az ő nevén van a ház, én viszont sok-sok milliót ráköltöttem, de ő most ki akar rakni a házból.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem házasok és az ingatlan tulajdonosa a párja, abban az esetben elküldheti Önt. A ráköltött összeget viszont követelheti a párjától, akár bíróság előtt is, amennyiben nem tudnak megegyezni. Érdemes megjegyezni, hogy Önnek kell majd bizonyítania, hogy mikor és mennyit költött rá.

Kérdés: Az eu 2021/1165 végrehajtási rendeletben van egy fordítási hiba, ami 2x is előfordul. Rosszul fordították le a mézbor kifejezést. Az angol verzióban Meat-nak hívják, a német verzióban Met-nek hívják, ami mézbort jelent. A fordító viszont mézsörnek fordította le. Így tévesen jelent meg, ez viszont azt eredményezi, hogy az ökológiai gazdálkodásban nem használható a bio mézborhoz az a két alkotó elem. Mind a technológia leírás, mind a technológia megegyezik, így látszódik, hogy mind a Meat, mind a Met mézbort jelent, nem pedig mézsört. A mézsör angolul Honey Beer, németül Honig Bier. Ez jelenleg óriási hátrányt jelent nekem. Hogyan és hol lehet ezt a fordítási hibát jelenteni, hogy lehet javíttatni? Mit lehet ezen esetben tenni. Ez miatt egy komplett ágazat nem megvalósítható, pedig a szomszédos országokban működik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az alapvető jogok biztosához fordulhat, illetve az Igazságügyi Minisztérium felé jelezheti a problémát.

Kérdés: Velem szemben 2 bolt, az egyik tulaj közvetlenül a szomszédom mellé áll, de úgy, hogy semmit nem látok a a zárt furgonjától + zárt futótól, amit még húz. Kértem szépen többször, hogy legalább 2-3 méter menjen előrébb, hogy kilássak valamelyest a főútra, az autók jönnek, életveszélyes kiállni még orral is. Az “úr” roppant intelligens válasza az volt, hogy fizeti az iparűzési adót. Tisztában vagyok vele, hogy közterületen áll, de az nem gond, hogy így a másiknak összetörik az autóját, megölik vagy lenyomorítják? Kértem a jegyzőt, közterest, senki nem tesz semmit, bezzeg, ha előttük lenne ez. Milyen érdemi megoldás van ilyen helyzetben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tehet feljelentést, de a leírtak alapján nem érdemes. Nem követ el semmi jogelleneset a parkoló jármű vezetője.

Kérdés: Panellakásom alagsorában egészségemre, pénztárcámra káros tevékenységet folytat valaki, az önk. jegyzője és a lak.szöv tud róla, de nem tesz ellene. Lépcsőház melletti garázsból kiindulva, több alagsori tároló helyiségből hűtőház lett, lépcsőház jégveremmé válik olyankor, a falon felkúszik a jéghideg. Padlót próbáltam szigetelni, de alig segít. Alattam lévő lakás fűtetlen, üres, jégakku. 2022. májusa óta 6.000 Ft helyett 14.000 Ft áramdíjat fizetek/hó. 2023. elszámolás 93 ezer felett, 2024. 102 ezer felett fizettem rá, mert csak hősugárzóval lehet kibírni, télen-nyáron. Van hatóság, ami kötelezheti az önkormányzatot, hogy tisztességesen eljárjon? És olyan, aki megnézné, mit is hűtenek több alagsori helyiségben törvénytelenül? (Karistoló zaj, éjjel, nappal.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat, vagy az illetékes jegyzőhöz a vita eldöntésének okán.

Kérdés: Gimi mellett lakom, telekhatártól 2-3 méterre van a kosárpálya, tanár soha sehol, obszcén ordibálást kell hallgatni egész évben, mert gyakorlatilag nincs tél. Gyerekek átugrálnak a labdákért, “égből” potyognak kosár-, röpi- és focilabdák, cserepem megrepedt, hullámpalám összetört, autóval udvarra nem merek állni. Kértem az igazgatót zajvédővel, kerítésmegemeléssel, ígéret van, semmi más. Szabad volt-e telekhatárhoz ilyen közel kosárpályát építeni? Kötelezhetem-e a gimit zajvédő felhúzására és hogy emeljék meg a kerítést? Mit mondd a jog, milyen valós lehetőségeim vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz birtokháborítás okán. Csak bírósági határozattal kötelezhetők.

Kérdés: Korábban feltettem már a kérdésem, de sajnos a választ nem találom. Röviden próbálom leírni a dolgot. 11 éve vagyunk együtt a barátnőmmel,  kapcsolatunk megromlott. Szüleim házán volt jelzálog, amit vitt a bank. Ezt a házat én vettem meg a banktól, később eladásra került,  és új házat vettem. Nevemen van az ingatlan. Barátnőm követeli most a ház felét, vagyis hogy fizessem ki, jogosan? Hozzáteszem 10 éve nem dolgozik, jövedelme nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem köteles fizetni, nem jár semmi a barátnőjének.

Kérdés: Jogom van magasabb bért követelni, ha van eladó szakmám? Magasabb bérre vagyok jogosult, mint akinek nincs ilyen végzettsége?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Követelhet több pénzt, de a munkáltató nem köteles többet fizetni. Nem.

Kérdés: Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy ingatlanunk és két felnőtt gyermekünk “B” és “G”. A B-gyermek venne egy lakást (máshol helyileg, mint ez az ingatlan van), a G-gyermek viszont kivásárolná hitelből az ő részét, így lenne önerő rész a másik ingatlanra. Jogilag, hogy teljesen tiszta legyen a dolog és G-gyermek nevére kerüljön majd teljesen az ingatlan, mi elajándékozhatjuk neki a másik 50%-ot? Illetve ha lesz 50%-a az ingatlanban ő kaphat így hitelt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, elajándékozhatják. A leírtak alapján igen.

Kérdés: A lányom és a nagymama közös tulajdonosai a nagyszülők korábbi lakásának, amiben a lányomnak 12,5% része van, nagymamai haszonélvezettel terhelten. A nagymama el kívánja adni az ingatlant, szóbeli beleegyezést kért/kapott a lányomtól az eladáshoz. Pénzt akar kérni a lányomtól haszonélvezeti jog megváltása címén, pedig nem a lányomnak fontos az ingatlan eladása. Úgy gondolom, hogy ez ebben az esetben nem jár a haszonélvezőnek, hiszen az ő érdeke a haszonélvezetének megszüntetése. Erre szeretnék jogi választ kapni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben az esetben is kérheti a haszonélvezeti jog megváltását. Azt javaslom próbáljanak meg megállapodni a nagyszülővel.

Kérdés:

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést, így nem tudok segíteni. A NAV-nak mi nem küldünk a fórumról információkat. Ha gondolja, tegye meg oda a bejelentését névtelenül.

Kérdés: Jogom van megtartani, amit találtam? Mit mondjak annak, aki el akarja venni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs, le kell adnia az illetékes jegyzőnél a talált tárgyat.

Kérdés: 1,5 éve romlott meg a házasságom. Találkoztam egy férfival, szexuális kapcsolat nem volt köztünk. Így is házasságtörést követtem el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel.

Kérdés: Sarokház esetében a házat körbeveszi kb. 1,5 m-es füves terület. Ezt a területet karban tartom. Ezen túl 1,2 m-es járda következik, körbe a ház körül. Köteles vagyok-e ezen túl is füvet nyírni, és a területet karbantartani. A vitatott terület a járda és a közút (melyen járműforgalom zajlik) közötti rész, mely még 2 sorban hatalmas fákat és közműveket is tartalmaz. Kötelezhető vagyok-e itt füvet nyírni, és a faleveleket összegyűjteni?

Válasz:Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Kötelezhet-e egy társasház egy albérlőt arra, hogy takarítsa a ház előtt az utcát, a társasház udvarát illetve a lépcsőházat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 4 éve dolgozom, mint önkéntes műveleti tartalékos katona, viszont egész évben be vagyok hívva mindennap, de a honvédség fél évre ír alá szerződést. Jelenlegi helyzetem, hogy kismama vagyok és érdeklődnék ebben az esetben, mivel fél éves szerződés van és kiderül, hogy babát várok abban az esetben megszüntethető a szerződés? Nem fogom tudni igényelni a CSED / GYED-et ? Bőven van 365 biztosított napom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jelen esetben megszüntethető. Amennyiben megvan a 365 biztosított napja és megfelel a többi feltételnek, igényelheti.

Kérdés: Ha levesznek a körözési listáról az azt jelenti, hogy elévült vagy megszüntették az eljárást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Habár, ha ezt a neten nézi, az nem mindig pontos.

Kérdés: Tavalyi évben kanadai ismerősöm, akivel nincs semmilyen rokoni kapcsolatom, havi rendszerességgel ajándékozott nekem 300 usd-t (árfolyamtól függően 105.000-115.000 Ft), hogy anyagilag támogasson. Semmilyen ellenszolgáltatást ezért cserébe nem biztosítottam. Terheli ezt a pénzajándékot bármilyen adó vagy illeték?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, 18 %.

Kérdés: Nem vagyok büntetett előéletű, de Németországból való kitiltás eljárás indult ellenem. Ha ki is tiltanak, akkor áthaladni az országon és pihenőt, meg árut felvenni az országban lehetséges autóval?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kitiltás esetén nem lehetséges.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni Öntől egy olyan témában, hogy volt párommal tavaly novemberben szétmentünk. Van egy közösen vásárolt lakásunk, amely személyi kölcsönre lett vásárolva, a személyi kölcsön az ő nevén van, viszont a lakás fele-fele tulajdonú. Én is vettem fel 1,5 millió forintot a lakásfelújításra, illetve minden közös tárgyi dolog, bútorok gépek stb. ott maradtak neki. Ő az új párjával lakik jelenleg a házban. A kapcsolatunk megszűnt, és ő maradt a házban. Eladni nem szeretné, és az én részem se szeretné kifizetni. Ezek kapcsán szeretnék érdeklődni, hogy milyen lehetőségeim lennének arra, hogy a részem megkapjam?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján mindenképpen ügyvéd bevonásával érdemes rendezni a helyzetet, amennyiben így sem tudnak megállapodni, bírósági eljárást kell indítani.

Kérdés: Édesapám kórházba került. Időskori demencia jelei vehetők nála észre. Aláírattak vele napközben úgy egy gyógyszer tesztet, hogy azt se tudta, mit ír alá. Majd éjszakára leszedálták mondván, hogy nem beszámítható. Erről az egészről nem szólt senki semmit, csak a holmija között találtuk meg a papírokat. Mit lehet ilyenkor tenni? Pláne akkor, ha ebből kifolyólag lesz valami baja, mivel semmit nem tudnak arról, amit beadtak neki. Se azt, hogy használ-e, se azt, hogy van-e mellékhatása.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Vélhetően tisztában vannak vele, hogy mit adtak be neki. Amennyiben probléma adódna egészségügyi intézmény dolgozója ellen is lehetséges feljelentést tenni.

Kérdés: Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy van egy ismerősöm, aki nem meri a gyerekek miatt elhagyni a párját, akivel együtt élnek, viszont nincs köztük semmiféle élettársi kapcsolat, egyikük nevén sincs ingatlan, mert a férfi édesanyja házában élnek. Ilyen esetben hogyan történne a gyermek elhelyezés? Annyi érdekesség van még a dologban, hogy a férfinek van régről ki nem fizetett adóssága, amit tiltanak is, plusz olyan is, amit a behajtóval megegyezve havi részletben fizet. És a férfi napi szinten iszik sört, ami fényképpel is bizonyítható, többször a 17 éves fiával közösen, aki az első házasságából született. Ilyen esetben hogyan megy a gyermek elhelyezés és milyen esélye lenne annak, hogy az édesanyánál legyen mindhárom gyermek? Mindketten dolgoznak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróság az összes körülmény mérlegelése alapján hoz döntést, ezért nem lehet megmondani ilyen kevés információ alapján, hogy miként alakulna a gyermekek elhelyezése.

Kérdés: Párom édesapja nemrégiben elhunyt. Készült végrendelet, melyben mostani (3.) feleségét nevezi meg minden vagyona örökösének. Az irat következő pontjában páromat és féltestvérét (az 1. és 2. házasságból származó fiait) egyaránt kizárja az örökségből. Úgy tűnik, itt egyszerre szerepel a mellőzéssel, ill. a kifejezett nyilatkozattal történő kizárás. Ilyen esetben fiunk (vagyis az unoka) örökölhet-e párom, mint kieső örökös helyett? Emellett párom születési dátuma, ill. lakcíme is helytelenül szerepel a végrendeletben. Érvényes-e így a kizárás, megtámadható-e erre hivatkozva a végrendelet? A végrendeletben (mely 2020-ban készült) szerepel egy siófoki lakás is. Ez a hagyatéki leltárba nem került bele, mivel a mostani feleség állítása szerint az az ő nevén van. Ajándékozáson kívül kerülhetett-e ez más módon az ő nevére? A köteles rész alapjába ez is beszámítható lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kizárás esetén a mellőzött személy leszármazóit is kizártnak kell tekinteni. Ajándékozással és adásvételi szerződéssel kerülhetett az ő tulajdonába. Igen, amennyiben tíz éven belül történt az ajándékozás.

Kérdés: Feleségem el akar válni és eladni közös házunkat. Én nem szeretnék elválni és nem szeretném eladni a házat, amit jórészt magam építettem, hogy én és családom élhessünk benne. Van két fiunk is (23, 25 évesek) azt szeretném, hogy a házat ők örököljék. Mit tehet a feleségem ellenem, és milyen jogi lehetőségeim vannak nekem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni bírósághoz fordulhat a felesége.

Kérdés: Kérdésem a következő lenne: 2023.06. kezdtem dolgozni a munkáltatónál, de szerződést még nem írtam alá, mert amit elém raktak nem  egyezett a szóbeli megállapodással, így kértem a javítását. Sajnos, fizetni nem szeretett időben, hónapokat csúszott, nem is kaptam erről soha bérpapírt vagy egyéb iratot. Utolsó munka bejelentés január 30. volt a NAV rendszere szerint, mert felmondtam a fizetés elmaradás miatt (bár felmondási papírt sem kaptam még). Rám bízott a főnök megőrzésre pár értékesebb gépet. Jogosan fenyegettek meg a nyomozók (jelvény nem mutattak) a munkahelyemen zaklattak, hogy sikkasztással fognak megvádolni? Próbáltam elérni a volt főnököm, de nem hajlandó felvenni a telefont, volt egy szóbeli megállapodás köztünk, ha hozza a pénzemet, akkor elviszi a dolgait, én ebbe bele is egyeztem, nem is lett volna akadálya, de így, hogy a rendőrség is bele van vonva, érdemes tovább vissza tartanom a dolgait vagy adjam inkább vissza, még akkor is, ha ő nem hajlandó még mindig fizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tarthatja vissza a főnöke tulajdonát képező tárgyakat. Azt javaslom forduljon ügyvédhez, vagy bírósághoz a munkabér kifizetésének elmaradása okán.

Kérdés: A gyerekeim házat vásároltak és az udvaron áll egy hűtőkonténer, amely nem az eladó tulajdona volt, hanem valaki ott tárolta. Egy éve könyörgünk neki, hogy vigye el. Nem teszi és nem fizet bérleti díjat sem. A legutóbbi felkérés során a lányom mérgében azt mondta, hogy ha nem viszi el eladja. Ő azt felelte, hogy fel is darabolhatja (ha meri), nincs ideje ezzel foglalkozni. A kérdésem, hogy tényleg eladhatják-e, mert lenne rá vevő vagy nem lehet? Az ára nincs annyi, mint amennyit fizetne a bérleti díjban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az eredeti tulajdonos nem tart rá igényt, eladhatják. Tárolni egyébként nem kötelesek.

Kérdés: Tegnap elküldött levelemre várom szíves válaszukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sorrendben válaszolunk a levelekre, sajnos nincsen mód előrébb venni valakit.

Kérdés: Az MT szerint, ha a határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállaló felmond, a munkáltató 3 havi távolléti díjnak megfelelő összeget fizetési felszólítással visszakövetelhet. Mik a fizetési felszólítás kötelező tartalmi elemei? Érvényes akkor a felszólítás, ha e-mail csatolmányaként küldjük ki, mivel nem tudunk a dolgozó új lakcíméről? Visszatartható a dolgozó kilépési munkabére a követelés egy részének fedezetére? Vagy csak akkor lehet visszatartani a bért, ha írásban beleegyezik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem érvényes. Nem tartható vissza.

Kérdés: Julianna helyett Juliánna névre módosította a közelmúltban elhunyt édesanyám utónevét a BM. Halotti anyakönyvi kivonatában, az én születési anyakönyvi kivonatomban, okmányaimban is ékezet nélkül szerepel édesanyám utóneve. Az ékezet nélkülire visszaváltoztatást én nem vagyok jogosult kérni, ezt édesanyám kérelmezhetné, ha élne. Jómagam már 80 éves vagyok! Mivel ezzel személyes adataim is megváltoztak, az összes iratomat, amin szerepel az “anyja neve” ki kell cseréltetnem, és minden hivatalnál jeleznem kell az adatváltozást. A változásról sem előzetesen, sem utólag nem tájékoztattak, az ügyfélkapumon szembesültem vele, hogy édesanyám utónevére visszakerült az ékezet (a 60-as években törölte valaki), ezáltal személyes adataim is módosultak. Jogszerű volt-e a névmódosítás, s ezzel személyes adataim egyeztetés nélküli megváltoztatása? Tényleg ez az egyetlen megoldás, minden okmányomat ki kell cseréltetnem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában emiatt nem kell kicseréltetnie az okmányait. Iratok hiányában azt nem tudom megmondani, hogy jogszerű volt-e.

Kérdés: Én szeretnék segítséget kérni, mert ma írtam alá egyik ismerősöm édesanyjának egy kölcsönszerződést, amit ő úgy állított be a közjegyző előtt, hogy ő adott nekem kölcsönt készpénz formájában és se köpni se nyelni nem tudtam, ott szembesültem a ténnyel, akitől kaptam a kölcsönt az a fia volt és sajnos már nincs köztünk, mert meghalt, de viszont az anyukája így követelte vissza tőlem a pénzt, ilyenkor mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Tévedésre hivatkozva megtámadhatja a szerződést, de mivel közjegyző előtt tette, nem lesz eredményes.

Kérdés: Egy 4 emeletes társasházban lakom, melynek pincerésze a földszinten található. Ott található egy közös tároló. A kérdésem az lenne, hogy tárolhatom ott a benzines segédmotor kerékpáromat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben közös a tároló és a többi tulajdonos nem kifogásolja, tárolhatja ott.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy egy négy lakásos sorház, ami 2009-ben épült a /2-es lakás/ haszonélvezője vagyok. A lakáshoz 238/1160 m2  telekhányadot vásároltunk a lányomékkal, akik a tulajdonosok. A telek egy helyrajzi számon van, osztatlan közös tulajdon. Hogy szabályos telke legyen minden tulajdonosnak szóbeli megállapodás alapján a 2-es és 3-as lakás az 1-es lakás oldalkert utcafronti részén kapott 43 m2 telekrészt fele-fele arányban. A gázórák is ott vannak kiépítve. Ez a megállapodás 2015-ig  nem okozott gondot. Az 1-es lakásnak új tulajdonosa lett 2015-ben, aki a 43 m2-es telekből kizárta a 2-es és 3-as lakást. A haszonélvezeti jogomat megcsonkította, a gázórám leolvasását, diktálását megszüntette. Van-e joga hozzá? Kérhetem-e a 2015-ig tartó és az akkori minden tulajdonos általi megállapodás visszaállítását?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teheti meg jogszerűen. Igen, kérheti.

Kérdés: Ingatlan adásvételi szerződésben rögzítve lett a letéti számláról kifizetést kérhetem készpénzben? A szerződésben számlaszám lett rögzítve, de csak azért, mert az ügyvédnek jeleztem a készpénz igényemet, de ő időhiányra és kényelmi okokra hivatkozva kérte a számlaszámot, hogy arra neki egyszerűbb fizetnie vételárat. Én ragaszkodnék a készpénzhez, aminek összege 5 millió forint. Van ennek a kérés nem teljesülésének alapja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a szerződés tartalmától függ. Amennyiben meg tudnak állapodni, eltérhetnek tőle.

Kérdés: Nemrég egy szerviz alkalmával a javítóműhely egyik alkalmazottja nem megfelelő szerszám használata miatt sérülést okozott a 4 éves, sérülésmentes autóm egyik belső elemén. Az okozott káreseményt a szerviz írásban elismerte, és felajánlották, hogy bontóból pótolnák az alkatrészt. Nekem ez a megoldás nem tetszik, mert egy olyan autóról beszélünk, ami a futásteljesítményével is igazolja, hogy átlag alatti használatban volt, így bátran kijelenthetem, hogy a kérdéses darab még sérülten is jó sok bontós alkatrésznél jobb állapotban van. Megtagadhatom-e a bontós megoldást, és kötelezhetem-e a szervizt, hogy egy eredeti, új alkatrészt szeretnék az eddig hibátlan helyett, avagy az autó korából adódóan nem reális kérés egy 4 éves elemet újra cseréltetni? Érdeklődtem a szervizben, hogy a telephely felelősségbiztosítása miért nem fedezi a károm, de azt a választ kaptam, hogy nem rendelkeznek olyannal.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bírói gyakorlat szerint a jármű 5 éves koráig kérheti.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy ha az exem még nem fizetett egy forintot sem nekem a közös ingatlanból, de meghatározza, hogy mikorra költözzek ki a kiskorú gyermekemmel, ami május 15. vagy kötbérez, köteles vagyok-e elmenni addig? Mert úgy tudom ez a fizetéstől számított 6-8 hét.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles kiköltözni az ingatlanból és nem is küldheti el a párja.

Kérdés: Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni. 2005 óta (jelenleg is) dolgozom iskolatitkárként. Óvónőképző szakközépiskolát végeztem (1981-ben), majd később művelődésszervező diplomát szereztem. 1981-1985 között vidéken dolgoztam óvónőként, majd 1985-1992 között Magyarország egyik legnagyobb külker vállalat (állami vállalat) óvodájában dolgoztam óvónőként (7 évet). Az iskola fenntartója azt mondja, hogy a jubileumi jutalom számításába ez a 7 év nem számít bele, mert magánóvodában dolgoztam., nem voltam közalkalmazott sem (szerintem ebben az időben senki sem). Ezzel a 7 évvel lennék jogosult a 30 éves jubileumi jutalomra. Mit tehetek, hova fordulhatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben az esetben nem tud tenni semmit, mert a 7 év hiányzik a jubileumi jutalomhoz.

Kérdés: Közelmúltban elhunyt feleségemmel közös elektronikus számlánk (folyószámla) volt, melyen a halál napján lévő egyenleg felét zárolták, de a számlát tudom használni. Volt viszont a nejemnek 2 db deviza számlája – dollár, euró – és egy értékpapír számlája ezek is zárolva lettek. Egy fiunk van, kérdés, hogy alakul az én, mint házastárs, és a fiunk öröklése, a zárolt összegek (folyó számla, deviza számla, értékpapír számla) vonatkozásában. Haláleseti rendelkezés, végrendelkezés nem volt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A zárolt pénzt fele-fele arányban fogják megörökölni.

Kérdés: 73 § /vezetői megbízás/ (12) A korábban legalább két alkalommal öt év időtartamot igazgatóként foglalkoztatott köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állót „címzetes főigazgatói” cím illeti meg. 2012. óta vagyok iskolaigazgató. Mivel az intézményünk fenntartója alapítvány, nincs ötévenkénti pályáztatás, ezért a megbízásom határozatlan időre szól. A 2015. november 16-án kelt levelében Czunyiné dr. Bertalan Judit államtitkár egyetértésére alapozva új megbízólevelet kaptam, amely a mai napig érvényben van. Az ezt megelőző határozatlan idejű megbízásom tehát nem éri el az öt évet, azóta viszont már a kilencedik évben járunk. Így a „legalább két alkalommal öt év időtartam” kritériumnak matematikailag nem felelek meg, noha az intézményben betöltött igazgatói megbízásaim meghaladják a tíz évet. A fenntartóval kialakult jogvita alapja: A tanév végén szeretnék lemondani a vezetői megbízatásomról, viszont a vezetői megbízási díjamat a púétv. 73. § (12)-re hivatkozva szeretném megtartani.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Árverésen szeretnék 1/2 tulajdoni hányadot vásárolni. Az ingatlanon nincs haszonélvező, de a társtulajdonos benne él. Az lenne a kérdésem, hogy jogom van nekem is ott kialakítani egy lakrészt, amit használhatok? Az ingatlan paraméterei adottak ehhez. Vagy csak bírósági pereskedés útján tudok ilyen lehetőséggel élni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, joga van, ha Ön is tulajdonos lesz.

Kérdés: 12 év után haza költöztem kisfiammal szüleimhez Pápára, apukával szétmentünk. Gyerektartást nem fizet 1 évig, ebben állapodtunk meg. Nem találok olyan anyaműszakos munkát, amivel én viszem a gyereket oviba és én hozom. Vagyis van, de az annyira keveset fizet, hogy maximum az albérlet + rezsit tudom kifizetni, abból élni nem kell. Így 2 busszal járok vissza a munkahelyemre és ez se anyósomnak, se az exemnek nincs az ínyére. De nem a kezelhető módon, odajön a munkahelyemre balhézni, az anyósom meg azt hiszi, tönkre akarom tenni a pici fiát. Aki egy agresszív, nárcisztikus ember. Megteheti, hogy engem jogi úton onnan eltávolít? Gyerektartást nem fizet 1 évig, de félek utána se fog, mert volt egy baráti tartozás, amit szerinte igazságosan együtt csináltunk, nem teljesen, de belementem. Hihetetlen miért nem merek perbe fogni vele, belül teljesen biztosan tudom, hogy igazam van, és megpróbál bemocskolni mindenféle hazugságokkal az ottani embereknek. Nem tudom az igazam bebizonyítani.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Nincsenek olyan jogi eszközök, amivel ezt el tudná érni. A pert pedig el kell indítani a szülői felügyeleti jogok gyakorlására, a kapcsolattartásra és a tartásdíjra is.

Kérdés: Azt szeretném megkérdezni, ha hivatalosan közjegyzői okirattal vettem ki albérletet, tudhatom-e valahonnan, hogy a főbérlő adózik-e az “elvileg” hivatalosan kiadott ingatlan után? Meg lehet ezt tudni valahonnan?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdeklődhet a NAV-nál, de vélhetően nem fognak kiadni információt a bérbeadóról.

Kérdés: Párom nagykorú gondnokság alatt áll jogszerűtlenül, mert cselekvőképes, a gondnoka egészségügyben dolgozott és emiatt a pszichológiai ambuláns lapon pont az ellentéte van bele írva. Amikor mennek a bíróságra előtte megfélemlíti és nem meri az igazat elmondani, lépni semerre, mert tart a gondnokától. Szeretnék kérni jogi tanácsot hogy lehetne ezt megoldani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat gondnokság megszüntetése okán. Érdemi válasz adásához fontos lenne tudni a részleteket.

Kérdés: A következő kérdésre szeretnék választ kapni. 1985 óta dolgozom, ekkor még szakképzetlen voltam. 1988-ban közalkalmazotti jogviszonyba kerültem, ez 2013-ban szűnt meg. Azóta megszakítás nélkül dolgozom, de nem közalkalmazottként. 2024.03.01-én ismét közalkalmazotti jogviszonyba kerültem D12-es besorolással. A régi közalkalmazotti papírjaimat rendezgetve találtam egy besorolást, amiben  2012.01.01-én D10-esbe léptem. Lehetséges, hogy a mostani besorolásom nem jó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem valószínű. Érdemi válasz adásához, fontos lenne látnom az iratokat.

Kérdés: A problémám az, hogy a szemben lévő házon 3 kamera van már 2 éve kihelyezve, amiből 2 az én házam veszi, kapum, ablakom és még a kerítésemen is belát. Rendőrségen kérdésemre azt válaszolták, hogy mindenkinek joga van kamerát kitenni utcára, nem kell engedély hozzá, így nem tehetek panaszt. Hova kihez fordulhatok? A rendőrségen nem segítenek.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat a vita eldöntésének okán. Illetve NAIH eljárást és személyiségi jogi pert is kezdeményezhet.

Kérdés: 500.000 Ft értékben adtam kölcsön családon belül, autóvásárlásra (nagyszülő, nyugdíjas, de nem vér szerinti). Jóhiszeműen jártam el, mert nem gondoltam volna, hogy ezt az összeget sem egyben, sem törlesztve nem fogom látni. Írtam tanúval ellátott tartozás elismerő nyilatkozatot is, amit nem hajlandó aláírni különböző kifogásokkal élve. Semmi hajlandósága nincs a törlesztésre. Erre a pénzre szükségem van így vagy úgy. Milyen lehetőségeim vannak? Mindenről van bizonyíték, az autóvásárlásról is, és arról is, hogy ez az összeg hogyan jött ki, mire kellett. (Bővebben: 400.000 Ft fennmaradó az autóból, 100.000 Ft az átírás és egyéb költség.) A tartozás elismerő nyilatkozatba belefoglaltam az autóvásárlás dátumát, a rendszámot és az alvázszámot is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Fizetési meghagyásos eljárást indíthat ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Február hónapra járó családi pótlékot nem fogadta a bank, mivel előtte tisztázatlan okból megszűnt. Az államkincstárhoz nem érkezett vissza. Szeretném a segítségüket kérni, ilyen esetben kihez forduljak? Sajnos beteg gyermekem van, és szükség van a pénzre.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Államkincstárnál tudnak érdeklődni.

Kérdés: Házunkban, negyedszeri nekifutással, a résztvevők többségével megszavaztuk a szigetelést. 2 tulajdonos, akik nem laknak életvitelszerűen a lakásban, megvétózták. A 60. napon akarják beadni a bíróságra, hogy állítsák le a folyamatot, mert szerintük az egész eljárás törvénytelen volt. A jegyzőkönyv aláíróit is perelni akarják okirathamisítással. Az egyik lakó jogász. A bank ad hitelt, a lakók nagy része befizet, elindul a szigetelés. A bíróság leállíthatja? Azt akarják bebizonyítani, hogy nem az szerepel a jegyzőkönyvben, mint amit megszavaztunk. Vissza lehet vonni a jegyzőkönyv aláírását?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben úgy ítélik meg az ügyet, igen. Habár ez nagyban függ a kérelem tartalmától is. Nem lehet visszavonni.

Kérdés: Egy olyan problémával fordulok Önökhöz,hogy fél éve dolgozom egy pék termelőüzemben, ahova úgy vettek fel, hogy már meg voltak a piercingjeim, de most pár hete kitalálták, hogy mégse jó leragasztva, hanem ki kell venni, ami nem olyan, mint egy fülbevaló, mivel ha ki-be teszegetem súlyos egészségügyi problémák is lehetnek. Múlthét pénteken, azaz 2024.05.24-én abban állapodtunk meg, hogy utána néznek, hogy is van ez törvényesen, mivel én utána néztem és mindenhol úgy láttam, hogy leragasztva elfogadott (ahogy eddig is dolgoztam). Hétfőn és kedden kényszer szabadságra küldtek, mert audit volt és azt mondták egy személyi higiénia miatt nem kockáztatják a dolgokat. Kedden délután telefonáltak nekem és azt mondták másnap jelenjek meg egy teljesen másik területen piercingek nélkül. Amikor én kérdeztem, hogy utána néztek-e a törvényeknek, azt a választ kaptam, hogy őket nem érdekli a törvény. Azt elfelejtettem említeni, hogy pénz megvonással, illetve kirúgással fenyegetnek. A kérdésem az lenne,hogy egy ilyen helyzetben ez mennyire törvényes és elfogadott, illetve nekem pontosan milyen jogaim vannak? Azt is hozzá kell tennem, hogy ha orvosi igazolást viszek, akkor talán elfogadják, mivel egy pár hölgy azt mondta, hogy neki orvosi piercingje van (ami nem minden esetben igaz).

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a munkakör nem összeegyeztethető a piercingekkel, köteles kivenni őket. Nem vonhatnak le emiatt a fizetéséből és nem is küldhetik el.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy 2 különélő szülő esetében kérik-e mindkét szülőt ahhoz, hogy másik lakcímre át lehessen íratni? Jelenleg még mindhárman egy háztartásban élünk, de én, aki a kérdést teszi fel és az 5 éves kislányom szeretnénk költözni és nem tudom, hogy kell-e ahhoz az apa, hogy a kicsit át tudjam íratni más lakcímre. Az apa csak egy apai elismerést csinált és a kicsi az ő vezetéknevét viseli, ezért esetleg elutasít engem a kormányhivatal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha közösen gyakorolják a szülői felügyeletet, akkor igen.

Kérdés: Társasházunk aljában levő egyik garázs tulajdonosával van problémánk. Két autó, két motor van. A motorok itt vannak, azokat “hobbiként” használják. Ők nem itt laknak, ha jönnek kocsi ki, motorok ki, este vissza. A probléma ezek folytonos szerelgetése, tankolása. Garázson kívül, közterületen a parkolóba, mert előtte még meg sem állhatna a saját garázsa előtt, tiltás van. De ők apa-fia, itt fújják mindenféle spray-el a gumikat, meg minden részt még az eső is nehezen mossa el a nyomokat. Legrosszabb a tankolgatásuk. Nagyon sok esetben mind a négy járművet itt töltögetik. Kannából öntögeti flakonokba, majd tölcsérezgeti a motorokba. A benzin szag pedig jön fel az erkélyre, lakásba. A jó időben is ablakot kell zárnunk, és bejönnünk. Jegyző, kormányhivatal, rendőrség, sajnos aki biztatott birtokvédelmes hölgy elhunyt, az utódja nem segítőkész. Minden szerv elhatárolódik,hogy nincs olyan törvény, ami tiltaná ezt. Bizonyítékaim vannak a sok benzinezésre. Kötelező ezt elviselnünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak a vita eldöntésének okán, mást nem tudnak tenni.

Kérdés: Elköltözhetek 17 évesen szülői beleegyezéssel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A szomszédom elásta a sittet hátul a kertben. Jogilag ezt meg lehet tenni Magyarországon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, szabálysértésnek minősül.

Kérdés: 64 éves pedagógus vagyok. 43 éve dolgozom határozatlan idejű kinevezéssel. Közben a “nők 40” nyugdíjat is kapom három éve. 1 évem lenne az öregségi nyugdíj léréséhez. A munkáltató nem tart igényt a munkámra a következő tanévtől és kérte, hogy közös megegyezéssel váljunk meg egymástól. Kérdésem, ha ebbe nem egyezem bele, a munkáltató felment a továbbiaktól, jár-e nekem valamennyi pénzbeli juttatás? És ha igen, van-e erre törvénykezés, hogy hány havi?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a felmentéssel jár a pénz.

Kérdés: Az állandó lakcímemhez, a tulajdonos és a haszonélvező aláírása kellene. A tulajdonosé megvan, de a haszonélvező elhunyt. A kormányablaknál kívülállóként, mivel igazoljam a haszonélvező halálát. Tanácstalan vagyok!

Válasz: Tisztelt Kérdező! Töröltetni kell a haszonélvezőt a tulajdoni lapról.

Kérdés: 1980-ban meghalt ükanyám póthagyatéki tárgyalásán (2023-ban) örököltem egy ingatlanrészt. Ezt a részt a 44 éve az ingatlanban élő el akarja birtokolni. Én 44 évig nem voltam tulajdonos, ükanyám nem gondozhatta a telket, mert meghalt. Ez a tény nem lehet az elbirtoklás akadálya? Az sem, hogy én 44 év után örököltem meg? “Megszakad az elbirtoklás, ha a birtokos az ingatlant akaratán kívül elveszti.”? Ez nem akaratán kívüli?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak szerint az elbirtoklást az öröklés már meg is akadályozta.

Kérdés: Amiatt írok, hogy jelenleg önkormányzati bérlakásban élek a gyermekeimmel és a férjemmel, a lakás nem megfelelő, több probléma is van az ingatlannal. Ezt mi újítottuk fel önerőből és most azt mondták, hogy ők a másik önkormányzati lakással, ami csere lakás, nem csinálnak semmit és a közműveket sem kötik be, hogy mindent nekem kel fizetnem, ezt meg tehetik? Szerződésem van, adósságom nincs sehol.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos igen.

Kérdés: A kérdésem az lenne, hogy ezeket a szerződéseket meg lehet-e kötni szóban is vagy ráutaló magatartással is? Illetve, hogy ha valamit szóban meg lehet kötni, akkor ráutaló magatartással is? Bizományi szerződés, szállítmányozási szerződés,letéti szerződés, forgalmazási szerződés, kárbiztosítási szerződés, összegbiztosítási szerződés, fizetési megbízási szerződés, faktoring szerződés, pénzügyi lízingszerződés, licencia szerződés, time-sharing szerződés.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bizományi szerződést, szállítmányozási szerződést nem kötelező írásba foglalni. A letéti szerződést, forgalmazási szerződést, összegbiztosítási szerződést, fizetési megbízási szerződés, faktoring szerződést, pénzügyi lízingszerződést, licencia szerződést, time-sharing szerződést írásba kell foglalni.

Kérdés: Férjem végrendeletet szeretne módosítani, a közjegyző azt mondta, hozzon a háziorvostól igazolást a beszámíthatóságáról.Továbbiakban 50 ezer Ft-ot kér, hogy törölje a korábbi végrendeletet. Ez nem tartozik bele az új végrendelet árába. Ez így jogos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Ha nem a saját házad, de csak te laksz benne és a tulajdonos felszereli egy kamerával, ilyenkor mit tudsz tenne?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Birtokvédelem kérhető. NAIH eljárás indítható. Személyiségi jogi per is indítható.

Kérdés: Örököltem pénzt, amelyre azt mondták a tárgyaláson, hogy csak én vehetem fel. Viszont külföldön dolgozom szezonmunkában. Első kérdésem az lenne, hogy van-e időkorlát vagy határidő az örökölt vagyon felvételére? Második kérdésem pedig, hogy ha ügyvédet fogadok, ő mint hivatalos személy felveheti-e a nevemben a vagyon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs. Amennyiben meghatalmazza, igen.

Kérdés: Azt szeretném megtudni, hogy szerb állampolgárként, tartós magyarországi (2-3 év) tartózkodással, megszakítás nélkül, hogyan tud valaki legálisan munkát vállalni? Nem szeretne három hónapot Magyarországon, majd újabb három hónapot Szerbiában élni, így felváltva. Adott egy magyar fiatalember, akinek szerb barátnője van. Szeretnének Magyarországon összeköltözni, de a hölgy szerint munkát csak akkor tud itt vállalni, ha összeházasodnak. Én ezt nehezen tudom elhinni. Valóban ez lenne az egyetlen megoldás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Házasságtól függetlenül tud munkát vállalni.

Kérdés: A nagynénémmel 50-50%-ban örököltünk egy ingatlant. Ő be fog költözni és nem is akarja eladni az ingatlant. Én viszont el szeretném adni, vagy fizesse ki a részem. Hogyan kérvényezhető ez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni, azt javaslom forduljon bírósághoz közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: Két nagykorú gyermekem van. Halálom esetén, ha a házastársam újraházasodik, az új házastársnak vagy élettársnak mekkora joga/része lenne a most fele-fele részben tulajdonolt családi házunkból? S ha a túlélő házastárs meghalna, hogyan örökölne a párja? Több rész illetné meg, mint gyermekeimet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A túlélő házastárs egy gyermekrészre jogosult (de csak a házastársa után). Élettársnak nem jár semmi.

Kérdés: Nyilvános arató fesztiválra kértek meg minket, zenészeket, számlát adtunk stb. A lényeg, hogy a zenészeket egy helyi társaság megtámadta, hangtechnikám egy része összetört stb. Biztonsági emberek nem voltak, kb. 300 fő volt. Önkormányzat nem akarja kifizetni a káromat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom elsődlegesen az elkövetők ellen tegyen feljelentést.

Kérdés: Van jogom elhozni a gyermekemet az apjától, ha nem akarja visszahozni a láthatásról úgy, hogy a szülői felügyelet joga csak nálam van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A szomszédom a házam faltövébe hátul virágot, fát ültetett, ott locsolja, vizesedik a falam. Nem lehet vele beszélni rossz a viszony. A fürdőszoba ablakomat táblával takarja a kerítésemet fákkal dugdossa. Birtokvédelmet kértem, de elutasították, mert összevissza hazudoznak meg, hogy eltelt 1 év. És ő nem köteles az én házfalamra vigyázni. Ebben szeretnék valami segítséget kérni, de bíróságra nem igazán szeretnék járkálni. Van-e valami megoldás erre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megállapodni, csak a bírósági eljárás a járható út.

Kérdés: Mit tudok tenni, ha egy helyrajzi szám nem került bele az adásvételi szerződésbe?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A másik fél közreműködésével módosíthatják a szerződést.

Kérdés: Mit tehetek, ha anyám haláláról apám és testvérem csak egy nappal később értesített, pedig halálának napján hívtam apámat, és érdeklődtem anyu hogyléte felől, de halálát nem mondta el nekem, azt hazudta, hogy másnap megy be hozzá. Ezek után másnap, amikor felhívtam közölte velem, hogy már a temetést intézik. Abból teljesen kihagytak. Most pedig gyalázkodnak, hazudoznak velem kapcsolatban, ezt hangfelvételekkel tudom bizonyítani. Használhatóak ezek a felvételek? El kell nekem ezt csendben viselnem? Sőt, már szülőtartásról fantáziálnak. Ezt is hangfelvétel bizonyítja.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Használhatja őket, de beperelhetik érte személyiségi jogok megsértése okán.

Kérdés: Személyi sérülés nélküli koccanás történt a 11. kerületben. A kiérkező rendőr az autómban levő kamera felvétele alapján engem hozott ki hibásnak, nem ismertem el. A rendőrség is engem hozott ki hibásnak, a másik fél elleni vádat megszüntette. Bíróságra került. A bíró szerint nem bizonyítható, hogy a baleset az én hibámból történt és törvényellenes a másik fél ellen az eljárás megszüntetése. Az a tiszteletteljes kérdésem, mi következik ilyenkor? A rendőrségnek korrigálnia kell? Meg kell ismételni az eljárást? Mit tehetek én?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megszüntetik Önnel szemben is az eljárást. A rendőrség ezt már nem tudja korrigálni.

Kérdés: 12 lakásos társasház közös udvarán áll egy régen itt lakó férfi autója. Az autót másfél, 2 éve be sem indította. Van garázsa (ő a tulajdonosa) a belső udvarban, de az autó nem a garázsa előtt áll. Az autó miatt nehézkes az udvar karbantartása, a többi lakó parkolása és nem túl szép az amortizálódó autó látványa. Természetesen már többször kértük szállítsa el az autóját az udvarunkról, amit a mai napig nem tett meg. A lakóknak milyen jogaik vannak? Kihez fordulhatnak, hogy megoldásra bírják az autó tulajdonosát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom küldjenek felszólító levelet ügyvéd segítségével, amiben tájékoztatják a tulajdonost az esetleges jövőbeni jogi lépésekről. A társasház maga tudja szabályozni az ilyen kérdéseket (is).

Kérdés: Szomszédomnak mennyivel előbb kell bejelenteni, ha az én udvaromban, területemen akar az épületen dolgoztatni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A törvényben nincs erre vonatkozó pontos határidő, de fontos, hogy fel tudjon készülni az ezzel járó kényelmetlenségekre.

Kérdés: Köszönöm válaszukat, a “79 évesen férjem halála utáni haszonélvezetben a velem egy ingatlanban élő tulajdonos velem végezteti a fűnyírást, amit már nem bírok” kérdésemre. Önöktől ezt a választ kaptam: “nem köteles elvégezni a fűnyírást…” Nagyon szépen kérem tájékoztassanak engem, hogy hol találok erre jogszabályt, hogy az alapján tájékoztatni tudjam a tulajdonost, hogy nem kötelességem. Én nem is használom a kertet, többnyire fekvőbeteg vagyok. A tulajdonos szerint ebben az esetben fizessek valakinek, hogy helyettem levágja a füvet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mivel Ön nem tudja elvégezni, mást kell megbíznia a fűnyírással. A törvény alapján a haszonélvező köteles rendezni az ingatlannal kapcsolatos mindennapi teendőket.

Kérdés: A másodfokú bíróság jogerős ítéletére az önkormányzat kifizette a szabadság megváltást, azonban a kúrián megtámadta az ítéletet, és aki  visszaadta az ügyet újratárgyalásra. Kérdésem: Nekem mikor kell visszafizetnem a megítélt és kifizetett összeget? Az újratárgyalást követően vagy most? A visszafizetésről a kifizető önkormányzat még nem értesített. Mi a helyes jogkövetés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elvileg most, hiszen jelenleg nincsen jogerős ítélet. Az egy más kérdés, hogy érdemes megvárni azt, ha a másik fél nem kéri jelenleg a visszafizetést.

Kérdés: Vásároltam egy telket és a földméréskor kiderült, hogy a szomszéd egy bizonyos részt elbirtokol. Ő egy évvel hamarabb vásárolta meg a szomszédos ingatlant és a hozzá tartozó területet, mint én, de nem mérette ki a telekhatárokat. Földméréskor kiderült, hogy nem jó a kettőnk közötti jelenlegi kerítés nyomvonala. Arra hivatkozik, hogy az a kerítés már több mit 10 éve ott van, és ő így vette a telket, ezzel a kerítés határokkal. Joga van-e elbirtokolni ezt a területet tőlem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben fennállnak a jogi feltételek, igen. Azonban a leírtak alapján nem állnak fenn a feltételek. Javaslom egy felszólító levéllel szakítsa meg az elbirtoklási időt és ha az nem vezet eredményre, pert kell kezdeményeznie.

Kérdés: A családban az anya halála előtt 2 héttel az egyik gyerek ajándékozási szerződést köt az anyával úgy, hogy a másik 3 testvérből csak az egyik van bevonva az ügybe. A többiek számára ez csak az anya halála után derül ki. Indok a hagyatéki eljárás elkerülése.  A testvérek jóban voltak egymással és az anyával is, mégsem beszélték meg a többiekkel. Meg lehet támadni ezt az ajándékozási szerződést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kötelesrészi igénye lehet.

Kérdés: Fel szeretnék venni sürgősen egy új telefont, de az előzőt, amit felvettem, nem fizettem be 1 hónapja, fel tudok venni egy telefon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teljesen értem a kérdését, de a leírtak alapján vélhetően nem.

Kérdés: 5 fős magánnyomdában dolgozom. 28 éves nő vagyok. Az egyik női munkatársam felhívta a figyelmemet arra, hogy egy férfi kollégánk folyton felém fordítja a telefonját és mintha videózna. Két nappal ezelőtt a férfi munkatársam felügyelet nélkül hagyta a mobilját. Belenéztünk és rengeteg fotót és videót tárolt rólam. Azonnal szóltunk a főnökasszonynak, aki azt mondta kikéri a munkahely ügyvédjének tanácsát, véleményét. Én úgy érzem soha többé nem akarok egy helyen dolgozni ezzel a férfival. Szeretném számon kérni, feljelenteni és azonnal hatállyal fel akarok mondani. Nagyon zaklatott vagyok és félek. Kérem segítsenek, tehetek-e bármilyen jogi lépést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Polgári peres eljárást indíthat vele szemben.

Kérdés: Mi szerelhető le egy kilakoltatásnál a házamból. Pl ajtók, ablakok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ami ún. állagsérelem nélkül elmozdítható.

Kérdés: 6 hónapja örököltem a testvéremmel közösen egy járművet édesapánktól, a testvérem a részét 5 hónappal ez előtt nekem ajándékozta a hagyatéki tárgyaláson. Most viszont miután mindent elrendeztem és szeretném a járművet eladni, követeli a részét az árából. Az lenne a kérdésem, hogy jogos-e a követelése, miután ugye ő lemondott a részéről?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogos.

Kérdés: A tartásdíj nemfizetése miatt a volt férjem ingatlanára ráterhelték 2004.12.02-án az akkori végrehajtási jog 140.000 Ft + fő követelés és járulékai erejéig. Eladásra került ez az ingatlan, a mostani tulaj szeretné levetetni a jelzálogot róla. Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy nekem az az összeg jár, ami a tulajdoni lapon akkor fel lett tüntetve, vagy ameddig iskolába jártak a gyerekek az évig kérhetem az összeg kifizetését?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Maximum 3 évre visszamenőleg érvényesítheti a követelést.

Kérdés: Tiszteletteljes tájékoztatásukat kérem abban, hogy 2025. május 7-én teljesülne a nők 40. Mikor kell nekem a tisztelt munkáltatómat tájékoztatni, és 20 év KJT. ill. 2024. közel 2 év noks segítő lettem a tv. szerint. Mennyi felmentési idő, szabadság, ami nem a felmentési időben lenne, esetleg megváltani a szabadságot? Hogyan tudnék jól kijönni belőle, ill. leköszönni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. A hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött: öt év után egy hónappal; tíz év után két hónappal; tizenöt év után három hónappal; húsz év után négy hónappal; huszonöt év után öt hónappal; harminc év után hat hónappal meghosszabbodik. A munkáltatójának ki kell adnia az időarányos, még ki nem vett szabadságot, vagy azzal el kell számolnia a munkaviszony megszűnésének napján.

Kérdés: Segítségre volna szükségem, mit tegyek, hogy visszakapjam pénzem? Feketén vásároltam ingatlant, de kitettek belőle, a pénzem nem adják vissza.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Információ hiányában sajnos érdemi válasszal nem tudok szolgálni. Kérem, írja le részletesen a problémáját.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy új munkahelyen kezdtem el dolgozni, 1,5 hónapig napi bejelentővel, utána 3 hónapos határozott idejű próbaidős munkaszerződést kötöttek. Fel szeretnék mondani, amit 2 napja jeleztem szóban, holnap már nem szeretnék bemenni, de azt mondták, ha nem megyek be, akkor a cég egyáltalán nem utal nekem erre a hónapra fizetést. Teljesen tanácstalan vagyok, mióta felmondtam nem kedvesek velem (előtte se voltak annyira). Mert hétfőn és kedden fertőzőbetegség miatt nem tudtam bemenni. Táppénzre azt mondták nem mehetek, így be kellett mennem szerdán, le akarják velem dolgoztatni a keddi napot, mert heti 1 szabadnap jár. Ezt megtehetik velem? Úgy érzem semmit nem számít, hogy én mit szeretnék.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, ez jogellenes. Próbaidő alatt bármikor felmondhat, ettől függetlenül az addigi munkáért járó fizetést kötelesek elutalni.

Kérdés: 23 év nem regisztrált élettársi kapcsolat felbomlásakor hogyan alakul a tulajdoni hányadom? Az első ingatlan 1/1 arányban az én tulajdonos volt, a második már közös ingatlan 98/109 arányban volt az enyém. A 3. ingatlan pedig 1/2 arányban az enyém. Ez a ház 60 M Ft. Hogyan kell kiszámolni a jelenlegi ház rám eső részét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A szerzés arányában kell számolni.

Kérdés: Egészségügyi szolgálati jogviszonyban kerülök belső áthelyezésre a munkáltatóm egy másik egységéhez MT-s munkavállaló leszek augusztus 1-től. Azt az információt kaptam, hogy a régi munkahelyem nem adja ki a még bent lévő időarányos szabadságaimat az áthelyezés miatt, az új helyen viszont úgy számolnak vele, hogy kivettem azt, ami erre az időszakra járt. Szabályos ez így, hiszen a valóságban nem volt annyit szabadságon, mint amit papíron “elhasználtam”, kifizetni pedig nem fogják.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem szabályos. Ki kell fizetniük akkor.

Kérdés: Testvérem özvegy, özvegyi nyugdíjat is kap, de megismert valakit. Ha élettársi kapcsolatra lépnének, akkor elveszíti az özvegyi nyugdíját?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. Csak újabb házasság megkötése esetén.

Kérdés: Édesanyám 2023. szeptember 11-én halt meg. Halála előtt nem egészen három héttel (08.22.) eladott egy telket, 2,8 millió forintért. Az összeget elkölteni ebben a rövid időben nem tudta, az a testvéremnél (szintén örökös) maradt. A hagyatéki leltárba ez az összeg nem került be. Ugyanakkor bekerült hiteligényként a temetés közel 2 millió forintos költsége – ezt véleményem szerint ebből a 2,8 millió forintból lehetett fedezni, így nem szeretnék közel egymillió forintot fizetni a testvéremnek. A telek adásvételét ellenjegyző ügyvéd a testvérem keresztapja, és azt állítja, hogy nekem nem adhat ki erről az adásvételről semmilyen iratot, igazolást, stb. Mit mond a jog ebben az esetben, milyen lehetőségeim vannak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Köteles kiadni az iratokat, hiszen Ön is törvényes örökös. Az egy más kérdés, hogy ezt majd csak a hagyatékátadó végzéssel tudja igazolni.

Kérdés: 5 éve nyomozás folyik ellenem sajnos, az életem ellehetetlenedik és a megélhetésem is veszélybe került a napokban a 24 órás megfigyelésből kifolyólag. Ez ügyben kérném tanácsát, segiségét, mit tehet ez ellen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon ügyvédhez és számoljon be a részletekről, ez egy olyan horderejű ügy, amin nem lehet segíteni a fórum keretein belül. 5 éve nem folyhat egy nyomozás és 24 órás megfigyelés is kizárt.

Kérdés: Mit tehetek, ha a munkáltató nem fizeti ki a szabadságom a felmondás után?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Szeretnék tanácsot kérni. Csináltam egy hülyeséget. Váláskor a lakáshasználatra nem tartottam igényt, s nem tudtam róla, hogy ez azt jelenti, hogy lemondtam minden fajta vagyonról. Ezt valahogy még vissza lehet csinálni? Mert ugyan megegyeztünk, hogy amit én vettem a házba, azt elvihetem és folyamatban is van. De a lakásból, amit házasság előtt vásároltunk csak, amivel beszálltam, azt a fél milliót akarja ide adni majd valamikor. Közben azóta az ingatlan értéke legalább háromszorosára nőtt. Ilyen esetben lehet valamit még tenni. Illetve, amivel tartozik annak valami határt szabni, hogy ne évek múlva adja meg? A másik, hogy ha valami történik a 3 gyerekre hagyja a lakást, de még be nem töltik a 18-at, addig az öccse az ingatlan haszonélvezője. Erről kérhetek valami hitelesített papírt tőle, hogy valóban így legyen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elég nagy fogalmi zavar van a leírtakban. Ha a lakáshasználatról lemond, az nem azt jelenti, amit Ön leírt.

Kérdés: Elnézést az előbb én írtam. A teljes nevemet vegyék ki, hogy az oldalon ne jelenjen meg.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Neveket sosem írunk ki.

Kérdés: Egy keresetet adtak be ellenem szülői felügyelet megváltoztatása okán. Teljes szülői felügyelet nálam van. Az ellenkeresetemben kérhetem azt indoklással stb., hogy emeljék fel a gyermektartásdíjat vagy ahhoz nekem egy új keresetet kell indítanom, mert azt nem lehet összevonni a felperes keresetével?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ún. viszontkeresetet kell benyújtania.

Kérdés: Hallottam vagy láttam egy riportban: bűncselekményt követ el az a házasfél, aki nehéz helyzetbe jutott – egészségi állapot romlás, munkanélküliség, stb miatt – házastársát nem segíti, pedig lehetősége van rá. Igaz ez? Hol van ilyen, vagy hasonló megfogalmazás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A Polgári Törvénykönyvben.

Kérdés: Ha a szállásadó kirak, milyen jogi lépések vannak ezzel kapcsolatban (hangosabbak voltunk)? A pénzt vissza kell adnia, ha 6 napból 2 napot töltöttünk csak el.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Főszabály szerint igen, de ezt az Önök által megkötött szerződés tartalma is befolyásolja.

Kérdés: Olyan helyzet adódott, hogy el kell költöznöm szeptembertől az albérletből, májusban költöztem ide. Nem szeretnék visszaadni a kauciót, pedig határoztalan idejű a szerződésem. Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak békés úton megállapodni, fizetési meghagyásos eljárást indíthat közjegyző vagy ügyvéd segítségével.

Kérdés: Lehet-e meghatalmazással visszakapcsoltatni az áramot, miután a tartozás rendezve lett?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Abban kérném segítségét, hogy élettársi kapcsolatomból származó 12 éves fiam, aki eddig az én háztartásomban élt (4 éve szétmentünk a volt párommal) az édesanyjához költözik, másik körzetbe, új lakcímkártyával és új iskolába fog járni. Amíg a gyermek velem élt, én vettem fel a családi pótlékot, az anyuka semmit nem fizetett a gyermek után, változó időközönként vitte el láthatásra. Most viszont meggyőzte a fiam, hogy költözzön hozzá, ez által elindította a szükséges jogi lépéseket. Kettőnk közötti megállapodás értelmében a következő évi iskoláztatást én finanszírozom, de gyermektartást nem szeretnék fizetni, hiszen 4 évig ő sem fizetett nekem. Kérdésem a következő: milyen lehetőségei vannak az anyának, milyen módon és feltételek mellett kötelezhet gyermektartás megfizetésére, ha mégsem tartaná magát a megállapodásunkhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megállapodni, bírósághoz fordulhat az édesanya, vagy akár Ön is, hogy rendezzék újra ezt a kérdést.

Kérdés: Óvodában dolgozom, határozott idejű szerződéssel 2024. július 31-ig. Túlléptem az időarányosan kivehető szabadságot, a jogviszonyomat nem kívánom meghosszabbítani. A munkáltató levonhatja-e a béremből az időarányos szabadságot meghaladó szabadságnapokra járó bért a jogviszony megszüntetésekor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szigetelés megszavazásához valóban egyhangú szavazás szükséges? Amennyiben igen, és csupán egyetlen lakó nem szavazza meg, van-e lehetőség beperelni a házat arra tekintettel, hogy évek óta egészségre káros módon penészednek a falak több lakásban? (Festés, penészölő, párátlanító készülék ellenére.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az alapító okirat, az SZMSZ és a szigetelés milyenségétől függ. Ezeket sajnos nem ismerem, így nem tudok pontos választ adni.

Kérdés: Egy éves munkaszerződést kaptam külföldi munkához, ahova a lányomat is szeretném vinni. Kizárólagos felügyeleti jogom van. Az apa az egy évbe beleegyezne, ha ügyvéd előtti nyilatkozatban kijelentem, hogy a lejárt idő után visszajövünk. Kérdésem, hogy ha meghosszabbítanám a szerződést, és nem egyezik bele ismét az apa, akkor a gyámügyi eljárást hátrányosan érinti-e az adott nyilatkozatom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Szüleimtől egyrészt öröklés, másrészt ajándékozás révén szerzett pénzösszeg a házasságomban a közös bankszámlánkra került. Ebből a közös tulajdonú házunkra költöttünk (hitel visszafizetés, napelem-rendszer kialakítása), illetve a közös tulajdonú kocsink hitelét is törlesztettük. Válás esetén (ház és gépkocsi elosztás) érvényesíthető-e ez az egykori külön vagyon vagy ez már közössé vált és az elosztásban 50-50% jár?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Továbbra is különvagyonnak számít.

Kérdés: 2022. óta fizetjük a testvéremmel a 92 éves édesanyánk ápolási költségeit (fekvő beteg), felhasználva az ő nyugdíját is. Ez összesen kb. 450 ezer Forint havonta. Plusz az étkezés, pelenka stb., amit csak a testvérem fizet. A rám eső rész kb. 160 ezer Forint havonta. Én magam is nyugdíjas vagyok, 70 éves. A megváltozott anyagi helyzetem miatt nem tudom nélkülözni ezt az összeget, nem tudom anyám költségeinek a fedezésére fordítani. Felléphet-e az öcsém valami követeléssel felém, hogy akár fizikailag vagy anyagilag részt vegyek az ápolásban? Az első 3 hónapban a párommal mi gondoztuk az anyámat. A második 3 hónapban pedig heti 3 napot gondoztuk anyámat a párommal. Így váltva ki a gondozók munkáját. Az elkövetkező időben nem kívánok részt venni a pelenkázásban. Ráadásul 200 km messze lakom onnan.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, felléphet.

Kérdés: A vevő csak azért jön be, hogy belém kössön vásárlása közben. Szóban sértegeti a megbízhatóságomat. Elküldhetem őt az üzletből jogi következmények nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A gyerekemnek van tartozása, a végrehajtót be kell engedni az ingatlanba, ami az én nevemen van, ő csak ott lakik, én vagyok a tulajdonos.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben ott él.

Kérdés: A végrehajtót mikor vagyok köteles beengedni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Végrehajtási eljárás esetén.

Kérdés: A tulajdonosnak, aki a lakásban él, van joga lecserélni a zárat a haszonélvező engedélye nélkül, ha utóbbi máshol él? Illetve köteles kulcsot biztosítani az új zárhoz?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lecserélheti, de köteles kulcsot biztosítani, amennyiben a haszonélvező használni szeretné az ingatlant.

Kérdés: Jelenlegi főbérlőnk el akarja adni a lakást, melyben egy éve lakunk. Most hat és fél hónapos terhes vagyok, jelenleg nem találunk albérletet, mert így nem adják ki nekünk, hiába minden, kaució feltétel megoldott lenne, egy hónapot adott, nem találunk addig semmit sem, pedig a baba még a pocakomban van, mindenkinek akadály ez a kisbaba, mi tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi megoldás sajnos nincs a problémájára.

Kérdés: Fiam első válási sokkjában beleegyezett, hogy a volt feleség gyakorolja a kizárólagos szülői felügyeletet. Azóta a volt feleség a hétéves kisgyermeket nem engedi az apjához/nagyszülőhöz, csak láthatási időben. Iskolába sem mehet érte. Szegényke  láthatás után a napokat számlálja. Az iskolai dolgokról a kicsi nem mesélhet. A középiskolás esetében a volt meny kikötötte, hogy az iskola csak neki adhat információt a gyermek ügyeiről. Sajnos, volt ügy, erről nem tájékoztatta az apát. A tanulmányi eredményét sem ismerjük. Elég volt a vagyonmegosztási hercehurca, de a gyermekek érdekében tapintatosan lépni kell. Mit tegyünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhatnak a felügyelet megváltoztatása okán. Az iskolai információktól stb. nem tilthatja el, az apa vegye fel a kapcsolatot az iskolával és regisztráltassa magát a Kréta rendszerbe.

Kérdés: Férjem kamionsofőr. Munkavégzés közben a parkolóban rosszul lett és mentő szállította a közeli kórházba. A munkáltató visszamenőleges dátummal megszüntette a munkaviszonyát. Megteheti? Magyarországon ismerősök által már minden törvénytelenség megoldható?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, a munkáltató jogellenesen járt el.

Kérdés: Ha eladjuk a házat és lakást veszünk helyette, nagykorú gyermeknek joga van-e pénzt kapni a ház eladásból, ill. 3 tagú család esetén kaphat-e a ház eladásából kapott pénzből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kaphat, de nem kötelező.

Kérdés: Azzal a problémával fordulnék Önhöz, hogy élettársammal, aki nem bejegyzett élettárs, de már 17 éve vagyunk együtt, van 4 közös gyermekünk. A legkisebb kislány, aki 6 éves nincs, is az én nevemen van. Jelenleg albérletben élünk, ahol csak nekem és a gyerekeknek van ideiglenes lakcímünk. Az élettárs alkoholista, nem dolgozik, nem száll be a költségekbe, viszont önhatalmúlag mindent használ és él belőlem a gyerekekre hivatkozva. A családi pótlékok az ő nevére vannak íratva, mert mikor kaptam a gyest átírattam neki, hogy legyen tb-je, de az én számlámra jön. Szeretném visszaíratni a nevemre, de nem egyezik bele, így nagyon sok ellátástól, segítségtől elesünk. Semmiben nem hajlandó kivenni a részét, és megelégeltem. Hitegetett, hogy elmegy dolgozni és ad valamennyi pénzt, de természetesen ezek nem valósultak meg. A gyerekeket terrorizálja részegen, és nem hajlandó elhagyni a lakást, hiába kérem. Mit tudok ez esetben tenni, hogy ne sérüljünk tovább és megszabaduljunk a tehertől?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom tegyenek feljelentést ellene, illetve kezdeményezheti a lakásból történő hivatalos eltávolítását is (per).

Kérdés: Édesanyánk öcsémmel bankban volt, hozzáférést kapott a számlájához, hogy segíthessen neki. Sajnálatos módon, ő nemcsak segítette, hanem közel egy év alatt a kiadások mellett utalgatott magának összesen 1,5 millió forintot. Most már le lett tiltva. Anyánk megtört. Tehetünk esetleg ez ellen valamilyen jogi lépést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, feljelentést tehetnek.

Kérdés: Válóper után a gyerekek 1/4 és 1/4-ed és az anya 1/2-ed arányú tulajdonába került a közös ingatlan. Az ingatlant elhagyó apának van-e joga ott tartózkodni az ingatlanban a gyermekek láthatása esetén? Mivel neki nincs megfelelő lakhatása a gyermekek fogadására.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy a gyermekek hány évesek, illetve ki gyakorolja a szülői felügyeleti jogokat.

Kérdés: Ha online kaszinó felületen nagyobb nyereményt érek el, be kell jelentenem a NAV felé vagy figyelik az ilyesmit és amúgy is jelentkezni fog adóbevallásnál? Azt tudom, hogy az ilyen jellegű nyeremény adóköteles. Ha teszem fel nyerek 10 millió forintot, hány % adót kell fizetnem utána?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha a nyereményt nem kifizetőtől kapja, akkor a jövedelem után meg kell fizetnie a 15 százalék szja-előleget, és a 15,5 százalék szochót, a szerzés negyedévét követő hónap 12. napjáig. TB járulék az egyéb bevételeitől függ. Továbbá az is fontos, hogy az online kaszinó EU-s vagy sem.

Kérdés: Svédországban meghalt személy, aki a barátunk apukája volt, hova kell  jelentenie  a családnak Magyarországon. Svédországban élt több mint 50 éve, de Magyarországon is volt nyugdíja. Svéd konzulátuson már bejelentettem Stockholmban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőnél tudják jelenteni.

Kérdés: Szeretném kérdezni, milyen lehetőségek vannak a társasház által megszavazott (55%-ban igen, 66% szavazati aránnyal) költségmegosztó felszerelésének elkerülésére? Milyen jogi /anyagi következménye lehet, ha nem engedjük be a szakembert a lakásba felszerelni a  mérőket?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elsődlegesen a meghozott határozat tartalma és az SZMSZ rendelkezései az irányadók. Ezeket nem ismerem, így pontosabb választ nem tudok adni.

Kérdés: Az lenne a kérdésem, hogy kirakhatja az apa a fiát az otthonából?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben felnőttkorú és el tudja látni magát, igen. Kiskorút semmilyen esetben sem küldhet el.

Kérdés: Ha eladom az ingatlanomat egy készpénzes vevőnek, de ő a vásárlás után fel szeretné újítani és ahhoz szüksége van az alaprajzra a hitelhez, nekem kötelességem módosítani a régi alaprajzot egy-két eltérés miatt, hogy biztos hitelt kapjon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától függ.

Kérdés: Szüleimtől egyrészt öröklés, másrészt ajándékozás révén szerzett pénzösszeg a házasságomban a közös bankszámlánkra került. Ebből a közös tulajdonú házunkra költöttünk (hitel visszafizetés, napelem-rendszer kialakítása), illetve a közös tulajdonú kocsink hitelét is törlesztettük. Válás esetén (ház és gépkocsi elosztás) érvényesíthető-e ez az egykori külön vagyon vagy ez már közössé vált és az elosztásban 50-50% jár?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, érvényesíthető.

Kérdés: A férjemnek a családjától jelentős mennyiségű termőföld van a tulajdonában. Közös vagyonuk az ingatlan, amiben élünk, felét rám íratta, mivel a saját lakásom árát is beleforgattuk. Az ági vagyonhoz halála esetén jól tudom semmi jogom sem lesz? A földek művelése, fenntartása ugyanúgy az én munkám, pénzem is benne van, mégsem fogok semmit sem kapni? Neki egy fia van az előző élettársától, ö fog akkor mindent örökölni? Akkor én hiába segítem a földek művelésében?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ági öröklés esetén a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg. Egy gyermekrészt Ön is fog örökölni, nem csak a férje gyermeke.

Kérdés: A volt párom feljelentett zaklatásért. Az igaz, hogy küldtem neki egy jó pár üzenetet, de csak azért, hogy magyarázza meg a történteket, de semmire sem volt hajlandó. Mindeközben ő folyamatosan hívogatott telefonon, hogy ne legyen nyoma annak, amit mond nekem. Voltak beszélgetések is több órába nyúlóan. A kapcsolatunk hirtelen megszakadása azonban az én meglátásom szerint a volt párom bátyja miatt valósult meg. Válaszút elé állította, hogy vagy én vagy ő. A volt párom személyiségzavarban szenved és ezt a testvére ki is használta. Ön szerint megállja a helyét a zaklatás tényszerűsége?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: 1/1 tulajdonomba nem enged be a volt férjem, aki azt állítja, hogy életvitelszerűen ott lakik. Hogyan tudom kirakni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet, vagy lakáskiürítési eljárást indíthat. A pontosabb válaszhoz a teljes tényállást ismernem kellene.

Kérdés: A jegyző mikor léphet az ingatlanom területére az engedélyem nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben hivatalos eljárás részeként történik a belépés.

Kérdés: A felhatalmazásom nélkül a település jegyzője beléphet-e az ingatlanom területére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Főszabály szerint nem, csak abban az esetben, ha hivatalos eljárás okán szükséges.

Kérdés: Fegyelmi eljárás során felhasználható-e a messenger üzenet nyomtatott formában is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A lakótársam diktafonnal felvette a privát beszélgetéseimet. Ez legális?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A minősítése attól függ, hogy ő is jelen volt-e, avagy sem.

Kérdés: A végrehajtási hirdetményben “nem beköltözhető” jelzéssel látták el az ingatlant. A licitáló 90%-ot vásárolt meg. Beköltözhet-e az ingatlanba a többségi tulajdonos? Kiadhatja-e a tulajdonrészét albérlőknek? Megítélheti-e a bíróság a többségi tulajdonosnak a többlethasználati díj fizetési követelését?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem beköltözhető, egyelőre nem. A későbbiekben igen, akár a többlethasználati díjat is megítélhetik.

Kérdés: A házam fele a fiam nevén van. Tartozása miatt most árverezik. Nekem haszonélvezeti jogom van az egész házra. Beköltözhet-e a vevő, vagy be sem kell engednem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem költözhet be a vevő.

Kérdés: A kérdésem a következő: felperes vagyok egy építő cég ellen. Rosszul csináltak munkát, ellopták az iratot, ahol aláírták a megkapott összegeket és most mondják, hogy nem csináltak semmit a házban. A bíró a szomszédokat követeli tanúként, de ők nem akarnak tanúskodni. Mit tehetek? Van törvény, ami ezt alátámasztja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem tagadhatják meg a tanúvallomást, emiatt nem kell aggódnia.

Kérdés: Kft. eladott egy ingatlant. Szóbeli megállapodás alapján a vevőnek kellett volna átírni a közműveket, de ezt elmulasztotta. 4 hónappal később az eladótól követeli a közmű az eladás utáni fogyasztás és rendszerhasználati díj befizetését. Adásvételi szerződésünk van, hogy az ingatlan már nem a mi tulajdonunk hónapok óta. Behajthatja-e a szolgáltató rajtunk ezt a díjat törvényesen? Mit tehetünk ebben az esetben? (Édesapám az eladás után beteg lett és meghalt, ügyvezető volt a cégben édesanyámmal együtt, aki sajnos nem tudott ezzel foglalkozni a sokk miatt).

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen. Azt javaslom próbálják meg békés úton rendezni a helyzetet a vevővel, szólítsák fel a közművek átírására, majd a költségek viselésére. Amennyiben nem tudnak megállapodni, fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak a vevő ellen.

Kérdés: Nyugdíjamból vonják a tartozásaimat. Ha munkát vállalok abból is vonhatnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Eladtam a házam és a férjem ingatlanába fektettem bele. Ő lelépett egy nővel és nem akarja kifizetni azt az összeget, amiről nekem ügyvédi papírom is van. Mit tudok tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! FMH-t indíthat vagy bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Munkáltató köteles elengedni közeli hozzátartozó esküvőjére?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Vállalkozó által épített ingatlan 30 millió Ft, előre adott pénzből jelzálog alá került, nincs bejegyezve a földhivatalban, nincs lakhatási engedély, amit a szerződésben a vállalkozó megígért. Maga a vállalkozó csak jogi képviselője a cégnek, a lánya a cég tulajdonosa. Csőd eljárás, felszámolás folyik ellene. Miért került ez az ingatlan ilyen irányba, mi a teendő? Beköltözhetnek-e azok a személyek, akik a pénzt átadták?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem tudnak beköltözni. Azt javaslom mihamarabb keressenek fel egy ügyvédet az összes okirattal az ingatlanra vonatkozóan.

Kérdés: Jelenlegi munkahelyemen 1 év 10 hónapja dolgozom, határozott idejű munkaviszonyban. Ez év június 10-én betegszabadságra kerültem.  A szokásos havi vásárlású helyközi – munkába járáshoz szükséges – vármegyebérletem június 14-én lejárt. Ezért én megvásároltam a június 15-étől érvényes vármegyebérletemet, mivel nem tudhattam előre, hogy a betegségem meddig tart és így meddig leszek betegszabadságon. Sajnos a betegszabadság 15 napjának lejárta után még 1 hét táppénz következett. A táppénz utáni első munkanapon tudtam használni a megvásárolt bérletet, amivel be is mentem a munkahelyemre dolgozni. A bérlet a következő munkanapon járt volna le. A munkáltató közölte velem, hogy le sem adjam ezt a bérletet, mivel 3 és fél hétig beteg voltam, ezért ennek a bérletnek a 86%-át nem fogja megtéríteni, ill. egyáltalán nem térít ezen bérlet vonatkozásában, mivel szerinte nem valósult meg a napi munkába járás. Köteles-e a munkáltató ezen bérlet esetében a költségtérítésre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: Családom örökölt egy nemlétező, az alaphagyatéki eljárást (2019) követően 2020-ban elbontott lakóház ingatlant (komlói közjegyző 41011/N/612/2023/6. végzése szerint, mely végzés jogerőre emelkedett az elmúlt héten) szám alatti számon. Ez azért történhetett, mert: A Hetv. törvény 103.§ (1) bekezdése a következőkre módosította a közjegyző az alábbiak szerint a 41011/N/612/2023/6. számú végzésében? Az örökhagyó alaphagyatékát komlói közjegyző a 41011/Ü/2019/18.ügyszám alatti végzésével adta át, mely eljárásnak a rendelkező részben írt hagyaték nem képezte tárgyát, így arról a közjegyző póthagyatéki eljárás keretében rendelkezett. /Hetv. 103.§ (1) bek./ „A rendelkező részben írt hagyaték nem képezte tárgyát az alaphagyatéki eljárásnak” (vagyis az már meglévő volt az alaphagyaték átadásakor is) módosította a törvény szövegét. Végül végzést adott ki, mely szerint nemlétező ingatlant örökölt családom az elmúlt héten a végzés jogerőre emelkedett. Az elbontott ingatlan helyéről, mind légi, mint földi felvételek is készültek, melyeken egyértelműen látszik: ház nincs, annak helyén fű van. Mit csináljunk a nemlétező ingatlannal, meg az egész üggyel? Feljelentést szeretnék tenni, jogszabály önkényes módosítása ügyében és jogalap nélküli eljárás lefolytatása, illetve végzés kiadása ügyében. Hogyan, milyen formában, kinek címezve tegyem meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem történt önkényes jogszabály módosítás. Az ingatlan létezik, mivel a föld is az. Az egy más kérdés, hogy nem áll rajta épület, de az sem biztos, hogy kellene ott lennie. Ennek okán azt javaslom forduljanak az illetékes Földhivatalhoz és jelezzék az esetleges téves bejegyzést.

Kérdés: 16 évesen férjhez lehet menni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a gyámhivatal engedélyével.

Kérdés: 20 hetes kismama vagyok és egy ritka genetikai rendellenességre gyanakodnak. Megtettük a szükséges lépéseket, de az orvosok totálisan tolják le magukról a felelősséget és attól tartunk, hogy nem fogják aláírni a papírjainkat csak úgy, hogy a szülők döntése alapján történik a megszakítás. Ha ez kerül a papírra ez CSOK szempontjából lehet probléma? Lehet, hogy nem fog beleszámítani a CSOK-ba a szörnyű tragédiánk, mert az lesz rajta, hogy mi kértük a megszakítást?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, amennyiben tudják bizonyítani, hogy egy genetikai rendellenesség miatt kényszerültek erre a döntésre.

Kérdés: Van egy ingatlan, aminek fele a férjem édesanyjáé,a negyed férjemé és a másik negyed a testvéréé, amit örökölt apai rész régről. A férjem kérheti-e az apai részét, mivel mi elköltöznénk az ingatlanból? Van-e ehhez joga, hogy kérje akár a testvértől vagy a mamától a kifizetést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérheti, de nem kötelesek kifizetni.

Kérdés: Ha meghalok, a családi házam feletti 50%-os tulajdonrészem kire száll automatikusan? A férjemre (szintén 50%-os tul. rész) vagy két nagykorú gyermekemre fele-fele arányban? Ha ez utóbbi, őket kisemmizheti a túlélő házastárs egy új házastárs révén? Ezen új házastársnak a férj elhalálozása után mekkora tulajdonjoga lesz a ház felett? Hogyan biztosíthatnám be, hogy a fél tulajdonrészem halálom esetén a gyermekeim örököljék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A férjének is jár egy gyermekrész, azaz a fél házrész fog háromfelé menni. A gyerekek és a férj is egy-egy hatodot örökölnek. Végrendelettel tudja biztosítani adott esetben, de a bonyolultsága miatt javaslom az ügyvédi közreműködést.

Kérdés: A barátnőm beadta a válókeresetet, viszont a férje nem szeretne válni (vagyis nem tudom, mert egyszer ezt mondja, másszor azt). Kitalálta, hogy a barátnőm megcsalta, majd eljött hozzám, hogy megvan neki az összes telefonbeszélgetésünk és messenger üzenetváltásunk, és nem szeretné, ha nekem a bíróságon hazudnom kéne ez ügyben, és beszéljek vele, hogy vallja be, mit tett. Én szeretnék kimaradni ebből az egészből. Hivatkozhatok elfogultságra, ha esetleg beidéznek tanúnak, hogy közel 20 éve vagyunk barátnők? Illetve felhasználhatja az én engedélyem nélkül azokat a beszélgetéseket, amiket mi beszéltünk, az én beleegyezésem nélkül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem hivatkozhat. Használhatja, de ez jogi következményeket vonhat maga után (mind büntető, mind pedig polgári jogi következményei is lehetnek adott esetben).

Kérdés: Egy olyan kérdésem volna, hogy anyai nagyszüleimtől örököltem egy házat, ami az én nevemre fog kerülni nemsokára, viszont az édesapámmal elég rossz a kapcsolatom, nem szeretnék vele egy fedél alatt lakni, neki semmi köze a házhoz. A kérdésem az, hogy törvényesen kirakhatom a házból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A kérdésem a következő: élettársammal menthetetlenül megromlott a kapcsolat. Többszöri kérésem és felszólításom ellenére sem hajlandó elhagyni a közösen használt lakást, amiben hárman élünk az ő, előző kapcsolatból származó 6 éves fiával. A lakás 1/1 tulajdonjoggal az én nevemen van, ahogy a lakáshitel is, a számlák az én nevemen vannak, ahogy a berendezéseket is én vettem. Milyen módon tudok érvényt szerezni a tulajdonjogomnak és távozásra szólítani fel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Lakáskiürítési pert indíthat.

Kérdés: Egyéni vállalkozó vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy a műszakvezető kényszeríthet-e dolgozni ingyen, ami nem az én munkajogi körömhöz tartozik a szerződésem alapján?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: A kérdésem a következő lenne: a volt élettársammal az én fiam hazában laktunk, kérhet-e albérleti díjat a fiam a volt élettársamtól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Elviheti a végrehajtó az előfizetéses telefont?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 2016-ban elajándékoztam egy ingatlant, 2022-ben baleset ért, azóta 6 műtétem volt, jelenleg rehabon vagyok. A munkám elveszett, nincs ingatlanom, szeretnék ebbe az ingatlan 1 szobájába költözni. Az ingatlant az anyámnak ajándékoztam. Ő egyedül él a családi házban, szóbeli kérésemre heves tiltakozással válaszolt. Azt gondolnám talán mégsem áll, hogy az utcára kerüljek ebben a helyzetben. Kérem javaslatát, mi lehet a megoldás? Köszönöm. Két ingatlant adtam neki, abból egyet már eladott.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ajándék csak öt éven belül követelhető vissza.

Kérdés: Albérlőként tehetek-e feljelentést a szomszédra, aki rendszeresen nyírja a füvet vasárnap? Locsolja is, olyan lehetetlen időpontban, hogy  amikor megy a gyerek iskolába, vizes lesz a ruhája. Elengedi az udvaron a nagytestű kutyáját, és még sorolhatnám.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, tehet, de ezek nem bűncselekmények, így eredménye nem lesz. A jegyzőhöz fordulhat birtokvédelemért ilyenkor.

Kérdés: 3 éve szűnt meg az élettársi kapcsolatom és az ott lévő lakcím is megszűnt 1 éve. Az ingóságaimat el akarja adni a volt párom. Kérdéseim a következők: Van joga ezt tenni? Mennyi ideig van jogom elhozni? Mit tehetek, hogy visszakapjam ingóságaim?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs. Azt javaslom, mihamarabb hozza el az ingóságait. A törvény nem határoz meg konkrét határidőt. Azt javaslom küldjön felszólító levelet ügyvéd által, vagy forduljon bírósághoz.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, adott egy 2 éves gyermek, az édesapának ítélték, majd a nagynéni lett a gyámja. A láthatások megváltoztatását senki nem kérte, alá lett írva a gyám által is, hogy megfelelő neki. Most viszont a gyám nem hajlandó odaadni a gyermeket a nyári szünetre az előírt láthatásra. Be lett íratva bölcsődébe.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Azt javaslom próbálják meg békés úton rendezni a dolgot, amennyiben nem sikerül megállapodniuk bírósághoz fordulhat.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a családi házunk jobb oldali kerítését ruhaszárítónak nézik, mit tehetünk? Többszöri jelzés után sem tesznek eleget a kérésnek. Van-e jogszabály erre az idegesítő helyzetre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak birtokháborítás okán.

Kérdés: Osztatlan tulajdon jog.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: A páromat a sürgősségi osztályra szállította a mentő, majd onnan a Szent Margit Kórház intenzív osztályára került, ahol jelenleg altatásban tartják és lélegeztető gépen van. Nem tudjuk, hogy túléli-e. Amikor bevitték, nála volt a telefonja, lakáskulcs, bankkártyája. Ezeket jogom van nekem vagy az édesanyjának kikérni? Azért lenne rá szükség, mert a főnöke nem tud róla semmit, és a telefonszáma a telefonjában van csak meg. Muszáj lenne értesíteni, hogy nehogy kirúgják, mert ha túléli, a rehabilitáció időszakára és a kórházi ellátás alatt szüksége lesz a tb-re. A bankkártya azért kell, hogy az albérletet és a hitelt ki tudjam fizetni, hiszen ha nem fizetem, akkor nem lesz hova hazajönnie. Én pedig nem keresek egyedül annyit, hogy tudjam fizetni. Kérem segítsenek, hogy mi a teendő ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Társasházban (panel) bérelek egy pincét egy másik lakótárssal közösen. A társam eladta a lakását és kipakolt a pincéből. Én szóltam a gondnoknak, hogy igényelném a másik felét is, de az új tulaj már be is pakolt. Szerződése még nincs is. Valószínű, hogy úgy vette meg a lakást, hogy azt mondták, hogy jár hozzá pince és megkapta a kulcsot az eladótól. Közös képviselő nem tudott róla. Szeretném megkérdezni, hogy lehetséges-e ez, vagy nem vagyok köteles elfogadni ezt a helyzetet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a tulajdonos így döntött, köteles elfogadni a helyzetet. Pontosan tudni kellene, hogy a pince kié volt.

Kérdés: Az a kérdésem, hogy a fiamék vásároltak egy házat, minden rendben is volt, de a bank a tulaj helyett másnak utalta el a vételárat. Magyarán szólva hibáztak. Ezért kérhetnek a fiamék kártérítést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérhető, ha valóban keletkezett káruk.

Kérdés: Másfél éve részesültem 25 éves közalkalmazotti jubileumi jutalomban. Mivel egyházi fenntartónál és nyelviskolában is dolgoztam, 36 évi szakmai gyakorlattal rendelkezem. A PÚÉTV alapján jár-e számomra a 30 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Osztatlan tulajdon átírható-e olyan személyre, akinek nincs tulajdonrésze az ingatlanban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Egy olyan kérdésem lenne, hogy az ügyvéd jelen lehet-e helyettem egy kihallgatáson, ha én nem tudok az adott időpontban megjelenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem lehet.

Kérdés: A minap a boltban egy darab 150 Ft-os csokit szerettem volna vásárolni. A kasszánál a boltvezető közölte velem, hogy ezt így nem vihetem el, mert így nem engedi át a rendszer (bizonylatolási nehézségekre hivatkozott), de kettőt már vihetek 300 Ft-ért, mert azt engedi a gép. A kérdés: vajon ez tisztességtelen (törvénybe ütköző) kereskedelmi gyakorlatnak minősül? Illetve sérti a vasárláshoz fűződő jogaimat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen, sérti.

Kérdés: Telekocsi utazás alkalmával történt sérelmek érték a fiamat. Én rendeltem meg az utaztatást egy keddi napra, du 2-re mondták az érkezést Belgiumba, ahonnan Debrecenbe kellett utaztatni. Többszöri hívásra, és a fiam részéről Belgiumból történő telefonhívás alapján este 8-kor tudta meg, hogy fél óra múlva érkeznek. 9-kor elindultak, csütörtök hajnal 4-kor ért haza. Az autó megérkezéséig 3x ázott el, csomagostól. Nem mert elmenni a megbeszélt helyről, mert bármely pillanatban megérkezhet az autó, gondolta, mert semmilyen visszajelzést nem kapott a késésről. Sőt többször nem vették fel a telefont. Beszálláskor átadta a megbeszélt 185 eurót, számlát nem kapott. 2 kiskutya is utazott egy ketrecben az autóban, akiket nem tudtak “kézbesíteni”, így velük utaztak Érdig, végig visítozva. Az utasok etették, itatták őket, akiknek maguknak sem volt elegendő víz már. Az autóban végig dohányoztak a sofőrrel együtt, aki elég “hangos” volt, plusz a zene végig hangos, zavaró volt. A sofőr 2x is megállt, aludt, nagyon kevés, pár órás (kb. 4 óra) alvással vezetett Hollandiából indulva. A második kb. 2 órás alvás után nem volt alkalmas a vezetésre, így egy utas vezetett tovább, a sofőr aludt. A német határnál nem tudták felébreszteni. A fiam végig feszültségben, alvás nélkül utazott, mert nem mert elaludni. Amúgy a sofőr vezetése alatt sem, a vezetési stílusa és a hangvétele miatt. Érdre érkezve valamennyi várakozás után egy másik autó hozta Debrecenig, másik két szegedi utast (kb 2,5 óra várakozás után – terv szerint – másik autó vitte tovább. Idegileg kikészült a fiam is, én is, idős beteg nő vagyok. Több napba telt mindezek kipihenése. Próbált a cégtől kártérítést kérni, nem történt érdemi megegyezés. Kérdésem: Van-e ez utóbbihoz joga, számlát kapnia? Mi a teendő, mit lehet tenni? Én nyugdíjas vagyok, fiam jelenleg munkanélküli.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen van joga hozzá, de nem biztos, hogy sikeres lesz az eljárás.

Kérdés: Skizofréniás bolond az ember és állandóan keresztbe tesz mindenkinek, undorító a viselkedése és amit csinál az patkány dolog. Magába beszél állandóan hangosan. Birtokháborítást csinál,  és mellette köpköd és csúzlizik.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz a probléma okán.

Kérdés: Szüleim 16 éve elhunytak. A húgomnak elmentek kezesnek, a szülői házat adták jelzálogba a húgomnak, hogy hitelt vegyen fel, de nem fizette. Így átadták egy cégnek, megegyeztem velük, a hagyaték erejéig kell nekem fizetni, ami az én részem, 1.520.000 Ft. Kérdésem, hogy az akkori értéke szerint felelek a kölcsönért vagy a mostani értéke szerint?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ingatlan mostani értékével felelnek.

Kérdés: A futár 2x hozta ki a megrendelt mikrót. Telefonon megbeszéltem, nem kérem. Be sem hozta a lakásba. Visszavitte. Lesz-e ebből bajom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Magáncégtől kaptunk jelzálog alapú kölcsönt. A szerződés lejárt, az összeget teljesen visszafizettük. A magáncég nem küld róla 0-ás igazolást és a jelzálog rajta van az ingatlanon. Hiába keressük őket, hogy állítsák ki a 0-ás igazolót, nem reagálnak semmire. Mit tehetünk ilyenkor? Hogyan vetessük le a földhivatalban a jelzálogjogot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ha nem tudják beszerezni a jogosult nyilatkozatát, akkor bírósághoz kell fordulni.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy az özvegyet akkor is megilleti a közösen lakott lakás holtig tartó haszonélvezeti joga, ha a lakáshoz papíron sem neki, sem a férjének semmi köze? (A lakás a férj fiának élettársa nevén van, csak lakcímre van bejelentkezve a férj és az özvegy.) A tulajdonos kiteheti az özvegyet a lakásból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem illeti meg ilyenkor. Igen, elküldheti.

Kérdés: Pernyertesként a perköltség visszafizetésére jogosulttá váltam. Az ügyvédi költségem közel 300.000 Ft, azaz háromszázezer Ft. volt. Az ítélet tartalmaz egy megállapítást ” DÍJMEGÁLLAPODÁS HIÁNYÁBAN”.  Ez alapján 32/2003.(VIII.22.) IM rendelet 3.§ (2) bek. a) pontja és (5) bek. alapján,  57.613 Ft munkadíj visszafizetését állapították meg. Kérdésem: a megbízott ügyvéd hibázott-e mikor nem készített “díjmegállapodást”, ezzel nekem anyagi veszteséget okozva. Vagy ha készít díjmegállapodást, akkor is csak ennyire vagyok jogosult? Amennyiben hibázott, akkor hogyan tudom ezt bizonyítani? Panaszomat érvényesíteni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elmondottak alapján nem követett el hibát. Bővebbet csak az Önök között létrejött megbízási szerződés alapján lehetne elmondani.

Kérdés: Temetőben megvásároltam egy urnasírhelyet, amelybe gyermekem hamvait szeretném elhelyezni. A síremléke most készül, hamvai itthon vannak, környezetbarát lebomló urnában. A hamvak földbe helyezését ha lehet, mi magunk, édesapja és én szeretnénk megtenni, temetkezési vállalkozó közreműködése nélkül. Kérdésem az, hogy ezt megtehetjük-e mi, a szülők, ez nem törvénybe ütköző-e vagy muszáj mindenképp a vállalkozót megbíznunk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez attól függ hol szeretnék elhelyezni az urnát.

Kérdés: Mihez van jogom 10 év élettársi kapcsolatban, nem vagyok tulajdonos.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adására információ hiányában nincs lehetőség, kérem, írja le a részleteket.

Kérdés: Bedőlt hitelünk miatt volt párom magáncsődeljárást kezdeményezett a megyei családi csődvédelmi központban. Közösen felelünk az adósságért, a fél ház a nevemről a nagykorú lányom nevére került. Most azt írták, hogy a bíróság elrendeli az adósságrendezést a párom részére, mivel ő kérte, de én és a lányom egyéb kötelezettként szereplünk. Végzésként jött ki. A főhitelező, egy faktoring cég nem vállalta a főhitelezői feladatot. Nem értem, mi történik majd, elmagyarázná kérem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt a fórum keretei között nem tudom elmagyarázni. A jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, kérem, keressen bizalommal!

Kérdés: Egy internetes cégtől rendeltem egy terméket csütörtöki napon, 3 napos (nem munkanapos) szállítási határidővel hirdették. A terméket nem szállították ki, következő hét hétfőn felhívtak telefonon, hogy a mai nap (hétfőn) csomagolják és adják át a futárnak, így is kérem-e. Mivel a termékre szükségem volt, kérdeztem a hölgyet, hogy így mikor kapnám meg. Azt válaszolta, hogy legkésőbb kedden. Mivel elutaztunk, mondtam a hölgynek, ha még kedden valóban át tudom venni a terméket, akkor küldjék. Nem küldték, mi kedden este elutaztunk. Mire hazaértünk, a terméket visszaküldték. Most a cég 7.000 (6.990) forintot követel tőlem 5 NAPTÁRI napos határidővel, mert állítólag ekkora kára keletkezett, továbbá végrehajtással fenyegetőzik. E-mailben felvettem a kapcsolatot a céggel. Gyakorlatilag parttalan vita, folyamatosan újabb és újabb feltételeket támaszt, pl. hogy én küldjem el a telefonbeszélgetést, amit az ügyintézővel folytattam, stb. Miközben minden tényszerűen bizonyított dolgok felett elsiklik pl. postai értesítő a termék átvételi lehetőségéről, időpontjáról, a 3 napos szállítási időről, stb. A tegnapi e-mailes levelezés közben látom, hogy elkezdte visszaszámolni a napokat. A kérdésem, hogy jogos-e a követelés, ha a cég nem szállította ki a vállalt szállítási időre a terméket? Ha a trv. szerint nekem át nem vett termék esetében a postaköltséget kell megfizetnem oda-vissza, akkor a 6990 forint nem túlzó-e? Meghatározhat-e számomra öt naptári (!!) napot a követelés teljesítésére? Megteheti-e azt, hogy miközben még e-mailezünk, és az e-mailekben folyamatosan tisztázást ír, közben elkezdi visszaszámolni a naptári napokat? Megköszönném a gyors válaszukat, illetve ha nem tudnak segíteni, akkor kérem, hogy ajánljanak valakit, akihez fordulhatok. A kérdés rövidített változatát megküldtem az 1000 karakteres változatban, de sajnos nem tudom, hogy melyik oldalon jelenik meg a válasz, megköszönném, ha e-mailben is megküldenék a válaszukat.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogos, nem köteles kifizetni.

Kérdés: Családi tulajdonban lévő pincehelyiségünk Budapest belvárosában évek óta nincs használatban. Ennek többek között az az oka, hogy az osztatlan közös tulajdonú pince ablakai / szellőzőnyílásai az udvar felől teljesen nyitottak és egy évekkel ezelőtti felújítást követően a vízlevezetés nem megfelelő az udvaron. Nagyobb esőzések alatt és után a pincében több centiméteres víz áll. Ezt több tulajdonos is dokumentálta az évek során. Az ingatlan tehát használhatatlan. Ilyen esetben köteles a tulajdonos közös költséget fizetni? Van erről bármilyen jogszabály, kúriai precedens etc.? Ha igen ügyvédet fogadnánk, de nem vagyunk biztosak a dologban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ettől függetlenül kötelesek fizetni a közös költséget. A közös képviselőtől kérhetik a probléma napirendre tűzését.

Kérdés: Eljárhatok-e telefonon egy ügyben, ha a felhatalmazott ott ül mellettem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írjon bővebb információt az ügyről, hogy tudjak segíteni. Amennyiben Ön nincs meghatalmazva, nem járhat el.

Kérdés: Határozott bérleti szerződést kötöttünk 2023.08.01-tól. 1 évre. Mikor mondhatom fel az albérletet, hogy a kauciót ne veszítsem el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök által megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Egy büntetőeljárás miatt, amikor még jogerős ítélet sem volt, méltatlanság címén bocsátott el az új polgármester. A szabadság megváltásért járó összeget, a munkaügyi per során nekem jogerősen ítélte meg a másodfokú bíróság, ki is fizették. Fellebbeztek a kúrián, ami az ügyet visszaadta a másodfokra. Tényleg nem jár a szabadság megváltás, ha méltatlanság miatt küldtek el? Uniós jogszabályokra hivatkoznak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jár.

Kérdés: 15 lakásos társasház, kikapcsolják teljesen a tetőventilátorokat, a huzat majd megoldja a szellőzést. Van-e rá törvény, hogy tovább működjön a ventilátor és legyen szellőzés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs, a társasház SZMSZ-ét érdemes átnézni.

Kérdés: Egy olyan ügyben lenne kérdésem, ami már egy ideje érint engem és a családomat. A hivatali bejelentés mit sem ér, mert azzal van indokolva, hogy falun lehet állatot tartani. A helyi polgármester nem tesz semmit az ügyben. Viszont én azt mondom lehet, csak nem mindegy hogyan. A kérdésem az lenne, hogy mit lehet tenni, ha a szomszédom lovai folyamatosan átjönnek a kertembe? Hova fordulhatok ez ügyben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes jegyzőhöz fordulhat birtokháborítás okán.

Kérdés: Pizzafutárként dolgozom, volt egy balesetem, ahol én voltam a hibás, ezt be is ismertem, de a jármű nem éppen volt használható állapotban. A főnököm nagyjából másfélszer annyit kér, mint amennyit ér maga az autó. Beadtam a felmondást, a főnököm tudomásul is vette. A kérdésem az, hogy felmondhatok-e úgy, hogy tartozom a főnöknek? Illetve van-e erre valami kiskapu, amivel elkerülhetem, hogy kifizessem neki ezt az egyáltalán nem reális összeget.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, felmondhat, de a fizetést nem tudja elkerülni. Amennyiben nem ért egyet az összeggel, akár bírósághoz is fordulhat.

Kérdés: Szeretnék érdeklődni, hogy a bérbeadónak mennyi ideje van elküldeni a bérlőnek a közüzemi számlákat? Április 15-én küldtük el e-mailben az óra állásokat és azóta sem kaptunk róla számlát (május 28.), így befizetni sem tudjuk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától, valamint a szerződésben foglalt feltételektől függ. Nincs konkrét határidő megszabva a törvényben.

Kérdés: 2021-ben 15 ezer Ft-os, áruházi lopásom nem törlődött a rendszerből. Az összes ez utáni törölve lett. Miért latható ez még mindig? Tegnap, 16.390 Ft áruházi lopáson kaptak egyedül. Köteleztek arra, hogy kifizessem. Kifizettem és a kasszába beütött összeg 1.200 Ft-al több lett, mint amit megállapítottak. 50 ezres bírságot is kaptam. Főállásban tartósan beteg 24 órás gyermekemet nevelem, havi 240 ezer Ft-ból, albérletben egyedül. Kleptomániával kezelnek, ezt a papírt lefotózták. Félelmemben aláírtam az 50 ezres bírságot. Nem tudom kifizetni, megélhetésünket veszélyeztetné. Hová forduljak, mit tudok tenni, hogy ezt a bírságot méltányosságból eltöröljék vagy csökkentsék?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt, hogy miért látható, nem tudom megmondani. Eltörölni nem fogják, de az illetékes bírósághoz méltányossági kérelmet nyújthat be részletfizetés okán.

Kérdés: A kérdésemhez tartozó lényegi rész: 1,5 évvel ezelőtt elvégeztem egy tanfolyamot (felnőttképzés). Most alá akar íratni velem az oktató egy szerződést visszamenőleg arra vonatkozóan, hogy csak így használhatom a technikát, amit tanított. (Csak így kapok végzettséget igazoló dokumentumot is, mert azt sem adta ki 1,5 éve.) Használati díjat is akar fizettetni velem. Kötelezni akar a továbbképzések elvégzésére, amit díjkötelessé tesz. Utólag szerződést aláíratni törvénytelen, ugye?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Visszamenőleg is aláírható a szerződés, de nem köteles beleegyezni a szerződéskötésbe.

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, tudomásomra jutott, hogy az apuka és a nagyszülők eldöntötték, hogy a kislányom hétfőtől-péntekig a nagyszülőknél lesz. Én erről nem tudtam, abban se vagyok biztos, hogy ez igaz-e, de ha mégis és én ezt nem engedélyezem, mit tudok tenni ez ügy megakadályozásában? Jelen állapotban még együtt élünk apukával, de ha kiderül, hogy ez igaz külön válunk, sérti a nőiességemet, az anyai tulajdonságomat. Segítséget szeretnék, hogy ha ez bekövetkezne, mit tudok csinálni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az Ön engedélye nélkül nem vihetik el a gyermeket. Akár bírósághoz is fordulhat, de azt javaslom próbálják meg békés úton rendezni a helyzetet.

Kérdés: Két felnőtt lányommal közös háztartásban élek, özvegy és elvált vagyok, az új párom oda költöztethetem-e  hozzám, ha a lányaim nem is akarják? Fele részben tulajdonosok a házban, de özvegyi haszonélvezeti jogom van az ingatlanra.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, odaköltözhet.

Kérdés: Adott egy elvált pár, apának lett új párja, anyának nincs. Még mindig kihasználja apát, hazudozik, segítséget kér, sajnáltatja magát, aztán fenyegeti, gyalázza, azokat, akik segítenek. Mit lehet tenni azért, hogy anya abbahagyja ezt és hagyja élni a normálisakat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Becsületsértés, rágalmazás, zaklatás miatt tehet feljelentést, annak függvényében, hogy pontosan mi történt. Ezzel párhuzamosan polgári peres eljárás is indítható.

Kérdés: A feleségem elhagyott egy másik ember miatt 20 év után. Önkormányzati lakásban laktunk, ahol én vagyok a főbérlő és ö a társbérlő. Lemondási nyilatkozatot írt alá 05.06-án, de most arra hivatkozva, hogy meg volt félemlítve, vissza akarja mondani 2 hét után. Ezt ö megteheti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de ezt bizonyítania is szükséges lesz.

Kérdés: Ingatlan vásárlás előtt állunk és felkeltette az érdeklődésünket egy ingatlan. Ez az ingatlan külön helyrajzi számmal rendelkezik, viszont a telken található egy másik ház is. Lényegében a két ház között található egy képzeletbeli válaszvonal. A másik ingatlan üresen áll, árverezésre lesz bocsájtva.  A részünkről megvásárolni kívánt ingatlan rendelkezik a telek nagyobb részével. A kapubejárót tekintve is, így a másik ingatlanhoz nem lenne lehetőség autóval behajtani. A kérdésem az lenne, hogy van-e valami hátulütője, ha ezt a kerítést mi felhúzzuk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a másik ingatlan új tulajdonosa jogilag kifogásolhatja ezt.

Kérdés: Be szeretném fejezni az 5 éve tartó munkaügyi peremet. Az ügyvéd, aki képviselt nem ért hozzá. Nekem pedig elegem lett a huzavonából. Kérem szíves válaszát, hogyan tudnám az ügyet lezárni? Én vagyok a felperes. Másik ügyvédet nem találtam, arra hivatkoznak, hogy folyamatban levő ügyet nem vesznek át.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Elállhat a kereseti kérelmétől, vagy peren kívül megállapodhat a másik féllel.

Kérdés: Hogyan tudnám meg a jogosítványom valódiságát a kategóriának?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tudom értelmezni a kérdését.

Kérdés: Munkaerő kölcsönzőn keresztül dolgoztam a cégnél, amely megszűnése után átvett a cég, elmondásuk szerint jogfolytonos munkaviszonnyal. Akkor aláírtam egy új munkaszerződést, amelyben ez viszont nem szerepel. Állításuk szerint jogfolytonos, belső szabályzatban ez szerepel. 10 éves munkaviszonyom lenne és lehet megszűnik a cég. Valóban jogosult leszek a végkielégítésre? Vagy erről tudok bármit kérni, amivel ezt igazolni tudom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem lesz jogosult. Azt javaslom nézze át a munkaszerződést, amennyiben nem tartalmaz erre vonatkozóan semmit, egyeztessen a munkáltatóval.

Kérdés: Az apa a második feleségnek eladja a házát, hogy a gyerek ne örökölhessen. Mit tehet a gyermek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos ez ellen nem tudnak semmit tenni.

Kérdés: 57 évesen, hogy tudom megtalálni az igazi szüleimet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ebben sajnos nem tudok segíteni. Vannak családfa-kutatással foglalkozó cégek.

Kérdés: Ha egyszer elvették az iskolai ösztöndíjam, de az év végéig visszavonták az igazolatlan órákat, akkor utána automatikusan visszakapom, vagy a következő tanév után kaphatok csak újra ösztöndíjat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adására információ hiányában nincs lehetőség, kérem, írja le részletesen a problémáját.

Kérdés: Kérdezni szeretném, hogy 3 évre részlet fizetést kaptunk a családi pótlék visszafizetésére, mert a gyerekeim külföldön tanultak. (Igaz az állandó lakcímünk itt van Magyarországon és minden iskolai szünetet itt töltöttünk.) 3 évig kaptam a családi pótlékot, de most megállapítottam, hogy nem jár.
Júliusban visszaköltözünk, kaphatok-e családi pótlékot, ha életvitelszerűen Magyarországon fogunk élni, a részletfizetés mellett gyerekeim kiskorúak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés:  Az lenne a problémám, hogy egy vidéki ház a testvérem és az én nevemre lett írva, de anyánk a haszonélvező. Évek óta nem tartjuk a kapcsolatot, de most kaptunk egy levelet, hogy a házat nekünk kell felújítani, mert lakhatatlan lett. Én nem tartok igényt erre a házra, hogy tudnék lemondani róla?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ingatlan tulajdonjogával felhagyni – vagyis a tulajdonjogról lemondani – nem lehet. A tulajdonjogot át lehet ruházni másra ingyenesen.

Kérdés: 2019-től állok perben a volt munkáltatómmal egy önkormányzattal, a pert jogerősen megnyertem. A járandóságomat megkaptam, de a kúria határozata alapján, amit az alperes beadott, visszaadták az ügyet a másodfokra, újra tárgyalásra. Sajnos beteg lettem. Ezért már nem kívánok tovább pereskedni, inkább visszafizetem a megítélt járandóságomat /szabadság megváltási pénzt/, szeretném lezárni az ügyet, a bírósági eljárásokból elegem lett. Kérem szíveskedjen tájékoztatni az eljárást illetően, hogy hogyan kell eljárnom.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az eljáró bíróságnál bejelentheti az elállását.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy egy híradónak, illetve a szerkesztőségnek joga van ahhoz, hogy például a gépjárművem, ami balesetet szenvedett, az szerepeljen a hírekben? Illetve ahhoz joga van a szerkesztőségnek, hogy valótlan, hamis hírt közöljön a hírekben a balesettel kapcsolatban?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: 2022. évben beiratkoztam egy brüsszeli egyetemre. 2 hét múlva kiiratkoztam. Ki kell-e fizetnem a fél évi tandíjat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt a brüsszeli egyetemtől tudja megérdeklődni.

Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy ha a munkahelyem kettő üzletből áll, a munkaszerződésembe pontos címmel van beírva a munkavégzés helye, átirányíthatnak a másik üzletbe állandó heti 2 napra úgy, hogy ezt egyáltalán nem akarom és senki sem beszélte meg velem, hogy vállalom-e, és csak szóbeli üzenetet kaptam róla, hogy mennem kell?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a munkaszerződés tartalmától függ.

Kérdés: Lehet-e a pedagógust a szabadsága terhére továbbképzésre küldeni? Ha igen, akkor mikor veheti ki az őt megillető szabadságát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Milyen jogkövetkezménye van, ha valaki közterületen termett gyümölcsből szed 1 szatyorral? Illetve magánterületen lévő gyümölcsfa közterületre kiterjedő részéből leszed valamennyit? Jogtalan eltulajdonításnak számít-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Szabálysértésnek minősül. Igen. Megbüntethetik.

Kérdés: Mit tehetek? Idén 04.24-én 2 napra kölcsön adtam az autót egy ismerősnek (külföldre is járkált vele Ausztria, mert ottani városból hívott fel). A mai napig nem hozta vissza, 2 hete nem veszi fel a telefonhívásaimat sem. A rendőrség elküldött, hogy menjek a bíróságra. A műszaki vizsga is 16-án járt le, kivonattam a forgalomból is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom indítson el egy peres eljárást az ismerőse ellen.

Kérdés: Közös felügyelet megszüntetése, mi alapján lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adására információ hiányában nincs lehetőség. Sok esetben kérhető a közös felügyelet megszüntetése. A bíróság az összes körülmény alapján hoz döntést.

Kérdés: Tanácsot szeretnék kérni: elvették régen az álláskeresőit, amikor kórházban feküdtem és határozatlan idejűként dolgozom, mint közfoglalkoztatott. 450 napom meglesz az álláskeresőihez, de még szerződésem van augusztusig a főnököm szerint és a munkáltató szerint is, nem állami cégnél és nem polgármesteri hivatalnál vagyok alkalmazásban. Jogilag kötelezhet a munkáltatóm, hogy augusztusig dolgozzak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos nem tudom értelmezni, amit írt. Kérem, írja le újra a problémáját részletesen.

Kérdés: Aláírt adásvételi szerződés alapján az újépítésű lakásunk teljes vételára kifizetésre került, a lakáshitelt már törlesztjük, a Földhivatal bejegyezte a tulajdont, az illetékről a határozat megérkezett. Az aláírt adásvételi szerződés alapján az eladónak 30 napja volt birtokba adni a lakást, amivel már több, mint 2 hetes késedelemben van. Jelenleg hozzávetőleges időpontot sem tud mondani a birtokba adásra és a cég jelenlegi gazdasági helyzete miatt félő egy felszámolás, eltűnés. Ha még nem vagyok birtokban, de lecserélném a zárat, az bűncselekmény vagy szabálysértés? Milyen büntetésre számíthatok az eladó esetleges feljelentése esetén?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Több és pontosabb információval kellene rendelkeznem a helyzetről. Lehet adott esetben így is magánlaksértést elkövetni.

Kérdés: A kerítés a miénk, a lábazati beton magassága kb. 40 cm a talajtól a mi oldalunkon. A szomszéd az ő oldalán teljesen feltöltötte földel/homokkal, nem látszik ki a beton. Ez így mennyire szabályos? Aggódom amiatt, hogy a homok/föld be fogja nyomni a kerítést felénk, de ha mondjuk esik az eső és rengeteg csapadék hullik, minden az én oldalamra folyik így át.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A helyi építési szabályzat a mérvadó.. Amennyiben nem tudnak békés úton megállapodni, forduljanak az illetékes jegyzőhöz a vita eldöntésének okán.

Kérdés: 4 éve elvesztettem édesapámat, azóta a családunk nagyon nehéz anyagi körülmények között él. Rengeteg tartozást halmoztunk fel, amelyek egy részét fizetési előlegből rendeztük. Az előleget 10 hónapra szerettük volna felvenni, de a munkáltató csak 6 hónapos időszakra engedélyezte azt. Mivel a tartozásokat mindenképpen rendezni kellett, így elfogadtuk a 6 hónapos előleget, de mint később kiderült rosszul tettük. Havi szinten fejenként közel 80 ezer forint esik ki minden hónapban, amely miatt még több tartozást halmoztunk fel mint előtte. Kérésem az lenne, hogy van-e lehetőség a fizetési előleg visszafizetését felfüggeszteni, amíg kicsit helyre jövünk anyagilag vagy esetleg méltányossági alapon valamilyen könnyítésre? Nem akarok kibújni a visszafizetés alól, de hiába vállaltam plusz másodállást, az abból származó bevétel nem fedezi a kieső bért! Hétről-hétre élünk, ismerősök által nyújtott segítséggel, ami tarthatatlan állapot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a munkáltatóval való megállapodástól függ.

Kérdés: A ház, amiben 7 éve lakunk, a kezdetektől jogi eljárás alatt van. Ahhoz, hogy a fennmaradási engedélyt megkapja, lépcsőház hozzá építés szükséges és így lenne szabályos az építmény. A vállalkozó – aki miatt perben vagyunk – kötelezve van a NAV részéről az átalakítási munkára. Úgy vállalná, hogy mi 2 hétig ne legyünk otthon, vagyis arra kér, hogy mi (a párom és én) saját költségen – az őt nem érdekli, holott miatta van az eljárás – menjünk, ahova akarunk otthonról. Kérdésem az lenne: kötelesek vagyunk ennek eleget tenni? (Mi vettünk egy lakást, kifizettük, és évek múlva csak úgy hagyjuk el 2 hétre? Ráadásul a jogi eljáráshoz semmi közünk!)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kötelesek.

Kérdés: Megszűnik a pozícióm, és felajánlottak egy másikat, jóval kevesebb órabérért, van-e lehetőségem végkielégítéssel távoznom, ha nem fogadom el, illetve mik a lehetőségeim?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön adja be a felmondását, akkor nincs.

Kérdés: A lakást nagyapám adta nekem ajándék címén, én adtam a páromnak haszonélvezeti jogot, de azóta szétmentünk, van egy kiskorú gyermekem és nem adja vissza a házat, ő lakja, nekem meg albérletben kell élnem és vissza szeretném venni a haszonélvezeti jogát.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem veheti el a haszonélvezeti jogot és nem is kényszerítheti rá a haszonélvezőt, hogy lemondjon róla. Megegyezhetnek, hogy bizonyos összeg fejében lemondjon a haszonélvezetről.

Kérdés: Édesapám elhunyt 9 éve. 3 gyermeke meg a felesége örökölt a tulajdonából. Ha ő, a felesége nevén levő ingatlanban lakott életvitelszerűen, akkor onnan mi örökölhetünk? 24 évig voltak házasok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Hogy tehetek ki valakit a saját garázsomból, miután 4 hónapja fizetés nélkül használja, elérni nem lehet. Elvitethetem-e a kocsiját?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Küldjön neki felszólító levelet, amiben figyelmezteti őt a következményekre. Amennyiben arra sem reagál belátható határidőn belül, elszállíttathatja az autót jogszerűen, de őriznie / őriztetnie kell.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni: A nővérem közalkalmazotti jogviszonyban pedagógusként dolgozik több tíz éve. Két hónapon belül született két unokája. Első unoka születése után kivette az 5 napos nagyszülői pótszabadságot. Tegnap született meg második unokája, ott is szükség lenne a segítségére, de az iskola igazgató szerint csak egyszer lehet kivenni ezt az 5 napos nagyszülői pótszabadságot. Valóban így van, vagy van lehetősége ismét nagyszülői pótszabadságra menni 5 napra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Van lehetősége.

Kérdés: Férjem a tudtom nélkül készfizető kezességet vállalt a saját cége által felvett hitelre. A kérdésem az lenne, hogy ha a cég nem tud törleszteni, az én saját bankszámlámra kérhet inkasszót a végrehajtó?  Vagy esetleg a jövedelmemből vonható a tartozás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tud, ahhoz pert kellene indítani a hitelezőnek. A perben pedig amennyiben bizonyítani tudja, vagy vélelmezni lehet, hogy nem járult hozzá a szerződéskötéshez, nem felel a tartozásokért.

Kérdés: Az előzmény sajnos a nem megfelelő tájékoztatás és betegségemből fakadóan könnyen tudtak manipulálni. Ilyen esetek nem meríti ki az orvosi etikai kódexet? A fent írtak szerint nem alkalmasnak lettem minősítve és arra kértek, hogy ott vagy valakivel beszéljem meg ezt, de konkrét határidőt nem adtak, csak sulykolták belém, hogy ha ezt a döntés elviszem 2 fokra (tehát  nem írom alá), akkor keresnek nekem egy megfelelőbb állást a gyáron belül egy munkacsoport által. Aki ezt közölte velem, az is tagja cégen belül ennek a csoportnak, és ha másodfokra viszem, akkor semmi, de semmi pénzt nem kaphatok, sem munkabért. Mivel egyedüli kereső (családfenntartó) vagyok ezt nem tudtam akkor teljesen felfogni (depresszióval kezelnek, de ezzel ők is tisztába voltak), így hát aláírtam, amit nem kellett volna, mert ennek a hatására keresek bent állást (nem tudom milyen körülményeket vettek alapul, de szakmait szerintem nem, csak orvosit). Aztán jött a felmondás 2024.05.30-án.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben elfogadta a döntést, utólag már nem tud fellebbezni. A munkáltató jogellenesen járt el a leírtak alapján.

Kérdés: Kihez forduljak, ha a volt párom, el akarja tiltani a saját gyerekem tőlem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ügyvédhez, vagy bírósághoz érdemes fordulni.

Kérdés: Történt, hogy az anyósom anyukája 2023. decemberében otthon elesett, egyedül élt Budapesten. Az anyósom Balassagyarmaton, neki a lánya pedig Szolnokon lakik. Tudomást szereztek az esetről, feljöttek Pestre és a sógornőm fia és annak felesége magához vette a dédit. Alig rá egy hétre már a fia nevén volt a dédi lakása, amiről nem volt tudomásunk, más forrásból tudtuk meg, online oldalról, hogy már árulják az ingatlant. Miközben senkit nem engedtek a dédi közelébe, anyósomnak nem adták a telefonhoz, azt mondták alszik. Most ott tart az eset, hogy az eladott ingatlan árából már vettek egy másik lakást. Nyilvánvalóan haszonszerzés volt a cél. Kérdésem az lenne, hogy az anyósom hogyan részesülhetne a jogos részből, illetve történt-e bűntény, hiszen, ha ápolás céljából vették magukhoz, akkor nem egyből az ingatlanra mennek rá, illetve sosem tartották a kapcsolatot. Titkolták az egész folyamatot, a mai napig azt sem tudjuk, hogy él-e még a dédi.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyatéki tárgyalás során igényt tarthat a kötelesrészre, ennek alapját a 10 éven belül történt ajándékozások is a részét képezik, így az ingatlant is vélhetően hozzá kell majd számítani. Önmagában ez még nem bűncselekmény.

Kérdés: A szomszéd a mi telkünkről szeretne elvégezni a házán munkálatokat (betonozás, szigetelés). Kötelezni akar arra, hogy a kutyáim nem mehetnek ki egy hétig, tartsam a házban őket, mert belelépnek a betonba. Megteheti ezt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, de azt javaslom próbáljanak meg békés úton megállapodni, vagy forduljanak az illetékes jegyzőhöz.

Kérdés: A volt feleségemmel van egy közös babaváró hitelünk. Én rendszeresen fizetem neki a gyerektartás összegét minden hónapba, viszont ő több hónapja nem hajlandó fizetni a hitel törlesztés rá eső részét (50%). A törlesztést az én bankszámlámról vonják. Nem hajlandó ide adni a pénzt, így ha nem fizetek neki gyerektartást, jogom van-e hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, ezt önkényesen nem teheti meg. Amennyiben nem tudnak megegyezni, azt javaslom forduljon bírósághoz, hogy rendezzék a helyzetet.

Kérdés: Édesanyám a haszonélvezője egy lakásnak, melynek a húgom a tulajdonosa. Édesanyám kórházba került és nemsokára idősotthonba megy. Öntudatlan állapotban van. Kérdésem: A tulajdonos kiadhatja a lakást albérletbe, ha igen, kit illet az albérleti díj? Tehát ha pl. 10 hónap múlva meghal az édesanyám, de költeni nem tudott az albérlet díjból, akkor az örökségnek számít-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a tulajdonost. Nem. (Ha van gondnoka az édesanyjának, akkor ő rendelkezhet.)

Kérdés: Nagybátyám 2023-ban elhunyt. Neki soha nem volt felesége, gyereke.  A mi családunkhoz kötődött, édesanyàm gondoskodott róla, a mi családunk intézte ügyeit. Édesanyám halála után én gondoskodtam róla. 2000-ben ügyvéd által készített végrendeletben minden ingó és ingatlan vagyonát rám hagyta. Nagybátyámnak 5 testvére volt, akik már szintén elhunytak. A hagyatéki eljárás során a közjegyző keresteti az örökösöket. A végrendelet ellenére járhat még valakinek az örökségből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben van kötelesrészre jogosult, vagy ági örökös, járhat. A leírtak alapján erre nincs túl sok esély.

Kérdés: Szüleim 1997-ben elváltak, apám a rá következő évben újra házasodott és azóta van 2 másik gyereke. A jelenlegi ingatlan, amit 2014-ben vásároltak 1/1 tulajdon hányadban a második felesége nevén van, apámnak csak holtig tartó haszonélvezete van a házon. 1998 és 2014 között többször is adták-vették az ingatlanokat, amiket javarészt az anyámmal eladott közös házrészből, részben az apai nagyszüleim örökségéből finanszíroztak. A kérdésem az lenne, hogy megtehetik-e ilyen módon, hogy apám halála esetén a jövőben kizárjanak az örökségből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Apósom elvált, az első német feleségével Németországban kötött házasságából van 1 fia, akivel évtizedek óta nem beszél. A nevét nem viseli, illetve magyar állampolgársága sincs. A második német feleségétől van 1 saját fia, a férjem, illetve a feleség első házasságából született fiát a nevére vette. Azóta a második felesége, az anyósom is elhagyta, de nem váltak el, csak visszaköltözött Németországba.  Apósomnak 3 háza van, ebből 2-őt már a vétel során az akkor még kiskorú fia, a férjem nevére vásárolta a 90-es években. Az apósomnak és az anyósomnak csak haszonélvezete van a házakon. A harmadik háza (2012) és 2 garázsa azonban a saját tulajdonában van. Esetleges halála esetén mindenkit értesítenek a hagyatéki tárgyalásról, akkor is, ha nem magyar állampolgárok és nem élnek Magyarországon? Van-e öröklési joga a két másik fiúnak, ha rá sem néznek az apjukra, illetve megtámadhatják-e a férjem nevére íratott házakat, mint az örökség tárgyát?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, anélkül el sem indul a hagyatéki tárgyalás. Igen, van és megtámadhatják.

Kérdés: Élő végrendelkezéssel kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket. Nagyszüleim szomszédjában van egy hölgy, aki befolyásolja a nagyszülőket. Nagymama már kevésbé beszámítható, inkább papa és a mi feladatunk segíteni nekik. A hölgyről tudjuk, hogy nagy összegeket lopott előző munkahelyén, alkalmazottként. Folyamatosan befolyásolja a nagyszülőket. Hogyan lehet kideríteni, milyen dokumentum alapján, ha esetleg elő végrendeletet írtak már?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt nem tudják kideríteni, csak abban az esetben, ha a nagymama elárulja, vagy a jövőbeni hagyatéki tárgyaláson. Amennyiben az a gyanúja, hogy a szomszéd befolyásolta, akár meg is támadhatják a végrendelkezést.

Kérdés: Közterületen termő gyümölcsfa, amelyet nem a termés betakarításáért ültettek, közcélból. Illetve olyan gyümölcsfa, amelyet magán területre ültettek, a tulajdon szélére, ezért a gyümölcs termés jelentős része közterületre esik. A gyümölcs tulajdon a közterületen, milyen tulajdonvédelem alatt áll?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyümölcsfa és a termései a közterület tulajdonosáé, vagyis az önkormányzaté. Meg kell keresni az önkormányzatot, és engedélyt kérni a közterületen való gyümölcsszedésre. Ugyanez a szabály vonatkozik magánszemély esetén is a termés betakarítására.

Kérdés: Üzemorvosi által “nem alkalmas”-nak lettem minősítve, de ez úgy érték el, hogy tisztában voltak a befolyásolhatóságommal, ami nem fair egy üzemorvostól vagy annak közvetlen felettesétől. A leírtak szerint nem alkalmasnak lettem minősítve és arra kértek, hogy ott vagy valakivel beszéljem meg ezt, de konkrét határidőt nem adtak, csak sulykolták belém, hogy ha ezt a döntés elviszem másodfokra (tehát  nem írom alá), akkor keresnek nekem egy megfelelőbb állást a gyáron belül egy munkacsoport által. Aki ezt közölte velem, az is tagja cégen belül ennek a csoportnak. És ha másodfokra viszem, akkor semmi pénzt nem kaphatok, sem munkabért, sem táppénzt, sem fizetetlen szabadságot. Mivel egyedüli kereső (családfenntartó) vagyok, ezt nem tudtam akkor teljesen felfogni (depresszióval kezelnek, de ezzel ők is tisztában voltak), így hát aláírtam, amit nem kellett volna, mert ennek a hatására keresnek bent állást (nem tudom milyen körülményeket vettek alapul, de szakmait szerintem nem, csak orvosit). Aztán jött a fekete leves 2024.05.30-án behívtak, hogy elmondják mi a helyzet, és ezt írásba is kaptam, ami a felmondásom volt, röviden ennyi.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést. A leírtak alapján a munkáltatója nem járt el jogszerűen.

Kérdés: Megvalósulhat-e, nem ütközik törvénybe az objektív teljesítményértékelés, ha az iskolaigazgató családtagjai, rokonai pedagógusként dolgoznak ugyanabban az iskolában?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem ütközik törvénybe.

Kérdés: A férjemmel elváltunk. Bosszúból nem engedi, hogy én kifizessem őt, a testvérének akarja ajándékozni az ő részét. De van kiskorú gyermek. Megteheti, hogy a testvér beköltözik az ingatlanba, illetve eladja?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben a férje elajándékozza a részét, beköltözhet, valamint a résztulajdon értékesítése is lehetséges. Az ingatlan használatának kérdését a bontóperben érdemes megtenni, mert az nem tartozik a vagyonmegszüntető per körébe.

Kérdés: Szeretném megtudni, hogy ha az önkormányzat járdát csináltatott a megnyert pályázat után, és a kivitelezés után problémám van, akkor mi a teendő? A megtervezett járda, árok elkészült, viszont mikor a kivitelező leburkolta térkővel, akkor közvetlenül a ház fala mellett rakták le. Ezáltal a leterített homokos apró kavics is a ház falától kezdődik. A ház fala mellé semmi vízzáró réteget, szigetelést nem tettek. Ezáltal a ház fala, mint a szivacs szívja fel a vizet. A fal láthatóan vizesedik. Belülről repedezik, elkezdett a vakolat potyogni. Kihez forduljak? Mit tehetek? Kérhetek kártérítést? Nem is kártérítésre, hanem a járda és a fal közötti állag megóvásra, víz elvezetésre lenne szükség. Kérjem az önkormányzatot a hiba kijavítására, vagy nekem kell megoldani ezt, és a javítás költségének számláját az önkormányzatnak benyújtani?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az illetékes önkormányzathoz, amennyiben nem tudnak megegyezni, akár pert is indíthat kártérítés okán.

Kérdés: Nagy összegű  végrehajtás keretében marad a fizetésemből 60 ezer Ft. Ha ajándékoznak nekem ingatlant és azt a fiamnak tovább ajándékozom, ha végrehajtás alá nem vont állóeszközöket értékesítek MÉH telep felé, ha szaktanácsadásért pénzt veszek fel, ha veszek gépjárművet, ha egy sok éves ingatlanszerződést közös megegyezéssel felbontunk, vagy színleltnek minősíttetjük, ezekből származó vagyontárgyaimat, a végrehajtó végrehajthatja-e? Vagyis pénzhez vagy vagyonhoz jutok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Édesapámmal a halála előtt pár hónappal a testvérei aláírattak valamit. Mi, gyerekei, a törvényes örökösei, honnan fogjuk megtudni, hogy mit írt alá? Végrendelet vagy ajándékozási szerződés vagy eltartási szerződés? A lényeg az volt, hogy mi, a gyerekei, ne kapjunk semmit.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyatéki eljárás során ez ki fog derülni. Bíróság előtt lehetőségük van megtámadni a szerződést.

Kérdés: Tudomásom szerint eddig maximum 5 év kiszabott szabadságvesztés esetén lehetett reintegrációs őrizetet igényelni (sok egyéb, más feltétel mellett). A kérdésem az lenne, hogy ebben van változás? Néhány helyről azt hallottam, hogy esetleg ezt tervezik kitolni 7 év kiszabott szabadságvesztés esetére is. Viszont semmit nem találok erről.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs.

Kérdés: Ha valaki bejelenti, hogy él az elővásárlási jogával, de később nem teljesít, és az eredeti vevő emiatt elesik, a TH elesik, a bejelentő kötelezhető-e teljesítésre vagy kártérítésre? (Társasház, házfelügyelői lakás értékesítése.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az elővásárlásra jogosult köteles az okozott kárt megtéríteni. Fontos az írásbeli kommunikáció, hogy bizonyítható legyen a károkozás.

Kérdés: Ha volt egy tárgyalás, amire mint alperest nem hívtak meg, az ítélet rám is vonatkozik?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben Ön volt az alperes, igen.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy meddig kell a cicánkat elhelyeznem az albérletből, ha a tulajdonosa a lakásban nem engedélyezi a tartását?
Nemrég költöztünk egy albérletbe, ahol sajnos nem figyeltük a szerződést és az szerepel benne, hogy nem tarthatunk kisállatot. A cica velünk él 2 éve. Az egyik szomszéd állítása szerint a fia allergiás a macskaszőrre és tüsszög. A cicánk egyébként bizonyíthatóan is csak a lakásunkban tartózkodik. A tulajdonos azt mondta, amikor hívott, hogy beszéljek a szomszéddal ez ügyben, de a szomszéd azt hajtogatja, hogy márpedig a fia a mi cicánktól tüsszög. Ami fura, hogy amikor a fia épp az ablakainknál étkezik és nézelődik befele hozzánk, akkor nem tüsszög, pedig akkor van a legközelebb az ablakon keresztül esetleg a cicához. Mit tehetünk olyan esetben, ha a tulajdonos azt mondja mennie kell a macskának vagy nekünk emiatt? Mennyi időnk lehet esetleg valami új szerető gazdit találni? Vagy azonnal kirakhatja a cicát az utcára?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától függ, valamint a szerződés tartalmától. Azt javaslom keressenek ideiglenes befogadót és akkor lesz idejük hosszútávú otthont találni a cicának.

Kérdés: Vásároltam egy kerékpárt, aminek a váza a kereskedő által vállalt garanciális időn belül, vélhetőleg anyaghiba miatt megrepedt. Az eredeti számla és a kerékpár adatait tartalmazó igazolvány fizikailag nincs meg, de a vásárláskor készítettem mindkét dokumentumról fényképet, amin minden lényeges információ szerepel. Kérdésem az, hogy a kereskedőnek el kell-e fogadnia a vásárlás fénykép általi igazolását vagy dönthet úgy, hogy nem fogadja el, ragaszkodik a papír alapú dokumentumokhoz. Szükség esetén a vásárlás tényét banki igazolással is alá tudom támasztani.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos a fotó nem minősül hiteles másolatnak, ezért nem kötelesek elfogadni.

Kérdés: Az volna a kérdésem, hogy a volt párom fenyeget, hogy idejön a házamhoz rendőrrel és ügyvéddel, mert szerinte köteles vagyok biztosítani neki lakhatást. Én vagyok a tulajdonos egyedül.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles.

Kérdés: Érdeklődnék, hogy lehet-e újraválasztást indítani, ha aláírást (petíciót) gyűjtenek a falu lakói, 370 fő a falu lélek száma.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bizonyos esetekben igen.

Kérdés: Részmunkaidő módosítással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Három gyermeket nevelek egyedül és GYET mellett heti 20 órás részmunkaidőben dolgozom. Mivel legkisebb gyermekem már 6 éves (és anyagilag fontos lenne) kérvényeztem a munkáltatótól, hogy heti 25 vagy 30 órában dolgozhassak. (Ami a GYET mellett lehetséges, és még kb. 1 évig tudnék élni a GYET adta lehetőséggel). A munkáltató visszautasította ilyen irányú kérésemet azzal, hogy most nincs szabad álláshely, a 8 órás státuszokat pedig nem akarják „megbontani” az én részmunkaidőm miatt. (Múzeumban dolgozom, ami az Mt. hatálya alá tartozik.) Kérdésem, hogy a munkavállaló kérésére köteles-e a munkáltató megemelni a heti munkaórák számát, vagy teljesen jogszerű, ha visszautasítja ilyen irányú kérelmemet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem köteles.

Kérdés: Alperest nem hívnak meg, akkor vonatkozik rá, amit kiszabtak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem egészen értem a kérdését. Minden esetben vonatkozik a bíróság döntése az alperesre.

Kérdés: Szabad akarat korlátozásának minősül az a tény, hogy a párom testvére megszabja, hogy kivel élhet a húga? Velünk sajnos ez történt a napokban. Engem a testvér elzavart és megmondta a húgának, hogy velem nem élhet, pedig a párom szeretne. 34 éves felnőtt nő saját egzisztenciával, 2 gyerekkel saját házzal. De a testvére beleszól az egész életébe mondhatni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem minősül annak.

Kérdés: A kérdésem az: ajándékozással jutottam egy ingatlanhoz, amibe egy szívességi lakáshasználó lakik. Az új tulajdonomba már bejelentkeztem állandóra. A szívességi lakáshasználatot felmondtam. Megteheti a bentlakó, hogy nem enged be? Vagy odaköltözhetek a nyakára?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem teheti meg. Beköltözhet.

Kérdés: Egy kérdést szeretnék feltenni: hol tudok utána nézni, mennyit vont le a végrehajtó, mert sajnos a dokumentumaim nincsenek meg, így nem tudok semmit bizonyítani.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes végrehajtónál tud érdeklődni, illetve a bankhoz is fordulhat.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, ha férjem testi sértés miatt kapott felfüggesztettet (ami amúgy önvédelem volt) és ez alatt az idő alatt lopást követett el, mindenképpen letöltendő börtönt kap? Másfél éves a kislányunk, én gyesen vagyok. Egy zártkerti ingatlanban élünk. Nincs vizünk, úgy hordjuk az ivóvizet. Fával fűtünk. Ha egyedül maradok nincs aki segít. Elmondom a rövid lényeget: Sajnos a férjemet nem fizették ki a munkahelyén. Ismerőshöz ment dolgozni, megbízott benne, elfogadta, hogy 2 órába legyen bejelentve. 300 ezer forintot nem utalt el a “jó” ismerős. Ezután kétségbeestünk, semmi pénzük nem volt, hirtelen nem is tudott hova elmenni dolgozni, de ha el is ment volna az még egy hónap vagy egy hét mire kap pénzt. Lényeg, hogy egy közeli pincét kirabolt, ahol szerszámok voltak. Ebből eladott pár dolgot, de a jó részét megtartotta, ugyanis kőműves a szakmája. Evvel el tudott kezdeni munkákat vállalni. Egy év múlva kiderült mit tett, viszont a felfüggesztett 3 nap múlva járt volna le. Mit tegyünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt ennyi információ alapján nem tudom megmondani, a bíróság az összes körülményt mérlegelve fog döntést hozni.

Kérdés: Ha valaki zajos volt, akkor felmondhatnak neki?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le részletesen a problémáját, hogy segíteni tudjak. Információ hiányában nem tudok érdemi válasszal szolgálni.

Kérdés: A páromnak vásároltam egy gépjárművet és a nevére írjam vagy csak üzembetartó legyen? Van még hitel adóssága, de egy fix 25.000 forintos törlesztő részletet fizet havonta. De ez szerintem csak a kamat törlesztése, mivel a tőke nem csökkent. Ilyen esetben, ha a végrehajtó vagy a NAV tudomást szerez a névre szóló autóról, azt lefoglalhatja függetlenül attól, hogy fizet egy bizonyos megállapított összeget? Sürgős lenne a válasz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt Önnek kell eldöntenie, amennyiben nem a párja lesz a tulajdonos, nem foglalhatják le az autót.

Kérdés: Elajándékoztam az ingatlanomat kiskorú unokámnak, haszonélvezetem van az ingatlanon. Megromlott az egészségi állapotom és anyagi helyzetem is. Vissza venném az ingatlant, mert el szeretném adni. A gyámhatóság védi a gyerek érdekeit, de az enyémet ki védi? 70 évesen a gyerekeim semmiféle segítséget nem nyújtanak sem anyagilag, sem a ház fenntartásban. Azóta értéknövelési munkálatok voltak a házon. Mi a megoldás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Öt éven belül lehetősége van visszakövetelni az ajándékot a törvényben meghatározott esetekben

Kérdés: Egy nagy áruházban vásárolt alumínium kocsibeállót a következő tulajdonságokkal hirdetnek: “Lapos tetős szimpla kocsibeálló, a kocsibeálló teteje 8 mm vastag polikarbonát lapokból áll, amely időjárásálló és robusztus, így az Ön gépkocsija optimális védelemben részesül. A nagyfokú UV-ellenállásnak köszönhetően a kocsibeálló színe egyenletes marad és nem fakul ki. Ha télen havazik, az sem baj, mivel a kocsibeálló hóterhelése 100 kg/m2, amivel bármilyen hóesést kibír.” A napokban egy kisebb, apró cseresznye méretű jégeső következtében a polikarbonát felső rétege szitává alakult. A termék ára meghaladta a 250.000 Ft-ot és most két éve vásároltuk, tehát érvényes a jótállás. Vonatkozik-e rá a jótállás/garancia, ha nem felel meg a meghirdetett elvárásoknak? Ha igen milyen formában lehet érvényesíteni, mert az áruház szerint ez nem tartozik a jótállási kategóriába?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a szavatossági jogainkat a vásárlástól számított 2 évig érvényesíthetjük. A Fogyasztóvédelmi Hatóságnál tudják jelezni az esetet.

Kérdés: El lehet-e foglalni egy 10 méteres területet egy városban 2 ház között, ami üres?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben másnak a tulajdona, nem foglalhatja el önkényesen.

Kérdés: 167 lakással rendelkező lakószövetkezetben lakom. Most volt a lakógyűlés és 27-en az új liftek beszerelését megszavazták, ami havi 55 ezer Ft  plusz költséget jelent a lakóknak. 1. kérdés: Ez legális volt-e?  A közgyűlés előtti tájékoztatás nem volt teljeskörű, csak 9 ezer Ft-ot írtak be pluszköltségnek. 2. kérdés: Mivel a közgyűlés előtti tájékoztatás nem volt teljeskörű, és ezidáig minden fontosabb pénzügyi kérdésben írásos szavazással döntöttünk, ezért a többség nem jött el, így elképzelhető, hogy sokan nem fizetnek, és bedől a liftfelújítás. Ha bedől a liftfelújítás, akkor azok a lakók, akik befizették a liftre a költséget (azaz a ház tartozik nekik), milyen úton kapják vissza a pénzüket? Egyszerre köteles a ház visszautalni a pénzt, vagy beszámítják a közös költségbe? A liftfelújításra a célbefizetés egy elkülönített célbefizetési bankszámlára utalandó. 3. kérdés: A liftfelújítóval kötött szerződést, mint lakószövetkezeti tagnak, jogom van-e látni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! 1) A leírtak alapján igen. A kérdés, hogy a meghívó pontosan mit tartalmazott, ennek függvényében adható a teljesen korrekt válasz is. (Ti. csak abban a kérdésben lehet szavazni, amit tartalmazott és úgy tartalmazott a meghívó. 2) Bármelyik megoldás lehetséges, megegyezéstől függ. 3) Igen, megtekintheti.

Kérdés: A lakásomat bérbe adtam egy hölgynek. A Kormányhivatalnál állandó lakcímre jegyezték be a lakás címét a bérlőnek, mivel nem volt tartózkodási helye. Egy éven belül távozott, így a kaució nem járt neki vissza, szerződés szerint. Viszont az utolsó havi bérleti díjat nem fizette meg, úgy távozott. A kormányhivatalnál elindítottam a lakcím fíktíválási kérelmet. A tartozás ellen fizetési meghagyást ez esetben nem tudok indítani, mivel nincs lakcíme? Csak fiktív lakcíme lesz, vagy meg kell várnom, ameddig bejelentkezik valahová? Mit lehet tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Meg kell várnia, hogy legyen lakcíme, utána el tudja indítani a fizetési meghagyásos eljárást.

Kérdés: 2024.02.29-én gyorsan hajtottam. Viszont a határozatot ma, azaz 2024.06.06-án küldték ki. Fellebezhetek-e?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A Kúria visszaadta másodfokra újra tárgyalásra a szabadság megváltásommal kapcsolatos ügyet, amelyet másodfokon is megítéltek nekem.  Kérdésem az, hogy most az egész per újra kezdődik? Hogyan kell ezt érteni? Az alperes arra hivatkozott, hogy én nem vezettem jelenléti ívet, és hogy összejátszottam a főnökkel, hogy később hozzájussak a pénzhez, amit szabadság megváltás címen kell kifizetni. Nekem ilyen feltételezésekre, hogyan kell válaszolni? Tanúkat én is vihetek?Teljesen le akarnak járatni a bíróságok előtt.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A korrekt válaszhoz ismernem kellene a Kúria határozatát. Abban ilyenkor mindent leírnak, hogy mire kiterjedően kell megismételni az eljárást.

Kérdés: Házasságkötés előtt már volt saját lakásom. Itt élünk a férjemmel. 2 lányom közül az egyikre szeretném hagyni végrendeletben a lakásomat. Ilyenkor is örököl a férjem haszonélvezetet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Főszabály szerint igen.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy mit tehetek abban az esetben, ha édesapám halála után a hagyatéki eljárás haszonélvezetet állapított meg édesanyám részére a korábban édesapám tulajdonát képező ingatlanra, és testvéremmel együtt 50-50%-ban tulajdonjogot. Másfél éve a testvérem lánya lakik az ingatlanban és azt kizárólag ő használja. Édesanyám nem kaphatta volna meg a haszonélvezetet, mert 20 éve külön él egy különálló lakásban, ráadásul édesapám a halálakor idősek otthonában lakott, és nem a saját ingatlanában, ahova már a halál előtt beköltözött a testvérem lánya. Sajnos a hagyatéki tárgyaláson nem tudtam jelen lenni, mert külföldön élek és az adott időpontban intenzív sugárkezelésen vettem részt, mivel rákos vagyok. Másfél éve semmiféle használati díjat nem kaptam az ingatlan egyoldalú használatáért, és a testvérem teljesen elzárkózik attól, hogy kifizesse részemre a nekem járó örökséget, hivatkozva a haszonélvezetre. Kérem tanácsát, hogyan léphetek fel ebben az ügyben jogilag?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megállapodni, bírósághoz fordulhat közös tulajdon megszüntetése okán.

Kérdés: Be kell fogadni az anyánkat, ha az ő hibájából kilakoltatják a lakásából? Törvény van erre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, de köteles gondoskodni az édesanyjáról, amennyiben ő nem tudja ellátni saját magát.

Kérdés: Tulajdonos hitelt vesz a fel az adott ingatlanra és esetleg nem fizeti. Ebben az esetben a haszonélvező vonható felelősségre, behajtják rajta?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, csak a tulajdonos lesz felelősségre vonható.

Kérdés: Az édesapám házán 1981.01.15-én az OTP jelzálogot jegyeztetett be. Milyen tv. alapján kérhetek dokumentumot a banktól a terhelés alapjául szolgáló iratról?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az édesapja kérheti csak ki a dokumentumokat.

Kérdés: Unokámnak ajándékoztam az ingatlant, aki kiskorú. Haszonélvezeti jogom van. Megromlott az anyagi helyzetem, miután a férjem elhunyt. Szeretném eladni az ingatlant, de úgy néz ki, hogy az ingatlan árából nem részesülök a gyámhatóság szerint. Értem, hogy a gyermek érdekeit védik, de az én érdekemet ki védi? Semmiféle segítséget nem nyújtanak a gyermekeim. Értéknövelő beruházások voltak a házon, amiben anyagi segítséget nem nyújtottak. 70 éves vagyok, ő rájuk nem számíthatok. Mit tehetek, kihez fordulhatok segítségért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Öt éven belül lehetősége van visszakövetelni az ajándékot a törvényben meghatározott esetekben.

Kérdés: 1962 -ben születtem, 4 gyereket szültem. 2024-ben tudom igénybe venni a 40 év munkaviszonnyal a nyugdíjt, egészségügyben dolgozom.  Munkáltatóm szerint nyugdíj előtt külön szabadság nem jár, mivel SZJA alá tartozunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A munkáltatójának ki kell adnia az időarányos, még ki nem vett szabadságot, vagy azzal el kell számolnia a munkaviszony megszűnésének napján. AZ SZJA-ra vonatkozó kérdést nem értem.

Kérdés: 2008-ban kaptunk építkezéshez egy gyerek után járó szocpol támogatást. Hitelt nem vettünk fel, a házon nincs használatbavételi engedély, nem készült el teljesen, de ott lakunk. A férjem sajnos elhunyt 2021-ben sok év betegség után. A tulajdoni lapon ott szerepel a Magyar Államkincstár javára szóló terhelési és elidegenítési tilalom. Ennyi év elteltével sohasem kaptunk felszólítást. Azt szeretném kérdezni, hogy vissza kell-e fizetnem, vagy elévülésre hivatkozhatok-e? Illetve hol kezdjem az ügyintézést, hogy letöröljék a bejegyzést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, hivatkozhat. A Magyar Államkincstártól kell erre vonatkozó igazolást szereznie.

Kérdés: A napokban figyelmembe hoztak egy könyvben megjelent riportot, amelyben rólam hitelt romboló, hamis állításokat tartalmazó írás jelent meg. Az író/riporter a riportalany által elmondatottakat megírta könyvében úgy, hogy az érintettet (engem) nem kérdezett meg, név szerint megnevezett és a hamis információt publikálta könyvében. A könyv írója a becsület csorbítására alkalmas “tényt” állít, híresztel és erre közvetlenül utaló kifejezést használ a nagy nyilvánosság előtt. Kérdésem lenne, hogy milyen jogi vonatkozása van, ha a riporter/író nem győződik meg a valóságról és leközöl egy hamis “állítást”, ami nem felel meg a történteknek? Az idő távlatában lehetséges-e számon kérni a riporter/író felelősségét? A könyv egy népszerű személyiségről szól, aki időközben elhunyt. Sajnálatos módon az interjú alany is eltávozott az élők sorából. A szóban forgó könyv 2003-ban jelent meg és a mai napig forgalomban van.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Rágalmazás vagy becsületsértés miatt feljelentheti, az Ön tudomására jutásától számított egy hónapon belül.

Kérdés: A társasházi parkoló szellőzőjét hány méterre tehetik a lakás ajtótól?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezt nem tudom megmondani, a társasház SZMSZ-ét érdemes átolvasni, a helyi szabályzókkal egyetemben.

Kérdés: Keresek nyomtatványt az áram, gáz és víz átírásához?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A https://kozmuatiras.info/ oldalról tudja letölteni a nyomtatványokat.

Kérdés: 2021-ben normál táppénzt kaptam, pedig szociális gondozó ápolóként dolgoztam. Megkapom-e a 100%-os táppénz különbözetet valaha?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt, hogy meg kapja-e, nem tudom megmondani. Vélhetően már nem fogja tudni igényelni a különbözetet.

Kérdés: A kötelező szülőtartással kapcsolatban szeretnék információt. Édesanyám idősek otthonában van elhelyezve már 9 és fele éve és egyedül fizetek mindent, annak ellenére, hogy 4-en vagyunk testvérek. Én külföldön élek és a másik 3 testvérem nem hajlandó anyuval foglalkozni. Szeretnék ezzel kapcsolatban beszélni Önnel, ha ilyen üggyel foglalkozik.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, kérem, keressen bizalommal!

Kérdés: A hagyatéki eljárás során és a hagyatéki leltárban sem szerepelt az elhunyt tartozása, tehát a közjegyző nem tájékoztatott erről. Majdnem 5 év után megkeresett a végrehajtó, hogy fizessük ki a tartozást. Mi, az örökösök lekértük a földhivataltól a tulajdoni lapot, amin szerepel a végrehajtó által kért tartozás 2017-ben és 2000-ban, a hagyatéki eljárás pedig 2021-ben volt. Mi ilyenkor a teendő, mit tehetnek az örökösök?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A hagyaték erejéig felelősséggel tartoznak az adósságokért. Az örökösök kötelesek fizetni.

Kérdés: Foglaló kifizetése után engedhetem-e dolgozni a vevőt az ingatlanomban? Természetesen a szerződésben belefoglalva, hogy amennyiben eláll a vásárlástól, az eredeti állapotot állítsa vissza. A vevők a saját ingatlanjukat CSOK+-os vevőnek adják el. Félek, hogy a bank belekever az eladásukba.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez az Önök megállapodásától és a megkötött szerződés tartalmától függ.

Kérdés: Felmondtam a munkahelyen. Olyan kérdésem lenne, hogy van 25 nap szabadságom 1 évben, és abból maradt 7 napom. De a munkáltatom le akar vonni 7 napot, mert túlléptem a szabadság idő arányosságát ebben a fél évben. Ha rosszul fogalmaztam, elnézést.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ettől függetlenül nem vonhatja le.

Kérdés: Édesapám 7 éve meghalt. A házból 1/6 apai részem van édesanyám holtig tartó haszonélvezeti jogával. A húgom és a bátyám adósságaik miatt lemondtak az apai részről édesanyánk javára, ezzel kiküszöbölve, hogy a bank ne tegye rá kezét a részükre azzal, hogy a két testvéremnek holtig tartó közösen megillető haszonélvezeti joga van rajta. A bátyám elhunyt. A húgom és a gyermeke is egyik napról a másik napra élnek, tele vannak adóssággal. Az édesanyám szóban azt mondta, hogy, ha ő nem lesz már, akkor a ház a húgomé és az enyém legyen, de ez még nincs lepapírozva, még nem történt meg a részemre 2/6-od, a húgom részére a 3/6-od rész oda ajándékozása. Sajnos a húgom nem lenne fair, nem adná a részemet oda. Ha édesanyám nem lesz már papírozás hiányában jár-e valamiféle köteles rész, ha igen, mit kell tenni, mennyit kérhetek/jár? 10 éven belül lehet intézni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem a húga fog dönteni, a hagyatéki eljárás során tudják rendezni a ház sorsát. Jár a kötelesrész.

Kérdés: Kérdésem az lenne, hogy: cégeknél a biztonsági őr ellenőrzi a szünet betartását, jogos-e ez az intézkedés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem jogellenes.

Kérdés: Férjem elvitte az autónkat egy turbó szerelő céghez, hogy megjavítsák a turbót. Mikor hoztuk haza az autót, észrevette, hogy nem megy a turbó. Felhívta a céget, azt mondták, hogy vigye vissza az autót, megnézik. Férjem nem tudta megtenni, mert az autó kell a munkájához. Továbbra sem ment a turbó, ezért megnézette egy autószerelővel, aki nem nyúlt a hozzá, mert garanciális, de kijelentette, műszerekkel megmérte, hogy nem megy. Férjem újra felhívta a turbójavító céget, most azt a választ kapta, hogy vigye vissza, és két hét múlva megnézik. Ezt férjem nem tudta megtenni, vissza kellett mennie külföldre dolgozni. Megkérdezte, hogy hétvégén nem tudják-e megnézni, de mondták, nincsenek nyitva. Mit tehetnénk, hogy a pénzt visszakapjuk a javításért, amit talán el sem végeztek? Vagy a garancia csak arra terjed ki, hogy vigyük vissza, majd valamikor megcsinálják? Nem tudjuk megtenni, hogy hetekig ott áll az autó, mert férjemnek kell a munkájához. Ha perre visszük az ügyet, annak mi lehet a lefolyása?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem végzik el a javítást és nem tudnak megállapodni más kompenzációban sem, fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak ügyvéd vagy közjegyző segítségével. De legelőször is vissza kellene vinni az autót, mert Önök miatt nem tudják megvizsgálni, a leírtak szerint.

Kérdés: Elvehetik a családi pótlékot, ha szezon munkára be vagyok jelentkezve?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Távmunkával kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Legalább fél éve kötetlenül van kezelve a bejárás, 90%-ban itthonról dolgozom. A szerződésemben a munkavégzés helyének Európai Unió van megjelölve, arról, hogy ez az irodából vagy otthonról végzendő-e nincs említés benne, és egyik későbbi szerződés módosításomban sem. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben kötelezhet-e a munkáltató az irodai jelenlétre, bármilyen ezzel kapcsolatos szerződés módosítás nélkül? Adhat-e jogosan a HR figyelmeztetést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz az egész munkaszerződést kellene ismernem.

Kérdés: Kérdésem: 18 éves gimnáziumi tanuló a 18. születésnapja után – bírósági végzés alapján – nem kap gyermektartást. Mit lehet tenni és hol kell eljárni? A diák jól tanul, szeretne továbbtanulni. Pénz nélkül szembe menni sem tud a döntéssel. Hol kezdje?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhatnak gyermektartás megállapítása okán. Amennyiben még van lehetőség fellebbezésre, azt is megtehetik.

Kérdés: Negyed háztulajdonom van öröklés útján, ezt elajándékozhatom egy kórházi osztálynak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A kórháznak igen, az osztálynak nem.

Kérdés: Egy személy hatóság által bizonyítottan hamis végrendelettel szerzett egy lakást. Nyomozás indult, de az elkövető a gyanúsítás előtt meghalt. Lezárták a nyomozást. Végrendeletében fiára hagyta a bűncselekménnyel (hamis végrendelet felhasználásával, megállapítottan hamis tanúzással) szerzett ingatlant. Fia tudott róla, hogy az ő örökségének előzmény hamis végrendelet. Minthogy már a nevén van, el kívánja adni. Feljelenthető-e a jogos korábbi örökös részéről csalási kísérletért, netán intellektuális közokirat hamisítás kísérletéért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentheti, de ez nem minősül csalásnak. Inkább polgári pert kellene indítani.

Kérdés: Szüleim elváltak, azóta apámnak új felesége van és 2 másik gyereke. A jelenlegi ingatlan, amiben élnek az új 1/1 tulajdon hányadban a második felesége nevén van, apámnak csak holtig tartó haszonélvezete van. Holott a mostani ingatlant részben az előző hazásságából (anyámmal) eladott családi házunkból, részben pedig az apai nagyszüleim örökségéből finanszírozták. A kérdésem az lenne, hogy megtehetik-e ilyen formában, hogy kizárjanak az örökségből?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ezzel önmagában még nem zárják ki az öröklésből, a kötelesrészhez hozzászámolják a 10 éven belül történt ajándékozásokat is.

Kérdés: Érdeklődni szeretnek, hogy amennyiben apám nem fizetett gyerektartást 10 évig, akkor visszamenőleg erre tarthatok-e igényt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A gyerektartás visszamenőleg 6 hónapig érvényesíthető.

Kérdés: Lányom férjhez ment, nagy összegű pénzt szeretnék neki adni, segítve a lakásvásárlást. A lakás lefoglalózva, most derült ki számomra, hogy 50-50% a tulajdoni hányad a férjével, pedig a vejem 0 önerőt tesz bele. Lányom hajthatatlan, megbízik a férjében. Én úgy lennék nyugodt, ha védeni tudnám egy későbbi esetleges válás esetén. Arra gondoltam, ajándékozási szerződés keretében adnám át neki a pénzt. Mit kellene beleírni, hogy egyértelmű legyen, hogy különvagyon? Nászajándék lakásvásárlásra? Kézzel írva 2 tanúval elég, vagy mindenképp ügyvéd szükséges? Milyen ügyvédi költséggel számoljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt hogy lakásvásárlásra adja neki ajándékként, csak neki, férjének nem. Elvileg 2 tanú elégséges, de javaslom a pontos tartalom miatt az ügyvédi közreműködést is. Költsége: szabad megállapodás tárgya a kollégával.

Kérdés: A férjemmel a házasságunk eléggé romlófélben van. Nagyon sokat veszekszünk, folyamatosan fenyeget a veszekedéseinkből felvett hangfelvételekkel, ahol én mindennek elhordva csúnyán beszéltem vele és nagyon kiabáltam. Titokban elindította minden veszekedésnél a felvételeket és már csak azokat vette fel, ahol én jövök ki rosszul a történetből. Ezekkel a felvételekkel fenyeget, hogy a gyermekeimet elveszi tőlem, és bemutatja a bíróságon a felvételeket. A gyermekeim még picik, az egyik 7 hónapos, a másik 2 éves, nagyon szépen nevelem őket és nem szeretném, hogy sérüljenek, és anya nélkül legyenek. Mire számíthatok? Valóban a felvételekkel elveheti tőlem a gyermekeimet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában a felvételek miatt nem fogják elvenni a gyermekeit. Azt nem tudom megmondani, hogy mire számíthat, mert nem ismerem az ügy részleteit. A bírók minden esetben a gyermekek érdekeit fogják szem előtt tartani.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, ha egy per során az egyik fél a pert megelőzően egyezséget akart kötni írásban, de nem köttetett meg az egyezség. Viszont olyan információt tartalmaz az egyezségi papír, ami a per során döntő bizonyítékkal szolgálna arra vonatkozóan, hogy valótlant állít az illető, akkor azt a papírt elő lehet hozni a tárgyaláson?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, hacsak ki nem zárták annak a felhasználását valamilyen okból kifolyólag.

Kérdés: Kapu előtti kocsi beálló köz vagy magán terület?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ, hogy pontosan hol van, kié a terület.

Kérdés: Feleségem 2,5 éve börtönben van, a napokban szabadul, de fél évig még házi őrizetben lesz. Két kiskorú gyermekünket én nevelem, mióta bent van. Ez idő alatt végig tartottam vele a kapcsolatot, de sajnos nagyon rossz viszonyba kerültünk. A ház fele az én nevemen van, még a börtön előtt  nekem ajándékozta, de haszonélvezeti joga van rajta. Másik fele pedig sógorom nevén. A házon nincs hitel, de mikor még kint volt, az én nevemre vettünk fel személyi kölcsönt, és még  “A” hitelt is.  Ezeket azóta is törlesztem havi 90 ezer forinttal. Feleségem az utóbbi időben fenyegetőzik, hogy ha haza jön,  menjek el a házból, visszakéri az ajándék ingatlant, és a gyerekeket is hagyjam nála. Kérdésem az lenne, hogy visszakövetelheti-e az ajándék ingatlanrészt? Kisemmizhet-e, holott évek óta én rendezem az ingatlant, és a közösen elköltött, de az  én nevemre felvett hiteleket is. Úgy gondolom a gyerekeket nem veheti el tőlem, hiszen a felügyeleti jog az enyém.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Visszakövetelheti, de ez nem jelenti azt, hogy sikeres lesz az eljárás. Viszont a haszonélvezeti joga okán jogosult egyedül használni ő az ingatlanrészét.

Kérdés: Egyedülálló nő, szakmunkás béren. Tárgy: testvér kifizetése örökölt házból, amiben lakok, gyerekek el, banki hitelt nem kapok, hogy kifizessem a testvérem, de viszont a tetőszerkezetet haladéktalanul meg kell csináltatni, arra kapok személyi kölcsönt, amit vissza is tudok fizetni. Ha eladásra kerül belőle nem tudok házat venni, se banki hitelt. Milyen következménye van, ha kifizetni nem tudom a testvéremet? De ragaszkodik hozzá, eladáshoz vagy kifizetéshez. Életvitelszerűen benne lakom, számlákat rendesen fizetem. Testvérem külföldön él. Milyen jogi lépést vagy kényszer intézkedéseket tud ellenem tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megállapodni, bármelyikük kérvényezheti a bíróságnál a közös tulajdon megszüntetését.

Kérdés: 10 éve volt üzemi balesetem, amit a munkáltató elismert, kulcscsont törés, 1-es kód, évente járok vele táppénzre. 2 év múlva megyek nyugdíjba, azt szeretném tudni, hogy jár-e valamilyen nyugdíj melletti kiegészítés, mert hallottam ilyenről. Hogyan és hol kell ezt intézni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A háziorvosánál kell kérnie egy beutalót a folyamathoz szükséges vizsgálatokhoz, majd kérelmet kell benyújtania az illetékes kormányhivatalhoz.

Kérdés: A járásbíróság elutasította már kétszer a kérelmem, melyben kértem, hogy volt élettársamtól visszakapjam az ingóságaimat. Azzal utasított el, hogy nem tudom, miből mennyi darab van pl. ruha, étkészlet, ágynemű, stb. Vagy melyik dobozban mi van, pl. apró dolgok. Milyen színű, mennyi darab, méret, stb. Szerintem ez már nonszensz, ki az, aki tudja, mennyi pólója vagy épp mennyi edénye van? Én csak a saját dolgaimat kérném vissza , ez akkora nagy kérés? Fényképek, amin a gyerekeim, unokáim van annak, nincs értéke, mivel felbecsülhetetlen.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel, lehetőleg pontosan.

Kérdés: Férjemtől válni szeretnék 15 év házasság után, szerzett vagyon, megtakarítás az ő nevén szerepel, a lakás felesben van és vállalkozó, két autó van a nevén, de a házasságunk alatt született egy 10 és 14 éves lányunk.  Milyen lehetőségeim vannak, mivel anyagi okok miatt félek elválni, mert én maradnék a házban, de ilyenkor ki kell fizetni az ő részét, illetve a gyermekek, ahogy írtam, velem maradnának.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom próbáljanak meg békés úton megegyezni. Az Önök megállapodásától függ minden. Amennyiben nem tudnak megállapodni, azt javaslom forduljanak bírósághoz. A bíróság minden esetben a gyermekek érdekeit fogja szem előtt tartani, azonban megjegyzendő, hogy a válópernek már nem része a vagyon megosztása, ahhoz adott esetben külön pert kell indítani.

Kérdés: A tulajdonos vásárolta meg a lakást, a haszonélvező semmit nem fizetett a vételárba. A haszonélvezet felülírja a tulajdonjogot, ennek nem nézett utána a tulajdonos, aminek látja kárát. A helyzet az, hogy ha vásárolok élelmiszert, azt nem másvalaki eszi el előlem. Az ingatlant megvásárolta csak a tulajdonos, mégis ő van hátrányban. Hogy lehetne ebből a helyzetből kiszabadulnia a tulajdonosnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sehogy, csak abban az esetben tud, ha a haszonélvező önként lemond a jogáról (ellenérték fejében).

Kérdés: A nagynéném megbetegedett és ápolásra szorult. Idősek otthonába került, ott rendszeresen látogattuk. Mikor meghalt kiderült, hogy egy férfival kötött közjegyző előtt egy szerződést, hogy aki hamarabb meghal, a másik örököl mindent. A férfinak, mint utólag kimerült, nem volt semmije. Most ő azért perel, mert szerinte a nagynéném nem volt beszámítható. Kérdés: közjegyző előtt egymás javára hagyni a vagyont úgy, hogy az egyik félnek semmije nincs, jogos vagy nem. Hozzá teszem a stroke bekövetkeztekor a férfi 10 órát várt a segítség hívással.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az, hogy a másik félnek nincs vagyona nem feltétlenül befolyásolja az érvényességet, de támadható.

Kérdés: A kérdésem az, ha a válást közös megegyezéssel terveztük, de menet közben úgy érezzük, nem jogos néhány dolog, akkor még változtathatunk a beadványon? Pl. Ön (Önök) szerint a másik fél, mert ő költözött ki a lakásból, kérheti egy évi lakbérének a felét? A közösen létrehozott bt-ből a másik fél az alapanyagoknak viszont nem számolja fel a felét, pedig komoly érték (ékszerek)? Ha nem megyek bele a feltételeibe, akkor zsarol, hogy adjuk el a lakást. Már felvettem a hitelt, én szeretném a lakást. A berendezési tárgyaknak mindnek kéri a felét a (felértékelték a lakást a hitel miatt) a konyhabútor és a beépített szekrény nem a lakás részét képezi? Annak is ki kell fizetnem a felét? Sok pénz ment el, lehet olyat kérni, hogy van-e másik bankszámlája? Kimentett pénzre gondolok. A vállalkozásba ment a pénz, bevétel szinte minimális. Ez kb. 20 millió Ft. Megfordult a fejemben, mi van, ha másik bakszámlán van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne ismernem a részleteket. Kérni bármit lehet. A lakás részét képezni minden, ami állagsérelem nélkül nem elmozdítható. Nem köteles kifizetni. Amiben nem tudnak megegyezni, azt bíróság előtt rendezhetik. FONTOS azonban, hogy a bontópernek (válóper) a vagyoni megosztás és annak esetleges vitái NEM képezik a részét, ehhez egy másik pert kell indítani.

Kérdés: Mit lehet tenni, ha 1/2 részben kiskorú az örökös, aki kanadai állampolgárságú, édesanyja nem kíván semmivel sem foglalkozni, semmilyen elérhetőséget nem tudunk, közjegyző sem tudta előkeresni a hagyatéki tárgyalás során őket, se lakcím, se telefonszám. Viszont egy lakásról és egy 20 éves autóról van szó. Illetve hogy minden költséget nekem, a másik 1/2 tulajdonosnak kell állnom? Viszont én szeretném a lakást megtartani, illetve rendelkezni az egész felett. Hogyan tudnám ezt elérni, ha van erre bármi lehetőség?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Mindenképpen meg kéne próbálnia felvenni velük a kapcsolatot, mivel az öröklési jog nem évül el. Amit tehetnek még: pert indítanak a közös tulajdon megszüntetésére, ha nem sikerült a kapcsolatfelvétel, és magukhoz váltják az ingatlanrészt. Feltehetően a perben sem fognak reagálni akkor, így az ebben a formában nyerhető is.

Kérdés: Jelenlegi páromnak van egy exfelesége, aki még adóstárs. Beadtuk a kérelmet a banknak, hogy én legyek az új. Viszont a volt feleség felvetette, hogyha nem oldjuk meg valahogyan azt, hogy kiszálljon a házhitelből (ha a bank nem fogad el engem), akkor eladatja velünk a párom házát, amivel a párom 1/1 rendelkezik. Tehet ilyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Az történt, hogy szülői, nagyszülői nyomás hatására lemondtam apai örökségemről az öcsém javára. Anyám szeretett volna kompenzálni, így végrendelkezett, hogy az anyai örökség engem illet ezen oknál fogva. Majd valamiféle ráhatásra visszavonta a végrendelet, így a jog szerint egyenlő részben öröklünk. Vannak-e jogi lehetőségeim kompenzációra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos nincs.

Kérdés: Önkormányzati bérlakás ellenőrzésekor van-e joga az ellenőrnek fényképeket készíteni úgy, hogy a személyes használati tárgyak is szerepelnek a fotókon?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: A gyermekeim örökölnek a férjem testvérétől, aki meghalt /se gyermeke, sem felesége nem volt/ kamatozó kincstárjegyből 375 ezer Ft-ot fejenként, és valamennyi részt a majd eladott ingatlanból. Csak az a kérdés, hogy a nagybátyjuk volt a gyermekeimnek és kell-e a pénz után adózni, ha megkapják, és az ingatlan után, ha eladják?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Férjem anyukájának a lakásában élünk a 14 éves kislányommal. Anyósom idősek otthonában van még jelenleg. Két napja kijelentette, hogy ő visszaköltözik hozzánk, de nekem és a lányomnak mennünk kell a lakásból. Természetesen hivatalosan vagyunk ide bejelentve. Kétségbe vagyok esve, rokkant nyugdíjas vagyok. Félretett pénzem nincs. Albérlet kizárva. Tényleg egyik napról a másikra joga van ahhoz, hogy utcára tegyen az iskola köteles lányommal?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, sajnos megteheti.

Kérdés: Telekhatáron lévő ingatlan ablak kialakítása szabálytalan. Parapet magasság 122 cm, a 180 cm helyett, ütközik az Oték előírásával. Eltelt több mint 10 év. Mivel vendégház, kihajolnak rajta, ami számunkra nagyon zavaró. Kihez lehet fordulni a szabályosság helyreállítása miatt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az illetékes bírósághoz fordulhatnak a vita eldöntésének okán.

Kérdés: Szeretném megkérdezni a következőt: most találtuk a félretett iratok között, hogy az édesanyám nevére lett vásárolva egy ingatlan 1985-ben, szerződés ügyvéd által köttetve. A földhivatalban nem került bejegyzésre. Édesanyám él még. Szeretném megkérdezni, tudom-e a tulajdonjogunkat most bejegyezni, vagy ilyenkor egyáltalán mi van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, lehetséges.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyemben. 4 évig ápoltam egy fekvő embert. Sajnálatos módon április 30-án meghalt. Van egy lánya, aki szóba se állt vele. Most az elhunyt testvére közölte, hogy állítólag júniusban el kell hagynunk a külön álló ingatlant. Fiammal, menyemmel gondoskodtunk az apjáról, és 3 pici gyerekkel. A hagyaték persze még nem volt meg. Hagyatéki terhet már benyújtottam. Állítólag van egy végrendelet, persze nem a lánya javára, amiről az örökös nem tud. Kérdés, hogy ebben az esetben, egyik napról a másikban kitehet az utcára, hogy ő minden kapcsolatot megszakított az apjával, soha nem látogatta, hallani se akart róla.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Attól függ milyen szerződés volt Ön és az elhunyt között. Mindenképp biztosítania kell megfelelő időt az örökösnek a kiköltözésre.

Kérdés: A következő esettel kapcsolatban szeretnék a kérdésemre választ kapni: Az alább leírt esetben konkrétan milyen pert kell indítani és ki ellen? Adott egy ingatlan, aminek a tulajdonjogát egy (amúgy érvénytelen) árverés keretében megszerezte egy ingatlan forgalmazó cég. Ezek után (tulajdonszerzés után) a “volt” tulajdonos okiratokkal igazolta és bizonyította, hogy a másik fél (árverési vevő) visszavonhatatlanul lemondott minden követeléséről, tehát a megszerzett ingatlan tulajdonjogáról is. Ennek ellenére nem hajlandó a Földhivatal ennek tényét bejegyezni, és visszaállítani az eredeti állapotot. Konkrétan milyen pert kell indítani? Jól gondolom, hogy az árverési vevő cég ellen kell a keresetet benyújtani a bíróságra?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az eredeti állapot helyreállítását célzó érvénytelenségi pert indíthat.

Kérdés: Hat éve örököltem egy osztatlan közös telket, ahova 4 lakásos társasházat lehet építeni. Nem tudok kijárni, mert még kulcsom sincs a telekhez, van-e jogi kötelezettsége a testvéremnek? Mit tudok tenni, hogy eladásra kényszerítsem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Eladásra nem tudja kényszeríteni, de bírósághoz fordulhat közös tulajdon megosztása okán.

Kérdés: Férjem 10 éve halt meg. 2 közös gyermekünk osztozott a tulajdonrészén. Kisebbik lányom 2 gyermekével ide akar költözni, mert szerinte ehhez joga van. Köteles vagyok ezt tűrni? A haszonélvezeti jogomról lemondtam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen.

Kérdés: Kamu profillal írt rám egy lány, csábító ajánlatokat tett, ha cserébe én is levetkőzök a kamera előtt. Megtettem sajnos, ezt ő levideózta, és most zsarol, hogy fizessek neki, vagy közzé teszi mindenhol a képeket és videókat. Mit tehetek ebben az esetben, hova kell forduljak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet.

Kérdés: A segítségüket kérném az alábbi problémámban. A feleségemmel együtt éltünk egy ingatlanban, amiben 10% részesedéssel rendelkezik közjegyző által leírt papíron. Éppen válófélben vagyunk, vagyis a feleségem elköltözött az ingatlanból 2 hónapja. Van egy közös gyermekünk, akivel váltott gondoskodásban élünk. A kérdésem, hogy a feleségem a 10 % részesedésével mit tud jogilag tenni a “szülői ingatlannal”? Elköltözés után is szabad bejárást kell biztosítanom a jelenlétem nélkül az ingatlanba vagy csak az ingatlan 10%-ának a bejárását kell biztosítsam? Vagy kiköthetem, hogy csak a jelenlétemben tartózkodhat az ingatlanban? Kifizetem őt az ingatlanból a beleegyezése nélkül? Egyenrangú jogai vannak velem szemben, a 90% résszel szemben?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ugyanolyan jogai vannak, mint Önnek. Semmire sem kötelezheti, és nem dönthet önhatalmúlag. Közösen kell megegyezniük. Amennyiben nem tudnak megegyezni azt javaslom forduljanak bírósághoz.

Kérdés: Bűncselekmény az, ha jogosítványt akartam vásárolni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kivéve ha „csak” gondolt rá és mást nem tett.

Kérdés: Osztatlan közös tulajdonban kettő villanyóra szerepel, az egyik villanyóra tulajdonosa elhalálozott, kinek kötelező fizetni a költséget, az örökösöknek vagy a másik tulajdonosnak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az örökösöknek.

Kérdés: A várpalotai  lakás egyedüli haszonélvezője vagyok. A lakást lányomnak ajándékoztam. Évek óta külföldön élünk, és a lakás használat nélkül áll. Bátyámnak a munkahelye miatt szüksége van lakásra, ezért megengedtem neki, hogy ott lakjon, ha gondozza és vigyázza a lakást. Szóbeli szívességi lakáshasználati megállapodást kötöttünk. Kérdésem az lenne, hogy bár megbízom bátyámban, biztosítékként szeretném, ha önkéntes kiköltözési nyilatkozatot tenne. Ehhez kérem a segítségüket. Elegendő-e a szóbeli szívességi lakáshasználati megállapodás, amennyiben nem ügyvéd előtt írtuk alá, hanem magunk készítettük? Valamint ha csak én, mint haszonélvező szerepelek a szerződésben, szükséges-e még valami a nyilatkozat elkészítéséhez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Írásban kellene és legjobb lenne közjegyző előtt egy ún. végrehajtási záradékkal ellátva.

Kérdés: Kiskorú gyermekem (17 éves) esti tagozaton (gimnázium) folytatja tovább tanulmányait, gyermektartási díj fizetésére kötelezhet továbbra is a külön élő szülő?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: 2002-ben vettem egy ún. nadrágszíj parcellát kültéri zártkertben bekerítetlen állapotban. Természetesen felméretve, kitűzetve. Időközben a szomszéd megbeszélés nélkül bekerítette nyúlványos telkét, pontos időpont nem meghatározható. 2023-ban telekegyesítést kértem és kaptam egymás mellett fekvő telkemre. Ekkor derült ki, hogy a kerítés rossz helyen van, a nyúlványom még keskenyebb lett. Ismertettem vele a hivatalos térképvázlatokat, eredménytelenül, nem jutottunk megegyezésre. Intézzem el a bíróságon. Most újra ki akarom tűzetni mindkét szomszédos tulajdonos jelenlétében, hogy visszaállíthassam az eredeti, kerítés nélküli állapotot , ill. a kerítés megfelelő helyre való áthelyezését a telek rendeltetésszerű használatában. Az egyik szomszéd – aki részéről a vita kialakult – nem járul hozzá (nem anyagiakról van szó), hogy újra kitűzessem. Megakadályozhat-e egy új kitűzést?

Válasz:Tisztelt Kérdező! Nem. A földmérési jelzés eltávolítása bűncselekmény. Ha egy éven belüli a szomszéd tevékenysége, akkor a jegyzőnél, azon túl bíróságon kezdeményezhet vele szemben eljárást, ami eredményes lehet és a szomszédnak jelentős költséget generálhat.

Kérdés: Szüleim halála után örököltem egy ingatlant, ahová még ők bejelentették a fiamat. A fiam sajnos hatalmas rongálást végzett ittasan az ingatlanban, szeretném Őt elküldeni a lakásból, de nem hajlandó, arra hivatkozva, hogy oda van bejelentve. Mit tehetek, hogy ezt megszüntessem? Nem dolgozik, nem fizeti a rezsit sem maga után, tartozásai vannak. Viszont úgy gondolom nem kötelességem őt ott hagyni, és mindent fizetni helyette, és rettegni a további ámokfutás miatt. Szeretnék Önöktől tájékoztatást kapni, mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kényszerkijelentéssel élhet, valamint lakáskiürítési pert is indíthat, amennyiben nem hajlandó elhagyni az ingatlant a gyermeke.

Kérdés: Meg szeretném kérdezni nekem, van egy garázsom, amely a szomszéd társasház portáján van bejegyezve és a villanyórája a szomszéd ház lépcsőházában található. A garázst így vásároltam 5 éve, eddig semmi problémám nem volt. Tavaly a társasház úgy döntött, kicserélik a vezetéket és az órákat. Engem ebben az ügyben senki meg nem keresett a mai napig sem, csak a lakóktól hallom, hogy fizetnem kellene. A mai nap folyamán lekapcsolták az órát, úgy gondolom, ehhez nincs joguk. Mit lehet ilyenkor tenni? Jogos a követelésük vagy sem?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján jogos lehet a követelésük, azonban az áramot nem kapcsolhatták volna le. Amennyiben nem tudnak megegyezni, az illetékes jegyzőhöz fordulhat, akinél ún. birtokvédelmi eljárást kell az áram miatt megindítania.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy üzlethelyiséget vennék ki egy kis városban a helyi önkormányzattól, ahol kisebb boltot üzemeltetnék a lakosság ellátása céljából egyéni vállalkozóként. A kérdésem az, hogy ilyen esetben a helyiség bérbeadója, jelen esetben az önkormányzat, beleszólhat abba a kérdésbe, hogy a nyitvatartási idő melyik napokon, és mettől meddig tartson?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a helyi önkormányzati rendelet tartalmától függ, így bizonyos esetekben igen. Az is kérdés, hogy milyen termékkör van a boltban, mert egyes esetekben eltérő lehet a szabályozás.

Kérdés: Milyen feltétellel tilthatnak el állás előtt a gyerekeimtől?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, írja le részletesen a problémáját és a kérdést, amire szeretne választ kapni.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy a lakásmegosztás még nem történt meg, csak a válást mondták ki, mégis azt mondta a bírónő, hogy kiürítésre fellebbezést lehet beadni. Ez mit jelent? Én a volt feleség voltam. Engem akarnak kiüríteni? A lakásper, külön lesz megtartva.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A pontos válaszhoz a meghozott végzést kellene látnunk.

Kérdés: 1999-ben, a csatornahálózat kiépítésekor a befizetés megtörtént. Rendezték az összeget, a gerincvezetékről történő leágazást a gerincvezeték kiépítésével egyidejűleg elvégezték. 2024-ben szerettem volna a bekötővezetékre a házi (telken belüli) bekötést megvalósítani. Ekkor derült ki, hogy a bekötővezeték, annak ellenére nincs leágaztatva, hogy a megvalósulási tervdokumentációban is feltüntetésre került. Az önkormányzat, akihez anno a csatorna kiépítés díját befizettük, aki a munkát átvette, elzárkózik attól, hogy most a bekötővezeték, gerincvezetékről történő lekötését pótolja, pótoltassa. Mit tehetek? Van ehhez joguk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Bírósághoz fordulhat, de nem biztos, hogy érdemes, mivel elévült a követelése. Ha a tudomásra jutás mostani időpontja kellőképpen bizonyítható, akkor az elévülés ellenére lehet esélye, de ez ún. mérlegelési kérdés lesz a bíróság részéről, hogy milyen bizonyítékot fogad el adott esetben.

Kérdés: Település szintű lakcím, lakcím nélküli kártyám van 14. kerületben, 3 éve. Bejelentés nélkül tartózkodom egy üres önkormányzati ingatlanban. Kérvényezhetem-e a lakás bérleti jogát? Jogcím nélkülinek számítok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérvényezheti, de nem biztos, hogy eredményes lesz az eljárás, sőt, mivel valóban jogcím nélküli, sőt, jelenleg illegálisan tartózkodik ott.

Kérdés: A gyermekem válása után került sor a vagyonmegosztás tárgyalására. A gyermekem volt házastársa a házasság alatt kötött lakásmegtakarítást ajánlotta fel, amelynek kedvezményezettje a gyermekem (akkor még közeli hozzátartozó). Jogosan kifizethető válás után a kedvezményezett részére az állami támogatással növelt lakásmegtakarítás? A gyermekem a megtakarítás felhasználásával lakást szeretne vásárolni.

Válasz:Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Nekem az lenne a problémám, hogy területi képviselő voltam egy cégnél. Kedden egy teljesen normális munkanapot kezdtem el, és akkor a csapat vezetőm oda jött és azt mondta, hogy a céges autóm helyett most egy kisteherautóval kell mennem, amit a B-s jogsimmal vezethetek, a személyautó helyett. Én ezt nem teljesítettem, mert soha nem vezettem olyat és féltem tőle, elküldött a személyautómmal, és a nap végén az utolsó boltom után behívott és kirúgott. Még ott visszavette a céges autóm és azt mondta, hogy menjek haza, ahogy tudok, max. kivisz az állomásra, de nem volt nálam pénz vonatra, úgyhogy ha egy ismerősöm nem jön értem, haza se tudok menni, 50 km távolságról beszélünk. A kérdésem az lenne, hogy jogilag támadható-e ez a dolog ? Hogy haza kellett volna-e hoznia vagy meg kellett volna engednie, hogy haza jöjjek az autóval és holnap reggel visszavigyem valakivel, aki el is tud hozni utána haza ? És hogy a munkaidőm is addig szól, amíg haza nem érek a házba, próbaidőn belül küldött el.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nincs mit támadni jogilag. Próbaidő alatt indokolás nélkül bármikor elküldheti a munkáltató. Valamint nem köteles megoldani a hazaútját.

Kérdés: Édesanyám 2024.01.10-én elhunyt. Egy kölcsönére biztosítás volt kötv. A biztosító a kölcsön maradvány összegét megfizeti, az életbiztosítási részhez azonban 5 évre visszamenőleg orvosi kartont kér. Édesanyám háziorvosával egyeztettem, aki az adatszolgáltatást biztosító részére megtagadja ill. azt csak bíróság kérheti ki tőle elmondása szerint (feltételezem adatvédelem, orvosi titoktartás stb miatt). Hogyan oldható meg ez a helyzet? Eléggé megterhelő volna a gyász mellett bíróságra járni, keresetet beadni. Hogy lehet joga biztosítónak ilyet kérni? Édesanyám agyvérzésben halt meg, volt betegsége, tehát azt még értem, hogy nyilván azért kérik, hogy megvizsgálják, hogy megkötéskor minden adat szolgáltatva lett-e, illetve hogy összefüggésben van-e a bejelentett betegség és a halál oka. (Szerződésük nem áll rendelkezésemre).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A biztosító állításával szemben nem követelhet iratot. Azt vagy a biztosítónak kell beszereznie, avagy anélkül szükséges fizetnie. Sok ilyen ügy van, arra figyeljen, hogy ne évüljön el a követelése. A bíróságra nem kell eljárni, ha jogi képviselőt bíz meg, mert ezekben a perekben nem szükséges személyesen megjelenni. Ha szükséges, segítünk.

Kérdés: Van egy ingatlan, aminek a fele a férjem nevén, másik fele a volt élettárs nevén, kölcsönös holtig tartó haszonélvezeti joggal terhelten. Élettársi vagyonjogi szerződést kötöttek, pedig nem voltak bejegyzett élettársak. A hölgy férjhez ment külföldön, a házról nem mond le a férjem, akkoriban csak kedvességből íratta nevére, anyagilag semmivel nem járult. A kérdésem a túlélő házastárs ingatlan tulajdonjogot is örököl-e az elhunyt után vagy csak holtig tartó haszonélvezeti jogot az ingatlanra? Leszármazó nincs.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az élettárs nem örököl, csak ha van végrendelet.

Kérdés: Ha megbízok egy ügyvédet és azt ki is fizetem, de későn, így egy ülésen sem vesz részt, mert lemaradtunk róla és tárgyalás sem lesz, tehát semmi teendője nincs az üggyel kapcsolatban, ebben az esetben visszakapom a befizetett összeget vagy valamennyi részét?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt, hogy visszakapja e nem tudom megmondani. Mivel Ön esett késedelembe a fizetés során, így annak a következményeit kell alkalmazni. A pontos válaszhoz mindenképpen szükséges a megbízási szerződés ismerete.

Kérdés: Egy önkormányzattól bérelek lakást. A lakásbérleti szerződés közjegyző előtt köttetett, mely során a közjegyző felolvasta – elmondása szerint – a teljes lakásbérleti szerződést, melyet ezt követően aláírtam. Később észleltem, hogy a szerződés egy pontjáról nem tájékoztatott, mely arról szól, hogy én, mint bérlő vállalom a vízórák beszerelését és hitelesítését, valamint mindezek költségét, és ha mindezt nem teszem meg, akkor az Lt. 25. § alapján a szerződés felmondására jogosult. Korábban vízóra nem volt az ingatlanban. Határidő ennek végrehajtására nem került megállapításra. Kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy kötelezhet-e erre a bérbeadó?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez elsődlegesen az Önök megállapodásától függ. Ha ez van az Ön által aláírt szerződésben is, akkor igen.

Kérdés: Kérem szíves állásfoglalásukat, hogy a csobánkai önkormányzat 14/2023. (XI. 30.) sz. rendelet 5 § szerinti adókedvezményt, mely adóévtől kell figyelembe venni a 2024. előtt már öregségi nyugdíjas adóalanyok esetében, a 25% építményadó kedvezmény 2024. évre már hatályos számukra? Csobánka Község 14/2023 (XI.30) rendelete  A helyi adókról 5. § (1) A mindenkori öregségi nyugdíjra jogosult egyedülálló, magánszemély, illetve kizárólag mindenkori öregségi nyugdíjra jogosult közeli hozzátartozójával élő magánszemély az adóból 25 %-os adókedvezmény igénybevételére jogosult. (3) A kedvezményt érintő változást a következő év első napjától kell figyelembe venni. Az adókedvezményre jogosult adóalany a kedvezményekkel kapcsolatos változásokat, a változást követő év január 15. napjáig jelenti be az adóhatóságnál.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, 2024 már igen.

Kérdés: Apánk korábban eladta 1/1 tulajdonú ingatlanját, jelenleg nyugdíjas otthonban él. Az adásvételi szerződés alapján a lakás vételárát testvérem és a saját nevére nyitott bankszámlára utalta a vevő. A vételár ezen a bankszámlán jelenleg is megtalálható. Kérdésem apánk halála esetén a testvérem nevén lévő bankszámlán elhelyezett összeg örökölhető-e törvényes örökléssel mindkettőnk számára (ketten vagyunk testvérek), ha nem állunk perben, haragban egymással, és nincs végrendelet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, a számlán lévő összeg felét fogják ketten örökölni.

Kérdés: Mely jogszabály rendelkezik arról, hogy belterületen az elbirtoklást nem ismeri a jog?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nincs ilyen jogszabály, mert lehetséges az elbirtoklás belterületen belül is. Tévedés, amit írt.

Kérdés: 2024.04.12-én az intézményvezető asszony, ahol dolgozom 2017 óta az idős otthonban, lopással vádolt meg, ingről van szó. Ezt több kollégám, illetve szobatársam előtt tette. Természetesen nem loptam el semmit. 2020-ban ebben az említett ingben vagyok lefotózva, illetve írtam egy panaszlevelet is, amit  6 kollégám írt alá, hogy az inget én vásároltam, saját tulajdonom. A becsületembe gázolt, illetve megrágalmazott az intézményvezető. Kérdésem az volna, ha azonnali hatállyal felmondok, mire számíthatok, illetve a munkába eltöltött éveim alapján mitől esek el?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Felmondhat, de végkielégítés ebben az esetben nem jár.

Kérdés: Valaki közjegyző előtt lemond az örökségről, de 4 év után a hagyatéki eljárásban bejelenti, hogy bíróságon szeretné megtámadni a lemondását, mert nem így szeretett volna lemondani. Bíróságon van esély visszacsinálnia ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nincsen. (Nyilván a leírás hiányos, amely okán előfordulhat olyan eset is, amikor pont fordított a válasz.)

Kérdés: Olyan kérdésem lenne, hogy van házastársi vagyonszerződésünk, hogy kinek hány %-a van a közös vagyonban. A házunkon van csok+hitel. Válás esetén átvállalhatom a csok+hitelt egyedülálló szülőként? Kirendelt értékbecslőt célszerű fogadni, abban az esetben, ha nem értünk egyet az ingatlan értékében, hogy megállapítsák, mennyit kell kifizetnem a férjemnek, hogy ki kelljen költöznie a házból? A gyerekeket, akikre a csok+hitelt kaptuk figyelembe veszik az összeg kiszámításánál? Kb. mennyi idő alatt zajlik le úgy egy válás, ha van vagyonmegosztási szerződés?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a szerződés tartalmától függ. Igen, amennyiben meg tudnak egyezni. Igen, érdemes lehet. Ez sok egyéb tényezőtől függ. Amennyiben nem tudnak megegyezni akár hónapokig és évekig is elhúzódhat. A vagyonmegosztási szerződés bizonyos szinten meggyorsíthatja a folyamatot.

Kérdés: Egy étteremből rendeltem ételt, majd a gyermekemmel ettünk belőle. Feleségem mást evett, neki semmi baja nem lett, a gyerek 2 órán keresztül folyamatosan hányt, én meg hányás közben elájultam, a fülemben eltört a porc, megütöttem az egész bal oldalam, és a bordáimmal a szegycsontom az is megnyomtam. Ami esetleg látszódhat sérülés azt lefényképeztük, és a feleségem idegében gyorsan kidobta az ételt, nehogy a kétéves gyerek újra ehessen belőle. Másnap írtam emailt az étteremnek, de már több mint 2 hete nem is válaszoltak a panaszomra, teljesen ignoráltak. Mit tehetek ilyenkor?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet, de szinte lehetetlen bizonyítani ennyi idő távlatából a két esemény közötti összefüggést. Étel megléte nélkül pedig az nem is vizsgálható.

Kérdés: 17 évesen megkaptam a B jogosítványt igénylő adatlapom, amivel belföldön már vezethetek. A 3 éves kishúgomat elvihetem autóval már mondjuk oviba egyedül?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben a húgának valamelyik szülője ott van.

Kérdés: Telek eladás, tudtom nélkül,  30 éve, elévült?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérjük írja le pontosan a problémáját.

Kérdés: Apukám meghalt és a férjem bevitte a halotti anyakönyvi kivonatot és mondták neki, hogy kapunk 100.000 Ft, de hogyan lehetséges ez?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt nem tudom hogyan lehetséges. A törvény alapján a hagyatéki eljárás lezárultával, a hagyatékátadó végzés átadását követően kapják meg az örökséget.

Kérdés: Érdeklődnék, hogy amennyiben társasházi lakást szeretnék bérelni abban az esetben a főbérlő a bérpapírt bekérheti vagy csak jövedelem igazolást? Erre vonatkozóan milyen jogszabály van?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérhet bármit, de Ön nem köteles semmit sem bemutatni vagy átadni.

Kérdés: Ha Svájcban táppénzen vagyok, elhagyhatom-e Svájcot?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, amennyiben nem fekvőbeteg és nincsen ezzel ellentétes orvosi javallat.

Kérdés: 16 éves vagyok és a saját apám úgy viselkedik, mintha nem is ismernénk egymást, az iskola miatt védelembe helyezésben vagyok jelenleg. El szeretnék költözni a barátomhoz, aki már elmúlt 18. Szeretnék dolgozni, ami a legnagyobb célom a költözéssel kapcsolatban. Ilyenkor mik a lépések? Mit tehetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nagykorúsítást kérelmezhet (gyámhatóság engedélyével történő házasságkötés).

Kérdés: Munkaügyi per másodfokú ítélete után, mint magánszemély tehetek feljelentést hamis tanúzással kapcsolatban? Amennyiben igen, hol (milyen szervnél, hatóságnál) tehető és az ítéletet követően mennyi ideig tehető ez meg?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, bármelyik rendőrkapitányságon szóban vagy írásban is megteheti.

Kérdés: 40 éve lezárta a mellettünk lévő utcát a túloldali tulajdonos, holott innen szippantottuk a derítőnket. Hivatalos papírt nem kaptunk, beleegyezést nem írtunk alá, szóban sem. Az elbirtokló előtt már évek óta itt laktunk. Jogunk volt a szippantás miatt a felénk eső utcarészre, és nem engedtük meg, hogy a szomszédunk lehet. Panaszt tettünk, többször. A hivatal helyszíni szemlét ígért, de egyszer sem jött ki. Végül kaptunk egy végzést, téves adatokkal. Hiába tettünk újabb panaszt, az elbirtokló nevetve a hivatali kapcsolataira hivatkozott. A városi csatornázásnál szétverették, lerövidíttették kocsibeállónkat, amíg mi dolgoztunk. Fákat, sűrű borostyánt ültetett, (bosszantó tömegben jön át), a kerítésünket a munkásaival rongáltatta, a málnabokrainkat a kerítés felett lopta el. A borostyán alatt földi darazsak tanyáznak, nem intézkedik. Zaklatásoknak, rongálásoknak vagyunk szenvedői. Elénk parkolnak, az utcát nem takarítják, átdobálják a gazt.  Életvitelszerűen nem laknak itt. Mit tegyünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom tegyenek feljelentést. Illetve polgári peres eljárást tudnak még indítani.

Kérdés: 62 éves rokkant ellátott vagyok. Tavaly az első emeletre költözött egy 40 év körüli pár, én felettük lakom, mindkét lakás erkélyes. Hajnali 5 órakor elkezdenek dohányozni, az erkélyen teszik ezt, éjjel negyed egytől fél egyig. Tavaly óta pokol az életem, ugyanis az összes füst a nyitott erkély ajtón keresztül a szobámba bejön, ha meg csukva tartom. A levegőtlen szobától vagyok rosszul. Szörnyű, nem kapok levegőt, felmegy a vérnyomásom, és nem egyszer fejgörcsöt kapok. Kijön olyankor belőlem, alul felül minden. Napokra kiüt, elmegy az erőm. Volt, hogy ügyeletre kellett vinni, feszült és ideges vagyok ettől a helyzettől. Még tavaly többször lementem hozzájuk, szépen kértem őket. A férfi arrogánsan azt mondta, az erkélyen jogom van azt csinálni, amit akarok. Igen, és nekem nincs jogom a levegőhöz? Nem tudom, mit tehetnék. Én nem tudok légkondit beszereltetni, fenntartani sem tudnám. Mire kifizetem az albérletet, meg a rezsit kb. 20 ezer forintom marad a 70 ezerből, amit kapok.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Sajnos nem tud mit tenni, nem tilthatja meg, hogy dohányozzanak. Azt javaslom próbáljon meg megállapodni velük, vagy forduljon a közös képviselőhöz, esetlegesen a jegyzőhöz.

Kérdés: Érdeklődni szeretnék, hogy az anyának trombózis betegsége van és újabban vért is hány, az mennyire befolyásolja a gyermek elhelyezése iránti pert, hogy az apa kapja meg a gyermeket? És mennyire hátrány, ha már vettek el tőle gyermeket gyámhatóság által 5-6 éve, és azóta sincs csak a gyermekek jövedelme?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Önmagában a betegség ténye nem befolyásolja, hacsak az édesanya emiatt nem tudja ellátni a gyermeket. Ha már egyszer elvették az édesanyától a gyermeket, lehetséges, hogy a másik félnek ítélik a felügyeletet. Pontos válasz adásához ismernem kellene az ügy további részleteit.

Kérdés: Van egy ingatlan, aminek a fele a férjem édesanyjáé, negyede a férjemé és negyed rész a testvéréé, amit az édesapjuktól örököltek évekkel ezelőtt. A férjem kérheti-e a kifizetést az apai részről, joga van-e hozzá?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem egyértelmű a szituáció, kérem, írja le részletesebben a problémáját.

Kérdés: Zártkerti ingatlanomra (szőlő, gyümölcsös, kaszáló) egy kis falu mellett rendszeresen behajtanak különböző gépjárművekkel. Ahol áthajtanak semmilyen út nem vezet, füvet letapossák…stb. Rendszám nélküli járművel (tudomásom szerint illegális vadászatot folytatnak) közlekednek. Itt sehol nincs kerítés, “klasszikus” vidéki szőlőhegy. Milyen lehetőségeim vannak a kerítésépítésen túl az illető(k) távol tartására? Egyiküknek már volt összeütközése a törvénnyel (illegális vadászat). Segíthet-e a jegyző? Vagy ügyvéd?(Pereskedni nem szeretnék.)

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, érdemes lehet jegyzőhöz fordulni birtokháborítás okán.

Kérdés: Építész ellen fordultunk a Budapesti Kamarához. Fegyelmi tárgyalás lezajlott. A tárgyaláson a bizottság tagjai érezhetően az építész tevékenységét nem tartották korrektnek. Ezt követően 3 hónap múlva megkaptuk a döntést: kérelmünket elutasították, fizessünk 100 ezer Ft-ot. A panaszunk a következő volt: – Nem készítette el azt a tervet, amit kértünk. Erre a jegyzőkönyvben szereplő válasz az volt, hogy nem egyezett az ízlésével. – Nem volt elérhető, telefonra nem reagált, nem hívott vissza, személyes konzultációra nem adott lehetőséget. Erre az a válasz szerepelt a jegyzőkönyvben, hogy e-mail-ben tartottuk a kapcsolatot (nem megfelelően természetesen). – A határidő napján felmondta a szerződést, az előleget megtartotta, elszámolást, végszámlát nem állított ki. Összefoglalva: nem teljesítette a megrendelői igényeket, elérhetetlen volt, érdemi tervet nem küldött át, majd felmondta a szerződést. Fellebbezni annál a kamaránál tudunk, ahol szintén építészek ülnek a bizottságban.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Körülbelül két hete egy Marketplace-en meghirdetett termék ügyében írtam a kedves privát eladónak (Sudocrem a gyermeknek). Válaszolt is, hogy van még a termékből, illetve árul melegítő szetteket is, így mivel jónak találtam azt is rendeltem a hölgytől. A pénz rögtön átutalásra került, számlakivonattal bizonyítható. Azóta a hölgy többszöri megkeresésre sem válaszol, az állítólag feladott csomag nem érkezett, sem egy számla sem egy nyomkövetési szám nincs, mert a hölgy csak simán adta fel. Kérdésem, ez ügyben lehetne-e valamit tenni? A melegítők nem is érdekelnek, de a krémre szüksége lett volna a lányomnak, mivel külföldön élünk, és itt nem kapható.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet, de a terméket valószínűleg nem fogja megkapni.

Kérdés: 3 lakásos társasházban lakunk 5 éve, a ház kb. 5 éve épült, szóval újépítésű. A probléma, hogy nincs hangszigetelés a lakások között, így minden áthallatszik, például: este a beszélgetések, ha teljes csend van, akkor egész mondatok is érthetők és számos, az életvitellel összefüggő hangok hallatszódnak át. A kérdésem: érdemes jogi útra terelni a hangszigetelés problémájának megoldását, jogos-e az igényünk arra vonatkozóan, hogy a kivitelező oldja meg a kialakult problémát? A szerződés aláírásakor nem közölték velünk, hogy nincs hangszigetelés, csak később, miután én kértem be a dokumentumokat az ügyvédtől, célirányosan kerestük a hangszigeteléssel kapcsolatos információkat realizálódott bennünk (a másik szomszéddal együtt), hogy nincs hangszigetelésre vonatkozó rész. A másik kérdés, a padláson a lakások gipszkartonfallal vannak elválasztva. Ez így szabályos?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi útra terelhetik, de vélhetően nem lesz eredményes az eljárás. A pontos válasz az adásvételi szerződés tartalmának a függvénye.

Kérdés: Az utolsó esetet követően mennyi ideig van módom feljelenteni valakit, akiről megtudtam, hogy évekkel ezelőtt több esetben is hamisította az aláírásomat üzleti és hivatali (NAV, agrárminisztérium) dokumentumokon is, ami által ő pénzre tett szert, és néhány esetben adócsaláshoz is vezetett (nem kellett adót fizetnie, de az én “részvételem” nélkül kellett volna)? Mennyi ideig jár következményekkel, ha feljelentem az illetőt, és mi történik, ha már elévült, de én attól még teszek feljelentést?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az ilyen típusú bűncselekmények általában öt éven belül évülnek el. Ha úgy tesz feljelentést, hogy elévült a bűncselekmény, akkor emiatt meg fogják szüntetni az eljárást, avagy el sem rendelik, ha ez nyilvánvaló. Az elévülési idő függ az összegtől is bizonyos esetekben.

Kérdés: 2023.09.hónapban határidőn belül elektronikus úton keresetlevélben fellebbeztem meg a Bp. Főv. Kormányhivatal nyugdíj megállapító határozatát, tekintettel arra, hogy a 2017-2023. közötti önálló munkavégzésből származó kereseteimet (~ 4 MFt), nem vette figyelembe a nyugdíj összegének megállapításánál. Munkáltatói igazolást mellékeltem. A befogadó nyugtán kívül a mai napig nem kaptam visszajelzést. Februárban a Nyugdíjintézetnél telefonon érdeklődtem, ahol azt válaszolták, a bíróságnál érdeklődjek. Mennyi idő ilyen esetekben az ügyintézés és a bíróságon hol és milyen módon tudok érdeklődni? Vagy várjak türelemmel?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az általános határidő 30 nap, de sok esetben több ideig is eltarthat az ügyintézés. Javaslom a bíróságnál történő érdeklődést, minden elérhetőséget megtalál a https://e-ugyintezes.birosag.hu/ oldalon.

Kérdés: Özvegy haszonélvező eladhat, elvihet a lakásból bármit, amíg lezajlik a hagyatéki tárgyalás?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A jogerős hagyatéki végzés meghozásáig semmit nem vihet el, nem adhat el.

Kérdés: Nem tudom, hogy mit tegyek, feltörték a fiókomat. És nem tudom igazolni. Ha sikerül igazolni a telefonkóddal, akkor jönnek azzal, hogy járjak túl a gép eszén. Sehogyan sem sikerül helyreállítani a fiókomat. Ezért tisztelettel kérem önöket, hogy járjanak utána, hogy ki vette el a fiókomat. Mert én megpróbáltam már mindent, amit csak tudtam. Nem vagyok számítógép technikus. Csak egy egyszerű ember. Kérdeztem egy pár technikust, de nem tudták vállalni a problémámat. Ezért fordultam a jogi úthoz. Hátha önök tudnak segíteni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírt szituáció nem jogi természetű, ezért sajnos nem tudok segíteni az ügy megoldásában.

Kérdés: Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy volt egy barátom Magyarországon. Hozzá juthatott a családi pótlékomhoz bankon keresztül. Igazából csak a pénzért volt velem. Amint rájöttem erre hívtam a bankot, hogy azonnali hatállyal szüntessék meg a meghatalmazását. Ennek ellenére még mindig kiadták a pénzt neki. Havi 75.000 Ft-ot. 2017. novemberében haza mentem útlevelet csináltatni. Akkor szembesültem a tényekkel, hogy egy forint sincs a számlámon. A számlára csak a családi pótlék és a gyesem ment. Ma tudomásomra jutott, hogy ugyanaz az úriember felvett a nevemre telefonos előfizetést is, ami másik 400 ezer Ft. Mellesleg amit kicsalt tőlem kb. 30 millio Ft 4 év alatt. Van-e valami esély ennyi év után visszakövetelni a pénzt (amit a kártyámról vett fel jogosulatlanul)? Mellesleg a banki ügyintézőt kirúgták akkoriban, mert családi barát volt, ezúton juthatott a pénzemhez.Itt is 5 év az elévülési idő? Nem akartam feljelenteni, mert mint kiderült a másik párja várandós volt a negyedik gyerekkel.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, azt javaslom tegyen feljelentést és bízzon meg egy ügyvédet.

Kérdés: Meg szeretném tudni, kinek kell szólni, büdös rokon van egy háztartásban velünk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérem, jogi természetű kérdést tegyen fel.

Kérdés: Amennyiben 50-50% tulajdonosa vagyok egy örökölt ingatlannak, de abba a testvérem beköltözött és így mi albérletben lakunk, követelhetem tőle az albérleti díjam felét? Akár visszamenőleg is? Én a családommal melléjük már nem tudok beköltözni, mert nincs akkora az ingatlan, eladni ők nem akarják, de ott laknak.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, ún. többlethasználati díjat kérhet tőle, de csak a jövőben, azaz előrefelé az időben.

Kérdés: Segítséget szeretnék kérni. Az alkoholista szomszédom napi szinten életveszélyesen megfenyeget. Félek. A rendőrség nem csinál semmit.
Mi a megoldás? A szomszédban 3 kiskorú gyerek is van. Őket is fenyegeti halálosan, napi szinten.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést is tehetnek, vagy a jegyzőhöz fordulhatnak birtokháborítás okán. Érdemes dokumentálni ezeket a fenyegetéseket, hogy bizonyítani is lehessen.

Kérdés: 3 éve az élettársam nevére íratott autót visszaigényelhetem-e.16 évig nem dolgozott, most szétköltözünk. Vissza kérhetem-e az autót? Ajándékozási szerződést nem csináltunk.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérheti, de a leírtak alapján valószínűleg nem lesz eredményes az eljárás.

Kérdés: Mit kellene tennem, ha  haza szeretném hozatni Szíriából a kedvesem, ugyanis megsérült. Szeretném hazahozni, ott teljesít szolgálatot.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon a helyi konzulhoz. További segítséget, választ csak a pontosabb információk alapján tudnánk adni mi is.

Kérdés: Megtámadtak az iskolában, mit követelhetek az iskolától?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Követelni bármit lehet, de nem biztos, hogy eredményes lesz az eljárás. Érdemi válasz adásához fontos lenne tudnom a részleteket.

Kérdés: 2023. december 10-én írásban tett feljelentést. A feljelentés adatai szerint: 2022. augusztus 15-én egy webáruházban 1.037.000 Ft-ért vásárolt egy szélturbinát, melynek vételárát kifizette, azonban azt a feljelentés napjáig nem kapta meg, A nyomozás adatai alapján az állapítható meg, hogy a megrendelt szélturbinát Magyarországra szállították, azonban a szélturbina a vámkezelése nem történt meg, a vámeljárás során feltárt hiányosságok pótlására nem történt intézkedés, így a szélturbina visszaszállításra került a feladónak. Az eljárás megszüntetése nem akadálya annak, hogy a sértett a feljelentettel szemben polgári jogi igényét a törvény egyéb útján érvényesítse.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Ha a lakásomat végrehajtotta a végrehajtó, és új tulajdonosa lett, akkor tovább vonhatják az 50%-ot a nyugdíjamból? Ugyanis az összes tartozás 319.114 Ft volt, és az eladási érték 1.000.000 Ft lett. Vonhatnak le tőlem tovább is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírás alapján nem vonhatnak már.

Kérdés: A facebookon azt terjeszti rólam valaki, hogy zaklattam, felajánlottam magam egy idős embernek. Feljelenthetem az illetőt a rendőrségen, fognak valamit tenni, ha nincs a birtokomban az erről szóló poszt? Megoldás lehet, ha találok valakit, aki látta és eljön velem, tanúsítja, hogy ez történt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, feljelentheti. De a leírtak alapján bizonyítási nehézségek lesznek, ami az eljárás eredménytelen lezáráshoz vezethet.

Kérdés: Nővérem végrendeletben az egyik gyermekemre hagyta lakását. Kaptam hivatalos értesítőt a köteles rész miatt, de nincs benne egyéb információ. Szülők már nem élnek, testvérek már nem élnek. Gyermeke nincs. Házastársa nem volt. Ilyen esetben kit illet köteles rész és milyen összegben? A lakás becsült értéke az értesítő szerint 33,5 millió forint. 8 napot kaptam az igény bejelentésére.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem illet köteles részt senkit sem. A gyermeké lesz az ingatlan. Egyébként annak az összege a harmada annak, ami egyébiránt kijárna, ha nem lenne kizárás stb.

Kérdés: Mikor kaphatja vissza a gyanúsított a lefoglalt tárgyait, ruháit?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos határidő nincs meghatározva a törvényben. Amennyiben irrelevánsak a nyomozás szempontjából, akkor vélhetően rövid időn belül visszakapja őket.

Kérdés: A kutyáimat, mint minden nap, kivittem sétálni az erre kijelölt területre, majd egy napon észrevett egy őzet és olyan iramban megindult a vad felé, hogy nem tudtam megfékezni, így el ejtette azt. Az volna a kérdésem, ezt a btk., hogyan értelmezheti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak nem valósítanak meg bűncselekményt.

Kérdés: Édesanyám paranoid skizofrén betegséggel jelenleg kórházban tartózkodik. Jelenleg állami gondnokság alatt van, mert sem én, sem a testvérem nem vállaltuk érte a felelősséget. (Testvéremet távolságtartási végzéssel kirakta a házból, én 20 évesen megszöktem otthonról). Fél évig volt az egyik kórházban, ahol csak akkor maradhatott volna tovább, ha mi (a gyermekei) finanszíroztuk volna neki a havi 150 ezres ellátását. Mi ezt nem vállaltuk, ezért átvitték egy másik városba, egy másik kórházba. Van egy hely, ahol fogadnák bentlakásos jelleggel, de nagyon hosszú a várólista. Kötelezhetnek-e engem vagy a testvéremet arra, hogy nekünk kelljen kifizetni (tényleg levonhatják-e a munkabéremből) édesanyánk ellátási összegét?
Édesanyánk nagyon hátrányos helyzetű gyermekkort biztosított nekünk. Alkoholista volt, valamint nem tőle függött az életben maradásunk sem. Én nem tartom vele a kapcsolatot, és nem szeretném az ellátását sem finanszírozni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, de szülőtartásra csak nagyon minimális összegeket szokott a bíróság megítélni. Ergo pár 10 ezer ft-nál ez nem lehet több. De ehhez az is kellene, hogy az anyjuk beperelje Önöket, annak hiányában ez nem fog működni.

Kérdés: Személygépkocsival balesetet szenvedtünk. Az autónk stoptáblás mellékútról hajtott fel a főútra, balra kanyarodási szándékkal. A főúton a menetirány szerinti jobb sávban álló kocsisor várakozott, a kereszteződést szabadon hagyva. A főúton lévő autós elengedett, amúgy sem tudott továbbhaladni. Óvatosan a főútra hajtottunk, a kereszteződésben meg is álltunk (az autó eleje alig lógott ki a sorból), hogy ellenőrizhessük, szabad-e az út. Ekkor balról, a kocsisort balról kikerülve, az álló autókat és a kereszteződést semmibe véve belénk rohant egy motoros, akit nem is láthattunk a kocsisortól. Mi nem tudtuk volna elkerülni a balesetet, csak a motoros. Rendőri intézkedés történt, de semmi dokumentumot nem kaptunk, s mi sem töltöttünk ki semmit. A motoros könnyebben sérült, az autónk annál jelentősebben, s valamennyire a motor is. A motoros most 100 %-ban azt gondolja, ő a vétlen, mi meg azt, hogy ő sokkal jobban vétkes, mint mi. Rendőrségi és egyéb dokumentumok hiányában mit tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom érdeklődjenek az illetékes rendőrkapitányságon és kérjék ki az iratokat. Elsőbbsége a motorosnak volt mindenképpen, ergo Önök biztosan hibáztak. A rendőrség fogja majd a motoros felelősségét is vizsgálni (ami biztosan van), de ez az esetet csak annyiban érinti, hogy azt kell kivizsgálni, hogy az ő cselekedete a baleset bekövetkeztéhez hozzájárult-e? Mert ez nem feltétlenül van így (sebesség, belátás, ottani KRESZ jelzések függvénye).

Kérdés: Időrendben: A kiadó hajlandó kiadni a szerző benyújtott művét, de a szerzőre hárítja a nyomdai költségeket. Szerző belemegy. Az előkészület részeként a kiadó saját grafikusával terveztet címlapot a könyvhöz és elküldi a szerzőnek. Szerző nem utasítja el, de explicite nem is fogadja el. Kiadó közöl egy árat a nyomdai költségekre. Ez példányszámfüggő, és a kiadó a példányszámmal kapcsolatos kockázatokat is a szerzőre hárítja. A szerző közli a kiadóval, hogy mégsem akarja nála kiadatni a művét. Kiadó közli, hogy rendben, de kéri a grafika díját (20 ezer Ft). Szerző és Kiadó között mindvégig nincs még szerződés semmire. Köteles-e a szerző fizetni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján igen, azaz köteles (ráutaló magatartással elfogadta).

Kérdés: Megromlott az élettársi kapcsolatunk.Született egy gyermek, aki az élettársam nevén van. A vagyon is az élettársam nevén van. Örökölhet-e a gyerek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, örökölhet.

Kérdés: Az idős beteg szülők kitehetik-e a felnőtt, nem dolgozó, rajtuk élősködő, alkoholista fiúkat. Kis nyugdíjból élnek, az élelmet megeszi előlük. Van, hogy semmi nem tudnak enni. A férfi nem akar dolgozni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Azt szeretném kérdezni, hogy élettársam kizárhat-e az ingatlanból, házból, ami az ő nevén van. Öt éve itt élünk, élet és vagyonközösségben. Egyébként megtette, lecserélték a zárakat fiával. Normál életünk volt, valószínűleg megismerkedett mással. Ja és én újítottam fel az ingatlant. 30 millióért vette, most cca. 70-et ér.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, viszont Ön követelheti az ingatlanra költött összeget, akár bírósági úton is.

Kérdés: A szomszédom a házam falához ültetett tujafát, amely mostanra túlnőtt a házamon. A tuja lehulló levelei az ereszcsatornámba hullanak, ill. annak termései. Az ágak súrolják a házfalamat. A szomszéd nem hajlandó levágni a fa tetejét, hogy az legalább a csatornát, ill. a ház falát ne tegye tönkre. Egyre nagyobb viharok vannak, tartok tőle, egyszer letörik a teteje és az a csatornámba csapódik, eldugítva azt, amely beázást okoz – rejtett csatornáról van szó – amiről természetesen tud a szomszéd is. Szerinte az én feladatom a csatorna tisztítása és a fa karbantartása, de a fa az ő telkén van. Közvetlenül a házfalamnál. Már okozott kárt is, sajnos szüleim nem akartak már pereskedni, mivel idősek. Én viszont nem szeretném, ha a szomszéd miatt tönkre menne a tulajdonom. Mit tehetek? Képeket készítek természetesen a jelen állapotról és átmegyek beszélni vele, de ha nem tesz semmit, mi történik, ha én visszavágom a fa tetejét? A csatornát csak tetőről lehetne tisztítani, ami 3 m magasan van.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom forduljon az illetékes jegyzőhöz a vita eldöntése okán.

Kérdés: Vettünk egy ingatlant a férjemmel 2024-ben. Vízóra átírásnál kiderült, hogy akitől megvettük az ingatlant, nincs a nevén egyik közmű se (víz és villany). A villanyt sajnos nem tudjuk átírni, mert nem hajlandó kitölteni a birtokba adási nyilatkozatot az eladó. Mit tudnánk tenni ilyen esetbe? Az ügyvéd, akinél írtuk az adásvételi szerződést, nem hajlandó segíteni. A papíron tehermentes ingatlanként szerepel. Aki a közmű szolgáltatónál szerepel, mint tulajdonos, a hölgy már elmúlt 80 éves, és nem ismerjük. Az ingatlan 2017-es eladása után volt 3 tulajdonos váltás is, de senki nem íratta a nevére a közműveket. Nem tudjuk a villanynál mennyi a tartozás, mert az ügyintéző nem tudta megmondani, akár milliós is lehet az összeg, mivel kötbért  számolnak fel. Tegyünk feljelentést a rendőrségen?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez egy elég bonyolult ügy, azt javaslom keressenek fel egy ügyvédet és próbáljanak meg békés úton megállapodni az eladóval. Amennyiben nem sikerül, akár a bíróságot is be lehet vonni. A közüzemi díjak nem az ingatlan terhei, így az attól még tehermentes lehetett. Az egy más kérdés, hogy nem feltétlenül járt el jóhiszeműen az eladó.

Kérdés: Késve fizetett számlákért milyen követelésem lehet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Késedelmi kamatot számolhat fel, de ez a megkötött szerződés tartalmától is függ.

Kérdés: A cég, amelynél dolgozok, felszámolás alatt áll, de folytatja a tevékenységét. Az elmúlt hónapban 40 óra túlórám volt hétköznap és 9 szombaton.  A munka törvénykönyvében úgy olvastam, hogy az a szabály, hogy vagy kifizeti a túlórát alapbér + bérpótlék formájában, vagy csak az alapbért fizeti ki és annyi szabadnapot ad, amennyit túlórában dolgoztam. Ha jól értem. A kérdésem az, hogy van-e valami speciális szabály a felszámolás alatt lévő cégekkel kapcsolatban ez ügyben, vagy ugyanez a szabály vonatkozik a túlóra elszámolásra felszámolás alatt lévő cégre is?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem vonatkozik rájuk speciális szabály a túlórát illetően.

Kérdés: Tanúként idéznek egy olyan büntető perben, ahol előzőleg gyanúsított voltam és azt másodfokon le is zárták. Az ügyészség felajánlott számomra egy büntetési tételt arra az esetre, ha beismerem a történteket, én elfogadtam azt. Ugyan ezen üggyel kapcsolatban hívnak vissza tanúként, mert egy másik gyanúsított nem ért egyet a büntetésével, ezért hívnak be. A kérdésem az, hogy mivel nekem már jogerős ítéletem van, árthatok-e magamnak a továbbiakban ha bár mit is mondok? Vagy mivel elfogadtam a büntetést, és az jogerőre emelkedett, így tanúként már semmi sem változhat?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A büntetése már nem változhat.

Kérdés: Meg szeretném kérdezni, hogy magánszemélyként, és nem őstermelőként vásárolhatok-e egy 1500 négyzetméteres zártkerti ingatlant szőlővel úgy, hogy már örökségből van 4 hektár termőföld tulajdonom?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Jogi akadálya nincs a vásárlásnak, megjegyezve, hogy „zártkerti” minősítás már nagyon rég óta nem létezik, csak nem feltétlen lettek átvezetve. Termőföld lesz az is.

Kérdés: Egy VI. kerületi, 38 lakásos társasház lakói nevében érdeklődöm: kinek a feladata a ház közös mérőinek (gáz, villany, vízóra) leolvasása/leolvasás lehetőségének biztosítása? Esetleges leolvastatása? A múlt héten szembesültünk a közgyűlésen, hogy a háznak kb. 3.000.000 Ft tartozása van a vízművek felé, mert az elmúlt 2 évben meghiúsult a vízóra leolvasása. A vízóra valóban egy lezárt, önkormányzati tulajdonú pincében van, de kulcs a szomszéd utcai hivatalból indokolt estben kérhető (nyilván ez eddig is így történt). Most ezt az összeget szándékozik a közös képviselő visszaosztani és befizettetni. Mennyire korrekt ez a terv? Hol a közös képviselet felelőssége a le nem olvasott/olvastatott mérőórával kapcsolatban? Ezekre szeretnénk választ kapni, júniusban ismét közgyűlés lesz ebben a témában.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos válaszadáshoz a társasház szervezeti és működési szabályzatát is ismernem kellene. Általánosságban azt lehet elmondani, hogy a közös képviselet feladatkörébe tartoznak az ilyen jellegű tevékenységek.

Kérdés: HM lakáseladás utáni kényszer üzemeltetés alatt keletkezett közüzemi díjak, takarítási és rendelkezésre állási díjat kell az új tulajdonosoknak fizetni a HM részére. Ezt egy Excel táblában megküldték a tulajdonosoknak, de sem teljesítés igazolást, sem szerződést nem küldtek ennek bizonyítására. Mindezt személyesen meg lehet tekinteni náluk. A rendelkezésre állási díjat a karbantartásra lakásonként négyzetméterre számolva adták meg, ami nálam 9 hónapra (a vétel és a társasház megalakulás közötti időszak) 221.440 forintot tesz ki. Erről nem kaptunk felvilágosítást adásvétel előtt és után sem. A házban ténylegesen karbantartás nem történt, így számla nincs, csak egy szerződés, amit a HM kötött a HM EI zrt.-vel, de állítólag ezt az összeget teljesítés nélkül is ki kell fizetnem/nünk a honvédségnek. Kérdésem, jogosan követeli a honvédség a tulajdonosoktól a rendelkezésre állási díjat? Ki kell fizetnünk akkor is, ha tényleges munkavégzés nem történt?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához fontos lenne tudni a részleteket, valamint a megkötött szerződés tartalmát. A rendelkezésre állási díj lényege éppen abban áll, hogy amennyiben nem történik tényleges munkavégzés akkor is meg kell fizetni a díjat, azonban nyilván csak abban az esetben, ha van Önök között ilyen szerződés.

Kérdés: A hálózati feszültség EU szinten is szabályozva van, nem lehet több mint 253 V. A háztartási gépjeim sorra mennek tönkre, a napelem rendszer nem működik, az inverter kikapcsol a túlfeszültség miatt a napsütéses napokon. Már egy éve kérem az EON-t hogy javítsa ki a problémát, méréseket is végeztek.  E-mailben elismerték hogy az ö hibájukból van a túlfeszültség, de semmit nem tesznek. Hogyan lehetne hatásosan megkérni az EON-t, hogy javítsák ki a hálózatot.  Az EON-ra nem vonatkoznak a törvények, szabályok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom küldjön nekik felszólító levelet ügyvédi ellenjegyzéssel. Amennyiben nem vezet eredményre, peres eljárást tud indítani.

Kérdés: 2023.09. hónapban nyugdíj megállapító határozat elleni fellebbezést nyújtottam be ügyfélkapun keresztül, határidő lejárta előtt, mivel kb. 4 millió Ft hiányzott a kimutatásból. Azóta visszajelzést nem kaptam, a Kormányhivatal telefonos ügyfélszolgálata kérdésemre arról tájékoztatott, hogy továbbküldték bíróságra, ott kérdezzem meg. Mire számíthatok, mennyi idő múlva kaphatok választ, illetve hol érdeklődhetek?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A bíróságnál érdeklődhet. Ez a bíróság ügymenetétől függ, illetve sok egyéb tényező befolyásolhatja.

Kérdés: Az új tulaj ki akar rakni az ingatlanból, 30 éve lakom itt, bíróságon van az ügy.

Válasz: Tisztelt Levélíró! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: Férjem meghalt és az előző házasságából van két lánya, meg van egy közös lányunk. Az ingatlanban 10%-ban volt tulajdonos, amit a három lány örököl és én meg a haszonélvező vagyok. Szerettem volna őket kifizetni, mert nem tartották az apukájukkal a kapcsolatot és én sem szeretném velük, de úgy döntöttek, hogy megtartják a részüket. Ilyen esetben mit tudok tenni, hogy kivásárolhassam őket? Nem szeretnék kapcsolatban lenni velük és a lakást nem szeretném eladni.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem tudnak megegyezni, közös tulajdon megszüntetése okán bírósághoz fordulhat.

Kérdés: 2022. augusztusában vásároltam egy szélturbinát 1 millió forintért, amit a mai napig nem kaptam meg. A rendőrségnél csalás miatt tettem feljelentést, de elutasították, viszont ez nem zárja ki a polgári peres eljárást. Kérdésem, hogy lehet-e a cég ellen fizetési meghagyást kérni és az mennyibe kerül, mert már eddig is 1 millió a károm és nem szívesen buknék még többet.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, fizetési meghagyásos eljárást indíthat ügyvéd vagy közjegyző segítségével. A fizetési meghagyásos eljárásban az eljárási díj mértéke a követelés összegének a 3 %-a, de legalább 8.000 Ft és legfeljebb 300.000 Ft.

Kérdés: A szomszéd engedélyével almérőn keresztül csatlakoztam a vízrendszerére, amit minden év május hóban rögzítünk /fénykép/. Az elmúlt év vízfogyasztását az érvényes tarifa szerint kiegyenlítettem. Ezt szeretnénk mindketten írásban rögzíteni. Az almérő az én területemen vízóra aknában van.

Válasz: Tisztelt Levélíró! A jogomvan.hu oldalon minden elérhetőséget megtalál, keressen bizalommal!

Kérdés: Férjem elhalálozott, közös gyerekünk ekkor 7 éves volt. Ma 25 éves. Akkor megörökölte a ház felét. Azóta a második férjemmel bővítettük, újítottuk a házat, az ingatlanban jelenleg mind a hárman 1/3 tulajdonjogunk van. Kérheti-e a nagykorú gyerekem, hogy fizessem ki a házból, ha igen, milyen jogon? Illetve melyik értéket kell figyelembe venni? Az akkorit, amit örökölt, vagy a mostani bővítettet? Vagy fennáll-e olyan lehetőség, hogy nem kötelezhet a kifizetésre, csak ha megörökölte azt,  akkor kérheti?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Kérheti, de nem köteles beleegyezni. Amennyiben nem tudnak megállapodni közös tulajdon megszüntetése okán bírósághoz fordulhat bármelyikük. A mostani bővítettet, de figyelembe kell venni azt az összeget is, amit ráköltöttek az ingatlanra.

Kérdés: Telekhatáron álló családi ház hőszigeteléséhez a szomszéd hozzájáruló nyilatkozatának mit kell tartalmaznia?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az adatait, aláírását, és hogy beleegyezik a szigetelésbe. Tanúzás is szükséges.

Kérdés: A telkemnek a közúti kapcsolata már 34 éve megszűnt, ezért a telkem értékesíthetetlenné vált. Az éppen aktuális helyi polgármesterekkel 14 éve harcolok az igazamért, de nincs megoldás, nincs pénz, ha utat akarok, építsem meg én, ezt írták a válaszukban. Az országos és a helyi hatóságokat is megkerestem, senki nem segít. Már 74 éves vagyok, elfáradtam, nem látok reményt a megoldásra. Az önkormányzat, az útkezelő sem a törvényt, sem a jogszabályokat nem tartja be. Kérdésem, hogy jogos-e perelni az önkormányzatot kártérítésért.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján nem.

Kérdés: A másodfokú bíróság által jogerősen megítélt összeget a munkáltató kifizette, de a kúrián megtámadta az ítéletet,és a kúria újra tárgyalásra visszaadta az ügyet. Most akkor vissza kell fizetnem a megítélt összeget vagy az újra tárgyalástól függ?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az új tárgyalás kimenetelétől függ.

Kérdés: A nyilvánvalósághoz olyan adat kell, ami a tényekhez köt. A legfontosabb: állítólag létezik olyan közgy. határozat, ami kimondja, hogy a villanymérőórával rendelkező ingatlan tulajdonos is köteles áramdíjat fizetni a használattól függetlenül azonos mértékben, mint azok, akiknek ilyen eszköz – valami ok miatt – nem került felszerelésre (ez több évtizedes gyakorlatként beleivódott az ingatlankezelő elméjébe és azt ugyan nem tudom, mennyi időnként lenne köteles akárki felülvizsgálni bármiféle döntést vagy határozatot esetleg “elképzelés” dolgot). Az ÚJ közgy. határozatot figyelmen kívül hagyva kíméletlenül ragaszkodik a saját rutinjához. Így almérős és átalányos azonos elbírálás alatt van, ill. marad, amennyiben egy “elvárt” óraállás bejelentés elmulasztásra kerül attól is függetlenül, hogy “ténylegesen értékelhető módon” a fogyasztás – nulla – és ez akármikor ellenőrizhető. Nincs elszámolás. Miként lehet a nyilvánvalóan káros, megkárosító és ezért bűnös gyakorlatot semmissé tenni!?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Érdemi válasz adásához tudnom kellene további részleteket is. A társasházi törvény szerint bizonyos esetekben lehetőség van a közgyűlési határozat megtámadására.

Kérdés: 2020-ban pedagógusként pontozták a “teljesítményemet” a volt munkahelyemen. Ez alapján olyan alacsony lett a fizetésem, hogy nem is dolgozom ezen a pályán /pedig szeretnék/. Mindig valaminek az alsó 20%-ában lenni nem felemelő dolog, pedig több diplomával is rendelkezem. Azt szeretném megkérdezni, hogy indíthatok-e valamilyen pert a lepontozásom miatt? Ugyanis voltak olyan indikátorok, ahol 1-1 pontot kaptam a 6-ból, ezt szeretném HIVATALOSAN is kivizsgáltatni.  Kaphatok-e pénzbeli kártérítést? Ha igen, milyen nagyságrendűre számíthatok?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem kaphat kártérítést a leírtak miatt. Indíthat pert, de vélhetően nem lesz sikeres az eljárás.

Kérdés: Milyen adatvédelmi intézkedés szükséges, ha a szakápoló, illetve a gyógytornász betegellátó munkájáról kamerás felvételt készít a beteg, illetve a hozzátartozó a beteg otthonában? Hogyan lehet a bekamerázott lakásban az egészségügyi szakdolgozó személyiségi jogait megvédeni? Mihez van joga a betegnek és az egészségügyi szakdolgozónak?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben az egészségügyi dolgozót nem tájékoztatták a kameráról vagy nem egyezett bele, nem készíthetnek felvételeket. A továbbiakhoz ismerni kellene az Önök között létrejött szerződés tartalmát.

Kérdés: Az üzletben dolgoztam éppen éjszakai műszakban, este 10 után, lakott területen. Ilyenkor nyitási időn kívül végeztem a munkám egy kávézóban. Egy helyi lakos berontott egy “zárva” táblával feltüntetett ajtón keresztül az üzlethelyiségbe és a hangos zene miatt panaszkodott. Kérésére azonnal reagáltam, kikapcsoltam a zenét. A kérdésem a következő. Illetéktelen behatolásnak számít-e az, ha egy közelben élő általános lakossági személy, kopogás nélkül belép, egy zárva táblával feltüntetett üzlethelyiségbe, csendháborítás miatt? Illetve hogy van-e joga a szerződésemet megnézni meghatalmazási papírok nélkül? Valamint nekem jogom van-e ilyen helyzet kialakulásában rendőrséget hívni? Miszerint a személy kérését kielégítve lehalkítottam a zenét, azonban ő addig nem volt hajlandó távozni, amíg a papírjaimat nem látta.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Irreleváns, hogy minek minősül, nem valósított meg bűncselekményt önmagában ezzel. Nincs joga megtekinteni a szerződést. Kihívhatja a rendőrséget.

Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy póthagyatéki eljárás folyamán birtokomba került 1/2 résznyi ingatlan. Ezt a részt szeretném átadni a másik örökösnek. Balga fejjel nem kértem a póthagyatéki tárgyalást. Milyen lehetőségem van rá, hogy jogszerűen átkerüljön az ő nevére, és nekem se származzon problémám belőle? Nincs rajta tartozás, csak eredetileg neki ígértem.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ajándékozási szerződéssel tudja átadni utólag.

Kérdés: Egy társasházi ingatlan közös tulajdoni részének műszaki hibájából, hiányosságából (felszíni szakszerűtlen vízelvezetés, külső falszigetelés hiánya) eredően a külön lakás tulajdonunkhoz tartozó pincei tárolónk, amely 2-3 éve lett felújítva az ezt megelőző csatornatörést és cserét követően -eredetileg mosó-szárító vagy tüzelőanyagtároló – új hidegpadlóburkolat szintje több helyen megemelkedett, sok padlólap megrepedt. A társasház a közös tul. rész  kialakításának költségeit vállalja, de a pincei tárolónkban keletkezett kár helyreállítási költségét nem. Arra való hivatkozással, hogy a hidegpadló lezárja a talajpárát, ezért nincs szellőzés. A pincei helyiségek már sehol nem az eredeti funkció szerint vannak használva. Van-e kötöttség, előírás a padlóburkolat kialakítása ügyében? A főfali beázás a felújításunk után, kívülről 1-2 éve, míg a padlóburkolat megemelkedése és törése ez év elején jelentkezett. Jogos-e az igényünk a pincei helyiségünk helyreállítása ügyében a társasház felé?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Ez a társasház szervezeti és működési szabályzatától függ. Közvetlenül a kivitelezővel is rendezhetik a kártérítést, amennyiben nem tudnak konszenzusra jutni, fizetési meghagyásos eljárást indíthatnak ügyvéd vagy közjegyző segítségével.

Kérdés: Olyan problémával fordulok Önökhöz, hogy édesapám 2005-ben állítólag szerelembe esett egy hölgy iránt. 2021-ben édesapám elhalálozott, és jogi gondok vannak a család és a hölgy között. A hölgy mindenhol élettársként tünteti fel magát, tárgyalásokon rendőrségi feljelentésekben stb., viszont mint utólag kiderült, 2012-ben vált el a férjétől, majd édesapám halála előtt 1 évvel kapcsolatot teremtett testvérével, apám házában élték mindennapjaikat úgy, hogy akkorra már gyámság alá került apám. A testvérével a kapcsolat mai napig fennáll, apám halála előtt 2 héttel a hölgy lelépett a házból, a kulcsokat is csak rendőrségi intézkedésre sikerült megkapni. Az lenne a kérdésem, hogy hatóság félrevezetéséért perbe foghatom-e, és van- e élettársi kapcsolat a házasság alatt eltöltött idő, majd a testvérrel való kapcsolat kialakulása alatt. Jogos-e az érvelése, hogy ő élettárs?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehet, de nem feltétlen lesz eredményes az eljárás. Az élettársi kapcsolat két egymással házasságot nem kötött, érzelmi és gazdasági közösségben élő személy közötti kapcsolatot jelent, amely az együttélés tényével jött létre.

Kérdés: Unokanővérem házát 13 éve a lányomra írattuk ajándékozással, amibe bele volt foglalva egy havi fix összeg. Lányom miután ez megtörtént soha nem látogatta meg és a pénzt sem kapta meg az unokanővérem. 3 éve ügyvéd által új végrendelet lett, amiben az ő részét rám íratta és a maradék részt peres úton visszakövetelte volna, de sajnos időközben elhunyt. Én ápoltam, temettem el, és 13 éve életvitelszerűen ott lakom. A közjegyző dönthet-e az én javamra a teljes házat illetően?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Pontos választ nem tudok adni, mivel ahhoz ismernem kellene az ügy további részleteit, körülményeit. Amennyiben érvényes a végrendelet, az abban foglaltak lesznek az irányadóak.

Kérdés: Kiskorú gyerekre ajándék címen szeretnék íratni egy ingatlant. A szülő lenne a haszonélvező, akkor is a gyámhatóságra tartozna, ha bármi lenne a lakással, amíg nagykorú nem lesz.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, akkor is lehet beleszólása a gyámhatóságnak.

Kérdés: Lakókörnyéki parkoló bérletet szeretnék váltani Nyíregyházán. A vásárlást megtagadják azzal a kifogással, hogy a forgalmi engedélyben a testvérem neve szerepel, de a forgalmi engedélyben szereplő lakcím megegyezik az én lakcímkártyám tartózkodási helyével. A testvérem és családja 2018-ban kiköltöztek az Egyesült Államokba, a lakást és az autót én használom meghatalmazásokkal, és fizetem a költségeket. Nyíregyháza Önkormányzati rendelet 20/2022 .(IX.30.) alapján viszont nem rendelkeznek a forgalmi engedélyben szereplő névről, csak a lakcímről.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az önkormányzathoz, ha hivatalos kérelmet nyújt be és azt elutasítják, akkor a kormányhivatal és/vagy a közigazgatási bíróság előtt meg tudja támadni.

Kérdés: Válásunk miatt próbálunk megegyezni férjemmel a kisfiúnk feletti felügyeleti jogról. Tavaly augusztus óta élünk külön, a gyermek azóta is nálam lakik, de a válásra csak most kerül sor. Abban meg tudtunk egyezni, hogy a gyermek lakhelye nálam lesz kijelölve, a gondoskodó szülő is én leszek/vagyok (tehát nincs váltott gondoskodás), a szülői felügyeleti jogot kérné a férjem, hogy együtt gyakoroljuk, a kapcsolattartást pedig nem szeretnénk leszabályoztatni, az megegyezés szerint lenne, ahogy az elmúlt egy évben is történt. Viszont vannak félelmeim a közös felügyelettel kapcsolatban. A hétköznapi életünkben mibe szólhat bele ilyen módon a külön élő szülő, a gyermekre hivatkozva? Pl. ha nem akarja, hogy egy bizonyos helyen sportoljon, de a gyerek szereti, mert már évek óta oda jár? Ebben akadályozhatja a külön élő szülő? Vagy ha munka vagy új párkapcsolat miatt másik (de közeli) városba szeretnénk költözni? Milyen messzire lehet költözni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A közös szülői felügyeleti jog azt jelenti, hogy a továbbiakban is minden kérdésben a gyermek vonatkozásában közösen fognak dönteni, így nem költözhet el az apuka beleegyezése nélkül a gyermekkel más lakóhelyre. A „kizárólagos” joggyakorlásnál is fontos azonban kiemelni, hogy a fontosabb kérdésekben (pl. iskolaválasztás) ekkor is együtt kell dönteniük.

Kérdés: Szüleinktől örököltünk egy társasházi lakást. (4 társasház egymás mellé van építve és körül fognak egy udvart). A lakás alapterülete 61 nm és ez szerepel a tulajdoni lapon is. Szüleink azonban a 1980-as évek elején beépítették a tetőteret. Az építési és használatbavételi engedélyt 1 szoba, 1 közlekedő, 1 mosdó és 1 terasz kialakítására meg is kapták, azonban még 1 szoba ki lett alakítva. A társasházi alapító okiratot sajnos nem módosították, így a megnövekedett nm nem is szerepel a tulajdoni lapon. Mi szeretnénk ezt tisztázni, hogy eladáskor a valós adatok szerepeljenek a tulajdoni lapon. Kérdésem az lenne, hogy merre induljunk el. Kell fennmaradási engedélyt kérni arra az 1 szobára (kb. 14 nm), amire nem kaptak anno engedélyt vagy azzal nem érdemes foglalkozni és inkább az alapító okiratot az engedélyezett beépítéssel módosítsuk és földmérővel csak arról készíttessünk vázrajzot (már amennyiben ez így lehetséges).

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonlapon az utóbb kialakított szobának is szerepelnie kellene, ehhez el kell indítani egy változás bejegyzést, amit meg kell előznie az Alapító Okirat módosításának.

Kérdés: A kiadott szabadság miatt vonhatnak-e le a jelenléti bónuszból?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: Hivatásos állományú vagyok, a munkabéremet letiltás terheli (gyerektartás, végrehajtás). Egy korábbi betegség miatt az egészségügyi szabadság idejére előző hónapban tévesen munkabért fizettek „táppénz” helyett. Következő hónapban a „táppénzt” kifizették, és ezzel együtt a korábbi betegség időszakára kifizetett munkabért visszavonták. Az végösszeg nem változik, csak a jogcím, mivel a Hszt alapján 100% a táppénz összege. A korábbiakkal ellentétben most úgy oldották meg, hogy először levonták a tartásdíjat, valamint a végrehajtónak, és a követeléskezelőnek járó ősszegeket, majd a Vht. 63 szakasza alapján fennmaradt 200.000 Ft-ból vonták ki a fent említett munkabér túlfizetést. Így kaptam 70.000 Ft fizetést. Kérdés: Nem a Vht. 165 szakasza alapján kellett volna visszavonni a munkabért (tartásdíj, munkabér túlfizetés, egyéb végrehajtás sorrendben)? A MÁK szerint ez nem végrehajtási okirattal elrendelt munkabér túlfizetés, így nem vonatkozik a Vht. hatálya alá.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem.

Kérdés: 4 lakásos társasház első emeleti lakása, 10 nm-es erkély szigeteléséről döntött a társasház, mert ázik a földszinti tulajdonos terasza felé. Az erkély vízszigetelése a közgyűlésen megszavazva többség által. Az erkély tulajdonosa hozzájárult a felújításhoz, azonban a burkolási költséget nem szeretné kifizetni, mivel ő nem akarja magától felújíttatni az erkélyt, vagyis a tulajdonát képező burkolatot kicserélni. Kérdéseim: Kérheti-e az első emeleti erkély tulajdonosa az eredeti állapot helyreállítását a társasháztól, ha hozzájárul a burkolat felbontásához? Kötelezhet-e a társasház, hogy a szigetelést követően a tulajdonos maga fizesse a visszaburkolási költséget (munkadíj + burkolólap, fugázás)? A vállalkozót a társasház megrendelte, és presszionálja az első emeleti lakás tulajdonost, hogy ha nem engedi a munkakezdést határidőre és nem fizeti ki az újraburkolást, akkor bepereli, birtokvédelmi eljárást kezdeményez. Jogos lenne?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen, kérni bármit lehet. Nem kötelezheti. Eljárást indíthat a társasház, de az nem azt jelenti, hogy sikeres lesz a per számukra. A pontos társasházi határozatot is kellene ismerni a korrekt és konkrét válaszhoz.

Kérdés: Fiú gyermekem testnevelés óra közben focizás alatt (együtt fociztak fiúk és lányok) a labda helyett a lány osztálytársa lábába rúgott, elmondása alapján véletlenül. A lány elmondása alapján direkt, zúzódása lett a lánynak. Az igazságot nem tudja senki. A gyermekem szándékos bántalmazásért igazgatói figyelmeztetést kapott. Ezt egy kicsit túlzónak érzem. Ilyen jellegű ügyekben hová lehet fordulni segítségért illetve tanácsért?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Az igazgatóhoz fordulhat, amennyiben túlzásnak érzi. Ha nem elégedett az igazgatói állásponttal, akkor az Oktatási Hivatalnál tehet panaszt.

Kérdés: Szeretném megkérdezni, hogy mi a teendő, ha a szomszéd folyamatosan zaklat? Kamerákat szerelt fel, állandóan kukkol/ figyel minket. A közösségi média felületeire hamis dolgokat ír ki rólunk. A felesége, ha elmegyek a házuk előtt az utcán, trágár szavakkal illet. A férfi mindig kiabál, fütyül, trágár szavakat kiabál nekünk. Kora reggeltől késő estig flexel. A kicsi gyerekek előtt olyanokat “énekel”, hogy elvágom a torkotokat kibelezlek titeket, emellett a gyerekek szeme előtt verte agyon a kutyát is.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Feljelentést tehetnek vagy az illetékes jegyzőhöz fordulhatnak birtokháborítás okán.

Kérdés: Büntethető-e a párom, aki miatt a kapcsolatban rákbeteg lettem. Lelkiekben összetört, eltűnt napokig, 3 éven belül 5 műtét volt, 2 különböző, akkor is magamra hagyott többször.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem, hiszen ez jogilag nem bizonyítható.

Kérdés: Kilakoltatási ügyben kérnék segítséget. A férjem nagymamájának házában lakunk, mama 2 éve meghalt, a férjem örökölte a házat. Itt lakik még a mama társa is. Nincs ide bejelentve, mama nem hagyott végrendeletet sem, nem kötöttek élettársi szerződést. Szeretnénk, ha elhagyná a házat, de nem akar elmenni. Mit tehetünk?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben nem hajlandó magától elhagyni az ingatlant, lakáskiürítési eljárást indíthatnak.

Kérdés: A mai nap folyamán fiammal történt egyeztetés után derült fény arra, hogy munkáltatója nagy valószínűséggel visszaél a 25 év alattiak adókedvezményével. A jelentkezési folyamat során nettó jövedelemről egyezkedtek, és a fizetés és bérpapír kézhezvételét követően sem igazán derült ki akkor még semmi különös. Pár hónapra rá, új kollégát vettek fel ugyanabba a munkakörbe, próbaidős ő is, mint a fiam, de ő már betöltötte a 25. évét, és vele is csak a nettó jövedelemről tárgyaltak a felvetéli során. Fizetéskor beszélgettek ki-ki mennyit kap, és a fiam meglepődve tapasztalta, hogy bár neki jár az adókedvezmény, mégis hasonló a nettó fizetése, mint az ugyanolyan kategóriájú, bár pár évvel idősebb új kollégáé. Rákérdezett a bruttó alapbérére, és kiderült, hogy az övé annyival magasabb, amivel adókedvezmény nélkül megkapja ugyanazt a nettó jövedelmet. Nekem ez azt jelenti, hogy a cég simán zsebre teszi a fiam adókedvezményét.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem tett fel kérdést.

Kérdés: A munkáltató elveheti munkavégzésem során a saját elektronikai eszközömet? Munkahelyemen nagyon meleg van és vettem egy nyakba akasztható ventilátort. A munkáltató ezt meglátta és elvette, tehet ilyet?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Megkérheti, hogy ne használja, amennyiben zavarja a munkavégzést, de nem veheti el.

Kérdés: Arra lennék kíváncsi, hogy válás után van jogom ahhoz, hogy tudjam, ki vigyáz a gyerekemre?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Igen.

Kérdés: Azzal a kéréssel fordulok Önökhöz, hogy nem tudom kifizettetni a 25 és 30 éves jubileumi juttatásomat. Hol tudok korrekt tájékoztatást kapni Idén 2024.01.15 -én szereltem le a Rendvédelemtől és az új munkahely még nem tájékoztatott semmiről sem a juttatást illetőleg. A  rendvédelem előtt is közalkalmazottként dolgoztam.

Válasz: Tisztelt Kérdező! Azt javaslom érdeklődjön a volt munkáltatójánál. Amennyiben nem kap megfelelő információt, a Belügyminisztériumhoz fordulhat.

Kérdés: Tavaly született élettársamtól gyermekem, most sajnos kapcsolatunk megromlott, szeretnék külön költözni kisfiammal. Állandó lakcímünk nem azonos. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben szükséges ügyvéddel valamilyen megegyezést írni gyerekláthatásra, illetve gyerektartásra vonatkozóan?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Amennyiben meg tudnak egyezni, nem szükséges.

Kérdés: Társasházi tetőtérrel kapcsolatosan lenne kérdésem. Szüleinktől megörököltük a társasházi lakásukat, melynek alapterülete 61 nm. A tulajdoni lapon is 61 nm szerepel. Időközben viszont a tetőtér be lett építve. Rendelkezésre áll a hatósági osztály által pecséttel ellátott helyszínrajz, alaprajz, metszet, homlokzat, illetve a határozat is, melyben engedélyezik a beépítést. A tetőtér lakható, szoba, előtér, fürdőszoba és erkély. A nappaliból lépcsőn keresztül megközelíthető. A tulajdoni lapon viszont a tetőtér nincs feltüntetve. Így a valóságban van egy közel 100 nm-es lakás, a tulajdoni lapon viszont csak 61 nm szerepel. Kérdésem az lenne, hogy a tulajdoni lapon nem a 100 nm-nek kellene szerepelnie főleg, hogy anno (1980-as évek) engedélyezve lett?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A tulajdonlapon a beépített tetőtérnek is szerepelnie kellene, ehhez el kell indítani egy változás bejegyzést.

Kérdés: Hogyan tudok kitenni a lányom házából valakit, aki tartózkodási helyként van ide bejelentkezve.

Válasz: Tisztelt Kérdező! A lánya kényszerkijelentéssel élhet vagy lakáskiürítési pert indíthat. A pontos tényállást ismerni kellene.

Kérdés: Szeretnék Önöktől tanácsot kérni. Dolgoztam egy vagyonvédelmi cégnél. Az adott napon én dolgoztam. Nem éreztem magam jól. Szóltam a kollégámnak, hogy menjen be helyettem. Én haza mentem, ő pedig nem ment be. A cég egy havi kötbért akar velem kifizettetni. A kérdésem az, hogy ezt megteheti? Mit tudok ez ellen tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Munkaviszonyban nem köthetnek ki kötbért, tehát nem köteles fizetni.

Kérdés: Kölcsönt akartam felvenni elvileg, de előre kellett volna fizetnem. Aztán e-mailben egy állítólagos párizsi bíróság írt nekem, de egyszer magáztak, aztán tegeztek. Fizetnem kellett volna 40.000 forintot, hogy töröljék az állítólagos banki aktámat, illetve töröljék az ellenem lévő panaszt. Utána már 115.000 forintot kellett volna fizetnem ugyanarra a bankszámlaszámra, amire a 40.000 forintot is kérték és a börtönnel, meg elfogatóparanccsal fenyegetőztek, ha nem fizetek. Valószínűleg csalás lehetett? Mit tudok ilyen esetbe tenni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! A leírtak alapján csalásról lehet szó. Azt javaslom hagyja figyelmen kívül az üzeneteket.

Kérdés: A tényállás a következő. A család barátjaként keresem fel Önt. A férj dolgozott egy cégnél 2024. február elejétől. 2024. április 8-án a férjet munkahelyi baleset érte, egy 3 tonnás betonszerkezet betörte a koponyáját (tudatánál van, nem halálos kimenetelű lett a baleset). Eddig a napig a férj nem volt bejelentve a cégnél. Sem jelenléti ív, se semmi nem igazolja, hogy ő ott dolgozott volna a baleset helyén. A baleset napján egyszerű foglalkoztatottnak lett bejelentve. Másnaptól (2024. április 9-étől kapott határozatlan idejű munkaszerződést 3 hónapos próbaidő kikötésével.) A baleseti jegyzőkönyvet szintén aláírta, hogy felelős a balesetért és még védőszerelést sem viselt. A kérdéseim a következők lennének: – Jogosult-e a férj a baleseti táppénzre úgy, hogy előtte nem volt biztosítotti jogviszonya, illetve a baleset napján is “csak’ EFOS-ként lett bejelentve? – Mik azok a lépések, amivel a NEAK utalni tudja a baleseti táppénzt, illetve körülbelül mennyi idő még ez az összeg utalásra kerül? – Érdemes-e a céggel munkaügyi perre menni a történtek ismeretében (2018-ban volt egy 10 milliós büntetése a cégnek a bejelentés hiánya miatt), illetve érdemes-e a párnak bármiféle kártérítést követelni?

Válasz: Tisztelt Kérdező! Nem. AZ EFO-s foglalkoztatás is bejelentett. Igen, követelhetnek kártérítést, de nem biztos, hogy eredményes lesz az eljárás. Ehhez több részletet kellene ismernem.

www.jogomvan.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket (cookies) használ ahhoz, hogy a weboldal megfelelően működjön, továbbá az oldalt felkereső látogatók számára a legjobb felhasználói élményt lehessen biztosítani. A sütikben elmentett információk a weboldalt felkereső látogatók böngészőjében kerül tárolásra, és olyan adatokat tartalmaznak amelyeknek segítségével felismerhetjük, ha a weboldalra visszalátogat, vagy segít abban, hogy a weboldal melyik oldalait látogatja a felhasználó a leggyakrabban, mik a legérdekesebbek számára, melyik részek a legjobban használhatóak.

A felhasználó a bal oldali rész fülein keresztül a süti beállításokat részletesen be tudja állítani.